בית ג'אלא

בית ג'אלא (לפעמים מאוית גם בית ג'אלה, או בית ג'לא. בערבית: بيت جالا, להאזנה (מידע • עזרה)) היא עיירה פלסטינית נוצרית הסמוכה לבית לחם. שטחה 14 קמ"ר, אוכלוסייתה מונה כ-17,659 איש.

מקור השם וזיהוי

יש סברה המזהה את העיירה עם מיקומה של גילה המקראית (כלומר זהו שיבוש השם), אולם זיהוי מקובל יותר של היישוב המקראי הוא עם תל הנקרא ג'אלא מצפון לחלחול. לפי סברה אחרת השם מזכיר את שמה של בית גַּלְיָא שבתלמוד.[1] ברשימת שישק היא מוזכרת בשם גַלֶנָה.[1] לפי מסורת ערבית היה שמה הקדום בית אֶפְרָתָה.[1] הצורה ג'לא היא הצורה הערבית לשם העברי המקורי גולה, שבתוקף חוקי הדיסימילציה הפך לגילה.[1] בימי הביניים קראוה עולי רגל נוצרים רָמָה (אליה מכוונים, לפי מסורתם, דברי הנביא ירמיהו, "קול ברמה נשמע").[1] בדורות קדומים שיבשו עולי רגל את שמה וקראו לה Bouticlla (בותיצלה).[1]

אוכלוסייתה

באוגוסט 1939 נפתח סניף דואר בבית ג'אלא[2].

בעבר רובה המכריע של האוכלוסייה בעיר היה נוצרי, בדומה לבית לחם שכנתה. במאה השנים האחרונות רבים מתושבי בית ג'אלא היגרו לאמריקה הדרומית. יוצאי בית ג'אלא שם מהווים כ-70,000 איש (הערכה 2006). במקביל היגרו לעיר מוסלמים רבים, כך שעל אף שהנוצרים עדיין מהווים רוב, הוא אינו משמעותי כבעבר.

בעיר נמצאים בתי ספר של זרמים שונים בנצרות, כולל הלותרנים (טליתא קומי), הקתולים, והאורתודוקסים.

על אדמות הכפר נבנתה חומת ההפרדה שניתקה את בית ג'אלה מוואדי אחמד, שטח חקלאי של 3,500 דונם עם אלפי עצי זית.[3]

בית ג'אלא
بيت جالا
LogoBetJala
סמל בית ג'אלא
בית ג'אלא
טריטוריה הרשות הפלסטינית  הרשות הפלסטינית
נפה בית לחם
ראש העיר ז'נט חורי
שטח 13 קמ"ר
גובה 750 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 16,690 (2006)
קואורדינטות 31°43′00″N 35°11′00″E / 31.716666666667°N 35.183333333333°E 
אזור זמן UTC +2
http://www.BeitJala-city.org/
(למפת ירושלים רגילה)
Jerusalem location map with titles2
 
בית ג'אלא
בית ג'אלא

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 עמנואל הראובנילקסיקון ארץ ישראל, משרד החינוך ומטח, 2010
  2. ^ סניף דואר בבית ג'אלה, הבוקר, 14 באוגוסט 1939
  3. ^ אורן זיו, עבור חומת ההפרדה: משרד הביטחון עוקר עשרות עצי זית בבית ג'אלה, באתר שיחה מקומית, 20 באוגוסט 2015
א-שוואוורה

א-שוואוורה (ערבית:الشواورة) הוא כפר פלסטיני הממוקם כ-12 ק"מ מדרום-מזרח לבית לחם. הכפר נמצא בנפת בית לחם שבמרכז הגדה המערבית. לפי נתוני הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה, אוכלוסיית הכפר מנתה למעלה מ-3,737 תושבים בשנת 2007. שירותי הבריאות העיקריים מתקבלים בכפר זעתרה.

אל-ח'דר

אל-ח'דר (בערבית: الخضر, תעתיק מדויק: אלח'צ'ר) היא עיירה ערבית בנפת בית לחם, השוכנת כחמישה ק"מ מערבית לעיר בית לחם. לפי הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה, חיים בעיירה 9,774 תושבים, נכון ל-2007.

אל-עסאכרה

אל-עסאכרה (ערבית:العساكرة‎) הוא כפר פלסטיני המשתייך לנפת בית לחם ונמצא כ-4.5 ק"מ מדרום-מזרח לבית לחם. הוא מהווה חלק מהמועצה המקומית ג'נאתא. לפי נתוני הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה, אוכלוסיית הכפר מנתה מעל 1,001 תושבים באמצע שנת 2006.

אדמות אל-עסאכרה משתרעות על שטח של 2,116 דונם, והוא חלק מקבוצת הכפרים הערבית אל-תאאמירה, השוכנת בין יישובי תוקוע לזעתרה המשתרעים על שטח של 217,236 דונם. החקלאות היא הפעילות הכלכלית העיקרית של האזור. הכפר נמצא בשטח C, ובשליטת המנהל האזרחי.

בית לחם

בֵּית לֶחֶם (בערבית: بيت لحم בֵּיתּ לַחְםְ) היא עיר בהר חברון שבהרי יהודה, כ-10 ק"מ דרומית לירושלים. העיר נמצאת בשטח A שבשליטת הרשות הפלסטינית.

נכון ל-2010 מתגוררים בעיר כ-30,000 בני אדם. העיר היא בירת נפת בית לחם, שכוללת עיירות כגון בית סחור, בית ג'אלה, אל-ח'דר ועוד. בנפה מתגוררים על פי הערכות הרשות הפלסטינית כ-200,000 בני אדם.בעבר הייתה רוב אוכלוסייתה של העיר נוצרית, אך שינויים דמוגרפים שכללו הגירת נוצרים רבים לארצות אמריקה ואירופה, והגירת מוסלמים מכפרי הסביבה ומחברון אל העיר, הפכו אותה כיום לעיר מוסלמית בעיקרה. על פי חלק מהאומדנים 40% מהתושבים נוצרים. אומדנים אחרים מעריכים שרק חמישית (20%) מכלל התושבים הם נוצרים.

בית לחם (נפה)

נפת בית לחם (בערבית: محافظة بيت لحم) היא אחת מ-16 נפות הרשות הפלסטינית. הנפה ממוקמת מדרום לירושלים. בירת הנפה היא העיר בית לחם.

על פי הערכת הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2016, בנפה התגוררו כ-221,802 נפשות.

בית סאחור

בית סאחור (ערבית: بيت ساحور) היא עיר פלסטינית בהרי יהודה הסמוכה לבית לחם ממזרח, ומשתייכת לנפת בית לחם של הרשות הפלסטינית. העיר נמצאת בשטח המוגדר כ"שטח A".

אוכלוסיית בית סאחור מונה 15,565 תושבים (נכון לשנת 2016), שמתוכם 80% נוצרים והשאר מוסלמים. בית סאחור נחשבת לפי המסורת הנוצרית כמקום בו היה שדה הרועים, להם בישר המלאך על לידת ישו. בבית סאחור שתי כנסיות שנבנו לזכר האירוע - הכנסייה היוונית אורתודוקסית וכנסיית שדה הרועים הפרנציסקנית, השייכת לכנסייה הקתולית. כל כנסייה טוענת שהאירוע התרחש בשטחה.

ג'בעה

ג'בעה (ערבית: الجبعة) הוא כפר פלסטיני, השוכן על כביש 367 בפאתי יישובי גוש עציון מכיוון מערב. הכפר שייך לנפת בית לחם ומרחקו 15 ק"מ מבית לחם ו-17 ק"מ מחברון. המרחק מהקו הירוק הוא 3 ק"מ. שטח הכפר 10,099 דונמים, שמתוכם 1,002 שטח בנוי.. לפי הלישכה הפלסטינית לסטטיסטיקה היו בכפר ב-2016 1,128 תושבים

. רוב התושבים מתפרנסים מחקלאות, והגידולים העיקריים הם שקדים, ענבים וזיתים.סמוך לג'בעה ממזרח נמצא היישוב היהודי גבעות הקרוי על שמו של היישוב הקדום שהיה באזור וממנו מקור השם ג'בעה. בנוסף בסמוך ליישוב נערך הקרב בו נפלו לוחמי מחלקת הל"ה ב-16 בינואר 1948, ה' בשבט תש"ח.בשנת 2014 הפקיעה מדינת ישראל 4,000 דונם מהאדמות באזור הכפר.בפברואר 2015 הוצת מסגד בכפר ורוססו כתובות בעברית.

ג'ודום

ג'ודום הוא כפר פלסטיני הממוקם בספר מדבר יהודה, כשמונה ק"מ מזרחית לבית לחם. הכפר משתייך לנפת בית לחם של הרשות הפלסטינית. לפי נתוני הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה, האוכלוסייה מנתה 1,391 תושבים באמצע שנת 2006.

גילה

גִּלֹה היא שכונה בדרום ירושלים, שנוסדה בשנת 1971 כאחת משכונות הטבעת לאחר מלחמת ששת הימים, והיא השכונה הגבוהה ביותר בירושלים מבחינה טופוגרפית - 857 מטרים מעל פני הים. לפי החוק הישראלי גילה נכללת במדינת ישראל. בקהילה הבינלאומית יש מחלוקת בנוגע למעמד השטח עליו השכונה בנויה - האו"ם, האיחוד האירופי, הרשות הפלסטינית וגופים אחרים רואים בה התנחלות. בשכונה מתגוררים נכון לסוף שנת 2017 כ-32,290 תושבים.

דאר סלאח

דאר סלאח (ערבית: دار صلاح) הוא כפר פלסטיני הנמצא 6 ק"מ ממזרח לבית לחם. הכפר נמצא בנפת בית לחם בדרום הגדה המערבית. לפי נתוני הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה, האוכלוסייה בכפר מנתה 3,373 תושבים בשנת 2007.

נכון לחודש פברואר 2015, בדאר סלאח הייתה חוות גידול היענים היחידה בשטחים הפלסטיניים, אשר מנוהלת על ידי חקלאי מקומי.

הינדזה

הינדזה הוא כפר פלסטיני הממוקם שישה ק"מ דרומית מזרחית לבית לחם. הכפר נמצא בנפת בית לחם בדרום הגדה המערבית. לפי נתוני הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2016 מנתה אוכלוסיית הכפר 6,040 תושבים.

הפטריארכיה הלטינית

הפטריארכיה הלטינית היא מקום מושבו של הפטריארך הממונה מטעם האפיפיור על הקהילה הנוצרית-קתולית בישראל, ברשות הפלסטינית, בירדן ובקפריסין. הפטריארכיה שוכנת במבנה ענק ברובע הנוצרי בירושלים, הכולל משרדים וקתדרלה מפוארת. בקריפטה של הקתדרלה קבורים כל הפטריארכים הלטינים של ירושלים, למעט הפטריארך פיליפו קאמסיי, שמת ברומא.

הר גילה

הר גילה (הַר גִלֹה) היא התנחלות ויישוב קהילתי הנמצא במרחק של כ־2.5 ק"מ מירושלים. הר גילה הוא אחד היישובים הראשונים ביהודה ושומרון שהוקמו והורחבו אחרי מלחמת ששת הימים. היישוב ממוקם מעל לעיר הפלסטינית בית ג'אלא.

היישוב נקרא על שם ההר הסמוך לו, הר גילה. בפסגתו של הר גילה שגובהה 926 מ', נמצא בית ספר שדה הר גילה. בתצפית מבית הספר ניתן לראות את המשך הר חברון, גוש עציון, ההרודיון, חלחול וחברון. ממזרח נמצאים מדבר יהודה, ים המלח והרי מואב. מצפון נראית העיר ירושלים, הר שמואל ("נבי סמואל") והרי השומרון, וממערב רואים את הרי ירושלים, השפלה הפנימית, מישור החוף והים התיכון.

בית הספר הוקם על ידי יורם בן מאיר (פיצ'י) ובתמיכת החברה להגנת הטבע. בתחילת 1969 הועבר בית הספר שדה של הרי ירושלים שהיה בבר גיורא אל פסגת הר גילה. בשנת 1972 הושלמו במקום מגורים עבור החניכים.

תושבי הר גילה הוותיקים חילונים ברובם, אך בקרב התושבים החדשים קיימות משפחות מסורתיות רבות ומשפחות דתיות לאומיות. ביישוב 2 מעונות יום ו-4 גנים, 2 מהם ממלכתיים ו 2 האחרים גנים משולבים לדתיים וחילוניים בליווי של ארגון "צו פיוס", גנים אלו פועלים תחת זרם ממלכתי דתי.

נכון לשנת הלימודים תש"ף תלמידי בית הספר בחינוך הממלכתי מופנים ללימודים בירושלים, ובחינוך הממלכתי-דתי מופנים ללימודים במוסדות החינוך בירושלים ובישובי גוש-עציון הסמוכים.

בשנת 2015 נבחר הרב ניר הרמן לרב היישוב.

בשנת 2017 הוקם במקום סניף של תנועת הנוער בני עקיבא ובשנת 2018 הוקם שבט צופים.

נכון לשנת 2017 ביישוב 1,962 תושבים.

הר חברון

הר חברון הוא החלק המרכזי של רצועת הרי יהודה הנמשך מירושלים עד ערד ויוצר במת הר ששיאה, 1026 מטר, בעיירה חלחול. אזור זה היה בימי קדם אחד ממרכזי היישוב היהודי בארץ ישראל, "בדרך-ההר", בין חברון לירושלים.

זעתרה

זעתרה (ערבית: زعتره) היא עיירה פלסטינית המתפרסת במרחב שמצפון להרודיון, כ-11 ק"מ דרום מזרחית לבית לחם, לצד כביש 398, ושייכת לנפת בית לחם. זעתרה הוא היישוב המרכזי של בני שבט התעמרה. לפי הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה, ב-2007 מנתה אוכלוסיית זעתרה 6,289 תושבים.

חברת החשמל המזרח ירושלמית

חברת החשמל המזרח ירושלמית או חברת החשמל מחוז ירושלים בע"מ (בערבית: شركة كهرباء محافظة القدس; באנגלית: Jerusalem District Electricity Company - JDECO), היא חברה לייצור והולכת חשמל. החברה פעילה במזרח ירושלים ובאזור בית לחם, יריחו ורמאללה. בניגוד לעבר, אין לה כיום מתקני ייצור והיא רוכשת חשמל מחברת החשמל לישראל, מוליכה ומוכרת אותו בשטחי הזכיינות שלה. מועצת המנהלים של החברה מורכבת כיום מנציגי העיריות הרלוונטיות: ירושלים, בית לחם, בית ג'אלא, בית סאחור, רמאללה, אל-בירה ויריחו. לכל אחת מהעיריות יש נציג אחד במועצת המנהלים (לרוב ראש העירייה), למעט עיריית ירושלים שלה שני נציגים במועצת המנהלים של החברה.

כביש 60

כביש 60 (שִׁשּים) הוא כביש אורך ארצי בישראל המתחיל בבאר שבע ומסתיים בנצרת. רובו של הכביש עובר באזורי יהודה ושומרון, והנתיב שלאורכו הוא עובר ידוע גם בשם דרך ההר או "דרך האבות", בה לפי התנ"ך צעדו האבות. בשל המעקפים הרבים שנסללו לאורך הכביש, במידה רבה אין הוא חופף עוד את הדרכים ההיסטוריות.

עאידה

עאידה (ערבית: مخيم عايده‎) הוא מחנה פליטים פלסטינים מצפון לבית לחם בסמוך לקבר רחל.

ערב אל ראשידיה

ערב אל ראשידיה (ערבית:عرب الرشايدة) הוא כפר פלסטיני הממוקם 12 ק"מ מזרחית לירושלים. הכפר נמצא בנפת בית לחם, אשר במרכז הגדה המערבית. לפי נתוני הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה, אוכלוסיית הכפר מנתה 1,829 תושבים בשנת 2016.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.