בית ברל

בֵּית בֶּרְל הוא יישוב מוסדי, מרכז חינוכי ורעיוני על שם ברל כצנלסון, השוכן בשרון המרכזי (התיכון), כ-1.5 ק"מ צפונית לכפר סבא, ליד צופית, ומשתייך מוניציפלית למועצה האזורית דרום השרון.

בית ברל
מחוז המרכז
מועצה אזורית דרום השרון
גובה ממוצע[1] ‎69 מטר
תאריך ייסוד 1947
סוג יישוב יישוב מוסדי
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 208 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 8.3% בשנה עד סוף 2018
מפת היישובים של מועצה אזורית דרום השרון
באדום - בית ברל
בירוק - מיקום בניין המועצה

היסטוריה

ברל, מאבותיה הרעיוניים ומנהיגיה החשובים ביותר של תנועת העבודה, הוא שהגה את רעיון "בית המדרש" (או אוניברסיטה) של הפועלים אולם נפטר לפני שהצליח להגשים את הרעיון. מי שהרימו את הכפפה והחליטו על הקמת בית המדרש היו שועי מפא"י וביניהם דוד בן-גוריון, לאה מירון-כצנלסון (אשתו של ברל), דוד רמז, יוסף שפרינצק, חנוך סורוקה ורבים אחרים. כדי להגשים את הרעיון הקימה אותה הקבוצה את קרן ברל כצנלסון כגוף אשר יועד להקים את אותו מרכז רעיוני וחינוכי של המפלגה. הקרן נרשמה כחברה ביום 21 בינואר 1947. בשנת 1949 החלה הקרן להפעיל בית מדרש במתחם חוות הקלמניה בבית ברל אשר נרכשה על ידי הקרן הקיימת לישראל מידי בעליו משה גרידינגר.

בעבר שימש בית ברל כמרכז רעיוני ומפלגתי חשוב של מפא"י ומפלגת העבודה ובבעלותו היו גם פרדסים ושטחים חקלאיים. כיום יש בו כ-1,000 דונם. משנות החמישים של המאה העשרים שכנו או פעלו בו ובמסגרתו המכון להשכלה ומחקר, בית מדרש לחינוך המשותף (של איחוד הקבוצות והקיבוצים), ארכיון מפא"י ומפלגת העבודה ומחלקת מחקר רעיונית מפלגתית (ששכנה בדירתו של ברל כצנלסון, ברחוב מזא"ה 65 בתל אביב). בהוצאת בית ברל ומוסדותיו יצאו לאור פרסומים ומחקרים רבים, ובמקום נערכו כינוסים והתוועדויות מפלגתיות, פוליטיות ורעיוניות רבות. "קרן ברל כצנלסון" מממנת עד היום פעילויות רעיוניות של תנועת העבודה, והארכיון הפך לאחד הארכיונים הגדולים בישראל. בראש מועצת המנהלים וההנהלה של בית ברל עמדו במהלך השנים אישים מרכזיים של מפא"י ומפלגת העבודה, ובהם משה שרת, אבא אבן, אהרן ידלין, ראובן ברקת, חיים בן-אשר ואהרן הראל.

כיום פועלים בבית ברל מוסדות חינוכיים ותרבותיים אחדים ובהם קרן ברל כצנלסון, המכללה האקדמית בית ברל, בית ספר תיכון אזורי בשם " עמי אסף", בית ספר יסודי "צופית", מכינה קדם צבאית "בארי" ע"ש ברל כצנלסון, מכינה קדם-אקדמית, מדרשות להכשרת פעילים חברתיים, מכון להכשרה מקצועית של חיילים, ספרייה מרכזית, מרכז נופש וספורט והארכיון הראשי של תנועת העבודה. המקום משמש מרכז לכנסים, לימי עיון ולהתכנסויות מפלגתיות ופוליטיות.

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
אהרן ידלין

אהרן ידלין (נולד ב-17 באפריל 1926) הוא פעיל ציבור, חבר הכנסת ושר החינוך בממשלת רבין הראשונה (1974–1977). חתן פרס ישראל לשנת 2010.

אורי דביר

אוֹרי דביר (24 באוגוסט 1931 - 2 ביולי 2011) היה סייר, גאוגרף, יושב ראש הוועדה לשבילי ישראל בחברה להגנת הטבע ואיש תקשורת ומחבר מדריכים פופולריים בנושא הטיולים.

אורי קליין

אורי קליין (נולד ב-1946) הוא מבקר קולנוע ישראלי, זוכה פרס סוקולוב לעיתונאות (2007).

גליה בר אור

ד״ר גליה בר אור היא מבכירות אוצרי וחוקרי האמנות בישראל ומרצה בכירה במכללת אורנים. מנהלת המשכן לאמנות בעין חרוד בין השנים 1985-2015 ומנהלת אמנותית של פירמידה - המרכז לאמנות עכשווית בחיפה מ-2017 עד ינואר 2019.

דב תמרי

תת-אלוף דב תמרי (נולד באוקטובר 1936) ממפקדי סיירת מטכ"ל וקצין המודיעין הראשי הראשון בצה"ל. בעל עיטור העוז ושני צל"שי הרמטכ"ל.

דני מוג'ה

דני מוג'ה (נולד ב-10 בינואר 1954) הוא איש קולנוע ותיאטרון ישראלי.

המדרשה (כתב עת)

"המדרשה" הוא כתב עת לאמנות בהוצאת בית הספר לאמנות של מכללת בית ברל.

הגיליון הראשון של כתב העת יצא בשנת 1998. כתב העת פועל כשנתון וכל גיליון מוקדש לנושא מרכזי. עד גיליון מס' 6 (יוני 2003) ערכה את כתב העת נעמי סימן-טוב ואילו לאחריו התמנה גלעד מלצר כעורך.

המדרשה לאמנות

"הפקולטה לאמנויות – המדרשה" (הידועה גם בשמות "המדרשה" וה-"המדרשה לאמנות") היא בית ספר לאמנות ולהוראת אמנות חזותית בישראל. היא נוסדה בשנת 1946 וכיום היא מהווה אחת מתוך שלוש פקולטות המהוות את המכללה האקדמית בית ברל.

המכללה האקדמית בית ברל

המכללה האקדמית בית ברל היא מכללה אקדמית רב-תחומית להשכלה גבוהה השוכנת באזור השרון. המכללה היא אחת המכללות הוותיקות בישראל, ופועלת כמוסד חינוכי עוד לפני קום המדינה.

המכללה מעניקה תארים ראשונים (B.Ed. ו-B.Ed.F.A.) ותארים שניים (M.Ed. ו- M.Teach) במגוון תחומים בהוראה וחינוך (פורמלי ובלתי פורמלי), באמנויות (אמנות חזותית, קולנוע, חינוך לאמנות, טיפול באמנות) ומדעי הרוח והחברה. כמו כן מעניקה המכללה תעודת הוראה לאקדמאים ותעודות התמחות מסוגים שונים.

יעקב שורר

יעקב שורר (נולד ב-5 ביולי 1943 בחיפה) הוא חוקר ארץ ישראל שפרסם ספרים ומאמרים רבים בנושא. מרצה בנושאי ידיעת הארץ ומורה דרך. שורר מתמקד בעיקר בחקר תולדות חיפה וסביבותיה הכרמל, מישור חוף הכרמל ועמקי הצפון. שורר הוא עורך "חיפה", בטאון העמותה לתולדות חיפה.

מועצה אזורית דרום השרון

מוֹעָצָה אֲזוֹרִית דְּרוֹם הַשָּׁרוֹן היא מועצה אזורית המאגדת בתוכה 31 יישובים: 20 מושבים, 7 קיבוצים, 3 יישובים קהילתיים ואת המרכז החינוכי האוניברסיטאי - בית ברל.

המועצה האזורית דרום השרון משתרעת על שטח של כ-95 אלף דונם וגובלת עם 22 רשויות אחרות.

אוכלוסיית המועצה מנתה כ-14 אלף תושבים בשנת 1995 וגדלה לכ-28.5 אלף תושבים, ו 33,177 תושבים ב 2018.

בראש המועצה עומדת אושרת גני גונן וסגניה צפי פלד וליטל רהב.

רב המועצה הוא הרב יצחק יעקובוביץ'.

מנוחה גלבוע

מנוחה גלבוע (20 במרץ 1926 - 3 בינואר 1998) הייתה פרופסור בחוג לספרות עברית באוניברסיטת תל אביב.

מתרגם

מתרגם הוא אדם העוסק בתרגום של טקסטים כתובים (להבדיל ממתורגמן, העוסק בתרגום של דיבור, באופן סימולטני או מיד עם תום הדיבור).

עבודת המתרגם מצריכה היכרות מעמיקה עם שפת היעד ושפת המקור, וכן עם התחום שבו עוסק התרגום. מתרגם מומחה לתרגום ספרות יפה, למשל, יתקשה לתרגם ספר טכני העוסק בתחום ואף באוצר מילים זרים לו לחלוטין.

מקובל להבדיל בין תרגומים בתחומים הבאים:

תרגום ספרותי, כולל גם תרגומים לסרטים, למחזות ולכתוביות

תרגום בתחום הרפואי

תרגום של מסמכים טכניים - מפרטים, תיעוד לפיתוח, חוברות הפעלה, הרכבה וטיפול

תרגום מסמכים כלכליים ופיננסיים

תרגום משפטי

תרגום בתחום השיווק והפרסוםבין העוסקים בתרגום של ספרות יפה ניתן למצוא סופרים ומחזאים רבים, ויש המפיקים תרגומים וירטואוזיים, המשלבים את כישורי המתרגם בתחום התרגום ובתחום הכתיבה.

צביה ולדן

צביה (ציקי) ולדן (נולדה ב-20 באוקטובר 1946) היא בלשנית התפתחותית ישראלית, פרופסור אמריטה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ובעבר מרצה בכירה במכללת בית ברל. היא עוסקת בעיקר בתחומים: שפה והבניה חברתית, שפה ומגדר, לשונם של ילדים ובני-נוער, אוריינות ושימושי מחשב, וחקר טקסטים בתרבות ישראל.

ציבי גבע

ציבי גבע (נולד ב-1951) הוא צייר ופסל ישראלי.

צייר

צייר הוא אדם העוסק בציור, כמקצוע או כתחביב.

על אף שהעיסוק במלאכת הציור הוא עתיק יומין, ההבחנה בו כעיסוק נפרד היא מאוחרת יותר. במצרים העתיקה, לדוגמה, היווה הציור פן אחד מתוך מכלול של עשייה אומנותית שאי אפשר לנתקה ממלאכות כגון הקליגרפיה או הפיסול. עבודה בצוות של אומנים הייתה נפוצה גם בימי הביניים באירופה והציירים, כמו שאר האומנים, עברו ממקום למקום.

קציעה עלון

קציעה עלון (נולדה ב-1971) היא פעילה חברתית, פמיניסטית מזרחית, מרצה, אוצרת, מבקרת אמנות ובעלת הוצאת הספרים "גמא". ממייסדות תנועת "אחותי – למען נשים בישראל".

עלון הייתה חברת מערכת בכתב העת "תיאוריה וביקורת", וכיהנה כראש התוכנית ללימודי מגדר במכללה האקדמית בית ברל.

שמוליק דובדבני

ד"ר שמוליק דובדבני (נולד ב-20 באוקטובר 1968) הוא חוקר ומרצה בתחום הקולנוע, עיתונאי ומבקר קולנוע ישראלי. משמש כמבקר הקולנוע של ynet ושל "מוזה" (כתב עת לאמנות של מוזיאון ישראל). כן מכהן כיועץ בתחום הקולנוע עבור סל תרבות ארצי. משמש כמרצה בעיקר בתחומים קולנוע ישראלי וקולנוע תיעודי בחוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב, בבית הספר לקולנוע ע"ש סם שפיגל בירושלים, בסמינר הקיבוצים, במכללה האקדמית בית ברל, באוניברסיטה הפתוחה ובמכללת ספיר. בנוסף מרצה במסגרת משרד הביטחון, חיל החינוך בצה"ל, בית צבי, סינמטקים ועוד.

תחנה מרכזית כפר סבא

התחנה המרכזית של כפר סבא היא תחנה מרכזית ומסוף האוטובוסים המרכזי של העיר כפר סבא. ממוקמת במרכז העיר ברחוב ויצמן.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.