בית ברוס

בית ברוסאנגלית: House of Bruce) היה בית מלוכה בסקוטלנד במהלך המאה ה-14. שני מלכים מבית זה משלו בסקוטלנד.

היסטוריה

מקורו של בית ברוס בנורמנדי שבצרפת במאה ה-11. מקור שמה של המשפחה בעיר ברויס (בריקס של ימינו), בו בנה אדם דה ברוס טירה. צאצאו, רוברט דה ברוס הגיע לאנגליה עם ויליאם הכובש. בעקבות עזרתו בכיבוש אנגליה, העניק לו ויליאם הכובש אדמות באזור יורקשייר. בנו, רוברט ברוס, לורד אנאנדייל קיבל מדייוויד הראשון, מלך סקוטלנד אדמות באנאנדייל ותואר אצולה סקוטי, אולם הוא איבד את התואר והאדמות בשל תמיכתו בצבא האנגלי בקרב הנס (Battle of the Standard) בשנת 1138. האדמות והתואר הושבו לבנו הצעיר מאוחר יותר.

נכדו של רוברט ברוס, לורד אנאדייל, שנקרא אף הוא רוברט, נשא בשנת 1219 לאישה את איזבלה, בתו השנייה של דייוויד מסקוטלנד, רוזן הנטיגדון (ונכדתו של דייוויד הראשון, מלך סקוטלנד). נישואים אלה קישרו את משפחת ברוס עם משפחת המלוכה הסקוטית. רוברט, לורד אנדייל החמישי, הוכרז יורש העצר למלך אלכסנדר השלישי שהיה באותה עת בלא ילדים, אולם לאחר מכן נולדו למלך שלושה ילדים, ורוברט לא זכה בכתר.

מלכי בית ברוס

ראו גם

מלחמתו של רוברט דה ברוס

קישורים חיצוניים

מלכי סקוטלנד
בית באליולבית ברוסבית סטיוארט
רוברט הראשון דייוויד השני
13061329 13291371
הקודם:
בית באליול
בתי מלוכה בסקוטלנד הבא:
בית סטיוארט
אאוגאנן, מלך הפיקטים

אאוגאנן או אאוגאנאן או אאוגאן או אואואן (באנגלית: Eóganan או Eogán או Uuen, בגאלית סקוטית: Eóganan mac Óengusa; נפטר ב-839) בנו של אואנגוס השני, היה מלך הפיקטים (מלך פורטריו). אאוגאנן מלך כשנתיים, החל מעלייתו לשלטון בשנת 836 או 837 ועד מותו.

בית באליול

בית באליול (באנגלית: House of Balliol) היה בית מלוכה ששלט בסקוטלנד בשלהי המאה ה-13 וראשית המאה ה-14.

מקורה של משפחת באליול בפיקרדי. המשפחה החלה למשול באזורים מסוימים באנגליה בתקופת שלטונו של ויליאם השני, מלך אנגליה הנורמני. בן המשפחה הראשון המוזכר בכתבים היה גי דה באליול (מת בשנת 1130) אשר הוענקו לו שטחים בצפונה של אנגליה בשנת 1090. לאחריו שלט בשטחים אלה אחיינו, ברנר דה באליול (נפטר בשנת 1154 או 1162), ולאחריו בנו, גי דה באליול השני (נפטר ב-1167). גי השני נפטר בלא ילדים, ולאחריו קיבל את האדמות ברנרד השני דה באליול (נפטר בשנת 1190 לערך). אחיינו, אוסטס דה באליול ירש אותו (נפטר בשנת 1209), ואותו ירשו בנו, יו דה באליאול (נפטר בשנת 1229), ונכדו ג'ון דה באליול (נפטר בשנת 1268).

ג'ון השני דה בליול, בנו של ג'ון דה באליול, שלט בסקוטלנד בין השנים 1292–1296, ובנו הבכור, אדוארד באליול טען לכתר סקוטלנד ואף שלט בה בין השנים 1332–1338 בתמיכת צבא אנגליה כאשר מלכה של סקוטלנד באותה עת, דייוויד השני נאלץ לשהות בגלות בצרפת.

צאצאי אחותו של אדוארד שלטו בטירת קושי בצרפת ומצאצאיו יצא בית בורבון אשר שלט בצרפת ובספרד.

בית מוריי

בית מוריי (באנגלית: House of Moray) הוא בית מלוכה שמלך בסקוטלנד בין השנים 1040–1058. מוצאו של בית המלוכה משבט קנל לואיירן (Cenél Loairn) והוא נקרא על שם אזור מוצאם של המלכים - ממוריי שבסקוטלנד.

ברידיי החמישי, מלך הפיקטים

ברידיי החמישי (באנגלית: Bridei V, בגאלית סקוטית: Bruide mac Fergusa; נפטר ב-763) בנו של פרגוסה, היה מלך הפיקטים. ברידיי החמישי מלך כשנתיים, החל מעלייתו לשלטון בשנת 761 ועד מותו בשנת 763.

ברידיי עלה לשלטון לאחר מותו של אחיו, אואנגוס הראשון.

על פי "דברי ימי אלסטר" ו"דברי ימי טיגרנאך" מלך ברידיי בפורטריו כשנתיים, ונפטר בשנת 763.

ברידיי הרביעי, מלך הפיקטים

ברידיי הרביעי (באנגלית: Bridei IV; נפטר ב-706) בנם של דארגאט מק פינגין (Dargart mac Finguine) ושל הנסיכה דר איליי, היה מלך הפיקטים. ברידיי הרביעי מלך כתשע שנים, החל מעלייתו לשלטון בשנת 697, לאחר הדחתו של טרן ועד מותו בשנת 706.

ג'יימס השני, מלך אנגליה

ג'יימס השני מלך אנגליה או ג'יימס השביעי מלך סקוטלנד (14 באוקטובר 1633 - 16 בספטמבר 1701) היה מלך אנגליה, סקוטלנד ואירלנד מה-6 בפברואר 1685 ועד למהפכה המהוללת ב-1688. ג'יימס היה המלך הקתולי האחרון שמלך באנגליה, סקוטלנד או אירלנד.

גאלאן, מלך הפיקטים

גאלאן אריליך (באנגלית: Galan Erilich), היה מלך הפיקטים, בראשית המאה השישית.

על פי "דברי ימי הפיקטים" גאלאן מלך במשך 12 שנים לאחר מותו של דרסט השני. לאחר מותו של גאלאן עלו לשלטון דרסט בן אואודרוסט ודרסט בן גירום, אשר מלכו יחדיו.

גרטנייט הראשון, מלך הפיקטים

גרטנייט (באנגלית: Gartnait I), בנו של גירום (Girom) היה מלך הפיקטים, במחצית השנייה של המאה השישית.

גרטנייט הוא השני מבין בניו של גירום שמלך על הפיקטים (אחיו דרסט הרביעי מלך לפניו, ואחיו וקיילטראם מלך אחריו). על פי "דברי ימי הפיקטים" גרטנייט מלך בין שש לשבע שנים, לאחר מות אחיו הבכור דרסט. לאחר מותו עלה לשלטון אחיו הצעיר קיילטארם.

דייוויד השני, מלך סקוטלנד

דייוויד השני, מלך סקוטלנד (באנגלית: David II, King of Scots;‏ 5 במרץ 1324 - 22 בפברואר 1371) בנו של המלך רוברט הראשון מאשתו השנייה אליזבת דה בורג'. כיהן כמלך סקוטלנד מ-7 ביוני 1329 עד מותו.

דרסט החמישי, מלך הפיקטים

דרסט החמישי (באנגלית: Drest V; נפטר ב-576) היה מלך הפיקטים, בשנת 575 לערך ועד פטירתו.

דרסט היה בנו של מונייט (Munait).

על פי "דברי ימי הפיקטים" דרסט מלך במשך שנה אחת, בין קודמו, טאלרוק השני לבין גאלאם קנאלאת'.

דרסט השלישי, מלך הפיקטים

דרסט השלישי (באנגלית: Drest III), בנו של אואודרוסט (Uudrost) או אואודרוסיג (Uudrossig) היה מלך הפיקטים, באמצע המאה השישית.

על פי "דברי ימי הפיקטים" דרסט השלישי מלך לצד דרסט הרביעי במשך בין שנה לחמש עשרה שנים. שניהם מלכו יחד לאחר מלכותו של גאלאן. לאחר מותו של דרסט השלישי המשיך דרסט הרביעי למלוך לבדו.

דרסט השני, מלך הפיקטים

דרסט השני (באנגלית: Drest; בגאלית סקוטית: Drest Gurthinmoch), היה מלך הפיקטים. דרסט מלך כשלושים שנים, בשלהי המאה החמישית, ובראשית המאה השישית. דרסט עלה לשלטון לאחר מותו של קודמו, נכטאן הראשון.

לאחר מותו עלה לשלטון גאלאן.

משמעות שמו השני "גורת'ינמוך" אינו ידוע - וייתכן שמקורה בוולשית ומשמעה "הגדול" (מהמילה: "gwrdd").

טאלורגאן הראשון, מלך הפיקטים

טאלורגאן הראשון או טאלורקאן (באנגלית: Talorgan I או Talorgan; נפטר ב-657) בנו של אאנפירת' מברניקיה (mac Enfret), היה מלך הפיקטים. טאלורגאן מלך כארבע שנים, החל משנת 653 ועד מותו.

טאלורגאן היה בנו של אאנפירת' מברניקיה. אאנפירת' היה בנו של את'לפירת' מנורת'מבריה, ולאחר מותו של זה בשנת 616 נאלץ להימלט לגלות לארצם של הפיקטים. אאנפירת' נשא לאישה נסיכה פיקטית, והשניים הולידו את טאלורגאן.

טאלורגאן הומלך בשנת 653. בשנת מלכותו הראשונה יצא לקרב בסטרת' את'יירט נגד דונכאד מק קוניינג, מלך דאל ריאטה. טאלורגן נצח בקרב והרג את דונכאד, ובכך ביסס את שלטונו.

טאלורגאן השני, מלך הפיקטים

טאלורגאן השני או טאלורגאן מק אואנגוס (באנגלית: Talorgan II, בגאלית סקוטית: Talorgen mac Óengusa - טאלוגאן בנו של אואנגוסה; נפטר ב-782) היה מלך הפיקטים במשך כשנתיים וחצי, משנת 780 ועד מותו.

על פי "דברי ימי אלסטר" כונה טאלורגאן בכינוי "דאב" - "השחור, ונכתביו עליו כי נהרג בקרב שנערך במאונת' בשנת 782. "דברי ימי הפיקטים" מציינים כי מלך שנתיים וחצי אולם לא מציינים את שנת מותו. ככל הנראה טאלורגאן היה בנו של אואנגוס מק פרגוסה. לאחר מותו של טאלורגאן, מלך בנו, דרסט אחריו.

טרן, מלך הפיקטים

טרן (באנגלית: Taran mac Ainftech; נפטר ב-699 לערך) בנו של איינפטך (Ainftech) היה מלך הפיקטים. טרן מלך כארבע שנים, החל משנת 692 ועד הדחתו בשנת 696.

מלכי סקוטלנד

מלכי סקוטלנד היו השליטים של ממלכת סקוטלנד. על פי המסורת, המלך הסקוטי הראשון היה קנת' מקאלפין (קינאד מק אילפין) אשר ייסד למעשה את ממלכת אלבה (שמה של ממלכת סקוטלנד בימי הביניים) בשנת 843. היסטוריונים נוהגים כיום לספור גם את מלכי הפיקטים כמלכים של סקוטלנד הקדומה, ועדויות היסטוריות משייכות את המעבר מהתואר "מלך הפיקטים" (Rex Pictorum) ל"מלך אלבה" (ri Alban) לתקופתו של המלך דונלד השני - תקופה בה פחת השימוש בלטינית בכתבי דברי הימים הרשמיים ואלה החלו להיכתב בגאלית סקוטית. באותה עת נעשה שימוש בשם "אלבה" שהיה השם המקובל על האוכלוסייה המקומית, ורק מאוחר יותר, באמצע המאה ה-11 ניתן לארץ שמה המקובל באנגלית - "סקוטלנד" (Scotland), והמלכים החלו להיקרא "מלכי סקוטלנד" (rex Scotorum).

בשנת 1707 פסק השימוש בתואר "מלך סקוטלנד" בעקבות איחוד ממלכת סקוטלנד עם ממלכת אנגליה והקמת הממלכה המאוחדת.

קונאל, מלך הפיקטים

קונאל או קונאל מק טאידג (באנגלית: Conall mac Taidg - "קונאל בנו של טאידג"; נפטר ב-807 לערך) היה מלך הפיקטים, בין השנים 787 ועד שהודח בשנת 789.

פרטים מועטים ביותר ידועים על כהונתו. קונאל מוזכר פעמיים ב"דברי ימי אירלנד" וכן מוזכר ברשימת מלכי הפיקטים.

רוברט הראשון, מלך סקוטלנד

רוברט הראשון (באנגלית: Robert I; ‏11 ביולי 1274 - 7 ביוני 1329, מוכר גם בכינוי רוברט דה ברוס) היה מלך סקוטלנד בין השנים 1306–1329. רוברט היה בנם הראשון של אדון רוברט דה ברוס, האדון השישי של אננדייל ומרג'ורי רוזנת קריק.

רוברט נשא את אשתו הראשונה, איזבלה ממאר, ב-1295. ב-1296 נשבעו רוברט ואביו פידליטס לאדוארד הראשון מלך אנגליה אך שנה מאוחר יותר תמך רוברט הבן במרד סקוטי נגד האנגלים. בספטמבר 1298 העביר ויליאם וולאס את התואר "מגן סקוטלנד" לרוברט דה ברוס, שאז לא היה מלך אלא הרוזן מקריק, ולגיסו של ג'ון באליול, ג'ון קומין מבאדנוך. ברוס התפייס עם אדוארד הראשון מלך אנגליה בשנת 1302 בעוד שוולאס התנגד למגעי השלום. אדוארד הראשון מלך אנגליה מת בשנת 1307 ואת מקומו ירש בנו חדל האישים, אדוארד השני. בן זה הובס על ידי כוח סקוטי בראשותו של רוברט דה ברוס בקרב באנוקברן בקיץ 1314, ודה ברוס השיב על כנה את הממלכה הסקוטית העצמאית. עתה נשאו אף האירים את עיניהם אל המאבק הלאומי הסקוטי לעצמאות, והחליטו להתאחד תחת שלטונו של דה ברוס, שהיה, ככלות הכל, אף הוא ממוצא קלטי. בנו של בריאן או'ניל, דונל או'ניל, מלך טיירון, הכריז כי הוא רשאי לשאת את התואר "המלך העליון" וכי הוא נותן אותו למלך סקוטלנד, רוברט דה ברוס. דה ברוס קיבל את התואר, והחליט לשלוח את אחיו הצעיר, אדוארד ברוס על מנת למלוך באירלנד ולגרש משם את האנגלים, על מנת ליצור חזית נוספת בה יילחמו האנגלים, ולהסיט את תשומת לבם מן הנעשה בסקוטלנד. הוא חזה בעיני רוחו "חזית גאלית מאוחדת" של אירים וסקוטים כנגד ממלכת אנגליה, המבוססת על מוצא משותף, תרבות משותפת ואויב משותף.

אדוארד ברוס הכריז על עצמו כמלך אירלנד בשנת 1315, ב-25 במאי 1315 אדוארד ברוס ואלפי חיילים סקוטים נחתו באירלנד, ועד מהרה הצטרפו אליהם לוחמים גאלים מכל קצווי אירלנד. ב-1 במאי 1316 הוכתר אדוארד ברוס כמלך אירלנד בדאנדוק, ובספטמבר הגיע אחיו רוברט עם תגבורות סקוטיות על מנת לעזור לו. אדוארד נהרג באירלנד בקרב ב-1318.

רוברט דה ברוס נפטר בשנת 1329, ככל הנראה, כתוצאה ממחלת הצרעת.

שושלת

שושלת היא שורה של שליטים השייכים לאותה משפחה, הנמשכת במשך דורות רבים. שושלת, העוברת בדרך כלל רק דרך הצאצאים הזכרים, נקראת גם "בית" (בעיקר באירופה), כגון בית הבסבורג. המונח משמש לעיתים גם כדי לתאר את התקופה בה אותה משפחה שלטה, או את האירועים והאופנות של אותה התקופה, למשל "אגרטל שושלת מינג" או סגנון טיודור. היסטוריונים

בדרך כלל נוהגים להתייחס להיסטוריה של מדינה מסוימת בתוך מסגרת של רצף שושלות, במיוחד באומות כמו סין, מצרים העתיקה וממלכת פרס. רוב ההיסטוריה הפוליטית של אירופה הושפעה או נשלטה על ידי שושלות כמו השושלת הקרולינגית, השושלת הקאפטינגית, שושלת הבסבורג, שושלת סטיוארט, שושלת הוהנצולרן ושושלת רומנוב.

עד המאה ה-19 היה זה מובן מאליו שאחד מתפקידיו הלגיטימיים של המלך היה להגדיל את שושלתו, כלומר, להגדיל את שטחיהם, עושרם וכוחם של בני משפחתו.

"נישואים שושלתיים" הם כאלו שנענים לחוקים ולהגבלות של השושלת כך שלצאצאים של אותם נישואים תישאר זכות הירושה וזכויות מלכותיות אחרות.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.