בית באבנברג

בית באבנברגגרמנית: Haus Babenberg) הוא משפחת אצולה גרמנית שהתקיימה כמאתיים ושמונים שנה, במהלך ימי הביניים, ובניה שלטו באוסטריה כמרקיזים ודוכסים.

בית באבנברג
אוסטריה
Coat of arms of the archduchy of Austria
מדינה גרמניה, אוסטריה
תארים דוכס אוסטריה
מרקיז אוסטריה
דוכס שטיריה
מייסד לאופולד הראשון, מרקיז אוסטריה
השליט האחרון פרידריך השני, דוכס אוסטריה
שנת ייסוד 962
הדחה 1246
אתניות גרמנית

היסטוריה

השושלת בפרנקוניה

אבי השושלת הוא פופו מגראפפלד, שהיה נכדו של רובר מאסביי - שממנו יצא גם בית קאפה, ושלט בגראפפלד שבגבול תורינגיה - פרנקוניה. אחד מבניו של פופו - היינריך מפרנקוניה שירת בצבאו של לודוויג הצעיר, ולאחר מכן מינה אותו קרל השמן לדוכס פרנקוניה, ובשנת 886 הוא נהרג במהלך המצור על פריז. בן נוסף של פופו היה פופו, דוכס תורינגיה, שהיה חביב מאוד על קרל השמן, אולם ארנולף מקרינתיה הדיחו בשנת 892 ומסר את הדוכסות לקונרד, דוכס פרנקוניה.

בניו של היינריך, דוכס פרנקוניה התיישבו באזור המיין העליון, ובנו את טירת באבנברג. סביב הטירה נבנתה בשנים הבאות העיר במברג.

בתחילת המאה ה-10 התגבר הסכסוך בין בית באבנברג לשושלת הקונרדינית, ובתגובה להוצאתו להורג של אדלהארד פון באבנברג, כבשו בני באבנברג את העיר וירצבורג וגירשו את בישוף העיר רודולף, אחיו של קונרד, דוכס תורינגיה.

בשנת 903 מונה אחיהם של קונרד ורודולף - גבהארד לדוכס לורן, ובשנת 906 נערך קרב פרינצלר בין שתי השושלות היריבות, שבמהלכו ניצחו הקונרדינים והרגו שני אחים מבית באבנברג, אולם גם קונרד, דוכס פרנקוניה נהרג בקרב, ובנו קונרד עלה לשלטון במקומו. לאחר מכן זומן האח השלישי לבית באבנברג - אדלברט מפראג בפני בית המשפט הקיסרי, אולם משסירב להגיע עלו עליו כוחות הממלכה, ולבסוף הוא נתפס וראשו נערף.

בשנת 911 הוכתר קונרד הצעיר למלך גרמניה, ואילו בית באבנברג איבד את כוחו בפרנקוניה.

מרקיזות אוסטריה

בשנת 909 הביאה פלישת המדיארים באזור אוסטריה של ימינו לעצירת ההתפתחות האזורית, אולם המדיארים הובסו בשנת 955 בידי אוטו הגדול בקרב לכפלד.

Karte Herzogtum Bayern im 10. Jahrhundert
דוכסות בוואריה בשנת 976

לאחר תבוסת המדיארים הוקמו טריטוריות ספר באזור אוסטריה וסביבתה. לאחר המרד של היינריך השני, דוכס בוואריה נלקחו ממנו שטחים השוכנים באזור אוסטריה בידי אוטו השני, קיסר האימפריה הרומית הקדושה כעונש. השטחים, שנודעו מאוחר יותר כ"אוסטריכי", ניתנו ללאופולד הראשון מבאבנברג שהוכתר למרקיז האזור, וכך קמו בית באבנברג ומרקיזות אוסטריה.

תחת שלטונו של לאופולד השלישי, מרקיז אוסטריה התחזקה מאוד המרקיזות. לאופולד ששלט בין השנים 10951136 הרחיב מאוד את גבולות המרקיזות, בנה עיירות חדשות וייסד מנזרים, והשיג מידה רבה של עצמאות לאוסטריה.

דוכסות אוסטריה

בשנת 1139 לאחר שהמלך קונרד השלישי, מלך גרמניה נישל את היינריך העשירי, דוכס בוואריה מנחלותיו, הוא מסר את דוכסות בוואריה ללאופולד הרביעי, מרקיז אוסטריה, ולאחר מותו בשנת 1141 מסר את הדוכסות להיינריך השני, מרקיז אוסטריה. בשנת 1156 הגיע פרידריך הראשון, קיסר האימפריה הרומית הקדושה להסדר עם בית ולף, ולפיו נאלץ היינריך לוותר על דוכסות בוואריה לטובת היינריך האריה, וכפיצוי הועלתה מרקיזות אוסטריה למעמד דוכסות, ובוטלה הכפיפות שהייתה לה לבוואריה.

היינריך התיישב בווינה, ובנה לו למשכן את ארמון הופבורג. בשל היותה שוכנת על הדנובה ועל הנתיב החשוב שהוביל בין האימפריה הרומית הקדושה להונגריה ולאימפריה הביזנטית, הפכה הדוכסות לאחת החזקות באימפריה הרומית הקדושה, ולשיא שלטונה הגיעה תחת שלטונם של לאופולד החמישי, דוכס אוסטריה ולאופולד השישי, דוכס אוסטריה. בשנת 1186 חתם לאופולד החמישי על הסכם עם אוטוקר הרביעי, דוכס שטיריה, ולאחר מותו בשנת 1192 צורפה דוכסות שטיריה לאוסטריה.

Herzog Leopold V. Babenberg
פרידריך השני מקבל את הדגל מידיו של הקיסר היינריך השישי

לאחר תבוסת הנוצרים בקרב קרני חיטין, וכתגובה לכיבוש ממלכת ירושלים וכיבוש ירושלים בידי צבאותיו של צלאח א-דין, יצאו הנוצרים למסע הצלב השלישי ובמסגרתו יצא גם לאופולד החמישי, דוכס אוסטריה, אשר השתתף במסע בעקבות הזמנתו של האפיפיור קלמנס השלישי.[1] לפי המסורת, עיצובו של הדגל הומצא על ידי לאופולד החמישי אשר היה מעורב בקרב עז, ככל הנראה במצור על עכו במהלך אותו מסע צלב.[1] לאחר הקרב, מעילו היה מגואל כולו בדם. כשהוריד את חגורתו הוא נוכח לראות שחלק המעיל שהיה תחתיה נותר נקי מדם. הוא כל כך הושפע מהמראה עד שהחליט לאמץ אותו בתור דגל הדוכסות.[2][3] על פי אותה מסורת נשמר המעיל המגואל בדם במשך למעלה מ-400 שנה בכנסיית "Maria auf der Had" אולם לאחר פלישת הטורקים בשנת 1683 אבדו עקבותיו.[1] על פי סברה אחרת הוענק הדגל ללאופולד החמישי בידי היינריך השישי, קיסר האימפריה הרומית הקדושה בעקבות אותו הקרב.[4]

בשנת 1230 מת לאופולד השישי, דוכס אוסטריה, בנו פרידריך השני, דוכס אוסטריה עלה לשלטון במקומו. עד מהרה הסתכסך פרידריך עם האצולה האוסטרית, עם וצלאב הראשון, מלך בוהמיה, עם אנדראש השני, מלך הונגריה, ואף עם פרידריך השני, קיסר האימפריה הרומית הקדושה. בשנת 1236 גורש פרידריך על ידי פרידריך השני מהדוכסות, עקב סיועו למרד של היינריך השביעי, מלך גרמניה, אולם לאחר זמן קצר התפייס עם הקיסר והושב לנחלתו. בשנת 1242 התגבר סכסוך הגבולות בין אוסטריה לממלכת הונגריה, ובשנת 1246 נהרג פרידריך בקרב מול בלה הרביעי, מלך הונגריה, ובכך בא הקץ על שושלת באבנברג.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 1.2 ד"ר פטר דיאם, אדום, לבן ואדום במשך מאות שנים סיפורם האמיתי של הצבעים האוסטרים. (בגרמנית)
  2. ^ דגל אוסטריה באתר Lotus (באנגלית)
  3. ^ מקורותיו של דגל אוסטריה באתר דגלי העולם (באנגלית)
  4. ^ דגל אוסטריה באתר בריטניקה (באנגלית)
אוסטריה

רֶפּוּבְּלִיקַת אוֹסְטְרִיָה (בגרמנית: Republik Österreich, קרי: "רֶפּוּבְּלִיק אֶסְטֶרַייךְ") היא פדרציה במרכז אירופה המורכבת מ-9 מדינות. היא גובלת בליכטנשטיין ובשווייץ במערב, באיטליה ובסלובניה בדרום, בהונגריה ובסלובקיה במזרח ובגרמניה ובצ'כיה בצפון.

בלה הרביעי, מלך הונגריה

בלה הרביעי (IV. Béla או Negyedik Béla, ‏29 בנובמבר 1206 - 3 במאי 1270) היה מלך הונגריה, מהשושלת של ארפאד. מלכותו נמשכה מ-25 בספטמבר 1235 ועד 3 במאי 1270.

בלה היה בנם הבכור של המלך אנדראש השני ושל המלכה ממוצא גרמני גרטרוד (בת לבית אנדכס) המוכרת כגרטרוד ממראניה. היה אחיה של אליזבת הקדושה של הונגריה, Szent Erzsébet הידועה כאליזבת מתורינגיה. שמו של בלה הרביעי נקשר לשיקום הונגריה אחרי החורבן שבימי פלישת המונגולים (טטרים). כונה משום כך גם "המייסד מחדש של הונגריה" (A második honalapitó)

מילא גם את תפקיד של מלך קרואטיה (כחלק מהונגריה) (1235-1270) ושל דוכס של

שטיריה (כחלק מ"האימפריה הרומית הקדושה"), בין 1254–1258.

גראץ

גראץ (בגרמנית: Graz, בסלובנית: Gradec) היא העיר השנייה בגודלה באוסטריה, בעלת אוכלוסייה של 291,890 איש, נכון לשנת 2010. היא בירת המדינה הפדרלית שטיריה (בגרמנית: שטַיֶירמַרְק). לעיר יש מסורת ארוכת ימים בתור "עיר של סטודנטים", כיוון שנמצאות בעיר לא פחות מ־4 אוניברסיטאות ושתי אוניברסיטאות למדעים בעלות למעלה מ־50,000 סטודנטים. "העיר הישנה" של גראץ היא אחת ממרכזי הערים המשומרות ביותר במרכז אירופה, והיא נכללת ברשימת אתרי מורשת עולמית של ארגון אונסק"ו. ב־2003 הוכרזה גראץ כבירת התרבות האירופית לאותה השנה. העיר נחשבת בפני עצמה כאחד ממחוזות שטיריה.

דוכסות אוסטריה

דוכסות אוסטריה, הייתה דוכסות באימפריה הרומית הקדושה, שהוקמה בשנת 1156 לאחר שמרקיזות אוסטריה הופרדה מדוכסות בוואריה, בעקבות המרד של היינריך העשירי, דוכס בוואריה. לאחר היכחדות בית באבנברג, תפס את הדוכסות אוטוקר השני, מלך בוהמיה. בשנת 1278 הביס רודולף הראשון, מלך גרמניה מבית הבסבורג את אוטוקר, וכבש את דוכסות אוסטריה, והפך אותה למעוזה של בית הבסבורג. בשנת 1453 הועלתה הדוכסות למעמד של ארכידוכסות, והחל מהמאה ה-15 יצאו ממנה כל קיסרי האימפריה הרומית הקדושה.

האימפריה הרומית הקדושה בשיא ימי הביניים

ההיסטוריה של האימפריה הרומית הקדושה נחלקת לארבע תקופות, השנייה שבהן היא תקופת שיא ימי הביניים.

היינריך השני, דוכס אוסטריה

היינריך השני, דוכס אוסטריה, המכונה "יאזומירגוט", שנודע קודם גם כהיינריך האחד עשר, דוכס בוואריה (בגרמנית: Heinrich II. von Österreich; ‏1112–13 בינואר 1177), היה בן למשפחת באבנברג, דוכס בוואריה בין השנים 1141–1156 ושליט אוסטריה בין השנים 1141–1177.

ולס (עיר)

ולס היא עיר במדינה האוסטרית אוסטריה עילית על גדות נהר הטראון. העיר היא עיר סטטוטורית מאז ה-18 בינואר 1964, ונמצא בה מושב מועצת מחוז ולס שמקיף אותה. מספר תושביה הוא 56,478 נכון ל- 2001. העיר ידועה כמקום קניות מרכזי.

טולן

טולן שעל הדנובה (גרמנית: Tulln an der Donau) או בקיצור טולן היא עיר במדינה האוסטרית אוסטריה תחתית, המהווה את המרכז הפוליטי והכלכלי של אזור טולנרפלד (Tullnerfeld - "שדה טולן"), ובירתו של מחוז באותו השם. העיר גובלת ברכס של יער וינה מדרום וברכס וגראם מצפון. העיר נודעת בכינוייה העממי "עיר הפרחים" ושוכנת בקרבת וינה על הגדה הדרומית של הדנובה.

יודנפלאץ

יודנפלאץ (במקור בגרמנית: Judenplatz, בעברית: כיכר היהודים) היא כיכר ברובע אינרה שטאדט שבוינה, שהייתה מרכז הקהילה היהודית של וינה בימי הביניים. הכיכר משקפת את הקהילה היהודית בעיר לאורך הדורות. ארכאולוגים מצאו מתחת לכיכר את בית הכנסת העתיק של העיר וניתן לראותו מתוך המוזיאון היהודי שבכיכר. בכיכר אנדרטה מפורסמת לזכר נרצחי שואת יהודי אוסטריה בצורת ספריה.

לאופולד, דוכס בוואריה

לאופולד, דוכס בוואריה (בגרמנית: Leopold. von Bayern; ‏1112–18 באוקטובר 1141), היה שליט אוסטריה בין השנים 1136–1141 ודוכס בוואריה בין השנים 1139–1141.

מלק

מלק (גרמנית: Melk. באיות עתיק: Mölk) היא עיר במדינת אוסטריה תחתית שבאוסטריה. העיר נמצאת בקצה עמק ואכאו על גדות נהר הדנובה.

העיר מפורסמת עקב המנזר הבנדיקטיני הבנוי בסגנון הבארוק ונמצא בשטחה.

מרקיזות אוסטריה

מרקיזות אוסטריה, הייתה מרקיזות באימפריה הרומית הקדושה, שהוקמה בשנת 976 לאחר המרד של היינריך השני, דוכס בוואריה. בשנת 1156 קיבלה המרקיזות מעמד של דוכסות, בעקבות המרד של היינריך העשירי, דוכס בוואריה. לאחר היכחדות בית באבנברג, תפס את הדוכסות אוטוקר השני, מלך בוהמיה. בשנת 1278 הביס רודולף הראשון, מלך גרמניה מבית הבסבורג את אוטוקר, וכבש את דוכסות אוסטריה, והפך אותה למעוזו של בית הבסבורג. בשנת 1453 הועלתה הדוכסות למעמד של ארכידוכסות, והחל מהמאה ה-15 יצאו ממנה כל קיסרי האימפריה הרומית הקדושה.

קונראד הראשון, מלך גרמניה

קונראד הראשון, מלך גרמניה (בגרמנית: Konrad;‏ 890 לערך - 23 בדצמבר 918) היה, למן שנת 906, דוכס פרנקוניה ומ-911 עד 918 מלך פרנקיה המזרחית. למרות שמעולם לא השתמש בתואר "rex Teutonicorum" (רקס טויטוניקורום, תאודיסקוס) הוא נחשב לאחד המלכים הקדומים של גרמניה. הוא נחשב למלך היחיד בשושלת שלעיתים נקראת על שמו ("קונראדינים"). הוא הפך למלך פרנקיה המזרחית כיורשו של לודוויג הילד, ומדינה זו הפכה להיות מאוחר יותר האימפריה הרומית הקדושה.

קונראד, המכונה לעיתים קונראד הצעיר, היה בנו של קונראד הזקן, הדוכס מתורינגיה, שהקים שושלת שמלכה באזור להנגאו בהסן של ימינו. אימו הייתה גליסמוט, שהייתה בתו הלא-חוקית (מחוץ לנישואין) של המלך הקרולינגי ארנולף מקרינתיה, שהיה מלך פרנקוניה המזרחית. קונראד הצעיר נולד בוויילבורג.

לאחר קרב פריצלר נגד בית באבנברג, בו נהרג גם אביו (כמו גם שני בנים מבין שלושת בני בבנברג; בן שלישי הוצא להורג לאחר מכן), הוכרזה שושלתו של קונראד כמנצחת, והוא הפך לשליט פרנקוניה. מת ב-918 ונקבר בפולדה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.