בית אלפין

בית אלפיןאנגלית: House of Alpin) הוא השם הניתן למלכים שמלכו בממלכת הפיקטים ובממלכת אלבה מאז עלייתו לשלטון של קנת' מק אלפין בשנת 840 ועד מותו של מלקולם השני, מלך סקוטלנד בשנת 1034.

אין מדובר בבית מלוכה בו עוברת הירושה לבן הבכור, אלא בבני משפחה שמלכו אחד אחרי השני, ולא בהכרח בהתאם לכלל ירושת הבן הבכור (שיטת הטריסטריה - שהביאה לסכסוכי ירושה רבים ולמלחמת אזרחים). מקור המשפחה אינו ברור, ויש חוקרים הסבורים שמדובר במשפחת המלוכה של דאל ריאטה שעלתה לשלטון גם בממלכת הפיקטים לאחר מותו של אאוגאנאן.

המלכים הראשונים המשויכים לבית זה נשאו את התואר "מלכי הפיקטים" ורק השלישי שבהם קונסטנטין מק קנת נחשב לאחרון מבין מלכי הפיקטים. לאחר מותו נעשה שימוש בתואר "מלכי אלבה".

לאחר מותו של מלקולם מק קנת בלא יורשים עלה לשלטון בית דאנקלד - אף הוא בית משפחה הקשור לבית אלפין (מצאצאיו של קנת הראשון).

דיוקן שם מסורתי מודרני שם גאלי משפחת מלוכה תקופת שלטון תואר כינוי
CináedmacAilpín.JPG קנת הראשון קינאד מק איילפין בנו של אלפין, מלך דאל ריאטה 843 או 848 -13 בפברואר 858 Rex Pictorum
מלך הפיקטים
הכובש
- דונלד הראשון דומנאל מק איילפין בנו של אלפין, מלך דל ריאטה, ואחיו של קנת הראשון 85813 באפריל 862 Rex Pictorum
מלך הפיקטים
Causantín mac Cináeda קונסטנטין הראשון קאוסנטין מק קינאדה בנו של קנת הראשון 862877 Rex Pictorum
"מלך הפיקטים"
מלא היין
- אייד אייד מק קינאידה בנו של קנת הראשון 877878 Rex Pictorum
מלך הפיקטים
- גיריק גיריק מק דונגייל אינו בן משפחת אלפין 878889 בר המזל
- אאוכייד אאוכייד מק ראן נכדו של קנת הראשון 878889?[ט 1] - -
Domnall Dásachtach דונלד השני דומנל מק קאוסנטין בנו של קונסטנטין הראשון 889900 Rí Alban
מלך אלבה
המטורף
Constantine II of Scotland קונסטנטין השני קאוסנטין מק אאדה בנו של אאד 900943 Rí Alban
"מלך אלבה"
המבוגר
Malcolm I מלקולם הראשון מאל קולים מק דומנייל בנו של דונלד השני 943954 Rí Alban
מלך אלבה
המסוכן האדום
An Ionsaighthigh אינדלף אילדאלב מק קאוסנטין בנו של קונסטנטין השני 954962 Rí Alban
מלך אלבה
התוקפן
- דאב
(או דאף)
דאב מק מאל קולום בנו של מלקולם הראשון 962967 Rí Alban
מלך אלבה
השחור הנסער
- קולן קואילן מק אילדואילב בנו של אינדלף 967971 Rí Alban
מלך אלבה
הלבן
- אמלאיב אימלאיב מק אילדואילב בנו של אינדאלף 973977 Rí Alban
מלך אלבה
Kenneth II of Scotland קנת השני קינאד מק מייל קולום בנו של מלקולם הראשון 971973
977995
Rí Alban
מלך אלבה
רוצח אחיו
Constantine III (Alba) קונסטנטין השלישי קאוסנטין מק קולאין בנו של קולן 995997 Rí Alban
מלך אלבה
Kenneth III of Scotland קנת השלישי קינאד מק דואיב בנו של דאב 99725 במרץ 1005 Rí Alban
מלך אלבה
הצ'יף/ החום
Malcolm II of Scotland מלקולם השני מאל קולים מק קינאדה בנו של קנת השני 1005–1034 Rí Alban / Rex Scotiae
מלך אלבה/מלך סקוטלנד
המשמיד
  1. ^ לא ברור אם אאוכייד שלט לבדו, או שלט במקביל לגיריק.

קישורים חיצוניים

מלכי סקוטלנד
המלכים הפיקטיםבית אלפיןבית דאנקלד
קנת הראשון (834858)
דונלד הראשון קונסטנטין הראשון אייד' גיריק דונלד השני קונסטנטין השני מלקולם הראשון אינדלף
858862 862877 877878 878889 889900 900934 934954 954962
דאב קולן קנת השני אמלאיב קנת השני קונסטנטין השלישי קנת השלישי מלקולם השני
962967 967971 971973 973977 977995 995997 9971005 10051034
הקודם:
מלכי הפיקטים
בתי מלוכה בסקוטלנד הבא:
בית דאנקלד
אייד', מלך סקוטלנד

אֶיְד' מֵק קִינֶיְדָ'ה (בגאלית סקוטית: Áed mac Cináeda; נרצח ב-878) היה מלך סקוטלנד הרביעי. אייד' מלך שנה אחת, משך המלוכה הקצר ביותר מבין מלכי סקוטלנד, ולא השאיר אחריו חותם. הוא נרצח בשנת 878 על ידי יורשו, גיריק.

אייד' היה בנו של קנת הראשון. היו לו שני ילדים: קונסטנטין השני, אשר לימים הפך למלך סקוטלנד בין 900 ל-923, ודומנל. הוא אחרון המלכים שב"דברי ימי אירלנד" מכונה "rex Pictorum" (מלך הפיקטים).

אינדלף, מלך סקוטלנד

אינדלף או אינדאלב (באנגלית: Indulf, בגאלית סקוטית: אילדאלב מק קאוסנטין- Ildulb mac Causantín באיות עתיק, באירית: Ildulb, כלומר "אינדלף בנו של קונסטנטין"; שנת לידתו לא ידועה. נפטר בשנת 962), המכונה "התוקפן" (An Ionsaighthigh), היה מלך סקוטלנד משנת 954 ועד מותו.

אמלאיב, מלך סקוטלנד

אמלאיב (באנגלית: Amlaíb, King of Scotland, בגאלית סקוטית: אמלאיב מק אילדולב - Amlaíb mac Ilduilb באיות עתיק, Amhlaigh באיות מודרני, כלומר "אמלאיב בנו של אינדולף"; שנת לידתו לא ידועה. נפטר בשנת 977) היה מלך סקוטלנד משנת 973 לערך ועד מותו.

בית דאנקלד

בית דאנקלד (באנגלית: House of Dunkeld, בגאלית סקוטית: Dùn Chailleann - "מצודת הקאלדוני") הוא בית מלוכה היסטוריוגרפי שמתאר את המלוכה הסקוטית בין השנים 1034–1040 ו-1058–1290.

גנאלוגית, מדובר בצאצאי דאנקן הראשון. בית דאנקלנד עלה לשלטון לאחר שנתיים של מלחמת אזרחים בתקופת שלהי בית אלפין. המלך הראשון של שושלת זו היה מלקולם השלישי והוא שקבע כי בנו הבכור ירש את כס המלוכה ולא כקודמיו, שהיורש נבחר מבין מספר אצילים אפשריים (טניסטריה).

בתקופה זו גברה ההשפעה החיצונית של ממלכת אנגליה ונורווגיה על סקוטלנד, וכחלק מהתקופה היה מלכי סקוטלנד ואסלים של המלך האנגלי. בתקופה זו איחדו המלכים את סקוטלנד והרחיבו את עצמותה כממלכה עצמאית - אף שהדבר גרר סכסוכי גבול עם אנגליה הסמוכה.

בית דאנקלנד נפל בשנת 1286 כאשר אלכסנדר השלישי נפטר לאחר שנפל מסוסו, ויורשתו היחידה הייתה מרגרט מסקוטלנד, שהייתה בת שלוש באותה עת, ונפטרה לאחר הגיעה לסקוטלנד ובטרם הוכתרה.

בעקבות מותה החלה מלחמת העצמאות הסקוטית הראשונה.

בית מוריי

בית מוריי (באנגלית: House of Moray) הוא בית מלוכה שמלך בסקוטלנד בין השנים 1040–1058. מוצאו של בית המלוכה משבט קנל לואיירן (Cenél Loairn) והוא נקרא על שם אזור מוצאם של המלכים - ממוריי שבסקוטלנד.

בת'וק

בת'וק בת מל קולם בן סינאדה (בת'וק בת מלקולם בן קנת') (בגאלית סקוטית: Bethóc ingen Maíl Coluim meic Cináeda) הייתה בתו הבכורה של מלקולם השני, מלך סקוטלנד. למלקולם לא היו בנים, ולכן הייתה בת'וק יורשת העצר של סקוטלנד.

בשנת 1000 לערך נישאה הנסיכה בת'וק לקריניין מדאנקלד, ראש מנזר דאנקלד. בנם הבכור היה דאנקן הראשון, לימים, מלך סקוטלנד. דאנקן הוכתר לאחר מותו של מלקולם השני בשנת 1034.

ישנה סברה לפיה נישואיה של בת'וק לקריניין היו נישואיה השניים וקודם לכן הייתה נשואה לסיגור מסטוט או לפינדלאך, המורמאר של מוריי.

גרטנייט הראשון, מלך הפיקטים

גרטנייט (באנגלית: Gartnait I), בנו של גירום (Girom) היה מלך הפיקטים, במחצית השנייה של המאה השישית.

גרטנייט הוא השני מבין בניו של גירום שמלך על הפיקטים (אחיו דרסט הרביעי מלך לפניו, ואחיו וקיילטראם מלך אחריו). על פי "דברי ימי הפיקטים" גרטנייט מלך בין שש לשבע שנים, לאחר מות אחיו הבכור דרסט. לאחר מותו עלה לשלטון אחיו הצעיר קיילטארם.

דאב, מלך סקוטלנד

דאב או דאף (באנגלית: Dubh או Duff, בגאלית סקוטית: דאב מק מל קולום- Dub mac Maíl Coluim באיות עתיק, Dubh mac Mhaoil Chaluim באיות מודרני, כלומר "דאב בנו של מלקולם", פירוש השם דאב בגאלית סקוטית הוא שחור; שנת לידתו לא ידועה. נפטר בשנת 967) היה מלך סקוטלנד משנת 962 לערך ועד מותו.

על פי ה"דואן אלבאנאך" דאב כונה "הנסער" (בגאלית סקוטית: Dén - "דֶן") ועל פי "דברי ימי מלכי אלבה" כונה דאב "השחור".

דאב היה בנו של מלקולם הראשון (מאל קולום מק דמונייל).

ספרים בני זמנו של דאב אינם מציינים פרטים רבים אודותיו, למעט העובדה שעלה לשלטון לאחר מותו של אינדלף בשנת 962.

ג'ון מפרדון (מקור מאוחר יותר) מספר פרטים רבים נוספים אודות מלכותו, הכוללים עלילות של שימוש בכישוף ובגידה. היסטוריונים מודרניים סבורים שאין כל בסיס היסטורי לתיאורים אלה של ג'ון מפרדון.

"דברי ימי מלכי אלבה" מתארים קרב בין דאב לבין קולן, בנו של אינדלף, על פי דברי הימים דאב ניצח בקרב, אולם גורש מהממלכה. ה"אוריגינייל קרוניקל" מאת אנדרו מוייטון מציין כי דאב נרצח בפורס, ביום של ליקוי חמה (ולכן ניתן לתארך את הרצח ל-20 ביולי 966) "דברי ימי מלכי אלבה" מציינים כי דאב נהרג על ידי סקוטים (תיאור שמשמעו שקשרו נגדו), וכי הרצח התרחש בשנת 967. היסטוריונים סבורים כי קולן הוא שהרג את דאב ומלך אחריו.

ישנה סברה לפיה אבן סואנו הסמוכה לפורס היא מצבה שהוקמה לזכרו של דאב על ידי אחיו קנת השני.

בנו היחיד של דאב, קנת השלישי מלך בשנת 997.

צאצאיו של דאב (משפחת מקדאב או מקדאף) נשאו בתואר מורמאר פיף עד שנת 1371.

דונלד השני, מלך סקוטלנד

דונלד השני (באנגלית: Donald II, בגאלית סקוטית: דומנל מק קאוסנטין- Domnall mac Causantín באיות עתיק, באיות מודרני: Dòmhnall mac Chòiseim, כלומר "דונלד בנו של קונסטנטין"; נפטר בשנת 900), המכונה "המשוגע" (Dásachtach), היה מלך סקוטלנד משנת 889 ועד מותו.

המלכים הפיקטים

רשימת מלכי הפיקטים, המלכים שמלכו בממלכת הפיקטים, מתבססת על דברי ימי הפיקטים. רשימה זו היא רשימה מאוחרת ואינה מדויקת מבחינה היסטורית, וחלקים ממנה מתארים מלכים מיתולוגיים שאין עדויות היסטוריות לקיומם.

על פי המקובל, שנת 843 מסומנת כשנת המעבר בין ממלכת הפיקטים לבין ממלכת אלבה אף שגם לאחר תאריך זה נשאו המלכים את התואר "מלך הפיקטים".

דברי ימי הפיקטים מציינים את דרסט בנו של ארפ כמלך הפיקטי הראשון. מלך אגדי זה שלט, על פי המסופר 100 שנים ונלחם ב-100 קרבות. מלך זה מתוארך עם ביקורו של פטריק הקדוש באירלנד ולכן ניתן לתארך את תקופת שלטונו.

ההיסטוריונים סבורים שמקורה של הרשימה בראשית המאה השמינית, וככל הנראה היא נערכה בשנת 724 - בתקופת שלטונו של ברידיי הרביעי או של נכטאן השלישי.

מלכי סקוטלנד

מלכי סקוטלנד היו השליטים של ממלכת סקוטלנד. על פי המסורת, המלך הסקוטי הראשון היה קנת' מקאלפין (קינאד מק אילפין) אשר ייסד למעשה את ממלכת אלבה (שמה של ממלכת סקוטלנד בימי הביניים) בשנת 843. היסטוריונים נוהגים כיום לספור גם את מלכי הפיקטים כמלכים של סקוטלנד הקדומה, ועדויות היסטוריות משייכות את המעבר מהתואר "מלך הפיקטים" (Rex Pictorum) ל"מלך אלבה" (ri Alban) לתקופתו של המלך דונלד השני - תקופה בה פחת השימוש בלטינית בכתבי דברי הימים הרשמיים ואלה החלו להיכתב בגאלית סקוטית. באותה עת נעשה שימוש בשם "אלבה" שהיה השם המקובל על האוכלוסייה המקומית, ורק מאוחר יותר, באמצע המאה ה-11 ניתן לארץ שמה המקובל באנגלית - "סקוטלנד" (Scotland), והמלכים החלו להיקרא "מלכי סקוטלנד" (rex Scotorum).

בשנת 1707 פסק השימוש בתואר "מלך סקוטלנד" בעקבות איחוד ממלכת סקוטלנד עם ממלכת אנגליה והקמת הממלכה המאוחדת.

מלקולם הראשון, מלך סקוטלנד

מלקולם הראשון (באנגלית: Malcolm I, בגאלית סקוטית: מאל קולום מק דומנייל - Máel Coluim mac Domnaill באיות עתיק, באיות מודרני: Maol Chaluim mac Dhòmhnaill, כלומר "מלקולם בנו של דונלד"; שנת 900 לערך - שנת 954), המכונה "האדום המסוכן" (An Bodhbhdercc), היה מלך סקוטלנד משנת 943 ועד מותו.

קולן, מלך סקוטלנד

קולן או קולין (באנגלית: Cuilén או Colin, בגאלית סקוטית: קולן מק אילדולב - Cuilén mac Ildulb באיות עתיק, Cailean באיות מודרני, כלומר "אמלאיב בנו של אינדולף"; שנת לידתו לא ידועה. נפטר בשנת 971), המכונה "הלבן" (בגאלית סקוטית: An Fionn - "אן פיון") היה מלך סקוטלנד משנת 967 לערך ועד מותו.

קונאל, מלך הפיקטים

קונאל או קונאל מק טאידג (באנגלית: Conall mac Taidg - "קונאל בנו של טאידג"; נפטר ב-807 לערך) היה מלך הפיקטים, בין השנים 787 ועד שהודח בשנת 789.

פרטים מועטים ביותר ידועים על כהונתו. קונאל מוזכר פעמיים ב"דברי ימי אירלנד" וכן מוזכר ברשימת מלכי הפיקטים.

קונסטנטין הראשון, מלך סקוטלנד

קונסטנטין הראשון (Causantín mac Cináeda, ‏836–877) היה מלך סקוטלנד והפיקטים משנת 863 ועד מותו.

קונסטנטין היה בנו של המלך קנת הראשון, וירש את הכתר הסקוטי לאחר מות דודו, דונלד הראשון.

במרבית שנות שלטונו נלחם קונסטנטין בויקינגים וניסה להרחיב את גבולות ממלכתו דרומה. ב-872, בעקבות התנקשות בגיסו ארתגאל, מלך סטראתקלייד, סופחה ממלכתו לסקוטלנד.

ב-864 פלשו לסקוטלנד אנשי צפון, שהונהגו על ידי אולאף הלבן מדבלין, אך קונסטנטין הצליח להביסם. פעם נוספת פלשו אנשי הצפון בהנהגת תורסטן האדום, אך הובסו שנית.

ב-877 נהרג קונסטנטין בקרב כנגד הוויקינגים, ב"מערה השחורה" שבפייף. אחיו אייד' ירש אותו לאחר מותו. לקונסטנטין היה גם בן בשם דונלד, שהפך למלך דונלד השני לאחר שלטונם של אייד' וגיריק.

קונסטנטין השלישי, מלך סקוטלנד

קונסטנטין השלישי (באנגלית: Constantine III, בגאלית סקוטית: קאוסאנטין מק קואילאין- Causantín mac Cuiléin באיות עתיק, Còiseam mac Chailein באיות מודרני, כלומר "קונסטנטין בנו של קולין";‏ 971 לערך - 997) היה מלך סקוטלנד משנת 995 ועד מותו.

בעבר נקרא בכינוי "קונסטנטין הרביעי" מאחר שספירת מלכי סקוטלנד כללה גם את קאוסטנטין, מלך הפיקטים, אולם מחקרים היסטוריים מהתקופה הוויקטוריאנית קבעו כי קונסטנטין היה השלישי מבין מלכי סקוטלנד אשר נשא בשם זה.

קנת הראשון, מלך סקוטלנד

קנת מק אלפין הידוע גם כקנת הראשון (באנגלית: Kenneth MacAlpin או Kenneth I, בגאלית סקוטית: קינייד' מק איילפין - Cináed mac Ailpín באיות עתיק, באיות מודרני: Coinneach mac Ailpein, כלומר "קנת בנו של איילפין") המכונה "הכובש" (נפטר ב-13 בפברואר 858) היה הראשון מבין מלכי סקוטלנד. קנת כבש את סקוטלנד, הקים את ממלכת אלבה (ממלכת סקוטלנד הקדומה) ומלך בה משנת 843 ועד מותו. קנת נחשב למייסד בית אלפין - בית המלוכה ששלט בסקוטלנד במהלך מרבית ימי הביניים.

קנת השלישי, מלך סקוטלנד

קנת השלישי (באנגלית: Kenneth III, בגאלית סקוטית: סינאד מק דויב - Cináed mac Duib באיות עתיק, Coinneach mac Dhuibh באיות מודרני, כלומר "קנת בנו של דואיב";‏ 967 לערך - 25 במרץ 1005), המכונה "ראש השבט'" (בגאלית סקוטית: "אן דון" - An Donn), היה מלך סקוטלנד משנת 997 ועד מותו. הוא היה מלך סקוטלנד האחרון שנבחר בשיטת הטניסטרי.

קנת השני, מלך סקוטלנד

קנת השני (באנגלית: Kenneth II, בגאלית סקוטית: קינאד מק מל קולים – Cináed mac Maíl Coluim באיות עתיק, Coinneach mac Mhaoil Chaluim באיות מודרני, כלומר "קנת בנו של מלקולם";‏ 954 לערך – 995) היה מלך סקוטלנד משנת 971 ועד שנת 973, ולאחר מכן משנת 977 ועד מותו בשנת 995. קנת כונה "רוצח אחיו" (An Fionnghalach)

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.