בית אליעזר

בית אליעזר היא שכונה הנמצאת במזרח העיר חדרה ונחשבת לשכונתה הגדולה ביותר. מונה כ-25,000 תושבים.

בית אליעזר
רחוב העצמאות בבית אליעזר. ברקע, בתי שכונת אחוזת דניה
גן קפלן
גן קפלן ב-2017
מתנס בית אליעזר
מתנ"ס בית אליעזר

היסטוריה

שכונת בית אליעזר, שנוסדה ביוזמה של ההסתדרות, הוקמה ב-1950 וקרויה על שמו של אליעזר קפלן, ששימש כשר האוצר הראשון של מדינת ישראל. הקמת הבתים הראשונים בשכונה בוצעה על ידי חברת שיכון עובדים של ההסתדרות, וב-1951 נכסנו המשפחות הראשונות להתגורר בשכונה. עד ל-1958 לא הותרה התיישבות בשכונה למי שאינם חברי ההסתדרות.[1]

מייסדי בית אליעזר, שהוקמה כשכונת פועלים, היו עולים מתימן, מרוקו ורומניה. בתחילה נבנו בתים עם חצרות גדולות הכוללות משק עזר. בהמשך הורחבה השכונה ונבנו בה שכונת נווה אליעזר ובשנת 1973 "שיכון יוגוסלבי",[2] שהורכב מבתים מתועשים שהובאו מיוגוסלביה.

בשנות ה-90, בעקבות גל העלייה הגדול מברית המועצות, נבנה אזור נוסף בשכונה, הנמצא ממערב לרחוב יקותיאל אדם, המכונה כיום "בית אליעזר החדשה" - שכונה הכוללת בתי דירות של עד שלוש קומות, בה אוכלסו בעיקר עולים חדשים. בנוסף, בשכונה קוטג'ים דו-משפחתיים, בהם השתכנו משפרי דיור. שמות הרחובות בבית אליעזר החדשה קרויים ברובם על שם משפחות מייסדי חדרה.

באמצע שנות ה-90 נבנתה תת-שכונה הצמודה לבית אליעזר בצפונה שסמוכה לכניסה הצפונית לשכונה, ״אחוזת דניה״.

בשלהי שנות ה-90 וראשית שנות ה-2000 נבנה במזרח בית אליעזר אזור בסגנון "בנה ביתך".

חינוך

השכונה כוללת בתי ספר יסודיים, חטיבת ביניים ובית ספר תיכון המהווה שלוחה של תיכון חדרה. בשכונה קיים גם מתנ"ס בית אליעזר.

תחבורה

בעבר הייתה השכונה מחוברת לחדרה באמצעות כביש אחד בלבד, אך עם התפתחות השכונה משנות ה-90 חוברו אליה צירי תחבורה נוספים. בשנת 2008 נפתח לתנועה כביש המחבר בין בית אליעזר ושכונת דניה לשכונת יוספטל שבעיר, ובספטמבר 2013 נחנך כביש בין בית אליעזר לשכונת ניסן המחבר את רחוב ביאליק ממערב לרחוב הפרדס במזרח, העובר דרך שכונת הפארק שהוקמה דאז. החל מ-2016 נבנה כביש ״דרך יוליאינה״, שיחבר בין בית אליעזר ושכונת דניה לרחוב צה״ל בכניסה הצפון-מזרחית של העיר. מפתיחתה, דרך יוליאנה מהווה צוואר בקבוק לרכבים בשעות הבוקר והערב. דרך נוספת המשמשת כהמשך לדרך יוליאנה היא דרך שיקמונה שמקטעה יהווה המשך וחיבור נוסף לשכונת בית אליעזר. לציין כי דרך יוליאנה נסללה על חלק מדרך רומית עתיקה שמוצאה מאנטיפטריס וסיומה- קסריה.

באוגוסט 2015 נחנך כביש שמעון פרס, המוביל מפאתי השכונה אל כביש 9, המחבר אותה לכביש מספר 4 (חיפה-תל אביב הישן) ולכביש 6, וכן ליישובי עמק חפר המזרחיים.[3]

תוכניות בנייה עתידיות

ממזרח לשכונה מתוכננת בנייה של 6000 יחידות דיור המקודמות באמצעות הותמ"ל. לתוכנית הביעו התנגדות תושבי השכונה בתואנה של חוסר תשתיות לאכלוס אוכלוסייה גדולה ובשל פגיעה בטבע[4] בנוסף לתוכנית הוותמל מתוכנן לקום שדה תעופה במסגרת הות"ל דבר שיפגע באיכות חיי התושבים בשכונה המזרחית, יפגע במארג שמורת הטבע המשמשת כריאה ירוקה בין גן שמואל לעמק חפר ובירידת הערך הנדלני של בעלי הנכסים בשכונה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ אלישיב אורן ואריה אמיר, חדרה שלי, 1983, עמוד 22
  2. ^ חדרה מאה שנה ועוד., נינה רודין ואריה אמיר, 1993, עמוד 201
  3. ^ ניר בן-טובים‏, כביש 9 נפתח לתנועה, באתר וואלה! NEWS‏, 24 ביולי 2014
  4. ^ איתמר רותם, צפו:לראש העיר יש עדכון בנוגע להקמת 6000 יחידות דיור ממזרח לבית אליעזר, באתר mynet‏, 20 בנובמבר 2017
אליעזר קפלן

אליעזר קפלן (27 בינואר 1891 – 13 ביולי 1952) היה פעיל ציוני, חבר מועצת העיר תל אביב (1925–1933), חבר הנהלת הסוכנות היהודית ומנהל מחלקת הכספים שלה (1933–1948), סגן ראש הממשלה הראשון, שר האוצר הראשון של ישראל ושר המסחר והתעשייה.

בית אליעזר ותלמה ילין

בית אליעזר ותלמה ילין הוא המבנה הראשון שנבנה בשכונת רחביה בירושלים. המבנה תוכנן על ידי האדריכלים אליעזר ילין ושותפו וילהלם הקר ובנייתו הושלמה בשנת 1924. בבניין התגוררו אליעזר ותלמה ילין עד 1936, ובתקופה זו הוא היה מרכז תרבותי וחברתי בשכונת רחביה, ובירושלים כולה.

המבנה נמצא ברחוב רמב"ן מס' 14, בפינת רחוב אלחריזי, והוא האחרון מבין הבתים שהקר וילין תכננו ברחביה ששמר על צורתו המקורית.

גביע המדינה בכדורסל 1998/1999

גביע המדינה בכדורסל לעונת 1998/1999 היא התחרות ה-39 מאז היווסדו של המפעל.מכבי תל אביב זכתה בגביע המדינה ה-29 בתולדותיה, לאחר ניצחון בגמר על הפועל ירושלים.

גבעת אולגה

גבעת אולגה היא שכונה במערב העיר חדרה השוכנת על חוף הים התיכון. היא גובלת במזרחה בכביש החוף. השכונה הוקמה בשנת 1949 וקרויה על שם אולגה חנקין, מנשות העלייה הראשונה ואשתו של יהושע חנקין, גואל אדמות חדרה.

הליגה הלאומית בכדורסל

הליגה הלאומית בכדורסל היא הליגה השנייה בחשיבותה בכדורסל הישראלי.

בליגה הלאומית משחקות 14 קבוצות, כל קבוצה פוגשת את יריבתה במהלך העונה פעמיים ובסה"כ כל קבוצה מקיימת 26 משחקים.

בתום 26 משחקים נפגשות 8 הקבוצות הראשונות לשתי סדרות פלייאוף. סדרת רבע גמר של הטוב מחמישה משחקים (הראשונה פוגשת בשמינית, השנייה פוגשת בשביעית וכן הלאה) כשלראשונה ולשנייה יש יתרון ביתיות לשתי הסדרות. 4 הקבוצות המנצחות ממשיכות לסדרת חצי הגמר של הטוב מחמישה משחקים (הראשונה פוגשת את הרביעית והשנייה פוגשת את השלישית), שתי המנצחות נפגשות לצמד משחקים והמנצחת בסיכום זוכה באליפות הליגה כאשר גם הסגנית עולה לליגת העל בכדורסל.6 האחרונות בסיום הליגה, נפגשות לטורניר פלייאוף תחתון שבסיומו שתי האחרונות יורדות לליגה הארצית בכדורסל, הליגה השלישית בחשיבותה.

המרכז הרפואי הלל יפה

המרכז הרפואי הלל יפה הוא בית חולים ממשלתי השוכן במבואותיה המערביים של העיר חדרה, ומשרת אוכלוסייה של כ- 450 אלף תושבים, במרחב המשתרע מזכרון יעקב בצפון, עד נתניה בדרום, מחוף הים התיכון במערב ועד כפר קרע במזרח. המרכז נקרא על-שם ד"ר הלל יפה, רופא מושבות האזור בתקופת העלייה הראשונה. בשנת 2016 מונה המרכז הרפואי כ- 506 מיטות אשפוז בתקן.

הפועל חדרה

הפועל חדרה גבעת אולגה שולם שוורץ היא קבוצת כדורגל ישראלית מהעיר חדרה, אשר משחקת בליגת העל. הקבוצה נקראת על שם כדורגלן העבר שלום (שולם) שוורץ, וצבעיה הם אדום ושחור.

חדרה

חֲדֵרָה היא עיר במחוז חיפה בישראל שבשרון הצפוני, אשר שוכנת לחוף הים התיכון. היא הוקמה כמושבה על ידי אנשי העלייה הראשונה ב-1891, והוכרזה כעיר בשנת 1952. מקור השם חדרה בערבית, الخضيرة (תעתיק מדויק: אל-חְ'דֵירַה, "הירקרקה"), על שם צבען של האצות בביצות. אבשלום קור הציע כי השם הערבי הוא גלגול של השם העברי "גדרה", שהיה שמו של יישוב קדום ליד קיסריה. העיר חברה בארגון פורום ה-15.

מייסדי תל אביב

מייסדי תל אביב היו 66 משפחות ובודדים, חברי אגודת אחוזת בית ביפו, אשר השתתפו בהגרלת המגרשים לאחוזת בית ב-11 באפריל 1909.

מכבי חדרה (כדורגל)

מכבי חדרה הייתה קבוצת כדורגל ישראלית מהעיר חדרה, שהייתה קיימת בין השנים 1914–2004. הקבוצה שיחקה בתחילה בליגות מחוזיות של ארץ ישראל בזמן תקופת המנדט הבריטי, ולאחר מכן השתלבה בליגות הנמוכות בישראל עד לפירוקה בשנות האלפיים המוקדמות. הקבוצה הגיעה לשיאה בשנת 1986 כאשר העפילה לחצי גמר גביע המדינה, ובכך הפכה לקבוצה הראשונה מהליגה השלישית שעולה לחצי גמר גביע המדינה.

משה ברנר

משה ברנר (נולד ב-4 במרץ 1971) הוא כדורסלן עבר ישראלי.

נאות גולן

נְאוֹת גּוֹלָן הוא מושב של תנועת העובד הציוני בדרום רמת הגולן.

סטיב שלכטר

סטיב שלכטר (באנגלית: Steve Schlachter; נולד ב-30 ביוני 1954) הוא כדורסלן עבר ישראלי ששיחק בעמדת הסנטר.

רוסלנה רודינה

רוּסלנה רוֹדינה (נולדה ב-11 בספטמבר 1988) היא דוגמנית ושחקנית ישראלית.

רחביה

רחביה היא שכונה בירושלים. היא משתרעת מדרום-מערב לרחוב קרן היסוד ולרחוב המלך ג'ורג', גובלת בשכונת נחלאות ושערי חסד מצפון, בשכונות טלביה וקריית שמואל מדרום, ובשכונת שערי חסד ממערב. על פי השנתון הסטטיסטי של מכון ירושלים ב-2016 התגוררו בשכונה 7,710 תושבים.

שמורת ביצת זיתא

שְׁמוּרַת בִּצַּת חֿדֵרָה היא שמורת טבע השוכנת דרומית לתחנת הרכבת חדרה מזרח ולנחל חדרה וממזרח לשכונת בית אליעזר שבמזרח חדרה. מדרום לה משתרעים פרדסים ומצפון לה בריכות דגים ותוואי המסילה המזרחית המפורקת.

תחנה מרכזית חדרה

תחנה מרכזית חדרה היא התחנה המרכזית של העיר חדרה. התחנה ממוקמת במערב העיר בסמוך לצומת חדרה שעל כביש 4. מתחנת אוטובוסים זו יוצאים קווי אוטובוס בין עירוניים לפחות ל-16 ערים (חיפה, נוף הגליל, עפולה, אריאל, זכרון יעקב, רעננה, נתניה, תל אביב, ירושלים ואילת, חריש, קיסריה, טבריה, אור עקיבא, בני ברק, רמת גן, הוד השרון) כשלרוב הערים האלו יוצא יותר מקו אוטובוס בין-עירוני אחד. בנוסף יוצאים מן התחנה קוי אוטובוס עירוניים רבים. את מרבית הקוים שבתחנה מפעילה "אגד" ואת השאר מפעילה חברת "קווים".

תחנת הרכבת חדרה – מערב

תחנת הרכבת חדרה מערב היא תחנה של רכבת ישראל על מסילת החוף, שנמצאת בחלקה המערבי של העיר חדרה – בסמוך לאזור התעשייה. התחנה משמשת הן כתחנת משאות והן כתחנת נוסעים (בתוספת לתחנת חדרה מזרח, המשמשת למשאות בלבד). התחנה מרוחקת ממרכז העיר, ולכן תנועת הנוסעים בשנים הראשונות להפעלתה הייתה דלה למדי. בשנים האחרונות חלה עלייה רצינית בכמות המשתמשים בתחנה זו. בחודש אוגוסט 2008 למשל היו בה, על־פי נתוני רכבת ישראל, 135,000 נוסעים, ובממוצע ליום – כ־5,000 נוסעים.

תלפיות

תַּלְפִּיּוֹת היא שכונה ירושלמית ותיקה, השוכנת בגבולה הדרום-מזרחי של העיר. השכונה התפתחה בתקופת המנדט, וכוללת אזור מגורים ירוק ופסטורלי. יחודה של תלפיות הוא בהיותה השכונה היחידה בירושלים שתוכננה כ"עיר מודרנית" בת כ-800 בתי אב עוד לפני תקופת המנדט (דבר שלא התגשם), וכן בעמידתה רבת-השנים כשכונת סְפר בגבול העיר. בנייתה של השכונה החלה ב-1921, בתכנונו של ריכרד קאופמן כיישום של תפיסה בתכנון ערים הקרויה "עיר גנים".

בין האנשים המפורסמים שהתגוררו בשכונה ניתן למנות את אבל פן, יוסף קלוזנר, אריה לייב יפה ושמואל יוסף עגנון, שאף תיאר את השכונה ואת ביתו בה בכמה מספריו.

לצד השכונה התפתחו שיכונים וכן אזור תעשייה תלפיות, ממתחמי התעסוקה והמסחר הגדולים בבירה. בשנות ה-70 הוקמה מזרחית לתלפיות שכונת תלפיות מזרח, שלרוב מכונה שכונת "ארמון הנציב".

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.