בית אורליאן

בית אורליאןצרפתית: Maison d'Orléans) הידוע גם כבית בורבון-אורליאן, היה במשך מאות שנים אחד מבתי האצולה החשובים בצרפת, ובאופן מסורתי דוכס אורליאן תמיד היה מהאנשים הקרובים ביותר למלך. משפחת אורליאן היו נסיכי הדם הגבוהים ביותר, זאת אומרת האצולה הגבוהה ביותר שלא שייכת לענף הראשי של בית המלוכה (בדרך כלל ענפים שמוצאם מאחים צעירים של מלכים קודמים). דוכסי אורליאן עלו בחשיבותם על כל שאר חצר המלוכה, חוץ מהמלך ומשפחתו הקרובה.

מוצאו של בית אורליאן הנוכחי הוא בנסיך פיליפ הראשון, דוכס אורליאן (1640-1701), שהיה בנו השני של המלך לואי השלושה עשר ואחיו הצעיר של לואי הארבעה עשר. דוכסי אורליאן נקראו בחצר בתואר "מסייה" (Monsieur) ונשותיהם "מאדאם" (Madame). לפני כן שמות אלו היו שמורים אך ורק לבן השני של המלך. בתקופת המהפכה הצרפתית דוכס אורליאן, לואי פיליפ השני, הידוע גם בשם "שוויון" (Egalité), היה בן משפחת המלוכה היחיד שתמך בצורה גלויה במהפכה. לואי פיליפ אפילו הצביע לטובת ההוצאה להורג של בן דודו, המלך לואי השישה עשר, ולכן הוא ומשפחתו סבלו מעוינות גדולה מצד תומכי המלוכה הצרפתים במשך דורות רבים. למרות תמיכתו במהפכה, גם הוא הוצא לבסוף להורג בהוראת רובספייר, בשל עובדת השתייכותו לאריסטוקרטיה.

בשנת 1830, לאחר מהפכת יולי, בית אורליאן הפך לבית המלוכה כאשר שארל העשירי, המלך הבורבוני שעלה לשלטון ברסטורציה, הוחלף על ידי לואי פיליפ מבית אורליאן (בנו של לואי פיליפ השני, דוכס אורליאן). לואי פיליפ מלך כמונרך חוקתי ותוארו היה "מלך הצרפתים", בניגוד לתואר "מלך צרפת" שהיה נהוג בעבר. הוא מלך עד מהפכת אביב העמים ב 1848, אז ברח לאנגליה. לואי פיליפ היה מלך צרפת היחיד מבית אורליאן.

אפילו לאחר מפלתו של לואי פיליפ נשארה במדינה סיעה מלוכנית-אורליאניסטית שתמכה בהשבתו לשלטון של בית אורליאן. עם מותו של אנרי החמישי, הטוען לכתר האחרון מבית בורבון שמת ללא יורשים, רבים מתומכי הבורבונים הכירו לראשונה בטענות של בית אורליאן כיורשי הכתר הצרפתי. אולם מלוכנים אחרים, שעדיין זכרו לבית אורליאן את תמיכתם במהפכה, העדיפו להעביר את תמיכתם לבית בורבון הספרדי, למרות שהבורבונים הספרדים ויתרו על תביעותיהם לכתר הצרפתי מאות שנה קודם לכן.

כיום ראש בית אורליאן הוא ז'אן, רוזן פריז ודוכס צרפת.

בית אורליאן
Maison d'Orléans
סמל בית אורליאן
סמל בית אורליאן
מדינה המונרכיה של יולי
בית האב בית בורבון
תארים
מייסד פיליפ הראשון, דוכס אורליאן
השליט האחרון לואי פיליפ
ראש הבית הנוכחי הנסיך ז'אן, דוכס ונדום
שנת ייסוד 1660
הדחה אביב העמים
אתניות צרפתים
ענפים בית אורליאן-ברגנסה
14 ביוני

14 ביוני הוא היום ה־165 בשנה (166 בשנה מעוברת), בשבוע ה־24 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 200 ימים.

21 בינואר

21 בינואר הוא היום ה-21 בשנה בלוח הגריגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 344 ימים (345 ימים בשנה מעוברת).

איזבל, נסיכת אורליאן-ברגנסה

איזבל, נסיכת אורליאן-ברגנסה (בצרפתית: Isabelle d'Orléans et Bragance;‏ 13 באוגוסט 1911 - 5 ביולי 2003), הייתה אשתו של אנרי, רוזן פריז, ראש בית אורליאן בין השנים 1940–1999.

אליזבת שארלוט ד'אורליאן, נסיכת קומרסי

אליזבת שארלוט ד'אורליאן (בצרפתית: Élisabeth-Charlotte d'Orléans, ‏13 בספטמבר 1676 - 23 בדצמבר 1744) הייתה בתו של פיליפ הראשון, דוכס אורליאן, אחיו של לואי הארבעה עשר, מלך צרפת. הייתה הנסיכה הריבונית של קומרסי וכן דוכסית לורן, באר וטשן מנישואיה ללאופולד, דוכס לורן. כל שושלת הבסבורג החל מאמצע המאה ה-18 ועד ימינו הם צאצאיה של אליזבת שארלוט דרך בנה, פרנסואה סטפן, שנישא לקיסרית מריה תרזה.

אן מארי ד'אורליאן

אן מארי ד'אורליאן (27 באוגוסט 1669 - 26 באוגוסט 1728, בצרפתית: Anne Marie d'Orléans) הייתה צאצאית של בית אורלאן הצרפתי. הפכה לדוכסית סבויה ומלכת סיציליה וסרדיניה כתוצאה מנישואיה לויטוריו אמדאו השני, מלך סרדיניה, והייתה סבתו של לואי החמישה עשר, מלך צרפת.

אנטואן, דוכס מונפנסייה

אנטואן, דוכס מונפנסייה (בצרפתית: Antoine d’Orléans, duc de Montpensier;‏ 31 ביולי 1824 – 4 בפברואר 1890), היה בנו הצעיר של לואי פיליפ, מלך הצרפתים, וגיסה של איזבלה השנייה, מלכת ספרד.

אנרי, רוזן פריז (1908–1999)

אנרי, רוזן פריז (בצרפתית: Henri d'Orléans;‏ 5 ביולי 1908 - 19 ביוני 1999), היה ראש בית אורליאן בין השנים 1940–1999, והטוען לכתר צרפת מטעם האורליאניסטים בשם אנרי השישי.

אנרי, רוזן פריז (1933–2019)

אנרי, רוזן פריז (בצרפתית: Henri d'Orléans;‏ 14 ביוני 1933 - 21 בינואר 2019) היה ראש בית אורליאן.

דוכס אורליאן

דוכס אורליאן (בצרפתית: Duc d'Orléans) היה תואר שמור עבור המלוכה הצרפתית, ושנוצר לראשונה בשנת 1344 על ידי פיליפ השישי, מלך צרפת לטובת בנו פיליפ, דוכס אורליאן. התואר ידוע בשם נסיכי הדם, וניתן בדרך כלל לאחיו הבכור של מלך צרפת. כך, עד שנת 1830, הם יצרו קו ביטחונות של משפחת המלוכה הצרפתית, עם זכות בסופו של דבר לרשת את כס המלוכה אם נסיכים בכירים יותר ימותו. בדרך זו, התואר של דוכס אורליאן עשוי להיחשב כמקביל של דוכס יורק, אשר ניתן באופן מסורתי לאחיו של מלך אנגליה (ומאוחר יותר המלך הבריטי).

בתקופה של המשטר הקדמון בעל התפקיד מילא לעיתים קרובות תפקיד פוליטי. הענף של אורליאן של בית ולואה הגיע אל כס המלכות עם לואי השנים עשר, מלך צרפת (המאה ה-15). לואי פיליפ השני, דוכס אורליאן, תרם להשמדת המשטר הישן. בראש מפלגה בשם "אורליאניסטים" שממוקמת בפאלה רויאל, הוא התווכח על סמכותו של דודנו לואי השישה עשר, מלך צרפת בלובר הסמוך. בנו עלה בסופו של דבר על כס המלוכה בשנת 1830 בעקבות מהפכת יולי כמלואי פיליפ, מלך הצרפתים. צאצאי המשפחה הם מעמידי הפנים האורלינאים לכתר הצרפתי, ותואר זה מוחזק על ידי כמה מחברי הבית. בעל התואר החזיק בסגנון של הוד רוממות.

Île d'Orléans נקרא על שמו של אנרי השני וניו אורלינס על שם פיליפ השני.

הנסיך ז'אן, דוכס גיז

הנסיך ז'אן, דוכס גיז (בצרפתית: Jean d'Orléans, ‏4 בספטמבר 1874 - 25 באוגוסט 1940), היה ראש בית אורליאן בין השנים 1926–1940, והטוען לכתר צרפת מטעם האורליאניסטים בשם ז'אן השלישי, מלך צרפת.

הנסיך פיליפ, רוזן פריז

הנסיך פיליפ, רוזן פריז (בצרפתית: Louis-Philippe-Albert d'Orléans;‏ 24 באוגוסט 1838 – 8 בספטמבר 1894), היה נכדו של לואי פיליפ, מלך הצרפתים, וטוען לכתר צרפת בשם לואי פיליפ השני, מלך צרפת, או בשם פיליפ השביעי, מלך צרפת.

ולנטינה ויסקונטי

ולנטינה ויסקונטי, דוכסית אורליאן (צרפתית: Valentina Visconti; ‏1371 - 4 בדצמבר 1408) הייתה סבתו של לואי השנים עשר, מלך צרפת.

לואי פיליפ, מלך הצרפתים

לואי פיליפ, מלך הצרפתים (בצרפתית: Louis-Philippe; ‏6 באוקטובר 1773 - 26 באוגוסט 1850) היה מלך צרפת מבית אורליאן, בין השנים 1830–1848. תקופת שלטונו קרויה המונרכיה של יולי, והייתה תקופת ביניים בין הרסטורציה של מלכי בית בורבון שהתרחשה לאחר תקופתו של נפוליאון בונפרטה, ובין הרפובליקה השנייה, והדיקטטורה של נפוליאון השלישי.

לואי פיליפ הראשון, דוכס אורליאן

לואי פיליפ הראשון, דוכס אורליאן (בצרפתית: Louis-Philippe d'Orléans; ‏12 במאי 1725 - 18 בנובמבר 1785), היה דוכס אורליאן וסבו של לואי פיליפ, מלך הצרפתים.

לואי פיליפ השני, דוכס אורליאן

לואי פיליפ השני, דוכס אורליאן (בצרפתית: Louis-Philippe d'Orléans; ‏13 באפריל 1747 - 6 בנובמבר 1793), היה דוכס אורליאן ואביו של לואי פיליפ, מלך הצרפתים, אשר הוצא להורג במהלך המהפכה הצרפתית.

מארי איזבל, נסיכת אורליאן

מארי איזבל, נסיכת אורליאן (בצרפתית: Louis-Philippe-Albert d'Orléans;‏ 21 בספטמבר 1848 – 23 באפריל 1919), הייתה נכדתו של לואי פיליפ, מלך הצרפתים, ואשתו של הטוען לכתר צרפת הנסיך פיליפ, רוזן פריז.

פיליפ הראשון, דוכס אורליאן

פיליפ הראשון, הדוכס מאורליאן (21 בספטמבר 1640 - 9 ביוני 1701), היה בנו הצעיר של לואי השלושה עשר, מלך צרפת ואשתו המלכה, אן מאוסטריה. אחיו הגדול היה לואי הארבעה עשר, "מלך השמש". פיליפ, שנשא בתואר דוכס אנז'ו מעת לידתו, הפך לדוכס אורליאן עם מותו של דודו, גאסטון, בשנת 1660. בשנת 1661, פיליפ קיבל לשליטתו גם את הדוכסיות של ולואה ושארטר. בעקבות ניצחונו של פיליפ בקרב בשנת 1671, הוסיף לו המלך לואי ה-14 את התארים הבאים: דוכס נאמור, מרקיז קוסי ורוזן דורדאן. בתקופת שלטונו של אחיו הוא היה ידוע בפשטות כמסייה (Monsieur), התואר המסורתי שניתן לאחיו הצעיר של המלך בחצר המלוכה הצרפתית.

למרות אופיו הנשי והעדפותיו ההומוסקסואליות, פיליפ מילא את חובתו לשושלת המשפחתית על ידי נישואיו (פעמיים) שבהם הוליד מספר צאצאים. למעשה, הוא היה המייסד של בית אורליאן, הבכיר שבענפים המשניים של הענף הראשי לשושלת מלכי צרפת, בית בורבון, ובכך האב הקדמון הישיר של לואי פיליפ, ששלט בצרפת בתקופת המונרכיה של יולי, בין השנים 1848-1830.

פיליפ השני, דוכס אורליאן

פיליפ השני, דוכס אורליאן (בצרפתית: Philippe II d'Orléans, ‏2 באוגוסט 1674 - 2 בדצמבר 1723), היה בנו של פיליפ הראשון, דוכס אורליאן, אחיו של לואי הארבעה עשר, מלך צרפת, ועוצר הממלכה בתחילת שלטונו של לואי החמישה עשר, מלך צרפת.

פרדיננד פיליפ, דוכס אורליאן

פרדיננד פיליפ, דוכס אורליאן (בצרפתית: Ferdinand-Philippe d'Orléans;‏ 3 בספטמבר 1810 – 13 ביולי 1842), היה בנו הבכור של לואי פיליפ, מלך הצרפתים, ואביו של הטוען לכתר מבית אורליאן - הנסיך פיליפ, רוזן פריז.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.