בינת ג'בייל

בינת ג'ביילערבית: بنت جبيل, תעתיק מדויק: בִּנְת גְּ’בֶּיל) היא העיר השנייה בגודלה במחוז אל-נבטיה בדרום לבנון, מהווה את בירת נפת בינת ג'בייל במחוז אל-נבטיה, והייתה בשליטת צה"ל במשך 18 שנה.

העיר ממוקמת על גבעה הצופה על בקעת רמיש ליד הגבול הדרומי של לבנון עם ישראל, בגובה 770 מטר מעל פני הים. מתגוררים בה כ־30,000 תושבים, שיעים ברובם. קיימת מחלוקת לגבי מקור שמה: יש הטוענים כי השם ניתן על ידי שבטים תימניים שהתיישבו במקום ונתנו למקום שם המזכיר שמות של ערים תימניות, אחרים טוענים כי שם העיר מלמד על זיקה ליישוב גבל הממוקם כ־42 ק"מ צפונית לביירות.

בינת ג'בייל
بنت جبيل
Bint jbeil
בינת ג'בייל, מראה כללי לכיוון דרום, ינואר 1989. ברקע רכס מרון א-ראס
מדינה לבנון  לבנון
מחוז מחוז אל-נבטיה
נפה נפת בינת ג'בייל
שטח 9.10 קמ"ר
גובה 770 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 30,000 (2001)
קואורדינטות 33°07′00″N 35°26′00″E / 33.1166666666667°N 35.4333333333333°E
אזור זמן UTC +2
http://www.bintjbeil.com/index.en.html

היסטוריה

ב־1972 כבשה ישראל את בינת ג'בייל במסגרת מבצע "קלחת 4", שנועד להרחיק את מחבלי אש"ף מגבול ישראל. ב-1978 כבשה ישראל שוב את העיירה במסגרת מבצע ליטני, ומאז ועד מאי 2000 הייתה העיירה בשליטת צבא דרום לבנון (צד"ל), ובה שכנו מפקדות החטיבות המערביות של צד"ל ושל יחידת הקישור ללבנון. במהלך תקופה זאת עבדו רבים מתושבי העיירה בישראל במסגרת תוכנית "הגדר הטובה", והוקמו שם תשתיות שונות, ביניהן מרפאה אזרחית.

מוצב "בינת ג'בייל" מוקם בפאתי העיירה לכיוון צפון, ובו שכנה מפקדת החטיבה המערבית של יחידת הקישור ללבנון. מצפון לו שכנה מפקדת צד"ל ובה ישב, בין השאר, הגנרל אנטואן לאחד, מפקד צבא דרום לבנון.

בניגוד לחלק מן המוצבים האחרים של צה"ל, במוצב זה פעלו במשותף חיילי צה"ל עם אנשי צד"ל, אשר נהגו להגיע עם בוקר אל המוצב לצורך פעילות טכנית. ביניהם פעל במקום איש צד"ל אשר כונה בשם "אבו עבדאללה" וחיילים רבים התייחסו אליו כאל "שק"ם" מוזל, לעומת השק"ם הצה"לי שפעל במקום.

פעילותם השוטפת של החיילים במוצב הייתה באבטחת האזור המצוי בגיזרת רכס "הסילבסטר", בין שקיף א-נימל לבין מוצב צד"ל "ברעשית", הממוקמים על הקו האדום בלבנון והיישובים הפזורים באזור.

במאי 2000, לפני הנסיגה מלבנון, הפכה העיירה למובלעת בשליטת צה"ל, ובליל 23 במאי 2000 נסוג צה"ל מהעיירה. לאחר נסיגת צה"ל נכנס חזבאללה לעיירה, וחסן נסראללה נשא שם נאום ניצחון שנודע כנאום "קורי העכביש".

במהלך מלחמת לבנון השנייה התנהלו בעיירה קרבות קשים בין צה"ל לחזבאללה, וכתוצאה מהם נגרם בעיירה הרס רב. מבצע כיבוש העיירה, שכונה "מבצע קורי פלדה", בקרב העיקרי, שכונה קרב בינת ג'בייל, נהרגו 8 לוחמים מחטיבת גולני ועוד מספר לוחמים נהרגו בקרבות אחרים בעיירה. מצד החזבאללה נהרגו כ-80 מחבלים, בהם לפחות 26 מחבלים מחטיבת הקומנדו של הארגון.

קישורים חיצוניים

א-נבטיה (מחוז)

מְחוֹז אַ-נַּבַּטִיַּה (בערבית: محافظة النبطية) הוא אחד משמונת מחוזות לבנון. שטחו הכולל של המחוז הוא 1,058 קמ"ר ובירתו היא העיר א-נבטיה.

ב' באב

ב' באב הוא היום השני בחודש האחד עשר

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום השני בחודש החמישי

למניין החודשים מניסן. ב' באב לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שני,

רביעי

ושישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא בדו".

גבל

גְבַל הייתה עיר נמל פיניקית לחוף הים התיכון, ושרידיה שוכנים כיום בעיירה הקטנה ג'בייל (جبيل), כ-40 ק"מ צפונית לביירות, בירת לבנון. העיירה המודרנית משתרעת לאורך חוף הים התיכון ועל מורדותיו הסמוכים לים של הר הלבנון. היא משמשת כבירת נפה במחוז הר הלבנון הנושאת את שמה. רוב תושביה הם קתולים מרונים והמיעוט מוסלמי שיעי. חלק מהאוכלוסייה השיעית שנמלטה ממנה בימי הביניים הקימה את העיר בינת ג'בייל בדרום לבנון, ועל כן הוענק לה השם שמשמעותו "בת ג'בייל". העיירה היא מוקד תיירותי, ומדי שנה בקיץ נערך ברובע ההיסטורי של גבל פסטיבל מוזיקה. גבל הוכרזה כאתר מורשת עולמית בשנת 1984.

דבל

דבל (בערבית: دبل) הוא כפר נוצרי מארוני בדרום לבנון, נפת בינת ג'בייל, שבמחוז אל-נבטיה.

הכפר הוא כפר חקלאי המשתרע על גבעות שגובהן נע בין 560 ל-650 מטר מעל פני הים ובו מטעים רבים של זיתים, חרובים וטבק שמהווים את רוב תוצרת הכפר.

חגי מרדכי

חגי מרדכי (נולד בשנת 1965) הוא תת-אלוף במילואים בצה"ל, בתפקידו האחרון כיהן כראש מטה זרוע היבשה. קודם לכן היה מפקד אוגדת אזור יהודה ושומרון.

חנוך דאובה

חנוך דאובה הוא קצין בצה"ל בדרגת אלוף-משנה, המשמש כמפקד חטיבת קרייתי . קודם לכן שימש מפקד גדוד 532 בחטיבה 460 ומפקד גדוד 82 בחטיבה 7. בעל עיטור העוז שהוענק לו, על מבצע חילוץ בעיירה בינת ג'בייל, במהלך מלחמת לבנון השנייה.

יוני שטבון

יונתן (יוני) שֶטבּוּן (נולד בי"ד באדר ה'תשל"ט, 13 במרץ 1979) הוא חבר מועצת העיר נתניה. בעבר ניהל משרד ייעוץ אסטרטגי לחברות וארגונים והיה סגן יו"ר הכנסת וחבר הכנסת ה-19 מסיעת הבית היהודי.

שטבון הוא סא"ל (במיל') ומעוטר צל"ש הרמטכ"ל על תפקודו בקרב בינת ג'בייל במלחמת לבנון השנייה. ב-2018 התמודד על ראשות עיריית נתניה, אך לא נבחר.

יחידת הקישור ללבנון

יחידת הקישור ללבנון (בראשי תיבות: יק"ל) היה שמה הרשמי של עוצבת לבנון (לפי חלוקת העוצבות המרחביות) ותפקידיה היו שמירה על ישראל מרצועת הביטחון בלבנון ושיתוף פעולה עם צבא דרום לבנון (צד"ל). היחידה פורקה לאחר נסיגת צה"ל מרצועת הביטחון במאי 2000.

כפר כילא

כפר כּילא (בערבית: كفركلا) הוא כפר בדרום לבנון, בנפת בינת ג'בייל שבמחוז אל-נבטיה, בכפר כ-14,500 תושבים מוסלמים שיעים (מתואלים).

נאום קורי העכביש

נאום "קורי העכביש" (ערבית: خطاب بيت العنكبوت) הוא נאום שנשא מזכ"ל חזבאללה השייח' חסן נסראללה ב-26 במאי 2000 בעיירה בינת ג'בייל, במהלך חגיגות הניצחון של חזבאללה לאחר נסיגת צה"ל מלבנון יום לפני כן, ב-25 במאי.

נפות לבנון

נפות לבנון עם עיר הבירה של כל נפה בסוגריים.

נפת בינת ג'בייל

נפת בינת ג'בייל (בערבית: قضاء بنت جبيل) היא נפה מנהלתית במחוז א-נבטיה שבדרום לבנון. בירת המחוז היא העיר בינת ג'בייל.

בנפה 36 יישובים ששטחם הכולל הוא 264 קמ"ר. בשנת 1966 בנפה התגוררו 58,300 תושבים, שהיוו 1.3% מאוכלוסיית לבנון.

עייתא א-שעב

עייתא א-שעב (בערבית: عيتا الشعب) הוא כפר בדרום לבנון, כקילומטר אחד צפונית לגבול עם ישראל באזור זרעית. לפני תחילת מלחמת לבנון השנייה חיו בכפר כ-5,000 תושבים, מרביתם מוסלמים שיעים.

מוניציפלית "עייתא א-שעב" הוא חלק מנפת בינת ג'בייל השייכת למחוז א-נבטיה.

ב-12 ביולי 2006, חוליית חזבאללה שיצאה מהכפר פרצה את גדר המערכת ותקפה שני רכבי סיור של צה"ל. במהלך התקיפה נהרגו שלושה חיילי מילואים ונחטפו ללבנון שניים נוספים - אירוע שהתחיל את מלחמת לבנון השנייה.

עם תחילת המבצע הצבאי הקרקעי של צה"ל בדרום לבנון עזבו תושבי הכפר את הבתים וברחו צפונה. חלק גדול מבתי הכפר נהרסו במהלך הקרבות כתוצאה מההפצצות חיל האוויר הישראלי והפגזות חיל התותחנים.

עין אבל

עין אִבל (בערבית: عين إبل) הוא כפר בדרום לבנון, בנפת בינת ג'בייל שבמחוז אל-נבטיה. אוכלוסיית הכפר מורכבת מנוצרים המשתייכים לכנסייה הקתולית; מארונים, מלכיתים ומספר משפחות ארמניות.

הכפר ממוקם בלב הגזרה המרכזית בדרום לבנון ומשתרע על גבעות שגובהן נע בין 750

ל-850 מטר מעל פני הים. אקלים הכפר ים תיכוני, ונע ממזג אוויר יבש בקיץ ועד למזג אוויר מושלג בחורף.

בכפר חקלאות מפותחת הכוללת מטעי תאנים, רימונים, תפוחים, שקדים, פקאן, ערמונים וכן כרמי זיתים וגפן, גידולים אלא מהווים את רוב תוצרת הכפר.

עין אבל מהווה מרכז דתי ובו שלוש כנסיות, שתי קפלות ומנזר. מדי שנה, ב-15 באוגוסט מתקיימת בכפר תהלוכה לזכר עלייתה לשמיים של מרים אם ישו, וכמנהג הנצרות ביום זה מתקיימות מיסות בכנסיות.

במלחמת לבנון השנייה השתלט החזבאללה על הכפר וירה ממנו טילי קטיושה בניגוד לרצון התושבים.

תושבי הכפר התבקשו לעזוב את בתיהם, ובתקיפת חיל האוויר מספר בתים נפגעו.

קרב בינת ג'בייל

קרב בינת ג'בייל במלחמת לבנון השנייה היה קרב שהתנהל בבינת ג'בייל, בשבוע השלישי של מלחמת לבנון השנייה, לקראת סוף חודש יולי 2006, בין כוחות חטיבת גולני וחטיבת הצנחנים לבין כוח מיוחד של ארגון החזבאללה. גדוד 51 ושבעה עשר מלוחמיו שהשתתפו בקרב זכו בעיטורים. גם בחטיבת הצנחנים זכו מספר רב של לוחמים וקצינים בצל"שים ועיטורים רבים.

רועי קליין

רב-סרן רועי קליין (10 ביולי 1975 – 26 ביולי 2006, ב' באב ה'תשל"ה - א' באב ה'תשס"ו) היה קצין צה"ל שנהרג בקרב בינת ג'בייל במלחמת לבנון השנייה, לאחר שזינק על רימון יד כדי להציל את חייליו. שירת באותה עת כסגן מפקד גדוד 51 של חטיבת גולני. על מעשה זה הוענק לו לאחר מותו עיטור העוז.

רמיש

רמיש (בערבית: رميش) הוא כפר בדרום לבנון, בנפת בינת ג'בייל שבמחוז אל-נבטיה, כשני קילומטרים מגבול הצפון, ליד היישובים הישראליים מתת ונטועה. בכפר כ-7,000 תושבים - נוצרים מארונים.

הכפר נמצא בבקעת הרמיש ומשתרע על גבעות שגובהן נע בין 560 ל-650 מטר מעל פני הים. אקלים הכפר ים תיכוני ובמקום מטעי טבק. בכפר מרפאת עזרה ראשונה של הצלב האדום.

שבויים בלבנון

שבויים בלבנון הוא ספר עיון מאת העיתונאי והפובליציסט עפר שלח, פרשן ערוץ 10 ומעריב בעבר וח"כ מטעם סיעת "יש עתיד" בהווה אשר בעברו שימש כמפקד פלוגה בצנחנים במילואים ולחם במלחמת לבנון הראשונה, ויואב לימור, הפרשן הצבאי של ערוץ 1, העוסק במלחמת לבנון השנייה. הספר דן במלחמה בעיקר מזווית הראייה של מקבלי ההחלטות הבכירים שבצד הישראלי, ובהם ממשלת ישראל והמטה הכללי של צה"ל. אירועי המלחמה מתוארים בספר בעיקר מזווית זו, זולת מספר מהלכים בולטים, אותם מנתחים הכותבים ברמה יותר פרטנית ובהם קרב בינת ג'בייל, מבצע שינוי כיוון 11, מבצע משקל סגולי ומבצע חד וחלק.

הספר בוחן כיצד התרחשה חטיפת חיילי צה"ל בגבול לבנון בידי מחבלי חזבאללה, והאם ניתן היה למונעה. כמו כן מתאר הספר את מה שהמחברים מתארים ככשירות לקויה של צה"ל, אי מימוש התוכנית המבצעית ללחימה בחזבאללה, והזדמנויות שהוחמצו לסיום מהיר ומוצלח של המלחמה. הרקע שהוביל למלחמה והסיבות שהביאו לכישלון המקצועי שנחלו יחידות רבות של צה"ל נבחנים אף הם. הספר מתבסס על תחקירי צה"ל, פרוטוקולים של דיונים ומאות ראיונות עם שרים בממשלה, קצינים בכירים ומומחים מישראל ומחו"ל. הספר מתאר את הפיקוד העליון של הצבא כמי שהוכה בליקוי מאורות.

לדברי המחברים, הרמטכ"ל, רב-אלוף דני חלוץ, כמעט שלא נועץ בכלל בפורום המטה הכללי ולא טרח לכנסו. לפי הספר, מוצב הפיקוד העליון לא הופעל, ובדיונים לא היה מי שהעז לצייר לנוכחים את המצב נכוחה. ראש אגף המבצעים האלוף גדי איזנקוט, בעברו מפקד חטיבת גולני אשר שירת שנים ארוכות בלבנון, מצטייר מן הספר כאחד האלופים הבודדים במטה הכללי שהעזו לחלוק על הרמטכ"ל חלוץ, ועל המהלכים שהציע. ראייתו המפוכחת גרסה כי אין להגיב בלבנון מתוך כעס וכי יש לתקוף תשתיות לבנוניות ולהפעיל את תוכנית 'שוברת הקרח' שכללה תקיפה נרחבת של יעדי חזבאללה בלבנון. הספר סוקר בין השאר את התחקירים שביצע צה"ל לאחר המלחמה, ובהם התחקיר שביצע האלוף במילואים יורם יאיר לעוצבת הגליל, והדו"ח שהגיש האלוף במילואים עמירם לוין בנוגע לתפיסת ההפעלה של צה"ל במלחמה.

הפרשן הצבאי רון בן ישי מתח ביקורת על הספר וטען כי הוא מכיל מידע סודי שחשיפתו סייעה לחזבאללה.

תבנין

תִּבְּנִין (בערבית: تبنين) היא עיירה (בת כעשרת אלפים תושבים) השוכנת במרכז רמת תבנין שבגליל העליון הלבנוני, כ־25 קילומטר ממזרח לצור ומשתרעת על מספר הרים שגובהם נע בין 700 ל־800.

מוניציפלית "תבנין"" משויכת ל-נפת בינת ג'בייל במחוז א-נבטיה

במרכז היישוב נמצאת מצודה צלבנית, ממנה נשקף נוף למרחק רב.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.