בייג'ינג

בֵּייְגִ'ינְג (או פקינג; כתב סיני: 北京, פין-יין: Běijīng ‏- IPA: [pe᷇ɪt͡ɕi̋ŋ] (מידע • עזרה); הגייה מקורבת: בֵּיְצִ'ינְג) היא מחוז עירוני ובירת הרפובליקה העממית של סין. העיר נמצאת בחלקה הצפוני של סין ומכאן, הפירוש המילולי של שמה: "בירה צפונית". בייג'ינג נחשבת לאחת מהערים הגדולות בעולם, ובשנת 2010 מנתה אוכלוסיית העיר 19,612,368 תושבים. המטרופולין שלה נשלטת כעירייה, ישירות על ידי הממשלה הלאומית, ומכילה 14 מחוזות עירוניים ופרבריים, ושני מחוזות כפריים. מסביב לכל המחוז העירוני של בייג'ינג נמצא מחוז חביי, למעט בדרום מזרח, שם נמצא המחוז העירוני של טיינג'ין.

The Great Wall of China 2014
החומה הסינית 2014

בייג'ינג היא העיר השנייה ברפובליקה העממית של סין במספר תושביה (אחרי שאנגחאי), ואחד ממרכזי המסחר (לצד שאנגחאי והונג קונג), והמרכז השלטוני, התרבותי והמנהלי של הרפובליקה העממית של סין. העיר היא המטה של רוב החברות הממשלתיות הגדולות ביותר בסין, וכן מרכז עיקרי לכבישים הארציים ולכבישים מהירים. מגיעים אליה קווי רכבת רגילה וכן קווי רכבת מהירה. נמל התעופה הבינלאומי של בייג'ינג הוא נמל התעופה השני בגודלו בתנועת נוסעים בעולם.

ההיסטוריה של העיר, מתוארכת כבר ללפני שלושת אלפים שנה, בייג'ינג היא הבירה הרביעית במספר של סין, והמרכז הפוליטי של המדינה במהלך 700 השנים האחרונות. העיר ידועה בשל ארמונותיה המפוארים, מקדשיה, גניה, קברים מפורסמים, חומות ושערים, ובאוצרות האמנות שלה. האוניברסיטאות בעיר, הפכו אותה למרכז התרבות והאמנות בסין, רק כמה ערים בעולם היו המרכז הפוליטי והתרבותי של אזור כה עצום לכל כך הרבה זמן.

בתחילת המאה ה-21 חלה האצה כלכלית משמעותית בעיר והיא התחזקה במעמדה כמוקד כלכלה עולמי. בבייג'ינג 14 מתוך 100 החברות המובילות בעולם (על פי דירוג Fortune500)[1]. בנוסף ב-2016 עקפה את ניו-יורק והייתה לעיר המשכנת את מספר המיליארדרים הגדול בעולם.

בייג'ינג (מחוז עירוני)
北京
Beijing montage
פוטומונטז' של בייג'ינג
מדינה הרפובליקה העממית של סין  הרפובליקה העממית של סין
מחוז בייג'ינג
ראש העיר Guo Jinlong
תאריך ייסוד 1045 לפנה"ס
שטח 16,801.25 קמ"ר
גובה 43.5 מטרים
 ‑ הנקודה הגבוהה Mount Dongling
אוכלוסייה
 ‑ במחוז עירוני 21,710,000 (נכון ל־2017)
 ‑ במטרופולין 12,230,029 (2009)
 ‑ צפיפות 1,037 נפש לקמ"ר (2009)
קואורדינטות 39°54′18″N 116°23′29″E / 39.905°N 116.39138888889°E 
אזור זמן UTC +8
http://www.beijing.gov.cn

לחצו כדי להקטין חזרה

מקאוהונג קונגהאינאןגואנגדונגגואנגשיחונאןיונאןפוג'ייןשאנגחאיג'יאנגשיג'ג'יאנגג'יאנגסוחובייאנחוויגוויג'ואוצ'ונגצ'ינגשאאנשיחנאןשאנשישאנדונגחבייבייג'ינגטיינג'יןנינגשיהליאונינגג'יליןסצ'ואןהמחוז האוטונומי הטיבטיחיילונגג'יאנגגאנסוצ'ינגהאישינג'יאנגמונגוליה הפנימיתשטח בשליטת פקיסטן דה-פקטו, הודו טוענת לבעלותשטח בשליטת הודו דה-פקטו, פקיסטן טוענת לבעלותשטח בשליטת הודו דה-פקטו, סין טוענת לבעלותטאיוואןחלק ממחוז שינג'יאנג דה-פקטו, פקיסטן טוענת לבעלותחלק מהמחוז האוטונומי הטיבטי דה-פקטו, פקיסטן טוענת לבעלותבנגלדשבהוטןנפאלמיאנמרלאוסוייטנאםתאילנדהפיליפיניםיפןקוריאה הצפוניתקוריאה הדרומיתקירגיזסטןקזחסטןמונגוליהאפגניסטןאוזבקיסטןטג'יקיסטןפקיסטןהודורוסיהBeijing in China (+all claims hatched).svg
(למפת בייג'ינג רגילה)
China Beijing adm location map
 
בייג'ינג
ForbCity
מבט על העיר האסורה, צולם ב-2010
SMRpalace
ארמון הקיץ, בייג'ינג
תחנת רכבת דרומית בייג'ינג
תחנת רכבת דרום בייג'ינג ממנה יוצאות רכבות מהירות מ-24 רציפים לכל רחבי המדינה

שמות

במהלך השנים היו לעיר שמות רבים. בין 1928 ו־1949 הוחלף שמה ל'בייפינג' (北平) - "שלום צפוני". השם שונה, כיוון ש'ג'ינג' (京) פירושו 'בירה' וממשלת הקוומינטנג שישבה בנאנג'ינג רצתה להדגיש שבייג'ינג אינה בירת סין, ושממשלת המצביא הצבאי של בייג'ינג לא הייתה לגיטימית.

בשנת 1949 שונה השם בחזרה על ידי המפלגה הקומוניסטית של סין, כדי להדגיש שבייג'ינג היא בירת סין. הרפובליקה של סין בטאיוואן לא הכירה באופן רשמי בשינוי השם, ובמהלך שנות החמישים והשישים רבים בטאיוואן קראו לבייג'ינג 'פאיפינג'. כיום השם בייג'ינג נפוץ גם בטאיוואן, למרות שמספר מפות של סין מטאיוואן עדיין משתמשות בשם הישן יחד עם גבולות המחוזות מלפני 1949.

במערב הייתה העיר מוכרת שנים רבות כפקין או פקינג (Peking) וגם פקאן. כתיבה זו משקפת את הגיית השם במאה ה-17, לפני שהתרחש מעתק הגאים במנדרינית מהעיצור [kʲ] (קְי) אל [tɕ] (בערך צ').

היסטוריה

היסטוריה קדומה

העקבות הראשונות של מגורי אדם באזור בייג'ינג נמצאו במערות של גבעת עצמות הדרקון ליד הכפר ג'ואוקואודיין, שבמחוז פאנגשאנג, שבו חי אדם פקין. מאובני הומו ארקטוס שנמצאו במערות מתוארכים ללפני 230,000 עד 250,000 שנים. הומו ספיינס, הופיעו באזור לפני כ 27,000 שנים. ארכאולוגים מצאו התיישבויות נאוליתיות לאורך כל המחוז העירוני, כולל בוואנגפוג'ינג, שבמרכז בייג'ינג. מסקנות החוקרים הן שהעיר בייג'ינג, בגלגולה הראשון, נוסדה במאה ה-20 לפנה"ס.

העיר הראשונה בעלת חומה, באזור בייג'ינג נקראה ג'י, עיר מדינה מהמאה ה-11 עד המאה ה-7 לפנה"ס. בתוך בייג'ינג המודרנית, ג'י ממוקמת דרומית לתחנת הרכבת המזרחית של בייג'ינג. מדינה זו, נכבשה מאוחר יותר על ידי מדינת יאן והפכה לבירתה. ובנוסף, שונה שמה ליאנג'ינג.

בתקופת סין הקיסרית

לאחר נפילתה של מדינת יאן, בתקופת המדינות הלוחמות, השושלות הקיסריות הראשונות המשיכו להפעיל את העיר כעיר הבירה של האזור, תחת מספר שמות שונים. בתקופת שלוש הממלכות, העיר נוהלה על ידי גונגסון זן, ויואן שאו, לפני שנכבשה על ידי מדינת ווי.

אזור המטרופולין של בייג'ינג יושב באלף הראשון לפנה"ס ובירת ממלכת ין (燕) הוקמה שם ונקראה ג'י (蓟). ג'י מזוהה לעיתים כראשיתה של בייג'ינג, אך העיר נזנחה במאה השישית לספירה. מיקומה המדויק של ג'י נותר עדיין בגדר תעלומה, למרות הניסיונות הרבים בעשורים האחרונים לזהות את המקום.

העיר שקמה במקום הידוע כבייג'ינג כיום נכבשה ב־1215 על ידי המונגולים בעת שכבשו את כלל סין. הם קבעו אותה כבירת המדינה. אלו היו ימי פריחתה. בסוף המאה ה-13 גרו בה כבר מיליון תושבים, והיא הייתה העיר המאוכלסת ביותר בעולם. העיר הוקפה בחומה חיצונית באורך 18 ק"מ וחומה פנימית שהגנה על ארמון שושלת ג'ין שהיה לב העיר.

הנוסע המוסלמי אבן בטוטה היה בסין בשנת 1346, ובכתביו תיאר את המערכות הביורוקרטיות שראה בה: ביקורת גבולות ומכס. בכתביו ציין כי המערכת הביורוקרטית הסינית עובדת באופן מופלא.

עם מיגור הכובשים המונגולים נכבשה העיר בשנת 1368 על ידי שושלת מינג. בשנת 1403 העביר הקיסר השלישי בשושלת מינג, ג'וּ-די (朱棣), את הבירה מדרום סין לבייג'ינג שהייתה מרכז כוחו בצפון. הוא גם נתן לה את שמה, שפירושו הבירה הצפונית.

"העיר האסורה", מרכז השלטון הקיסרי, נבנתה לאחר הכרזתה כבירה בשנים 1406 עד 1420. בהמשך נבנו מספר מבנים בולטים אחרים כגון מקדש השמים. כיכר טְיֵן־אַן־מֶן (天安門) הסמוכה לעיר האסורה, נבנתה ונשרפה פעמיים במהלך שלטון שושלת מינג עד שלבסוף שופצה בשנת 1651. השלטון הקומוניסטי הקים בכיכר זו מאוזולאום שבו מוצגת גופתו החנוטה של מאו צה דונג, מייסדה של סין הקומוניסטית. כיכר זו הייתה מרכזה של מספר תנועות מחאה כנגד השלטון. האחרונה והמפורסמת שבהם התרחשה בשנת 1989 כאשר סטודנטים סינים הפגינו בתביעה לדמוקרטיזציה של השלטון ופוזרו בכח רב על ידי השלטונות.

בשנות ה-90 וה-2000 חלו בבייג'ינג תהליכי פיתוח מואצים במסגרתן שכונות ישנות רבות (המכונות "חוטונגים") פינו את מקומן לגורדי שחקים ואזורי מסחר מודרניים. הפיתוח הגיע לשיאו בעת ההכנות לאולימפיאדת בייג'ינג שנערכה בעיר בשנת 2008.

אדריכלות

בייג'ינג ידועה בשכונות אשר נבנו בסגנון הסיני העתיק, הנקראות "חוטונג". בשכונות אלה רחובות המשתרעים מצפון אל דרום וביניהם בתים החוצים אותם ממערב אל מזרח. רובם של בתי החוטונג נהרסו לטובת הקמתם של גורדי שחקים מודרניים.

גאוגרפיה ואקלים

בייג'ינג ממוקמת בצפון־מזרח סין. בצפונה, במערבה ובדרומה היא גובלת במחוז חביי, ובדרום-מזרחה גובלת בעיר-מחוז טיינג'ין. גובהה הממוצע מטרים ספורים מעל פני הים.

שטח העיר עצמה קרוב ל-5,000 קמ"ר. החבל העירוני של בייג'ינג משתרע על כ-17 אלף קמ"ר. בשטח זה מתגוררים כ-17.4 מיליון תושבים.

מצפון לעיר משתרעים הרי ין (Yan), המהווים מכשול ומגן טבעי לעיר. הדרכים הבודדות החוצות את ההרים מובילות אל בייג'ינג ומכאן חשיבותה כעיר על דרך מסחר.

העיר מחולקת לשני חלקים לא שווים בגודלם, העיר הטטארית (הפנימית) שמכילה את העיר העתיקה והעיר החיצונית שכוללת כיום גם את כל הכפרים והערים שנבלעו על ידי בייג'ינג המתרחבת. מרכז העיר הוא כיכר טיין־אן־מן שממול לעיר האסורה. מסביב לכיכר, במעגלים גדלים והולכים, מוקפת העיר בכבישי טבעת, שהקצר שבהם באורך 43 ק"מ.

הקיץ הוא העונה הגשומה בבייג'ינג וממוצע הטמפרטורות בו כ־25 מעלות. בחורף, שהוא העונה היבשה, יורדות הטמפרטורות עד כדי 4 מעלות מתחת לאפס. העיר סובלת לעיתים מסופות חול המגיעות מן המדבריות המקיפות אותה מצפון ומצפון-מערב.

זיהום אוויר

זיהום האוויר מהווה בעיה חמורה בבייג'ינג, כמו גם בחלקים אחרים של סין. השיעור של הזיהום ביום ממוצע גבוה פי חמישה מהמותר בתקן של ארגון הבריאות העולמי. בעת ההכנות לאולימפיאדה עשו השלטונות הסיניים מאמצים רבים להקטין שיעור זה, והשקיעו למעלה מ-17 מיליארד דולרים למטרה זו. מפעלים מזהמים רבים נסגרו וחוקקו חוקים שהגבילו תנועה של כלי רכב בעיר. כמו כן נפתחו קוים חדשים ברכבת התחתית, ומחירם הוזל על מנת להגביר את השימוש בהם.

תרבות

Pearls market.jog
שוק הפנינים במרכז העיר אשר מצוי כיום בתוך מבנה רב קומות

ארגון אונסק"ו הכריז על שלושה אתרים בבייג'ינג כאתרי מורשת עולמית (בסוגרים שנת ההכרזה):

אתרים מרכזיים נוספים בעיר:

  • מקדש האדמה
  • מקדש הלאמה
  • פארק אגם בייחאי
  • המוזיאון הלאומי של סין
  • אזור האמנות 798
  • הגנים הבוטניים של בייג'ינג

בקרבת העיר מצויים גם מספר קטעים מן החומה הגדולה של סין (הידועים שבהם הם באדאלינג, שינשאלינג, סימאטאי ומוטיאניו).

ערים תאומות

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ לשם השוואה, בלונדון יש 4, בניו-יורק 3 ובטוקיו 5
2008 בספורט

ערך מורחב – 2008

אולימפיאדת בייג'ינג (2008)

אולימפיאדת בייג'ינג (2008) הייתה תחרות הספורט הגדולה בעולם בשנת 2008. האולימפיאדה נפתחה רשמית ב-8 באוגוסט 2008 וננעלה ב-24 באוגוסט. המשחקים נערכו ברובם במתחם האולימפי שבעיר בייג'ינג בירת סין. באולימפיאדה השתתפו 204 משלחות ו-11,028 ספורטאים. סלוגן התחרות היה "עולם אחד - חלום אחד".

אירועי כיכר טיין-אן-מן (1989)

אירועי כיכר טיין-אן-מן היו סדרה של מחאות עממיות בסין אשר התרחשו בין 15 באפריל 1989 לבין 4 ביוני באותה השנה, ואשר מרכזן היה בכיכר טיין-אן-מן, הכיכר המרכזית בבירה בייג'ינג. עיקר המחאה היה למעשה "כיבושה" של הכיכר על ידי סטודנטים מרחבי סין אשר דרשו לערוך רפורמות דמוקרטיות במדינה.

אליפות העולם באתלטיקה 2015

אליפות העולם ה-15 באתלטיקה נערכה בין ה-22 באוגוסט ל-30 באוגוסט 2015 באצטדיון הלאומי בבייג'ינג שבסין.

לראשונה בתולדות אליפויות העולם זכתה קניה קניה באליפות, עם 7 מדליות זהב, 6 מדליות כסף ו-3 מדליות ארד ובסך הכל 16 מדליות, לפני ג'מייקה ג'מייקה (7 זהב, 2 כסף, 3 ארד - 12 בסך הכל) וארצות הברית ארצות הברית (6 זהב, 6 כסף 6 ארד - 18 בסך הכל - מובילה במספר המדליות).

רוסיה רוסיה, שזכתה באליפות הקודמת סיימה רק במקום שמיני, עם 4 מדליות בסך הכל, 2 זהב 1 כסף ו-1 ארד. סין הרפובליקה העממית של סין המארחת, דורגה במקום עשירי עם שיא של 9 מדליות מהן 7 מדליות כסף, יותר מכל מדינה אחרת.

ישראל ישראל, זכתה במדליית כסף, 14 שנים לאחר הזכייה הראשונה במדליית כסף במסגרת אליפויות העולם וסיימה את האליפות במקום ה-25, המקום הטוב ביותר שסיימה בו.

אלכס שטילוב

אלכסנדר (אלכס) שטילוב (ברוסית: Александр Шатилов; נולד ב-22 במרץ 1987) הוא מתעמל ישראלי. אלוף אירופה בהתעמלות ובעל שתי מדליות ארד מאליפות העולם ומדליית זהב בגביע העולם במתח ב-2014. הוא המתעמל הישראלי הראשון שזכה במדליית זהב וכסף באליפות אירופה, המתעמל הישראלי הראשון שזכה במדליה באליפות העולם, וגם המתעמל הישראלי הראשון שהעפיל לשלב הגמר במשחקים האולימפיים ובאליפות העולם. להישגים אלה הגיע בתרגיל הקרקע, בו הוא מצטיין.

אריק זאבי

אריאל (אריק) זאבי (נולד ב-16 בינואר 1977) הוא ג'ודוקא עבר ישראלי, הנחשב לאחד מהג'ודוקא הישראלים הטובים ביותר בכל הזמנים. התמודד בקטגוריית המשקל עד 100 ק"ג והוא בעל חגורה אדומה לבנה, דאן 6. בין תאריו הבולטים: מדליסט ארד אולימפי (אתונה 2004), סגן אלוף העולם, 4 פעמים אלוף אירופה ואלוף ישראל בג'ודו.

אתלטיקה באולימפיאדת בייג'ינג (2008)

אולימפיאדת בייג'ינג (2008) נערכה בבייג'ינג, סין. תחרויות האתלטיקה נערכו בין ה-15 באוגוסט לבין ה-23 באוגוסט 2008. נערכו 47 תחרויות באתלטיקה במשחקים אלו (23 לנשים ו-24 לגברים), בהשתתפות 2,056 אתלטים (974 נשים ו-1,082 גברים) מ-200 מדינות.

הוועד האולימפי הבינלאומי

הוועד האולימפי הבינלאומי (בצרפתית: Comité international olympique, באנגלית: International Olympic Committee) הוא הגוף העליון של התנועה האולימפית, אשר בחסותו מתקיימים המשחקים האולימפיים המודרניים. הוועד נוסד בפריז ב-23 ביוני 1894, בכינוס של אנשי חינוך גופני ביוזמתו של פייר דה קוברטן, שבו הוחלט על חידוש המשחקים האולימפיים וקיום האולימפיאדה הראשונה באתונה ב-1896. עקב זוועות מלחמת העולם הראשונה העתיק הוועד את מקום מושבו לשווייץ, מקום מושבו הנוכחי, בשל מדיניות החוץ הנייטרלית שלה.

הוועד האולימפי הבינלאומי מורכב כיום מ-115 חברים, 70 מתוכם נבחרים על בסיס אישי והאחרים הם נציגי פדרציות ספורט בינלאומיות, נציגי ועדים אולימפיים לאומיים וספורטאים אולימפיים. נשיא הוועד הוא תומאס באך מגרמניה, שנבחר ב-2013. נשיא הכבוד של הוועד לכל חייו, עד מותו ב-2010, היה חואן אנטוניו סמאראנש, שכיהן בתפקיד הנשיא במשך 21 שנים לפני ז'אק רוג, ואחראי במידה רבה לשינויים שעברו על המשחקים האולימפיים מאז תחילת שנות ה-80.

החברים בוועד, למעט הספורטאים האולימפיים, נבחרים על ידי חברי הוועד עצמו, על פי המלצת ועדת המינויים. אלה שנבחרו על בסיס אישי יכולים לכהן בוועד עד גיל 70, ואילו אלה שנבחרו בתוקף תפקידם מסיימים את חברותם בוועד כאשר הם מסיימים את התפקיד שבזכותו נבחרו לוועד. נציגי הספורטאים האולימפיים נבחרים על ידי הספורטאים עצמם ותקופת כהונתם היא 8 שנים. בעבר נבחרו חברי הוועד לכל תקופת חייהם, ומבנה זה גרם לבעיות רבות כדוגמת השארת מקורבי היטלר ומוסוליני בוועד לאחר נפילת המשטרים ומניעת השתתפות ישראל באולימפיאדת לונדון (1948)[דרוש מקור].

הוועד האולימפי אחראי על כל ההיבטים הקשורים בארגון האולימפיאדות, ובכלל זה בחירת העיר המארחת, אשר מתקיימת 7 שנים מראש, וקביעת הענפים והמקצועות הנכללים בתוכנית האולימפית.

בנובמבר 1999 ייסד הוועד האולימפי הבינלאומי את הסוכנות העולמית נגד סמים בספורט (WADA), לאחר כנס בינלאומי נגד סמים בספורט שכינס הוועד באותה שנה.

הוועד האולימפי הבינלאומי מממן את פעילותו בעיקר מחסויות של חברות מסחריות, מזכויות השימוש בסמלים האולימפיים (שהם סמלים מסחריים רשומים הנמצאים בבעלות הוועד), וזכויות שידור של התחרויות והטקסים. 92% מהכנסות הוועד משמשים לארגון המשחקים האולימפיים ותמיכה בפעילותן של פדרציות הספורט הבינלאומיות והוועדים האולימפיים הלאומיים, ו-8% הנותרים משמשים למימון פעילות הוועד עצמו, שמשרדיו נמצאים בלוזאן בשווייץ, בה שוכן גם המוזיאון האולימפי.

החבר הראשון והיחיד מישראל בוועד האולימפי הבינלאומי הוא אלכס גלעדי, שנבחר ב-1994. הוא חבר בוועדת הטלוויזיה והרדיו של הוועד (כולל זכויות השידור של התחרויות והטקסים), בוועדת התיאום לאולימפיאדת אתונה (2004) ובוועדת התיאום לאולימפיאדת בייג'ינג (2008).

המשחקים הפאראלימפיים בייג'ינג (2008)

בשנת 2008 התקיימו בבייג'ינג בפעם ה-13 המשחקים הפאראלימפיים. במשחקים השתתפו 3,591 ספורטאים מ-146 מדינות שונות, מספר שיא של מדינות בהשוואה למשחקים פאראלימפיים קודמים. המשחקים הפאראלימפיים החלו ב-6 בספטמבר והסתיימו ב-17 בספטמבר 2008.

את המשחקים הפאראלימפיים בבייג'ינג ייצגה סיסמת אולימפיאדת הקיץ "עולם אחד, חלום אחד", אשר נבחרה על ידי הוועדה האולימפית בבייג'ינג ב-26 ביוני 2005.

הרמת משקולות

הרמת משקולות היא פעילות ספורטיבית שהעוסקים בה מנסים להרים משקלים כבדים המורכבים על מוטות ברזל בעזרת שילוב של כוח גופני וטכניקה.

לעיתים משתמשים במושג זה באופן בלתי מדויק, כאשר ההתייחסות היא לאימוני משקולות.

הרפובליקה העממית של סין

הרפובליקה העממית של סין (בסינית מפושטת: 中华人民共和国, בפין-יין: Zhōnghuá Rénmín Gònghéguó; קרויה בקיצור סין העממית או רק סין) היא המדינה בעלת האוכלוסייה הגדולה בעולם, אשר מונה למעלה ממיליארד וארבע מאות מיליון תושבים (נכון לחודש מרץ 2018). והיא המדינה הרביעית בשטחה בעולם. סין נמצאת במזרח אסיה, וגובלת עם 14 מדינות: קוריאה הצפונית, רוסיה, מונגוליה, קזחסטן, קירגיזסטן, טג'יקיסטן, אפגניסטן, פקיסטן, הודו, נפאל, בהוטן, מיאנמר (בורמה), לאוס ווייטנאם. הרפובליקה העממית של סין הוקמה בשנת 1949. מאז, היא טוענת לבעלות על האי טאיוואן וכן מספר איים נוספים, הנמצאים בשליטת טאיוואן, אשר מכנה עצמה הרפובליקה הסינית. המונח "סין היבשתית" מבדיל בין שתי המדינות.

המשטר הסיני הוא משטר חד-מפלגתי הנשלט על ידי המפלגה הקומוניסטית של סין. זאת אף על פי שרוב החוקרים לא מגדירים אותו כמשטר קומוניסטי או סוציאליסטי. התאגדויות הנחשבות סכנה עבור המשטר, כגון הפאלון גונג ותנועות לשחרור טיבט, נרדפות על ידי השלטונות, ומחבריהן נמנעות לעיתים תכופות זכויות האדם. בשנת 2018 סימן דו"ח החירות המקוונת של Freedom House את סין כמובילה עולמית במודל שלטון טוטליטרי עדכני, אותו מאמצות מדינות נוספות שמנסות להתקרב לסין.

כלכלת סין, נכון לשנת 2018, היא השנייה בגדלה בעולם. למרות זאת, סין אינה חברה בארגון המדינות המתועשות הן משום שהתמ"ג לנפש שלה נמוך בהשוואה למדינות המפותחות והן מסיבות פוליטיות אחרות. כמדינה בעלת נשק גרעיני באופן רשמי, לסין הצבא הגדול בעולם מבחינת כוח אדם, ונכון לשנת 2015 היא המדינה השנייה מבחינת גודל תקציב הביטחון שלה, אחרי ארצות הברית.

ישראל באולימפיאדת בייג'ינג (2008)

אולימפיאדת בייג'ינג הייתה האולימפיאדה ה-14 שבה השתתפה משלחת ישראלית, מאז החלה את השתתפותה במשחקים בשנת 1952. המשלחת הישראלית לאולימפיאדת בייג'ינג הייתה הגדולה ביותר עד אז וכללה 43 ספורטאים שהשתתפו ב-12 ענפי ספורט שונים.

נושא דגל ישראל בטקס הפתיחה היה חותר הקיאק מיכאל קלגנוב.

מייקל פלפס

מייקל פרד פֶלפּס (באנגלית: Michael Fred Phelps; נולד ב-30 ביוני 1985) הוא שחיין עבר אמריקאי, אלוף אולימפי, אלוף עולם ושיאן עולם, נחשב לשחיין הטוב ביותר ולאחד הספורטאים הטובים ביותר בכל הזמנים, זכה 8 פעמים בתואר שחיין השנה בעולם, יותר מכל שחיין אחר בהיסטוריה. פלפס הוא הספורטאי האולימפי המעוטר ביותר בהיסטוריה, עם 28 מדליות אולימפיות (מתוכן 16 מדליות אישיות), וגם האלוף האולימפי בעל מספר מדליות הזהב הרב ביותר בתולדות המשחקים האולימפיים המודרניים מכל ענפי הספורט – 23 מדליות זהב. כמו כן, הוא אלוף העולם המעוטר ביותר, עם 33 מדליות, בהן 26 מדליות זהב, 6 מדליות כסף ומדליית ארד אחת מ-6 אליפויות עולם. הוא השחיין היחיד עד כה בהיסטוריה שזכה במדליית זהב בארבע אולימפיאדות רצופות במשחה ל-200 מטר מעורב אישי.

באולימפיאדת אתונה (2004) זכה ב-8 מדליות, מהן 6 מדליות זהב, שהושגו בארבעה משחים אישיים ובשני משחי שליחים.

באולימפיאדת בייג'ינג (2008) זכה ב-8 מדליות זהב בחמישה משחים אישיים ושלושה משחי שליחים, תוך שבירת שבעה שיאי עולם ושיא אולימפי אחד; בכך שבר את שיאו של מרק ספיץ מאולימפיאדת מינכן ב-1972, שבה זכה ב-7 מדליות זהב בארבעה משחים אישיים ושלושה משחי שליחים עם שבעה שיאי עולם. לאחר הישגיו באולימפיאדת בייג'ינג הוכרז כספורטאי השנה של ספורטס אילוסטרייטד לשנת 2008.

באולימפיאדת לונדון (2012) זכה פלפס ב-6 מדליות, מהן 4 זהב ו-2 כסף והיה השחיין המעוטר ביותר בתחרות בפעם השלישית ברציפות.

באולימפיאדת ריו דה ז'ניירו (2016) זכה ב-6 מדליות, 5 מהן זהב והיה השחיין המעוטר ביותר בתחרות בפעם הרביעית ברציפות. נוסף על כך, הוא זכה 4 פעמים ברציפות במשחה ל-200 מטר מעורב אישי, הישג יחיד בהיסטוריה של המשחקים.

באליפות העולם במלבורן שבאוסטרליה ב-2007 זכה ב-7 מדליות זהב, על אף שנבחרתו נפסלה במשחה השליחים 4X100 מטרים מעורב. בשנים 2001–2011 זכה ב-5 אליפויות עולם במשחה ל-200 מטר פרפר (ב-2005 הוא לא שחה משחה זה), ובכך היה לשחיין היחיד בהיסטוריה שזכה בחמש אליפויות עולם באותו משחה.

פלפס שולט בכל ארבעת סגנונות השחייה ברמה גבוהה, כפי שמעידים שיאי העולם שקבע במשחי המעורב אישי, המשלבים את כל הסגנונות. בראשית דרכו זכה להצלחה במשחי הפרפר, שבהם קבע את שיאי העולם הראשונים שלו. לפלפס שליטה יוצאת דופן בטכניקה של הסגנונות ובפניות והיציאות החזקות והמהירות שלו.

מנדרינית תקנית

מנדרינית תקנית היא שפה המשתייכת מבחינה בלשנית לקבוצת השפות הסיניות (כמו קנטונזית, הַאקּה) בתוך משפחת השפות הסינו־טיבטיות. המנדרינית התקנית היא לשונה המדוברת הרשמית של סין העממית (הרפובליקה העממית של סין) ושל טאיוואן (הרפובליקה הסינית). כמו כן היא מהווה אחת מארבע הלשונות הרשמיות של סינגפור. המנדרינית נכתבת בכתב הסיני, הן המסורתי והן המפושט.

המנדרינית התקנית מבוססת על הניב הבייג'ינגי של מנדרינית, שהיא בתורה קבוצת ניבים סיניים המדוברים ברחבי צפון סין ודרום מערבה. בשימוש יומיומי מכונה המנדרינית התקנית פשוט "מנדרינית", אך עם זאת יש להבחין בינה לבין קבוצת הניבים עליה היא מבוססת. הבחנה זו תאומץ בהמשך הערך כדי למנוע בלבול.

הגרסה שבשימוש בסין מכונה פּוּ־טוֹנְגּ־הְווַה (普通話/普通话/pŭtōnghuà), שפירושו "השפה הכללית", ואילו זו שבטאיוואן מכונה גְּווֹ־יוּ (國語/国语/guóyŭ), שפירושו "השפה הלאומית". במקומות אחרים, כמו סינגפור ומלזיה מכונה השפה חְווַה־יוּ (標準華語/标准华语/Biāozhǔn huáyǔ), שמשמעו "השפה הסינית". כל שלושת המונחים משמשים לסירוגין בקהילות סיניות ברחבי העולם כתוצאה ממפגש בין קהילות סיניות ממקומות שונים.

מפרשית

מפרשית או סירת מפרש היא סירה קטנה יחסית המשתמשת בכוח הרוח על מנת לנוע. יריעת בד מתוחה על תורן, הנקראת מפרש, משמשת לניצול כוח הרוח להנעת הסירה.

בימינו משתמשים בסירת מפרש למטרות ספורט ימי, חינוך ימי וכתחביב.

נטע ריבקין

נטע ריבקין (נולדה ב-19 ביוני 1991) היא מתעמלת אמנותית ישראלית לשעבר. ריבקין היא הישראלית הראשונה שזכתה במדליה באליפות העולם בהתעמלות אמנותית, לאחר זכייתה במדליית ארד בתרגיל החישוק (מונפלייה 2011) והישראלית הראשונה שזכתה במדליה באליפות אירופה בהתעמלות אמנותית, לאחר זכייתה במדליית כסף בתרגיל האלות (מינסק 2011). באולימפיאדת לונדון (2012) סיימה במקום שביעי בגמר קרב רב, הישג שיא של מתעמלת ישראלית ובאולימפיאדת ריו דה ז'ניירו (2016) היא נשאה את דגל ישראל בטקס הפתיחה.

רונאלדיניו

רוֹנַאלְדוּ דֵה אָסִיס מוֹרֵיירָה (בפורטוגזית: Ronaldo de Assis Moreira; נולד ב-21 במרץ 1980 בפורטו אלגרה), הידוע בכינויו רונאלדיניו גאושו (Ronaldinho Gaúcho) או בקיצור רונאלדיניו (Ronaldinho), הוא כדורגלן עבר ברזילאי אשר שיחק בעמדות הקשר ההתקפי הקיצוני והחלוץ. בשנים בהן שיחק בברצלונה, הוביל אותה לשתי אליפויות ספרד ואליפות אירופה. ב-2004 וב-2005 זכה בתואר כדורגלן השנה בעולם. נחשב בעיני רבים כאחד מגדולי הכדורגלנים בכל הזמנים[דרוש מקור].

שחייה באולימפיאדת בייג'ינג (2008)

אולימפיאדת בייג'ינג (2008) נערכה בבייג'ינג, סין. תחרויות השחייה נערכו בין ה-9 באוגוסט 2008 ל-17 באוגוסט 2008. 34 משחים נערכו במשחקים אלו (17 לנשים ו-17 לגברים), בהשתתפות 1,022 משתתפים (453 נשים ו-569 גברים) מ-163 מדינות.

נבחרת השחייה של ארצות הברית לגברים (ארצות הברית) זכתה ב-10 מדליות זהב מתוך 17 אפשריות.

מייקל פלפס (ארצות הברית ארצות הברית) שזכה ב-8 מדליות זהב ובכך היה לספורטאי הראשון בהיסטוריה של המשחקים האולימפיים שזכה בהישג זה, הוא שיפר את הישגו של השחיין האמריקאי-יהודי מארק ספיץ (ארצות הברית) שזכה ב-7 מדליות זהב (מינכן 1972). במהלך 7 משחים הוא שיפר 7 שיאי עולם ובמשחה השמיני הוא קבע שיא אולימפי. 5 מדליות זהב היו מדליות אישיות ו-3 מדליות היו במסגרת משחי השליחים. הוא אף הפך לספורטאי המעוטר ביותר במדליות זהב בתולדות המשחקים האולימפיים המודרניים מכל ענפי הספורט, עם 14 מדליות זהב.

שחר צוברי

שחר צוברי (נולד ב-1 בספטמבר 1986) הוא גולש רוח ישראלי על גלשן מדגם "ניל פרייד". אלוף ישראל, זוכה מדליות הארד באליפות העולם 2008 ובאולימפיאדת בייג'ינג 2008, אלוף אירופה בשנים 2009 ו-2010, וזוכה מדליית זהב בגביע העולם בהולנד 2012.

ערים שאירחו משחקי קיץ אולימפיים
אתונה (1896) • פריז (1900) • סנט לואיס (1904) • לונדון (1908) • סטוקהולם (1912) • אנטוורפן (1920) • פריז (1924) • אמסטרדם (1928) • לוס אנג'לס (1932) • ברלין (1936) • לונדון (1948) • הלסינקי (1952) • מלבורן (1956) • רומא (1960) • טוקיו (1964) • מקסיקו סיטי (1968) • מינכן (1972) • מונטריאול (1976) • מוסקבה (1980) • לוס אנג'לס (1984) • סיאול (1988) • ברצלונה (1992) • אטלנטה (1996) • סידני (2000) • אתונה (2004) • בייג'ינג (2008) • לונדון (2012) • ריו דה ז'ניירו (2016)

משחקים עתידיים: טוקיו (2020)

הערים הגדולות בעולם: ערים המונות לפחות חמישה מיליון תושבים
20,000,000+ שאנגחאי • בייג'ינג • סאו פאולוניו דלהי קו הרקיע של שאנגחאי
10,000,000+ קראצ'ילאגוסאיסטנבולטוקיומומבאימוסקבהגואנגג'ואופריזשנג'ןסוג'ואוקינשאסהקהירג'קרטהלאהורצ'נגדו
5,000,000+ סיאולמקסיקו סיטילונדוןלימהדאקהניו יורקבנגלורבנגקוקדונגגוואןצ'ונגצ'ינגנאנג'ינגטהראןשן-יאנגבוגוטההו צ'י מין סיטיהונג קונגבגדאדצ'נאיצ'אנגשהווהאןטיינג'יןהיידראבאדהאנויפייסלאבאדריו דה ז'ניירופושאן • דזון-יי • סנטיאגו דה צ'ילהריאדאחמדאבאדשאנטואוסנקט פטרבורגח'רטוםאיבדאןאנקרהג'ינאןהאנגג'ואוהאנדאןיאנגון

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.