בופור

בופורצרפתית: Beaufort - מצודה יפה; בערבית: قلعة الشقيف - קלעת א-שקיף) היא מצודה צלבנית הסמוכה לכפר ארנון בדרום לבנון באזור המכונה 'רכס עלי טאהר'. בערבית קרויה המצודה קלעת ארנון על שם הכפר ארנון הסמוך אליה, או לחלופין קלעת אל-שקיף - "המבצר המשקיף". פרסומה של המצודה בישראל בא כתוצאה מהיותה נקודה אסטרטגית, ששימשה את ארגון הפת"ח בשנות ה-70 עד מלחמת לבנון הראשונה, ולאחר מכן נקודה חשובה בשרשרת מוצבי צה"ל ברצועת הביטחון בלבנון, עד לנסיגה מלבנון בשנת 2000. כיום מחזיק במקום ארגון הטרור השיעי-אסלאמיסטי חזבאללה.

בופור
Beaufort1982
מבצר הבופור, 1982
מידע על המבנה
מדינה לבנון  לבנון
קואורדינטות 33°19′29″N 35°31′56″E / 33.324715°N 35.532148°E
Litani&Jordan Origins
מפה של אזור הבופור
Beufort
חייל צה"ל במוצב הבופור, 1987
Beaufortcastle3
דגל חזבאללה מונף מעל הבופור, 2007

היסטוריה

אין רישומים היסטוריים הנוגעים לקיום נקודה צבאית במקום לפני תפיסתו על ידי הצלבנים בשנת 1139, על אף שמיקומו האסטרטגי, על הר שגובהו 700 מטר, הפך אותו ודאי לעמדה חשובה עוד קודם לכן.

לאחר שהמקום נכבש על ידי המלך פולק מאנז'ו, נמסרה הנקודה לשליטיה הצלבנים של צידון. בשנת 1189 צר סלאח א-דין על המצודה, בעוד שהמלך רנו מצידון הגן עליה. בשנת 1190 כבש סלאח א-דין את המצודה. הצלבנים שבו ותפסו את המקום בשנת 1240 ומכרו אותה לאבירי ההיכל ב-1260. ב-1265 כבש את המצודה הסולטאן הממלוכי בייברס.

במהלך המאה ה-17 שב ותפס את המקום השליט הלבנוני פחר א-דין השני, ששאף להקים ממלכה עצמאית בלבנון, והקים בה רשת של ביצורים. פחר א-דין הובס על ידי האימפריה העות'מאנית שהרסה חלקים מהמבצר. המקום נתפס על ידי שליטים מקומיים.

בשנת 1782 צר על המבצר אחמד אל ג'זאר, שליט עכו, שכבש את המבצר והרס את שארית ביצוריו. רעידת אדמה חזקה בשנת 1837 הביאה אף היא להרס נרחב. המקום שימש בתקופה זו כמחצבה וכדיר לכבשים.

המנדט הצרפתי בלבנון הביא לעניין מחודש במקום, ועבודות שחזור ארכאולוגיות החלו בשנת 1920 ונמשכו עם קבלת העצמאות הלבנונית ב-1943.

צה"ל והמצודה

עם השתלטות אש"ף על דרום לבנון בתחילת שנות ה-70 של המאה ה-20 הפכה מצודת הבופור ליעד אסטרטגי. המצודה השקיפה על חלקים ניכרים מצפון ישראל ומאצבע הגליל כמו גם על אזור אל-נבטיה, ברך נהר הליטני ואזורים נרחבים בדרום לבנון. אנשי הפת"ח התבצרו במקום, והשתמשו בו לירי קטיושות על הגליל.

במלחמת לבנון הראשונה כבשו סיירת גולני וחה"ן גולני את המצודה מידיהם. בפעולה זו נפל גוני הרניק, שהיה מפקד סיירת גולני בתקופה שקדמה למלחמה, יחד עם עוד חמישה לוחמים, ונפצעו בה מספר לוחמים, ביניהם משה קפלינסקי ששימש אז כמפקד הסיירת. לאחר כיבוש המצודה בא ראש הממשלה דאז מנחם בגין לבקר במצודה - באותו ביקור שאל ראש הממשלה "האם היו להם מכונות ירייה?" בהתייחסו למחבלים ששהו במתחם. לתומו גם סבר שלא היה לצה"ל כלל הרוגים. שאלה זו חידדה את הנתק ששרר בין הדרג המדיני לצבאי, ונחרטה בתודעה כהבהרה של מידת חוסר בקיאותו של ראש הממשלה במהלכי הלחימה.

צה"ל מסר את המצודה לאנשיו של סעד חדאד בשנת 1982, ובהמשך הוקם בה מוצב צה"לי ובו מערכת של בטונאדות, בונקרים, מחילות ועמדות תצפית וירי. המוצב הוקם בסמוך למבצר הצלבני, אך לא היווה חלק ממנו. למעשה, על חיילי צה"ל נאסר להתקרב למבצר הצלבני בנימוק כי הדבר עשוי להביא להדבקות בקדחת המערות. בכל תקופת קיומו של המוצב היה דגל ישראל מונף מעל המבצר הצלבני.

מוצב הבופור היה מהמוצבים המסוכנים בתקופת הלחימה שבין הקמת רצועת הביטחון ב-1986 ועד הנסיגה מלבנון בשנת 2000. על אף שהוא ממוקם 5 ק"מ בלבד בקו אווירי מגבול ישראל חייב המצוק התלול עליו הוא ממוקם הגעה דרך מסלול נסיעה ארוך ותלול, שעבר בחלקו ליד ה'קו האדום' (גבול רצועת הביטחון), ושחלקו האחרון היה תלול במיוחד ובמדרון קדמי, דבר שחייב נסיעה איטית וחשופה. המוצב שימש לשליטה ב"רכס עלי טאהר", עליו מוקמו מספר מוצבים נוספים בהם ישבו יחידות של צה"ל וצד"ל, ובמרחב שבין הרכס ובין העיירה אל-נבטיה. טילים של חזבאללה פגעו באופן משמעותי במצודת הבופור. במהלך נסיגת צה"ל מרצועת הביטחון, ב-24 במאי 2000, פוצץ מוצב צה"ל שהיה סמוך למצודה על ידי מפקד פלחה"ן נח"ל אבי דהן תוך ניסיון שלא לפגוע באתר ההיסטורי. הכוח האחרון שאייש את המוצב היה כוח של פלחה"ן נח"ל[1].

מוצב הבופור בספרות, בקולנוע ובמוזיקה

  • הספר "אם יש גן עדן" מאת רון לשם עוקב אחר חייהם של חיילי צה"ל בחודשים האחרונים במוצב הבופור. הספר זכה בפרס ספיר בשנת 2006.
  • השיר "אם יש גן עדן" מאת דורון מדלי בשנת 2006 הושמע ברדיו לראשונה שיר שחיבר דורון מדלי בהשראת הספר, שנקרא גם הוא "אם יש גן עדן", בביצועו של אייל גולן. השיר הפך ללהיט ובמהלך מלחמת לבנון השנייה גולן הופיע עם השיר ב"כוכב נולד" בתוכנית מיוחדת שהוקדשה למלחמה.
  • הסרט "בופור" מבוסס על ספרו של לשם. הסרט זיכה את הבמאי יוסף סידר בפרס "דב הכסף" בפסטיבל ברלין 2007 והיה מועמד לפרס אוסקר בקטגוריית הסרט הזר.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ אביחי בקר, "אחרונים על הרכס", הארץ, ‏ 16.06.2000, כפי שהועלה באתר פרש.
2007 בקולנוע

ערך מורחב – 2007

אדמונטון

אדמונטון (באנגלית: Edmonton, להאזנה (מידע • עזרה)) היא עיר בקנדה, בירתה של הפרובינציה אלברטה. העיר השנייה בגודלה באלברטה לאחר קלגרי והחמישית בגודלה בקנדה, היא בעלת אוכלוסייה של 1,159,869 תושבים (2012). אדמונטון מפורסמת כעיר הפסטיבלים של קנדה. אדמונטון הוכרזה כעיר ב-1904.

אושרי כהן

אושרי כהן (נולד ב-11 בינואר 1984) הוא שחקן, זמר ומפיק מוזיקלי ישראלי. מועמד שלושה פרסי אופיר על משחקו בסרטים "הכוכבים של שלומי", "בופור" ו"איים אבודים".

איקאלואיט

איקאלואיט (באנגלית וצרפתית: Iqaluit, באינוקטיטוט: ᐃᖃᓗᐃᑦ; עד 1987 נקראה פרובישר ביי) היא עיר הבירה והעיר הגדולה ביותר של הטריטוריה הקנדית נונאווט, ארצם של האינואיטים. העיר שוכנת בדרום האי באפין לחופו של מפרץ פרובישר. בהתאם לכך העיר נקראה עד שנת 1987 בשם פרובישר ביי. בעיר מתגוררים כ-7,900 איש ובפרבר שלה אפקס מתגוררים כ-60 משפחות שהם בערך 200 איש. איקאלואיט, הממוקמת כאמור על אי היא עיר הבירה היחידה של טריטוריה בקנדה שלא מחוברת לרשת הכבישים המהירים של המדינה. היא גם עיר הבירה הקטנה ביותר במונחים של אוכלוסייה ושטח והדרך העיקרית להגיע אליה היא באמצעות שדה התעופה איקאלואיט אשר מסוגל לתת שירות לרוב מטוסי הסילון המודרניים. בחלק מעונות השנה ניתן להגיע אל העיר גם בתחבורה ימית.

בופור (סרט)

בופור הוא סרט קולנוע ישראלי בבימויו של יוסף סידר משנת 2007. התסריט נכתב על ידי סידר ורון לשם והוא מבוסס על ספרו הראשון של לשם, שהביא לזכייתו בפרס ספיר לספרות ובפרס יצחק שדה לספרות צבאית, "אם יש גן עדן".

"בופור" הוא הסרט הישראלי הראשון שהיה מועמד לפרס אוסקר לסרט הזר הטוב ביותר מאז "מאחורי הסורגים" (1984). הסרט זיכה את סידר בפרס "דוב הכסף" לבמאי הטוב ביותר בפסטיבל ברלין, זכה בארבעה פרסי אופיר והוביל את מספר הצופים לסרט ישראלי לשנת 2007 לאחר שצפו בו כ-300,000 צופים.

הטריטוריות הצפון-מערביות

הטריטוריות הצפון-מערביות (באנגלית: Northwest Territories; בצרפתית: les Territoires du Nord-Ouest; באינוקטיטוט: ᓄᓇᑦᓯᐊᖅ) הן אחת מטריטוריות קנדה.

שטח הטריטוריה 1,346,106 קמ"ר ומספר התושבים בה 44,263 (נכון לשנת 2017). ילונייף היא בירת הטריטוריות מאז שנת 1967.

הר ארת'וזה

הר ארת'וזה (באנגלית: Mount Arethusa) הוא הר הממוקם בהרי הרוקי הקנדיים, בפרובינציית אלברטה שבקנדה.

וייטהורס

וייטהורס (באנגלית: Whitehorse בתרגום חופשי: סוס לבן) היא בירת טריטוריית יוקון, והעיר הגדולה בצפון קנדה. בשל מיקומה בלב עמק וייטהורס, האקלים בעיר מתון יותר מאשר ביישובים אחרים השוכנים באותו קו רוחב.

העיר נקראת על שם מפלי וייטהורס שהיו בסמוך לעיר, שנעלמו בשנת 1958 לאחר שנבנתה במקום תחנת כוח הידרואלקטרית.

טקס פרסי אופיר לשנת 2007

טקס פרסי האקדמיה לקולנוע ה-18 על שם השחקן ואיש הקולנוע הישראלי שייקה אופיר, המכונה גם "האוסקר הישראלי", התקיים ב-20 בספטמבר 2007 במשכן לאמנויות הבמה שבתל אביב-יפו. הפרסים מוענקים מטעם האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה. הזוכה בפרס אופיר בקטגוריה הסרט הטוב ביותר יישלח כנציג ישראל בתחרות על פרס אוסקר לסרט הזר הטוב ביותר.

את רשימת המועמדים הוביל הסרט "ביקור התזמורת" עם 13 מועמדויות, כלומר הועמד לכל קטגוריה. אחריו הסרטים "מדוזות", "נודל" ו"בופור" עם 10 מועמדויות.פרס על מפעל חיים הוענק לאיציק קול ופרס על הישגים מקצועיים הוענק לאברהם לייבמן.

יוסף סידר

יוסף (יוסי) סידר (נולד ב-31 באוגוסט 1968, ניו יורק) הוא במאי קולנוע ותסריטאי ישראלי. כתב וביים את הסרטים: "ההסדר" (2000), "מדורת השבט" (2004), "בופור" (2007, תסריט בשיתוף רון לשם) שהיה מועמד לפרס אוסקר, "הערת שוליים" (2011), שהיה אף הוא מועמד לפרס אוסקר, ו"נורמן: עלייתו המתונה ונפילתו התלולה של מאכער אמריקאי" (2017).

סידר הוא חבר האקדמיה האמריקאית לקולנוע וזוכה חמישה פרסי אופיר, פרס התסריט הטוב ביותר בפסטיבל קאן ופרס דוב הכסף של פסטיבל ברלין.

יוקון

טריטוריית יוקון (באנגלית: Yukon Territory) או כפי שהיא מכונה לעיתים "היוקון" (The Yukon) היא אחת מטריטוריות קנדה. הטריטוריה נמצאת בקצה הצפון-מערבי של קנדה. בטריטוריה מתגוררים כ-37,000 תושבים, מתוכם כ-23,300 בבירת הטריטוריה וייטהורס.

ילונייף

ילונייף (באנגלית: Yellowknife) היא עיר הבירה של הטריטוריות הצפון-מערביות בצפונה של קנדה. אוכלוסיית העיר מונה 19,569 איש (נכון ל-2016).

ים בופור

ים בופור (בצרפתית: mer de Beaufort) מהווה חלק מאוקיינוס הקרח הצפוני ונמצא צפונית לטריטוריות הצפון-מערביות, יוקון ואלסקה ומערבית לארכיפלג הארקטי הקנדי. גבולו הצפון-מערבי של ים בופור הוא הקו המחבר בין היישוב פוינט ברו, היישוב הצפוני ביותר באלסקה, והיישוב לנדס אנד על אי הנסיך פטריק שבקנדה. שטחו של הים כ-450,000 קמ"ר. הים קרוי על שם ההידרוגרף האירי סר פרנסיס בופור.

על פי הערכות מומחים בקרקעית ים בופור קיימות עתודות נפט משמעותיות. ים בופור נסקר לראשונה בשנות ה-60 ובשנת 1986 החלו בו קידוחי נפט.

בתחומי ים בופור קיים סכסוך גבול ימי מזה שנים, בין ארצות הברית לבין קנדה. קנדה טוענת כי הגבול הבינלאומי הימי בין יוקון לאלסקה נמשך למרחק 370 ק"מ על קו אורך 141, בהמשך לגבול היבשתי שבין המדינות. ארצות הברית טוענת מנגד כי הגבול הימי בין המדינות הוא קו אנכי לקו החוף למרחק 370 ק"מ לתוך הים. טענותיהן שתי המדינות יוצרות שטח ים בצורת טריז, שעליו קיימות טענות בעלות מתחרות. קיומן של עתודות נפט משמעותיות בקרקעית ים בופור החריפה את סכסוך הגבול שבין המדינות, ושתיהן פתחו מכרזים על חיפושי נפט בשטח המריבה.

רוב שטחו של ים בופור קפוא לאורך רוב ימות השנה וכיפת הקרח הצפונית מכסה את קצהו הצפוני של ים בופור באופן קבוע.

מפרץ אמונדסן (קנדה)

מפרץ אמונדסן (באנגלית: Amundsen Gulf) הוא מפרץ הממוקם בטריטוריות הצפון מערבית של קנדה, בין האי בנקס והאי ויקטוריה, לבין חופי קנדה עצמה.

אורכו של המפרץ 400 קילומטרים ורוחבו 150 קילומטרים בפתח המפרץ אל ים הבופור .

יש מספר של עיירות וכפרים קטנים לחופי המפרץ.

מצפון למפרץ מצוי מצר הנסיך מויילס מדרום מזרח וממזרח מקושר המפרץ למצר דולפין ויוניון, ומשם דרך מפרץ סימפסון לתוך מפרץ קורניישן, ומנו דרך מצר דיס אל מפרץ המלכה מוד המקושר אל מצר ויקטוריה שמצפון מזרח לו.

פסטיבל הסרטים הבינלאומי בברלין

פסטיבל הסרטים הבינלאומי בברלין (בגרמנית: Internationale Filmfestspiele Berlin או בקיצור: Berlinale) הוא פסטיבל סרטים המתקיים בברלין מדי שנה בחודש פברואר, ונחשב לאחד מפסטיבלי הסרטים החשובים בעולם.

פסטיבל הסרטים בברלין מושך את קהל הצופים הרחב בעולם ובין הוותיקים שבו, כאשר הפסטיבל הראשון התקיים בשנת 1951 (אז זכה בו הסרט "ארבעה בג'יפ") והתקיים באופן רציף מאותה שנה. הפסטיבל מציג סרטים מכל רחבי העולם, כאשר בשנים רבות זוכים סרטים שאינם דוברי אנגלית או גרמנית.

הפרסים הניתנים בפסטיבל הם פרס דב הזהב (Goldener Bär) כפרס הסרט הטוב ביותר ולמפעל חיים ופרס דב הכסף (Silberne Bär) לבמאי הטוב ביותר, לשחקן, לשחקנית, למוזיקה ופרסים נוספים.

בשנת 2019, זכה הסרט "מילים נרדפות" של נדב לפיד בפרס דב הזהב. סרטים ישראליים נוספים שהיו מועמדים לפרס דוב הזהב כוללים את "אורח בעונה מתה", "מציצים", "אסקימו לימון", "החיים על פי אגפא", "לנגד עיניים מערביות", "שחור", "בופור" ו"רוק בקסבה". יוסי סידר זכה בפרס דוב הכסף לבמאי הטוב ביותר על הסרט "בופור".

קלגרי

קלגרי (באנגלית: Calgary) היא העיר הגדולה ביותר באלברטה שבקנדה, ומונה 1,096,833 תושבים (מפקד 2011). ראש העיר הוא נאהיד ננשי.

רג'יינה (ססקצ'ואן)

רֶגַ'יינה (באנגלית: Regina) היא עיר הבירה של ססקצ'ואן (אחת מפרובינציות קנדה) והשנייה בגודל בפרובינציה (אחרי ססקטון). שמה של העיר ניתן על ידי הנסיכה לואיז, לכבודה של אמהּ, המלכה ויקטוריה ("ויקטוריה רֶגַ'יינה").

העיר הוקמה ב-1882. בהיותה חלק ממישור, ניצלו מתכנניה את אופיה הטופוגרפי, הרחיבו מעיין שנבע בקרבתה, והפכו אותו לאגם מלאכותי קטן (Wascana) המצוי בדרומה. בשנת 1906 הפכה רֶגַ'יינה לבירת הפרובינציה. ב-30 ביוני 1912 הרס טורנדו את מרבית בתי העיר והרג 28 אנשים, ועד היום הוא נחשב לקטלני ביותר בקנדה. בשנת 1935 פרצו בעיר מהומות של מובטלים.

בשנת 2016 התגוררו בעיר 214,631 תושבים, גידול של 11.7% ממספרם ב-2011[1].

שארלוטטאון

שארלוטטאון (באנגלית: Charlottetown) היא עיר הבירה של הפרובינציה הקנדית אי הנסיך אדוארד והעיר הגדולה בו. העיר קרויה על שם הנסיכה שארלוט אשתו של ג'ורג' השלישי (1744-1818).

תורין ושותפיו

תורין ושותפיו (בקיצור: תורין ושות', באנגלית: Thorin's Company) הם קבוצה של 13 גמדים (דאולין, באלין, פילי, קילי, דורי, נורי, אורי, גלואין, אואין, ביפר, בופר, במבר ותורין אוקנשילד) מעולם הפנטזיה של ג'ון רונלד רעואל טולקין החוזרים לארבור בשנת 2941.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.