בולטימור

בולטימוראנגלית: Baltimore) היא העיר הגדולה במדינת מרילנד, ארצות הברית והשלושים בגודלה בארצות הברית כולה. לעיר מטרופולין משותפת עם וושינגטון הבירה, השוכנת כ-60 קילומטר דרומית-מערבית לה.

בולטימור
Baltimore
Seal of Baltimore, Maryland
חותם בולטימור
Flag of Baltimore, Maryland
דגל בולטימור
BaltimoreC12
פוטומונטז' של בולטימור
מדינה ארצות הברית  ארצות הברית
מדינה מרילנד  מרילנד
מחוז מחוז עצמאי
ראש העיר ג'ק יאנג
תאריך ייסוד 1729
שטח 238.50 קמ"ר
גובה 10 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 622,104 (נכון ל־1 ביולי 2013)
 ‑ במטרופולין 2,668,056 (2007)
 ‑ צפיפות 3,045 נפש לקמ"ר (2007)
קואורדינטות 39°17′11″N 76°36′54″W / 39.286388888889°N 76.615°W 
אזור זמן UTC -5
www.baltimorecity.gov

היסטוריה

DOWNTOWN BMORE 1
מרכז בולטימור

בולטימור נוסדה ב-30 ביולי 1729, ונקראת על שם מייסד מרילנד ומושלה הראשון, ססיל קלברט, הברון השני של בולטימור. העיר גדלה במהירות רבה במאה ה־18. בזכות נמלה הטבעי, נהפכה בולטימור למרכז מסחר בסוכר עם האיים האנטילים. במלחמת 1812, כשפלשה בריטניה לארצות הברית הצעירה, הותקפה בולטימור, לאחר שהבריטים שרפו את הבירה וושינגטון. באותו זמן, עורך דין צעיר, פרנסיס סקוט-קי, כתב שיר על הקרב, שנהפך להמנון הלאומי של ארצות הברית, "הדגל זרוע הכוכבים".

ב־1851, הוקמה רשמית עיריית בולטימור, כשהעיר התנתקה ממחוז בולטימור. במשך מלחמת האזרחים האמריקאית, מרילנד לא פרשה מהאיחוד, אבל היה בה מתח ניכר סביב העבדות, ובבולטימור שם פרצו מהומות אלימות ב־1861. ב־14 בפברואר 1904, נהרסו חלקים רבים בבולטימור בשל שריפה גדולה, כאשר 1500 מבנים עלו באש בתוך שלושים שעות בלבד. בשנים שלאחר מכן נאלצה העירייה לשקם ולבנות את כולם מחדש. למרות זאת, ב־1906 דיווח עיתון מקומי ש"אחד האסונות הגדולים של העידן המודרני נהפך לברכה."

אחרי מלחמת העולם השנייה, גדלה אוכלוסיית בולטימור והגיעה לשיא של כ-940 אלף נפש ב-1960. אך בשנים שלאחר מכן הצטמצמה האוכלוסייה באופן ניכר בשל סגירת מפעלים ופיתוח הפרברים. שיעור הפשע בעיר עלה, וכיום הוא אחד הגבוהים בארצות הברית. מאז 1979, פותח מרכז העיר בהצלחה עקב יוזמתו של ראש העיר וו.ד. שייפר, כאשר נבנו בו מרכז קנייה ההארבורפלייס, בנייני רווחה, מלונות, ושני אצטדיונים.

גאוגרפיה ואקלים

Baltimore aerial
בולטימור ממבט אווירי

העיר נמצאת במרכז מרילנד, כ-60 ק"מ מהעיר וושינגטון, בירת ארצות הברית. מרכז בולטימור גובל במפרץ צ'ספיק, המשמש כנמל לעיר. קו הנפילה האמריקאי (fall line) הוא הקו בו נפגשים השטח הגבוה (שנקרא הפידמונט) ומישור החוף. קו זה חוצה את העיר מצפון-מזרח לדרום-מערב. לפיכך, דרום העיר נמצא בגובה פני הים, ואילו גבולה הצפוני גבוה משמעותית, ונמצא בגבהים שבין 75 מטר ל-150 מטר. שטחה של העיר הוא 92.1 קמ"ר, מהם 12.2% הוא מים.

בעיר יש אקלים ממוזג-לח. השטח מחומם על ידי המפרץ והאוקיינוס האטלנטי הקרובים, ומוגן מטמפרטורות נמוכות מאוד על ידי ההרים ממערב למרילנד. בולטימור עוברת קיצים חמים ולחים עם טמפרטורות בין 25-35 מעלות בערך. החורפים הם קרירים למדי עם טמפרטורות של 5 מעלות בערך, שלג יורד לפחות פעם אחת מידי חורף. כמות הגשם השנתית היא 111 סנטימטרים.

ממשל ופשע

בולטימור היא עיר עצמאית, כלומר, אינה שייכת למחוז והיא כפופה ישירות למדינה. ראש העיר החל מ-2019 הוא ג'ק יאנג , חבר המפלגה הדמוקרטית. לעיר מועצה בת 14 חברים.

הפשע מהווה בעיה עצומה בבולטימור. מספר מקרי הרצח הגבוה ביותר בתולדות העיר נרשם ב־1993 (353). על אף ירידה בשנים לאחר מכן (בשנת 2009 נרצחו 238 בני-אדם בעיר), בשנים 2015 (344) ו-2016 (318) שוב הגיע מספר מקרי הרצח לשיא. הרוב המוחלט של הנרצחים הם אפרו אמריקאים. בעיה חברתית חמורה נוספת בבולטימור היא שימוש בסמים; בולטימור נחשבת כמרכז מסחר ההרואין והאקסטזי בארצות הברית. העירייה הקימה קמפיין שנקרא "האמן" (BELIEVE) במטרה לעודד ולהחיות את תושבי העיר.

סדרת הטלוויזיה הסמויה מתרחשת כולה בבולטימור על רקע מקרי הפשע והרצח הרבים שבה, כך גם הסדרה רצח מאדום לשחור, שגוללה את סיפורו של מחלק רצח במשטרת בולטימור.

דמוגרפיה

עד 1980, נחשבה בולטימור כאחת מעשר הערים הגדולות בארצות הברית. נכון ל־2013, גרו בעיר 622,104 איש אך במטרופולין של בולטימור גרים יותר מ-2.8 מיליון נפש. במטרופולין המשותפת בין בולטימור לוושינגטון, גרים נכון ל-2016 יותר מ־9,600,000 איש.

צפיפות האוכלוסייה עומדת על כ־3,111.5 לק"מ מרובע. 64.34% מתושבי העיר הם אפרו-אמריקאים; 31.63% לבנים; 1.7% היספניים; 1.53% אינדיאנים; 1.47% משני גזעים או יותר; 7% מגזע יחיד אחר. ההכנסה המשפחתי הממוצעת היא $35,438, וסך ההכנסה האישית הוא $16,978. 22.9% מהתושבים חיים מתחת לקו העוני.

הקהילה היהודית

א 111
אנדרטה לזכר קרבנות השואה בבולטימור

לפני המאה ה-19 היו בעיר רק קומץ יהודים. אוכלוסיית היהודים גדלה מאמצע המאה ה-19, עם הגירת יהודים יוצאי גרמניה לעיר. בית הכנסת "לויד סטריט" הוקם בשנת 1845 והוא אחד משלושת בתי הכנסת העתיקים ביותר הפועלים כיום בארצות הברית. בסוף המאה ה-19, החלו היהודים יוצאי גרמניה להתעשר ועברו צפונה לשכונות חדשות; במקביל החל גל ההגירה הגדול של יהודי מזרח אירופה, בעיקר מרוסיה עקב הפרעות והפוגרומים ביהודים.

ב־1907 מנתה הקהילה היהודית 40,000 לערך. הנרייטה סאלד, יהודיה ילידת בולטימור, יסדה את הארגון הציוני לנשים, הדסה, ב־1912, בעקבות ביקור בארץ ישראל. לאחר מלחמות העולם, עזבו רבים מבני הקהילה היהודית את לב העיר והתיישבו בפרברים כגון פייקסוויל ואווינגז מילז. נכון לשנת 1999, התגוררו 91,400 יהודים במטרופולין בולטימור במספר קהילות מגובשות ביותר. נכון ל-2013, הגדירו את עצמם 4.3% מתושבי העיר כיהודים- כ-27,000 מתושבי העיר עצמה. אחוז היהודים האורתודוקסיים בקרב יהודי בולטימור גדול יחסית למקומות אחרים.

כיום יש בבולטימור בתי כנסת רבים (אגודת ישראל, אוהל יעקוב), בתי ספר דתיים (ישיבת רמב"ם, חפץ חיים), ישיבת נר ישראל הנודעת וקהילתה הגדולה, ואף נעשה עירוב בחלק מתחום העיר.

בולטימור היא עיר תאומה של אשקלון ושתי הערים עורכות פגישות לפרקים. הקהילה היהודית בבולטימור פעילה מאוד כדי לחזק את הקשר בין הערים. לפי אתר האינטרנט של עיריית אשקלון, "נרקמו קשרי ידידות ושיתוף פעולה הדוקים, נערכים ביניהן ביקורי גומלין וחילופי משלחות נוער, סטודנטים ואומנים, משלחות תרבות ועוד."

תרבות

בבולטימור מספר רב של מוזיאונים בעלי אוספים גדולים ונרחבים של אמנות מרחבי העולם. המפורסמים מביניהם הם מוזיאון וולטרס[1], מוזיאון האמנות של בולטימור[2], המוזיאון לאומנות חזותית[3], תזמורת בולטימור ועוד. בעיר יש גם מוזיאונים לקהילות השחורות והיהודיות, אקווריום מפואר, מוזיאון למדע, וכנסיות רבות.

בעיר מתפרסמים מספר עיתונים וכן קיימים שבעה ערוצי טלוויזיה וערוצי רדיו רבים.

הספורט פופולרי מאוד בעיר בזכות נבחרות כדור הבסיסבולטימור אוריולס) והפוטבולבולטימור רייבנס).

חינוך והשכלה

בעיר קיימים שלושה עשר מוסדות להשכלה גבוהה. בבולטימור שוכנת אוניברסיטת ג'ונס הופקינס, אחת מהאוניברסיטאות הטובות והמובילות בעולם.

ערים תאומות

לבולטימור 9 ערים תאומות:

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ מוזיאון וולטרס בוויקיפדיה האנגלית
  2. ^ מוזיאון האמנות של בולטימור בוויקיפדיה האנגלית
  3. ^ המוזיאון לאמנות חזותית בוויקיפדיה האנגלית
Baltimore Inner Harbor Panorama
תמונת פנורמה של נמל בולטימור
אינדיאנפוליס קולטס

אינדיאנפוליס קולטס (באנגלית: Indianapolis Colts- "הסייחים" - אינדיאנפוליס) היא קבוצת פוטבול אמריקאית מליגת ה-NFL שבסיסה בעיר אינדיאנפוליס שבמדינת אינדיאנה. הקולטס זכו ב-5 אליפויות (3 אליפויות לפני האיחוד, ו-2 זכיות בסופרבול), האחרונה בהן בעונת המשחקים של 2006.

אנאפוליס

אנאפוליס (באנגלית: Annapolis) היא עיר הבירה של מדינת מרילנד בארצות הברית, ובירת (county seat) מחוז אן ארנדל.

אנאפוליס ממוקמת במרחק של כ-42 ק"מ מהעיר בולטימור, וכ-56 ק"מ מוושינגטון הבירה, בסמוך למפרץ צ'ספיק שבחופה המזרחי של ארצות הברית. אוכלוסייתה 36,400 נפש (בשנת 2006).

ארל מונרו

ורנון ארל מונרו (באנגלית: Vernon Earl Monroe; נולד ב-21 בנובמבר 1944 בפילדלפיה, פנסילבניה) הוא כדורסלן עבר מקצועני אמריקאי, נודע בשל יכולות הכדרור הווירטואוזיות שלו ויכולת המסירה הגבוהה שלו. כונה "Earl the Pearl" ("ארל הפנינה") ו"ישו".

בולטימור אוריולס

בולטימור אוריולס (באנגלית: Baltimore Orioles) היא קבוצת בייסבול אמריקאית מליגת ה-MLB, שבסיסה בעיר בולטימור, מרילנד. הקבוצה משחקת בבית המזרחי של האמריקן ליג.

בולטימור רייבנס

בולטימור רייבנס (באנגלית: Baltimore Ravens - עורבי בולטימור) היא קבוצת פוטבול אמריקאית מהעיר בולטימור, המשחקת בליגת ה-NFL.

בעבר יוצגה העיר על ידי הקולטס, אך זו עזבה ובמקומה הגיעה ב-1996 הקליבלנד בראונס שחיפשה מגרש ביתי חדש. אוהדי הפוטבול בבולטימור לא רצו ששם העיר יהיה קשור לבראונס, ולפיכך הוחלפו צבעי הקבוצה וחברי היכל התהילה של הבראונס נשארו בקליבלנד. בשלוש העונות הראשונות לאחר הקמתה הקבוצה לא הייתה קרובה להעפיל לפלייאוף, אך בעונה הרביעית (1999) מצבה השתפר והיא החמיצה את ההעפלה בגלל משחק אחד.

בשנת 2000 הצליחה הקבוצה להעפיל את לסופרבול, שנערך בטמפה. במשחק עצמו היא גברה על ניו יורק ג'איינטס בתוצאה 34 - 7. ריי לואיס, שחקן ההגנה של הרייבנס, זכה בתואר השחקן המצטיין של הסופרבול. מאז אותה עונה הגיעו הרייבנס שש פעמים נוספות לפלייאוף, אך לא הצליחו להעפיל עד לסופרבול. בעונת 2012 הדיחו הרייבנס את דנוור ברונקוס ואת ניו אינגלנד פטריוטס בפלייאוף, העפילו בפעם השנייה בתולדותיהם לסופרבול, בו גברו על סן פרנסיסקו 49' 31-34.

דגל המשמר הגדול

דגל המשמר הגדול (אנגלית: Great Garrison Flag) או הדגל זרוע הכוכבים (Star Spangled Banner Flag) היה דגל קרב גדול אשר הונף מעל מבצר מק-הנרי בפתחו של נמל בולטימור בעת הקרב שהתחולל שם במסגרת מלחמת 1812 בין ארצות הברית לממלכה המאוחדת. מראהו של הדגל שהונף מעל לחומות המבצר היווה השראה לעורך הדין והמשורר האמריקני פרנסיס סקוט קי לכתיבת השיר "הגנת מבצר מק-הנרי" עד שברבות הימים שונה שמו לשם "הדגל זרוע הכוכבים". בשנת 1931 אומץ הבית הראשון מתוך השיר כהמנון הלאומי של ארצות הברית.

דייוויד בולטימור

דייוויד בולטימור (באנגלית: David Baltimore‏; ‏נולד ב־7 במרץ 1938) הוא ביולוג יהודי אמריקאי, שזכה בפרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה לשנת 1975 (יחד עם רנאטו דולבקו והווארד מרטין טמין) על ההסבר כיצד וירוס מחולל גידול משפיע על החומר הגנטי של התא. קיבל את המדליה הלאומית למדעים בשנת 1999.

דייוויד בולטימור כיהן כנשיא המכון הטכנולוגי של קליפורניה בין השנים 1997 ל-2006 וכנשיא אוניברסיטת רוקפלר בין השנים 1991 ל-1991. מכהן בדירקטוריון ביטאון מדעני האטום.

בולטימור תרם רבות בתחומי האימונולוגיה, וירולוגיה, חקר מחלת הסרטן, ביוטכנולוגיה, DNA רקומביננטי ועוד.

הווארד מרטין טמין

הווארד מרטין טמין (אנגלית: Howard Martin Temin; ‏ 10 בדצמבר 1934 – 9 בפברואר 1994), היה גנטיקאי אמריקאי יהודי, חתן פרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה לשנת 1975 יחד עם דייוויד בולטימור ורנאטו דולבקו על גילוי האנזים רוורס טרנסקריפטאז (שעתוק לאחור) בשנות השבעים באוניברסיטת ויסקונסין-מדיסון.

בין הנימוקים למתן הפרס מצוינת תרומתו של טמין לתיאור האופן שבו אונקווירוסים (וירוסים שיכולים לגרום לגידולים) פועלים על החומר הגנטי של התא באמצעות שעתוק לאחור. תגליתו זו של טמין עמדה בניגוד לדוגמה המרכזית של הביולוגיה המולקולרית ולפיה קיימת העברת מידע גנטי חד-כיוונית מה-DNA אל ה-RNA אל החלבון. אמונה שדוברה הבולט היה פרנסיס קריק, אחד ממגלי מבנה ה-DNA וחתן פרס נובל. טמין הדגים כי Rous sarcoma virus נושא את היכולות האנזימתית להפוך את כיוון זרימת המידע מן ה-RNA בחזרה אל ה-DNA על ידי שעתוק לאחר. תופעה זו נחקרה באופן עצמאי על ידי דייוויד בולטימור, שעימו חלק טמין את הפרס. התגלית של שעתוק לאחור היא אחת מן התגליות החשובות ביותר ברפואה בעת המודרנית, כיוון ששעתוק לאחור הוא האנזים המרכזי בכמה מן המחלות האנושיות הנפוצות ביותר, כגון HIV וצהבת נגיפית מסוג B. שעתוק לאחר הוא אף מרכיב חשוב של מספר טכניקות בולטות בביולוגיה מולקולרית וברפואה אבחנתית, כגון תגובת שרשרת של פולימראז (PCR).

טמין נולד בפילדלפיה, פנסילבניה, בשנת 1934 השני מבין שלושת ילדיהם של אנט והנרי טמין. אביו היה עורך דין ואימו פעילה חברתית. לאחר שסיים את לימודי התיכון פנה ללימודי ביולוגיה. בשנת 1955 סיים תואר ראשון בביולוגיה בקולג' סוארת'מור. טמין החל לימודיו לתואר דוקטור בתחום האמבריולוגיה הניסויית, אולם לאחר שנה ומחצה שינה את תוכנית לימודיו והתמקד במחקר בתחום הוירולוגיה של בעלי חיים. הוא היה תלמיד מחקר במעבדתו של פרופסור רנאטו דולבקו שברבות השנים חלק עמו פרס נובל. בשנת 1959 קיבל דוקטורט במכון הטכנולוגי של קליפורניה. בשנת 1960 החל ללמד ולחקור באוניברסיטת ויסקונסין-מדיסון, שם ניהל את מחקריו פורצי הדרך. בשנת 1992 הוענקה לו המדליה הלאומית למדעים. טמין היה מן הדוברים הבולטים נגד עישון. נפטר בגיל 59 מסרטן ריאות, למרות שמעולם לא עישן. הוא הותיר אחריו אישה ושתי בנות. שביל להולכי רגל ורוכבי אופניים בקמפוס של אוניברסיטת ויסקונסין במדיסון נקרא על שמו.

וורלד סיריס

הוורלד סיריס (באנגלית: World Series) הוא סדרת הגמר של אליפות ליגת הבייסבול המקצוענית ה-MLB. בוורלד סיריס נפגשות אלופות האמריקן ליג והנשיונל ליג לסדרה של הטוב משבעה משחקים. הסדרה משוחקת מדי שנה בחודש אוקטובר, אף על פי שליגת ה-MLB נוסדה עוד בשנת 1876 נהוג להתייחס לוורלד סיריס כמשחקי האליפות בעידן ה"מודרני" של הבייסבול, משנת 1903, מאז שנה זו, הסדרה שוחקה מדי עונה, למעט בשנים 1904 ו-1994.

הקבוצה בעלת מספר הזכיות וההופעות הרבות ביותר בוורלד סיריס היא הניו יורק יאנקיז שזכתה ב-27 אליפויות מתוך 40 פעמים בהן הופיעה בסדרת הגמר. נכון ל-2019 רק הסיאטל מארינרס מעולם לא העפילה לסדרת הגמר.

פירוש מילולי של שם הסדרה באנגלית הוא סדרת העולם, מקורו של השם בכינוי של המשחקים בתור "אליפות העולם בבייסבול", על אף שהקבוצות המשתתפות היו מארצות הברית בלבד, זאת כיוון שבשאר העולם החלו לפעול ליגות מקצועניות רק בשנות ה-40. שם זה קוצר מאוחר יותר לסדרת העולם ונותר כך גם כיום בתור שם מותג.

וס אנסלד

וסטלי סיסל "וס" אנסלד (באנגלית: Westley Sissel "Wes" Unseld; נולד ב-14 במרץ 1946) הוא כדורסלן עבר אמריקאי ששיחק במשך כל הקריירה בעמדות הפורוורד והסנטר בקבוצת וושינגטון בולטס. הוא היה שותף לזכיית הקבוצה באליפות NBA אחת וזכה פעם אחת בתואר ה-MVP, ובנוסף נכלל בהיכל התהילה של הכדורסל.

חמישיית הרוקיז של העונה ב-NBA

חמישיית הרוקיז של העונה ב-NBA (באנגלית: NBA All-Rookie Team) הוא תואר הוקרה עונתי בליגת ה-NBA המחולק מאז עונת 1962/1963 לשחקני השנה הראשונה המצטיינים במהלך העונה הסדירה. הבחירות לתואר זה מתבצעות על ידי מאמני הקבוצות ב-NBA, כאשר למאמן אין אפשרות לבחור שחקן מקבוצתו שלו. עד עונת 1987/1988 נבחרו חמישה שחקנים, והחל משנה זו, נבחרים שני הרכבי שחקנים - החמישייה הראשונה והחמישייה השנייה - כשבסך הכל נבחרים עשרה שחקנים לתואר זה בכל עונה. השחקנים עצמם מקבלים שתי נקודות עבור כל קול שהם מקבלים לחמישייה הראשונה, ונקודה אחת עבור כל קול לחמישייה השנייה. חמשת השחקנים בעלי מספר הנקודות הגבוה ביותר בסך הכל נכנסים לחמישייה הראשונה, בעוד שחמשת הבאים אחריהם נכנסים לחמישייה השנייה.

במצב של שוויון במקום החמישי באחת מן החמישיות, נבחרת הרוקיז מורחבת. במקרה שהחמישייה הראשונה כוללת שישה שחקנים בעקבות שוויון כזה, החמישייה השנייה תכלול בכל זאת חמישה שחקנים, עם אפשרות להרחבה יתרה במקרה של שוויון נוסף. מצבים כאלה של שוויון אירעו פעמים בודדות, האחרונה שבהן הייתה ב-2012, כאשר קוואי לאונרד, אימאן שאמפרט וברנדון נייט היו בשוויון במספר הקולות שקיבלו לבחירה החמישית, ונוצר מצב בו נבחרו שבעה שחקנים לחמישייה הראשונה. בבחירת השחקנים לחמישיות הרוקיז אין התייחסות לעמדה על המגרש בה הם משחקים.

טל ברודי

טל (טלבוט) ברודי (באנגלית: Tal Brody‏; נולד ב־30 באוגוסט 1943 בטרנטון שבניו ג'רזי בארצות הברית) הוא כדורסלן עבר אמריקאי-ישראלי אשר הפך בישראל לסמל ככדורסלן, וכעולה אשר נקלט בהצלחה בחברה הישראלית. ברודי זכה בפרס ישראל לשנת ה'תשל"ט על "תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה בתרבות הגוף".

מרילנד

מרילנד (באנגלית: Maryland להאזנה (מידע • עזרה)) היא מדינה במזרח ארצות הברית הגובלת בוושינגטון (מחוז קולומביה), בפנסילבניה, בדלאוור, בווירג'יניה ובמערב וירג'יניה. בירת המדינה היא אנאפוליס. מרילנד היא אחת משלוש עשרה המושבות המקוריות שמרדו בשלטון הבריטי במהלך המהפכה האמריקנית והקימו את ארצות הברית, והייתה למדינה השביעית שאישרה את חוקת ארצות הברית.

על פי נתוני לשכת מפקד האוכלוסין של ארצות הברית, ההכנסה החציונית למשק בית במרילנד היא הגבוהה במדינות ארצות הברית, עם הכנסה חציונית של 70,545 דולרים בשנה למשק בית.

נגיף

נְגִיף (וִירוּס; מלטינית: Virus, נגזרת של מילה שמשמעותה "רעל") הוא טפיל מוחלט (טפיל אובליגטורי) בגודל מיקרוסקופי שתלוי בתא חי מארח כדי להתרבות. כל נגיף בנוי מצבר מולקולות ביולוגיות הכוללות חומר תורשתי (DNA או RNA, חד-גדילי או דו-גדילי) וחלבונים. כשלעצמו, הנגיף חסר כל פעילות חיה מחוץ לגוף המאכסן; לאחר חדירתו לתא, מערכות התא מאפשרות את התרבותו.

בשל עובדה זו, הנגיף אינו נחשב לחומר חי, עד כניסתו לתא חי. אולם הוויכוח על הגדרתם של נגיפים בזמן פעולתם בתוך התא עדיין נמשך במדע ובפילוסופיה. רוב המדענים אינם מגדירים את הנגיף כיצור חי הואיל והוא אינו תא, ויכולת ההתרבות שלו תלויה לחלוטין בתא המארח.התחום המדעי העוסק בחקר הנגיפים ובגופיפים דמויי-נגיפים נקרא וִירוֹלוֹגְיָה. הווירולוגיה חוקרת את מבנה הנגיפים, את סיווגם ואת האבולוציה שלהם, את דרך הדבקת התא וניצולו לצורך התרבותם, את המחלות שלהן הם גורמים, את השיטות לבודד אותם ולגדל אותם, ואת הפוטנציאל האפשרי שלהם במחקר ובריפוי מחלות. הווירולוגיה נחשבת לדיסציפלינת משנה של מיקרוביולוגיה ושל פתולוגיה.

ספירו אגניו

ספירו תאודור אגניו (באנגלית: Spiro Theodore Agnew‏; 9 בנובמבר 1918 - 17 בספטמבר 1996) היה סגן נשיא ארצות הברית בתקופת כהונתו של הנשיא ריצ'רד ניקסון בשנים 1969–1973. לאחר הצלחה מטאורית וקריירה מרשימה, הוא נאלץ להתפטר מתפקידו ולפרוש מהחיים הפוליטיים ב-1973 עקב אישומים בהעלמת מס ובלקיחת שוחד בעת שכיהן כראש הממשל של מחוז בולטימור, מושל מרילנד וסגן נשיא.

עונת 1947/1948 ב-BAA

עונת 1947/1948 היא העונה השנייה של ליגת ה-BAA. לאחר עונת 1948/49 התמזגה ליגת ה-BAA עם ליגת ה-NBL כדי לייצור את ליגת ה-NBA, כך שעונה זו נחשבת גם השנייה בתולדות ה-NBA. לפני תחילת העונה עזבו ארבע קבוצות את ליגת ה-BAA (קליבלנד, דטרויט, פיטסבורג וטורונטו) וצורפה קבוצה אחת - בולטימור בולטס, מה שהעמיד את מספר קבוצות הליגה על שמונה. העונה הסתיימה עם זכייתה של בולטימור בתואר האליפות, לאחר שבסדרת הגמר ניצחה את פילדלפיה ווריורס בתוצאה 4-2.

עונת 1968/1969 ב-NBA

עונת 1968/1969 היא העונה ה-23 של ליגת ה-NBA. בעקבות הביקורות שספג וילט צ'מברלין, כוכב קבוצת פילדלפיה 76' וה-MVP המכהן של הליגה, על כישלון קבוצתו בסדרת הגמר של העונה הקודמת, ביקש השחקן לעזוב את הקבוצה אותה הוביל לאליפות בעונת 1967. הסנטר קיבל את מבוקשו כשהועבר בטרייד ללוס אנג'לס לייקרס, הצטרף לצמד כוכבי הקבוצה ג'רי וסט ואלג'ין ביילור והפך את הלייקרס למועמדת המובילה לאליפות. העונה הסתיימה עם סדרת הגמר הקלאסית בין הלייקרס לבוסטון סלטיקס שהוכרעה רק במשחק השביעי. דקות בודדות לסיום המשחק המכריע, שהתקיים באולמה הביתי של לוס אנג'לס, הסטייפלס סנטר, נפצע צ'מברליין ברגלו ונאלץ להחמיץ את דקות הסיום הגורליות. כדקה לסיום ההתמודדות קלע דון נלסון מבוסטון סל שהכריע למעשה את המשחק, ובכך זכו הסלטיקס בפעם השנייה ברציפות וה-11 בסך הכול בתואר האליפות. בסיום הסדרה הודיע ביל ראסל על פרישתו ממשחק, לאחר שלקח חלק בכל 11 האליפויות של הסלטיקס כשחקן, ואף אימן את הקבוצה בשלוש עונותיו האחרונות בקבוצה. פרס ה-MVP של סדרת הגמר, שחולק בפעם הראשונה, ניתן לג'רי וסט מהלייקרס לאחר שקלע 37.9 נקודות בממוצע למשחק לאורך הסדרה. נכון ל-2015, זוהי הפעם היחידה בה הוענק הפרס לשחקן מהקבוצה שהפסידה בסדרת הגמר. ג'ון האבליצ'ק הוביל את קלעי הסלטיקס בסדרה, עם 28.3 נקודות למשחק.בתואר ה-MVP של העונה הסדירה זכה הרוקי וס אנסלד מבולטימור בולטס, שהעמיד ממוצעים של 13.8 נקודות ו-18.2 ריבאונדים למשחק, והוביל את קבוצתו למאזן הטוב בליגה (57-25). בתחילת העונה הצטרפו ל-NBA שתי קבוצת - פיניקס סאנס ומילווקי באקס - שהגדילו את מספר קבוצות הליגה ל-14 בסך הכול. כמו כן עברה קבוצת "סנט לואיס הוקס" לאטלנטה שבג'ורג'יה, ושינתה את שמה ל"אטלנטה הוקס".

עונת 1970/1971 ב-NBA

עונת 1970/1971 היא העונה ה-25 של ליגת ה-NBA. העונה הסתיימה עם זכייתה היחידה של מילווקי באקס בתואר האליפות, לאחר שבסדרת הגמר ניצחה את בולטימור בולטס בתוצאה 4-0. לו אלסינדור זכה בתואר ה-MVP של סדרת הגמר לאחר שהעמיד בסדרה ממוצעים של 27.0 נקודות ו-18.5 ריבאונדים למשחק. ביום שלאחר הזכייה באליפות, ב-1 במאי 1971, הודיע אלסינדור על שינוי שמו ל"כרים עבדול-ג'באר" כחלק מתהליך המרת דתו לאסלאם. בעונתו השנייה בליגה, בה רשם ממוצעים עונתיים של 31.7 נקודות ו-16.0 ריבאונדים, זכה אלסינדור גם בתואר ה-MVP של העונה הסדירה. בתחילת העונה הצטרפו ל-NBA שלוש קבוצות - קליבלנד קאבלירס, פורטלנד טרייל בלייזרס ובאפלו ברייבס - שהעמידו את מספר קבוצות הליגה על 17 בסך הכול. הקבוצות נחלקו לראשונה לשני מחוזות - מזרח ומערב - שכל אחת מהן חולקה לשני בתים בעלי ארבע או חמש קבוצות.

ריי פליקס

ריימונד דרלינגטון "ריי" פליקס (באנגלית: Raymond Darlington "Ray" Felix;‏ 10 בדצמבר 1930 – 28 ביולי 1991) היה כדורסלן אמריקאי ששיחק בליגת ה-NBA בין השנים 1953–1962, בעמדת הסנטר. לאורך קריירת ה-NBA רשם ממוצעים של 10.9 נקודות ו-8.9 ריבאונדים למשחק.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.