בולוניה

בולוניהאיטלקית רשמית: Bologna; בלטינית: Bononia; בניב המקומי: Bulåggna) היא עיר הנמצאת בצפון איטליה, ובירת המחוז אמיליה-רומאניה. העיר שוכנת בעמק/מישור הפו, בין נהר הפו, ונהר סאבנה (Savena) למרגלותיהם הצפוניים של הרי האפנינים. העיר ידועה כביתה של האוניברסיטה העתיקה בעולם, שהוקמה ב-1088, אוניברסיטת בולוניה.

היא העיר השביעית בגודלה באיטליה מבחינת אוכלוסין (עם כ-386,419 תושבים, נכון ליולי 2015) ומהווה לבה של מטרופולין בת כמיליון תושבים.

בולוניה
Bologna
סמל העיר
סמל בולוניה
Flag of Bologna
דגל בולוניה
Bologna-SanPetronioPiazzaMaggiore1
מראה בעיר
מדינה איטליה  איטליה
מחוז אמיליה-רומאניה  אמיליה-רומאניה
ראש העיר וירג'יניו מרולה
תאריך ייסוד המאה ה-6 לפנה"ס
שטח 140.73 קמ"ר
גובה 54 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 388,367 (נכון ל־1 בינואר 2017)
 ‑ צפיפות 2,723.31 נפש לקמ"ר (2015)
קואורדינטות 44°30′27″N 11°21′5″E / 44.50750°N 11.35139°E
אזור זמן UTC +1
http://www.comune.bologna.it

היסטוריה וסקירה כללית

היסטוריה עתיקה

Val padana
צילום לווין של עמק הפו (איטלקית: Val padana)

האזור בו הוקמה העיר היה מאוכלס, לפי החפירות שנערכו בוילה נובה במאה ה-19, מאז המאה ה-9 לפנה"ס. הממצאים הארכאולוגיים במקום נקראים וילאנוביים על ידי הארכאולוגים, וכך גם העיר. שמה הראשון של העיר בולוניה צוין על ידי האטרוסקים, שלאחר התפשטות אטרוריה במאות ה-7 וה-6 לפנה"ס קראו לה Felsina (באטרוסקית: Velzna או Felzna). במאה הרביעית לפנה"ס השטח נכבש על ידי שבטים קלטים בויי שבאו מגאליה נארבוננסיס, הבויי יצרו ציוויליזציה משותפת עם האטרוסקים, ושלטו באזור. בשנת 225 לפנה"ס התרחש קרב טלמון בטוסקנה, בו הפסידו הבויי לאימפריה הרומית, ובעקבות הפסדם החל כוחם להיחלש. הקלטים שמרו על מספיק כוח ועצמאות כדי להיות בני בריתו של חניבעל במלחמה הפונית השנייה, אך עם התבוסה של קרתגו, החלו הרומאים להרוס ערים קלטיות וקלטיות-אטרוסקיות רבות, עד אשר בולוניה הפכה למושבה רומית בשנת 189 לפנה"ס תחת השם Bononia.

היסטוריה ימי-ביניימית

לאחר נפילת האימפריה, העיר עברה בין שלטונם של אודואקר, תיאודריך הגדול, האימפריה הביזנטית והלומברדים, עד שבשנת 774 נכנעה לקרל הגדול, שנתן את השליטה בה, במסגרת אשרור ההבטחות שניתנו במתת פפין, לאפיפיור אדריאנוס הראשון, כחלק מכינונה של מדינת האפיפיור. עם דעיכתה של השושלת הקרולינגית, בשנת 898, סופחה לממלכת איטליה (של האימפריה הרומית הקדושה) על ידי ברנגר הראשון. בין סוף המאה ה-10 לתחילת המאה ה-11, הייתה בולוניה עיר קיסרית מחד (תחת מרותו של קיסר האימפריה הרומית הקדושה), ואפיפיורית מאידך (בשל הזכויות שהיו לכס הקדוש על העיר מאז תקופתם של מתת פפין וקרל הגדול). בצל המצב הפוליטי הסבוך, התחזק בעיר כוחה של מטילדה רוזנת טוסקנה, שצידדה באפיפיור.
המאבק בין האפיפיורות לאימפריה, כמו גם ההתפתחות הדמוגרפית והכלכלית, העניקו תנופה ללימודי וחקר המשפט. מומחים בדקדוק, רטוריקה ולוגיקה החלו ללמד ולארגן מחדש את חוקי יוסטיניאנוס, שהיוו את הבסיס החוקי של האימפריה. בנוסף, הם החלו ללמד באופן פרטי אנשים צעירים ממשפחות עשירות, לרוב משפחות אצולה, וכך ב-1088 נוצר הלכה למעשה ה-Studium, שהפך מאוחר יותר ל-Universitas Scholarium, או בפשטות - האוניברסיטה.
אוניברסיטת בולוניה הייתה לאוניברסיטה הראשונה בעולם המערבי, והיוותה במשך מאות שנים מוקד לתפארתה של העיר, הביאה לפרסומה ולתהילתה ברחבי אירופה, והקנתה לה את השם "בולוניה המלומדת" ("Bologna la dotta"). פרץ הסטודנטים האיטלקים והזרים (בעיקר גרמנים) ששטפו את העיר בעקבות כינונה של האוניברסיטה ליווה והוסיף לתחייה הכלכלית והצמיחה התרבותית והפוליטית של העיר.
ב-1167, במסגרת המאבק בין הגואלפים והגיבלינים, נטלה בולוניה חלק בכינונה של "הליגה הלומברדית", שהייתה ברית בין ערי צפון איטליה, שהתגבשה נגד הקיסרות הרומית הקדושה בכלל והקיסר פרידריך ברברוסה בפרט, במטרה להגן על האוטונומיה של ערי המדינה האיטלקיות מהסמכות הקיסרית.
העיר שרדה היטב בימי הביניים, והפכה לעיר חשובה מאוד בזמן הרנסאנס.
בגלל מערכת יעילה של תעלות הייתה בולוניה אחת הערים הגדולות ביותר מבחינה מסחרית בצפון איטליה. משפחת בנטיווליו שלטה בעיר ברוב המאה ה-15. ג'ובאני בנטיווליו השני שלט כעריץ בין השנים 1462 ל-1506. בזמן זה הוא השקיע רבות בייפוי העיר. חלק מהמיסים שנגבו מהסוחרים בבולוניה נלקחו לשם העברתם כמשכורת לפרופסורים של אוניברסיטת בולוניה.
לפני יותר ממאה שנים כונתה בולוניה בכינויים רבים ושמות שונים. "בולוניה המלומדת" ("Bologna la dotta") - כינוי לבולוניה, הניתן לה בגלל האוניברסיטה שלה. "בולוניה המפוטמת" ("Bologna la grassa") ניתן לה בגלל המוניטין שלה כמרכז גסטרונומי ומסעדותיה הרבות. ההיסטוריה של בולוניה מרשימה ובולטת, וניתן לראות בה את הרחובות העתיקים מימי הביניים, ואת הבניינים הנוטים הנמצאים בה. יש בבולוניה הרבה בניינים מרשימים וצבעוניים, שניתן לראות בהם בעיקר אדום (בגלל זה נקראת בולוניה בין השאר גם "בולוניה האדומה" -Bologna la rossa) וכתום. בולוניה ידועה גם בזכות הארקדות שלה - רחובותיה המקורים בקמרונות באורך מצטבר של 38 ק"מ.

Bologna, Canale delle Moline (1)
בולוניה בעבר נקראה ונציה של אמיליה, תעלה שריד לאותה תקופה.

תקופת מלחמת העולם השנייה

עקב מיקומה האסטרטגי (בעיקר בגלל היותה נקודת קישור בין צפון איטליה לדרומה בכל הקשור למערך הרכבות) הייתה העיר בולוניה מטרה מרכזית להפצצות בעלות הברית. ב-21 באפריל 1945 שוחררה בולוניה מידי הגרמנים על ידי צבא אנדרס, שנכנס לעיר דרך פורטה מג'ורה (השער הגדול, באיטלקית). בעקבות זאת הוענקה לגנרל אנדרס אזרחות כבוד של העיר. בפאתי העיר, בגבול עם סאן-לאזארו די סבנה, ממוקם בית הקברות הפולני לחללי אותה תקופה.

אתרי העיר

 • שני המגדלים (le due torri)
 • פיאצה מג'ורה ופיאצה נפטון (piazza maggiore e piazza nettuno)
 • ארקיג'נאזיו - מושבה העתיק של האוניברסיטה עם תיאטרון האנטומיה המקורי של הפקולטה לרפואה.
 • המזרקה של נפטון סמוך לבזיליקת San Petronio בת ה-22 הקפלות. המזרקה נבנתה בין השנים 1,563 ל-1,566 ומסמלת את כוחו של האפיפיור ששלט בעולם כפי שנפטון שלט בים, למרגלותיו של הפסל ניצבים ארבעה מלאכים קטנים המייצגים את הנהרות של ארבע היבשות שגילו באותה העת - הגנגס, הנילוס, נהר האמזונס והדנובה.
 • Via Luigi Zamboni ההיסטורי שחוצה את האוניברסיטה.
 • הגלריה הלאומית, שנחשבת לאחת הגלריות החשובות באירופה, כוללת יצירות נדירות מהרנסאנס, הבארוק והיכל מיוחד המוקדש כולו לאומן הבולוני גווידו רני הקבור בקפלת הוורדים בעיר.
 • המוזיאון הארכאולוגי - שרידים מהתקופה הפרה היסטורית, מיצגים ממצרים העתיקה ופסלים מרהיבים מיוון.
 • מוזיאון ימי הביניים - שריוני אבירים ובחפצים המאפיינים את הלך התקופה.[1]
2tours bologne 082005
שני המגדלים סימלה של העיר בולוניה והפסל של סאן פטרוניו המוצב בקדמתם.

אתרים נוספים:

 • מנזר סאן לוקה - הצופה על העיר מגבעה הממוקמת בצידה הדרומית מערבית של העיר.
 • הדואומו - ויא אינדיפנדנצה.
 • הבאזיליקה של סאן פטרוניו (בפיאצה מג'ורה).
 • קומפלקס שבע הכנסיות של סאנטו סטאפנו (ופיאצה סאנטו סטאפנו).
 • כנסיית דיי - סרבי (של המשרתים) בסטרדה מג'ורה (בתקופת חג המולד יש שם שוק מתנות לחג).
 • כנסיית סאן פראנצ'סקו (והפיאצה בעלת אותו שם, ליד פיאצה מאלפיגי)
Torre.04

שני המגדלים סימלה של העיר בולוניה.

Bologna Middleage

שיחזור של בולוניה עם מגדליה בתקופת ימי הבניים.

View of San Luca

מנזר סאן לוקה (זמן דמדומים).

BO-nettuno

פיאצה נטונו (נפטון), ליד פיאצה מג'ורה.

Bologna-SanPetronioPiazzaMaggiore1

פיאצה מג'ורה והבאזיליקה של סאן פטרוניו (הקדוש המגן של העיר בולוניה).

Bologna - Palazzo d'Accursio - Foto Giovanni Dall'Orto 5-3-2005 2

בניין העירייה (פיאצה מג'ורה).

Palazzo del Podesta.01

פאלאצו (בניין) דל פודסטה (מול הבאזיליקה של סאן פטרוניו, צידה השני של פיאצה מג'ורה).

Archiginnasio-teatroanatomico

התיאטרון האנטומי ההיסטורי של הפקולטה לרפואה.

Bologna 3

אחת הארקדות היפות, ליד מושבו של הבנק המרכזי של איטליה בבולוניה (ויא פאריני).

BO-portico

אחת הארקדות (פורטיקו) העתיקות ביותר בבולוניה, מתחת ל-ויא גויטו.

BO-7chiese

הקומפלקס של שבע הכנסיות של סאנטו סטפאנו, ליד שני המגדלים.

BO-telamoni

ה-טלאמונים (TELAMONI) בכניסה למוזיאון צ'יביקו לאומנות תעשייתית בבניין דאביא בארג'ליני, (בסטרדה מג'ורה).

רבעים

העיר בולוניה מחולקת ל - 9 אזורים (Quartieri = רבעים):

 • בורגו פאניגלה (Borgo Panigale), מקום מושבו של מפעל דוקאטי.
 • סאראגוצה (Saragozza), מקום מושבו של מנזר סאן לוקה.
 • פורטו (Porto), לב העיר ההיסטורית.
 • סאן ויטאלה (San Vitale), מכיל את ויא זאמבוני (via zamboni) - מקום מושבה של מרכז האוניברסיטה כיום (למעשה האוניברסיטה פזורה בכל העיר).
 • רנו (Reno)
 • סאן דונאטו (San Donato)
 • סאנטו סטפאנו (Santo Stefano), מקום מושבו של המרכז האורתופדי ריצולי (מרכז אירופאי).
 • נאבילה (Navile), מקום מושבו של יריד התערוכות.
 • סאבנה (Savena), מקום מושבו של בית הקברות הבולוני.

יהדות בבולוניה

קיימת עדות על בית קברות יהודי בבולוניה מתוך נאום של אמברוזיוס, ההגמון של מילאנו, בשנת 393.[2] ככל הנראה בימי הביניים המשיכה להתקיים קהילה יהודית בעיר, למרות שהיו תקופות בהן בוצע נידוי של יהודים לרבעים נפרדים והתרחשו גירושים זמניים מהעיר. במאה ה-15 וה-16 הקהילה שגשגה תרבותית באופן משמעותי. בתקופה ההיא, בין היתר, פעלה הישיבה של הרב עובדיה ספורנו ונדפס מחזור[3] שמהווה עדיין מקור הלכתי חשוב לנוסח בני רומא. בין המאה ה-16 והכיבוש של העיר על ידי צבא נפוליאון ב-1796 היו תקופות ארוכות של נידוי לגטו או גירוש כולל של היהודים מהעיר. ב-1858, כשהעיר הייתה חלק של מדינת האפיפיור, קרה מקרה שילד יהודי, אדגרדו מורטארה, הוטבל בסתר על ידי משרתת נוצריה ונלקח על ידי המשטרה כדי לחנכו לנצרות נגד רצון הוריו. פרשת מורטארה התפרסמה ברחבי העולם והתרחשה בתקופה שההשפעה של הכנסייה נחלשה בכל אירופה. נכון להיום שוכנת בבולוניה קהילה יהודית קטנה.

סממנים יהודים/בעברית בבולוניה

 • קיים בית כנסת פעיל, מקום משכנה של הקהילה היהודית המקומית (ליד פיאצה מלפיגי).
 • הגטו היהודי - צמוד לאזור האוניברסיטאי, מתחת ל-due torri. בו ממוקם המוזיאון היהודי של העיר. הטרגדיה מכה שנית בגטו - ב 2002 נרצח בפתח ביתו, בגטו היהודי ההיסטורי (כיום נחשב לאזור יוקרתי של מרכז בולוניה) על ידי הבריגדות האדומות המתחדשות מרקו ביאג'י. פרופסור (איטלקי/נוצרי) לכלכלה באוניברסיטת מודנה, יועץ לממשלת ברלוסקוני ותושב בולוניה. כיום על שמו נקראת פיאצה בתוך הגאטו.
 • ב-ויא גויטו (רחוב קטן היוצא מ-ויא אינדיפנדנצה), קיים בניין אשר חרות על קירותיו באותיות עבריות פסוק מספר תהילים מצד אחד של דלת הכניסה לבניין, ומשפט בלטינית מצידו השני (נעשה בהזמנת בעל הבניין שהיה בולונייזי נוצרי).

אקלים

בולוניה היא בעלת אקלים 'יבשתי', לא מרגישה את השפעת הים. על פי מיון מזג האוויר העירוני (הנהוג באיטליה לפי חוק מאוגוסט 1993) בולוניה נחשבת לאזור: "E, 2259 GR/G". החורפים מאופיינים בקור, לעיתים עז מאוד (בהיסטוריה של בולוניה נמדד באזור מולינלה גם 23- מעלות) ושלג.
הקייצים לעומת זאת מתאפיינים בחום ושרב עם אחוזי לחות גבוהים. בשנת 2003, גם אם ליום אחד נרשמו 43 מעלות בעיר. בדרך כלל בחודשי הקיץ הטמפרטורה עוברת את ה 37 מעלות.
עונות המעבר קצרות במיוחד ומאופיינות בגשמים לפרקים. המשקעים נעים בין 500–1000 מ"מ (המדידות כיום נעשות בשדה התעופה הממוקם בבורגו פאניגלה, בעוד בעבר נעשו במרכז העיר, במיגדל הספקולה של האוניברסיטה). כ-70% מכמות המשקעים יורד בתקופות המעבר.

דמוגרפיה

אחרי שבשנת 1971 נגעה בשיא עם 490,521 תושבים, חלה ירידה במספר התושבים בשנות השמונים. כיום התחזיות שוב מראות על גידול והתייצבות מספר התושבים מעל 370,000 איש, הרבה הודות להגירה של אזרחים שלא משתייכים לאיחוד האירופאי (נקראים: extracomunitari, חוצ-קומוניטרים). 92.5% מהאוכלוסייה ממוצא איטלקי. ה-7.5% הנותרים מורכבים בעיקר ממרוקאים, סינים, אלבנים, רומנים, אוקראינים, ופיליפינים הדבקים באמונה הקתולית. קיימת גם קהילה יהודית קטנה וקהילה של סטודנטים ישראלים לצידה.

תרבות

סמל אונסק"ו

בשנת 2000 הייתה בולוניה בירת התרבות באירופה, לאותה שנה. בשנת 2006 הוכרה בולוניה על ידי ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם (UNESCO - אונסק"ו) כעיר יצירה מוזיקלית, השנייה באירופה לאחר סביליה הספרדית.[4]

בבולוניה נערך מדי שנה יריד ספרי הילדים הבינלאומי, שהוא אחד מהאירועים החשובים בתחום תרבות הילדים הבינלאומית.[דרוש מקור]

תחבורה

בעיר נמצא שדה התעופה הבינלאומי גוליאלמו מרקוני על שם הפיזיקאי והממציא, זוכה פרס נובל ובן העיר. השדה הורחב ב-2004 ומסלול ההמראה שלו הוארך על מנת שמטוסים גדולים יותר יוכלו לנחות ולהמריא ממנו.

תחנת הרכבת המרכזית נחשבת לבעלת חשיבות אסטרטגית בגלל מיקום העיר. התחנה בבולוניה חרותה בתודעת הציבור האיטלקי בעקבות הפיגוע החבלני שבוצע בה באוגוסט 1980 שבו נרצחו 85 קורבות. הפיגוע ידוע בשם Strage di Bologna או טבח בולוניה. האמונה הרווחת היא שפצצה הוטמנה על ידי פעילים נאו פשיסטים - אולי על מנת ליצור דעת קהל שלילית כלפי קומוניסטים איטלקים.

Bologna-Stazione Centrale-DSCF7236

תחנת הרכבת של בולוניה כיום.

Stragedibologna-2

תחנת הרכבת באירוע ה-Strage di Bologna או טבח בולוניה.

בולוניה מרושתת ב 3 אוטוסטרדות: A1 (אוטוסטרדת השמש = "Autostrada del Sole") המחברת את מילאנו-פירנצה-רומא ועוברת בבולוניה. A13 (הצפונית) בולוניה - פאדובה. A14 (לאורך הים האדריאטי) בולוניה - אנקונה - טארנטו. בנוסף לכך בולוניה מוקפת בשני כבישי טבעת עירוניים:

 • כביש הטבעת החיצוני - מקביל לאוטוסטראדה ובגלל זה נקרא טאנג'נציאלה.
 • כביש הטבעת הפנימי - סובב את מרכז העיר ונקרא ויאלה.

גסטרונומיה

בולוניה מפורסמת במסורת הבישול שלה ולעיתים קרובות היא מוגדרת כבירה הקולינרית של איטליה. הבישול המקומי מבוסס ברובו על בשרים וגבינות. כמו בשאר אמיליה-רומאניה, ייצור בשר חזיר משומר הוא חלק חשוב מתעשיית המזון המקומי. כרמים מפורסמים בקרבת מקום כוללים את פיניולטו דאי קולי בולונייזי, למברוסקו די מודנה וסנג'ובזה די רומניה. הולדת הלזניה מיוחסת לעיר זו, כמו גם טלייטלה אל רגו (פסטה ברוטב בשר, מקור ההשראה לספגטי בולונז המפורסם), טורטליני מוגש במרק בשר ומורטדלה (הנקניקיה המקורית של בולוניה) הם מאכלים שמתמחים בהם המקומיים.

תעשיית רכב

בולוניה ידועה אף במפעלי תעשיות הרכב והאופנועים בעיר. בעיר ממוקמים מפעלי דוקאטי, יצרנית אופנועים אקסקלוסיביים, ובקרבת בולוניה ממוקמים מפעלי למבורגיני, שהוקמה כ'נקמה' בפרארי (השוכנת ליד העיר הסמוכה מודנה) על שרות הלקוחות הגרוע. בנוסף על כך, מתקיימת מדי שנה בגני התערוכה של העיר - ה'מוטו שו' בה מציגים בעיקר יצרניות אירופאיות את מרכולתן.

2007Ducati1098-002
דגם ה-1098s מודל 2007

ערים תאומות

לעיר בולוניה יש 13 ערים תאומות:

קישורים חיצוניים

מידע תיירותי

מידע תחבורתי

מידע תרבות

מידע כלכלי

מידע היסטורי יהודי

הערות שוליים

 1. ^ ארקיע חו"ל, בולוניה, איטליה.
 2. ^ Muriel, Breve storia della Comunità - Comunità Ebraica di Bologna, www.comunitaebraicabologna.it (בit-IT)
 3. ^ HebrewBooks.org 24897 מחזור --, beta.hebrewbooks.org
 4. ^ Bologna Celebrates its Appointment as UNESCO City of Music: UNESCO Culture Sector
אוניברסיטת בולוניה

אוניברסיטת בולוניה (באיטלקית: Università di Bologna) היא אוניברסיטה בבולוניה שבאיטליה. האוניברסיטה שהחלה לפעול בשנת 1088, היא אחת האוניברסיטאות הוותיקות בעולם, כמו גם אחד המוסדות האקדמיים הבולטים באיטליה ובאירופה. נכון לשנת 2006 לומדים בה מעל 95 אלף סטודנטים ב-23 פקולטות.

האוניברסיטה היא העתיקה ביותר בעולם המערבי ואחת האוניברסיטאות העתיקות בעולם. כתבי הזכויות הראשונים שלה התקבלו מפרידריך ברברוסה בשנת 1158. במאה ה-19 חקרה ועדת היסטוריונים את תולדות האוניברסיטה וגילתה כי היא נוסדה כבר בשנת 1088. האוניברסיטה חגגה את יום השנה ה-900 שלה בשנת 1988. בעולם כולו מקדימות אותה רק שתי אוניברסיטאות: אוניברסיטת אל-קרוויין שבפאס ואוניברסיטת אל-אזהר בקהיר שבמצרים.

הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בולוניה נחשבת לראשונה בעולם בתחומה. לאוניברסיטה שלוחות לימוד ברג'ו אמיליה ובאימולה ושלוחות לימוד ומחקר ברוונה, בפורלי (Forlì), ברימיני (Rimini) ובצ'זנה; "קולג'ו סופריורה" משמש כתוכנית מצוינות. בנוסף לכך קיימת שלוחה בבואנוס איירס. שיטת הלימוד, כמו בכל איטליה מתבססת על בחינות בעל פה.

אוניברסיטת וינה

אוניברסיטת וינה (בגרמנית: Universität Wien) היא אוניברסיטה ציבורית בעיר וינה, בירת אוסטריה. האוניברסיטה, שנפתחה בשנת 1365 על ידי הדוכס רודולף הרביעי, היא האוניברסיטה הוותיקה באירופה אחרי אוניברסיטת בולוניה, ואחת החשובות בקרב העולם דובר הגרמנית. האוניברסיטה מציעה למעלה מ-130 מסלולי לימוד, ומונה בין שורותיה כ-91,000 סטודנטים. עד היום, יצאו מהאוניברסיטה שמונה חתני פרס נובל. האוניברסיטה נקראת בפי אוסטרים רבים "האוניברסיטה המרכזית" ("Hauptuni") באופן בלתי-פורמלי.

אמיליה-רומאניה

אמיליה-רומאניה (באיטלקית: Emilia-Romagna) הוא מחוז בצפון איטליה. בירת המחוז היא העיר בולוניה.

בולוניה (נפה)

נפת בולוניה (באיטלקית: Provincia di Bologna) היא נפה במחוז אמיליה-רומאניה שבאיטליה. היא משתרעת על שטח של 3,702 קמ"ר, ובשנת 2005 התגוררו בה 944,297 נפש. בירתה של הנפה בעיר בולוניה.

הנפה גובלת בנפת פרארה במחוז אמיליה-רומאניה בצפון, בנפת רוונה במחוז אמיליה-רומאניה במזרח, בפירנצה ובפראטו ובפיסטויה במחוז טוסקנה בדרום, בנפת מודנה במחוז אמיליה-רומאניה במערב.

בולוניה 1909

בולוניה 1909 הוא מועדון כדורגל איטלקי מהעיר בולוניה. המועדון משחק בסרייה א'. אצטדיון הבית של המועדון הוא רנאטו דאלא'רה, ותכולתו היא כ-40,000 מקומות.

המועדון נוסד ב-3 באוקטובר 1909 כקבוצת כדורגל בשטחי אוסטריה, ושיחק בה עד שאיטליה כבשה בחזרה את שטח העיר במלחמת העולם הראשונה. לאחר מכן, הצטרף המועדון לליגה השישית המחוזית באיטליה.

דייוויד בלו

דייוויד בלו (עד 2010: בלות'נטל; נולד ב-18 ביולי 1980 בלוס אנג'לס) הוא כדורסלן עבר אמריקאי-ישראלי ששיחק בעמדת הסמול פורוורד והפאוור פורוורד. בלו, המתנשא לגובה 2.01 מטרים, הצטיין בקליעת שלשות ובזריקות "פייד אוויי" ומדורג במקום ה-9 ברשימת קלעי השלשות ביורוליג בכל הזמנים.אמו של בלו יהודייה מלידה ואביו ראלף הוא אפרו אמריקאי שהתגייר. ב-2010 שינה את שם משפחתו מבלות'נטל לבלו.

וירטוס בולוניה

וירטוס פלקנסטרו בולוניה (באיטלקית: Virtus Pallacanestro Bologna), היא קבוצת כדורסל איטלקית מהעיר בולוניה, המתמודדת בסרייה A.

יורוליג

יורוליג (באנגלית: EuroLeague) הידועה גם בשם טורקיש איירליינס יורוליג (באנגלית: Turkish Airlines EuroLeague) עקב חסות מסחרית, היא ליגת הכדורסל האירופית לקבוצות הבכירה ביותר ביבשת. משנת 2001, היורוליג מנוהל ומאורגן על ידי חברת יורוליג בסקטבול.

בשנת 2001, הירוליג החליפה את המפעל פיב"א יורוליג (שנקראה בעבר גביע אירופה לאלופות, או פשוט גביע אירופה), אשר היה מנוהל על ידי פיב"א משנת 1958.

21 מועדונים שונים זכו ביורוליג, 13 מהם זכו בתואר יותר מפעם אחת. המועדון המצליח ביותר במפעל הוא ריאל מדריד, עם עשר זכיות. הזוכה בעונת 2018/2019 היא צסק"א מוסקבה, לאחר שניצחה במשחק הגמר את אנאדולו אפס, וזכתה בתואר בפעם השמינית בתולדותיה.

ליגת העל האיטלקית בכדורסל

הסרייה א' בכדורסל (באיטלקית: Serie A di pallacanestro), היא ליגת הכדורסל הבכירה באיטליה.

סרייה א'

סרייה א' (באיטלקית: Serie A) היא ליגת הכדורגל הבכירה של איטליה מאז 1929. הסרייה א' נחשבת לאחת הליגות הטובות ברחבי העולם, וקבוצות רבות ששיחקו בה התמודדו גם בשלבים המתקדמים של ליגת האלופות, ואף זכו בטורניר 12 פעמים. הסרייה א' מדורגת (בסוף עונת 2011) במקום הרביעי בדירוג אופ"א, המתבסס על ביצועי המועדונים האיטלקיים בליגת האלופות ובליגה האירופית, לאחר שבעבר דורגה במשך 13 עונות שונות בראשות הדירוג כליגה הבכירה באירופה.

המבנה הנוכחי של הליגה פעיל מאז עונת 1929/1930, וקודם לכן הייתה האלופה נקבעת באמצעות שלבים אזוריים וארציים. התאחדות הכדורגל האיטלקית מחשיבה במניין האליפויות של הקבוצות השונות גם את התקופה שלפני הקמת הסרייה א'.

בליגה משחקות שלוש קבוצות שנמנו עם מייסדות ארגון ה-G-14, יובנטוס, מילאן ואינטר, והיא הליגה היחידה עם שלוש קבוצות מייסדות בארגון. לסרייה א' יש את מספר הכדורגלנים הגבוה ביותר שזכו בתואר כדור הזהב בעת ששיחקו בה.אליפות הסרייה א' נקראת סקודטו (מגן קטן), מפני שהקבוצה האלופה זוכה בעיטור בעל שלושת צבעי דגל איטליה על התלבושת שלהם בעונה הבאה. הקבוצה המצליחה ביותר היא יובנטוס עם 35 אליפויות, אחריה מילאן ואינטר (18 אליפויות כל אחת). עבור כל עשר אליפויות בהן זכתה קבוצה היא מוסיפה כוכב מעל לסמל שלה.

עונת 1924/1925 בליגה האיטלקית הראשונה

עונת 1924/1925 בליגה האיטלקית הראשונה הייתה העונה ה-25 של התחרות שאורגנה על ידי התאחדות הכדורגל האיטלקית. המשחקים החלו ב-5 באוקטובר 1924 והסתיימו ב-23 באוגוסט 1925.

בתחרות השתתפו 43 קבוצות (לעומת 88 קבוצות לפני מספר שנים) זאת בהמשך למדיניות לצמצום הליגה. עבור הניצחון הוענקו שתי נקודות ונקודה עבור תוצאת תיקו.

בולוניה זכתה באליפות בפעם הראשונה בתולדות המועדון.

בסיום העונה 3 קבוצות מהצפון ו-2 קבוצות מהדרום ירדו לליגה השנייה. במקומן לליגה הראשונה העפילו 2 קבוצות מהצפון.

עונת 1940/1941 בסרייה א'

עונת 1940/1941 בסרייה א' הייתה העונה ה-41 של התחרות שאורגנה על ידי התאחדות הכדורגל האיטלקית. המשחקים החלו ב-6 באוקטובר 1940 והסתיימו ב-4 במאי 1941.

בליגה השתתפו 16 קבוצות. התחרות התקיימה בשיטת ליגה עם משחקי בית ומשחקי חוץ. עבור הניצחון הוענקו שתי נקודות ונקודה עבור תוצאת תיקו.

אטלנטה וליבורנו היו הקבוצות שהעפילו מליגת משנה.

בולוניה זכתה באליפות בפעם השישית בתולדות המועדון.

בסיום העונה לליגת משנה ירדו נובארה ובארי. במקום הקבוצות שירדו לסרייה א' העפילו סמפיירדרנסה ומודנה.

עונת 2000/2001 ביורוליג

עונת 2000/2001 ביורוליג הייתה חלק של העונה ה-44 של תחרות אירופית לקבוצות כדורסל ולראשונה היא אורגנה על ידי חברת יורוליג בסקטבול.

המשחק הראשון התקיים ב-16 באוקטובר 2000 ותחרות הסתיימה ב-10 במאי 2001. בתחרות השתתפו 24 קבוצות.

העונה הסתיימה בניצחון של קינדר בולוניה, זה היה התואר האירופי השני בתולדות המועדון.

בויאן טומשביץ' (סרביה) מבודוצ'נוסט פודגוריצה נבחר לכדורסלן המצטיין של העונה.

מאנו ג'ינובילי (ארגנטינה) מקינדר בולוניה נבחר לכדורסלן המצטיין של שלב הגמר.

פארמה

פארמה (באיטלקית: Parma) היא עיר במחוז אמיליה-רומאניה בצפון איטליה, בין הערים מילאנו ובולוניה, מונה כ-180,000 תושבים (2008). אף על פי שאיננה עיר גדולה, היא נחשבת כמרכז אומנויות משמעותי. בין 1545 לאיחוד איטליה (1859) הייתה מרכזה של דוכסות פארמה.

בפארמה נולד ארטורו טוסקניני, מגדולי המנצחים במאה ה-20, וקבור בה המלחין ניקולו פאגאניני. במאה ה-19 חי בעיר המלחין וגדול מחברי האופרות ג'וזפה ורדי. בזכותם נחשבת העיר כמרכז מוזיקלי, ובית האופרה "תיאטרו רג'ו" הוא מקום ידוע לחובבי האופרה. גם מבחינה קולינארית יש לפארמה תרומה נכבדה: מפארמה הגיעה גבינת הפרמזן. זוהי גבינה קשה, העוברת תהליך התיישנות עד לקבלת מרקם מוצק, וידועה בריחה ובטעמה החזקים. הפרושוטו מאזור פארמה נחשב למשובח באיטליה.

בעיר נמצאת קתדרלה עתיקה, שנבנתה במאה ה-11, ובתוכה ציורי קיר פרי מכחולו של קורג'ו (1494-1534), מגדולי ציירי הרנסאנס בתקופה המוקדמת.

אוניברסיטת פארמה, אשר נוסדה עוד במאה ה-11 היא אחת האוניברסיטאות העתיקות בעולם. בעיר גם ממוקמת ספריית פאלאטינה.

בעיר פארמה משחקת קבוצת כדורגל מפורסמת.

פורטיטודו בולוניה

פורטיטודו פלקנסטרו בולוניה 103 (בעבר נקרא "סקיפר בולוניה") הוא מועדון כדורסל איטלקי מהעיר בולוניה המתמודד בליגה האיטלקית השנייה.

פיליפו אינזאגי

פיליפו "פיפו" אינזאגי (באיטלקית: Filippo "Pippo" Inzaghi; נולד ב-9 באוגוסט 1973) הוא כדורגלן עבר ומאמן בהווה. אינזאגי שיחק בעמדת החלוץ בעבור מספר מועדוני כדורגל איטלקיים בכירים, כגון; פארמה, יובנטוס ומילאן.

פרארה

פרארה (איטלקית: Ferrara) היא עיר בצפון איטליה ובירת הנפה הנושאת את שמה.

קופה איטליה

קופה איטליה (באיטלקית La Coppa Italia; תרגום: הגביע האיטלקי) היא תחרות הגביע השנתית של הכדורגל האיטלקי. הטורניר הראשון נערך ב-1922, אך לאחר מכן הטורניר לא נערך עד שנת 1936.

יובנטוס היא הקבוצה שזכתה עד כה בהכי הרבה גביעים עם 13 זכיות, אחריה רומא עם 9 זכיות ואינטר שלישית עם 7 זכיות. יובנטוס היא הקבוצה בעלת מספר ההופעות הגבוה ביותר בגמר הטורניר עם 18 הופעות, ואחריה רומא עם 17 הופעות, ולאחר מכן מילאן עם 14 הופעות.

רוברטו באג'ו

רוברטו באג'ו (באיטלקית: Roberto Baggio; נולד ב-18 בפברואר 1967 באיטליה) הוא כדורגלן עבר איטלקי ששיחק בעמדת הקשר ההתקפי. ב-1993 זכה בפרסי כדור הזהב וכדורגלן השנה בעולם.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.