באופן מילולי

באופן מילולי היא תוכנית רדיו יומית ישראלית המשודרת בתחנת הרדיו גלי צה"ל, בהגשתו של הלשונאי ד"ר אבשלום קור, ועוסקת בנושאי לשון עברית ובלשנות בליווי שירים עבריים ודוגמאות מחיי היום יום בישראל.

הפינה הושמעה לראשונה בשנת 1977 ביזמת מפקד התחנה דאז, ד"ר מרדכי נאור. התוכנית משודרת מדי יום בשעות הבוקר מספר דקות לפני השעה 06:00 ואחר־הצהריים, מספר דקות לפני השעה 15:00 הפינה הקנתה לאבשלום קור פרסום רב כמומחה לענייני לשון וכמרצה מבוקש.

בעקבות הצלחת הפינה הרדיופונית ולאחר שזכה קור בפרס סוקולוב לתקשורת אלקטרונית, צולמה בסוף שנות ה-80 גם גרסה טלוויזיונית לערוץ הראשון תחת השם "הגיע זמן לשון", ואף היא משודרת עד היום.

אות הפתיח של הפינה הוא "במזרח זורח ורד", בביצוע חבורת שירי תנועות הנוער. השיר, שנכתב על ידי נתן אלתרמן ב־1934, הולחן שנה לאחר מכן, על ידי דניאל סמבורסקי. עד שנות האלפיים שודרו עשרת אלפים פינות לפחות.

בפברואר 2010 הוסרו מאתר גלי צה"ל יותר מ-300 פרקים,[דרושה הבהרה] ומאז מועלות הפינות ביוזמת פורום גלי צה"ל לאתר הפודקאסט הישראלי.

קישורים חיצוניים

Did It Again

Did It Again (בעברית: עשיתי זאת שוב) הוא שיר של הזמרת הקולומביאנית שאקירה, מאלבום האולפן השמיני שלה, She Wolf. השיר יצא לאור ב-16 באוקטובר 2009, כסינגל השני מן האלבום. השיר הוא שיר אלקטרופופ עם אלמנטים של סמבה. באופן מילולי, השיר מפרט את מעורבותה של שאקירה בפרשת נישואים של גבר, שמובילה לה הרגשה של אשמה ופגיעה כאשר עשתה משהו שפגע בקשר כצפוי, ולכן קוראים לשיר "עשיתי זאת שוב" ככל הנראה מטעות חוזרת שבאה מצידה של שאקירה. עם הוצאתו השיר התקבל היטב על ידי מבקרי המוזיקה, כאשר רבים מהם החמיאו על התוכן הלירי שבתוכו. מבחינה מסחרית, השיר השיג הצלחה מתונה כאשר מכר למעלה מ-20,000 עותקים בספרד. השיר נכנס למצעדים המובילים בעולם, ביניהם ספרד, שם קיבל תואר "זהב", איטליה ובריטניה.

אבשלום קור

אבשלום קור (נולד ב־17 בספטמבר 1950, ו' בתשרי ה'תשי"א) הוא דוקטור ללשון עברית, שדרן רדיו ומנחה טלוויזיה ישראלי. זוכה פרס סוקולוב לתקשורת האלקטרונית ב־1989 ("על מפעלו התקשורתי־חינוכי"), פרס "תפוח הזהב" בשנת 1990, בהצבעת משלמי אגרת הרדיו והטלוויזיה במדור "מורשת ישראל" ופרס ראש הממשלה ללשון העברית בשנת 2016.

בוז

בוז הוא יחס המערב רגשות כעס וגועל, וכולל ייחוס ערך שלילי של אדם לעצמו או לזולת. בוז יכול אך לא חייב להיות מובע באופן מילולי או התנהגותי. מילים קרובות הן זלזול, לעג, לגלוג, עלבון, והשפלה.

בוז עשוי להופיע בכל מצב של אי שביעות רצון; הוא יכול להיות קשור לרגשי נחיתות, דעות קדומות, לחוויה של פגיעה, ולתפיסות שליליות קודמות כלפי מושא הבוז. לעיתים עלול הבוז להקצין ולהתבטא באופן תוקפני ואלים.

למרות שבוז כולל במידה רבה חשיבה, חוקרים רבים מתייחסים לבוז כאל רגש, ואף רגש אוניברסלי.

זיכרון מרומז

זיכרון מרומז (נקרא גם זיכרון לא-מוצהר או זיכרון לא-דֶקלֶרָטיבי, וכן זיכרון אימפליציטי, מאנגלית: Implicit memory) הוא מאגר זיכרון המכיל ידע שלא בהכרח יוכל לבוא לידי ביטוי באופן מילולי. הוא מכיל בין היתר ידע הנוגע למיומנויות מוטוריות וקוגניטיביות שונות.

הזיכרון המרומז הוא חלק מהזיכרון לטווח ארוך והוא כולל בין היתר את הזיכרון הנהלי.

ידע

ידע הוא מידע צבור אשר מצוי ברשותה של ישות בעלת תודעה.

כללי דה מורגן

כללי דה מורגן, הקרויים על-שמו של המתמטיקאי והלוגיקן בן המאה ה-19, אוגוסטוס דה מורגן, הם שני כללים בלוגיקה, בתורת הקבוצות ובאלגברה בוליאנית (בפרט, לוגיקה בוליאנית), הקושרים את הפעולות הבסיסיות בתחומים אלה.

בכתיב פורמלי הם מוצגים כך:

לדוגמה, המשפט "היום לא יום ראשון או שלא יורד עכשיו גשם" שקול לוגית למשפט: "לא נכון ש'היום יום ראשון וגם יורד עכשיו גשם'"

ובאופן כללי: , ו-

בהתאם להגדרת השלילה, הביטוי '(P+Q) הוא שלילת הביטוי (P+Q), ועל כן יקבל ערך אמת רק אם P+Q הוא בעל ערך 0, כלומר ערך שקרי. כללי דה מורגן קובעים כי שלילת P+Q זהה למכפלת שלילת P בשלילת Q, ואילו שלילת P*Q זהה לחיבור שלילת P עם שלילת Q. בכתיב פורמלי הם מוצגים כך:

או כך:

למעשה, ההבדל בין הגרסאות השונות לניסוח הכלל אשר הוצגו לעיל הוא בסימון בלבד.

שימוש בכללי דה מורגן

לכללים אלה מספר שימושים, ביניהם:

כתיב מלא

כתיב חסר ניקוד הוא צורת כתיבה בשפה העברית, אשר משתמשת באמות הקריאה כדי להורות את האופן שבו יש לקרוא את המילה הכתובה, כתחליף לסימני הניקוד. האות ו' באה במקום חולם חסר וקובוץ, והאות י' באה במקום חיריק חסר ולעיתים כאם קריאה מסייעת לצירי. למניעת בלבול, ו' עיצורית (העיצור [v]‏) נכפלת כשהיא באמצע מילה, וכך גם י' עיצורית.

ליגת הקיץ של ה-NBA

ליגת הקיץ של ה-NBA הוא שם כולל לתחרויות של ליגות כדורסל אמריקניות חצי מקצועניות אשר מאורגנות על ידי ליגת ה-NBA לאחר סיום העונה בליגה. הליגות מתחילות לפעול בתחילת יולי, לאחר דראפט ה-NBA, וכוללות שלושה מפעלים רשמיים, שנערכים בשלוש ערים שונות ברחבי ארצות הברית: ליגת הקיץ של יוטה ג'אז שבה משתתפות ארבע קבוצות, ליגת הקיץ של סקרמנטו שבה משתתפות ארבע קבוצות, והמפעל המרכזי, ליגת הקיץ של לאס וגאס, שבה משתתפות כל 30 קבוצות ה-NBA. ליגת הקיץ בלאס וגאס היא היחידה שנקראת באופן מילולי "ליגת הקיץ של ה-NBA", על אף ששלושתן נמצאות תחת פיקוחה של הליגה. מטרתן של הליגות היא לתת במה לשחקנים צעירים מתוך ה-NBA ומחוצה לו, על מנת שיצברו ניסיון וישתפרו לקראת תחילתה של העונה החדשה. בעבור שחקנים רבים מחוץ ל-NBA, מהווה ליגת הקיץ במה המשמשת לחשיפתם בפני סקאוטים מכל רחבי העולם. ליגת הקיץ נחשבת להתחלת הדרך ב-NBA עבור שחקנים שנבחרו בָּדראפט או כאלה המעוניינים להצטרף לליגה מבלי להיבחר בְּדראפט.

מבחן אינטליגנציה וכסלר לילדים

מבחן האינטליגנציה וכסלר לילדים (באנגלית: Wechsler Intelligence Scale for Children, WISC) הוא אחד מתוך סדרת מבחני אינטליגנציה שפותחו בידי דייוויד וכסלר (David Wechsler) ב-1949 לגילאים שונים. (מבחן לילדי גן ילדים, מבחן לילדי בית ספר, מבחן למבוגרים).

"המבחן לילדי בית ספר" נועד לילדים בגילאים 16-6, ניתן להשלימו ללא כתיבה או קריאה. תוצאתו היא ציון מנת משכל (IQ). הגרסה החדשה ביותר של המבחן באנגלית היא הדור החמישי שלו (WISC-Vׂ), והיא פותחה ב-2014. הגרסה העדכנית ביותר בעברית היא הדור הרביעי שלו (WISC-IV), שפותחה באנגלית בשנת 2003.

בנוסף לציון מנת המשכל הכללי, מבחן וכסלר מפיק גם ארבעה ציונים נוספים: הבנה מילולית, לוגיקה תפיסתית, מהירות עיבוד וזיכרון עבודה.

המבחן מורכב מעשרה תת-מבחנים המהווים את ליבת המבחן ומחמישה מבחנים נוספים. האחרונים מותאמים לילדים במקרים יוצאי-דופן או לצורך פיצוי על נתונים שנפגעו, עקב הפרעות או נסיבות אחרות. בוחנים יכולים להשתמש בלא יותר משני מבחנים נוספים כתחליף בכל מבחן וכסלר, ולא יותר מתחליף אחד עבור כל תת-נושא (או אינדקס).

כל אחד מעשרת מבחני הליבה מקבל משקל זהה במדד מנת המשכל הכולל. ישנם שלושה תת-מבחנים בהבנה מילולית ולוגיקה תפיסתית, כך שמשקלם הוא 30% בציון הכולל, מהירות עיבוד וזיכרון-עבודה כוללים כל אחד שני תת-מבחנים ולכן משקלם בציון הכולל הוא 20%.

התת-מבחנים בהבנה מילולית כוללים:

אוצר מילים - שאלות ישירות בנוגע למשמעותן של מילים.

דמיון (צד שווה) - שאלות בנוגע לאופן בו שני מושגים דומים זה לזה.

הבנה - שאלות בנוגע למצבים חברתיים או מושגים נפוצים.

מידע (מבחן נוסף) - שאלות ידע כללי.

לוגיקת מילים (מבחן נוסף) - לילד מוצגים 1-3 רמזים דמויי חידה והוא מתבקש לקבוע מה הבוחן מתאר.התת-מבחנים בלוגיקה תפיסתית כוללים:

סידור קוביות (Block Design) - הילד מקבל קוביות בלבן-אדום ומתבקש לסדרן על פי דוגמה שהוצגה לו על כרטיס. זמן הביצוע נמדד, ובחלק מהמטלות הקשות יותר ניתן בונוס על מהירות.

מושגים בתמונות (Picture Concepts) - לילד מוצגות שורות של תמונות והוא מתבקש למצוא קשר משותף בין תמונה מסוימת לאחת מהתמונות בכל שורה.

הסקה במטריצות (Matrix Reasoning) - לילד מוצגת סדרת תמונות עם קיבוע חסר, הוא מתבקש למצוא את התמונה שמתאימה מתוך חמש אפשרויות.

השלמת תמונה (מבחן נוסף, Picture Completion) - לילד מוצג ציור של חפץ שכיח אשר בו חסר חלק, הוא מתבקש לזהות את החלק החסר.התת-מבחנים בזיכרון העבודה כוללים:

זכירת ספרוֹת (Digit Span) - רצף מספרים מוצג באופן מילולי לילד והוא מתבקש לחזור על הרצף כפי שהוצג או בסדר הפוך.

רצף אותיות-מספרים (Letter-Number Sequencing) - רצף של אותיות ומספרים מוצגים לילד באופן מילולי והוא מתבקש לחזור עליו בסדר אלפביתי ובסדר מספרי.

חשבון (מבחן נוסף, Arithmetic) - שאלות חשבוניות המוצגות באופן מילולי. נמדד זמן.התת-מבחנים במהירות עיבוד כוללים:

קידוד (Coding) - מבחן מתוזמן שבו על הילד לתעתק קוד. ילדים מעל גיל 8 מתעתקים קוד המורכב מספרות וסמלים, ילדים מתחת לגיל 8 מסמנים שורות עם צורות עם קווים שונים על פי הקוד. ניתן בונוס על מהירות גבוהה.

חיפוש סמל (Symbol Search) - לילד מוצגות שורות עם סמלים וסמלי מטרה, הוא מתבקש לסמן האם סמלי המטרה מופיעים בכל שורה.

ביטול (מבחן נוסף, Cancellation) - הילד מתבקש לסמן פריטים שאינם שייכים לדף שבו חפצים המסודרים אקראית וכן לדף שבו חפצים הקשורים זה לזה.לא ניתן לספק דוגמאות לתת-מבחנים השונים מכיוון שזכויות היוצרים עליהם שייכים לחברת "Harcourt Assessment".

לבני אדם שגילם מעל 16, מועבר מבחן וכסלר למבוגרים (Wechsler Adult Intelligence Scale, WAIS)

מוסלמים

מוסלמים הם המאמינים באסלאם, דת שהחלה להתפתח במאה השביעית בחצי האי ערב תחת הנהגתו של מוחמד. מספרם הכולל של המוסלמים מוערך על פי אומדנים שונים ב-1.4 - 1.6 מיליארד, ובכך הם מהווים את הקהילה הדתית השנייה בגודלה בעולם. מרבית המוסלמים חיים במזרח התיכון, בצפון אפריקה, דרום אסיה ודרום מזרח-אסיה. רק כ־20 אחוזים מהם חיים בארצות ערב.

מועתזילה

המועתזילה (المُعْتَزِلَة, תעתיק מדויק: מֻעְתַזִלַה) היא אסכולה תאולוגית רציונליסטית עתיקה באסלאם שהתפתחה בערים בצרה ובגדאד במהלך המאה ה-8 וה-10 לספירה.

מחול

מחול הוא כל סוג ריקוד שמיועד להיות מבוצע מול קהל (או על מסך הקולנוע או הטלוויזיה) ונתפס כאמנות. צורת המחול הוותיקה ביותר בתרבות המערבית היא הבלט. כמה דוגמאות לצורות מחול שהתפתחו מאוחר יותר: מחול מודרני, מחול עכשווי, תיאטרון מחול, בּוּטוֹ, היפ הופ, מחול ג'אז (ראו להלן דוגמאות לסוגי מחול).

בנוסף לכך עשוי המושג "מחול" לתאר יצירת מחול שלמה או קטע מחול כחלק מיצירת מחול או יצירה אחרת (למשל תיאטרון או קולנוע), לדוגמה: מחול החרבות (ראו להלן "כוריאוגרפיה").

צורות ריקוד שאינן אמנותיות אלא משמשות למטרות אחרות (דוגמת בילוי, טקסים חברתיים, מסורתיים או דתיים, פולחן, ספורט, ריפוי וכדומה) אינן נכללות במונח "מחול".

מלח בישול

מלח בישול או נתרן כלורי הוא תרכובת יונית (נתרן כלורי, NaCl), מינרל נפוץ מאוד בכדור הארץ בעל חשיבות ביולוגית לבעלי חיים. משמש לתיבול ולהכנת מזון.

מצוקה

מצוקה היא מצב שבו יצורים חיים נתונים במחסור. בני אדם נתונים למצוקה בעת מחסור של מזון, ביגוד, דיור, ציוד ביתי, חימום, חינוך, עבודה ותנאים חברתיים מקובלים. המצוקה כוללת הן מצוקה חומרית והן מצוקה חברתית, והיא יכולה להתקיים בתחומי חיים רבים. קיימת הבחנה בין סוגים שונים של מצוקה, שנקבעה לפי מספר מדדים מקובלים: עומק המצוקה, תפיסת המצוקה ומורכבות המצוקה.

נורווגית חדשה

נורווגית חדשה (Nynorsk) היא אחת משתי הצורות של השפה הנורווגית. שפה זו היא חלק מענף השפות הגרמאניות. כ-15% מאוכלוסיית נורווגיה משתמשת בה כשפה כתובה ומדוברת ראשית.

נורווגית חדשה ונורווגית ספרותית (Bokmål) אינן ניבים - הן פשוט שתי דרכים שונות לדבר ולכתוב את אותה שפה - הנורווגית. אנשים מעטים מדברים את שתיהן באופן מילולי, אך יש ניבים אשר יותר קרובים לנורווגית ספרותית מאשר נורווגית חדשה, או להפך. בשביל ניבים אשר קרובים לשתיהן באותה המידה, מחליטה הממשלה המחוזית מה השפה המלומדת; או שהורי התלמידים מחליטים בשביל בתי-ספר המלמדים את שתי הצורות.

נורווגית ספרותית

נורווגית ספרותית (Bokmål "שפת הספר") היא אחת משתי הצורות הסטנדרטיות של השפה הנורווגית, וכמו כל הניבים הנורווגיים, היא שייכת למשפחת השפות הגרמאניות. כ-85% מאוכלוסיית נורווגיה משתמש בה כשפה הראשית. מוסדות החינוך בנורווגיה מלמדים בנורווגית ספרותית או ב"נורווגית חדשה" (Nynorsk), שהיא הצורה הסטנדרטית החלופית, לפי החלטת ממשלת המחוז או הורי התלמידים.

"נורווגית ספרותית" ו"נורווגית חדשה" הן לא ניבים במובן הרגיל של המילה. אלה הן שתי שיטות לסטנדרטיזציה של השפה הנורווגית. כלומר, אלה ניבים שהתפתחו באופן מלאכותי, על ידי קביעת כללים וסגנון מועדפים לשימוש בשפה הנורווגית בנסיבות רשמיות. בחיי היומיום מדברים רוב הנורווגים באחד מכמה ניבים של נורווגית שהתפתחו באופן טבעי. ההבדלים בין הניבים האלה אינם גדולים, אך יש ניבים הקרובים יותר ל"נורווגית ספרותית" ויש כאלה הקרובים יותר ל"נורווגית חדשה". מעטים מדברים את שתיהן באופן מילולי, אך יש ניבים אשר יותר קרובים לנורווגית ספרותית מאשר נורווגית חדשה, או להפך. ידיעת קרוא וכתוב ומיומנויות אורייניות אחרות מחייבת שליטה באחת השיטות הסטנדרטיות לפחות. סטנדרטיזציה של שפה היא תופעה שקיימת בכל שפה שיש לה מסורת כתובה. שפות שמדוברות בכמה אזורים או ארצות, עשויות לפתח שיטות סטנדרטיות שונות. למשל, האנגלית הסטנדרטית המקובלת בבריטניה שונה במקצת מהאנגלית הסטנדרטית של ארצות הברית. המיוחד בנורווגית הוא ששתי שיטות כאלה משמשות במקביל בארץ אחת שהיא קטנה יחסית בשטחה, ומספר תושביה אינו גדול.

ניב (ביטוי)

ניב או מטבע לשון או ביטוי הוא צירוף מילים בעל משמעות מיוחדת, שונה מזו המתקבלת באופן מילולי מהמילים המרכיבות אותו. לדוגמה, הביטוי בעברית "לא דובים ולא יער" שמשמעותו "לא היה ולא נברא" - אדם שמכיר רק את המילים דובים ויער לא יוכל להבין מכך את משמעות הביטוי.

ביטויים משמשים פעמים רבות כדרך התבטאות עשירה יותר. לעיתים נשחק ביטוי והופך לקלישה.

לכל שפה ישנו אוסף הביטויים שלה, שמקורו ברקע התרבותי של דובריה. ביטויים מסוימים מתקיימים בשפות רבות. לעיתים מובאים ביטויים בשפת המקור שלהם, השונה משפתו של הדובר. בקרב דוברי שפות אירופיות נפוצים ביטויים בלטינית. בקרב דוברי עברית רווחים ביטויים בארמית, בערבית וביידיש.

פעמים רבות בנוי הביטוי מדימוי, למשל:

חשוב כקליפת השום: לתיאור חפץ חסר כל חשיבות.

מעניין כשלג דאשתקד: לתיאור נושא שהעניין בו חלף לפני זמן רב.

ספגטי

ספגטי הוא פסטה שצורתה כשל אטריות ארוכות ודקות (כ-1-1.5 מ"מ). בניגוד לבוקטיני (הפסטה שבישראל מכנים בטעות מקרוני), הספגטי אינו חלול במרכזו. מקור המילה "ספגטי" מהמילה האיטלקית spaghetto, מעין קיצור של המילה spago שפירושו "חוט דק" או "חוט שזור". ניתן לתרגם את המילה spaghetti באופן מילולי - חוטים קטנים.

ישנן כמה וריאציות על הספגטי המוכר, בהן ספגטיני (spaghettini. ספגטי דק), ספגטוני (spaghettoni. ספגטי עבה) וספגטי אלה קיטרה (spaghetti alla chitarra. ספגטי עם חריצים אופקיים שמזכיר מיתר של גיטרה).

קבלת החלטות

קבלת החלטות היא תהליך קוגניטיבי של בחירה מבין מספר אפשרויות. קבלת החלטות היא פעילות יום יומית בסיסית לבני אדם הניצבים בפני מגוון אפשרויות פעולה.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.