א-רימאל

אַ-רִּמַאלערבית: الرمال – "החולות") היא שכונה במערב העיר עזה. השכונה משתרעת לאורך העיר, במקביל לחוף הים, אולם אינה גובלת בים. גבולה המערבי מרוחק כמה מאות מטרים מהחוף. נוהגים לחלק את השכונה לרימאל הצפונית ולרימאל הדרומית, שלפחות בשנות ה-70 היו להן ועדים נפרדים[1]. בעיקרה זוהי שכונת מגורים, אולם חלקה המזרחי של השכונה, הסמוך למרכז העיר ול"כיכר ג'ונדי", כולל גם מבני ציבור. השכונה נחשבת כשכונה האמידה ביותר בעיר עזה[2]. מרובים בה הבתים המרווחים וגם הרחובות רחבים ביחס לרוב שכונות העיר. השכונה נחשבה לאזור בילוי אליו הגיעו צעירים מרחבי רצועת עזה[3].

GazaWestNegev

גאוגרפיה

את השכונה חוצים לרוחבה שלושה מרחובותיה המרכזיים של עזה: אל-וחדה, עומאר אל-מוכתאר, וגמאל עבד א-נאצר (מכונה גם רחוב תלאתין). רחוב א-רשיד, הניצב לרחובות אלו והמקביל לחוף הים, מהווה את גבולה המערבי של השכונה. מדרום לרימאל נמצאות השכונות שיח' עג'לין (הסמוכה לחוף) ותל אל-הווא. ממזרח לה נמצאים שכונת סברה ומרכז העיר (א-דראג') ומצפון – מחנה הפליטים שאטי ושכונת א-נאצר.

הבולטים שבין מבני הציבור בשכונה הם: מתחם בית החולים שיפא, בית החולים המרכזי בעיר וברצועת עזה, בית חולים א-נסר לילדים שנפתח ב-1973[4], ארמון הנשיאות הפלסטיני, ארמון המושל ובניין המועצה המחוקקת הפלסטינית. כמו כן, מצויים באזור זה מספר נציגויות של ממשלות זרות, בתי מלון וחלק ממסעדותיה הנחשבות של העיר. מדרום לבית החולים שיפא, על ציר עומאר אל-מוכתאר, נמצאת "מידאן ג'ונדי" (כיכר החייל) הקרויה על שם "החייל הערבי האלמוני" שנפל במלחמת 1948. בשכונה גם התקיימה שלוחה של אל-אזהר. בניין השלוחה נפגע במלחמת ששת הימים ונותר ריק במשך מספר שנים[5]. בשנת 2010 נפתח בשכונה הקניון הראשון ברצועה, קניון עזה. בשכונה ממקום מלון חמישה כוכבים קומודור היחיד באזור.

היסטוריה

עד שנות ה-30 של המאה ה-20 היה האזור שעליו הקומה השכונה רצועת חולות שהפרידה בין העיר עזה ובין חוף הים. רצועה זאת הייתה בבעלות ממשלתית, וקודם למלחמת העולם הראשונה כתב ד"ר יעקב טהון על סיור באזור עזה לבחינת התיישבות יהודית: "ביחוד היינו מעוניינים באדמת הממשלה המשתרעת בין עזה ובין הים, באורך של 3-4 ק"מ. כאן חשבנו להקים שכונה יהודית, מעין אחוזת בית ..."[6]. כבר בשנות ה-20 החלה תנופת בנייה בעזה לאחר שהעיר ספגה נזקים כבדים במצור שנערך עליה במלחמת העולם הראשונה. השכונה הוקמה בשנות ה-30 וה-40. הבתים החדשים נבנו בסגנון ובטכנולוגיה שהיו קרובים יותר לסגנון האירופי[7]. בתחילה היו רוב המשתכנים החדשים פקידים בשלטון המנדט הבריטי, ובהמשך הצטרפו גם בעלי מקצועות חופשיים. בעקבות מעבר חלק נכבד מהשכבה המובילה בעזה לשכונה זו, הוקמו גם בנייני ציבור ומסחר במזרח השכונה, בחלק הסמוך למרכז העיר.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ דני צדקוני, עזה רוצה בחירות, דבר, 7 בפברואר 1977
  2. ^ ייבחר ועד שכ' רימל בעזה, דבר, 17 בינואר 1973
  3. ^ דני צדקוני, דיר אל בלאח - ראי הרצועה, דבר, 13 באוקטובר 1972
  4. ^ נחנך בית חולים לילדים בעזה, דבר, 4 בספטמבר 1973
  5. ^ מבקשים לחדש הלימודים באל זהאר שבעזה, מעריב, 13 במאי 1969
  6. ^ דני צדקוני, על סף התיישבות יהודית ברצועה, דבר, 19 בנובמבר 1971
  7. ^ Cities of the Middle East and North Africa: A Historical Encyclopedia, page 156
אירועי העימותים בגבול ישראל–רצועת עזה (2018–2019)

אירועי העימותים בגבול ישראל–רצועת עזה בשנים 2018 עד 2019 הם סדרה של עימותים שהתרחשו בין ישראל לחמאס, הגורם השולט ברצועת עזה. לאורך כל התקופה, כללו האירועים הפגנות המוניות של הפלסטינים בגבול עם ישראל ושיגור בלוני תבערה. בחודשים נובמבר 2018, מרץ 2019 ומאי 2019 פרצו הסלמות שהתבטאו בירי רקטות ופצמ"רים לעבר ישראל, ובתקיפות של חיל האוויר ברחבי רצועת עזה.

להלן פירוט כרונולוגי של חלק מהאירועים בעימותים אלה.

בית הכנסת העתיק בעזה

בית הכנסת העתיק בעזה הוא בית כנסת אשר נבנה במיומה בסביבות שנת 508 לספירה, בתקופה הביזנטית. הוא נמצא כיום בשכונת א-רימאל בעיר עזה, בסמוך לנמל עזה.

מלון קומודור (עזה)

מלון קומודור הוא בית מלון בעיר עזה, בשכונת א-רימאל, בה רוב התושבים הם בעלי מעמד חברתי גבוה. במלון מתאכסנים בדרך כלל עיתונאים זרים ודיפלומטים המגיעים לעזה.

קניון עזה

קניון עזה הוא מרכז קניות בשכונת א-רימאל שברצועת עזה. הקניון נפתח לציבור ביולי 2010.

לקניון שתי קומות והוא מקורה וממוזג. עלות הקמתו מסתכמת במיליון וחצי דולר. הקניון נפתח לאחר פינוי רצועת עזה בתוכנית ההתנתקות, ורבים מחומרי הבנייה שנעשה בהם שימוש לבנייתו הוברחו דרך מנהרות ממצרים.[דרוש מקור] תמונות מהקניון משמשות לעיתים את ההסברה הישראלית כדי להציג שלא מתרחש בעזה משבר הומניטרי.

מרכז קניות נוסף, בן שלוש קומות, נמצא ליד כיכר על שם חיידר עבד א-שאפי, וקרוי בפי התושבים "Gaza City Mall" .

קניון חדש ומודרני בשם Capital Mall נפתח בשנת 2017 ברצועת עזה, אף הוא בשכונת א-רימאל. הקניון משתרע על שבע קומות - חמש מהן לצורכי מסחר ושתיים לחניון למבקרים.

רשאד א-שאווה

רשאד א-שאווה (בערבית: رشاد الشوا; 1909 - 28 בספטמבר 1988) היה פוליטיקאי ופעיל חברתי פלסטיני ששימש כראש עיריית עזה בשנים 1971-1982. הוא היה ידוע בעמדותיו הפרו-ירדניות.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.