ארץ נהדרת

ארץ נהדרת היא תוכנית בידור סאטירית ישראלית, שמשודרת במסגרת "שידורי קשת" החל מנובמבר 2003. התוכנית זכתה בשמונה פרסי האקדמיה הישראלית לטלוויזיה ברציפות, בשנים 20042011. התוכנית שודרה בערוץ 2 עד שנת 2017, ומשודרת בערוץ קשת 12 החל מ-1 בנובמבר 2017. נחשבת לאחת מתכניות הסאטירה המצליחות, האהובות והזכורות ביותר בתולדות הטלוויזיה הישראלית.[1]

ארץ נהדרת
ארץנהדרת
סוגה בידור
קומדיה
מערכונים
סאטירה
יוצרים מולי שגב
כותבים

דוד ליפשיץ
אסף שלמון
דרור רפאל
אריק זילברמן
ערן זרחוביץ' (עונות 2–3, 8-היום)
אריק שגב (עונות 2–3)
איתי רייכר
אילן שפלר
אבי אטינגר
אסף גפן
אסף הראל
ליאור שליין (עונה 1)
עומרי מרכוס (עונות 1–4)
אסף בייזר
אבי נוסבאום (עונה 2-)
יובל פרידמן (עונה 3)
ליאור כפיר רפאל (עונה 6-היום)
אמיר בן סירה (עונה 6-היום)
עידו רוזנבלום (עונה 7)
אדר מירום (עונה 7)
עמרי עמית (עונה 7)
שחר אינבינדר (עונה 7)
שרון טייכר (עונה 8-היום)
רונה תמיר (עונה 9)
איל אפטר (הג'ינג'ים) (עונות 9–10)
מאיה סובול (הג'ינג'ים) (עונה 10)
אמיר בן-דוד (עונה 11)
יותם בקר

אלי פיניש
בימוי יונתן גורפינקל
רועי פלורנטין
קרן חכמה
בן בכר
ירון שילון
עידו רוזנבלום
אופיר לובל
מנחים איל קיציס
שחקנים ראו פסקת משתתפים
פרסים פרס האקדמיה לטלוויזיה לתוכנית הבידור הטובה ביותר בשנים 2004, 2005, 2006, 2011 ו-2018 ופרס מסך הזהב לתוכנית השנה בשנים 2004 ו-2005
ארץ מקור ישראל  ישראל
שפות עברית
מספר עונות 17
מספר פרקים 258 (בערך, נכון לעונה 17)
תוכנית המשך הפרלמנט
עוד כותרות
אחד אחד
תכנית קיציס
הפקה
מפיקים בפועל רוני רפפורט
מיכל טופל
שירי לוטן מיכאלי
נועם ליאור
ענת פירסוב
חברת הפקה שידורי קשת
עורכים מולי שגב (עורך ראשי)
דוד ליפשיץ
אסף שלמון
אתר צילומים

אולפני מימד (עונות 1–3)

אולפני הרצליה (עונה 4-)
מוזיקה חיים צינוביץ'
אופיר קנר
ערן מיטלמן
אורך פרק משתנה, לרוב בין חצי שעה לשעה (ללא פרסומות)
שידור
רשת שידור שידורי קשת
ערוץ 2 (עונות 1–14)
קשת 12 (עונה 15 ואילך)
ביפ
ערוץ ההומור
פורמט (תמונה) SDTV 4:3 (עונות 1–9)
SDTV 16:9 (עונות 10–14)
HDTV (עונה 15-)
פורמט (קול) סטריאו
תקופת שידור מקורית 2 בנובמבר 2003 – רץ
קישורים חיצוניים
האתר הרשמי של "ארץ נהדרת"
דף התוכנית ב-IMDb

רקע כללי

התוכנית כוללת התייחסויות סאטיריות והומוריסטיות לאירועי השבוע החולף בעיקר באמצעות חיקויים, מערכונים, בדיחות וחידודים על כותרות השבוע. פורמט התוכנית הוא כשל מהדורת חדשות טלוויזיונית, כשהמערכונים והפינות השונות משתלבים ככתבות, ראיונות ודיווחים חיים, השזורים על פני רצף ה"מהדורה". באופן זה התוכנית מלעיגה על רבים מהמאפיינים של תרבות-הטלוויזיה עצמה, ועל תרבות תקשורת ההמונים בכללה; ובתוך-כך גם על המצבים והדמויות שמחוללים כותרות, ובאופן רחב על המציאות הישראלית כולה.

התוכנית זכתה מראשיתה למדרוג גבוה, ונחשבת לאחת התוכניות המצליחות והמשפיעות המשודרות בטלוויזיה בישראל. יוצר התוכנית הוא מנהל התוכן של קשת, מולי שגב, והיא מבוימת על ידי יונתן גורפינקל. שם התוכנית ניתן לה על ידי דנה מודן, זוגתו דאז של שגב, בהשראת שירו של יהורם גאון "שלום לך ארץ נהדרת"[2].

"ארץ נהדרת" שודרה לראשונה ב־2 בנובמבר 2003. העונה הראשונה שודרה בימי שישי בערב, שהפך בעקבות כך לסמל של תוכניות בידור מרכזיות (כמו "שבוע סוף!" ו"כוכב נולד"). תבניתה הבסיסית, שהסתמכה על צוות של שחקנים וקומיקאים ושילוב תכנים בידוריים וסאטיריים בנוסח תוכניות מצליחות קודמות כמו "רק בישראל", "ניקוי ראש" ו"העולם הערב", הוכיחה את עצמה וזכתה להצלחה. תוכנית הבידור הישראלית קיבלה השראה רבה מתוכנית הבידור האמריקנית "סאטרדיי נייט לייב"[3] וכן מתוכניות נוספות כגון "הדיילי שואו". התוכנית הפכה לאחת התוכניות המתוסרטות ארוכות השנים ביותר בטלוויזיה הישראלית, כאשר הופקו לה 16 עונות נכון ל-2019.

העונה ה-15 של התוכנית עלתה לשידור ב-1 בנובמבר 2017, בערוץ קשת 12. החל בעונה זו משודרת התוכנית בפורמט HDTV.

העונה ה-16 של התוכנית עלתה לשידור בתאריך 16 בינואר 2019 בערוץ קשת 12.

מבנה התוכנית

"ארץ נהדרת" בנויה כמהדורת חדשות מדומה, המארחת מדי שבוע פוליטיקאים, אנשי ציבור ובדרנים, וכן מספר דמויות בדיוניות. מנחה המהדורה, איל קיציס, מוצג כדמות הרצינית היחידה וכמי שאינו נלאה מלקוות לכך שכתביו ואורחיו יענו תשובות ענייניות לשאלותיו, ובכך משמש כמצע ו"הרמה להנחתה" לרוב הבדיחות. בנוסף מקריין קיציס את מערכוני החוץ שמוקרנים בין חלק אחד של המהדורה למשנהו. בסיום התוכנית נפרד קיציס מהצופים במשפט הקבוע "ואל תשכחו, יש לנו ארץ נהדרת".

צוות התוכנית מורכב ממשתתפים קבועים ומתוגבר לעיתים בהופעות אורח של אמנים אחרים וידוענים מתחומים שונים. השחקנים מגלמים דמויות רבות ומשתנות המהוות את עיקר התוכנית. הדמויות המגולמות הן של אישים בפוליטיקה הישראלית, של אנשי ציבור ושל אנשי תקשורת מוכרים, המוצגים בחיקוי כקריקטורות, לרוב באור מגוחך ונלעג. חלק מהדמויות המגולמות הן דמויות פיקטיביות, המייצגות סטריאוטיפים ותופעות מוכרות בחברה הישראלית. בעונותיה המאוחרות הוקרנו בתוכנית סדרות מערכונים שונות של יוצרים קומיים שלא היוו חלק מהצוות הקבוע ולא התקשרו ישירות לעיסוק באקטואליה. על פי רוב מערכונים אלו התחילו את דרכם כסרטונים ויראליים ביוטיוב ובפלטפורמות אינטרנטיות אחרות.

מבנה התוכנית, לבד מתוכניות מיוחדות ותוכניות לקט, קבוע, עם שינויים קלים בין עונת שידור אחת לאחרת:

 • מערכון ראשי - מערכון-אולפן אשר פותח את התוכנית, ולרוב מתאפיין באלמנטים קיצוניים ופרובוקטיביים.
 • ראיון ראשי - קטע בו מראיין איל קיציס אורחים השונים באולפן, בדרך כלל בנושאי האקטואליה העיקריים של השבוע.
 • מבזק כותרות - אוסף מבזקי חדשות סאטיריים. החל מהעונה ה-11 עלמה זק מגישה את המבזקים לצד קיציס. בעונה ה-13 המבזק הופרד מהתוכנית עצמה, ועבר למתכונת של ספין-אוף בשם "עוד כותרות" המשודר בימי שישי. בעונה ה-14 של התכנית חזרה פינה זו, אך במתכונת שונה מהמבזקים בעונות הקודמות.
 • ראיון משנה - חלק נוסף בו מראיינים קיציס וחברי הפאנל אורחים ודמויות שונות באולפן המהדורה.
 • מבזקי כותרות נוספים.
 • כתבת שטח - כתבת מהדורה הנוגעת בתופעות נפוצות בחיי החברה והציבור הישראליים.
 • הפקות חוץ - מיני-תוכניות אירוח אשר מופקות ומוגשות על ידי דמויות שונות, מוכרות או בדויות.
 • מערכון חוזר - סדרת מערכונים המבקרים קבוצה או תופעה ישראלית ומשודרים בהמשכים במהלך העונה.

פינות בולטות בתוכנית

 • "פרויקט מוסקונה" (עונה שנייה) - פרודיה על תוכניות המציאות שבלטו בשנת 2003 (כגון: "פרויקט Y" ו"השגריר"), שבמרכזה היו שישה בני משפחה שהתחרו ביניהם: האב (אלי פיניש), האם (אורנה בנאי), הבן שחזר בתשובה (טל פרידמן), זוג אחיות תאומות (דב נבון ועלמה זק) והסבתא (מריאנו אידלמן).
 • "בוא תפסיק לשיר" (עונה שנייה) – איל קיציס מארח להקות או זמרים מן העבר, והקהל בבית קובע אם הלהקה תעלה לגמר או ש"תפסיק לשיר". בין הלהקות שזכו לחיקוי היו: "הכל עובר חביבי", "תיסלם", "חלב ודבש", "מנגו", "שוקולד מנטה מסטיק", "היי פייב" ועוד.
 • "גוטי מורצה יזראל" (עונה שלישית) – פינה שאותה מגישים עובדים זרים מרומניה: ינקו (טל פרידמן), מישו (אלי פיניש) ואווצי (דב נבון). העובדים גרים בדירה קטנה ועלובה עם תרנגולת אהובה בשם "קוריצה" (תרנגולת ברוסית). השחקנים משתמשים בביטויים שלכאורה לקוחים מרומנית, אולם למעשה אינם אלא ביטויים משובשים בעברית, שמתארים רבדים מן התרבות הישראלית. בסיום העונה השלישית אלה מגורשים חזרה לרומניה.
 • "טיול לשבת עם חיזקי" (עונה שלישית) – מדריך טיולים, הלוקה בנפשו, בשם חיזקי (טל פרידמן) מעביר טיולים ברחבי ישראל. בפינה זו התגלתה דמותם של "הפילוסים", שבהמשך התוכנית נהפכה לאחת מהדמויות המצליחות ביותר שלה.
 • "הפילוסים" – שני זוגות אשר עוברים חוויות שונות ובעיקר צוחקים על חשבון אחרים. פרודיה על הישראלי המכוער.
 • "הבלוג של מאי" (עונה רביעית) – נערה בשם מאי (עלמה זק), המנהלת עם שתי חברותיה יומן רשת מצולם ("בלוג"), ומתקשרת דרכו גם עם בני כיתתה רועי (מריאנו אידלמן) ותמיר (יובל סמו). בעונה השישית פינה זו זכתה לגרסת רימייק מיוחדת, אשר הוגשה על ידי חיקויים של ציפי לבני, מרינה סולוטקין ודליה איציק.
 • "רדיו מומי" (עונה שביעית) – פרודיה על הזמר הים-תיכוני ועל תוכניות הרדיו המשדרות אותו. במרכז המערכון עמד מומי (אלי פיניש), שדרן רדיו המבוסס על אלי כהן (המכונה "אליקו").
 • "בית הספר של ליטל מעתוק" (עונה שביעית) – פינה שמספרת את קורותיו של בית ספר תיכון, המשליך על מצב מערכת החינוך בכלל. המערכונים סבבו סביב תלמידה בשם ליטל מעתוק (מריאנו אידלמן) וחברותיה ויחסיהן הבעייתיים עם הנהלת בית הספר.
 • "השבוע לפני" (עונה שביעית) – פינה שבה טל ברודי (אסי כהן), מספר לצופים על אירוע היסטורי כלשהו. בפינה התארחו גם הכדורסלן עומרי כספי והשר יצחק הרצוג.
 • "משאלי רחוב" (עונה שישית, שביעית, תשיעית, עשירית, שתים עשרה, שלוש עשרה, ארבע עשרה ושש עשרה) - למעט בעונה השישית, השש עשרה והארבע עשרה, האחראי על משאל הרחוב היה יובל סמו בדמויות אשר היו מתחלפות כל עונה. בעונה השישית היה זה דודו ארז בתפקיד עצמו. בעונה השביעית והעשירית סמו תשאל אנשים בתור דמותו של "הישראלי היפה", בעונה השמינית בתור מתרגם לערוץ הטורקי, בעונה התשיעית בתור אדם חרדי, בעונה השתים עשרה בתור קשיש לוחם מחתרת בעברו ובעונה השלוש עשרה בתור הומלס ובתור כתב חוץ המתשאל אזרחים צרפתיים. בעונה השש עשרה בוצע על ידי שחר חסון, ובעונה 14 היה זה אודי כגן.
 • "הפרלמנט" (עונה שמינית) – חבורה של גברים בגיל העמידה, שיושבים בבית קפה שכונתי ודנים על המצב במדינה. במרכז החבורה עומדת דמותו של שאולי (אסי כהן), גבר מניפולטיבי בגיל העמידה המרוכז אך ורק בצרכיו. בעונה השביעית הייתה לדמותו של שאולי פינה עצמאית, ללא השתתפותם של שאר חברי הפרלמנט: קרקו (מאור כהן), אמציה (ערן זרחוביץ'), אבי (יובל סמו) והקטור (מריאנו אידלמן). המערכון זכה לאהדה רבה ולסדרת-בת שעלתה בשנת 2012.
 • "בת המצווש של קשת ליבליך" (עונה שמינית) – סדרת כתבות העוקבת אחרי קשת ליבליך, דמות של מתבגרת בגיל המצווה (שני כהן). קשת ליבליך היא הנצחה לפרחה הסטריאוטיפית, התובענית, האנוכית והמרוכזת בעצמה.
 • "תגלית" (עונה תשיעית) – ארבעה חברים מפרויקט תגלית, מליסה (שני כהן), שילה (רועי בר-נתן), דודו (יובל סמו) וג'וש (ירון ברלד), המטיילים בישראל מתוך התלהבות ציונית, אך מתגלגלים לסיטואציות קומיות עקב תמימותם.
 • "ליהיא האשטג" (עונה עשירית ואחת עשרה) – כתבת התוכנית אשר מעניין אותה רק האינטרנט והרשתות החברתיות (ליאת הר לב). בפרק הספיישל, שנערך בין העונה העשירית לאחת עשרה, הודיעה שהיא אינה מתכננת להמשיך להשתתף בתוכנית, כיוון שקיבלה הצעה לחבר ספר, אך הצעה זו נפסלה לבסוף והיא חזרה לצוות התוכנית. דמותה שבה להופעה מיוחדת בעונה ה-12.
 • "שיחות על פילוסופיה ומוסר בעת המודרנית" (עונה אחת עשרה) – הפרופסור מעשיהו לייבניץ (ערן זרחוביץ'), המבוסס על ישעיהו ליבוביץ, מציג דילמות מוסריות הקשורות בטכנולוגיה ובמנהגים חברתיים בחברה המודרנית.
 • "הקניון" (עונה שתים עשרה) – קורותיהם של עובדי קניון מקומי ולקוחותיהם. במרכז העלילה עומדים היחסים בין סלמה, רוקחת ערביה (ליאת הר לב), דבורה, מוכר בדוכן מזון ביתי (אסי כהן) וניסו המאבטח התמהוני של חברת בולדוג (אודי כגן).
 • "העירייה זה אני" (עונה שלוש עשרה) – פינה שבה מציגים את קורותיו של ראש העיר הבדיונית רמת הוד (אסי כהן), שמוצג כאדם כריזמטי אך מושחת, שמתגאה בעירו, מסדר מינויים לקרוביו ונוטה להתעצבן אם משהו לא ראוי בעיניו. נושאי תפקיד בכירים בעירייה הם קרובי משפחה של ראש העירייה[4]: אחותו סיגל קופל (שני כהן) היא מבקרת העירייה, אחיו מני קופל (מריאנו אידלמן) הוא אחראי מחלקת ספורט וחינוך ואחותו מירב קופל (עלמה זק) היא אחראית שילוט וארנונה. העיר הבדיונית הוזכרה מספר פעמים בתקשורת כשם קוד לשחיתות שלטונית ברשויות המקומיות בישראל[5][6][7][8]. דמותו של אדי קופל שבה להופעה אחת בעונה ה-14.
 • "כמעט שבת שלום" (עונות שלוש עשרה וחמש עשרה) – פינה פרודית על תוכניות הדת שבה המנחה ראובן, אחיו של שאולי (דמותו של ערן זרחוביץ' עוד מ"הפרלמנט"), מציג משל ומארח בכל תוכנית את קרובת משפחתו החוזרת בתשובה, אסתי (ליאת הר לב), שמתנהגת עדיין כחילונית. הפינה מבוססת על מערכון מתוכנית הרדיו "חותרים למגע" של שרון טייכר וזרחוביץ'. דמותו של ראובן חזרה גם באחד ממערכוני "שאולי ואירנה נגד מערכת הבריאות" בעונה ה-14, ובעונה ה-16 הוא הקים חברת נסיעות משלו בשם "ראובן-טורס".
 • "החוף" (עונה שלוש עשרה) – פינה שמראה חוף ים ישראלי טיפוסי. בין הדמויות הנמנות בחוף: המציל (אלי פיניש), בנו המתבגר (תום יער) הממלצר במסעדה על החוף למורת רוחו והעובד האריתריאי (מריאנו אידלמן). דמותו של גילי, הבן המתבגר, שבה למערכון אחד בעונה ה-15.
 • "שאולי ואירנה נגד מערכת הבריאות" (עונה ארבע עשרה) – פרודיה על מערכת הבריאות ובמרכזה שאולי (דמותו של אסי כהן מהעונות הקודמות של "ארץ נהדרת" ו"הפרלמנט") המגלה שימיו ספורים והוא עובר טיפול בבית החולים, ככל הנראה על מנת להסיר גידול סרטני, לצד אשתו אירנה (ליאת הר לב), הרופא (מריאנו אידלמן) והאחות הראשית אודליה (שני כהן). במהלך שהותו בבית החולים זוכה שאולי לביקור בני משפחתו (אשתו אירנה מלווה אותו רוב הזמן ואחיו ראובן גם כן מבקר אותו) ואף חברים מהפרלמנט.
 • "מושב חופנים ("הטורטלים")" (עונה חמש עשרה) – פינה העוסקת בתושבים של מושב בישראל. בהמשך, הפינה החלה להתמקד יותר ויותר במשפחת טורטל העשירה שגרה במושב (אסי כהן ועלמה זק). "הטורטלים" היא אחת הפינות היחידות שהמשיכו לכל אורך העונה ה-15.
 • "התחזית עם אופירה וברקו" (עונה חמש עשרה) – פינה בהגשת אופירה אסייג ואייל ברקוביץ' (עלמה זק וערן זרחוביץ' בהתאמה), המנסה לנחש מה עתיד לבוא בשבוע הבא. דמותם של ברקו ואופירה המשיכו להופיע, ביחד ובנפרד גם מחוץ לפינה זו, גם בעונה ה-16 של התוכנית.
 • "השתול מאיסטנבול" (עונה שש עשרה) – פרודיה על הטלנובלות הטורקיות (בעיקר "הכלה מאיסטנבול") שבמרכזה אב (אלי פיניש) ששב מהשתלת שיער בטורקיה, הופך לטורקי בעקבותיה וכך כל מי שהוא נותן לו סטירה. הדמויות נוטות לומר אחת לשנייה אמרות חוכמה חסרות היגיון. בהמשך דמותו של סלמן התארחה באולפן עצמו. פינה זו בוטלה לאחר כמה תוכניות, כנראה בעקבות ביקורות שליליות, ושיקול מחדש של כלל הדמויות הקבועות של העונה שהחל לאחר מספר תוכניות מועט. למרות זאת, הופיעו הדמויות המרכזיות של העונה לקטע קצר בתוכנית הראשונה לאחר שהוכרז על בחירות נוספות, ביחד עם דמויות נוספות (בהם סתיו ראול וחלק מדמויות "הטורטלים").
 • "המספרה" (עונה שש עשרה) – סדרת מערכונים שמתרחשת במספרה שכונתית סביב הדמויות של הספר (יובל סמו), שולייתו (מריאנו אידלמן), החופפת (שני כהן) וזוג לקוחות קבוע (תום יער וליאת הר לב).
 • "מבזק חדשות / עוד כותרות" (כל העונות למעט עונות 13–14) – הפינה הארוכה ביותר בתולדות התוכנית. במהלך התוכנית קיציס מגיש מבזק חדשות, בו הוא צוחק על אירועי השבוע בקצרה, בצורת ההגשה ה"רשמית" של מבזקי חדשות. בעונה ה-11 עלמה זק הצטרפה להגשת הפינה. בעונה השלוש עשרה ירדה הפינה מהתוכנית והחלה לעמוד בפני עצמה כתוכנית הבת "עוד כותרות" (כשם הפינה עצמה כפי שהוצגה בתוכנית). בעונה ה-14 היה ניסיון לשלב בתחילת כל תוכנית מבזק "פייק ניוז", המשלב אלמנטים מהפורמט הקודם. בעונה החמש עשרה חזרה פינה זו, אך עלמה זק לא שבה להופיע בה, ובוצעו בה שינויים קלים מהגרסה הישנה (למשל, במתכונת החדשה, האורחים שהשתתפו בפאנל הקודם מגיבים בזמן אמת לכותרות).

פינות מבזק

לעיתים, מבוצעים במהלך מבזק ה"עוד כותרות" כמה פינות קבועות:

 • עוד בחדשות (עונה 5) – דומה במבנה לפינת ה-"Fake news" ששודרה בעונה ה-14 במקום המבזק, בה נוהגים להציג כותרות שקריות כאמיתיות.
 • החדשות בהרחבה (עונה 5) – הקראת חדשות תוך כדי הוספת מידע קומי על האישים עליהם מדברים במבזק.
 • סיכום עולמי (עונה 7) – פינה דומה ל"עוד בחדשות" ול-"Fake news', אך ההבדל העיקרי ביניהן הוא שאת פינה זו לא מנחה אייל קיציס, במקום זאת נרשמת למטה ה"עובדה". כמו כן, תמיד המידע המוצג שם הוא מידע שלילי.
 • תוכנית הבוקר של הערוץ הרוסי (עונה 8) – במהלך מרבית מבזקי ה"עוד כותרות" בעונה השמינית נכלל קטע מתוך תוכנית הבוקר של הערוץ הרוסי, שבה המנחה מבצע תנוחות משונות.
 • מונולוג (עונה 8) – בתחילת מבזקים רבים בעונה השמינית בוצע מונולוג קצר בהנחיית קיציס על נושא שקרה באותו שבוע. לעיתים הוחלף המונולוג במעין דיאלוג בין קיציס לבין פוליטיקאי אחר, כאשר כל הקטעים של אותו פוליטיקאי לקוחים מקטעי וידאו אחרים.
 • מבזק "חדשות היום" (עונה 10) – שודר לצד המבזק הרגיל, מבזק מיוחד שנלקח מאתר החדשות "ישראל היום", בהנחיית עלמה זק. מרבה להוציא את בנימין נתניהו טוב, ואת מתנגדיו לרעים. פינה זו בוטלה לאחר שתי תוכניות, אך יש הרואים קשר בינה לבין צירופה של עלמה זק למגישת מבזק שנייה עונה אחת מאוחר יותר.
 • הוואצאפ של משפחת קיציס (עונה 11) – במהלך מבזקים רבים בעונה ה-11 לפתע קיבל קיציס הודעת וואצאפ ממשפחתו, כאשר לרוב לועגים לו ולתוכניתו.
 • לומדים מילה (עונה 12) – במהלך כמעט כל תוכנית עד הבחירות, הוצג במבזק מילה שהפוליטיקאים מרבים להשתמש בה. בתוכנית האחרונה לפני הבחירות בוצע מבזק מיוחד בו הוצג "מילון המונחים המלא של בחירות 2015" בו הוצג ניתוח על כל מילה או משפט שקשורים למערכת הבחירות.
 • דיבור עולמי תכל'ס (עונה 15) – פינה מבית היוצר של דף הפייסבוק "תכל'ס", שבה לוקחים קטעי ראיון של פוליטיקאים מחו"ל ומלבישים עליהם קטעי דיבוב בעברית בהתאם לנושאים אקטואליים. לעיתים פינה זו שודרה גם ללא קשר למבזק.
 • המשחק (עונה 16) – לאחר סיום פינת מבזק הוצג משחק, בו גם משתתפי הפאנל המרכזי וגם קהל התוכנית יכולים לקחת חלק. מהלך המשחק פשוט: מוצגת תמונה חתוכה, ממנה רואים רק כמה חלקים, והקהל נאלץ לבחור מבין שתי אופציות (לדוגמה: "ימני או חד מיני", או "ישראל כץ או מנהיג נערץ").

מערכונים אורחים

 • "בקיצור" (עונה עשירית) – מיני-סדרה, שיצרו רועי כפרי ווניה הימן, העוקבת אחרי אירועים אופייניים בחייו של רווק תל אביבי (כפרי) בפרקים האורכים דקה וחצי. פינה זו מבוססת על התוכנית הצרפתית "Bref", בעלת פורמט דומה.
 • "להקת ארבע" (עונה אחת עשרה) – להקה פיקטיבית שהיא מעין גרסה ישראלית כושלת ללהקת "אבבא", הפועלת בעיקר בקיבוצים ועוקבת אחרי ההפקות השונות שלה בקיבוץ עין חרוד. בפינה מככבים יעל פוליאקוב ואילן פלד. בעקבות חילוקי דעות בין פוליאקוב ופלד לבין מפיקי התוכנית, ואי קבלתם על ידי הקהל, שודרו 4 פרקים בלבד והפינה ירדה.
 • "פינת ליטוף" (עונה אחת עשרה) – פינת אנימציה של היוצרים ניר גרבר וגלי אדלבאום העוסקת בחייהן של החיות בפינת הליטוף.
 • "חדר וחצי" (עונה שתים עשרה) – פינת אנימציה נוספת מבית היוצר של ניר גרבר וגלי אדלבאום, העוסקת בחייו של רווק צעיר ובטלן, העובד בתור קוסם, ובחפצים המואנשים שנמצאים בתוך דירתו. הפינה אף יצאה כמשחק לסמארטפון לפני עליית העונה השלוש-עשרה. בדצמבר 2018 נוצר משחק המשך.
 • "קלטת הילדים של רועי ונח" (עונה שלוש עשרה) – פינה נוספת מבית היוצר של רועי כפרי ווניה הימן, העוסקת בניסיונות של רועי לצלם קלטת ילדים עבור בנו, נח.
 • "9 נשמות" (עונה שלוש עשרה) – פינת אנימציה נוספת מבית היוצר של ניר גרבר וגלי אדלבאום, העוסקת בחייהם של חתולי רחוב המתגוררים בפחים ליד בניין דירות.
 • "ערוץ הכיבוד" (עונות שלוש עשרה וארבע עשרה) – פינה המבוססת על מערכונים מתוך ערוץ היוטיוב הנושא את אותו שם, בכיכובו של דור מוסקל ושחקנים נוספים. מערכוני הערוץ מופיעים גם בתוכנית הלייט נייט "היום בלילה עם גורי אלפי" וכמו כן גם ב"עוד כותרות". בעונה ה-16 התארחו כוכבי ערוץ הכיבוד במערכון בכיכובו של ראובן שעסק בנסיעות לאומן.
 • "חיי חברה" (עונה חמש עשרה) – פינת אנימציה נוספת מבית היוצר של ניר גרבר וגלי אדלבאום, העוסקת באנשים וחפצים מואנשים של חברת הייטק מקומית.
 • "דיבור עולמי תכל'ס" (עונה חמש עשרה) – פינה מבית היוצר של דף הפייסבוק "תכל'ס", שבה לוקחים קטעי ראיון של פוליטיקאים מחו"ל ומלבישים עליהם קטעי דיבוב בעברית בהתאם לנושאים אקטואליים.

משתתפים

רשימת שחקנים לפי עונות

משתתף / עונה 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
איל קיציס (16) מנחה
אלי פיניש (16) קבוע
מריאנו אידלמן (16) קבוע
עלמה זק (16) קבועה
יובל סמו (13) אורח קבוע קבוע
שני כהן (10) קבועה
ערן זרחוביץ' (9) אורח אורח קבוע קבוע אורח קבוע קבוע
רועי בר נתן (8) אורח קבוע
ירון ברלד (8) אורח קבוע קבוע
ליאת הר לב (7) אורחת אורחת קבועה קבועה
תום יער (4) אורחת אורחת קבועה קבועה
שחר חסון (1) קבוע
גיה באר גורביץ' (1) קבועה
אורי לייזרוביץ' (1) קבוע
אסי כהן (9) אורח אורח קבוע קבוע אורח קבוע אורח קבוע
טל פרידמן (13) קבוע אורח קבוע אורח קבוע
שרון טייכר[9] (2) אורח אורח קבוע אורח אורח קבוע
אודי כגן (4) אורח קבוע קבוע אורח

ליאור אשכנזי (1)

אורח קבוע
מאור כהן (4) קבוע אורח אורח
אורנה בנאי (6) קבועה אורחת
יעל פוליאקוב ואילן פלד[10] (1) אורחים קבועים
דב נבון (4) קבוע
יובל שגב (1) אורח קבוע

שחקנים אורחים

ספיישלים

 • בשנים בהן משודרת עונה של התוכנית ביום העצמאות משודר פרק ברוח היום. בעונה החמישית ניתן היה לראות איך "ארץ נהדרת" הייתה נראית ב-60 שנות מדינה; בעונה השישית שודרו קטעי ראיונות עם אישים חשובים; והמערכון הראשי התקיים בבית "האח הגדול", כשבבית נמצאים חברי כנסת ואנשי ציבור בולטים; בעונה השביעית הייתה התייחסות לאירועים בולטים ביום העצמאות: חידון התנ"ך העולמי וטקס הדלקת המשואות בהר הרצל. בעונה ה-14 הספיישל עסק בטקס הדלקת המשואות של ערב יום העצמאות. בעונה ה-15, הטורטלים ביקרו בבית הנשיא ראובן ריבלין.
 • בין השנים 2004–2007 יצא לכל עונה דיסק DVD מיוחד ובו מיטב הקטעים מכל העונה. דיסק נוסף קיים לעונת 2009, אך אינו נמכר באופן רשמי. בנוסף לכך, בשנת 2010 יצא דיסק מיוחד הנקרא "מהדורת הזהב" ובו מיטב הקטעים מכל שש העונות הראשונות של התוכנית. מאז מהדורת הזהב לא יצא DVD נוסף ולא הוכרז על אחד נוסף.
 • בשנת 2006 שודרה תוכנית מיוחדת בעקבות מלחמת לבנון השנייה. כמו כן גם בשנת 2015 שודרה תוכנית דומה עקב גל הטרור שהכה באותה התקופה במדינה.
 • לאחר עונתה השישית של התוכנית נערכה עונת לקט של שבעה פרקים בשם "אחד אחד". כל פרק מתמקד בכוכב אחר של "ארץ נהדרת", והפרק הוא למעשה לקט של מיטב המערכונים בכיכובו. בהמשך הופקו פרקים נוספים במסגרת סדרה זו.
 • בערב הבחירות לכנסת השמונה עשרה בשנת 2009, בערב הבחירות לכנסת התשע עשרה בשנת 2013 וכן בערב הבחירות לכנסת העשרים בשנת 2015 נערכה תוכנית מיוחדת במהלך משדר החדשות, לפני ואחרי פרסום תוצאות המדגם. בערב הבחירות לכנסת העשרים ואחת בשנת 2019, שודרה התוכנית בספיישל זה בפעם הראשונה בערוץ 12, אחרי שבמשך שנים רבות התוכנית ליוותה את שידורי הבחירות בערוץ 2. בעקבות ההודעה על בחירות נוספות בספטמבר 2019, הוחלט בתוכנית להוציא את העונה לפגרה לקראת משדר הבחירות שיתקיים ביום הבחירות, 17 בספטמבר. בבחירות לכנסת השבע עשרה (2006), שודר ספיישל מספר ימים לפני יום הבחירות, ששודר במסגרת שידורי "רשת" ובמסגרת שיתוף פעולה של חברת החדשות עם התוכנית "משחק מכור".
 • ב-13 באוגוסט 2011 שודרה תוכנית מיוחדת בשם "ארץ מתעוררת", בעקבות אירועי מחאת האוהלים של אותו קיץ.
 • בנובמבר 2012 שודר מבזק קצר של התוכנית סביב אירועי מבצע עמוד ענן בעזה.
 • במאי 2013 שודרה תוכנית ספיישל לרגל מלאות עשור לתוכנית, בה השתתפו רוב השחקנים הקבועים שלקחו בה חלק לאורך השנים (למעט יובל שגב ומאור כהן שנעדרו מהתוכנית). התוכנית חזרה לחלק מהדמויות הבולטות שהופיעו ב"ארץ נהדרת" והציגה את השינויים שעברו עליהן במהלך העשור.
 • בערב יום העצמאות 2016 נערכה תוכנית מיוחדת בשם "הנבחרים", בה הצופים בבית בחרו את המערכונים האהובים של התוכנית מכל העונות. המערכון שזכה בתור הקטע האהוב ביותר של כל הזמנים הוא המערכון הראשון של הקופאית "לובה".

עונות התוכנית

העונה הראשונה

עונתה הראשונה של התוכנית, שעלתה ב-2 בנובמבר 2003 זכתה להצלחה רבה כבר מתחילתה. התוכנית שודרה כמעט בקביעות בימי שישי (למעט תוכנית ספיישל קצרה לכבוד אירוע ההתרמה יומטוב) לאחר אולפן שישי.

עונה זו החלה כמהדורת חדשות עם הפרשנים הקבועים חלי (שלי יחימוביץ', בגילומו של טל פרידמן) ואודי בן-דוד פדרבוש (דב נבון). בהמשך העונה הצטרפו כפרשניות נוספות ג'ודי ניר מוזס ותא"ל מרכבה פלדמן (דוברת צה"ל, מבוססת על מירי רגב). הדמות הפופולרית ביותר מעונה זו, אשר עד היום זכורה בתור אחת הדמויות המצליחות בתולדות התוכנית היא "הקופאית לובה". במהלך העונה יצאה אורנה בנאי לחופשת לידה, ובמשך מספר תוכניות אינה הופיעה כלל. במקומה, הצטרף לתוכנית אחת אבי קושניר, ולתוכנית אחת נוספת צורפו עידן אלתרמן ואבי גרייניק.

לעונה זו היו 15 תוכניות, כולל ספיישל ליומטוב (תוכנית 11).

העונה השנייה

העונה השנייה של התוכנית עלתה ב-7 בנובמבר 2004, ושודרה בימי ראשון. בתחילתה המשיכה את הסיפור מהעונה הראשונה (זוגיותם של אודי וחלי) אך לאחר כמה תוכניות נזנח הסיפור, חלי הודיעה כי נפרדה מאודי, ואודי מיתג את עצמו מחדש בתור "פדרבוש החדש", אך לאחר מספר תוכניות גם מיתוג זה נזנח, וההתמקדות בדמויות המרכזיות והדרמה בתוכנית ירדה בהדרגה. דמויות האולפן המרכזיות מהעונה הקודמת (למעט רודריגו גונזלס, ששב לתוכנית אחת בסוף העונה, ותת-אלוף מרכבה פלדמן) השתתפו גם בעונה זו.

עונה זו כללה 19 תוכניות.

העונה השלישית

העונה השלישית של התוכנית עלתה ב-4 בנובמבר 2005 והסתיימה בתחילת מאי 2006, וחזרה להיות משודרת ביום שישי. אולפן התוכנית עבר שדרוג גדול, פתיח התוכנית שונה מעט, ובפתיח החדש נעשה שימוש רב בכפילים. כמו כן, הצטרפו לתוכנית, בתור אורחים קבועים השחקנים אסי כהן ויובל שגב. בתחילת העונה דמויות האולפן הקבועות מהעונות הקודמות (חלי, אודי וג'ודי) אמנם המשיכו להופיע, אך תדירות הופעתן ירדה משמעותית (ג'ודי הופיעה רק בכמה תוכניות בודדות, אודי בהדרגה הופיע פחות ופחות עד שבסוף העונה כמעט ולא הופיע). דמותה של חלי תוכננה לרדת גם היא, אך לאחר מספר תוכניות הודיעה חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (עליה מבוססת הדמות) כי היא מתכוונת להיכנס לממשלה, ודמותה של חלי חזרה אך לא בתור דמות אולפן קבועה. למרות השינויים הרבים, עונה זו המשיכה את הצלחת העונות הקודמות, ובעונה זו נוסדו כמה מהדמויות הפופולריות בתוכנית.

בעונה זו שודרו 20 תוכניות, כולל ספיישל בחירות ששודר מספר ימים לאחר הבחירות, וספיישל ליום העצמאות, שהיה גם תוכנית סיום העונה.

לאחר סיום העונה, חזרה התוכנית בפעם הראשונה לתוכנית אחת מיוחדת לסיקור מלחמת לבנון השנייה.

העונה הרביעית

העונה הרביעית של התוכנית החלה בדצמבר 2006. אסי כהן הצטרף באופן קבוע לצוות השחקנים, יובל שגב לא המשיך לעונה זו, ובהמשך העונה הצטרף לכמה תפקידי אורח גם השחקן יובל סמו. בעונה זו בוטלו סופית דמויות האולפן המרכזיות שהיו עד לעונה הקודמת. למרות זאת, חלקן הופיעו לעיתים רחוקות בתוכנית (חלי, אודי וכריסטיאנה הוכמן התארחו בתוכניות בודדות, בתור אורחים בלבד ולא בתור משתתפים קבועים, כך גם ג'ודי ומרגול, שהופיעו גם פעמים נדירות יחסית). למרות זאת, צורפה דמות אולפן קבועה חדשה, דמותו של רון קופמן, כמו כן, דמותם של הפילוסים עברו מדמויות שוליות לדמויות מרכזיות. לאחר עונה זו דב נבון עזב את התוכנית, והפך לראשון לעזוב מבין חברי צוות השחקנים המקורי.

בעונה זו שודרו 16 תוכניות.

העונה החמישית

העונה החמישית של התוכנית שודרה עלתה ב-6 בינואר 2008 ושבה לשדר בימי ראשון. לאחר עזיבתו של דב נבון הצטרף לצוות התוכנית המוזיקאי מאור כהן, ויובל סמו הצטרף באופן רשמי וקבוע לתוכנית, בוטלו רשמית דמויות האולפן הקבועות, שונה פעם נוספת האולפן ופתיח התוכנית (אך שוב בוצע שימוש רב בכפילים).

דודו ארז הצטרף לתוכנית, להנחיית הפינה "היסחפות", כפרודיה לתוכנית "הישרדות", אך פינה זו בוטלה לאחר כמה תוכניות.

בעונה זו שודרו 14 תוכניות, כולל ספיישל ליום העצמאות.

לאחר סיום העונה הופק במערכת התוכנית מערכון קצר מיוחד לסיקור הפריימריז במפלגת קדימה, שבו השתתפו אורנה בנאי, מריאנו אידלמן, טל פרידמן וערן זרחוביץ', בטרם הצטרף בקביעות לשחק בתוכנית.

העונה השישית

העונה השישית של התוכנית החלה ב-23 בדצמבר 2008. מרבית העונה עסקה בבחירות לכנסת השמונה עשרה. דמותם של הפילוסים חזרה לאחר ההיעדרות מהעונה החמישית, אך הפעם פינתם (בעיקר בתחילת העונה) שונתה. דודו ארז חזר לתוכנית, והנחה מספר משאלי רחוב סאטיריים. במהלך עונה זו החל מבצע עופרת יצוקה. למרות זאת, התוכנית לא בוטלה, דבר שתרם לפופולריות של עונה זו.

ביום הבחירות, שודר ספיישל קצר, בשידור משותף עם חברת החדשות. עונה זו היא העונה הראשונה שכל פרקיה צולמו בשידור חי. עונה זו היא גם העונה הקצרה ביותר בתולדות התוכנית, עם שמונה פרקים בלבד, כולל ספיישל בחירות. בעקבות הפקת הסרט "זוהי סדום", עונה של התוכנית לא הייתה אמורה להתבצע, אך עקב הקדמת הבחירות חזרה התוכנית לעונה קצרה במיוחד[11].

ב-4 במאי 2009 חזרה התוכנית לתוכנית אחת מיוחדת לסיכום יום העצמאות. זו גם הייתה התוכנית האחרונה בהשתתפותה של אורנה בנאי, אשר הודיעה על פרישתה מעט לפני עליית העונה השביעית והוסרה באמצעים דיגיטליים מפרומואים לעונה זו, אליהם הצטלמה.

העונה השביעית

העונה השביעית של התוכנית החלה ב-1 בינואר 2010 ושבה לשדר בימי שישי. במקום אורנה בנאי, שעזבה בסוף העונה הקודמת, הצטרפה לתוכנית השחקנית שני כהן, שעזבה לטובת זאת את התוכנית "שבוע סוף!", בעלת מבנה דומה. יובל סמו החליף את דודו ארז במשאלי הרחוב, בדמותו של מי שכונה "הישראלי היפה". בהמשך העונה הצטרפה דמותו של שאולי, שנחשבה לימים לאחת הדמויות המצליחות ביותר בתוכנית, ואחת הדמויות הבודדות שהמשיכו להופיע בכמה עונות.

בתחילה, גם עונה זו שודרה בשידור חי, אך לאחר מספר תוכניות מועט עברו לצלם את התוכנית מספר שעות לפני שידורה, כפי שנעשה עד היום, ומדמה מעט שידור חי.

בעונה זו שודרו 14 תוכניות.

העונה השמינית

העונה השמינית של התוכנית החלה ב-24 בדצמבר 2010. בעונה זו שונה פעם נוספת פתיח ואולפן התוכנית, וכלל עשרות מסכים משודרגים.

כמו כן, הצטרף גם ערן זרחוביץ', שהיה כותב בצוות התוכנית לביצוע מספר תפקידי אורח. הבולטים שבהם היו דמותו של רזי ברקאי, ודמותו של אמציה מ"הפרלמנט של שאולי", שגם היא נחשבת לאחת הפינות המצליחות בתוכנית, בהובלתו של שאולי.

עונה זו הסתיימה ב-29 באפריל 2011 וכללה 15 תוכניות.

לאחר סיום העונה חזרה התוכנית לספיישל מיוחד לסיקור מחאת האוהלים. לתוכנית זו הצטרפה כשחקנית חיזוק ליאת הר לב, במקום שני כהן.

העונה התשיעית

לאחר העונה השמינית פרשו השחקנים אסי כהן ומאור כהן מהצוות הקבוע, אך במקומם הצטרף באופן קבוע השחקן רועי בר-נתן, והצטרף לתפקידי אורח גם הקומיקאי ירון ברלד. כמו כן ערן זרחוביץ' הצטרף באופן רשמי לצוות השחקנים, ונחשב עד היום לשחקן היחיד בתוכנית שמשמש גם כאחד מהתסריטאים הראשיים. כמו כן, דמותה של חלי גונזלס חזרה מספר פעמים.

במסגרת משאלי הרחוב, בוטלה דמותו של "הישראלי היפה", אך במקומו הוכנה דמות של הרב אליעזר פוקס.

עונה זו החלה ב-23 בינואר 2012, הסתיימה ב-4 ביוני, וכללה 14 תוכניות. עונה זו גם הייתה העונה האחרונה ששודרה בפורמט שידור SDTV 4:3.

לאחר סיום העונה הופק מערכון קצר לסיקור מבצע עמוד ענן.

העונה העשירית

העונה העשירית של התוכנית החלה ב-24 בדצמבר 2012. בעונה זו עזב ערן זרחוביץ' את קאסט השחקנים הקבוע (אך המשיך לכתוב לתוכנית ושב למספר הופעות אורח) לטובת סדרת הבת של התוכנית "הפרלמנט". ליאת הר לב הצטרפה לתוכנית כאורחת קבועה, וירון ברלד הצטרף כשחקן קבוע. בעונה זו התארחו אסי כהן ומאור כהן שחזרו להופעות קצרות. גם בעונה זו דמותה של חלי גונזלס חזרה, וגם דמותו של "הישראלי היפה" חזרה.

בעונה זו, קוצר הפתיח ובמקומו הוצג קטע קצר בלבד מתוכו. עונה זו הייתה עונת הבחירות השנייה בתוכנית, וגם בה בוצע שידור מאוחד עם חברת החדשות.

עונה זו כללה כ-13 תוכניות. בסיום העונה, ב-20 במאי 2013, שודרה תוכנית מיוחדת, המסכמת עשר עונות לתוכנית, ובה גם חזרו להופעה חד פעמית מרבית השחקנים מהעונות הקודמות.

העונה האחת-עשרה

בעונה ה-11 שהחלה ב-3 בינואר 2014, בוצעו מספר שינויים בתוכנית. אולפן התוכנית שונה, סמליל התוכנית שונה, פתיח התוכנית התקצר, ולראשונה, במבזק ה"עוד כותרות" לא הנחה קיציס לבדו את הפינה, ולצדו הצטרפה גם עלמה זק להנחיית הפינה.

בתחילת העונה הופקה סדרת מערכונים אודות "להקת ארבע" בהובלת יעל פוליאקוב ואילן פלד, אך פינה זו בוטלה לאחר ארבע תוכניות.

בעונה זו חזר ערן זרחוביץ' להשתתף בתפקיד קבוע בתוכנית, בנוסף לשובה של ליאת הר לב. משאלי הרחוב הוחלפו בדמות חדשה של "אשר נהג המונית", גם היא בגילומו של סמו, אשר משוחח עם הנוסעים במונית שלו.

עונה זו כללה 14 תוכניות, והסתיימה ב-3 במאי 2014. לקראת סוף עונה זו הודיע טל פרידמן, אחד המשתתפים הוותיקים בתוכנית כי בכוונתו לעזוב בסוף העונה.

לאחר סיום העונה הופק מערכון מיוחד, ללא פרידמן, שהוכן בעיקר לאינטרנט, ובתחילה היה בלעדי באתר של "ארץ נהדרת", בעקבות גל המחאות שהיה בישראל באותה תקופה.

העונה השתים-עשרה

העונה ה-12 של התוכנית הייתה עונת הבחירות השלישית של התוכנית, וגם בה נערך שידור משותף עם "החדשות" ביום הבחירות. עונה זו החלה ב-19 בינואר 2015. לאחר עזיבתו של טל פרידמן את התוכנית, חזר אסי כהן לצוות התוכנית. כמו כן, הצטרף כאורח קבוע השחקן אודי כגן. גם בעונה זו המשיכה פינתו של אשר נהג המונית.

עונה זו כללה 16 תוכניות, והסתיימה ב-18 במאי 2015. ספיישל הסיום צולם ללא קהל, מחוץ לאולפן הראשי.

ב-19 באוקטובר חזרה התוכנית לספיישל מיוחד לסיקור גל הטרור ששטף את המדינה.

העונה השלוש-עשרה

העונה השלוש עשרה של התוכנית החלה ב-28 בינואר 2016. לראשונה בתולדות התוכנית, פוצל המבזק "עוד כותרות" מהתוכנית, ולראשונה לא שודר במסגרת התוכנית הרגילה. במקום זאת, הופקה תוכנית מקוצרת בהנחיית קיציס עצמו באולפן התוכנית, שהוקדשה (לפי התכנון המקורי) להוות המשך לפינה זו. שם התוכנית היה "עוד כותרות". עונה זו הייתה העונה האחרונה בה בוצעו משאלי רחוב בהנחיית יובל סמו. בעונה זו הצטרפה תום יער לכמה מערכונים, ואודי כגן הצטרף לקאסט הקבוע.

העונה כללה 19 תוכניות. גם בתוכנית סיום עונה זו נערך ספיישל שלא צולם באולפן מול קהל. בתוכנית הסיום שב להופעה אחת גם מאור כהן.

העונה הארבע-עשרה

העונה ה-14 של התוכנית כללה 14 תוכניות, החלה ב-20 בפברואר 2017 והסתיימה ב-12 ביוני. לאחר מספר עונות עם פתיח מקוצר בלבד, לעונה זו הוכן פתיח מלא, בדומה לעונות הראשונות.

בעונה זו טל פרידמן חזר לארבעה מערכונים מיוחדים. כמו כן תום יער הצטרפה כאורחת קבועה בתוכנית. בנוסף, דמותו של שאולי חזרה לסדרת מערכונים מיוחדת, העוסקת לראשונה בתוכנית במצוקת חולי הסרטן.

התוכנית "עוד כותרות" לא שוחזרה, אך קטעי הקישור בהובלת ערוץ הכיבוד נשארו בעונה זו. כמו כן, בתחילת חלק מהתוכניות בוצעה פינת מחווה למבזק בשם "Fake News".

תוכנית סיום העונה צולמה בפארק הירקון מול קהל גדול יחסית לתוכניות הרגילות. זוהי העונה האחרונה ששודרה בערוץ 2, בטרם פיצול זכייניות הערוץ. גם בתוכנית סיום עונה זו שב מאור כהן למערכון מיוחד, בדמותו של קרקו מהפרלמנט.

העונה החמש-עשרה

העונה ה-15 עלתה ב-1 בנובמבר 2017, והייתה העונה הראשונה ששודרה בערוץ "קשת 12". עונה זו נחשבת לעונה שונה מהעונות האחרות של התוכנית. תום יער הצטרפה באופן קבוע לתוכנית, אולפן התוכנית שונה מעט. בתחילת העונה שודר הפתיח הרגיל, שהיה אותו הפתיח מהעונה הקודמת (עם כמה שינויים ותיקונים קלים), אך לאחר כמה תוכניות החל תהליך הדרגתי ובסופו בוטל סופית הפתיח.

בעונה זו הוחזרה פינת "מבזק עוד כותרות", אך עם שינויים קלים. קיציס הנחה פינה זו לבדו, אך במרבית הפרקים ישב קיציס באולפן יחד עם הדמויות שהשתתפו מהפאנל הקודם, כאשר לעיתים חלק מהמשתתפים מגיבים ומתבדחים על קטעים ששודרו במבזק.

כמו כן, עונה זו אופיינה בהחזרת דמויות ישנות של התוכנית. למרות עמדתם של מערכת התוכנית כי אינם דוגלים בהחזרת דמויות קבועות שהצליחו, בעונה זו נכללו דמויות קבועות רבות מעונות קודמות.

בעונה זו גם נוסדו דמותם של "הטורטלים", שנחשבות גם הן לאחת הדמויות המצליחות ביותר בתולדות התוכנית. בספיישל יום העצמאות שב מאור כהן למערכון אחד בדמותו של אריק איינשטיין.

בנוסף, עונה זו נחשבת לארוכה ביותר בתולדות "ארץ נהדרת", עם 24 תוכניות, והסתיימה ב-13 ביוני 2018.

לאחר שידור עונה זו (ומעט תוך כדי) החלו שידורי לקטים מיוחדים במסגרת התוכנית בנושאים שונים (לדוגמה מיטב המערכונים המוזיקליים, מיטב מערכוני הקיץ) ומציגים קטעים אהובים מהנושא מכל העונות של התוכנית.

העונה השש-עשרה

העונה ה-16 היא עונת הבחירות הרביעית של התוכנית. עונה זו עלתה ב-16 בינואר 2019.

לפני תחילת עונה זו, הודיעו השחקנים הפופולריים של התוכנית אסי כהן ואודי כגן כי יעזבו את הקאסט הקבוע, וישובו למספר הופעות אורח בודדות. בעקבות זאת, הודיעו בהפקת התוכנית כי בכוונתם לשלב מספר שחקנים חדשים, בהם הקומיקאי שחר חסון, והשחקנים אורי לייזרוביץ' וגיה באר גורביץ'. צורף גם חבר המערכת שרון טייכר שהופיע בעונות קודמות בתפקידי אורח קטנים. כמו כן, טל פרידמן חזר לביצוע מספר תפקידי אורח, כמו גם אסי כהן ששב (נכון לעת עתה) לביצוע שני מערכונים חדשים (אחד מהם לביצוע מערכון של "הטורטלים", שנחשבים לחלק מהדמויות המצליחות של התוכנית). לעונה זו הצטרף גם השחקן ליאור אשכנזי, אשר גילם את דמותו של בני גנץ, יו"ר מפלגת חוסן לישראל ורשימת כחול לבן.

בעונה זו, בדומה לעונות הקודמות בתוכנית, כל תוכנית הוקלטה מספר שעות ספורות טרם השידור. דבר זה גרם לבעיה, כאשר פאנל הפתיחה המרכזי של התוכנית ששודרה ב-20 בפברואר צולם בשתי גרסאות שונות - אחת למקרה שבו יאיר לפיד ובני גנץ יתאחדו, וגרסה נוספת למקרה שבו הם מבטלים את האיחוד. בסופו של דבר, שודרה הגרסה שבו הם מפרקים את האיחוד, אך מספר שעות מועט לאחר השידור גנץ ולפיד חזרו בהם מהצהרתם, והגרסה השנייה שודרה בשידור החוזר ביום שבת.

ב-9 באפריל שודר ספיישל הבחירות של התוכנית, ששולב במהלך השידור המרכזי של חברת החדשות. בניגוד לתוכניות בחירות מן העבר, שודר באופן רציף פאנל ארוך יחסית לפני המדגם, ופאנל שני לאחר המדגם, שיצרו יחדיו (מבחינת אורך) תוכנית שלמה. החלק השני שודר בשידור חי, והתייחס לתוצאות המדגם. בעקבות הקדמת הבחירות לכנסת העשרים ושתיים, ביוני 2019 יצאה התוכנית לחופשת קיץ.

ב-3 בספטמבר 2019 חזרה התוכנית לעונה קצרה במיוחד בת ארבע תוכניות בלבד, בעקבות הקדמת הבחירות. בעקבות כך, העונה ה-16 קוצרה בתוכנית אחת טרם סיומה, ככל הנראה על מנת לחסוך בתקציב לקראת העונה הקצרה.

תוכנית הפתיחה של העונה התאפיינה בשחקנים אורחים רבים יחסית לתוכנית רגילה (כמעט כל משתתפי האורח הקבועים של העונה השש עשרה השתתפו בתוכנית זו: ליאור אשכנזי, אסי כהן, טל פרידמן, ואודי כגן, ובנוסף אליהם השתתפו במערכון מיוחד של "אשר נהג המונית" גם הפוליטיקאים דודי אמסלם, איימן עודה, אורלי לוי-אבקסיס ועמיר פרץ). העונה הסתיימה כשבוע לאחר הבחירות, והעונה השבע-עשרה של התוכנית צפויה לעלות ללא שינויים גדולים בלוח הזמנים.

השפעה

EretzNehederet07
"ארץ נהדרת" - תקליטור DVD, הרגעים הגדולים 2007

לתוכנית חשיבות לא מבוטלת בעצם הבחירה להציג או לא להציג בהבלטה דמויות מסוימות. רבים סבורים כי מעמדם של שלי יחימוביץ', עוזי כהן, מירי רגב או ג'ודי ניר מוזס שלום כדמויות בעלות חשיבות נוצר במידה רבה בעקבות השימוש התכוף בהן כדמויות בתוכנית[12]. מרבית האישים שחיקוייהם מוצגים בתוכנית טוענים שהם מקבלים את דמויותיהם הקריקטוריסטיות המוצגות בתוכנית ברוח טובה ובהומור, ואף מוחמאים מהכללתם בתוכנית, אך דווחו גם מקרים של פגיעה ועלבון. דוגמה בולטת היא מוחמד אבו טיר, ממנהיגי החמאס, שהביע את הסתייגותו מן השימוש בדמותו בתוכנית דרך חיקויו על ידי טל פרידמן ככזו המנסה ללא הרף לפתות ישראלים להגיע לאזור השטחים במסווה של מארגן מסיבות. הצגת נשיא המדינה משה קצב כאוויל מוחלט גררה מחאות מצד לשכת הנשיא, ושחקן הכדורגל אבי נמני ביקש, כפי שנטען בתקשורת, כי הצגתו בתוכנית תמותן. אברי גלעד, שבעונה השביעית חוקה על ידי אסי כהן, התלונן כי הוצג בתוכנית בתור אחד שמרוויח את הונו מסבל של אחרים.

הפופולריות הרבה של "ארץ נהדרת" בציבור הישראלי באה לידי ביטוי לא רק במדרוג גבוה אלא גם במקום שניתן לה בבמות נוספות. כך למשל הצלחת העונה הראשונה הביאה את חברות התחפושות בפורים 2004 לייצר תחפושות של הדמויות המפורסמות של התוכנית, כמו לובה (טל פרידמן) ועוזי כהן (אלי פיניש). התוכנית נבחרה בשנת 2010 לתוכנית העשור של גלי צה"ל והתחנה אף הקדישה לה מצעד מערכונים מיוחד.

ב-10 באפריל 2013 נפתחה במוזיאון ארץ ישראל תערוכת תצלומים של שחקני התוכנית ודמויות שונות מכל העונות לרגל עונת העשור[13]. באותה שנה זכתה התוכנית בפרס "כד החלב" המוענק לאישים בתחום הטלוויזיה מטעם המכללה האקדמית עמק יזרעאל.

בנאומו בירושלים ב-2013 אמר נשיא ארצות הברית ברק אובמה בבדיחות: "כל הדרמה שהייתה ביני לבין ידידי ביבי הייתה בסך הכול מזימה לייצר תוכן עבור 'ארץ נהדרת'."[14]

ביקורת

למרות ההצלחה המסחרית ספגה התוכנית ביקורת על גישתה הבידורית בעיקרה. לטענת מספר מבקרים, הסאטירה בתוכנית הומרה באסופה של חיקויים מבוצעים היטב, והתוכנית נמנעת מביקורת של ממש על דמויות מרכזיות ועל נושאים בוערים בזירה הפוליטית והציבורית[15][16]. בעונות המאוחרות יותר של התוכנית טענו המבקרים שהתוכנית לא רק חדלה מלעסוק בסאטירה אלא גם הפסיקה להיות מצחיקה[17] ולמעשה נשארה בלעדית תחת תו "תוכנית הבידור" הפופולרית[18].

כותבי התוכנית מציגים את עצמם כבעלי אג'נדה שמאלית מה שהשפיע על תפיסת התוכנית בציבור ועל התגובות אליה, בעיקר מצד הימני של המפה הפוליטית[19]. צופים מימין הרבו לטעון כי התוכנית מוטה פוליטית לטובת השמאל ומציגה ימנים ומתנחלים באופן מוקצן ומוגזם, בין השאר בהצגתם של אביגדור ליברמן ויעקב כץ כפשיסטים ואף כנאצים. ביטוי קיצוני לביקורת זו הייתה הפצתה של תמונה בה מופיע עורך התוכנית, מולי שגב, כשהוא לבוש כקצין אס-אס[20]. משמאל תקפו בחריפות את הפעולה וטענו כי יש להבדיל בין ביקורת סאטירית, גם אם בוטה, לבין תוקפנות חסרת ביסוס[21]. מימין טענו שעל אף שהפעולה פסולה כשלעצמה, בעצם העובדה שהתוכנית בחרה לעשות שימוש בדימויים מעין אלו היא התירה למתנגדיה להשיב באותו מטבע[22].

בעונה ה-15 הוצג השר נפתלי בנט עם אביזרים של בתי תפילין לראשו כתסרוקת המזוהה עם נטע ברזילי, במסגרת מערכון סביב זכייתה באירוויזיון (למרות שלא היה מדובר בתפילין אמיתיים). בתוך זמן קצר התחוללה סערה ברשת ובמקביל אליה הגיבו ראשי כל הסיעות הדתיות. אף הרב הראשי לישראל דוד לאו פרסם באופן חריג הודעה לעיתונות בגנות המעשה וכתב שראוי שהמערכת תתנצל על כך. בין המגיבים היו גם שר החינוך בנט שכתב: "עליי תצחקו כמה שתרצו, אבל על תפילין וקודשי ישראל – לא". וכן שר התקשורת איוב קרא. למחרת הגיב גם ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר: "ישנם דברים שפשוט לא עושים". גם הרשות השנייה, הגוף הרגולטורי שמפקח על קשת, הודיעה כי היא "רואה בביזוי סמליים דתיים, של כל הדתות, מעשה חמור", וש"על אף שקיימת חשיבות עליונה לחופש הביטוי והיצירה, על אחת כמה וכמה כשמדובר בסאטירה, נראה כי במקרה זה נחצו קווים אדומים". ההפקה הגיבה שהמערכון עסק בזכייתה של נטע ברזילי באירוויזיון ובעיסוק הציבורי הנרחב בנושא, וכי לא הייתה כוונה לפגוע או לבזות[23]. באפריל 2019 מחו אנשי מפלגת ש"ס על הצגה של הרב עובדיה יוסף בתוכנית בצורה מבזה.

ביקורת מכיוון אחר הוטחה בתוכנית על כך שלמרות התיימרותה לשקף פנים שונות בחברה הישראלית, היא משקפת בעיקר פנים מוכרות בטלוויזיה הישראלית ומרבה לעסוק בשיח הפנימי של עולם הבידור אליו היא משתייכת. לעיתים, נטען, היו דמויות ששימשו פעמים רבות בעיקר משום שאחד המופיעים בתוכנית היטיב לחקותן, ובלי קשר למקומן השולי בציבוריות הישראלית. בנוסף הועלו טענות על כך שהתוכנית מציגה נשים ויחידים מקבוצות מוחלשות בחברה באופן סטריאוטיפי הגובל בגזענות[24].

בתחילת עונתה השלישית של "ארץ נהדרת" מחו עסקנים מנציגי הציבור הציוני-דתי על שידור התוכנית בליל שבת וטענו כי שידור תוכנית המובילה את השיח התרבותי הישראלי ביום שבו אינם יכולים לצפות בה גורם להוצאתם משיח זה. בעקבות פנייה של חבר הכנסת שאול יהלום הוחלט לשדר שידור נוסף של התוכנית בימי רביעי, אך במתכונת מקוצרת של שעה בלבד, כולל פרסומות (וצמצום קטעים וכותרות). בעונה הרביעית הועלתה ביקורת על כמות הלקטים הרבה ששודרה בלא הודעה ברורה מוקדמת, דבר שגרם לאכזבת הצופים שציפו לתוכנית חדשה.

בשנת 2019, הדמות שאולי שגילם אסי כהן ב"ארץ נהדרת" וב"הפרלמנט" נבחרה על ידי וואלה! NEWS כדמות הטלוויזיונית הגדולה של העשור השני של המאה ה-21.[25]

הפקות ספין-אוף

זוהי סדום

לאור הצלחתה הרבה של התוכנית, יצא לאקרנים באוגוסט 2010 סרט קולנוע באורך מלא בשם "זוהי סדום", בו מככבים כוכבי העבר וההווה של "ארץ נהדרת" בתור הדמויות התנ"כיות מסיפור החרבתה של סדום. הופיע בתפקיד אורח מוטי קירשנבאום אשר שיחק את דמותו של אברהם.

הפרלמנט

בשנת 2012 עלתה לשידור בזכיינית קשת סדרת טלוויזיה בשם "הפרלמנט", שהיוותה ספין אוף של "ארץ נהדרת". הסדרה בוססה על פינה באותו שם ששודרה בעונה השמינית של התוכנית ועקבה אחר חבורה של גברים בגיל העמידה (אסי כהן, יובל סמו, ערן זרחוביץ', מריאנו אידלמן ומאור כהן) שיושבים באופן קבוע בבית קפה מקומי ומשוחחים. הסדרה הרחיבה את המערכון וזכתה להצלחה ולשבחי הביקורת והקהל.

עוד כותרות

בשנת 2016 יצאה סדרה בת נוספת של התוכנית בשם "עוד כותרות", איל קיציס עושה מהדורה מורחבת של סיכום חדשות השבוע בצורה פרודית, ומבוססת על פינות המבזק של "ארץ נהדרת". בהמשך, הסדרה התמקדה יותר בעלילות מאחורי הקלעים של הפקת "עוד כותרות", ונזנח קלות הרעיון המקורי (לדוגמה: פרק "מאחורי הקלעים" פיקטיבי על הפקת התוכנית, וכל קטעי האולפן הם קטעי קישור בלבד).

ראו גם

קישורים חיצוניים

כתבות וריאיונות

ביקורות

הערות שוליים

 1. ^ שישי שואו: ארץ נהדרת שולטת, באתר nrg‏, 1 באוקטובר 2008
 2. ^ רן בוקר, מה לעזאזל זה כלבוטק?, באתר ynet, 24 בינואר 2014
 3. ^ לי-אור אברבך, פרומו, פורמט מנצח, באתר nrg‏, 22 בדצמבר 2006
 4. ^ טלי קיים‏, הכל נשאר במשפחה: נפוטיזם עם חיוך בסט של "ארץ נהדרת", באתר וואלה! NEWS(הקישור אינו פעיל, 21 במרץ 2019)
 5. ^ ניב הדס, המערכונים שמחזירים את הכבוד לשחיתות בשלטון המקומי, באתר הארץ
 6. ^ נועה פרייס‏, רמת הוד זה כאן: משרד היח"צ של פיירברג - מכספי ציבור, באתר וואלה! NEWS
 7. ^ אריאל אוסרן, ‏מינוי הקרובים בשלטון המקומי חוגג, באתר ‏mako
 8. ^ מאיר תורג'מן, רמת הוד השרון, באתר ידיעות אחרונות
 9. ^ שרון טייכר השתתף מספר פעמים גם בעונות הקודמות בתוכנית בתפקידים קטנים יחסית, לרבות קריינות במערכוני חוץ. בעונה ה-14 התארח באופן קבוע בסדרת מערכונים ספציפית, שבוטלה לאחר מספר מערכונים.
 10. ^ יעל פוליאקוב ואילן פלד התארחו בסדרת מערכונים ייחודית משלהם, שבוטלה לאחר 4 תוכניות.
 11. ^ https://www.makorrishon.co.il/nrg/online/47/ART1/748/876.html
 12. ^ יוסי זילברמן, ‏מה קרה כששלי פגשה את חלי?, באתר ‏mako‏‏, ‏6 בנובמבר 2012‏
 13. ^ תערוכת צילום של "ארץ נהדרת" במוזיאון ארץ ישראל, באתר ‏mako‏‏, ‏10 במרץ 2013‏
 14. ^ אובמה: הדרמה ביני לבין ביבי - מזימה לייצר תוכן ל"ארץ נהדרת", באתר ynet, 21 במרץ 2013
 15. ^ המבקר שמוליק דובדבני כתב: "כצפוי, במסווה של תוכנית סאטירה והומור כאילו-נועז, ממשיכים עורכי וכותבי 'ארץ' ללעוג לשוליים החברתיים של ישראל... כבעבר, גם בעונתה החמישית 'ארץ נהדרת' צוחקת מלב הקונצנזוס."שמוליק דובדבני, עולים על השוליים, באתר ynet, 7 בינואר 2008
 16. ^ המבקר יוסי קליין כתב: "תוכנית סאטירית מלווה את המציאות והמציאות מספקת די חומרים שאפשר להתייחס אליהם, אבל 'ארץ נהדרת' היא תוכנית בידור ולא סאטירה. סאטירה צוחקת על הצופה, תוכנית בידור מצחיקה אותו."
 17. ^ המבקרת שירית טרוינר כתבה: "שלוש העונות האחרונות של תוכנית הסאטירה המובילה של המדינה נראו כמו עונה אחת דלילה בפאנצ'ים או מערכונים זכירים במיוחד"
  שירית טרוינר, יש לנו ארץ מנומנמת: "ארץ נהדרת" חייבת להשתנות, באתר nrg‏, 5 ביוני 2012
 18. ^ ""ארץ נהדרת" עדיין שנונה לפרקים, מתהדרת בקאדר שחקנים מהשורה הראשונה ומצליחה להיות אחת התוכניות הנצפות גם בעונה החלשה ביותר שלה, אבל סאטירה - אין."
  ליאת ריקליס, עכבר העיר אונליין, "ארץ נהדרת 9": נשארו רק המערכונים, באתר הארץ, 5 ביוני 2012
 19. ^ דוד ורטהיים‏, דוד ליפשיץ: "אני שמאלני. ואני לא מתנצל על זה ולא מתבייש בזה", באתר וואלה! NEWS‏, 24 בדצמבר 2012
 20. ^ יהושע בריינר ופנחס וולף‏, תמונת עורך "ארץ נהדרת" במדי אס-אס מופצת ברשת, באתר וואלה! NEWS‏, 9 במרץ 2011
 21. ^ המבקר ניב שטנדל כתב: "הקצנת דמותו של ליברמן לדמות פשיסט מסוכן היא שימוש בכלי סאטירי להעברת מסר. בהצגת שגב כקצין אס.אס אין כל מסר של מחאה. יש בה רק אלימות לשמה. אלימות מאוד פשטנית, נטולת תחכום 'שמאלני'. אגרוף לפרצוף."
  ניב שטנדל, עכבר העיר אונליין, ארץ נהדרת היא הקול השפוי? תעבדו על מישהו אחר, באתר הארץ, 9 במרץ 2011
 22. ^ באתר ביקורת התקשורת הימני לאטמה נכתב: "תעשה לנו טובה שגב, בסך הכל מישהו שיחק עליך את הטריק המלוכלך והפשטני שאתה משחק על אביגדור ליברמן וכצל'ה כבר שתי עונות לפחות. זה זול, זה לא מצחיק, זה זילות השואה, וגם דברים מצחיקים לא מושכים על פני שתים שלוש עונות. אז ככה זה נראה ומרגיש מהצד השני, תכיר."לטמה SEO - בלוג שיווק, מרקטינג, ודיגיטל, לטמה SEO (בhe-IL)
 23. ^ יונתן כיתאין, בנט, דרעי וליצמן יצאו בחריפות נגד מערכון ב"ארץ נהדרת", באתר גלובס, 17 במאי 2018
 24. ^ המבקרת אריאנה מלמד כתבה: "בעיני היו קטעי 'הרומנים' נגועים בגזענות. הנה המלצה לניסוי ביתי קטון: במקום 'רומנים', נסו לחשוב שהקטעים הללו היו מוקדשים ל'יהודים'. לא מצחיק, נכון? אפילו קצת מקומם, אולי?" אריאנה מלמד, הייתה לנו ארץ נהדרת, באתר ynet, 4 במאי 2006
 25. ^ עידו ישעיהו ושגיא בן נון‏, זמן שאולי, באתר וואלה! NEWS
הקודם:
2003 - שי ודרור
פרס האקדמיה לטלוויזיה - תוכנית הבידור הטובה ביותר
2004 - ארץ נהדרת
הבא:
2005 - כוכב נולד 2
הקודם:
אין (קטגוריה חדשה)
פרס מסך הזהב - תוכנית השנה
2004, 2005 - ארץ נהדרת
הבא:
אין (הפרס בוטל)
הקודם:
2003 - כוכב נולד
פרס מסך הזהב - תוכנית בידור
2004, 2005 - ארץ נהדרת
הבא:
אין (הפרס בוטל)
הקודם:
2004 - מ.ק. 22
פרס האקדמיה לטלוויזיה - הסדרה הקומית הטובה ביותר
2005 - ארץ נהדרת
הבא:
2006 - אמא'לה
הקודם:
2005 - כוכב נולד 2
פרס האקדמיה לטלוויזיה - תוכנית הבידור הטובה ביותר
2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 - ארץ נהדרת
הבא:
2012 - מצב האומה
הקודם:
2016 - גב האומה
פרס האקדמיה לטלוויזיה - תוכנית הסאטירה והמערכונים הטובה ביותר
2017, 2018 - ארץ נהדרת
הבא:
2019 - טרם התקיים
אודי כגן

אודי כגן (נולד ב-8 ביוני 1981) הוא קומיקאי, סטנדאפיסט, תסריטאי, עורך וידאו ומוזיקאי ישראלי. כגן נודע בזכות סדרת הרשת שיצר, כתב וכיכב בה - "משיח", ובזכות השתתפותו בתוכניות הסאטירה "ארץ נהדרת" של קשת, וב"גב האומה" של ערוץ 10.

אורנה בנאי

אורנה בנאי (נולדה ב-25 בנובמבר 1966) היא שחקנית וקומיקאית ישראלית, לשעבר חברת מועצת עיריית תל אביב-יפו. זוכת פרס האקדמיה לטלוויזיה.

איל קיציס

איל קיציס (נולד ב־7 בינואר 1969) הוא שחקן, קומיקאי ומנחה טלוויזיה ישראלי.

אלי פיניש

אלי פיניש (נולד ב-17 ביוני 1975) הוא קומיקאי, שחקן, מדבב וסטנדאפיסט ישראלי. ידוע בעיקר כחבר קאסט בתוכנית הסאטירית "ארץ נהדרת" וכשותפו של מריאנו אידלמן לצמד הקומי "אלי ומריאנו".

אסי כהן

אסי כהן (נולד ב-10 באוקטובר 1974) הוא קומיקאי, שחקן, תסריטאי וסטנדאפיסט ישראלי. זוכה חמש פעמים "פרסי האקדמיה לטלוויזיה" ו"פרס אנשי השנה".

דב נבון

דב נבון (נולד ב-15 ביוני 1959 בתל אביב בשם דב פרשטנדיג) הוא שחקן וקומיקאי ישראלי.

דוד ליפשיץ (תסריטאי)

דוד ליפשיץ (נולד ב-31 בינואר 1975 בנתניה), הוא תסריטאי ומגיש טלוויזיה ישראלי, זוכה פרס האקדמיה לטלוויזיה.

הפרלמנט

הפרלמנט היא סדרה קומית ישראלית זוכת פרס האקדמיה לטלוויזיה, ששודרה בערוץ 2 על ידי הזכיינית קשת החל משנת 2012. התוכנית היא סדרה-בת של "ארץ נהדרת".

טל פרידמן

טל פרידמן (נולד ב-20 בדצמבר 1963) הוא קומיקאי, שחקן, מוזיקאי, סטנדאפיסט ומדבב ישראלי.

יובל סמו

יובל סמו (נולד ב-20 ביוני 1969) הוא קומיקאי, שחקן וסטנדאפיסט ישראלי.

הוא התפרסם לראשונה בתוכנית המערכונים "דומינו" כחבר בהרכב הקומי "שלישיית פרוזק", יחד עם שלומי קוריאט ואופיר לובל, ולימים גם כאחד מחברי הקאסט של תוכנית הסאטירה הפופולרית "ארץ נהדרת".

ליאת הר לב

ליאת הר לב (נולדה ב-9 באוגוסט 1979 ברעננה) היא שחקנית, קומיקאית ומדבבת ישראלית, זוכת שני פרסי האקדמיה הישראלית לטלוויזיה לשחקנית הקומית הטובה ביותר על משחקה בסדרה הקומית "הפרלמנט".

מאור כהן

מאור כהן (נולד ב-1 במאי 1974) הוא זמר-יוצר, מוזיקאי, שחקן ובדרן ישראלי. בתחילת שנות ה-90 הנהיג את להקת הרוק המשפיעה זקני צפת, ומאז התפרקותה כיהן כסולן במספר הרכבים מוזיקליים, רובם במשותף עם חבריו לשעבר בלהקה. בנוסף, שיחק כהן בסדרת הטלוויזיה "מסודרים" ובתוכניות "ארץ נהדרת" ו"הפרלמנט".

בתחילת דרכו המוזיקלית זכה בתקשורת לכינוי "ילד הפלא של הרוק הישראלי" על רקע הופעותיה החיות הכריזמטיות של להקת זקני צפת במסגרת סצנת הרוק האלטרנטיבי התל אביבית של אז. חלק מהפרויקטים בהשתתפותו של כהן כוללים מוטיבים הומוריסטיים או "שטותניקיים" ברוח הופעותיה של זקני צפת, כמו למשל שיר שכולל רק מילה אחת ("ריקי" של זקני צפת), שירים שמושרים בקול ילדותי (צמד ראות) או נשי ("בחור חשדן" של הבליינים), מעברים קיצוניים בין סגנונות מוזיקליים במסגרת אלבום אחד (זקני צפת, הבליינים, צמד ראות), וחיקויים של זמרים ישראלים מוכרים ("שוביניסט" ו"השד" של הבליינים). כהן הוציא גם שני אלבומי סולו מוערכים שהופקו מוזיקלית בידי פיטר רוט.

מולי שגב

שמואל (מולי) שגב (נולד ב-19 בפברואר 1972) הוא מפיק, עורך ותסריטאי ישראלי.

מצלמה יחידה

מצלמה יחידה היא טכניקת צילום של סרטי קולנוע ושל תוכניות טלוויזיה. בשיטה זו מצלמה אחת ויחידה, מצלמת וידאו או מצלמת פילם, נמצאת על סט הצילומים.

שיטה זו מקובלת מאוד בתעשיית הקולנוע, אולם בתעשיית הטלוויזיה שיטה זו מקובלת בעיקר בסדרות דרמה (כגון: "הסופרנוס", "עמוק באדמה", ציידי הצללים, ו"אוז"), וקומדיות (כגון: "סקראבס", "קוראים לי ארל" ו"משפחה בהפרעה"). רוב תוכניות הטלוויזיה כיום אינן מצולמות בשיטה זו, אלא מצולמות באולפן טלוויזיה שבו יש שתי מצלמות או יותר (כגון: "מבט לחדשות", "פופוליטיקה", "ארץ נהדרת", "כוכב נולד", "סיינפלד", "חברים").

מריאנו אידלמן

מריאנו אידלמן (נולד ב-27 ביוני 1974 בארגנטינה) הוא קומיקאי, שחקן וסטנדאפיסט ישראלי. ידוע כפאנליסט בתוכנית הסאטירית "ארץ נהדרת" וכשותפו של אלי פיניש לצמד הקומי "אלי ומריאנו".

עלמה זק

עלמה זק (נולדה ב-21 בנובמבר 1970) היא שחקנית וקומיקאית ישראלית, זוכת פרס האקדמיה לטלוויזיה.

ערן זרחוביץ'

ערן זרחוביץ' (נולד ב-15 בנובמבר 1974) הוא קומיקאי, תסריטאי, שחקן טלוויזיה ושדרן רדיו ישראלי, זוכה פרס האקדמיה לטלוויזיה.

רועי בר-נתן

רועי בר-נתן (נולד ב-18 בדצמבר 1976 בהרצליה) הוא קומיקאי, שחקן ומנחה טלוויזיה ישראלי.

שני כהן

שני כהן (נולדה ב-7 בספטמבר 1980) היא שחקנית, קומיקאית, ומדבבת ישראלית.

ארץ נהדרת
עורכים דוד ליפשיץמולי שגב • אסף שלמון
משתתפים קבועים מריאנו אידלמןליאור אשכנזיגיה באר גורביץ'רועי בר-נתןירון ברלדליאת הר לבעלמה זקערן זרחוביץ'שחר חסוןתום יערשני כהןאורי לייזרוביץ'יובל סמואלי פינישטל פרידמןאיל קיציס
משתתפי עבר אורנה בנאיאודי כגןאסי כהןמאור כהןדב נבוןיעל פוליאקובאילן פלד
הפקות ספין-אוף זוהי סדוםהפרלמנטעוד כותרות
ראו גם ארץ נהדרת - דמויותמתוקה מהחייםניר וגליערוץ הכיבוד

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.