ארץ ישראל הישנה והטובה חלק ב'

"ארץ ישראל הישנה והטובה חלק ב'" הוא אלבומם של הזמר אריק איינשטיין והמוזיקאי אבנר קנר, שיצא ב-1976 על ידי חברת התקליטים פונוקול (אז נקראה ליטרטון חיפה) בשיתוף פעולה עם חברת "הגר". בהפקת מיכאל תפוח. האלבום מכיל בעיקרו שירים מהקלאסיקה הישראלית שחידש איינשטיין. אבנר קנר עיבד והפיק מוזיקלית את מרבית שירי האלבום (למעט "משורר זקן" בעיבודו של שם טוב לוי), הלחין את השירים "האווזים" ו"משורר זקן" ושר בדואט עם איינשטיין את השיר "האווזים".

ארץ ישראל הישנה והטובה חלק ב'
Scארץישראלהישנהוהטובהחלקב'1
אלבום אולפן מאת אריק איינשטיין ואבנר קנר
יצא לאור 1976
הוקלט 1976
סוגה מוזיקה עממית
אורך 36:23
חברת תקליטים פונוקול
הפקה מיכאל תפוח
כרונולוגיית אריק איינשטיין
האהבה פנים רבות לה
(1976)
ארץ ישראל הישנה והטובה חלק ב'
(1976)
ארץ ישראל הישנה והטובה חלק ג'
(1977)

שירי האלבום

  1. פרח הלילך (אורי אסף/נורית הירש)
  2. שיר העמק (נתן אלתרמן/דניאל סמבורסקי)
  3. האווזים (לאה גולדברג/אבנר קנר)
  4. דוגית נוסעת (נתן יונתן/לב שוורץ)
  5. לילה (שלום חנוך)
  6. הוא לא ידע את שמה (חיים חפר/סשה ארגוב)
  7. בגליל (אברהם ברוידס/נחום נרדי)
  8. משורר זקן (לאה גולדברג/קנר)
  9. כשאור דולק בחלונך (עמוס אטינגר/סשה ארגוב)
  10. פגישה לאין קץ (נתן אלתרמן/נעמי שמר)

משתתפים

קישורים חיצוניים

אבנר קנר

אבנר קֶנֶר (נולד ב-1 בינואר 1952) הוא מוזיקאי, כותב, מעבד, זמר ונגן פסנתר ישראלי. בשנות ה-70 היה קנר בין חלוצי הרוק המתקדם בישראל.

אנשים אוהבים לשיר

"אנשים אוהבים לשיר" הוא אלבום ההופעה הראשון של הזמר אריק איינשטיין, שיצא בשנת 1977.

אלבום זה הוא הראשון מבין שני אלבומי ההופעה החיה שהוציא איינשטיין במהלך הקריירה שלו. ההקלטות נערכו מתוך שתי הופעות, שהתקיימו בחודש מרץ 1977; הראשונה בהיכל התרבות בתל אביב והשנייה בקיבוץ גבעת חיים. האלבום, שעיבד והפיק מוזיקלית יוני רכטר, נפתח בנעימה אינסטרומנטלית בשם "הנקניק מצייטלין" (כינוי שהדביק איינשטיין לרכטר, שהתגורר ברחוב צייטלין בתל אביב) ומכיל בהמשכו שירים מתקופות שונות ובעיבודים חדשים. את השיר "הימים חולפים" שר רכטר.

שנתיים לאחר צאת האלבום, יצא אלבום ההופעה השני של איינשטיין, במשותף עם שלום חנוך.

ארץ ישראל הישנה והטובה חלק ג'

"ארץ ישראל הישנה והטובה חלק ג'" הוא אלבום של הזמר אריק איינשטיין והמוזיקאי אבנר קנר משנת 1977. האלבום מכיל בעיקרו שירים מהקלאסיקה הישראלית, שחידש איינשטיין עם עיבודים מאת קנר.

קנר עיבד את שירי האלבום וכן הלחין את השיר "מאחורי השער". יוני רכטר הלחין את השיר השני החדש באלבום: "עטור מצחך זהב שחור" למילים של המשורר אברהם חלפי, שאיינשטיין הקליט מאוחר יותר אלבום שלם של שיריו. שיר זה, הבולט באלבום, הפך מיד עם יציאתו לאחד משיריו המרכזיים של איינשטיין, ונחשב לאחד מהשירים האהובים על קהל המאזינים הישראלי.

את עטיפת האלבום עיצב דוד טרטקובר, על בסיס לוח משחק ישן שנמצא היה באוספו.

דליה והמלחים

דליה והמלחים הוא סרט קומי ישראלי משנת 1964, בבימויו של מנחם גולן ובכיכובם של "שלישיית גשר הירקון" ו"רביעיית מועדון התיאטרון" (מלבד שמעון בר) והכוכבנית הצרפתייה ורוניק ונדל.

האהבה פנים רבות לה

"האהבה פנים רבות לה" הוא אלבום של הזמר אריק איינשטיין והמוזיקאי יוני רכטר משנת 1976. האלבום מהווה את שיתוף הפעולה הראשון של איינשטיין עם רכטר, יוצא להקת כוורת.

רכטר הלחין ועיבד את מרבית שירי האלבום, למעט השירים "עוד יהיה", שכתב והלחין איינשטיין, והשירים "זה לא בושה להיות עצוב" ו"לא היה מה שהיה", שהולחנו על ידי רכטר יחד עם שותפו הקודם של איינשטיין ושל רכטר עצמו, המוזיקאי אבנר קנר. האלבום כולל גם גרסה עברית לא מלאה לשירו של אלביס פרסלי "Love Me Tender", שעוברת לשם "נגמרו לי המילים" וכולל גם שירה באנגלית.

איינשטיין כתב את מרבית שירי האלבום, ואת השאר כתבו לאה גולדברג, רכטר וגידי רוזנטל.

לצד רכטר מנגנים באלבום יוצאי להקת כוורת נוספים: יצחק קלפטר, מאיר פניגשטיין ואלון אולארצ'יק (התקליטון הראשון שהוציא איינשטיין בשנת 1960 כלל שיר שנכתב לו על ידי אביו של אולארצ'יק, אדוארד: "היא הייתה בת 17").

את עטיפת האלבום ציירה בתו של איינשטיין, שירי, שציירה שנים ספורות קודם לכן את עטיפת האלבום "סע לאט".

הייתי פעם ילד

הייתי פעם ילד הוא אלבום האולפן ה-27 של אריק איינשטיין, שיצא כפרויקט משותף עם יוני רכטר בשנת 1989.

ועוד לא אמרתי הכל

ועוד לא אמרתי הכל הוא אלבום אוסף שירים נדירים של הזמר אריק איינשטיין, שיצא בשנת 2018 בעקבות קמפיין גיוס המונים מוצלח שערכה חברת פונוקול.

ב-2018 לאחר עבודת עריכה מקיפה, הוציאה חברת פונוקול מחדש את כל אלבומיו של אריק איינשטיין שיצאו בין השנים 1978-1969 במקור בחברת פונודור (כיום פונוקול). את סדרת האלבומים שיצאו במארז חגיגי שנקרא "שיר שחלמתי", ליווה אלבום אוסף אותו ערך יואב קוטנר וכולל 21 שירים נדירים שלוקטו במהלך עבודת עריכת המארז. חלק מהשירים יצאו במקור בתקליטונים ולא נכללו באלבומי האולפן וחלקם טרם פורסם מעולם.

שם האלבום נקרא בעקבות השיר הנושא את אותו שם והוקלט באולפני טריטון ב-1977, בלחן של אבנר קנר למילים מאת נתן זך. ההקלטה הופקה כתקליטון שדרים במסגרת העבודה על האלבום ארץ ישראל הישנה והטובה חלק ג' אך נגנזה.

ילדים (אלבום)

"ילדים" הוא אלבום שירי ילדים מאת אריק איינשטיין ושם טוב לוי (אשר זכה לקרדיט "שמי לוי" על עטיפת האלבום). האלבום יצא בשנת 1976.

האלבום מכיל שירי ילדים ישנים שעיבד שם טוב לוי, וכן שירי ילדים שהולחנו בידיו.

יסמין (אלבום)

יסמין הוא אלבום הסולו השמיני של הזמר הישראלי אריק איינשטיין, שיצא בשנת 1972.

יש בי אהבה

"יש בי אהבה" הוא אלבום האולפן ה-29 של הזמר הישראלי אריק איינשטיין, בשיתוף המוזיקאי שם טוב לוי, שיצא בשנת 1995.

כבלים (סרט)

כבלים הוא סרט קומדיה-סאטירי ישראלי בבימויו של צבי שיסל שיצא בשנת 1992.

בסרט מככבים אריק איינשטיין, מוני מושונוב וצבי שיסל, יחד עם שחקנים רבים אחרים, ובהם שרית סרי, קרן מור, שלמה בראבא ויעקב כהן, וכן הופעות אורח כגון זו של יאיר לפיד. כמו כן, משתתפים בסרט הילדים של צבי שיסל – דניאל שיסל, של אריק איינשטיין – אמיר איינשטיין, ושל מוני מושונוב – אלמה ומיכאל מושונוב. זהו הסרט האחרון למבוגרים שבו השתתף איינשטיין, ואחת מהופעותיו האחרונות מחוץ למסכי המרקע (נוסף על "כמו גדולים", גם כן בהשתתפותם של שלושת השחקנים המרכזיים).

בשנת 2010 הופץ הסרט לראשונה על גבי DVD.

כל הטוב שבעולם

כל הטוב שבעולם הוא אלבום האולפן האחרון של הזמר אריק איינשטיין, שיצא בשנת 2007 בשיתוף עם המוזיקאי גיא בוקאטי.

בוקאטי, ששיתוף הפעולה שלו עם איינשטיין החל ב-2005 וזכה לעיתים לביקורות שליליות, הלחין את כל שירי האלבום ועיבד את כולם יחד עם עדי גולדשטיין. בוקאטי אף כתב את מילות כל השירים מלבד "רגע לפני" (שנכתב על ידי יעקב רוטבליט) ו"רוקד את הטנגו לבד" (שנכתב על ידי איינשטיין ובוקאטי במשותף).

כבר בסוף שנת 2006 יצאו לרדיו סינגלים מתוך האלבום, בהם "רגע לפני", "שוב אותו העצב", "איפה שלא תהיי" ו"פה אצלנו". האלבום, שיצא לחנויות בספטמבר 2007 (ראש השנה תשס"ח), זכה לביקורות מעורבות, ושיריו לא זכו להשמעות רבות בתחנות הרדיו.

לאן פרחו הפרפרים

"לאן פרחו הפרפרים" הוא האלבום ה-31 של הזמר אריק איינשטיין, בשיתוף פעולה עם שם טוב לוי, שיצא בשנת 1997.

מזל גדי (אלבום)

"מזל גדי" הוא אלבום הסולו השני של הזמר אריק איינשטיין, אשר יצא בשנת 1968. זהו האלבום הראשון בו שיתף פעולה עם שלום חנוך.

מיכאל תפוח

מיכאל תפוח (נולד ב-16 ביולי 1948) הוא מפיק קולנוע וטלוויזיה ואמרגן ישראלי, יושב ראש הוועד המנהל של איגוד האמרגנים ומפיקי אמנויות הבמה בישראל.

שביר

"שביר" הוא אלבום האולפן ה-20 של הזמר אריק איינשטיין, בשיתוף המוזיקאי יצחק קלפטר, שיצא בשנת 1983.

שירי ילדים (אלבום)

שירי ילדים הוא אלבום שירי ילדים מאת אריק איינשטיין ורוב הכסלי, גיטריסט להקת הצ'רצ'ילים. האלבום יצא בשנת 1971, והוא בין התקליטים היחידים של איינשטיין שלא הודפסו מחדש. למרות זאת בשנת 1999 הוא יצא במהדורת דיסק בחברת פונוקול.

מלבד שירי ילדים שנכתבו עבור האלבום, מופיעות בו גם גרסאות חדשות לשירים שנכללו באלבומיו של איינשטיין בעבר - "מאיה" מהאלבום פלסטלינה ששר במקור שלום חנוך, ו"ברל'ה צא" שהופיע בגרסה אינסטרומנטלית באלבום שבלול. כמו כן מופיעה גרסה מוקדמת לשיר "אני מבין", שנכלל מאוחר יותר באלבום בדשא אצל אביגדור. איינשטיין הלחין שלושה משירי האלבום, והם מהשירים הבודדים שהלחין בעצמו.

שתי גיטרות בס תופים

שתי גיטרות בס תופים הוא אלבום של הזמר אריק איינשטיין, שיצא בשנת 2004. את האלבום הפיקו ברי סחרוף ופיטר רוט. את מילות השירים כתבו אברהם חלפי, לאה גולדברג, יהודה אופן, יעקב רוטבליט ואיינשטיין עצמו. האלבום הוקלט במשך שנה באולפנו של יזהר אשדות.

השירים "בואנס נוצ'ס" ו"מילים, מילים" מתוכו יצאו כסינגלים עוד בשנת 2003. לאחד השירים מהאלבום, "זה לא בדיוק געגוע", נוצר קליפ. את "פנסי העיר דולקים עדיין" (גרסת כיסוי לשירו של בני ברמן משנת 1960) שר איינשטיין בדואט עם הזמרת רוני אלטר.

תוצרת הארץ (אלבום)

תוצרת הארץ הוא אלבום האולפן ה-23 של הזמר אריק איינשטיין, בשיתוף עם המוזיקאי שם-טוב לוי. האלבום יצא לאור בשנת 1985. באותה השנה הפיקה הטלוויזיה החינוכית תוכנית רוויו הכוללת את כל שירי האלבום. בתוכנית זו השתתפו איינשטיין, לוי, חלק מצוות הנגנים ומוני מושונוב.

זהו שיתוף הפעולה השלישי של איינשטיין ושם-טוב לוי, לאחר ששיתפו פעולה באלבומים "ילדים" ו"פסק זמן". האלבום מורכב ברובו משירים שכתב נתן אלתרמן, רובם בלחנים של לוי. שני שירים לא נכתבו במיוחד עבור האלבום, והם גרסאות הכיסוי של איינשטיין לשירים "באר בשדה" ו"אליפלט". השיר "מאחורי השער" הולחן קודם על ידי אבנר קנר, ואיינשטיין שר את הלחן הזה באלבום "ארץ ישראל הישנה והטובה חלק ג'".

בין השירים הבולטים באלבום: "תוצרת הארץ", "משקפיים ורודות", "אליפלט" ו"אהבה חופשית".

אלבום זה היה הראשון והאחרון שהופק על ידי דליה און פריזנד.

אריק איינשטיין
דיסקוגרפיה
אלבומים שר בשבילךמזל גדיפוזישבלולפלסטלינהשירי ילדיםבדשא אצל אביגדוריסמיןארץ ישראל הישנה והטובהסע לאטשיריםילדיםהאהבה פנים רבות לה • ארץ ישראל הישנה והטובה חלק ב' • ארץ ישראל הישנה והטובה חלק ג'ילדודס • ארץ ישראל הישנה והטובה חלק ד': משירי סשה ארגוב • חמוש במשקפייםיושב על הגדרשבירארץ ישראל הישנה והטובה חלק ה' - נוסטלגיהפסק זמןתוצרת הארץאוהב להיות בביתעל גבול האורמשירי אברהם חלפיהייתי פעם ילדהאריה, היונה ותרנגולת כחולהיש בי אהבהקצת לקחת חזרהלאן פרחו הפרפריםמוסקטשמש רטובהשתי גיטרות בס תופיםרגעיםכל הטוב שבעולם
הופעות אנשים אוהבים לשיראריק איינשטיין ושלום חנוך בהופעה משותפת
אוספים ישן וגם חדש • לקט • לקט לילדים • מבחר • לקט שני • השנים הראשונות • אוסף • המיטב • ועוד לא אמרתי הכל
מארזי תקליטורים האוסף
משתפי פעולה
מוזיקאים יהורם גאוןשלום חנוךרוב האקסלימיקי גבריאלובשם טוב לוייוני רכטראבנר קנריצחק קלפטרפיטר רוטגיא בוקאטי
הרכבים להקת הנח"לשלישיית גשר הירקוןהחלונות הגבוהיםבצל ירוקחבורת לול
שחקנים אורי זוהרחיים טופולדורי בן זאבצבי שיסלמוני מושונוב
סרטי קולנוע ותוכניות טלוויזיה
סרטי קולנוע ניניאולי תרדו שםדליה והמלחיםסאלח שבתישבלולמציציםעיניים גדולותלול (סרט)כמו גדוליםכבליםכמו גדולים 2
תוכניות טלוויזיה לול (תוכנית טלוויזיה)

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.