ארכיון האינטרנט

ארכיון האינטרנטאנגלית: Internet Archive) הוא ארכיון דיגיטלי ללא כוונות רווח כשמטרתו המוצהרת היא "גישה אוניברסלית לכלל הידע"[1]. הארכיון מספק אחסון קבוע וגישה ציבורית חופשית לאוספים של חומרים דיגיטליים, כולל אתרי אינטרנט, מוזיקה ותמונות נעות. נכון לחודש אוקטובר 2012, גודל אוסף הארכיון הגיע לכמות של 10 פטה-בייט. בנוסף לארכיון עצמו, הארגון הוא אקטיביסטי, הדוגל באינטרנט חופשי ופתוח.

ארכיון האינטרנט מאפשר לציבור להעלות ולהוריד חומר דיגיטלי מאשכול הנתונים, אך עיקר הנתונים נאספים אוטומטית על ידי סורקי האינטרנט הפועלים כמה שיותר כדי לשמר מהאינטרנט הציבורי ככל האפשר. ארכיון האתר, ה-Wayback Machine (אנגלית: מכונת זמן), מכילה יותר מ-415 מיליארד תיעודים של דפי אינטרנט. הארכיון הוא גם אחד מפרויקטי דיגיטציית ספרים הגדולים בעולם.

הארכיון נוסד בשנת 1996 על ידי ברוסטר קאהל והוא למעשה ארגון ללא כוונות רווח. תקציב האתר השנתי הוא 10 מיליון דולר, המגיעים ממגוון מקורות: הכנסות משירותי זחלן הרשת של הארכיון, מגוון שותפויות, מענקים ותרומות. המשרדים הראשיים של הארכיון ממוקמים בסן פרנסיסקו שבקליפורניה, שם עובדים 30 מועסקים מתוך כלל ה-200. לארכיון יש שלושה מרכזי נתונים בשלוש ערים קליפורניות: סן פרנסיסקו, רדווד סיטי וריצ'מונד. כדי למנוע איבוד מידע בעקבות אסון טבע גדול, נשמרים העתקים של חלקים מהארכיון גם במקומות מרוחקים יותר, בהם הביבליותיקה אלכסנדרינה שבמצרים ומתקן נוסף באמסטרדם.

בשנת 2007, הספרייה הדיגיטלית ללא כוונות הרווח הוכרזה רשמית כספרייה על ידי מדינת קליפורניה, הכרה הדרושה לקבלת מימון פדרלי.

ארכיון האינטרנט
Internet Archive
לוגו הארכיון
Internet Archive mirror servers - Bibliotheca Alexandrina
נתונים כלליים
סוג מוסד ללא כוונת רווח, ארכיון דיגיטלי
סיסמה גישה אוניברסלית לכלל הידע
מייסדים ברוסטר קאהל
תאריך הקמה 1996
השקת האתר: 2001
מיקום המטה
37°46′56″N 122°28′18″W / 37.78230556°N 122.47156944°W 
משרד ראשי סן פרנסיסקו, קליפורניה, ארצות הברית
עובדים 200
https://archive.org/

היסטוריה

Internet Archive headquarters exterior February 2008
משרדיה הראשיים של החברה משנת 1996 עד 2009 בפרסידיו של סן פרנסיסקו

קאהל ייסד את הארכיון בשנת 1996 בזמן שייסד את אלכסה, חברת זחלן רשת למטרות רווח. באותה השנה, ארכיון האינטרנט החל לשמר ולאחסן בארכיון את ה-World Wide Web. התוכן הנשמר בארכיון לא היה זמין עד שנת 2001, אז ה-Wayback Machine פותח. בסוף שנת 1999 הארכיון הרחיב את אוספיו מעבר לארכיון אינטרנט והחל לאחסן גם את ארכיון הסרטים Prelinger Archives. באמצע העשור השני של המאה ה-21, ארכיון האינטרנט כולל טקסטים, אודיו, תמונות נעות ותוכנות. הארכיון גם מארח מספר פרויקטים אחרים: ארכיון התמונות של NASA, קטלוג ספריית ויקיפדיה הניתנת לעריכה ואתר ספריית הספרים הפתוחה.

על פי דברי אתר הארכיון:

ברוב חברות בני האדם רואים חשיבות בשימור חפצים וממצאים של התרבות והמורשת שלהם. ללא חפצים אלה, לציוויליזציה אין כל זיכרון שממנו ניתן ללמוד מההצלחות והכשלונות שלה. התרבות שלנו כעת מייצרת יותר ויותר חפצים בצורה דיגיטלית. משימת הארכיון היא לעזור לשמר את חפצים אלו וליצור ספריית אינטרנט עבור חוקרים, היסטוריונים, ותלמידים.

באוגוסט 2012, הודיע הארכיון שהוסיף את פרוטוקול ביטורנט לאפשרויות הורדת הקבצים עבור מעל ל-1.3 מיליון קבצים הקיימים באתר וקבצים שהועלו לאחרונה. שיטה זו היא האמצעי המהיר ביותר להורדת מדיה מהארכיון.

ב-6 בנובמבר 2013, עלו משרדי הארכיון הראשיים של ארכיון האינטרנט בריצ'מונד קליפורניה באש, שהרסה ציוד והסבה נזק לדירות סמוכות. על פי הארכיון, הארגון איבד מצלמות, גופי תאורה, וציוד סריקה בשווי של מאות אלפי דולרים. הארגון, שהוא ללא כוונת רווח, ביקש תרומות כדי לכסות את הנזקים שהוערכו בכ-$600,000[2].

ארכוב של ה-World Wide Web

Wayback Machine

Internet Archive Wayback Machine logo
לוגו מכונת הזמן, משמש כלוגו הרשמי מאז 24 באוקטובר 2001

ארכיון האינטרנט ניצל את השימוש הפופולרי במונח "WABAC Machine" מקטע מסדרת האנימציה הישנה רוקי ובולווינקל והשתמש בשם "Wayback Machine" עבור שירותי האתר המאפשרים גישה ואחסון של ה-World Wide Web בארכיון. שירות זה מאפשר למשתמשים לצפות בדפי אינטרנט מהעבר שאוחסנו בארכיון. ה-Wayback Machine נוצר מתוך מאמץ משותף של אלכסה וארכיון האינטרנט כאשר בנו אינדקס תלת-ממדי. מיליוני אתרי אינטרנט ונתונים הקשורים אליהם (תמונות, קוד מקור, מסמכים וכו') שמורים במסד נתונים ענק. השירות מאפשר למשתמשים לראות כיצד נראו אתרים מסוימים בעבר, לתפוס את קוד המקור המקורי מאתרי אינטרנט שכבר לא זמינים, ואף לבקר באתרי אינטרנט שכבר לא קיימים. תנאי השימוש של ארכיון האינטרנט מציין שאסור למשתמשים ב-Wayback Machine להוריד נתונים מהאוסף. לא כל אתרי האינטרנט זמינים לתצוגה באתר מאחר שבעלי אתרים רבים בוחרים לא לכלול את אתריהם בארכיון. כמו בכל האתרים המבוססים על נתונים מזחלני רשת, ארכיון האינטרנט מחמיץ שטח גדול של האינטרנט ממגוון סיבות אחרות.

השימוש במונח "Wayback Machine" בהקשר לארכיון האינטרנט הפך כל כך נפוץ עד שה-"Wayback Machine" היא כמו מילה נרדפת לארכיון האינטרנט. השימוש מתרחש בתרבות, לדוגמה: הארכיון הוזכר בסדרת הטלוויזיה חוק וסדר: כוונה פלילית בפרק ששודר ב-3 באוגוסט 2008.

באוקטובר 2013, הושמה באתר אפשרות ה-'Save Page Now' (אנגלית: שמור דף עכשיו) הנגישה בדף הראשי של ה-Wayback Machine בצד הימני התחתון של הדף. ברגע שכתובת URL מודבקת ונשמרת, דף האינטרנט יהפוך לחלק מה-Wayback Machine של ארכיון האינטרנט, אלא אם כן אתר היעד לא מתיר גישה לפרוטוקול אי הכללת רובוטים (robots.txt).

שנה 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
מספר הדפים המאוחסנים בארכיון (מיליארד) 40 85 85 85 150 150 150 150 373

Archive-It

שירות אשר הפך זמין בתחילת 2006. השירות מאפשר למנויים בתשלום לשמר אוספים של תוכן דיגיטלי.

נכון למרץ 2014 מעל ל-275 מוסדות שמרו ב-Archive-It עותקים של מעל ל-7.4 מיליארד כתובות URL במסגרת 2,444 אוספים ציבוריים. מוסדות אלו כוללים בין היתר אוניברסיטאות, מוסדות פדרליים, מוזיאונים, וארגונים תרבותיים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ קטע קול Universal Access to all Knowledge - Brewster Kahle's talk at the Distinguished Speaker Series of SD Forum on December 16, 2004, באתר ארכיון האינטרנט (באנגלית)
  2. ^ Rich McCormick, The Internet Archive seeks donations after fire destroys $600,000 of equipment, The Verge, Nov 7, 2013
HebrewBooks

HebrewBooks (בעברית: "ספרים עבריים" או "היברובוקס") היא ספרייה דיגיטלית חינמית מקוונת לספרות יהודית-תורנית. האתר מכיל כ-52,000 ספרים וכתבי עת תורניים סרוקים, החל מראשית הדפוס ועד למחברים בני זמננו, רובם בעברית. הספרים ניתנים לצפייה, להורדה ולחיפוש טקסטואלי בתוכן הספר. האתר נגיש בשפות עברית ואנגלית.

מטרתו הראשונית של המיזם הייתה לשמר את הספרים והחיבורים התורניים של יהדות ארצות הברית, אשר חלקם חדלו להיות זמינים. בהמשך, התרחבה מטרת המיזם וכיום שואפת האגודה להנגיש את כל ספרי הקודש העבריים, במטרה "להחיות את זכרם של החיבורים הרבים שנכתבו במהלך השנים ולמרבה הצער נשתכחו ונזנחו, וכמו כן לעשות את עולם הספר התורני לנגיש וזמין לכל דורש ללא תמורה".

Wayback Machine

Wayback Machine היא ארכיון דיגיטלי עצום של ה-World Wide Web אשר נוצר על ידי ארכיון האינטרנט, ארגון אמריקני ללא כוונת רווח הממוקם בסן פרנסיסקו שבקליפורניה.

האתר מספק למשתמשים בו אפשרות לצפות בהעתקים ישנים של דפי אינטרנט. בין השנים 1996 עד 2015 נשמרו בארכיון מעל ל-427 מיליארד דפי אינטרנט.

התוכנות של הארכיון סורקות כל העת את ה-World Wide Web ומאחסנות בארכיון כל העת דפי אינטרנט שונים הנגישים לציבור, הכוללים בתוכם גם קובצי גרפיקה. דפי אינטרנט שנסרקו בעבר נסרקים שוב כל מספר שבועות או חודשים, ובארכיון נשמרות גרסאות עדכניות שלהם רק אם חל שינוי כלשהו בתוכנם. מטרת הארכיון היא לשמר תוכן רב שהיה נעלם בלעדיו לצמיתות בכל פעם שאתרים משתנים או נסגרים.

על מנת לצפות בגרסאות ישנות לדפי אינטרנט השמורים בארכיון המשתמשים באתר מזינים כתובת URL והאתר יציג רשימת תאריכים בהם נשמרו העתקים לאותו דף האינטרנט.

האתר מכיל גם דפי האינטרנט רבים אותם גולשי אינטרנט שונים בחרו לשמור בארכיון. בעמוד הראשי של אתר הארכיון ניתן להקליד את שם של דף אינטרנט, והאתר יבצע מעתה ואילך שמירה לדף זה כל מספר שבועות או כל מספר חודשים במידה שחל שינוי כלשהו בתוכן.

הארכיון הוקם ב-1996 על ידי ברוסטר קייל וברוס גיליאט, וכיום הוא מתוחזק על ידי חברת אלכסה.

אבי גיל (קצין)

אָבִי גִּיל הוא קצין בצה"ל בדרגת תת-אלוף, המשמש מפקד עוצבת געש. קודם לכן שימש מפקד עוצבת עידן, מפקד בה"ד 1, קצין אג"ם של פיקוד הדרום ומפקד חטיבת אפרים.

אוגדת עזה

עוצבת שועלי האש, המוכרת יותר בשם אוגדת עזה (אוגדה 143), היא אוגדה מרחבית (אוגמ"ר) של צה"ל הכפופה לפיקוד הדרום ואחראית על אבטחת הגבול של ישראל עם רצועת עזה. האוגדה כוללת שתי חטיבות - צפונית ודרומית. מפקד האוגדה הנוכחי הוא תא"ל אליעזר טולדנו.

עד לביצוע תוכנית ההתנתקות שכן בסיס האוגדה בגוש קטיף, סמוך לנוה דקלים. לאחר מכן הועתק לבסיס במערב הנגב הצפוני, סמוך לקיבוץ אורים. ב-2008 הסתיימה בנייתו של בסיס חדש - מחנה רעים, שנבנה עבור האוגדה בעלות של למעלה ממאה מיליון שקלים, בסמוך לקיבוץ רעים, ומפקדת האוגדה ומפקדות החטיבות המרחביות הכפופות לה עברו לשכון בו.

המבצעים העיקריים של האוגדה ברצועת עזה בשנים האחרונות כללו את מבצע קשת בענן, מבצע ימי תשובה, ביצוע תוכנית ההתנתקות, מבצע גשמי קיץ, מבצע עופרת יצוקה, מבצע עמוד ענן ומבצע צוק איתן.

בספטמבר 2015, הוחלט לשנות את שמה של האוגדה מ"שועלי הדרום" ל"שועלי האש", ואת מספרה מ-643 ל-143, כהוקרה לעוצבת עמוד האש שפורקה בשנת 2014.

אורי גורדין

אורי גורדין (נולד בשנת 1969) הוא קצין בצה"ל בדרגת תת-אלוף, המשמש ראש מטה זרוע היבשה. קודם לכן שימש מפקד עוצבת האש, מפקד חטיבת הנח"ל, מפקד חטיבה 55 ומפקד סיירת מטכ"ל.

אורן אבמן

אורן אבמן (נולד ב-1968) הוא קצין בצה"ל בדרגת תת-אלוף במילואים, בעברו שימש כמפקד קורס מפקדי פלוגות ומפקדי גדודים, כמפקד עוצבת עידן, כראש חטיבת היבשה בזרוע היבשה וכמפקד חטיבת כפיר.

אורנה ברביבאי

אוֹרנה בַּרְבִּיבַאי (נולדה ב-5 בספטמבר 1962, ו' באלול ה'תשכ"ב) היא חברת הכנסת מטעם מפלגת יש עתיד בסיעת כחול לבן וקצינה לשעבר בצה"ל. בשרותה בצה"ל כיהנה כראש אגף כוח האדם, בדרגת אלוף, והיא הקצינה הראשונה בתולדות צה"ל שנשאה דרגה זו במינוי קבע.

אייל זמיר (קצין)

אייל זמיר (נולד בשנת 1966) הוא אלוף בצה"ל המכהן כסגן הרמטכ"ל. קודם לכן שימש מפקד פיקוד הדרום, המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, מפקד עוצבת געש, מפקד עוצבת עמוד האש, מפקד קורס מפקדי פלוגות ומפקדי גדודים ומפקד חטיבה 7.

אמיר אשל

אמיר אשל (נולד ב-4 באפריל 1959) הוא אלוף בדימוס בצה"ל. היה ראש אגף התכנון ולאחר מכן המפקד ה-17 של חיל האוויר, ממאי 2012 ועד אוגוסט 2017. שימש בין היתר כראש מטה חיל האוויר, ראש להק האוויר, מפקד בסיס תל נוף ומפקד טייסות 110 ו-201.

אשר בן לולו

אשר בן-לולו (נולד בשנת 1971) הוא תת-אלוף (במילואים) בצה"ל, בתפקידו האחרון היה ראש מטה פיקוד הצפון. לפני כן שימש כמפקד חטיבת כפיר. בעבר כיהן בין היתר כמפקד גדוד חרוב, כמפקד חטיבת אלכסנדרוני וכמפקד עוצבת חירם.

בני גנץ

בנימין (בני) גנץ (נולד ב-9 ביוני 1959) הוא חבר הכנסת וראש רשימת כחול לבן בכנסת העשרים ואחת.

בשנים 2011–2015 כיהן כראש המטה הכללי. במהלך שירותו בצה"ל שימש, בין היתר, בתפקידים הבאים: מפקד יחידת שלדג, מפקד חטיבת הצנחנים, מפקד יק"ל, מפקד אוגדת איו"ש, מפקד פיקוד הצפון, מפקד זרוע היבשה, נספח צה"ל בארצות הברית וסגן הרמטכ"ל.

גיא חזות

גיא חזות (נולד ב-3 במאי 1971) הוא קצין בצה"ל בדרגת תת-אלוף. שימש מפקד עוצבת אדום, מפקד חטיבת כפיר, מפקד חטיבה 226 ומפקד חטיבת יהודה.

העולם (שבועון)

"העולם" היה שבועון עברי שהיה עיתונה הרשמי של ההסתדרות הציונית העולמית מאז העשור הראשון להקמתה. שבועון "העולם" היה הגרסה העברית לאחיו הבכור, העיתון המקביל בשפה הגרמנית "די ולט" (בגרמנית: "העולם").

הרצי הלוי

הרצל (הרצי) הלוי (נולד ב-17 בדצמבר 1967) הוא קצין בצה"ל בדרגת אלוף, המכהן כמפקד פיקוד הדרום. קודם לכן שימש ראש אמ"ן, מפקד המכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה, מפקד עוצבת הגליל, ראש חטיבת ההפעלה המבצעית באמ"ן, מפקד חטיבת הצנחנים, מפקד חטיבת מנשה ומפקד סיירת מטכ"ל.

יואל סטריק

יואל סטריק (נולד בשנת 1966) הוא קצין בצה"ל בדרגת אלוף, המכהן כמפקד זרוע היבשה. קודם לכן שימש מפקד פיקוד הצפון, מפקד פיקוד העורף, ראש חטיבת המבצעים באמ"ץ, מפקד עוצבת הגליל, מפקד עוצבת אדום ומפקד חטיבת גבעתי.

מפקדת העומק

מפקדת העומק היא מפקדה בצה"ל, שייעודה תכנון, הפעלת הכוח והובלת מבצעים מיוחדים ורב-זרועיים ארוכי טווח במרחב המוגדר כעומק האסטרטגי של מדינות האויב של ישראל.בראש המפקדה עומד קצין בדרגת אלוף. מפקד המפקדה הנוכחי הוא אלוף מוני כץ.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים

מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) או תיאום פעולות הממשלה בשטחים היא יחידה במשרד הביטחון האחראית למימוש מדיניות הממשלה בשטחי יהודה ושומרון וחבל עזה. כמו כן מהווה המתפ"ש הסמכות האזרחית לתיאום התכנון והתשתית בתחומי ההתנחלויות, וגורם התיאום האזרחי והביטחוני מול הרשות הפלסטינית. מפקד היחידה הוא מתאם פעולות הממשלה בשטחים, בדרך כלל קצין בדרגת אלוף. המתאם הנוכחי הוא כמיל אבו רוקון, שנכנס לתפקידו במאי 2018.

היחידה מתאמת בין ממשלת ישראל, צה"ל, ארגונים בינלאומיים, ארגוני זכויות האדם והרשות הפלסטינית.

מטה היחידה ממוקם בקריה, מפקדת המנהל האזרחי נמצאת באוגדת איו"ש, וכן יש ליחידה בית ספר לתיאום וקישור בצריפין. ליחידה 8 מנהלות תיאום וקישור באזור יהודה ושומרון ואחת נוספת באזור חבל עזה.

קורס מ"כים

קורס מפקדי כיתות (מ"כים) הוא קורס פיקודי צה"לי, המועבר במסגרת זרוע היבשה. ייעודו של הקורס הוא הכשרת מפקד הכיתה לפיקוד על כיתת חי"ר במהלך אימוני הטירונות ובפעילות המבצעית ביחידות הלוחמות, באמצעות פיתוח יכולותיו הפיקודיות. בקורס מוכשרים מפקדי כיתות המגיעים מכלל יחידות חיל הרגלים בצה"ל, מן היחידות המובחרות ומגדודי הסיור.

תמיר ידעי

תמיר ידעי (נולד ב-16 בדצמבר 1969) הוא קצין בצה"ל בדרגת אלוף, המשמש מפקד פיקוד העורף. קודם לכן שימש מפקד המרכז לאימוני מפקדות, מפקד אוגדת איו"ש, ראש חטיבת תורה והדרכה באמ"ץ, מפקד אוגדת אדום ומפקד חטיבת גולני.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.