אריק בנדר

אריה (אריק) בנדר (נולד ב-1952) הוא הכתב הפרלמנטרי של "מעריב".

אריק בנדר
בנדר בינואר 2014
בנדר בינואר 2014
מדינה ישראל  ישראל

ביוגרפיה

בנדר יליד ראשון לציון, בוגר בית הספר חביב. נשוי ואב לשניים.

עם גיוסו לצה"ל בשנת 1970 שובץ בחיל השריון. בשריון עבר בנדר הכשרה כלוחם וקורס מפקדי טנקים. במלחמת יום הכיפורים לחם בנדר במסגרת חטיבה 7 בקרבות עמק הבכא[1]. בוגר האוניברסיטה העברית ביחסים בינלאומיים ובמדע המדינה.

בין השנים 19751978 ערך את "פי האתון", ביטאון הסטודנטים של האוניברסיטה העברית והפיק את תוכנית הבוקר "707" של אלכס אנסקי בגלי צה"ל. לאחר מכן שימש בתפקיד סגן דובר קרן קיימת לישראל, וכתב בעיתון "דבר" ובמוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות".

בשנת 1980 החל לעבוד בעיתון "מעריב" וכיהן בשורה ארוכה של תפקידים, בין היתר ככתב עירוני של "מעריב" בירושלים, כתב לענייני בית הנשיא, כתב לענייני בתי חולים, ממלא מקום רכז כתבים במערכת העיתון בתל אביב וכתב לענייני עלייה והעם היהודי. בשנת 2001 סיקר עבור "מעריב" את ועידת דרבן הראשונה, בדרום אפריקה.

במסגרת עבודתו ככתב במוסף "7 ימים" חשף את היומנים שכתב אדולף אייכמן בכלא. ביולי 1989 חשף ב"מעריב" לראשונה את כוונת נשיא ברית המועצות מיכאיל גורבצ'וב להרים את מסך הברזל ולפתוח את שערי העלייה ליהודים. חשף את תיקי הק.ג.ב. של נתן שרנסקי, וכן חשף את סיפורו של גיאורג אדלשטיין, אביו הכומר של שר הקליטה יולי אדלשטיין. בנדר היה העיתונאי המערבי הראשון שראיין את נשיא אתיופיה מלס זנאווי, לאחר הפלת משטר מנגיסטו.

משמש כיום כתב פרלמנטרי של "מעריב" (משנת 1994). כתב את המדור השבועי "הנבחרים" ב-nrg. חבר הנהלת תא הכתבים הפרלמנטריים.

קישורים חיצוניים

מכּתבותיו

הערות שוליים

  1. ^ ‫אריק בנדר, 40 שנה למלחמת יום כיפור: כתבנו חוזר לתופת, באתר nrg‏, 14 באפריל 2013‬.
אריה אלדד

אריה אלדד (נולד ב-1 במאי 1950, י"ד באייר ה'תש"י) הוא רופא כירורג פלסטי, פרופסור לרפואה ופוליטיקאי ישראלי. תת-אלוף בדימוס, בעברו היה קצין רפואה ראשי בצה"ל. לשעבר חבר הכנסת מטעם סיעות האיחוד הלאומי ועוצמה לישראל. בנוסף כתב מספר ספרי עיון וסיפורת, וכן כותב באופן קבוע מאמרי פובליציסטיקה ומשדר ברדיו.

בועז טופורובסקי

בועז טופורובסקי (נולד ב-17 ביולי 1980) הוא חבר הכנסת מטעם מפלגת יש עתיד בסיעת כחול לבן. היה יושב ראש התאחדות הסטודנטים בישראל בשנים 2008–2010, עמד בראש מפלגת צבר - מפלגת הצעירים של ישראל, שהתמודדה בבחירות לכנסת ה-18, אך לא עברה את אחוז החסימה, וכיהן כיושב ראש חברת איסתא ליינס.

ברית לאומית דמוקרטית

ברית לאומית דמוקרטית (בערבית: التجمع الوطني الدّيمقراطي, ידועה בשם "א-תג'מוע" – הברית) או בראשי תיבות בל"ד, היא מפלגה ערבית הדוגלת בהפיכת מדינת ישראל ל"מדינת כל אזרחיה". המפלגה הוקמה על ידי ד"ר עזמי בשארה בשנת 1995, לקראת הבחירות לכנסת הארבע עשרה והתמודדה ברשימה אחת עם חד"ש, אולם ב-1999 פרשה מהסיעה המשותפת ומאז היא סיעה עצמאית בכנסת. לאחר שבשארה נחשד בריגול ונמלט מישראל, עומד בראשה ג'מאל זחאלקה (החל מ-2007). לקראת הבחירות לכנסת העשרים, במטרה לעבור את אחוז החסימה, התאחדה בל"ד עם חד"ש ורע"מ-תע"ל לרשימה אחת שזכתה לשם "הרשימה המשותפת". רשימה זו השיגה 13 מושבים וכוחה של המפלגה (3 מושבים) נשמר.

למרות אופיה האנטי ציוני והלאומי ערבי-פלסטיני, אין זה מונע מיהודים לתמוך בה ולהשתתף בפריימריז שלה, כמו עורכת הדין לאה צמל והעיתונאית והמתרגמת אורלי נוי שהן חברות פעילות במפלגה.

יו"ר המפלגה הוא מטאנס שחאדה.

הבחירות לכנסת העשרים ושתיים

הבחירות לכנסת העשרים ושתיים נערכו ב-17 בספטמבר 2019, י"ז באלול ה'תשע"ט. הבחירות הוקדמו מאחר שהכנסת העשרים ואחת העבירה חוק על התפזרותה כחודש לאחר שהתכנסה, בשל כישלונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להרכיב את ממשלת ישראל השלושים וחמש. תוצאות הבחירות קבעו את הרכב הסיעות בכנסת העשרים ושתיים. בוועדת הבחירות המרכזית לכנסת נרשמו להתמודדות בבחירות 32 רשימות מטעם 44 מפלגות, אך בהמשך נותרו 29 רשימות בלבד.

הדיוויזיה המוטסת השישית (בריטניה)

הדיוויזיה המוטסת הבריטית השישית (באנגלית: 6th Airborne Division) הייתה אחת מהיחידות המובחרות של בעלות הברית במלחמת העולם ה-II. כוח זה נע לעבר מקומות הנחיתה המיועדים שלו באמצעות דאונים שנגררו על ידי מפציצים (בדרך כלל מפציצים מיושנים). הכבל בין הדאון למטוס הגורר נותק הרחק משטח האויב כך שהטיסה מעליו הייתה חלקה ולא משכה אש נ"מ.

הדיוויזיה פעלה בין השנים 1943 ל-1948 והשתתפה במבצעים שונים במהלך מלחמת העולם ה-II, בהם היו מעורבים כוחות בעלות הברית כמו: הפלישה לנורמנדי, ומבצע טונגה. הדיוויזיה פעלה בשנות המנדט האחרונות בארץ ישראל, וכונתה לעיתים בשם 'כלניות' על ידי בני היישוב.

הלוויה ממלכתית

הלוויה ממלכתית היא טקס הלוויה ציבורי, הנועד לכבד ראש מדינה או דמות ציבורית חשובה אחרת. בניגוד להלוויה רגילה, הלוויה ממלכתית כוללת עיסוק רב בטקסים ומטרתם עירוב של הציבור הרחב, כולל אנשים שלא הכירו אישית את הנפטר, באבל.

הרשימה המשותפת

הרשימה המשותפת (בערבית: القائمة المشتركة; בתעתיק מדויק: אל-קָאאִמַה אל-מֻשְתַרַכַּה) היא סיעה ורשימה משותפת לכנסת של המפלגות הערביות בל"ד, רע"ם, תע"ל ומפלגת חד"ש. היא התמודדה בבחירות לכנסת ה-20 וחזרה להתמודד בבחירות לכנסת ה-22, כשבשתי הפעמים עמד בראשה איימן עודה.

חדו"ש – לחופש דת ושוויון

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון היא עמותה ישראלית שנוסדה באוגוסט 2009 ומגדירה את מטרתה כקידום חופש דת ושוויון בנטל בין חילונים לחרדים בישראל.

חנין זועבי

חנין זועבי (בערבית: حنين زعبي, תעתיק מדויק: חנין זעבי; נולדה ב־23 במאי 1969) היא פוליטיקאית ערבייה ישראלית ולשעבר חברת הכנסת מטעם מפלגת בל"ד, ומטעם סיעת הרשימה המשותפת.

טבק (חומר גלם)

טבק הוא מוצר שמיוצר מעלי צמח טבק (ממינים שונים), לאחר שהם עוברים תהליך של עיבוד, שכולל יבוש ושימור. הצמח הוא חלק מהסוג "ניקוטיאנה" וממשפחת הסולניים. בעוד שיותר מ-70 מינים שונים של ניקוטיאנה ידועים, המין המוכר ביותר הוא "ניקוטיאנה טאבקום" (טבק (שיח)). המין העוצמתי יותר ניקוטיאנה רוסטיקה גם נמצא בשימוש ברחבי העולם.

טבק מכיל ניקוטין שהוא אלקלואיד אשר ממריץ, והרמלה אלקלואידים.עלי טבק מיובשים, משמשים בעיקר לעישון סיגריות, סיגרים, טבק למקטרת ולנרגילה. הם יכולים גם להיות נצרכים בדרכים נוספות שונות ובהן, טבק הרחה, טבק לעיסה, טבילת טבק וסנוס.

ההשפעות הבריאותיות של עישון טבק הן רבות. השימוש בטבק הוא גורם סיכון למחלות רבות, במיוחד אלה המשפיעות על הלב, הכבד, הריאות, ועלול לגרום לסוגים שונים של מחלת הסרטן.

ב-2008 הכריז ארגון הבריאות העולמי על טבק כגורם תמותה מספר אחד שניתן למניעה בעולם.במדינות שונות נחקקו חוקים שנועדו להקשות על צריכת מוצרי טבק. כך, בישראל בדצמבר 2018 אישרה הכנסת חוק להגבלת פרסום מוצרי טבק ושיווקם.

יואב קיש

יואב קיש (נולד ב-6 בדצמבר 1968) הוא חבר הכנסת מטעם מפלגת הליכוד המכהן גם כיושב ראש ועדת הפנים. בעבר כיהן גם כיו"ר ועדת הכנסת.

יולי אדלשטיין

יולי יואל אדלשטיין (נולד ב-5 באוגוסט 1958; י"ט באב תשי"ח) הוא יושב ראש הכנסת וחבר הכנסת מטעם מפלגת הליכוד. בעבר השר לקליטת עלייה ושר ההסברה והתפוצות בממשלות ישראל. היה בעבר מסורב עלייה ואסיר ציון בברית המועצות. בהכשרתו הוא מורה לשפות, בעיקר עברית.

יונתן פולארד

יונתן (יהונתן) ג'יי פולארד (באנגלית: Jonathan Jay Pollard; נולד בח' באב ה'תשי"ד, 7 באוגוסט 1954) הוא יהודי אזרח ארצות הברית ומשנת 1996 גם בעל אזרחות ישראלית, שעבד באגף המודיעין של הצי האמריקני בוושינגטון ובאותו הזמן ריגל למען ישראל. נעצר על ידי ה־FBI בנובמבר 1985, וב-1987 הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון ונידון למאסר עולם.

במשך שנים התקיימה מערכה ציבורית בישראל ובארצות הברית שקראה לחנינתו. לאחר שריצה 30 שנות מאסר, שוחרר לפי החלטת ועדת שחרורים בתנאים מגבילים מהכלא ב־20 בנובמבר 2015.

יריב לוין

יריב גדעון לוין (נולד ב-22 ביוני 1969, ז' בתמוז ה'תשכ"ט), הוא שר התיירות וחבר הכנסת מטעם מפלגת הליכוד. בעבר שימש יו"ר הקואליציה ויו"ר ועדת החוץ והביטחון, ולזמן קצר גם היה השר לביטחון הפנים. עורך דין במקצועו.

נעמה ריבה

נעמה ריבה (נולדה ב-21 באוגוסט 1984) היא אדריכלית ועיתונאית ישראלית, כתבת "הארץ" לענייני אדריכלות.

ספר יוחסין

ספר יוחסין הוא רשימה שבה מופיע סדר שושלת הדורות של משפחה או משפחות.

העיסוק בבניית ספר יוחסין קרוי גנאלוגיה.

ספר יוחסין נוהל במחברת גדולה שהוקדשה למטרה זו. עם המצאת המחשוב מנוהלים ספרי יוחסין רבים באמצעות תוכנה מתאימה, ולמעשה ניתן לראות במרשם אוכלוסין ספר יוחסין של תושבי כל מדינה (בהתאם לעומק ההיסטורי הנשמר בו).

פנינה תמנו-שטה

פנינה (פנטה) תַּמֶנוֹ־שֶׁטֶה (נולדה ב-1 בינואר 1981) היא חברת הכנסת מטעם מפלגת יש עתיד בסיעת כחול לבן. עורכת דין במקצועה, פעלה בין היתר כעיתונאית וכפעילה חברתית ישראלית.

שאול יהלום

שאול נחום יהלום (נולד ב-27 בספטמבר 1947) הוא חבר הכנסת לשעבר מטעם מפלגת המפד"ל בכנסות ה-13 עד ה-16, שכיהן כשר התחבורה בשנים 1998–1999.

שרן השכל

שָׁרֶן מרים הַשְׂכֵּל-הרפז (באנגלית: Sharren Haskel; נולדה ב-4 במרץ 1984) היא חברת הכנסת מטעם מפלגת הליכוד.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.