אריה (סמל)

האריה הוא מטען הרלדי נפוץ המופיע בסמלים ובשלטי אצולה רבים. על פי המסורת נחשב האריה כמלך החיות ועל כן נוכחותו מסמלת גבורה, אומץ, כוח ומלכות.

על פי המסורת היהודית שימש סמל האריה כסמלו של שבט יהודה לפי ברכת יעקב: "גור אריה יהודה"[1] וכך התגלגל הסמל כסמלו של בית דוד כנצר לשבט יהודה, סמל ירושלים אשר שוכנת חלקית בנחלתו של השבט[2] וגם כסמל פיקוד המרכז של צבא הגנה לישראל.

תנוחות

סמל האריה מוצג בשתי תנוחות עיקריות:

  • כאשר הוא פוסע על ארבע רגליו (Passant);
  • כשהוא עומד זקוף על שתי רגליו האחוריות (Rampant). פעמים רבות הוא נראה שואג וזועם בתנוחה זו (Rampant Guardant).

אריות זקופים

Coat of arms of the Czech Republic

סמל צ'כיה, עם האריה בעל שני הזנבות של ממלכת בוהמיה

Fantasy Coat of Arms in style of Bohemia

סמלה של ממלכת בוהמיה

Prague CoA CZ

אריות תומכים בסמל העיר פראג

Vlaanderen wapen

סמל מחוז פלנדריה שבבלגיה

Escudo de León

סמל העיר לאון שבספרד

Alex K Halych-Volhynia

סמל גליציה-ווהלין, אוקראינה

אריות פוסעים

Blason de l'Aquitaine et de la Guyenne

הסמל של דוכסות אקוויטניה

מסורות אחרות

ראו גם

הערות שוליים

  1. ^ ספר בראשית, פרק מ"ט, פסוק ט'
  2. ^ ארץ יהודה באתר דעת
אריה

אריה (שם מדעי: Panthera leo) הוא מין של טורף גדול מהסוג פנתר שבמשפחת החתוליים, והוא השני בגודלו במשפחה זו אחרי תת-המין הסיבירי של הטיגריס.

האריה נפוץ בעיקר ביבשת אפריקה, אך גם במדינת גוג'אראט שבהודו. הוא ניזון מאוכלי עשב שונים אותם הוא צד, וכן מפגרים. בתרבות האנושית נחשב האריה סמל לגבורה וכוח, ולכן הוצמד לו הכינוי "מלך החיות". תוחלת חייו בטבע היא בין 12 ל-18 שנים, אם כי בשבי הוא יכול לחיות עד 30 שנה. שמות נוספים של האריה בשפה העברית הם ליש, שחל, שחץ ולביא. שם נקבת האריה הוא לביאה וגור האריות נקרא כפיר.

אריה (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

דגל אתיופיה

דגל אתיופיה (באמהרית: የኢትዮጵያ ሰንደቅ ዓላማ) הוא דגלה הלאומי של אתיופיה. הוא אומץ ב-6 בפברואר 1996. הדגל הוא טריקולור בצבעי ירוק (למעלה), צהוב ואדום, ובמרכזו דיסקה כחולה וסמל הכולל פנטגרם. הוא מוצג פעמים רבות ללא הדיסקה הכחולה שהיא סמל אתיופיה, שכן אתיופים רבים אינם מכירים בהם מפני שהם תוספת מאוחרת של ארגון איחדג.

סמל צפון אירלנד

סמל צפון אירלנד הוענק לממשלת צפון אירלנד בצו מלכותי של המלך הבריטי בשנת 1924 לאחר שאירלנד נפרדה מהממלכה המאוחדת.

הסמל, כמו גם דגל צפון אירלנד, עוצבו על ידי נוויל וילקינסון בשנת 1923, והשימוש בסמל אושר באפריל 1924 על ידי ממשלת צפון אירלנד, לאחר קבלת הצו המלכותי.

הסמל כולל שני תומכים שנוספו לסמל בשנת 1925: אריה (סמל אנגליה) ואייל (סמל אלסטר) המחזיקים את שלט האצולה האריה אוחז בדגל בו מצויר שעליו נבל מוזהב על רקע כחול ואילו האייל אוחז בדגל אלסטר (ללא הסמל המרכזי) במרכז שלט האצולה צלב אדום על רקע לבן, ובמרכזו כוכב לבן בן שישה קצוות שעליו יד אדומה (היד האדומה של אלסטר). מעל הכוכב - כתר אדוארד הקדוש המסמל את בית המלוכה הבריטי.

בשנת 1971 נוסף לסמל המוטו בלטינית, על ידי קולג' האבירים של לונדון: "Quis separabit?" - "מי יפריד בינינו" אשר שימש גם כמוטו של מסדר האבירות של פטריק הקדוש.

בשנת 1973 עם פיזור בית הנבחרים של צפון אירלנד הופסק השימוש הרשמי בסמל, ומאז נעשה שימוש בסמל הממלכה המאוחדת - בשינוי אחד - בסמל בו נעשה שימוש בצפון אירלנד מצויר אייל היוצא ממגדל.

ספרות כלבים

ספרות כלבים שם כולל למקצוע הנקרא Pet Grooming. המקצוע עוסק בטיפול וטיפוח ברמה ההיגיינית של הכלב, המקיף את כל מגוון הדרכים לשמרו במצב המאפשר קיום הרמוני ונעים במחיצתו. ספרות וטיפוח כלבים כוללים: טיפול בפרווה ללא כל קשר לאורכה, הברשה, תספורת או דילול פרווה, רחצה, טיפול בציפורניים ובאזניים, ובמקורות ההפרשות והריחות.

כיום זוהי מוסכמה כי הכלב הוא "חברו הטוב של האדם" ובמקרים רבים מהווה חלק מהמשפחה, וככזה זוכה לטיפול של טיפוח פרוותו למען רווחתו ובריאותו, ואף לרווחת בעליו.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.