אריה חשביה

אריה חשביה (15 בספטמבר 1931 - 19 בדצמבר 2015, ז' בטבת תשע"ו) היה סופר, עיתונאי ומתרגם ישראלי.

ביוגרפיה

חשביה נולד בתל אביב. בשנות ה-50 החל לעבוד כעיתונאי. הוא נשלח לארצות הברית מטעם השבועון "עולם הקולנוע" ודיווח מהוליווד. עם חזרתו השתלב בעיתונות המקומית, ומילא תפקידים שונים במערכות העיתונים המובילים בישראל. לאחר לימודיו באוניברסיטה, שבהם התמחה בהיסטוריה בכלל ובהיסטוריה של ארצות הברית בפרט, הפך למומחה לאסטרטגיה והצטרף למכון הבינלאומי לאסטרטגיה. כתב ספרי היסטוריה, ובהם "עין אחת למרס" שמנתח את השפעת מסלול חיי משה דיין על התנהגותו כמנהיג, ו"הקרב על סן-סימון" שמתאר את התנהלות הקרב במנזר סן סימון, ספר ששימש שנים רבות כנושא לימוד בבה"ד 1.

חשביה תרגם לעברית מאות ספרים (סיפורת וספרי עיון) ממספר שפות.

נפטר, לאחר מחלה ממושכת, בז' בטבת תשע"ו, 19 בדצמבר 2015.

ספריו (מבחר)

  • עין אחת למארס, הוצאת אחיאסף, תל אביב, 1959.
  • אדם ספינות ומרחבים, הוצאת לדורי, 1959.
  • פתח-תקוה - אם ועיר: 120 השנים הראשונות, הוצאת העירייה, 1998
  • נס-ציונה: עיר עם לב של מושבה (1883–2003), הוצאת מלוא, 2003.[1]
  • לגעת בשמים: סיפורו של הטייס העברי הראשון, הוצאת מלוא, 2007.

ספרים שתרגם (מבחר)

קישורים חיצוניים

1985 (ספר)

1985 הוא ספר מאת אנתוני ברג'ס שראה אור בשנת 1978. כפי שעולה משמו, הספר נכתב בהשפעת ספרו של ג'ורג' אורוול, "1984", ושני חלקיו מנהלים התכתבות עמו. בעברית ראה הספר אור בהוצאת יתד בתרגומו של אריה חשביה.

אדגר רייס בורוז

אדגר רייס בורוז (באנגלית: Edgar Rice Burroughs;‏ 1 בספטמבר 1875 – 19 במרץ 1950) היה כתב צבאי וסופר אמריקאי שנודע בעיקר כמחבר סדרות הספרים "טרזן", "בארסום" וסדרות נוספות.

אליסטר מקלין

אליסטר סטיוארט מקלין (באנגלית: Alistair MacLean; ‏ 28 באפריל 1922 - 2 בפברואר 1987) היה סופר סקוטי, מחבר מותחנים וספרי הרפתקאות מצליחים, שהנודע ביותר שבהם הוא "תותחי נברון", שעובד גם לסרט בשם זה. בכתיבתו השתמש גם בשם העט איאן סטיוארט.

אנטוני ביוור

אנטוני ג'יימס ביוור (באנגלית: Antony James Beevor;‏ נולד ב-14 בספטמבר 1946) הוא היסטוריון בריטי שכתב רבות על מלחמת העולם השנייה בפרט ועל המאה ה-20 בכלל.

באזיל לידל הארט

סר באזיל הנרי לידל הארט (באנגלית: Sir Basil Henry Liddell Hart;‏ 31 באוקטובר 1895 - 29 בינואר 1970) היה היסטוריון ותאורטיקן צבאי בריטי. לידל הארט ידוע בכך שטבע את המושג "אסטרטגיה של גישה עקיפה", לפיו "באסטרטגיה עשויה הדרך הארוכה ביותר, סחור סחור, להיות הקצרה ביותר למטרה".

לאחר מלחמת העולם השנייה היה הארט בין חסידי יוזמת שיקומם מחדש של גרמניה המערבית (בגרמנית: Wiederbewaffnung) וצבא הוורמאכט הגרמני. כחלק משתי יוזמות אלו, נחשב הארט כמי שתרם רבות לפיתוח "מיתוס רומל".

חשיבתו הצבאית הייתה בעלת השפעה רבה על לוחמת השריון במאה ה-20 ועל תורת הלחימה בכללותה.

לידל הארט כתב מספר ספרים שעסקו באסטרטגיה צבאית, בביוגרפיות צבאיות ובהיסטוריה של מלחמת העולם השנייה.

הטיסה לירח

הטיסה לירח (Objectif Lune) הוא הספר ה-16 בסדרת הקומיקס טינטין מאת ארז'ה, שנכתב, צוייר ונצבע על ידי ארז'ה. רצועות הקומיקס של הספר הוצגו לראשונה בשנת 1956 בצבע.

הספר תורגם לעברית בשנת 1969 על ידי אריה חשביה.

חיל נשים

חיל נשים (בר"ת: ח"ן) היה חיל צה"לי שהתקיים עד שנת 2001, שתחום אחריותו היה טיפול ספציפי בחיילות צבא ההגנה לישראל. תפקידיו היו קליטת החיילות, אימונן בהכשרה או טירונות, ושיבוצן ביחידות צה"ל השונות. במהלך שירותן היה החיל אחראי על שירותים שונים לחיילות על ידי יחידות ח"ן שפעלו ביחידות. הח"ן גם הפעיל בנות כמורות-חיילות באזורי פיתוח ושכונות עולים בישראל. מאמצע שנות ה-90 החל הח"ן בהדרגה להעביר את סמכויותיו למפקדי היחידות. יחידת המורות החיילות הועברה אל חיל החינוך.

בשנת 2001 הורה הרמטכ"ל רב-אלוף שאול מופז על ביטול הח"ן. כתוצאה מכך פורקה מפקדת קצינת חיל נשים ראשית (מקחנ"ר), והוקם גוף יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים (יוהל"ן; ומאז פברואר 2016 - יוהל"ם). תפקידיו העיקריים של גוף זה כיום סובבים סביב שמירת זכויות החיילות, קידומן לתפקידים שונים, מתן ייעוץ וכיוצא באלה.

ישראל טל

ישראל טל ("טַליק", 13 בספטמבר 1924 – 8 בספטמבר 2010) היה אלוף בצה"ל וסגן הרמטכ"ל. נחשב בין מעצבי תורת השריון של צה"ל, אבי פרויקט טנק המרכבה (ביחד עם המהנדס ישראל טילן) וגשר הגלילים (ביחד עם המהנדס תא"ל דוד לסקוב). זכה פעמיים בפרס ביטחון ישראל (1961, 1973).

מלחמה לנצח

מלחמה לנצח (באנגלית: The Forever War) הוא ספר מסוגת המדע בדיוני צבאי מאת ג'ו הולדמן שיצא לאור בשנת 1974. הספר זכה בפרס נבולה ב-1975, פרס הוגו ופרס לוקוס ב-1976. הספר תורגם ב-1979 בהוצאת עם עובד בתרגומו של אריה חשביה. לספר שני המשכים "Forever Free" ו-"Forever Peace", המספר סיפור שמתרחש במקביל להתרחשויות בספר הראשון. הסיפור הקצר "A Separate War" מתרחש גם הוא בעולם של מלחמה לנצח ומתאר את קורותיה של מאריגאי לאחר שנפרדה ממנדלה.

מרוסיה באהבה

מרוסיה באהבה (באנגלית: From Russia With Love) הוא ספר מאת איאן פלמינג, בסדרת ספרי עלילותיו של סוכן הריגול ג'יימס בונד שיצא לאור בשנת 1956. על ספר זה התבסס סרט קולנוע תחת אותו שם בכיכובו של השחקן שון קונרי משנת 1963.

בשנת 1965 תורגם הספר לעברית בידי אריה חשביה ויצא בהוצאת הספרים מ. מזרחי. בשנת 2007 ראה אור מחדש בתרגומו של יואב כ"ץ ובהוצאת ידיעות ספרים.

משה ולין

משה ולין (נכתב גם ואלין) (7 במאי 1906 - 25 באוגוסט 1979) היה אמרגן, מפיק ואיש תיאטרון ישראלי. מראשוני האמרגנים העבריים בארץ.

פרדריק פורסיית'

פרדריק פורסיית (באנגלית: Frederick Forsyth; נולד ב-25 באוגוסט 1938) הוא סופר בריטי בתחום ספרות המתח.

רוב ספריו עוסקים ביחסים בינלאומיים, בריגול ובתרחישים צבאיים ומדיניים דמיוניים. בין ספריו המפורסמים: "נשיא על הכוונת", "תיק אודסה", "כלבי המלחמה" ו"אגרוף האל".

חלק מספריו עובדו לסרטים.

קורות האמנות

קורות האמנות (באנגלית: The Story of Art) הוא ספר מבוא לתולדות האמנות מאת ארנסט גומבריך, שיצא לאור בשנת 1950. הספר נמכר בשבעה מיליון עותקים, ובכך היה לספר האמנות הנמכר ביותר בכל הזמנים. הספר מתאר את האמנות מנקודת מבט מערבית, ושם דגש על תרומתה של קבוצה קטנה יחסית של אמנים בולטים.

בישראל יצא הספר במהדורות רבות במשך השנים.

כיום יוצא הספר במהדורה ה-16 ותורגם ל-30 שפות. בשנת 1996 נוסף לספר פרק בשם "ניצחון המודרניזם", אשר עסק בהתפתחות האמנות במחצית השנייה של המאה ה-20 ובאמנים כמו ג'קסון פולוק ופרנץ קליין.

קרב רפיח (1967)

קרב רפיח התחולל במלחמת ששת הימים בפתחת רפיח שבצפון סיני. הקרב ניטש ב-5 ביוני 1967 בין חיילים מהדיוויזיה המצרית ה-7 לבין אוגדה 84 של צה"ל.

רופא צבאי

רופא צבאי - בוגר בית ספר לרפואה, ולאחר שסיים בהצלחה שנת סטאז', ועבר הכשרה צבאית מוסדרת לקראת הסמכתו לתפקידו כרופא צבאי.

רצח באוריינט אקספרס

רצח באוריינט אקספרס (באנגלית: Murder on the Orient Express), הוא ספר מאת הסופרת הבריטית אגאתה כריסטי. הספר יצא לאור ב-1934. עלילת הספר עוסקת בחקירת רצח שאירע ברכבת האוריינט אקספרס הנודעת. הספר הפך עם צאתו לרב מכר ולקלאסיקה ונחשב לספר המפורסם והידוע ביותר שכתבה כריסטי.

שלמבו

שלמבו (צרפתית Salammbô) הוא רומן היסטורי שכתב גוסטב פלובר בשנת 1862 ואשר עסק במלחמת שכירי החרב נגד קרתגו במאה ה-3 לפנה"ס, שהועסקו כשכירי חרב במלחמה הפונית הראשונה והתמרדו לאחר שלא זכו לגמולם המובטח. פלובר ניסה להתחשב בהיסטוריה הידועה, בעיקר מכתביו של פוליביוס, אך ניצל את המחסור בפרטים אודות התקופה, וטווה עלילה אקזוטית, חושנית ואלימה.

שלמה להט

שלמה להט (9 בנובמבר 1927, ברלין – 1 באוקטובר 2014, תל אביב), הידוע בכינוי צִ'יץ', היה איש ציבור ישראלי, שכיהן כראש העירייה השמיני של תל אביב-יפו במשך כ-20 שנה, בשנים 1974–1993, ונחשב לאחד הדומיננטיים והפעלתנים שבראשי העירייה, בתל אביב בפרט ובישראל בכלל.

קודם לכן שימש בתפקידים פיקודיים רבים ב"הגנה" ובצה"ל, ופרש בדרגת אלוף לאחר שכיהן כמפקד הכוחות המשוריינים בסיני וכראש אכ"א.

עסק ביזמות עסקית, תרם חלק ניכר מזמנו לפעילות ציבורית, שהבולטת שבהן היא עידוד פעילות תמיכה בתהליך השלום.

שער מנדלבאום

שער מנדלבאום או מעבר מנדלבאום (כתיב אחר: מנדלבוים) היה מעבר הגבול בין ישראל לממלכת ירדן, ומעבר הגבול היחיד בין שני חלקיה של ירושלים, בין השנים 1948–1967. השם "מנדלבאום" הוא על שם ביתם של בני הזוג אסתר ושמחה מנדלבאום (מנדלבוים) - בית שהיה סמוך למעבר, בשטח ההפקר בין ישראל לבין ממלכת ירדן.

אתר מעבר הגבול היה בצומת הרחובות שמואל הנביא ודרך סנט ג'ורג'. רחוב זה, ששימש כדרך ראשית מירושלים לכיוון הר הצופים והעיר רמאללה, נחצה ונחסם על ידי "הקו העירוני" - הגבול בין ישראל לירדן, ובנקודת חצייה זו נקבע המעבר. שמו של קטע הרחוב (בעבר דרך סנט ג'ורג') אשר נותר בצד הישראלי הוסב לרחוב שבטי ישראל. חלקו הירדני של רחוב סנט ג'ורג' נשאר בשמו זה, ממעבר הגבול וצפונה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.