ארטס אנד קרפטס

ארטס אנד קרפטסאנגלית: Arts and Crafts, 'אמנות ואוּמנות') היא תנועה אמנותית שהתפתחה בבריטניה במאה ה-19. בראש התנועה עמד צ'ארלס רוברט אשבי. יחד אתו פעלו שלושה אדריכלים ומעצבים, אאוגוסטוס פוּגִ'ין, ג'ון ראסקין וויליאם מוריס, אשר התנגדו לייצור רהיטים במכונות משום שהוא ירוד והופך את המעצב למכני בעצמו ואין שמירה על האמנות.

The Red House, Bexleyheath
אחד הבתים שתיכנן ויליאם מוריס באנגליה

התנועה יצאה נגד הקישוט המוגזם באותה תקופה ודיברו על חזרה לעבודה בגילדות כמו בימי הביניים.

מטרתם הייתה לעמוד כקבוצת לחץ כנגד רמתו הירודה של העיצוב התעשייתי, להגן על המעצב, על מעמדו וזכויותיו, ולשמור על סטנדרטים גבוהים של איכות וצורה.

הם בחרו במילה "גילדה" כי היא נתונה בהקשר של המבנה החברתי בימי הביניים, שבהם הוענקו כבוד ועצמאות לבעלי המלאכה והאמנים במסגרת הגילדה.

המחלוקת המרכזית שהועלתה בנוגע לתנועה הייתה שה"ארטס אנד קרפטס" מנסה להחזיר את השעון אחורנית, ושהיא אינה יכולה להיות מעשית בחברה מודרנית, אורבנית, צרכנית ומתפתחת.

למרות מחלוקות מסוג זה, חלחלה התנועה ונפוצה באירופה. ההבדל בין ה"ארטס אנד קרפטס" האנגלי לבין זה שהתפתח בארצות הברית היה טמון במחיר המוצרים. התנועה האנגלית כאמור ייצרה אמנות בעבודת יד, שיווקה מוצרים אשר מחירם לא התאים לצרכן הפשוט, והוגבלה לקהל הצרכנות האמיד. לעומת זאת, התנועה בארצות הברית נעזרה בייצור ממוכן, דבר שהוזיל את מחירי המוצרים ופנה לקהל צרכנים רחב יותר.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.