ארובה

ארובה היא התקן שנועד לאפשר פליטת גזים חמים ועשן, מחומרים שנמצאים בבעירה בתנור, כבשן או אח, אל האטמוספירה החיצונית, בדרך כלל הרחק ממקור יצירת העשן או הגזים.

באופן טיפוסי הארובות בעלות צורה מאונכת על מנת להבטיח את זרימתם החלקה של הגזים החמים, וכן את שאיבת האוויר אל תוך הבערה דרך החלק בארובה שמתאים לכך.

על הפיזיקה של פעולה הארובה ראה אפקט ארובה.

מיקומן של הארובות: בראשי בניינים, על קטרים וספינות.

Chimney stacks - Newcastle-Upon-Tyne - England - 140804
ארובות על גג בניין באנגליה
Hadera power station
ארובות הענק של תחנות הכוח בחדרה
Bundesarchiv Bild 183-27439-0008, VEB Stahl- und Walzwerk Brandenburg-Havel
ארובות הנשקפות מבעד לחלון

התפקיד המכני של ארובות

לארובה 2 תפקידים מכניים חשובים:

 • הרחקת תוצרי הבעירה (ריח, גזי פליטה, חלקיקים, פיח וכדומה) מהסביבה האנושית.
 • יצירת תנאי בעירה נכונים על ידי משיכת אוויר נקי לסביבת הבעירה.(יצירת "מושך")

בארובות גבוהות יותקנו לעיתים מאווררים להגברת ה"מושך" ומתקני חימום לגזי הפליטה. בארובות קטנות יותקנו אמצעים לבלימת "מכות רוח".

GRES-2
הארובה הגבוהה בעולם קזחסטן

גובה הארובה

להלן נדון בארובות קבועות (של תחנות כח, למשל). יש להבחין בין גובה ארובה "פיסי" שהוא גובה מבנה הארובה מעל לבסיסה, ובין גובה ארובה "אפקטיבי", שהוא גובה וירטואלי לשימוש במודלים להערכת פיזורי מזהמי אויר. במודלים מתמטיים שונים מחשבים את ריכוזי המזהמים בגובה הקרקע כפונק' של כמות המזהמים (ליח' זמן) הנמצאים בנקודה מסוימת באטמוספירה והתפזרותם בהתאם לתנאים אקלימיים מסוימים (מהירות הרוח וכיוונה, יציבות מזג האוויר, כיסוי השמים בעננות וכו'), לוקחים את נק' תחילת פיזור המזהמים כנקודה שבה כוחות העילוי של פלומת העשן (plume) דעכו. גובה הנקודה הוא פונק' של טמפ' הפלומה במוצא הארובה, קוטר הארובה, מהירות הפליטה ותנאים אקלימיים. גובה הארובה האפקטיבי הוא גובה פיסי ועוד גובה דעיכת ציפת הפלומה.

נוהגים לסמן ארובות "פיזיות" גבוהות בתאורה תקנית כדי למנוע התנגשות מטוסים.

הארובה כהתקן למניעת זיהום אוויר

הארובה יכולה להיחשב כהתקן למניעת זיהום אוויר אם התכנון נכון ואם תישמר רמת תחזוקה גבוהה. הארובה מאפשרת פליטת תוצרי הבעירה בגובה רב ומהילתם באוויר נקי, מה שמוריד את רמות זיהום האוויר. ניתן גם להתקין בארובה משקעים אלקטרוסטטיים, מסננים או סולקנים שילכדו מזהמים מסוימים טרם פליטתם לאטמוספירה.
תקני איכות סביבה מסוימים מבוססים על ניטור ריכוזי מזהמים במוצא הארובה.

בישראל יש כ - 500 ארובות במפעלי תעשייה הנמצאות תחת הפיקוח של המשרד להגנת הסביבה.

תקינה ישראלית: דיגום אוויר

 • ת"י 1971: פליטה ממקור נייח: קביעת הריכוז וספיקת המסה של חומר חלקיקי במובלי גז - שיטה גרווימטרית ידנית.
 • ת"י 2208: איכות אוויר: היבטים כלליים - יחידות מדידה.
 • ת"י 2272: פליטה ממקור נייח - דגימה לקביעה אוטומטית של ריכוזי גז.
 • ת"י 5097-7-5: פליטה ממקורות נייחים: קביעת פליטות תחמוצות חנקן ממקורות נייחים (נוהל בדיקה במכשיר).
 • ת"י 5097-10: פליטה ממקורות נייחים: קביעת פליטות פחמן חד-חמצני בפליטות ממקורות נייחים (נוהל בדיקה במכשיר).
 • חוק אוויר נקי, התשס"ח - 2008[1]
 • תקנות  אוויר  נקי (ערכי  איכות  אוויר) (הוראת  שעה), התשע"א-2011 [2]
 • תקנות אוויר נקי (ערכי איכות אוויר)(הוראת שעה)(עדכון), התשע"ג-2013, ערכי הסביבה החדשים שייכנסו לתוקף ב-1/01/2015[3]
 • בדיקת מזהמי אוויר בארובה, 2002.pdf נוהל בדיקת מזהמי אוויר בארובה, 2002, המשרד להגנת הסביבה
 • עדכון לנוהל דיגום ארובות מ - 2002, 05.2015, המשרד להגנת הסביבה
Thornbury.chimney.detail.arp.750pix
ארובות כאלמנט דקורטיבי

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ http://www.sviva.gov.il/InfoServices/ReservoirInfo/DocLib/אוויר/avir25.pdf
 2. ^ http://www.sviva.gov.il/InfoServices/ReservoirInfo/DocLib/אוויר/avir30.pdf
 3. ^ http://www.justice.gov.il/NR/rdonlyres/49F2DCC3-DD80-413B-A0DA-A18A363A1446/40934/7243.pdf
CONCACAF

CONCACAF או Confederation of North, Central American and Caribbean Association Football היא קונפדרציית הכדורגל של צפון אמריקה, מרכז אמריקה ושל מדינות האיים הקריביים. בנוסף שייכות אליה גם גיאנה, סורינאם וגיאנה הצרפתית, אף על פי שהן שייכות ליבשת דרום אמריקה.

הקונפדרציה נוסדה ב-1961 והיא חלק משש הקונפדרציות האזוריות השייכות לפיפ"א. הקונפדרציה מארגנת תחרויות ברמת הנבחרות (כשהידועה שבהן היא גביע הזהב של CONCACAF) וברמת הקבוצות (החשובה שבהן היא ליגת האלופות של CONCACAF, לשעבר גביע CONCACAF לאלופות).

מספר הנבחרות החברות בה כיום הוא 41. מתוכן 6 נבחרות לא חברות בפיפ"א ולכן לא יכולות להשתתף בגביע העולם בכדורגל.

אורנייסטאד

אורנייסטאד (בהולנדית: Oranjestad) היא בירת ארובה. בשנת 2000 התגוררו בה כ-26 אלף תושבים, שהם כרבע מאוכלוסייתה של ארובה. אורנייסטאד שוכנת לחופו הדרום-מערבי של האי ארובה. חלקים ממנה, כגון שוק רנסאנס ופארק המלכה וילהלמינה מצויים על שטחים שיובשו מהים.

בשנת 1796 הקימו ההולנדים את מבצר זאוטמן, וזמן קצר אחר כך החלה העיר להתפתח סביבו. הם קראו לה על שם וילם ון אוראנייה-נסאו, המלך הראשון לבית אוראנז' (בהולנדית: Oranje). השם ניתן לעיר באופן רשמי בשנת 1820. מאז הקמתה, משמשת אורנייסטאד כעיר בירה. חשיבותה גדלה מעט ב-1986, כאשר ארובה נפרדה מהאנטילים ההולנדיים והייתה לאזור אוטונומי נפרד.

אתרי התיירות המרכזיים בעיר הם מבצר זאוטמן, מגדל וילם השלישי וכן המבנים הקולוניאליים הפזורים בעיר (אף שבמידה פחותה מאשר בקורסאו הסמוכה). אף החנויות הפטורות ממס מהוות מוקד משיכה לתיירים.

מנמל התעופה הבינלאומי המלכה ביאטריקס המשרת את העיר יוצאות טיסות סדירות ליעדים שונים ביבשת אמריקה, וכן לאמסטרדם. בעיר גם פועל הנמל הגדול בארובה.

איי ABC

איי ABC ‏(ABC islands) קבוצת איים בים הקריבי, הקרויה על פי האות הראשונה בשמותיהם: ארובה (Aruba), בונייר (Bonaire) וקוראסאו (Curaçao).

שלושת האיים משתייכים לממלכת ארצות השפלה של הולנד. ארובה וקורסאו הם טריטוריות אוטונומיות.

הולנדית הייתה השפה הרשמית באיים במשך רוב ההיסטוריה שלהם. אנגלית הפכה לשפה הרשמית באנטילים ההולנדים בשנת 2007.

אמריקה

אמריקה היא יבשת-על המשתרעת לכל אורך כדור הארץ. היא מתוחמת על ידי אוקיינוס הקרח הצפוני בצפון, האוקיינוס השקט במערב והאוקיינוס האטלנטי במזרח. הקצה הדרומי שלה, ארץ האש, נמצא מצפון לחוג האנטארקטי. כלולים בה גם איים רבים, בהם גרינלנד והאיים הקריביים.

נהוג לחלק את יבשת-העל לשתי יבשות: אמריקה הצפונית (שנכללת בה אמריקה המרכזית) ואמריקה הדרומית.

יש המחלקים את היבשת מבחינה תרבותית לאמריקה הלטינית – הכוללת את המדינות ששפתן ספרדית, פורטוגזית או צרפתית; אנגלו-אמריקה – הכוללת את ארצות הברית וקנדה דוברות האנגלית; והמושבה הדנית גרינלנד.

אמריקה הצפונית

אמריקה הצפונית (צפון אמריקה) היא היבשת השלישית בעולם בגודל שטחה והרביעית במספר תושביה והיא מהווה חלק מיבשת העל אמריקה. היא משתרעת מים הקרח הצפוני בצפון ועד מצר פנמה בדרום, מהאוקיינוס האטלנטי במזרח עד האוקיינוס השקט במערב. שטחה 24,709,000 קילומטרים רבועים (כולל גרינלנד), ומספר תושביה כ-529 מיליון. המדינות הנמצאות בשטחה הן קנדה בצפון, ארצות הברית במרכז ומקסיקו בדרום ובמרכז. בנוסף, חלקה הדרומי ביותר של היבשת (המכונה אמריקה המרכזית) כולל שטח קטן יחסית ובו המדינות: בליז, קוסטה ריקה, אל סלוודור, גואטמלה, הונדורס, ניקרגואה ופנמה.

יש המרחיבים את גבולות היבשת וכוללים בה גם את האי גרינלנד שכמעט אינו מיושב, ואף את חציה המערבי של איסלנד. אחרים מצרפים אליה את איי הודו המערבית ואת ארצות אמריקה התיכונה, ורואים במצר פנמה את גבולה הדרומי. ליבשת עצמה צורת משולש, שבסיסו בצפון והוא הולך וצר ככל שמדרימים. רכסי הרים גבוהים נמשכים מצפון לדרום במערב היבשת, לא הרחק מהאוקיינוס השקט. רכסי הרים נמוכים וקצרים יותר נמשכים מצפון לדרום החוף המזרחי (הרי האפלצ'ים). באמצע היבשת משתרעים מישורים רחבי ידיים, שרבים בהם ההרים והרמות. במישורים אלה מצויות מספר ימות, ובהן ימת הדובים הגדולה, ימת העבדים הגדולה, אגם ויניפג בקנדה, וחמש הימות הגדולות על הגבול שבין קנדה לארצות הברית, שאחת מהן היא ימת סופריור, הימה השנייה בגודלה בעולם. האקלים באמריקה הצפונית מגוון מאוד, מפני שהיבשת הארוכה משתרעת מחוג הקוטב הצפוני ועד 800 קילומטרים צפונית לקו המשווה. אמריקה הצפונית עשירה מאוד באוצרות טבע, ובהם נפט, פחם, ברזל, נחושת, אבץ, עופרת, זהב, כסף ואורניום.

ארובה (טריטוריה)

ארובה (בהולנדית: Aruba) היא טריטוריה הולנדית ששוכנת על אי בים הקריבי, 27 קילומטר מצפון לחצי האי פרגוואנה (Paraguaná) שבוונצואלה. האי שייך לקבוצת איי ABC (ארובה, בונייר וקורסאו) באנטילים הקטנים. בטריטוריה חיים כ-120,000 תושבים על כ-193 קילומטר רבוע. יחסית ליתר הקריבים, האי יבש ובו פחות צמחייה טרופית. בירת ארובה היא אורנייסטאד (Oranjestad). האי מישורי ברובו ואקלימו טרופי ימי, חם ולח בכל עונות השנה.

ארובה במשחקים האולימפיים

ארובה משתתפת במשחקים האולימפיים מאז אולימפיאדת סיאול (1988). אף שהיא מהווה אוטונומיה בריבונות הולנדית, יש לה ועד אולימפי נפרד, ולפיכך גם משלחת נפרדת למשחקים. עד 1986 הייתה ארובה חלק מאוטונומיה הולנדית אחרת, האנטילים ההולנדיים, וספורטאים מארובה התחרו במסגרת המשלחת של האנטילים ההולנדיים.

עד כה, אף ספורטאי מארובה לא זכה במדליה אולימפית, והישגיהם של הספורטאים מארובה היו נמוכים למדי. באולימפיאדת בייג'ינג (2008), למשל, התחרו שני ספורטאים מארובה. הג'ודוקא פידרד ויס הודח בסיבוב השני (לאחר שעלה אוטומטית מהסיבוב הראשון) והשחיין יאן רודזאנט סיים במקום ה-53 מתוך 64 במשחה ל-100 מטר חופשי.

ארובה מעולם לא השתתפה באולימפיאדת חורף.

ארובה במשחקים האולימפיים לנוער

ארובה משתתפת במשחקים האולימפיים לנוער מאז היווסדם באולימפיאדת הנוער סינגפור (2010). היא מעולם לא השתתפה במשחקי החורף האולימפיים לנוער. עד כה, אף ספורטאי נוער מארובה לא זכה במדליה אולימפית לנוער.

דגל ארובה

דגל ארובה אומץ רשמית ב-18 במרץ 1976.

הדגל הוא דגל כחול בהיר (צבע דגל האומות המאוחדות). שני פסים מקבילים צרים בצבע צהוב חוצים את חלקו התחתון של הדגל. כוכב בן ארבע פינות בצבע אדום שגבולו לבן מצוי בקנטון הדגל (הרביע העליון הקרוב לניצב הדגל).

הכחול מסמל את השמים, את הים, את השלום, ואת התקווה לעתיד טוב יותר. הפסים הצהובים מסמלים את חופי האי ואת התיירות המהווה מרכיב חשוב בכלכלת האי כיום, כמו גם את הזהב והזהב השחור שהיוו מרכיב בכלכלת האי בעבר.

הכוכב מסמל את ארבע רוחות השמים מהם הגיעו תושבי ארובה לאי, וכן את ארבע השפות המדוברות באי: פאפיאמנטו, ספרדית, אנגלית והולנדית. הכוכב מסמל את האי עצמו - כאשר האדום מסמל את אדמת האי והלבן את חופי האי. הכוכב מסמל גם את ההיסטוריה של האי - המאבק של האינדיאנים באי בכוחות שכבשו אותם. הצבע האדום מסמל אהבה פטריוטית של תושבי האי לאי, והלבן מסמל טוהר וכנות.

ה-18 במרץ מדי שנה הוא חג לאומי בארובה שנקרא "יום הדגל".

דייב בנטון

דייב בנטון (באנגלית: Dave Benton; נולד ב-31 בינואר 1951 בשם Efrén Eugene Benita) הוא זמר פופ המוכר בעיקר לאור ניצחונו באירוויזיון 2001. בנטון נולד באי הקריבי ארובה. כשהיה בשנות ה-20 לחייו עבר להתגורר בארצות הברית. בנטון עבד עם מספר אמנים כמתופף וכן כזמר רקע, בהם: The Drifters, טום ג'ונס, בילי אושן, חוזה פליסיאנו והפלאטרס.

בשנות השמונים עבר בנטון להתגורר בהולנד, שם פגש את אשתו מאריס בעת שהיה בשיט, ובשנת 1997 עבר להתגורר עמה בארץ מוצאה אסטוניה. לזוג יש שתי בנות בשם סיסי וליסה.

בנטון פיתח קריירה מוזיקלית נרחבת במדינות צפון אירופה. הוא הופיע בהפקה הגרמנית למחזמר "City Lights", לאחר שהתבקש להחליף את אנגלברט המפרדינק בסיבוב ההופעות האוסטרלי.

בשנת 2001 השתתף בתחרות האירוויזיון יחד עם זמר הרוק טאנל פדאר ולהקת הבנים 2XL עם השיר "Everybody", יחד הגיעו למקום הראשון.

האוקיינוס האטלנטי

האוקיינוס האטלנטי הוא האוקיינוס השני בגודלו והוא מכסה כחמישית משטח כדור הארץ, כ-106.45 מיליון קמ"ר. שמו של האוקיינוס מגיע מן המיתולוגיה היוונית, שם הוא נקרא "ים אטלס".

האנטילים הקטנים

האנטילים הקטנים (באנגלית: Lesser Antilles) הם חלק מהאיים האנטילים המצויים בים הקריבי. איים אלה, יחד עם איי בהאמס והאנטילים הגדולים מהווים את איי הודו המערבית.

האנטילים הקטנים הם שרשרת איים ארוכה המקיפה ממזרח את הים הקריבי ומפרידה בינו לבין האוקיינוס האטלנטי.

האנטילים הקטנים כוללים את:

איי הבתולה של ארצות הברית: סנט תומאס, סנט ג'ון, סנט קרואה, ווטר איילנד

איי הבתולה הבריטיים: טורטולה, וירג'ין גורדה, אנגאדה, ג'וסט ואן דייק

אנגווילה (בריטניה)

סן מרטן, מחולק בין צרפת והאנטילים ההולנדיים.

סן ברתלמי (צרפת)

סאבא (האנטילים ההולנדיים)

סנט אוסטטיוס (האנטילים ההולנדיים)

סנט קיטס

נוויס

ברבודה

אנטיגואה

רדונדה

מונטסראט (בריטניה)

גואדלופ (צרפת)

לה דזיראד (צרפת)

לה סנט (צרפת)

מארי גאלאנט (צרפת)

דומיניקה

מרטיניק (צרפת)

סנט לוסיה

ברבדוס

סנט וינסנט

הגרנדינים

גרנדה

טרינידד וטובגואיים הסמוכים לחופי ונצואלה:

איי האנטילים ליווארד:

בונייר (הולנד)

קוראסאו (הולנד)

ארובה (הולנד)

נואבה אספרטההאנטילים הקטנים מחולקים לשתי קבוצות איים - איי וינדווארד (איי מעלה הרוח) בדרום ואיי ליווארד (איי מורד הרוח) בצפון. הסיבה לחלוקה היא שמרבית הרוחות באזור נעות מדרום לצפון, ומגיעות קודם לאיי וינדווארד ולאחר מכן לאיי ליווארד.

הולנד

הוֹלַנְד (בהולנדית: Nederland) היא מדינה בצפון מערב אירופה, הגובלת בים הצפוני, בגרמניה, בבלגיה ובסנט מרטין (צרפת) בקריביים. הולנד היא החלק העיקרי והגדול ביותר בממלכת ארצות השפלה, הכוללת גם כמה איים בים הקריבי. הולנד היא אחת המדינות הצפופות ביותר באירופה ובעולם כולו. היא אחת המדינות המייסדות של האיחוד האירופי וברית נאט"ו.

השם הולנד השגור בעברית ובמספר שפות נוספות הוא שמם של שניים מהמחוזות הגדולים במדינה (צפון הולנד ודרום הולנד). שמה הרשמי של המדינה הוא נדרלאנד (בהולנדית: Nederland; להאזנה (מידע • עזרה)), שמשמעו בעברית "ארץ השפלה".

אמסטרדם, העיר הגדולה בהולנד, משמשת גם כעיר הבירה של המדינה, אולם תפקידה כבירה הוא סמלי. רוב מוסדות המדינה והשגרירויות וכן ארמון המלוכה מרוכזים בעיר האג (Den Haag).

מוקדמות מונדיאל 2002

199 נבחרות לאומיות נרשמו למוקדמות מונדיאל 2002, והתחרו על 32 מקומות בטורניר הגמר. קוריאה הדרומית ויפן, המארחות, וצרפת, האלופה המכהנת, העפילו אוטומטית והותירו 29 מקומות לשאר הנבחרות.

32 המקומות במונדיאל חולקו בין קונפדרציות הכדורגל של פיפ"א כמפורט להלן:

אירופה (אופ"א): 14.5 מקומות, מתוכם אחד לאלופה צרפת ועל 13.5 המקומות האחרים התחרו 50 נבחרות. הנבחרת שזכתה בחצי מקום העפילה לפלייאוף הבין-יבשתי מול נציגת אסיה.

דרום אמריקה (CONMEBOL)‏: 4.5 מקומות, עליהם התחרו 10 נבחרות. הנבחרת שזכתה בחצי מקום העפילה לפלייאוף הבין-יבשתי מול נציגת אוקיאניה.

צפון, מרכז אמריקה והקריביים (CONCACAF)‏: 3 מקומות, עליהם התחרו 35 נבחרות.

אפריקה (CAF)‏: 5 מקומות, עליהם התחרו 51 נבחרות.

אסיה (AFC)‏: 4.5 מקומות, מתוכם 2 לקוריאה הדרומית וליפן ועל ה-2.5 האחרים התחרו 40 נבחרות. הנבחרת שזכתה בחצי מקום העפילה לפלייאוף הבין-יבשתי מול נציגת אירופה.

אוקיאניה (OFC)‏: חצי מקום, עליו התמודדו 10 נבחרות. הנבחרת שזכתה בחצי מקום העפילה לפלייאוף הבין-יבשתי מול נציגת דרום אמריקה.193 נבחרות השתתפו במשחק אחד לכל הפחות. בסך הכל נערכו 777 משחקי מוקדמות, בהם הובקעו 2,452 שערים (ממוצע של 3.16 שערים למשחק). הייתה זו הפעם הראשונה שהובקעו למעלה מ-2,000 שערים במוקדמות המונדיאל.

ממלכת ארצות השפלה

ממלכת ארצות השפלה (בהולנדית: Koninkrijk der Nederlanden, קו֗נִינְקְרֵיְק דֶר נֵדֶּרְלַנְדּ) היא מדינה ריבונית ומונרכיה חוקתית בעלת מאפיינים פדרליים, בת ארבעה חלקים אוטונומיים: הולנד, הכוללת גם את הטריטוריה הולנד הקריבית (שמאחדת את האיים בונייר, סאבא וסנט אוסטתיוס – רשויות מוניציפליות השייכות להולנד); ארובה; קוראסאו; וסנט מארטן.

בראשה של מונרכיה חוקתית פדרלית עומד מלך (או מלכת) הולנד. הממלכה הוכרזה כמונרכיה פדרלית ב-28 באוקטובר 1954. קודם לכן המונח: "ממלכת ארצות השפלה" התייחס להולנד ולקולוניות שלה (האימפריה ההולנדית).

בשנים 1954–1975 כללה הממלכה גם את סורינאם שבאמריקה הדרומית. עד אז נקראה סורינאם "גיאנה ההולנדית" (Nederlands Guiana).

בשנים 1954–2010 כללה הממלכה את האנטילים ההולנדיים.

עד שנת 1830 (רשמית ב-1839) היא הייתה מוכרת כ"הממלכה המאוחדת של ארצות השפלה", והיא כללה גם את בלגיה.

נבחרת ארובה בכדורגל

נבחרת ארובה בכדורגל היא נבחרת הכדורגל הלאומית של ארובה.

הדירוג הנוכחי של נבחרת ארובה ברשימת הדירוג של פיפ"א, הוא המקום ה-195 בעולם, נכון ל-24 באוקטובר 2019 - ללא שינוי לעומת דירוג קודם. דירוג השיא 112 נמדד לראשונה בנובמבר 2015, והדירוג הנמוך ביותר 202 נמדד לראשונה בפברואר 2008.

פסגת צ'ימני (קנדה)

פסגת צ'ימני (באנגלית: Chimney Peak - מילולית "פסגת ארובה") היא הר ברכס בואו, בהרי הרוקי הקנדיים, הממוקם על קו פרשת המים של אמריקה, ובשל כך ממוקם על הגבול (העובר באזור זה לאורך קו פרשת המים) בין פרובינציית אלברטה ופרובינציית קולומביה הבריטית שבקנדה.

ההר, שגובהו 3,002 מטרים מעל פני הים, והוא מתנשא 137 מטרים מעל סביבתו, ממוקם דרומית להר קוואדרה, וצפונית-מערבית להר וימפר.

קוראסאו

קוראסאו (בהולנדית: Curação) היא קבוצת איים בדרום הים הקריבי לחופי ונצואלה, הכוללת את האי הראשי קוראסאו ואת קליין קוראסאו, אי קטן ובלתי מיושב. האי הראשי הוא הרחב ובעל מספר התושבים הגדול ביותר משלושת "איי ABC" (ארובה, בונייר וקוראסאו). בירת האי, וילמסטאד, נקראת על שמו של וילם מאורנג', מייסד בית המלוכה ההולנדי.

עד אוקטובר 2010, עת זכו למעמד של "אזור אוטונומי" מממלכת ארצות השפלה, האיים היוו חלק מהאנטילים ההולנדיים.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.