אנשיל פפר

אנשיל פפר (נולד ב-22 ביוני 1973) הוא עיתונאי ופובליציסט ישראלי, אשר כיום משמש כשליח עיתון "הארץ" ללונדון.

אנשיל פפר
אנשיל פפר
מדינה ישראל  ישראל
מעסיק כל העיר, הארץ
קישורים חיצוניים
טוויטר AnshelPfeffer

ילדות והשכלה

פפר נולד במנצ'סטר שבבריטניה למשפחה ממוצא פולני, בנם הבכור מבין ששת ילדיהם של דוד, יבואן רהיטים, ומרים (לבית טננבאום), מזכירה רפואית. קיבל השכלה פורמלית בבית ספר יהודי. בשנת 1981 עלתה משפחתו לישראל, השתקעה בירושלים, בה עשה אביו הסבה לתחום המחשבים. פפר גדל בבית שבו היה לספרות מקום מיוחד והעביר שעות רבות בקריאת ספרים.[1]

התחנך בבית הספר היסודי של רשת החינוך "חורב", ולאחר מכן בישיבה התיכונית של הרשת בירושלים. לאחר שהשתחרר מהשירות הצבאי בגולני, חזר ללמוד הוראה ורבנות בישיבת מעלה אדומים אך לא סיים את ההסמכה לרבנות, והחל לעבוד במשרה חלקית ככתב לענייני חרדים במקומון הירושלמי "כל העיר" בירושלים. במקביל, שימש כמחנך ומורה לתנ"ך ולתלמוד בתיכון המדעי "מוריה", ולאחר שנה החליט לעזוב את מקצוע ההוראה בשל תחושתו שקיים מרוץ נגד הזמן בבתי הספר שלא מאפשר התקדמות עם התלמידים.

כתיבה עיתונאית

פפר שימש במגוון תפקידי עריכה וכתיבה בעיתונות הישראלית. ככתב ב"כל העיר", עבר לסקר את תחום החינוך, ופרסם טור מזדמן בשם "סרג'נט פפר" אותו כתב כששהה במילואים, וכן טור קבוע "בס"ד" שעסק בחברה החרדית. פרסם כתבות בנושאים אלו גם במגזינים העין השביעית וארץ אחרת.[2][3][4]

בתחילת 2002 כיהן תקופה קצרה ככתב "הארץ" לענייני חרדים. ביולי אותה שנה מונה לתפקיד עורך "כל העיר", מינוי שעורר הד תקשורתי והתנגדות מצד פעילי שמאל אשר ראו בו "צעיר דתי שידוע בנטייתו הימנית" ואף איימו בהחרמת העיתון.[5][6] לאחר כשנה עזב את "כל העיר" ובסוף שנת 2003 חזר לכתוב ב"הארץ" ככתב לענייני חינוך.

ב-2004 שימש מספר חודשים כסגן עורך העיתון "ג'רוזלם פוסט".[7] באותה שנה הוציא לאור את ספרו המשותף עם ניצן חן: "מרן - עובדיה יוסף. הביוגרפיה".[8]

במרץ 2005 מונה לעורך החדשות בעיתון מקור ראשון, כחלק מהמאמץ של איש העסקים שלמה בן צבי למתג מחדש את העיתון. בהמשך עבר לשמש ככתב חדשות בכיר ופרשן בעיתון, וכבעל טור ביקורת ספרים, יין וביקורת התקשורת. בתחילת 2006, הצטרף כרכז הכתבים לחינמון "ישראלי" שבבעלותו של בן צבי. במרץ אותה שנה התפטר מתפקידיו בשני העיתונים.

בתחילת 2007 חזר ל"הארץ" ככתב לענייני העולם היהודי. שימש תקופה קצרה כשליח העיתון ללונדון. בתחילת 2009 מונה ככתב העיתון לענייני צבא וביטחון, ובין היתר כתב סדרת כתבות שעקבה אחר פלוגת טירונים בחטיבת גולני.[9] לאחר מכן שימש גם כשליח לסיקור אירועים בינלאומיים, כולל במדינות אויב אליהן נכנס עם דרכונו הבריטי.[10] בין היתר סיקר את מתקפת הטרור בבית חב"ד בשנת 2008 במומבאי, את מלחמת רוסיה-גיאורגיה ושפעת החזירים במקסיקו. היה הכתב הישראלי הראשון שדיווח מקהיר על המהומות במצרים, וניסה לאזן את הדיווחים בתקשורת הישראלית על השקפות אנטי ישראליות של המפגינים.[11] בסוף שנת 2011 עבר לכתוב בעיקר עבור המהדורה הדיגיטלית "הארץ און-ליין" באנגלית, וממרץ 2012, כשליח "הארץ" לבריטניה.

מאז שנת 2007 מפרסם טור שבועי במהדורה האנגלית של הארץ המסקר את יהדות התפוצות תחת הכותרת "ירושלים ובבל" (Jerusalem & Babylon), ושעבורו זכה בשנת 2010 באות הוקרה מטעם ארגון בני ברית, המוענק לאישים שפעלו למען העם היהודי ולמען מדינת ישראל.[12]

בנוסף לעבודתו העיתונאית מרבה פפר לפרסם ב"הארץ" מאמרי דעה בנושאים מגוונים, כגון העלאת יהודי הפלשמורה[13] ועתיד הציונות.[14] במאמר אישי שכתב לאחר פרסום החשדות להטרדה מינית שיוחסו לרבו, הרב מרדכי אלון, התריע על הסכנה שבהתחברות יתר לכריזמה של רבנים ואנשי חינוך[15]. בשנת 2018 יצאה ביוגרפיה באנגלית שחיבר על בנימין נתניהו.

משפחתו

היה נשוי לרחל (לבית הדני), להם ארבעה ילדים משותפים. אב לבן נוסף ממערכת יחסים שנייה.

קישורים חיצוניים

Twitter logo initial.svg אנשיל פפר, ברשת החברתית טוויטר

הערות שוליים

 1. ^ העיתונאי שבא מההוראה, שיעור חופשי, גיליון 60, תשרי תשס"ד, באתר הסתדרות המורים בישראל
 2. ^ אנשיל פפר, מלחמת העצמאות, באתר העין השביעית, 1 במאי 2001
 3. ^ אנשיל פפר, חשוף בצריח, באתר מגזין ארץ אחרת, 29 ביולי 2004
 4. ^ אנשיל פפר, הרגשה של שליטה, באתר מגזין ארץ אחרת, 10 באוגוסט 2011
 5. ^ הארץאיומים בחרם על המקומון הירושלמי "כל העיר" בשל מינוי אנשיל פפר לעורך, באתר TheMarker‏, 29 ביולי 2002
 6. ^ חנן עמיאור, שיחת העיר, באתר העין השביעית, 1 בספטמבר 2002
 7. ^ אור שמש, אנשיל פפר עוזב את ה"ג'רוזלם פוסט", באתר nrg‏, 27 באוקטובר 2004
 8. ^ ניצן חן ואנשיל פפר, מרן - עובדיה יוסף. הביוגרפיה, באתר nrg‏, 26 באוקטובר 2004
 9. ^ אנשיל פפר, לומדים להגן על הבית באימון לוחמה בשטח בנוי, באתר הארץ, 28 באוגוסט 2009.
 10. ^ דייוויד רמניק, THE DISSENTERS, הניו יורקר, פברואר 2011
 11. ^ אנשיל פפר, אדוארד סעיד צדק, באתר הארץ
 12. ^ פרס ארגון "בני ברית" לעיתונות יוענק לכתב "הארץ" אנשיל פפר, באתר הארץ
 13. ^ אנשיל פפר, מייבאים פצצת זמן חברתית, באתר הארץ
 14. ^ אנשיל פפר, קניון מרים דגל לבן, באתר הארץ
 15. ^ אנשיל פפר, ילדים, היזהרו מכריזמה, באתר הארץ
2011 בישראל

2011 בישראל (ה'תשע"א-ה'תשע"ב) היא השנה בה חגגה מדינת ישראל 63 שנה מיום היווסדה.

אילן מלכא

אילן מלכא (נולד ב-21 בדצמבר 1967 בגני תקווה) הוא תת-אלוף במילואים. המשמש סגן נציב בתי הסוהר בדרגת גונדר. בעברו שימש ראש מטה פיקוד המרכז ומפקד חטיבת גבעתי בתקופת מבצע עופרת יצוקה.

איתי וירוב

איתי וירוב (נולד ב-14 באפריל 1966) הוא קצין בצה"ל בדרגת אלוף, המכהן כמפקד המכללות הצבאיות. קודם לכן שימש ראש מטה זרוע היבשה, מפקד אוגדת עזה, קצין חי"ר וצנחנים ראשי ומפקד חטיבת כפיר.

בית מנחם אוסישקין (ירושלים)

בית מנחם אוסישקין המכונה גם בית מחניים הוא מבנה בשכונת רחביה בירושלים, ברחוב אוסישקין 7 (פינת רמב"ן 32).

גשש

גשש הוא אדם שתפקידו לעקוב אחרי בני אדם או בעלי חיים באמצעות העקבות והשינויים שהם משאירים בשטח. הגשש מומחה בזיהוי טביעות רגליים ובשינויים לא טבעיים בתוואי השטח. תפקידו של הגשש הצבאי כולל גם איתור מטעני חבלה שהושארו בשטח.

הגששים בצבא ההגנה לישראל עוברים טירונות כרובאי 05 ולאחר מכן מקבלים את הכשרתם בבסיס אימונים פיקודי (בא"פ) דרום, רובם ככולם בדואים, פרט לגששים המשתתפים באבטחת הקריה למחקר גרעיני, הנמנים עם קהילת ביתא ישראל (משיקולים של סיווג ביטחוני).

הבחירות הכלליות בבריטניה 2015

הבחירות הכלליות בבריטניה (הממלכה המאוחדת) התקיימו ב-7 במאי 2015, ובמהלכן נבחר הפרלמנט ה-56 של הממלכה המאוחדת. כמו כן, באותו יום נערכו בחירות מקומיות ברחבי אנגליה, פרט ללונדון רבתי.

ראש הממשלה המכהן, מנהיג המפלגה השמרנית דייוויד קמרון, התמודד לכהונה נוספת בתפקיד מול מנהיג מפלגת הלייבור, אד מיליבנד.

הסקרים שפורסמו טרם הבחירות צפו מאבק צמוד בין המפלגה השמרנית למפלגת הלייבור שיביא לפרלמנט תלוי, בדומה לתוצאות הבחירות הקודמות. באופן מפתיע, המפלגה השמרנית התחזקה והביסה את הלייבור, וקיבלה רוב מוחלט בפרלמנט. הלייבור הפסידה מושבים רבים, כשהמפלגה הלאומית הסקוטית נושפת בעורפה. המפלגה הסקוטית זכתה להישג היסטורי, כשניצחה ב-40 מתוך 41 אזורי הבחירה בסקוטלנד.

המפלגה הליברל-דמוקרטית בהנהגת ניק קלג, שהקימה קואליציה עם השמרנים לאחר הבחירות הקודמות, נחלה תבוסה מוחצת כשאיבדה את רוב מושביה בפרלמנט, כולל מושבים של חלק משרי הקבינט היוצא. מפלגת UKIP בראשות נייג'ל פרג' זכתה במושב אחד בלבד, שלא בהתאמה למספר הקולות שלה זכתה בספירה הכללית (מספר הקולות השלישי בגודלו).

עקב זכיית מפלגתו ברוב מוחלט, קיבל קמרון את המנדט להקמת ממשלה שנייה בראשותו. מיליבנד, קלג ופרג' התפטרו מתפקידיהם בשל אי הצלחתם בבחירות.

המהומות בממלכה המאוחדת (2011)

המהומות בממלכה המאוחדת שהחלו באוגוסט 2011 היו סדרה מתמשכת של הפרות הסדר הציבורי, ביזות, והצתות ברחבי הממלכה המאוחדת, שהחלו בטוטנהאם שבצפון לונדון ב-6 באוגוסט 2011, אך תוך שלושה ימים התפשטו לרחבי בריטניה והסתיימו רק ב-11 באוגוסט.

התנועה הבינלאומית להשמדת נשק גרעיני

התנועה הבינלאומית להשמדת נשק גרעיני (באנגלית: International Campaign to Abolish Nuclear Weapons; בראשי תיבות: ICAN) היא תנועה בינלאומית המאגדת ארגוני חברה אזרחית, שמטרתה לקדם את האמנה לחיסול הנשק הגרעיני . התנועה הוקמה בשנת 2007, וחברים בה 468 ארגונים מ-100 מדינות.

התנועה קיבלה פרס נובל לשלום לשנת 2017 על "עבודתה להפניית תשומת הלב לתוצאות ההרסניות של שימוש בנשק גרעיני, ולמאמציה המשמעותיים לקידום אמנה האוסרת על נשק זה" ().

ישיבת הר ברכה

ישיבת הר ברכה היא ישיבת הסדר הנמצאת בהר ברכה בשומרון. הישיבה הוקמה בחודש אלול ה'תשנ"ב, 1992, על ידי הרב אליעזר מלמד, שכיהן כראש הישיבה, ובמשך שנתיים (הת'שע"ו - הת'שע"ח) פרש מראשות הישיבה והחליפו הרב גור גלון, ובשנת ה'תשע"ט חזר הרב מלמד לכהן כראש הישיבה. הישיבה ממשיכה את הקו האידאולוגי של ישיבת מרכז הרב שבה למדו ראש הישיבה והרב זאב סולטנוביץ'.

לישיבה חלק מרכזי בפיתוח היישוב הר ברכה ורבים מבוגריה קובעים בו את בתיהם.

כל העיר

כל העיר הוא מקומון ירושלמי שראה אור לראשונה ב-1979. המקומון היה הראשון מרשת שוקן, שהייתה לרשת המקומונים הראשונה בישראל.

מבצע חוק ברזל

מבצע חוק ברזל הוא מבצע צבאי שנערך במרץ 2011 על ידי שייטת 13 ושייטת ספינות הטילים של חיל הים הישראלי, שבמהלכו נתפסה אוניית המשא "ויקטוריה" (Victoria). האוניה, שהייתה שייכת לחברה גרמנית, הבריחה אמצעי לחימה איראניים (במסווה של סחורה אזרחית) דרך סוריה וטורקיה, ויועדה לארגון החמאס ברצועת עזה.

האוניה הוטענה תחילה בנמל לטקיה שבסוריה עם אמצעי לחימה איראניים בשילוב סחורות אזרחיות, משם יצאה לנמל מרסין שבטורקיה ומשם הייתה בדרכה לנמל אל-עריש שבמצרים ועליה מכולות בהן הוחבאו כ-50 טונות של אמצעי לחימה (בסדר גודל של הכמות שנתפסה בספינה קארין איי).

מדעי היהדות

מדעי היהדות הם ענף של מדעי הרוח העוסק בנושאי יהדות: היסטוריה של עם ישראל, מחשבת ישראל, משפט עברי וטקסטים יהודיים, ובהם תנ"ך, התורה שבעל פה, קבלה, ועוד. כענף של מדעי הרוח, הגישה במדעי היהדות היא גישה מחקרית וביקורתית, ושונה מהגישה הדתית הנפוצה לנושאים אלה.

השימוש הראשון במושג זה נעשה בגרמניה, בראשית המאה ה-19, על ידי אנשי תנועת חכמת ישראל, שמטרתם הייתה להציג את יופיה של היהדות בפני העולם האירופי המשכיל של אותה תקופה, ולבסס את חקר היהדות על יסודות מדעיים מודרניים.

את תחום מדעי היהדות מאפיין השימוש הנרחב בכלי המחקר הפילולוגי - חקר הנוסח והעיסוק בכתבי יד, כמו גם בכלים ספרותיים, השוואות לתרבות הכללית, ועוד.

חוגים למדעי היהדות מתקיימים, בשמות שונים, במרבית האוניברסיטאות בישראל, וכן באוניברסיטאות במדינות נוספות. במשך שנים רבות נחשבה האוניברסיטה העברית בירושלים כמובילת תחום זה בעולם. "האיגוד העולמי למדעי היהדות" הוא ארגון גג של חוקרים ותלמידים בתחום זה.

מוטי ברוך

מוטי ברוך (נולד בשנת 1967) הוא קצין בצה"ל בדרגת אלוף, המשמש כמפקד הגיס המטכ"לי ובמקביל כמפקד בית הספר לפיקוד, שליטה ומטה מבצעי. קודם לכן שימש בין היתר ראש חטיבת תורה והדרכה באמ"ץ, מפקד עוצבת הפלדה, מפקד עוצבת עידן ומפקד חטיבת הנח"ל.

נחמן אש

נחמן אש (נולד ב-פברואר 1961) הוא רופא פנימאי ישראלי, לשעבר קצין רפואה ראשי בצה"ל (2007–2011).

נתיב (לשכת הקשר)

"נתיב – לשכת הקשר" הוא שמו של גוף הפועל כיחידת סמך במשרד ראש הממשלה שתפקידו להגיע אל היהודים בברית המועצות ולעודד את זיקתם ליהדות, לציונות ולישראל. עד שנת 1990 נחשב "נתיב" כגוף חשאי למחצה, עת פעל תוך סיכון רב מאחורי "מסך הברזל".

ערן מקוב

ערן מקוב (נולד בשנת 1972) הוא קצין בדרגת אלוף-משנה במילואים, בעברו שימש מפקד מחוז צפון בפיקוד העורף, סגן מפקד אוגדת איו"ש וכמפקד חטיבת עציון.

פיגועי טרור נגד ישראלים בישראל ובשטחים ב-2011

רשימת פיגועי טרור נגד ישראלים שהתרחשו במדינת ישראל ובשטחים בשנת 2011.

רביב ניר

רביב ניר הוא קצין צה"ל במילואים בדרגת אלוף-משנה, פיקד בעבר על סיירת גולני, גדוד 13 (גדעון), ועוצבת חירם.

שלומי כהן

שלומי כהן (נולד ב-1968) הוא קצין צה"ל בדימוס, בדרגת אלוף-משנה, שכיהן כמפקד חטיבת אלכסנדרוני במלחמת לבנון השנייה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.