אנרכיה

אנרכיה, במובנה הרחב, היא מצב בו חברה אנושית מתקיימת ללא ממשלה או שלטון ריכוזי.

לאנרכיה, ישנם כמה פירושים; ניתן להשתמש במילה על מנת לתאר מצב בו מתקיים אי-סדר באזור מסוים ו"איש הישר בעיניו יעשה" (כגון בעת מהומות אלימות), על אף שאין זה פירושה המקורי. אנרכיה נגרמת לעיתים קרובות בשל מלחמה (במיוחד מלחמת אזרחים) או אסון טבע, הגוררים את היחלשותו או נפילתו של השלטון המרכזי או המקומי. נטען כי מטרתה הבסיסית של המדינה היא למעשה להימנע ממצב זה. במקרים אחרים מצב שכזה נובע מריחוק רב ממוקדי השלטון במדינה, דבר המקשה על השלטון להשליט את מרותו באזור.

תקשורת ההמונים לרוב משתמשת במילה אנרכיה בהקשר שתואר לעיל, אך יש לצין שבנוסף, המילה "אנרכיה" משמשת לתיאור חיובי של המצב אליו שואפים להגיע תומכי התאוריה הפוליטית "אנרכיזם", המכונים לרוב "אנרכיסטים". האנרכיסטים שואפים להגיע למצב בו אין שימוש בכפייה, אלימות, כוח וסמכות, ועדיין לתמוך בחברה פורה.

אנרכיסטים רבים מתנגדים לשימוש במילה על מנת לתאר אי-סדר מכיוון שלטענתם אין קשר בינה לבין המשמעות המקורית של המילה, ושהשימוש בה בצורה זו יוצר דעות קדומות בקשר לאנרכיזם.

מקור השם

המילה אנרכיה באה מהמילה היוונית העתיקה "ἀναρχία", לא, ללא - (אנ) ἀν, שליט - (ארכוס או ארכון) ἀρχός, כלומר " היעדר שליט". השתמשו במונח זה לתאר תקופה שבה לא הצליחו לקיים את הליך הבחירה למשרת הארכונטים באתונה, והעיר התנהלה ללא שליט.

המילה ἀρχός, קשורה למילה αρχή (ארכה), שמשמעותה 'ראשית', 'עיקרון בסיסי', 'מקור'.

אנרכיה ופילוסופיות פוליטיות

אנרכיזם

אנרכיזם לרוב מוגדר כפילוסופיה פוליטית שטוענת שקיום המדינה הוא לא מוסרי, או טוענת שסמכות במערכות יחסים בין בני אדם היא לא מוסרית. תומכי האנרכיזם (אנרכיסטים) מצדדים בחברה לא היררכית ומבוססת על עמותות התנדבותיות. ישנם סוגים רבים של אנרכיזם, רובם שונים משמעותית אחד מהשני. הזרמים האנרכיסטים יכולים להיות שונים אחד מהשני בבסיסם, אחדים תומכים באינדיבידואליזם ואחדים בקולקטיביזם מוחלט. צורותיו השונות של האנרכיזם לעיתים מסווגות לפי מידת האינדיבידואליזם והקולקטיביזם שלהם. אנרכיזם לעיתים תכופות נחשב כאידאולוגיה שמאלית.

עמנואל קאנט על אנרכיה

הפילוסוף הגרמני עמנואל קאנט הגדיר אנרכיה בספרו אנתרופולוגיה מנקודת מבט מעשית כ"חוק וחופש ללא הכרח". אם כך, מנקודת מבטו של קאנט, אנרכיה לא באמת נחשבת כמדינה משום שהחוק הוא רק "המלצה ריקה" אם כוח לא נכלל כדי לגרום לחוק להיות שימושי. בשביל שתהיה מדינה, כוח חייב להיות כלול בזמן שהחוק והחופש פחותים. למדינה שכזאת קאנט קורא רפובליקה. ככלל קאנט מיין ארבעה סוגים של ממשלות:

אנרכיה: חוק וחופש ללא אלימות

עריצות: חוק ואלימות ללא חופש

ברברים: אלימות בלי חוק וחופש

רפובליקה: אלימות עם חופש וחוק

ראו גם

A

האות A (באנגלית נהגית אֵי; בצרפתית, בספרדית ובגרמנית: אַה) היא האות הראשונה באלפבית הלטיני. מקור האות בלטינית והיא התפתחה מהאות היוונית אלפא, אשר התפתחה מהאות הפרוטו-שמית אלף. מאוחר יותר הפכה לאות גם באלפבית הקירילי.

באנגלית ובשפות נוספות, האות משמשת לציון תנועה פתוחה כגון קמץ (לדוגמה במילה father), או צירה, כאשר זה בתוספת תנועה נוספת (לדוגמה במילה ace).

אנרכיה (קומיקס)

אנרכיה (באנגלית: Anarky) הוא דמות בדיונית של אנטי גיבור המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Detective Comics #608 מנובמבר 1989 והיא נוצרה על ידי הכותב אלן גראנט והמאייר נורם ברייפוגל כיריבו של באטמן.

אנרכיה הוא האלטר אגו של לוני מאצ'ין, ילד פלא עם ידע בפילוסופיה רדיקלית אשר פועל תחת הדחף להפיל ממשלות משלטונן כדי לשפר תנאים חברתיים. סיפורים הסובבים את אנרכיה לעיתים כוללים תמות פוליטיות ופילוסופיות. הדמות קרויה על שם פילוסופיית האנרכיזם, בעיקר אנטי-סטטיזם. נושאים חברתיים רבים הועלו כל אימת שהדמות הופיעה, כדוגמת סביבתנות, אנטי-מיליטריזם, ניצול כלכלי ושחיתות שלטונית. הסיפורים בהם הופיע אנרכיה מציגים מחוות למקורות מידע פוליטיים ופילוסופיים, וכן מצטטים פילוסופים ותאורטיקנים אנרכיסטים. בהמשך דמותו פותחה ועסקה גם בסוציאליזם, פופוליזם, רציונליזם, אתאיזם וכלכלת שוק.

דמותו תוכננה להופיע באופן חד פעמי בקשת-הסיפור "אנרכיה בגות'אם", אך הכותב אלן גראנט הציג אותו בהופעות אורח לאורך שנות התשעים, ובשנת 1997 הוא פרץ לתודעה ונעשה פופולרי בעקבות מיני סדרה מוגבלת בכתיבתו של גראנט ובאיורו של ברייפוגל שזכתה לביקורות חיוביות ולמכירות גבוהות. כרך שני לסדרה נוצר בשנת 1999 בידי הצוות המקורי, זכה לשפל ביקורות ומכירות ואף הכותב אמר כי התאכזב מהסדרה. בעקבות ביטול הכרך השני לאחר 8 חוברות ועזיבתו של גראנט מDC קומיקס הדמות נעדרה מכותרי DC פרט להופעות קמע קצרות בשנים 2000, 2001 ו-2005 עד שנעשה לדמות משנה בהרצת "רובין" בכתיבת פביאן ניצ'זה משנת 2008. ניצ'זה שינה את אפיון הדמות, אשר חזרה בהרצת "רובין האדום" בכתיבתו עד שבוטלה בשנת 2011 בגלל איפוס וחידוש הכותרים "ה-52 החדשים".

בשנת 2013, הדמות הופיעה בסדרת האנימציה "היזהרו מהבאטמן" ובמשחק-הווידאו "באטמן ארקהם אוריג'ינס", ואנרכיה שלישי הופיע לראשונה ביקום DC בינואר 2014 בחוברות "חיל הפקחים הירוקים" כחלק מאירועי "באטמן: שנת האפס". אנרכיה חדש, סמואל יאנג, הופיע ביוני 2014 בחוברות "קומיקס בלשי". את דמותו בעונה הרביעית של סדרת הטלוויזיה הלייב אקשן "החץ" מגלם השחקן אלכסנדר קלברט.

באטגירל

באטגירל (באנגלית: Batgirl) היא דמות בדיונית המופיעה בחוברות הקומיקס באטמן ביקום DC קומיקס. באטגירל המקורית (בטי קיין) הופיעה לראשונה בחוברת Batman #139 מאפריל 1961, בכתיבתו של ביל פינגר ובאיורו של שלדון מולדוף. כשם שרובין היה שותפו הצעיר של באטמן, הרי שקיין שימשה כשותפתה הצעירה של קייט קיין, הבאטוומן הראשונה.

עד כה חלקו בזהותה של באטגירל חמש דמויות: בטי קיין, ברברה גורדון, הלנה ברטינלי, קסנדרה קיין וסטפני בראון. דמותה של ברברה גורדון מדורגת במקום ה-17 ברשימת מאה גיבורי העל הגדולים, לפי אתר IGN. את דמותה של באטגירל בסרט הלייב אקשן "באטמן ורובין" גילמה השחקנית אלישה סילברסטון.

באטוומן

באטוומן (באנגלית: Batwoman, "אשת העטלף" במקור) היא דמות בדיונית המופיעה בחוברות הקומיקס באטמן ביקום DC קומיקס. במקור, הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Detective Comics #233 מיולי 1956 ונוצרה על ידי בוב קיין ושלדון מולדוף. בעידן המודרני, הדמות הומצאה מחדש בחוברת #7‏ 52 מיולי 2006 ונוצרה על ידי הכותבים ג'ף ג'ונס, מארק וייד, גראנט מוריסון, גרג רוקה וקן לשלי.

באטוומן הראשונה היא קאתי קיין, שדמותה נכתבה כמושא אהבתו של באטמן בעקבות האשמות של הומוסקסואליות בחוברות הקומיקס של באטמן שפורסמו בספר "פיתוי התמימים" מאת פרדריק ורתהם משנת 1954. כאשר ג'וליוס שוורץ התמנה לעורך חוברות באטמן בשנת 1964, הוא הסיר מספר אלמנטים מסדרת החוברות, ביניהם את דמותה של באטוומן. מאוחר יותר נקבע רטרואקטיבית באירועי המשבר בעולמות האינסופיים שבאטוומן מעולם לא הייתה קיימת, אם כי שמה של קאתי קיין הוזכר לעיתים.

באטוומן השנייה היא קייט קיין, יורשת מיליארדרית שהונה משתווה לזה של ברוס ויין. דמותה הופיעה לראשונה בשבוע השביעי של קשת הסיפור "52" משנת 2006. היא פעלה בגות'אם סיטי בעקבות היעדרותו של באטמן לאחר אירועי המשבר האינסופי. באטוומן המודרנית נכתבה כלסבית ממוצא יהודי, כחלק מניסיון עורכי חברת DC לגוון את פרסומיה ובמטרה להתחבר לקהל קוראים עכשווי.

באוקטובר 2019 צפויה לעלות הסדרה "באטוומן" אשר מגוללת את סיפורה, דמותה תגולם על ידי השחקנית רובי רוז. סדרה זו תהווה כסדרה החמישית ביקום החץ.

באטמן - דמויות

למשך כל הסיפורים שפורסמו בחוברות הקומיקס באטמן בהוצאת DC קומיקס, וכן באדפטציות השונות שנעשו לדמות במדיות כסדרות טלוויזיה, סרטי קולנוע ואנימציה, חברו לדמות במרוצת השנים דמויות משנה רבות, חלקן הפכו לאנשי סודו ולמכריו, וחלקן לנבלי-העל הכה מפורסמים שלו. דמות המשנה הראשונה שהופיעה לצד באטמן הייתה זו של מפכ"ל המשטרה ג'יימס גורדון, בחוברת הראשונה Detective Comics #27 ממאי 1939, בן בריתו במשטרת גות'אם סיטי. שותפו רובין הופיע לראשונה שנה לאחר מכן ואילו משרתו האישי אלפרד פניוורת' הופיע בשנת 1943. באטמן חבר במרוצת הזמן גם לגיבורי-על נוספים בליגת הצדק, כמו סופרמן, החץ הירוק, זטאנה, ויילדקט והקנרית השחורה.

דיסטופיה

דיסטופיה (באנגלית: Dystopia) היא ניגודה של האוטופיה, כלומר, מציאות אנושית שבה שולטים יסודות חברתיים שליליים. בספרות ובקולנוע, חברות דיסטופיות מאופיינות בדרך כלל בעריצות או בדיקטטורה שלטונית וניצול האנשים.

ברוב היצירות הדיסטופיות, הממשל מושחת ויוצר או משמר איכות חיים ירודה עבור האנשים, לעיתים תכופות תוך כדי הטעיית הציבור שהחברה היא טובה וצודקת או אפילו מושלמת. רוב היצירות הדיסטופיות מתרחשות בעתיד, אך לעיתים קרובות משלבות בתוכן (באופן מודע) מגמות חברתיות קיימות מוקצנות.

יצירות דיסטופיות רבות נכתבו כאזהרה או כסאטירה המראה איך מגמות חברתיות נוכחיות מתפתחות עד לתוצאה המבעיתה ובכך מהוות קריאה לשנות כיוון (בהתנהגות פוליטית, התפתחות טכנולוגית ועוד). רבות מהיצירות הדיסטופיות מתארות חברות דיסטופיות היפותטיות החיות בעתיד בו תנאי החיים גרועים במיוחד כתוצאה מדיכוי, טרור, אנרכיה או חוסר במשאבים.

במדע בדיוני, במיוחד במדע בדיוני פוסט-אפוקליפטי ובסייברפאנק, ניתן למצוא דיסוטפיות רבות.

הארווי בולוק

הארווי בולוק (באנגלית: Harvey Bullock) הוא דמות משנה בדיונית המופיעה בחוברות הקומיקס באטמן ביקום DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Detective Comics #441 מיוני 1974. הוא נכתב לראשונה בידי ארצ'י גודיין ואוייר על ידי הווארד חייקין.

בסדרת הטלוויזיה "גות'אהם" שיחק את דמותו דונאל לוג.

הממלכה החתית הקדומה

הממלכה החתית הקדומה (Old Hittite Kingdom) הוא מונח אשר מתייחס לשלב בהיסטוריה של החתים. לפי הכרונולוגיה המקובלת, שלב זה נמשך מימי המלך חתושיליש הראשון לימי המלך תלפינוש (1680 - 1500 לפנה"ס). גבולותיה היציבים והליבתיים של הממלכה היו באנטוליה, אף על פי שלעיתים נמתחו הגבולות עד בבל. בשלביה המאוחרים של הממלכה אבדה היציבות הפוליטית והידיעות הכתובות התמעטו. אחר שיקום מהיר וקצר עברה הממלכה לשלב העמום של הממלכה התיכונה, ולאחריה לשלב האימפריה החתית.

הקשר ההיסטורי הראשוני שנמתח לעברם המעורפל של החתים נמצא בגנזכי חתושש, בירתם השנייה של החתים. לוחות מהמאה ה־14 לפנה"ס מספרים על מעללי מלכים אגדיים מהמאה ה־18 לפנה"ס. שני המלכים העולים בכתוב הם פיתחנש ואניתש, אב ובן, אדוני כּוּשַרַש. סיפורם מתעד את מסעות פיתחנש שכבש את נשש, ובנו שלקח את חתושש.

מימי השלטון המשוערים של אניתש לימי המלך העוקב הידוע, הוא לברנש הראשון, משתרעות מאה שנות היסטוריה בלתי מתועדת. אין לדעת אם היה קשר משפחתי ברור בין המלכים, ואחדים אף סברו כי שני המלכים האגדיים היו חַתים במוצאם, ולא חִתים.

לברנש הראשון, בהתאם לרשומות, הרחיב את שלטון החתים לעבר הים התיכון ושם את בניו כמושלי ערים בממלכתו. הועלו טענות לפיהן לברנש למעשה היה תואר של מספר מלכים אשר שלטו בין ימי אניתש לימי חתושיליש הראשון. בין אם היה זה מלך יחיד או מספר מלכים, עבודתם הניחה את היסודות להקמת הממלכה החתית הקדומה.

חתושיליש הראשון (נקרא גם לברנש השני) "האחד מחתושש", בן לברנש הראשון, היה המלך הראשון לשלוט מחתושש, אותה הוא שיקם וביצר. בשלטונו יצא המלך למסכת כיבושים. בין כיבושיו היו אלאכ וארזואה. כן נלחם בצפון סוריה, וכבש את אלמה, זארונה, האסוא והאהום. את ניצחונותיו תלה המלך באלת השמש ארינה והקדיש לה עבדים וכסף רב. בימיו התרחשה פלישה מאיימת של שבטי החורים לממלכתו, אך המלך עשה חייל בהדיפתם.

נכד חתושיליש הראשון, הוא מורשיליש הראשון, ירש את סבו, כנראה משום שמזימת חצר בה היה מעורב בנו של חתושיליש הראשון נחשפה על ידי המלך והירושה עברה הלאה כעונש. מעט ידוע על שלטונו, אולם נהוג לזקוף לזכותו את כיבוש חלב, ופשיטה על בבל אשר שמה קץ לשושלת חמורבי. צפון סוריה הוכנעה ברובה ומסיה זרמו לקופה החתית. מורשיליש הראשון נפל קורבן לרצח ביד גיסו חנתיליש הראשון שעלה לכס, אך החל תקופה בת כ־100 שנות אנרכיה ואי־יציבות שלטונית.

אחר חנתיליש הראשון שלט זידנתש הראשון, אחריו אמונש ואחריו חוזיאש הראשון. בימי המלכים הללו אבדה הממלכה החתית שטחים וכוח. כיבוש קיליקיה בידי החורים היה הרסני במיוחד הואיל והוא הגביל את גישת החתים לסוריה. את חוזיאש הראשון ירש תלפינוש, איש חצרו, אשר חתם על הסכם עם החורים כדי לדאוג לשלום הפרובינציות הסוריות. ברואו את ההרס ששרעו מלחמות הכתר, קבע המלך החדש חוקי ירושה ברורים, קבע הגבלות על ניסיונות לקיחת החוק לידיים בידי האצולה, טיפח את כוח הפנקוס וטיפל בנדון עונשי מוות.

בהקשר לטווח הקרוב, ניתן לומר כי הרפורמות אותן הנהיג תלפינוש נכשלו. יורשיו של תלפינוש היו סדרת מלכים חלשים שמעט מאוד ידוע לגביהם ובימיהם הממלכה החתית הצטמצמה במידה משמעותית. אף על פי כן, שושלת חדשה קמה בתום שלטונם ההרסני והביאה ליסוד האימפריה החתית. שמות מלכי הממלכה החתית התיכונה, הם יורשי תליפינוש, הם כדלהלן:

אֹלוּוַמַנש; תַחוּרוַיִלִיש; חנתיליש השני; זידנתש השני; חוזיאש השני; מוותליש הראשון.

העטלף השחור

העטלף השחור (באנגלית: Black Bat) היא דמות בדיונית המופיעה בחוברות הקומיקס באטמן ביקום DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Batman #567 מיולי 1999 ונוצרה על ידי הכותבת קלי פאקט והמאיירים דמיון סקוט ואלכס מאליב.

העטלף השחור היא האלטר אגו של קסנדרה קיין, בתם האסייתית-אמריקנית של המתנקשים דייוויד קיין וליידי שיווה. מגיל צעיר הייתה קסנדרה מנועה מדיבור וממגע עם העולם החיצון כחלק מניסיון הפיכתה למתנקשת הגדולה ביותר. כתוצאה מכך, מתמחה קסנדרה באמנויות לחימה, אך רוב הזמן היא אילמת, פיתחה מעט מאוד כישורים חברתיים ואינה יודעת קרוא וכתוב. תחילה נטלה קסנדרה את זהות באטגירל והיא הראשונה מהן שקיבלה סדרה משלה. בעקבות אירועי "באטמן: הקרב על הגלימה" משנת 2009, היא העבירה את זהות באטגירל לסטפני בראון, וחזרה רק בסוף 2010 כחלק מארגונו הכלל-עולמי של ברוס ויין, "באטמן בע"מ", בזהות העטלף השחור.

כישורי הישרדות

כישורי הישרדות אלו הכישורים הנדרשים במצבים א-נורמליים קיצוניים כגון אסון טבע, התרחקות מאולצת מציוויליזציה או אנרכיה.

מדינה

מְדִינָה מתוארת במדע המדינה בדרך כלל כחברה של בני אדם המתגוררים בטריטוריה ספציפית על פי סמכות משותפת חוקתית, חוקית ופוליטית. מדינה זהו ארגון פוליטי ליישום אינטרסים אזרחיים בשטח גאוגרפי ספציפי. בדרך כלל מנוהלים ענייני המדינה על ידי אדם שעומד בראש המדינה ובאמצעות קבוצת אנשים המהווים את הממשל או הממשלה - הרשות המבצעת של המדינה.

במהלך ההיסטוריה התקיימו סוגים שונים של מדינות, כגון ערי המדינה של יוון העתיקה, מדינות לאום, פדרציות ועוד.

מלחמת רובין

מלחמת רובין (באנגלית: Robin war) היא מיני סדרת קומיקס ואירוע קרוס-אובר אשר פורסמה בין דצמבר 2015 לינואר 2016 על ידי חברת DC קומיקס.

הסיפור עוקב אחר התמודדות הרובינים בגות'אם סיטי עם תנועה חדשה בשם אנחנו רובין - ילדים המנסים להידמות אליהם, ובמקביל מסדר הינשופים חוזר אף הוא.

ענק הכוכב

"כוכב הענק הירוק" (באנגלית: Planet Hulk) היא מיני סדרת קומיקס בהוצאת מארוול קומיקס, שפורסמה בין אפריל 2006 ליוני 2007 בחוברות הענק הירוק, בכתיבתו של גרג פאק ובאיורו של קרלו פגוליאן. הסיפור עסק ברצונם של גיבורי יקום מארוול לשלוח את הענק הרחק מכדור הארץ, בהתאקלמותו של הענק בכוכב הלכת שבו נחת, בכיבושו את הכוכב ובשובו חזרה לכדור הארץ כדי לנקום את נקמתו. בעקבות אירועי "כוכב הענק הירוק" יצא סיפור המשך בשם "ענק מלחמת העולם". בדומה ל"מדריך הרשמי של יקום מארוול", פורסמה חוברת הדרכה בשם "כוכב הענק הירוק: מדריך הגלדיאטורים" בידי גרג פאק ואנתוני פלמיני.

סיפור זה הוא הראשון בקשת סיפורים שנמשכה ב"ענק מלחמת העולם" משנים 2007-‏2008 ו"נפילת הענקים" משנים 2009-‏2010, והסתיימה עם "ענקי מלחמת העולם" משנת 2010. מספר אלמנטים מהסיפור עובדו למגוון מדיות נוספות, ביניהן סרט אנימציה בפברואר 2010 - שבו דמותו של הגולש הכסוף שמופיעה בסיפור הוחלפה בדמותו של בטא ריי ביל בעקבות בעיות משפטיות - וכן עיבוד לייב אקשן בסרט הקולנוע "תור: ראגנארוק".

קאטוומן

קאטוומן (באנגלית: Catwoman, "אשת החתול") היא דמות בדיונית של אנטי-גיבורה המופיעה בחוברות הקומיקס באטמן ביקום DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Batman #1 מאביב 1940, ונוצרה על ידי הכותב ביל פינגר והמאייר בוב קיין.

קאטוומן היא האלטר אגו של סלינה קייל, צעירה בעלת עבר בעייתי שכלל אב שתיין ואלים, אמא אובדנית ועבריינות נוער, ואשר גדלה וחונכה ברחובות העיר גות'אם סיטי כגנבת. היא מקבלת השראה מבאטמן ומחליטה לרכוש מיומנויות לחימה ואיגרוף מדמויות כטד גרנט, עוטה על עצמה חליפת עור בעלת מאפייני חתול, ופועלת לפי קוד מוסרי משלה שלעיתים מציב אותה בעמדת הגיבורה והנבלה גם יחד.

דמותה של קאטוומן מדורגת במקום ה-20 ברשימת מאה גיבורי-העל הגדולים, לפי אתר IGN, בעוד שברשימת מאה נבלי-העל הגדולים היא מדורגת במקום ה-11 ובמקום ה-51 ברשימת מאה הנבלים הגדולים בכל הזמנים לפי מגזין Wizard. את דמותה מגלמות בסרטי הלייב אקשן "באטמן חוזר" ו"עלייתו של האביר האפל" השחקניות מישל פייפר ואן האת'וויי, בהתאמה.

רובין האדום

רובין האדום (באנגלית: Red Robin, מילולית: הציפור קיכלי אדום-חזה) הוא דמות משנה בדיונית המופיעה בחוברות הקומיקס באטמן ביקום DC של DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Kingdom Come #2 מיוני 1996 ונוצרה בידי הכותב מארק וייד והמאייר אלכס רוס.

עד כה חלקו בנטל הדמות ארבע דמויות - דיק גרייסון, ג'ייסון טוד, יוליסס ארמסטרונג וטים דרייק, המזוהה ביותר עם הדמות. ביקום הבדיוני של Kingdom Come, דיק גרייסון נוטל בשנית את זהותו של רובין, והופך לרובין האדום. עיצוב תלבושתו דומה לזו של באטמן מאשר תלבושות קודמות של רובין. מאז, רובין האדום הופיע מחדש באירועים שהובילו למשבר האחרון משנים 2007–2008 - שם התגלה כי לא היה זה גרייסון כי אם ג'ייסון טוד מתחת לתחפושת. לקראת אירועי Batman: R.I.P משנת 2008, יוליסס ארמסטרונג - הידוע בכינוי אנרכיה - הופיע זמנית כרובין האדום. בשנת 2009 החלה הרצת סדרה חדשה באותו שם, כאשר את זהות רובין האדום נטל טים דרייק.

דמותו של דרייק מדורגת במקום ה-32 ברשימת מאה גיבורי העל הגדולים, לפי IGN.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.