אנציקלופדיה של המחנות והגטאות

אנציקלופדיה של המחנות והגטאות, 1933–1945 (אנגלית: Encyclopedia of Camps and Ghettos, 1933–1945) היא אנציקלופדיה בהוצאת מוזיאון השואה האמריקני אשר בגרסתה הסופית תכלול מידע על כל המחנות והגטאות בתקופת השלטון הנאצי.

HolEncyVol1
עטיפת הכרך הראשון של האנציקלופדיה

אודות

האנציקלופדיה רואה אור בהוצאת מוזיאון השואה האמריקאי בוושינגטון בשיתוף עם הוצאת אוניברסיטת אינדיאנה. על הכנתה עובד צוות של מאות חוקרים מארצות הברית, אירופה וישראל. בעוד שלפי אומדן ראשוני הפרויקט היה אמור להכיל כ-5,000 ערכים, אולם בעקבות המחקר שנעשה, בכל כרכי האנציקלופדיה צפויים להכלל מידע על יותר מ-20 אלף אתרים שונים שפעלו בתקופה הנאצית.

עורכה הראשי של האנציקלופדיה הוא ד"ר ג'פרי פ' מגרגי, היסטוריון במרכז ללימודי שואה מתקדמים במוזיאון השואה האמריקאי. האנציקלופדיה זכתה בפרס הספר היהודי הלאומי ופרס איגוד הספריות היהודיות.

שאלות המחקר הבסיסיות שעליהן מנסה האנציקלופדיה לתת תשובה בכל הערכים הן: מתי הוקם המחנה, תחת איזה רשות ולאיזה מטרה? מי פיקד על המחנה ומי שמר עליו? איזה סוגים של אסירים הוחזקו במחנה? האם בוצעה במחנה עבודה כפויה ומאיזה סוג ומי העסיק אותם? כמה אסירים שהו במחנה? כיצד השתנה מספרם במהלך התקופה? מה היו השיטות והמניעים והסיבות לרצח אסירים? האם היו אלמנטים ייחודיים בתרבות של האסירים במחנה? האם היו ניסיונות למאבק בנאצים או בריחה מהמחנה? באיזה נסיבות המחנה פורק או שוחרר? האם מנהלי המחנה נשפטו לאחר תום המלחמה?

האנציקלופדיה עתידה להתפרש על פני שבעה כרכים. נושאי הכרכים הם כדלקמן:

  • הכרך הראשון - יצא בשנת 2009 עם הקדמה מאת אלי ויזל. מכיל כ-1,700 עמודים בשני ספרים. מכיל מידע על מחנות מתחילת התקופה הנאצית, מחנות לנוער ומחנות שהופעלו על ידי המחלקה למינהל ולכלכלה ב-SS
  • הכרך השני - יצא בשנת 2012 בשני ספרים. גטאות שהנאצים הפעילו, בעיקר בפולין
  • הכרך השלישי - יצא בשנת 2018. מחנות שהופעלו על ידי בנות הברית של גרמניה, בהן איטליה, הונגריה, קרואטיה, סלובקיה, רומניה וצרפת
  • הכרך הרביעי - מחנות שהופעלו על ידי הצבא הגרמני, בהם מחנות לשבויי מלחמה ובתי בושת שהופעלו על ידי הצבא הגרמני
  • הכרך החמישי - מחנות של ה-SS ושל ההנהגה הפולנית, בהם מחנות במבצע ריינהרד ושל המשרד הראשי לביטחון הרייך
  • הכרך השישי - מחנות עבודה כפויה שפעלו על ידי חברות פרטיות וארגון טוט ולא על ידי ה-SS
  • הכרך השביעי - אתרים שונים, בהם מחנות של תוכנית T4 - אותנסיה, לגרמניזציה של ילדים פולנים, מחנות כליאה לאזרחים זרים ועוד

קישורים חיצוניים

אליסטה

אֵלִיסְטָה (רוסית: Элиста; קלמיקית: Элст, פירוש השם: "חול") היא עיר ברוסיה, במישורים הקלמיקיים שמצפון להרי הקווקז, על הנהר אליסטינקה; בירת רפובליקת קלמיקיה. אוכלוסיית העיר מונה כ-103,899 איש (נכון ל-2017).

אסיפוביצ'י

אסיפוביצ'י (בבלארוסית: Асіповічы; ברוסית: Осиповичи, אוסיפוביצ'י; בפולנית: Osipowicze, אוסיפוביצ'ה; ביידיש: אסיפאוויטש) היא בירת מחוז משנה אסיפוביצ'י במחוז מוהילב בבלארוס. העיר שוכנת על גדות נהר סיניאיה (רו') במרחק של 136 קילומטרים דרום-מערבית לעיר מוהילב, בירת המחוז, ובמרחק של 93 קילומטרים דרום מזרחית למינסק, בירת בלארוס. בעיר מתגוררים 31,298 תושבים (נכון ל-2017).

בירז'

בירז' (בליטאית: Biržai (מידע • עזרה), בירז'אי; ביידיש: בירזש) היא עיר קטנה במחוז פוניבז' שבצפון ליטא המשמשת כמרכז המנהלי של מחוז המשנה בירז'. בבירז' התקיימה עד השואה קהילה יהודית גדולה.

דוסיאט

דוסיאט (בליטאית: Dusetos (מידע • עזרה), דוסטוס, בפולנית: Dusiaty, דוסיאטי; ביידיש: דוסיאַט) היא עיירה במחוז אוטנה שבליטא, כ-30 ק"מ מערבית לזרסאי, בה התקיימה עד השואה קהילה יהודית גדולה.

השם "דוסיאט" מתועד מהמאה ה-13. בשנת 1686 הוענקו ליישוב זכויות עיר. בעיירה, השוכנת על גדת אגם סראטי (Sartai), הוקם פארק.

דוקשטי

דוקשטי (בליטאית: Dūkštas (מידע • עזרה), דוקשטס; בפולנית: Dukszty; ביידיש: דוקשט) היא עיירה במחוז המשנה איגנלינה במחוז אוטנה שבליטא, בה התקיימה עד השואה קהילה יהודית גדולה.

האנציקלופדיה של הגטאות

האנציקלופדיה של הגטאות (באנגלית: The Yad Vashem Encyclopedia of the Ghettos During the Holocaust) היא אנציקלופדיה מאת המכון הבינלאומי לחקר השואה ביד ושם בראשות דן מכמן, המהווה פרסום מתמשך של מחקר אודות כל הגטאות היהודיים שהתקיימו במהלך השואה. האנציקלופדיה ראתה אור לראשונה באנגלית בעריכת גיא מירון ושלומית שולחני בשני כרכים בשנת 2009 בתמיכת ועידת התביעות והכילה 1,100 ערכים. ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה, 27 בינואר 2013 הושקה האנציקלופדיה בעברית ברשת האינטרנט.

ואוור

ואוור (בפולנית: Wawer) הוא רובע בבירת פולין ורשה, בחלק הדרום-מזרחי של העיר. נהר ויסלה עובר לאורך גבולו המערבי. ואוור הפך לרובע בוורשה ב-27 באוקטובר 2002. בעבר הוא היה חלק מרובע פראגה פולודניה, ועירייה עצמאית.

ואוור גובל ברבעים פראגה פולודניה (Praga Południe) ורמברטוב מצפון, ברובע וסולה (Wesoła) ממזרח, וברבעים וילאנוב (Wilanów) ומוקוטוב (Mokotów) ממערב, מעבר לנהר ויסלה.

הרובע מתאפיין בבנייה בסגנון שווידרמאייר (Świdermajer).

וילקי

וילקי (בליטאית: Vilkija (מידע • עזרה), וילקיה; בפולנית: Wilki) היא עיירה במחוז קובנה שבליטא, בה התקיימה עד השואה קהילה יהודית.

וילקי נזכרת לראשונה בשנת 1364, ובהמשך הוענקו לה זכויות עיר.

וקשנה

וֶקְשְׁנֶה (ביידיש: וועקשענע; בליטאית: Viekšniai להאזנה (מידע • עזרה), וייקשניאי; בפולנית: Wieksznie) היא עיירה במחוז טלז שבליטא, בה התקיימה עד השואה קהילה יהודית.

וקשנה נזכרת לראשונה במאה ה-9, ובשנת 1725 הוענקו לה זכויות עיר.

ז'ייז'מריאי

ז'ייז'מריאי (בליטאית: Žiežmariai; ביידיש: ז'ז'מיר) היא עיר קטנה במחוז קישיאדוריס ליטא הנמצאת כ-6 קילומטרים מדרום לעיר קישיאדוריס. אוכלוסייתה נאמדה בשנת 2013 ב-3,514 תושבים.

זבולן (פולין)

זבולן (בפולנית: Zwoleń; ביידיש: זוואלין) היא עיירה בפרובינציית מזוביה שבפולין, בה התקיימה עד השואה קהילה יהודית גדולה.

טרטו

טרטו (באסטונית: Tartu; בגרמנית ובשוודית: Dorpat (דורפאט); בלטבית: Tērbata; ברוסית: Дерпт (דרְפְּט ובתעתיק לטיני: Derpt) או Юрьев (יורייב ובתעתיק לטיני: Yuryev)) היא העיר השנייה בגודלה באסטוניה (אחרי טאלין), נפה עירונית ובירת מחוז טרטו, שנקרא על שמה. נהר האמיוגי, המחבר את שני האגמים הגדולים של אסטוניה, פייפוס וורטסיירב, חוצה את העיר לאורך עשרה קילומטרים.

לזדיי

לזדיי (בליטאית: Lazdijai (מידע • עזרה); בפולנית: Łoździeje, לוז'דז'ייה; ביידיש: לאַזדיי) היא בירת מחוז המשנה לזדיי במחוז אליטא בדרום ליטא, בסמוך לגבול פולין, בה התקיימה עד השואה קהילה יהודית גדולה.

מלדזייצ'נה

מַלַדְזְיֵיצְ'נַה (בבלארוסית: Маладзе́чна או Маладэчна, מלדצ'נה; ברוסית: Молодечно, מולודצ'נו; בפולנית: Mołodeczno, מולודצ'נו; ביידיש: מאָלאָדעטשנע) היא בירת מחוז משנה מלדזייצ'נה במחוז מינסק בבלארוס. העיר שוכנת על גדות נהר אושה (רו'), במרחק של 73 קילומטרים צפון-מערבית לעיר מינסק, בירת בלארוס. בעיר מתגוררים 95,233 תושבים (נכון ל-2017).

סנובסק

סְנוֹבְסְק (באוקראינית: Сновськ; ביידיש: סנאווסק) היא עיר במחוז צ'רניהיב ומשתייכת למחוז משנה (ראיון) סנובסק. כמות האוכלוסייה 11,343 (בשנת 2015), בשנת 2001 כמות האוכלוסין עמדה על 12,315.

פבראדה

פבראדה (בליטאית: Pabradė (מידע • עזרה); בפולנית: Podbrodzie, פודברודז'יה; ביידיש: פּאָדבראָדז) היא עיירה במחוז המשנה שווינציאן שבמחוז וילנה בליטא, בסמוך לגבול בלארוס, בה התקיימה עד השואה קהילה יהודית גדולה.

פסווליס

פסווליס (בליטאית: Pasvalys (מידע • עזרה); בפולנית: Poswol, פוסבול; ביידיש: פּאָסװאָל) היא בירת מחוז המשנה פסווליס במחוז פוניבז' בצפון ליטא. בעיירה, השוכנת על גדת נהר סבאליה (Svalia), התקיימה עד השואה קהילה יהודית גדולה.

קורשן

קורשן (בליטאית: Kuršėnai (מידע • עזרה), קורשנאי; בפולנית: Kurszany, קורשני) היא עיר קטנה במחוז שאולאי שבצפון מערב ליטא, בה התקיימה עד השואה קהילה יהודית גדולה.

שרקובשצ'יזנה

שרקובשצ'יזנה (בבלארוסית: Шаркоўшчына, שרקואושצ'ינה; בפולנית: Szarkowszczyzna; ביידיש: שאַרקוישטשינע) היא עיירת במחוז ויטבסק שבבלארוס, על גדות נהר דיסנה, בה התקיימה עד השואה קהילה יהודית גדולה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.