אנציקלופדיה מקוונת

אנציקלופדיה מקוונת היא אנציקלופדיה הנגישה דרך האינטרנט, כדוגמת ויקיפדיה. ניתן לייחס את הרעיון לבניית אנציקלופדיה חופשית באמצעות שימוש באינטרנט, לכל הפחות, להצעת Interpedia ב-1994; אנציקלופדיה זו תוכננה להיות אנציקלופדיה הנמצאת בתוך האינטרנט באופן בו כל אחד יכול לתרום ידע. המיזם מעולם לא עזב את שלב התכנון, ונעקף על ידי ענף ראשי של אנציקלופדיות ישנות מודפסות.

המרת תכנים ישנים לתכנים דיגיטליים

ויקיטקסט

ישנו מספר רב של אנציקלופדיות ישנות ומילונים על ביוגרפיות לאומיות שהובאו לוויקיטקסט, הן באנגלית והן בשפות אחרות. השלמת האנציקלופדיות הללו משתנה ואיכות התוכן המופיע בהן משתנה בעקבות הגהה והופכת לטקסט באיכות ירודה המועדת לשגיאות רבות יותר של זיהוי תווים אופטי.

ויקיטקסט
שם שנת ההוצאה המקורית שפה החלק שהושלם קישור הערות
"הביוגרפיה הגרמנית הכללית" גרמנית s:de:Allgemeine Deutsche Biographie
"אנציקלופדיה אמריקנה" 1906 אנגלית s:en:The Encyclopedia Americana (1906)
1920 אנגלית s:en:The Encyclopedia Americana (1920)
"האנציקלופדיה של הביוגרפיה האמריקאית" 1918 אנגלית s:en:The Cyclopædia of American Biography
"האנציקלופדיה האמריקאית החדשה" 1897 אנגלית s:en:The American Cyclopædia (1879)
"האנציקלופדיה של הביוגרפיה האמריקנית של אפלטון" 1900 אנגלית s:en:Appletons' Cyclopædia of American Biography
"אנציקלופדיה בריטניקה, המהדורה התשיעית" 1875–1889 אנגלית s:en:Encyclopædia Britannica, Ninth Edition
"אנציקלופדיה בריטניקה, המהדורה האחת-עשרה" 1911 אנגלית s:en:Encyclopædia Britannica Eleventh Edition
"אנציקלופדיה בריטניקה, המהדורה השתים-עשרה" 1922 אנגלית s:en:1922 Encyclopædia Britannica
"האנציקלופדיה הקתולית" 1913 אנגלית 100% s:en:Catholic Encyclopedia מוכרת כיום גם בתור "האנציקלופדיה הקתולית הישנה"; הכרך הראשון הופיע במאי 1907 והושלם באפריל 1914.
"המילון של הביוגרפיה הנוצרית והספרות הנוצרית עד סוף המאה השישית" 1911 אנגלית s:en:Dictionary of Christian Biography and Literature to the End of the Sixth Century
"האנציקלופדיה של קולייר" אנגלית s:en:Collier's New Encyclopedia (1921)
"האנציקלופדיה השלמה למוזיקה" 1880 אנגלית s:en:Complete Encyclopaedia of Music
"Neue Deutsche Biographie" גרמנית s:de:Neue Deutsche Biographie
"Diccionario Geográfico de la República de Chile" ספרדית s:es:Diccionario Geográfico de la República de Chile
"המילון של הביוגרפיה הלאומית" 1885–1900 אנגלית s:Dictionary of National Biography, 1885–1900
1901 s:en:Dictionary of National Biography, 1901 supplement
1912 s:en:Dictionary of National Biography, 1912 supplement
"מילון התנ"ך של איסטון" אנגלית s:en:Easton's Bible Dictionary (1897)
"המילון האוניברסלי הגדול של המאה התשע-עשרה" צרפתית s:fr:Grand dictionnaire universel du XIXe siècle
"מילון העתיקות היווניות הורומיות" 1890 אנגלית s:en:Dictionary of Greek and Roman Antiquities
"מילון הביוגרפיה והמיתולוגיה היוונית והרומנית" 1870 אנגלית s:en:Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology
"מילון הגאוגרפיה היוונית הורומית" 1854 אנגלית s:en:Dictionary of Greek and Roman Geography
"האנציקלופדיה הנטאלית" 1907 אנגלית 100% s:en:The Nuttall Encyclopædia
"המילון הביוגרפי ההודי" אנגלית s:en:The Indian Biographical Dictionary
"האנציקלופדיה הבינלאומית החדשה" אנגלית s:en:The New International Encyclopædia
"האנציקלופדיה היהודית" 1905 אנגלית s:en:Jewish Encyclopedia

אתרים אחרים

אנציקלופדיות רבות נמצאות באתר האינטרנט של ארכיון האינטרנט. על אף שהטקסט המקורי ניתן לצפייה, הטקסט הקריא הדיגיטלי הוא לעיתים קרובות לא מדויק הכולל שגיאות OCR רבות.

בינואר 1995, פרויקט גוטנברג החל לפרסם את טקסט ה-ASCII של המהדורה האחת-עשרה של אנציקלופדיה בריטניקה (1911), אך המחלוקת על שיטת הפרסום גרמה להפסקת העבודה לאחר הוצאת הכרך הראשון.[דרוש מקור] מכיוון שהאנציקלופדיה כללה סימנים מסחריים, הטקסט פורסם בשם "אנציקלופדיית גוטנברג".[דרוש מקור] פרויקט גוטנברג חידש את העבודה על המרת אנציקלופדיה זו לתוכן דיגיטלי והגהתה. הפרויקט פרסם מספר כרכים בסדר אלפביתי, כאשר הפרסום האחרון הוא "כרך 17 חלק 8: מאטר-מאקלנבורג" שפורסם ב-7 באפריל 2013.[1] כרך אנציקלופדיה בריטניקה האחרון הומר לתוכן דיגיטלי על ידי מוציאיה לאור, ונמכר לראשונה בתור תקליטור CD-ROM,[2] ומאוחר יותר דרך שירות מקוון.[3]

ב-2001, טקסט ה-ASCII של כל 28 הכרכים פורסם במהדורה האחת-עשרה של אנציקלופדיה בריטניקה[4]; תביעת זכויות יוצרים התווספה לחומרים הכלולים בטקסט, וכתוצאה מכך האתר כבר לא קיים.

פרויקטים דיגיטליים אחרים התקדמו בכותרים אחרים. אחת הדוגמאות היא "מילון התנ"ך של איסטון (1897)", שהומר לתוכן דיגיטלי על ידי הספרייה הקתולית הנוצרית.[5]

דיגיטיזציה מוצלחת של אחת האנציקלופדיות הישנות הייתה עיבודה המקוון של מהדורתה השישית של האנציקלופדיה הקולומביאנית על ידי פרויקט ברטלבי[6] בתחילת שנת 2000 והתעדכנה מעת לעת.

ישנם אתרי אינטרנט אחרים המספקים אנציקלופדיות מקוונות, שחלקן זמינות גם דרך ויקיטקסט, אך הן עשויות להיות שלמות יותר מאלה שמופיעות בוויקיטקסט, ולעיתים הן אף יכולות להופיע כמהדורות שונות.

היווצרותם של תכנים חדשים

ענף נוסף הקשור לדיגיטיזציה הוא יצירת תכנים חדשים ללא תשלום על המתבססת על התנדבות. ב-1991, משתתפי קבוצת הדיון alt.fan.douglas-adams[7] החלו בפרויקט לייצוּר גרסה אמיתית של מדריך הטרמפיסט לגלקסיה, אנציקלופדיה בדיונית המשמשת את יצירותיו של דאגלס אדמס. היא הייתה ידועה בשם "פרויקט המדריך הגלקטי". על אף שבמקור היא נועדה להכיל ערכים אמיתיים ועובדתיים בלבד, המדיניות השתנתה כדי לאפשר ולעודד יצירת ערכים אמיתיים באופן חלקי ולא-אמיתיים גם כן. פרויקט המדריך הגלקטי מכיל מעל 1700 ערכים, אך לא נוספו ערכים חדשים מאז שנת 2000; הדבר כנראה נבע בשל הקמתה של h2g2 , פרויקט רשמי יותר המשתף את אותן העקרונות.

אנציקלופדיה מקוונת מוקדמת נוספת נקראה בשם "האנציקלופדיה הגלובלית". בנובמבר 1995 הוצגה ביקורת על אנציקלופדיה זו על ידי ג'יימס רטיג (עוזר דקאן של ספריות האוניברסיטה לשירותי סימוכין ומידע) במכללת ויליאם ומרי בזמן הכנס השנתי החמישה עשר של צ'ארלסטון על רכישות ספרייה ונושאים קשורים. מתוך דבריו על האנציקלופדיה הגלובלית:[8]

זהו מאמץ התנדבותי להרכיב אנציקלופדיה ולהפיץ אותו בחינם לרשת הכלל-עולמית. אם אי פעם השתוקקת להיות מחבר ערך אנציקלופדי, לא תצטרך עוד. קח רגע (או אפילו שניים או שלושה אם אתה מרגיש מלומד) לכתוב ערך על נושא לבחירתך ושלח אותו [בדוא"ל] ל"עורכים" ללא שם. עורכים אלה (להשתמש בכותרת זו ברפיון רב) יצרו רשימה של כ-1,300 נושאים שהם רוצים לכלול; עד כה, אולי רבע מהם טופלו. [...] אנציקלופדיה זו, כביכול, נותנת לחובבנות שם רע. היא נערכת ללא סטנדרטים או הנחיות מסוימות עבור מבנה הערך, תוכנו, או רמת הקריאה שלו. שום מאמץ לא ניכר מבדיקת הכישורים והסמכות של המחברים המתנדבים. טענתה של אנציקלופדיה זו כי "הערכים שנשלחים נבדקים מתוך עובדות, מתבצעים בתוכם תיקוני איות, ולאחר מכן מעוצבים" היא במקרה הטוב הגזמה.

המקור באנגלית
This is a volunteer effort to compile an encyclopedia and distribute it for free on the World Wide Web. If you have ever yearned to be the author of an encyclopedia article, yearn no longer. Take a minute (or even two or three if you are feeling scholarly) to write an article on a topic of your choosing and [e]mail it off to the unnamed "editors." These editors (to use that title very loosely) have generated a list of approximately 1,300 topics they want to include; to date, perhaps a quarter of them have been treated. [...] This so-called encyclopedia gives amateurism a bad name. It is being compiled without standards or guidelines for article structure, content, or reading level. It makes no apparent effort to check the qualifications and authority of the volunteer authors. Its claim that "Submitted articles are fact-checked, corrected for spelling, and then formatted" is at best an exaggeration.
Firehose>, web.archive.org, ‏2005-01-11

לאחר מכן הוא נתן מספר דוגמאות לערכים המופיעים באנציקלופדיה הגלובלית, כגון איווה סיטי:

איווה סיטי, עיר של כ-60,000 איש, שוכנת בחלקה המזרחי של איווה. זהו גם הבית של אוניברסיטת איווה (http://www.uiowa.edu).

המקור באנגלית
A city of approximately 60,000 people, Iowa City lies in the eastern half of Iowa. It is also the home of the University of Iowa (http://www.uiowa.edu).
Firehose>, web.archive.org, ‏2005-01-11

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Various, [http://www.gutenberg.org/ebooks/42473 Encyclopaedia Britannica, 11th Edition, "Matter" to "Mecklenburg" Volume 17, Slice 8], 7 באפר 2013
  2. ^ Software, The Britannica Store (באנגלית)
  3. ^ John Dryden, Encyclopedia Britannica, Encyclopedia Britannica (באנגלית)
  4. ^ Your Online Encyclopedia Resource, web.archive.org
  5. ^ Easton's Bible Dictionary by Easton, web.archive.org, ‏2003-08-03
  6. ^ Columbia Encyclopedia, Sixth Edition. 2001, web.archive.org, ‏2002-02-05
  7. ^ Google Groups, groups.google.com
  8. ^ Firehose>, web.archive.org, ‏2005-01-11
Animal Diversity Web

Animal Diversity Web (בקיצור: ADW, בעברית: אתר האינטרנט הבינלאומי למגוון בעלי החיים) הוא מסד נתונים מקוון אשר אוסף את ההיסטוריה הטבעית, סיווג, תכונות המינים, מצב שימור, ואזורי התפוצה של אלפי מינים של בעלי חיים. בנוסף, המסד כולל אלפי תצלומים, מאות קטעי קול ומוזיאון וירטואלי.

Encyclopedia Metallum

ארכיון המטאל Encyclopedia Metallum הוא אתר אינטרנט, אנציקלופדיה ומאגר נתונים מבוסס תוכן גולשים בנושא מטאל. החלק העיקרי של האתר הוא רשימה של למעלה מ-90,000 להקות מטאל מכל העולם. האתר נחשב לאחד ממאגרי המידע המובילים בנושא מטאל ומשמש כמקור מידע נפוץ בתחום זה, כולל בוויקיפדיה באנגלית.

האתר הוקם ב-17 ביולי 2002 על ידי שני קנדים. הוא מבוסס על תוכן גולשים המעדכנים ומוסיפים להקות ודיסקוגרפיה. כדי למנוע ספאם והשחתות קיים מנגנון בקרה על האתר והתרומה מוגבלת למשתמשים רשומים בלבד. האתר כולל רשימת להקות ממוינת לפי מפתחות שונים כמו ז'אנר, ארץ מוצא ועוד. כרטיס המידע על כל להקה כולל שם, ארץ מוצא, סוגה, דיסקוגרפיה, רשימת חברים ועוד. באתר רשומות 90,000 להקות מטאל מרחבי העולם. בנוסף מפורסמות באתר ביקורות על אלבומי מטאל שונים. לאתר עמוד פייסבוק ולו כ-100,000 עוקבים.

נכון למרץ 2014, האתר מדורג 10,601 בדירוג האתרים העולמי אלקסה.

MOOMA

MOOMA היה אתר אינטרנט ישראלי שהתמחה במוזיקה ישראלית ובינלאומית ועסק ביוצרים, זמרים, אלבומים וסגנונות מוזיקליים שונים.

אנציקלופדיה לנשים יהודיות

אנציקלופדיה לנשים יהודיות, ובשמה המלא "נשים יהודיות: אנציקלופדיה היסטורית מקיפה" (Jewish Women: A Comprehensive Historical Encyclopedia) היא אנציקלופדיה מקוונת בשפה האנגלית העוסקת בנשים יהודיות. היא זמינה כחלק מאתר האינטרנט של "ארכיון הנשים היהודיות" ("Jewish Women's Archive").

באנציקלופדיה מופיעים כ-2,000 ערכים, אליהם ניתן להוסיף קישורים, הערות ולהציע תוכן חדש לכתיבה. עורכיה בחרו נשים יהודיות מתקופת התנ"ך ועד לעולם המודרני. מופיעים גם מספר ערכים של מנהיגים גברים שבפועלם השפיעו על מעמדן של נשים במגזרים שונים בקהילות היהודיות.

בארי (קיבוץ)

קיבוץ בְּאֵרִי נמצא בנגב המערבי, כ-5 קילומטר מזרחית לרצועת עזה. בארי הוקמה במוצאי יום כיפור ה'תש"ז - 1946, במסגרת 11 הנקודות. הקיבוץ נקרא על שם ברל כצנלסון, שבארי היה שמו הספרותי. הקיבוץ משתייך לתק"צ (התנועה הקיבוצית).

בומיס

בומיס (באנגלית: Bomis) הייתה חברת דוט-קום אשר הייתה פעילה בשנים 1996 עד 2007. החברה ידועה כיום בעיקר כחברה שאחראית ליצירת האנציקלופדיות המקוונות החופשיות נופדיה וויקיפדיה. החברה נוסדה ב-1996 על ידי ג'ימי ויילס, טים של ומייקל דייוויס.

העסק העיקרי של בומיס היה מכירת פרסומות בפורטל החיפוש של Bomis.com.

החברה ניסתה בתחילה מספר קונספטים לתוכן, כולל פיתוח פורטל לעיר שיקגו. האתר התמקד בתחילת הדרך בתוכן המיועד לגברים, כולל מידע על פעילויות ספורט, כלי רכב ונשים. Bomis זכתה להצלחה לאחר שהתמקדה בתכנים אירוטיים.

ביידו

האם התכוונתם ל...

האנציקלופדיה לפילוסופיה של סטנפורד

האנציקלופדיה לפילוסופיה של סטנפורד (Stanford Encyclopedia of Philosophy - SEP) היא אנציקלופדיה מקוונת לפילוסופיה הפתוחה לגישה חופשית ומתוחזקת על ידי אוניברסיטת סטנפורד. ה-SEP פותחה בתחילה בעזרת מימון ציבורי מהקרן הלאומית למדעי הרוח והקרן הלאומית למדע בארצות הברית. התוכנית לגיוס כספים ארוך טווח כדי לשמור על גישה חופשית לאנציקלופדיה, נתמכת על ידי ספריות רבות, בהן ספריות אוניברסיטאיות.

מוסדות אלה תורמים תחת תוכנית שהוכנה על ידי ה-SEP בשיתוף פעולה עם הקואליציה למקורות אקדמיים (SPARC), הקואליציה הבינלאומית של שותפויות ספריות (ICOLC) ורשת הספריות הדרום-מזרחית (SOLINET), עם תרומות משוות מטעם הסוכנות הלאומית למדעי הרוח.

כל מאמר נכתב ומתוחזק בידי מומחה בתחומו, לרבות פרופסורים מלמעלה מ-65 מוסדות אקדמיים ברחבי העולם. מחוץ להיותה מקוונת, האנציקלופדיה מבוססת על הגישה האקדמית המסורתית של רוב האנציקלופדיות וכתבי-העת האקדמיים, במטרה להגיע לאיכות מרבית:

מחבר מומחה הנבחר על ידי עורך או ועדת עורכים בעלת ידע (הגם שלא בהכרח מומחיות) בתחום המכוסה על ידי האוניברסיטה; וגם

ביקורת עמיתים.את האנציקלופדיה יצר בשנת 1995 אדוארד נ. זלטה, במטרה לבנות אנציקלופדיה דינמית המתעדכנת בקביעות, ובכך אינה מתיישנת לעולם, בניגוד לאנציקלופדיות המודפסות. כתב-היסוד של האנציקלופדיה מאפשר פרסום מאמרים מנוגדים באותו הנושא על מנת לשקף את חילוקי-דעות הבלתי-נמנעים בין הפילוסופים. נכון לינואר 2017, היו באנציקלופדיה 1,554 ערכים.

הספרייה היהודית המקוונת

הספרייה היהודית המקוונת (באנגלית: Jewish Virtual Library) היא אנציקלופדיה מקוונת בשפה האנגלית, המתפרסמת על ידי התאגיד לשיתוף אמריקאי-ישראלי (AICE) ונוסדה ב-1993 ומהווה אנציקלופדיה יהודית המכסה את ישראל, העם היהודי והתרבות היהודית. היא זכתה להכרה ופרסים מטעם אנציקלופדיה בריטניקה, העיתון יו.אס.איי טודיי והסוכנות היהודית.

הספרייה היהודית המקוונת מכילה למעלה מ-13,000 ערכים וכ-6,000 תמונות ומפות.

הספרייה היהודית המקוונת מכילה 13 שערים:

כל אחד מהשערים הללו מכיל תת-קטגוריות. השער של "דת", לדוגמה, מכיל את הטקטס המלא של התנ"ך ומובאות אחרות מארון הספרים היהודי, ערכים על החגים היהודים, כמו גם ערכים הנוגעים ליחסים שבין יהודים, נוצרים ומוסלמים. ניתן גם למצוא בספרייה כרוניקה של מצבת אוכלוסיות היהודים בכל מדינה שבה יש מספר יהודים משמעותי, כמו גם ערכים הנוגעים ליחסים שבין ישראל ורבות ממדינות בעולם.

התאגיד לשיתוף אמריקאי-ישראלי (AICE), היושב בארצות הברית, הוא ארגון ללא מטרות רווח (הפטור ממס עקב סטטוס חוקי זה), ארגון א-פוליטי שמגדיר את מטרתו כ"חיזוק יחסי ישראל-ארצות הברית, על ידי הדגשת העקרונות של הברית".

ויקיפדיה

ויקיפדיה (באנגלית: Wikipedia) היא אנציקלופדיה מקוונת רב לשונית המבוססת על תוכן חופשי ומשתמשת בטכנולוגיית ויקי. ויקיפדיה היא האנציקלופדיה הכללית הגדולה ביותר והפופולרית ביותר באינטרנט, והיא אתר האינטרנט החמישי הנצפה ביותר ברחבי העולם לפי דירוג אלכסה, נכון למאי 2019. מאחורי האתר עומדת קרן ויקימדיה, מוסד ללא כוונת רווח שמרכזו בארצות הברית. הקרן נותנת את שירותי המעטפת לקיום האתר, כגון תחזוקת שרתים, אך היא אינה מתערבת בניהול האתר ומאפשרת לקהילת הגולשים לקבל החלטות עצמאיות בנושאי התוכן. מוטו האתר הוא "ויקיפדיה - האנציקלופדיה החופשית", כאשר "חופשי" פירושו חופשי לעיון ללא כל מגבלה, חופשי לעריכה וחופשי להעתקה ולהפצה. תוכן האתר מוגש תחת הרישיון החופשי CC-BY-SA.

ויקיפדיה נכתבת ומשופרת מִדֵּי יום בידי רבבות מתנדבים, ומסתמכת על רעיון חוכמת ההמונים. המתנדבים כותבים את הערכים, יוצרים את הגרפיקה המעטרת את האנציקלופדיה, וכן מסייעים בהגהה ובניטור התוכן מפני השחתות. ויקיפדיה נכתבת בכ-301 שפות, ובהן גם עברית. גרסאות ויקיפדיה בכל השפות מהוות המשך לתנועת התוכנה החופשית ולעיתים מתייחסים אליהן גם כחלק מתנועה הנקראת "תרבות חופשית".

ויקיפדיה הושקה ב-15 בינואר 2001 כמיזם מיקור המונים על ידי ג'ימי ויילס ולארי סנגר. סנגר בחר את שם האתר אשר הוא שילוב של המילה "ויקי" (אשר פירושה בהוואית "מהיר") ו"אנציקלופדיה". בעוד שבתחילת הדרך הייתה קיימת רק אנציקלופדיה בשפה האנגלית, לאורך השנים פותחו מהדורות בשפות רבות אחרות לוויקיפדיה. הוויקיפדיה האנגלית היא המהדורה הגדולה ביותר של ויקיפדיה מבין כל 301 המהדורות של ויקיפדיה. נכון לנובמבר 2018, יש בוויקיפדיה למעלה מ-49 מיליון ערכים אם מסכמים את הערכים בכל השפות בהן היא כתובה. למעלה מ-5.7 מיליון ערכים כתובים בוויקיפדיה האנגלית, ואלה מהווים כ-11.5% ממספר הערכים הכללי. כמות פעולות העריכה שנעשו בכל הדפים והערכים יחדיו עולה על 2.4 מיליארד. באתר רשומים למעלה מ-78.5 מיליון משתמשים ויש בו למעלה מ-2.5 מיליון תמונות חופשיות.

בשנת 2006 נכתב במגזין "טיים" כי המדיניות של ויקיפדיה שמאפשרת לכל אדם לערוך ערכים הפכה את ויקיפדיה לאנציקלופדיה הגדולה ביותר ואולי אף הטובה ביותר בעולם, והיא עדות לחזון של ג'ימי ויילס.

לאורך השנים ויקיפדיה ספגה ביקורת על כך שבמקרים מסוימים היא עשויה להיות מושפעת מהטיה מערכתית, ועל כך שהיא עשויה במקרים מסוימים להיות כפופה למניפולציה ולספינים בנושאים שנויים במחלוקת.

לאורך השנים הועלו ביקורות שונות על ויקיפדיה. רוב הביקורות מתייחסות לשתי טענות מרכזיות - העובדה שהאנציקלופדיה ניתנת לעריכה על ידי כל אחד (רבים טוענים שבשל כך ויקיפדיה לא יכולה להיות אנציקלופדיה אמינה, וכי הדבר מפחית את חשיבותה ואמינותה כמקור עליו אפשר להסתמך ולהפנות) וכי הדינמיקה בין עורכי האתר איננה מוצלחת, ומערערת על המטרות שבגינן האתר נוצר (האמור יוצר חשש להטיות מערכתיות, מגדריות וגזעניות בקרב קהילת העורכים, וכן שבמקרים מסוימים עלולה להיווצר קליקה בין עורכים באתר).

ויקיפדיה באנגלית פשוטה

ויקיפדיה באנגלית פשוטה (באנגלית: Simple English Wikipedia) היא גרסה מיוחדת בשפה האנגלית של אנציקלופדיית האינטרנט החופשית ויקיפדיה, המנוהלת ומתופעלת בידי קרן ויקימדיה. ייחודה של ויקיפדיה ב"אנגלית פשוטה", הוא הימנעות משימוש במילים אנגליות מורכבות, והתבססות על אוצר מילים בסיסי. היא מיועדת לאנשים שאינם שולטים היטב בשפה האנגלית ושאוצר המילים שלהם בשפה זו קטן.

בדומה ליתר הוויקיפדיות, ויקיפדיה באנגלית פשוטה היא אנציקלופדיה מקוונת, לשימוש חופשי (תחת רישיון CC-BY-SA), שכל גולש יכול לערוך. אנגלית פשוטה מוגדרת, לצורכי כתיבת האנציקלופדיה, כשפה שעושה שימוש רק במילים השכיחות ביותר באנגלית (מומלץ להשתמש רק ב-1000 המילים השכיחות ביותר) ובתחביר פשוט - למשל, משפטים קצרים. כאשר יש צורך להשתמש במילים שאינן שכיחות, יש להסבירן. שלא כבאנגלית בסיסית, אין הגדרה מחייבת של כללי התחביר המותרים ואין רשימה מוגדרת של מילים, נטיות וסיומות שרק בהן ניתן להשתמש. כל טקסט באנגלית בסיסית הוא בהכרח גם טקסט באנגלית פשוטה, כפי שהיא מתוארת בוויקיפדיה באנגלית פשוטה, אך לא להפך.

ויקיפדיה זו התחילה את דרכה ב-18 בדצמבר 2003, וכעבור פחות מחודש הגיעה ל-50 ערכים. ב-7 באפריל 2004 הגיעה הוויקיפדיה ל–1,000 ערכים, ב-27 בספטמבר 2005 היו בה 5,000 ערכים, וב-30 ביולי 2006 היו בה 10,000 ערכים. בסוף מאי 2013 נכתב בוויקיפדיה באנגלית פשוטה הערך ה-100 אלף. רשומים בה למעלה מ-297 אלף משתמשים, שמתוכם 15 הם מפעילי מערכת, 3 ביורוקרטים ו-5 בודקים.

ניתן לראות את התקדמותה ההדרגתית של ויקיפדיה באנגלית פשוטה בדף ההכרזות.

יאנדקס

יַאנְדֶקס (רוסית: Яндекс) היא חברת תוכנה ומחשבים רוסית שבסיסה במוסקבה. זו אחת מחברות התוכנה הרווחיות במדינות ברית המועצות לשעבר והיא בעלת שווי שוק גבוה.

אחד המוצרים הידועים של החברה הוא מנוע החיפוש הנחשב לרביעי בגודלו בעולם. יאנדקס הופעלה תחילה כמנוע חיפוש על ידי חברת CompTek ובשנת 2000 הוקמה בנפרד חברת יאנדקס, הממשיכה לתפעל את מנוע החיפוש.

במאי 2011 החברה הונפקה בנאסד"ק והייתה למנוע החיפוש הרווחי ביותר לאחר גיוס של 1.3 מיליארד דולר. בהנפקת המניות במאי 2011, נעשתה בעצם הנפקת האינטרנט הגדולה ביותר בארצות הברית מאז הנפקת גוגל ב-2004.

נכון ל-2016 ליאנדקס קיימים למעלה מ-50 שירותים, כשהפופולרים מביניהם הם: יאנדקס. חיפוש (Яндекс.Поиск), יאנדקס. שוק (Яндекс.Маркет), המהווה שירות מסחר אלקטרוני, יאנדקס. תמונות (Яндекс.Картинки), יאנדקס. דואר (Яндекс.Почта), שירות האי-מייל של יאנדקס, יאנדקס. מפות (Яндекс.Карты), יאנדקס. חדשות (Яндекс.Новости), יאנדקס. תחזית (Яндекс.Погода) ועוד. יאנדקס פופולרי מאוד במגזר הדובר רוסית והוא תופס נתח של למעלה משני שלישים מסה״כ החיפושים בשפה הרוסית.

מטה החברה נמצא בבניין בן 7 קומות ברחוב לב טולסטוי 16 במוסקבה. חוץ ממנו ליאנדקס 12 סניפים ברוסיה ובעבר גם כללה משרדים באודסה ובקייב שבאוקראינה. ביוני 2008 ועד 2012 החברה הפעילה גם את מעבדות יאנדקס (Yandex Labs) בקליפורניה שבארצות הברית.

יוונית

יוונית (Ελληνικά (מידע • עזרה) - אֵלִינִיקַה) היא שפה הודו־אירופאית, שמוצאה באזור יוון של ימינו. היוונית דוּבּרה בתחילה גם לאורך חופי אסיה הקטנה (למעשה דיאלקטים יווניים שרדו באסיה הקטנה עד למאה ה־20) וחלקים מאיטליה ומצרפת. בעת העתיקה ניתן להבחין בין מספר דיאלקטים יווניים, והבולטים בהם היו האיוני, הדורי, האיולי, הארקדו־קפריסאי וניב צפון־מערבי. הניב האטי הוא למעשה ניב איוני עם תערובת של יסודות דוריים ובניב זה נכתבה רוב הספרות הקלאסית היוונית והוא גם משמש בסיס לשפה היוונית המודרנית.

כלכלה

כלכלה היא מכלול הפעילות האנושית, המכוונת להשגת האמצעים החומריים הדרושים לאדם לצורך קיומו ורווחתו. כלכלה היא גם תחום מחקר המוגדר על פי רוב כמדעי, העוסק ביחסים האנושיים והחברתיים שקשורים בהשגת אמצעים חומריים, והחוקים והיחסים החברתיים הנוגעים לייצורו וחלוקתו של קניין המשמש לצורכי אדם.

המחקר בתחום הכלכלה עוסק באופן בו משאבים נגישים (על סמך ההנחה הבסיסית כי אלה מצויים במחסור), כגון חומרי גלם - משמשים, מעובדים, מיוצרים, מוקצים, מופצים ונצרכים - כמוצרים. כמו כן עוסקת הכלכלה במגוון הקשרים ויחסי החליפין בין בני אדם במהלך ייצור מוצרים, שיווקם וצריכתם. בין השאר, נוגעים תחומי חקר זה בהליכים של ייצור, הפצה, מסחר וצריכה של מוצרים ושירותים.

המונח "אקונומיה" או "אקונומיקה", שפירושו "כלכלה" בשפות רבות הוא מונח שטבע הפילוסוף היווני אריסטו, לתיאור מדע העוסק בחקר חוקי משקי הבית. המילה אקונומיה מורכבת מהמילה היוונית οίκω (אִיקוֹ, בית או משק–בית) עם המילה νέμω (נֶמוֹ או נומוס, חוק). מונחים כמו "כלכלה מדינית", "כלכלה פוליטית", "כלכלה חברתית" או "כלכלה לאומית" שימשו את בני האדם החל מהמאה ה-17, אך במאה ה-20 הפך השימוש במונח "כלכלה" (economics) לבדה כנפוץ ושגור ביותר, בהשראת הספר "עקרונות הכלכלה" של אלפרד מרשל משנת 1890.

למביק

למביק (Lambiek) היא חנות קומיקס וגלריה לאומנות הממוקמת באמסטרדם שבהולנד.

למביק נוסדה בשנת 1968 בידי קיס קאוסמקר והיא חנות הקומיקס הוותיקה ביותר בהולנד והמפורסמת ביותר בעולם. החנות מארחת תערוכות של אומני קומיקס מפורסמים מרחבי העולם.

אתר למביק נחשב לאתר הקומיקס המקיף בעולם. האתר מציג תערוכות קומיקס, מאמרים בנושאים שונים, בין השאר על תולדות הקומיקס בהולנד. הפרויקט החשוב ביותר של האתר הוא הקומיקלופדיה, אנציקלופדיה העוסקת באומני קומיקס מכל רחבי העולם.

מקור השם למביק הוא בשגיאה בשמו של LAMBIK דמות מתוך סדרת הקומיקס הפופולרית סוסקה וויסקה של האומן הפלמי וילי ונדרסטין.

מיתולוגיה יוונית

המיתולוגיה היוונית היא אוסף המיתוסים שנוצרו ביוון העתיקה. מיתוסים אלה קיימים הרבה זמן, ומספרים בין היתר, על האלים בדמות אנושית, תולדות עלילותיהם ועלילות גיבורים בני תמותה או אלים למחצה ומפלצות למיניהם. המיתולוגיה אינה כוללת את הדת היוונית, אך היא כוללת את הפולחן, אשר חלקו ממוסד, מוגדר ומנוהל על ידי הפוליס, וחלקו טקסים פרטיים ובחלקם מסתוריים.

רומא העתיקה, שכבשה את יוון, אימצה מן היוונים את המיתולוגיה, ולכן במיתולוגיה הרומית מופיעים סיפורים כמעט זהים, אבל בשמות שונים.

קונסרבפדיה

קונסרבפדיה (באנגלית: conservapedia; האנציקלופדיה השמרנית) היא מיזם ויקי של אנציקלופדיה מקוונת, הנכתבת מנקודת מבט שמרנית אמריקאית. קונסרבפדיה נכתבת על ידי משתמשיה, בדומה לוויקיפדיה. אך מאמרים רבים בה מכילים מידע המנוגד לתפיסות המדעיות המקובלות כיום, והטיה אל עבר ערכים נוצריים קלאסיים.

שידורי קשת

"שידורי קשת בע"מ", המוכרת במותג הטלוויזיה "קשת", היא חברת תוכן ישראלית. החברה הייתה זכיינית שידור בערוץ 2, יחד עם רשת, חברת החדשות והטלוויזיה החינוכית (ועד 2005, גם לצד טלעד), וגם האחרונה ששידרה בערוץ זה. החברה מפעילה כיום את אתר mako, ובעקבות פיצול ערוץ 2 עברה החברה ב-1 בנובמבר 2017 להפעיל את ערוץ קשת 12.

בין התוכניות הנצפות ביותר של "קשת", הן בערוץ 2, הן בערוץ 12 והן בערוצים האחרים שבהן שידרה, ניתן למנות את כוכב נולד, ארץ נהדרת, בית ספר למוסיקה, הכוכב הבא לאירוויזיון, פלפלים צהובים, רמזור, מאסטר שף ובשבילה גיבורים עפים. חלק מהתוכניות דורגו בין עשרת המקומות הראשונים בטבלאות מדרוג הצפייה בטלוויזיה הישראלית.

השותפים בחברה הם משפחת ורטהיים (51%) באמצעות קשת –קבוצת שירותי תקשורת (43.38%) ובאמצעות מ. ורטהיים אחזקות (7.62%), גל נאור, בתו של איש העסקים יצחק תשובה, באמצעות G.N. COMMUNICATION INDUSTRIES‏ (20%), משפחת למלבאום באמצעות אחין אחזקות (15.32%), ויליאם נגל באמצעות punchline aps‏ (7.76%) ואלכס גלעדי (5.92%).

שמרנות

שמרנות היא תפיסת עולם שמהותה התנגדות לשינויים חברתיים יזומים, מתוכננים ורדיקליים ולמהפכנות כערך. פעמים רבות משתמשים במונח זה על מנת לציין כל סוג של התנגדות לשינוי פוליטי, גם אם אין מאחוריו אידאולוגיה שמרנית סדורה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.