אנכרטא

אנכרטא (Encarta) הייתה אנציקלופדיה ממוחשבת שיצאה לאור על ידי חברת מיקרוסופט והייתה פעילה בין השנים 19932009, תחילה בהפצה על גבי CD-ROM, אחר כך על גבי DVD, ולבסוף כאתר אינטרנט למנויים.

האנציקלופדיה

אנכרטא הייתה אנציקלופדיית מולטימדיה מודרנית המהווה למעשה מיזוג של שלוש אנציקלופדיות מודפסות: פאנק וונגליס, קולייר וה-New Merit Scholar. אנכרטא הייתה אנציקלופדיית המולטימדיה הנמכרת ביותר, בהתבסס על נתוני המכירות בארצות הברית בין ינואר 2000 לפברואר 2006. בשנת 2008 הכילה האנציקלופדיה כ-66,000 ערכים, שכללו טקסט תמונות, סרטונים, קטעי מוזיקה, איורים, מפות תוכן מקוון, ועוד.

האנציקלופדיה יצאה לאור בשפות אנגלית, ספרדית, הולנדית, איטלקית, פורטוגזית, יפנית, גרמנית, וצרפתית. בין השפות היה קיים שוני מסוים, באשר לאופי הערכים שהופיעו בהם.

סגירת אנכרטא

במהלך שנת 2009 החלה מיקרוסופט בתהליך סגירה לאנציקלופדיה, שהגיע לסיומו בשנת 2011. קיימת סבירות גבוהה כי דעיכתה וסגירתה של אנכרטא נבעה בין היתר ובעיקר מצמיחתה והתפשטותה של ויקיפדיה, אך דובר מטעם מיקרוסופט סירב לענות כאשר נשאל לחלקה של ויקיפדיה בעניין.[1]

הערות שוליים

  1. ^ שירות גלובס, ‏הקורבן של ויקיפדיה: האינציקלופדיה המקוונת אנקרטה נסגרת, באתר גלובס, 2 באפריל 2009.
אנציקלופדיה בריטניקה

אנציקלופדיה בריטניקה (מלטינית: Encyclopædia Britannica) היא אנציקלופדיה מאת חברת אנציקלופדיה בריטניקה בע"מ. הוותיקה מבין האנציקלופדיות באנגלית שעודן מוסיפות להתעדכן. ב-14 במרץ 2012 הודיע המו"ל על הפסקת הפקתן של מהדורות דפוס חדשות, והתמקדות בגרסה המקוונת של האנציקלופדיה.

היסטוריה של ויקיפדיה

ויקיפדיה החלה עם השקתה ב-15 בינואר 2001, יומיים לאחר שהדומיין של האתר נרשם על ידי ג'ימי ויילס ולארי סנגר.

הקונספט החדשני שעל פיו נוצרה ויקיפדיה, הייתה ששום ארגון מרכזי לא ישלוט בעריכה של התוכן. מאפיין זה מנוגד במידה רבה לאופן בו פותח התוכן באנציקלופדיות כגון אנכרטא, בריטניקה, ואפילו נופדיה (אשר ידועה כיום כקודמתה של ויקיפדיה). בשנת 2001 שונה הרישיון של נופדיה ל-GFDL כאשר ווילס וסאנגר השיקו את ויקיפדיה תוך שימוש בטכנולוגיית ויקי, אשר הומצאה ב-1995 על ידי וורד קנינגהם. נופדיה יצרה את ויקיפדיה כפרויקט צדדי, שמטרתו הייתה יצירת טיוטות לערכים פוטנציאלים עבור נופדיה לפני שהם עוברים את תהליך ביקורת העמיתים בנופדיה. ויקיפדיה, גדלה בקצב מהיר יחסית, משכה תרומות רבות, ופיתחה עד מהרה חיים משלה, והחלה לפעול בנפרד מנופדיה. לאורך השנים הפכה ויקיפדה למיזם רב לשוני, אשר היווה גם השראה למגוון רחב של אתרי ויקי מקוונים אחרים.

לפי אלכסה נכון למאי 2019 ויקיפדיה היא האתר החמישי הפופולרי ביותר בעולם מבחינת התנועה הכוללת של המבקרים. נכון למאי 2019 מספר הקוראים הממוצע בוויקיפדיה מדי חודש הוא כ-495 מיליון.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.