אניש קאפור

אניש קאפוראנגלית: Anish Kapoor; נולד ב-12 במרץ 1954) הוא פסל בריטי-יהודי יליד-הודו.

אניש קאפור
Anish Kapoor
Anish Kapoor 01
www.anishkapoor.com

קורות חיים

קאפור נולד במומבאי שבהודו לאם יהודייה מיהדות בגדאד שבהודו, ולאב הודי בן דת ההינדואיזם מחבל פנג'אב, אשר שירת בצי ההודי. סבו מצד אימו היה חזן בבית כנסת בעיר פונה. הוא למד בבית הספר דון שבדרה דון. בשנת 1970 עלה לישראל יחד עם אחיו והתגורר בקיבוץ גן שמואל[1], אולם כעבור שנתיים עבר להתגורר באנגליה לאחר שלא התקבל ללימודים בבצלאל. הוא כן התקבל ללמודי אמנות במכללת הורנסי לאמנות ובבית הספר לעיצוב בצ'לסי שבלונדון.

בשנות ה-80 של המאה ה-20 התפרסם קאפור בשל פסליו הייחודיים, ואף זכה לפרסום בינלאומי בשל יצירותיו, שהן לרוב בעלות קווים פשוטים ומעוקלים, וצבעים עזים.

פסליו ידועים בגודלם הרב ובפשטותם המבנית. קאפור עושה שימוש רב במראות המעוותות את החלל ואת הצופה המשתקף בהן.

יצירות ידועות

Turning the world upside down by Anish Kapoor in Israel Museum
היפוך העולם, ירושלים, פסלו של אניש קאפור המוצג בגן האמנות של מוזיאון ישראל (פלדת אל חלד, 2010)

בסוף שנות ה-90 החל קאפור ליצור פסלים גדולים ביותר, בהם "טאראטאנטארא" (1999) - כדור שקוטרו 35 מטרים שמוצג בגייטסהד, ו"מרסיאס" (2002) יצירה ענקית של פלדה ופוליוויניל כלוריד שהותקנה באולם הטורבינה הגדול של מוזיאון טייט מודרן. בשנת 2000 הוצגה יצירתו של קאפור - "מים פאראבוליים" שכללה מים צבעוניים הנעים במהירות גבוהה בכיפת המילניום שבלונדון וב-2001, הוצגה יצירתו "מראת השמים" בנוטינגהאם. ב-2004, פסלו "שער העננים", העשוי מ-110 טונות של פלדת אל חלד הוקם בפארק המילניום שבשיקגו. בסתיו 2006 הוצב פסלו - "מראת השמים" במרכז רוקפלר שבניו יורק.

ב-2010 הוצב פסלו של קאפור "היפוך העולם, ירושלים" במוזיאון ישראל.

פרסים

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ דנה גילרמן, אפקט קאפור, הארץ, 29 בספטמבר 2008.
720 מעלות

720 מעלות הוא שמה של יצירת אמנות פיסולית, מעשה ידי המעצב והאדריכל הישראלי רון ארד שהוצגה בקיץ 2012 בגן האמנות במוזיאון ישראל שבירושלים.

Imagine (תוכנית טלוויזיה)

Imagine היא סדרת סרטים דוקומנטריים המשודרת בערוץ BBC One בבריטניה משנת 2003. התוכנית מופקת ומונחת על ידי אלן יינטוב.

איי וייוויי

זהו שם סיני; שם המשפחה הוא אַיי. אַיי וֵייוֵיי (בסינית: 艾未未; בפין-יין: Ài Wèiwèi; נולד ב-28 באוגוסט 1957) הוא אמן, אוֹצֵר, מעצב ופעיל חברתי סיני.

ארסלורמיטאל אורביט

ארסלורמיטאל אורביט (באנגלית: ArcelorMittal Orbit) הוא מגדל תצפית בגובה 115 מטר, שנבנה במרכז הפארק האולימפי של לונדון שבסטרטפורד. המגדל, המכונה בקיצור "אורביט", תוכנן על ידי אניש קאפור וססיל בלמונד ונועד להנציח עבור הדורות הבאים את ארוח המשחקים האולימפיים של 2012 על ידי העיר לונדון. המגדל ממוקם בין האצטדיון האולימפי ובין מרכז ספורט המים ומאפשר למבקריו לצפות על כל הכפר האולימפי משתי מרפסות תצפית עגולות המצויות בחלקו העליון.

הרעיון להקמת המגדל נוצר לאחר שראש עיריית לונדון, בוריס ג'ונסון והשרה למשחקים האולימפיים, טסה ג'וול, החליטו ב-2008 שלפארק האולימפי נדרש "משהו נוסף". הם הכריזו על תחרות לעיצוב המונומנט ואת ההצעות שהוגשו בחנה ועדה בת תשעה חברים, שחלקם הגדול בא מתחום האמנות.

על בנייתו ועיצובו של המגדל הוכרז ב-31 במרץ 2010 ותוכנן כי בנייתו תסתיים בדצמבר 2011. במועד זה הגיע המגדל לגובהו המרבי, אולם רק ב-15 במאי 2012 הוכרז על השלמתו הפיזית מבחינה חיצונית, ונמסר כי הסידורים הפנימיים יושלמו עד פתיחת המשחקים האולימפיים בסוף יולי 2012.

נכון לאוקטובר 2011, הוערכה עלות הפרויקט ב-22.7 מיליון לירות שטרלינג. מירב המימון (19.6 מיליון לירות שטרלינג) מגיע מתרומת איל תעשיית הברזל, לקשמי מיטאל, יושב ראש תאגיד הענק ארסלורמיטאל, הנחשב כאיש העשיר בבריטניה הגדולה. את יתרת המימון (3.1 מיליון לירות שטרלינג) מעמידה "הסוכנות לפיתוח לונדון".מתכנני המגדל, קאפור ובלמונד, טענו כי "האורביט" מבטא התקדמות אדריכלית משמעותית בשילוב שבין פיסול והנדסת מבנים. בעיצובו הוא משלב בין היבטים של יציבות ושל אי יציבות והמבקרים בו מעורבים בחוויה האמנותית באמצעות עליה במעלה הלולייני, המהווה חלק מהמבנה. המגדל זכה גם לתשבחות וגם לביקורות על עיצובו הנועז. בחלק מהביקורות כונה המגדל "פרויקט ראוותני" ונטען כי כיצירת אמנות במרחב הציבורי, אין לו ערך שישאר גם בדורות הבאים.

ביוני 2016 נחנכה כאטרקציה במגדל מגלשה סגורה באורך 178 מטרים מראש מגדל התצפית עד הקרקע. המגלשה שקופה בחלקה ומתפתלת סביב מסבכי המגדל 12 פעמים וזמן הגלישה בה כ-40 שניות. את המגלשה תכנן המעצב האירופי קרסטן הלר.

היפוך העולם, ירושלים

היפוך העולם, ירושלים (באנגלית: Turning the World Upside Down, Jerusalem) הוא פסל תלוי-אתר של הפסל ההודי-בריטי היהודי אניש קאפור, אשר הוזמן במיוחד עבור מוזיאון ישראל והוצב בו בשנת 2010, לרגל חידוש פני המוזיאון.

מארסיאס (פסל)

מארסיאס (באנגלית: Marsyas) היא שמה של יצירה פיסולית מעשה ידי הפסל אניש קאפור שהוצגה באולם הטורבינה של מוזיאון טייט מודרן בלונדון כיצירה השלישית ב"סדרת יוניליוור", במימון חברת יוניליוור.

מוזיאון ישראל

מוזיאון ישראל הוא המוזיאון הגדול והחשוב בישראל. המוזיאון שוכן בגבעת רם בירושלים והוא אחד המוזיאונים הגדולים במזרח התיכון. במוזיאון רשומים כחצי מיליון חפצי אמנות המשקפים את תרבויות העולם; מצויים בו אוספים בתחומי הארכאולוגיה, האתנוגרפיה, היודאיקה, האמנות הישראלית ואמנות העולם ותערוכות מתחלפות.

אבי המוזיאון ומייסדו הוא טדי קולק, אז מנכ"ל משרד ראש הממשלה ולימים ראש עיריית ירושלים, שגם הביא למוזיאון תרומות של אוספים חשובים מהעולם. אדריכלי המוזיאון הם אל מנספלד ודורה גד. המוזיאון נפתח בחודש מאי 1965. המוזיאון פועל תחת חברה מעורבת בבעלות בחלקים שווים של ממשלת ישראל, עיריית ירושלים, הסוכנות היהודית, אקדמיה בצלאל, האוניברסיטה העברית, בית הנכות בצלאל וקרן היכל הספר.

מוזיאון תל אביב לאמנות

מוזיאון תל אביב לאמנות הוא אחד ממוזיאוני האמנות החשובים בישראל. המוזיאון פועל בלב מטרופולין גוש דן ומהווה מאז הקמתו ב-1932 ועד היום מוסד אמנות ותרבות מרכזי בארץ.

המוזיאון מתמקד בתחומים של אמנות מודרנית ועכשווית. בבעלותו אוסף לאמנות ישראלית מהגדולים בעולם ואוספים לאמנות מודרנית, רישום והדפס, אמנות עכשווית, צילום, עיצוב ואדריכלות ואוסף לאמנות אירופאית מהמאה ה-16 עד המאה ה-19. בשבעת האוספים ניתן למצוא, בין השאר, יצירות של האמנים פטר פאול רובנס, מאוריצי גוטליב, ג'יימס אנסור, אלכסנדר ארכיפנקו, פבלו פיקאסו, מארק שאגאל, נחום גוטמן, אריה ארוך, פרנסיס בייקון, לאה ניקל, אביבה אורי, משה קופפרמן, מיכה בר-עם, יעקב קאופמן, מיכל נאמן, אניש קאפור, עדי נס וסיגלית לנדאו.

המוזיאון ממוקם באזור הצפוני של מרכז העיר תל אביב-יפו ומשתרע על פני ארבעה בניינים: הבניין הראשי והבניין ע"ש שמואל והרטה עמיר ממוקמים בשדרות שאול המלך בסמוך לבתי המשפט, ספריית בית אריאלה והמשכן לאמנויות הבמה. מבנה נוסף של המוזיאון, ביתן הלנה רובינשטיין לאמנות עכשווית, שוכן לצד היכל התרבות ותיאטרון הבימה ברחוב תרס"ט. סדנאות האמנות של אגף החינוך פועלות במרכז יוסף ורבקה מאירהוף לחינוך לאמנות שברחוב דובנוב.

משכנו הראשון של המוזיאון היה ב"בית דיזנגוף", ביתו הפרטי של מאיר דיזנגוף, ראש העירייה הראשון של תל אביב, אשר יזם וייסד את הקמת המוזיאון. בשנת 1948 נערך בבית דיזנגוף טקס הכרזת העצמאות של מדינת ישראל.

בשנת 2018 נשבר שיא המבקרים במוזיאון עם מספר של 1,018,323 כניסות למוזיאון במהלך השנה.בזכות נתון זה, נכנס מוזיאון תל אביב לאמנות לרשימת 100 המוזיאונים לאמנות עם כמות המבקרים הגבוהה ביותר לשנת 2018 ודורג במקום ה-72 ברשימה.

מראת השמים

מראת השמים (באנגלית: Sky Mirror) הוא פסל של הפסל ההודי-בריטי היהודי אניש קאפור הניצב בנוטינגהאם ובמנהטן שבניו יורק.

פארק המילניום

פארק המיליניום (באנגלית: Millennium Park) הוא פארק בשיקגו, אילינוי שבארצות הברית. הפארק ממוקם במרכז הלופ של שיקגו, ונבנה לכבוד המילניום החדש בשנת 2000. שטח הפארק הוא כמאה אלף מ"ר, והוא למעשה חלקו הצפון-מערבי של פארק גרנט הגדול, ונמצא בסמיכות לחופי ימת מישיגן.

פרמיום אימפריאלה

פרמיום אימפריאלה (בלטינית: Praemium Imperiale בתרגום: הפרס הקיסרי; יפנית: 高松宮殿下記念世界文化賞, בתרגום: פרס התרבות העולמי לזכרו של הוד-מלכותו הנסיך טקמאצו) הוא פרס אומנותי המוענק משנת 1989 על ידי המשפחה הקיסרית ביפן בשם האקדמיה היפנית לאמנות. הפרס מחולק לחמש קטגוריות: ציור, פיסול, ארכיטקטורה, מוזיקה ותיאטרון/קולנוע.

פרס בראשית

פרס בראשית (באנגלית: Genesis Prize), הוא פרס בסך מיליון דולר, עליו הכריזו ביוני 2012, במשותף, ממשלת ישראל, הסוכנות היהודית וקרן ג'נסיס. הפרס ניתן על ידי ראש ממשלת ישראל, מדי שנה החל ממאי 2014, "לאיש מקצוע רב הישגים ובעל מוניטין בינלאומי מכל העולם, המהווה דמות מופת בקהילתו ויוכל להעניק השראה לדור הצעיר של העם היהודי ברחבי העולם".

"טיים מגזין" העניק לפרס את הכינוי "פרס נובל היהודי", וכינוי זה נקלט באמצעי התקשורת.

פרס טרנר

פרס טרנר (אנגלית: Turner Prize) הוא פרס הניתן מדי שנה לאמנים בריטיים בתחום האומנות העכשווית עבור תערוכה יוצאת דופן או עבור הצגה של עבודותיהם ב-12 החדשים שקדמו למתן הפרס. הפרס שניתן מטעם גלריית טייט נקרא על שם הצייר הבריטי ויליאם טרנר.

קאפור

קאפור (בפנג'בי: ਕਪੂਰ‌, בהינדי: कपूर‌) הוא שמה של קאסטה ממעמד קשטרייה. בין חברי הקאסטה יש סיקהים והינדים. בבוליווד יש חמישה דורות של שחקנים ושאר מקצועות הקולנוע ממשפחת קאפור ומשתייכים לקאסטה.

האם התכוונתם ל...

שער העננים

שער העננים (באנגלית: Cloud Gate) הוא פסל של אניש קאפור המוצב בפארק המילניום שבשיקגו בארצות הברית.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.