אנדריטסאינה

אנדריטסאינהיוונית: Ανδρίτσαινα) הוא כפר באזור אליס, במחוז מערב יוון, שבחצי האי פלופונס שביוון. מאז הרפורמה בשלטון המקומי ב-2011 מהווה הכפר חלק מהיחידה העירונית אנדריטסאינה-קרסטנה. שטח יחידה עירונית זו הוא 131 קמ"ר. נכון ל-2011 התגוררו בכפר כ-800 תושבים והיחידה העירונית מנתה כ-2,150 תושבים.

אנדריטסאינה (כפר)
Ανδρίτσαινα
Andritsaina view
מדינה יוון  יוון
מחוז מערב יוון
יחידה אזורית אנדריטסאינה-קרסטנה
חבל ארץ אליס
גובה 705 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ בכפר 2,152 (2011)
קואורדינטות 37°29′N 21°54′E / 37.483°N 21.900°E
אזור זמן UTC +1
Andritsena, Greece - 2
רחוב באנדריטסאינה

גאוגרפיה

אנדריטסאינה ממוקמת באזור הררי בדרום-מזרח אליס, על הגבול עם ארקדיה ומסניה. הכפר בנוי על גבעה, מצפון-מערב להר ליקאון. הנהר אלפיוס יוצר את הגבול הצפון מזרחי של היחידה העירונית. שימושי הקרקע העיקריים באזור הכפר הם ייעור וחקלאות בקנה מידה קטן. אנדריטסאינה שוכנת  22 ק"מ מצפון-מערב למגלופוליס, 28 ק"מ מדרום-מזרח לקרסטנה, 41 ק"מ ממערב לטריפולי ו-46 ק"מ מדרום-מזרח לפירגוס. הכביש היווני לאומי 76 עובר דרך אנדריטסאינה.

היסטוריה

על פי המסורת, אנדריטסאינה קרויה על שם אשתו של רועה צאן מכרתים בשם אנדריקוס, שבשעה שרדף אחרי כבשה שעזבה את העדר, הגיע למעין שעל הר ליקאון. הוא בנה במקום פונדק, שאחרי מותו הוחזק על ידי אשתו אנדריקאינה (כלומר, "אשתו של אנדריקוס"). כינויה, שסיומו נהגה בניב המקומי "טסאיה" במקום "קאיה", העניק לפונדק את שמו ובהמשך גם לכפר.

האזור היה חלק מארקאדיה העתיקה. אנדריטסאינה שגשגה במאות ה-13 וה-14 לספירה, בעת שבאזור שלטה נסיכות אכאיה, והיא מוזכרת בכרוניקה של מוראה. הכפר מילא תפקיד מכריע במהלך מרד אורלוב שבמלחמת העצמאות היוונית. בשנת 1826, כחלק מאותה מלחמה, נהרסה אנדריטסאינה על ידי כוחותיו של אבראהים פאשא.

נקודות ציון

כיום, יש בכפר אוסף מרשים של בתים עתיקים ורחובות המרוצפים באבני מרצפות , כיכר המוקפת עצים גבוהים ומן הכפר נשקף נוף האזור. המזרקה בכיכר, שנבנתה ב-1724, נחשבת כמזרקה העתיקה ביותר בחצי האי פלופונס. בכפר נמצאת ספריית ניקולופולוס, שנוסדה ב-1840, מתרומותיו של ההומניסט קונסטנטינוס ניקולופולוס שמשפחתו הגיעה מאנדריטסאינה. האוסף שלה כולל כתבים נדירים מהמאה ה-16 וה-17, ביוונית ובשפות נוספות, מסמכים חשובים מן התקופה של מלחמת העצמאות היוונית ומוצגי פולקלור מקומי. הספרייה מכילה יותר מ-40,000 פריטים. מקדש אפולו אפיקוריוס בבאסאי נמצא כ-6 ק"מ דרומית לאנדריטסאינה.

האוכלוסייה

שנה הכפר הקהילה היחידה העירונית
1981 - 1,034 -
1991 660 - 2,511
2001 575 663 2,152
2011 795 856 1,798

קישורים חיצוניים

אליס

אֵליס (ביוונית: Ηλεία), או איליס, היא יחידה אזורית וחבל ארץ היסטורי של יוון. אליס שייכת למחוז מערב יוון, וממוקמת בצפון-מערב חצי אי פלופונסוס, בין אכאיה בצפון-מזרח, ארקאדיה במזרח, מסיניאה בדרום והים היוני במערב ובצפון. גבולותיה של אליס העתיקה אינם חופפים במלואם לגבולות של היחידה האזורית המודרנית: חלק משטחה המסורתי נמצא בתחום היחידות האזוריות של אכאיה וארקאדיה, וחלקים שנמצאים תחת שיפוט אליס המודרנית, היוו חלק מארקאדיה ההיסטורית.

שטחה הכולל של אליס המודרנית עומד על 2,618 קמ"ר, ונכון לשנת 2011, אוכלוסייתה מונה 159,300 נפשות, מה שהופך אותה ליחידה האזורית השנייה בגודל אוכלוסייתה בחצי האי פלופונסוס. העיר הגדולה ביותר באליס היא פירגוס, שמהווה את בירתה המנהלתית.

אליס העתיקה התגבשה כיחידה מדינית בסוף המאה ה-8 לפנה"ס, שמרכזה היה בצפון הארץ, סביב נהר הפניאוס, אבל היא הייתה מאוכלסת כבר המאה ה-11 לפנה"ס. אף על פי שאליס מעולם לא השתוותה בהשפעתה המדינית או בכוחה צבאי לשכנותיה החזקות יותר בחצי האי, כגון ספרטה, ארגוס, או הליגה האכאית, הייתה לה חשיבות ניכרת ביוון העתיקה, בשל מיקומה של אולימפיה בתחומיה: אולימפיה הייתה מתחם קדוש לכלל ההלנים, והמקום בו נערכו המשחקים האולימפיים העתיקים, אשר נוהלו על ידי האילאיים החל מסוף המאה ה-8 לפנה"ס.

המאה ה-5 וה-4 לפנה"ס היו תור הזהב של המשחקים האולימפיים ושל אולימפיה, ולתקופה זו מיוחסת בניית מקדש זאוס באולימפיה ובו פסל השנהב של זאוס אשר נחשב לאחד שבעת פלאי תבל של העולם העתיק.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.