אמן בינלאומי

התואר אמן בינלאומיאנגלית: [International Master [IM) או בקיצור אב"ל, ניתן לשחקני שחמט מצטיינים על ידי הארגון העולמי פיד"ה. התואר ניתן הן לגברים והן לנשים מאז שנת 1950. תואר זה ניתן לכל החיים.

התואר ממוקם מבחינת איכותו מתחת לתואר רב אמן (באנגלית: [Grandmaster [GM), ומעל לתואר אמן פיד"ה (באנגלית: [FIDE master [FM).

על מנת שפיד"ה תעניק את התואר לשחקן, נדרשים לרוב שלושה ציונים (תוצאות מספיקות לקבלת דרגה) בתחרויות בינלאומיות שבהן משתתפים אמנים בינלאומיים ורבי אמנים בינלאומיים. מד כושר של אמן בינלאומי נע בדרך כלל בין 2400 - 2500, אף על פי שלעיתים יהיו אמנים בינלאומיים חזקים שטרם הפכו לרבי אמנים עם מד כושר גבוה יותר.

במקרים נדירים תוענק הדרגה לשחקנים על השגים יוצאי דופן. לדוגמה, בכללים הנהוגים כיום, הזוכה באליפות העולם לשחמט לנוער יקבל דרגת אמן בינלאומי אם עדיין איננו מחזיק בדרגה זו.[1]

לאחר השגת תואר אמן בינלאומי מרבית השחקנים המקצוענים שמים לעצמם כמטרה להפוך לרבי אמנים. ישנה גם אפשרות להפוך לרב אמן מבלי לקבל דרגת אמן בינלאומי קודם לכן. ישנם מספר שחקנים שדילגו על תואר אמן בינלאומי כמו לארי כריסטיאנסן, בוריס גלפנד וולדימיר קרמניק.

תואר אמן בינלאומי ניתן גם לשחקני שחמט בהתכתבות על ידי האיגוד הבינלאומי ICCF וכן למחברי בעיות שחמט ולפותרי בעיות.

אמן בינלאומי הוא בדרך כלל ברבע האחוז העליון של השחקנים התחרותיים בעת שהוא מקבל את התואר.[2] נכון לאוקטובר 2018 רשומים בפיד"ה 3,745 שחמטאים הנושאים תואר זה, מתוכם 107 שחמטאיות. 61 שחמטאים ישראלים בעלי דרגה זו, מתוכם 3 שחמטאיות: (יוליה שוויגר-ניידיץ', אנג'לה בורסוק ומאשה קלינובה).

פיד"ה גם מעניקה תואר אמן בינלאומי לנשים (באנגלית: [Woman International Master [WIM), שהדרישות להשגתו פחותות מזה של האמן הבינלאומי. אין כל מגבלה על נשים להשיג תואר אמן בינלאומי "רגיל". נכון ליולי 2015 רשומות בפיד"ה 800 שחמטאיות הנושאות תואר זה, מתוכן 7 ישראליות.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ ניתן לקרוא את הכללים בפרסום הרשמי
  2. ^ Chess Titles - Chess International Master
21 בדצמבר

21 בדצמבר הוא היום ה־355 בשנה (356 בשנה

מעוברת) בשבוע ה-51 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 10 ימים. ברוב השנים זהו יום נקודת ההיפוך - היום הקצר בשנה; כלומר היממה בעלת שעות האור המועטות ביותר, והלילה הארוך ביותר בשנה.

אולגה גוטמחר

אולגה גוטמחר (וסילייב) (נולדה ב-9 בפברואר 1987) היא שחמטאית ישראלית בדרגת אמן בינלאומי לנשים. שלוש פעמים (2008, 2013 ו-2014) אלופת ישראל לנשים. חברת נבחרת הנשים של ישראל משנת 2003 ומאמנת שחמט.

אליפות ישראל בשחמט 1963

אליפות ישראל בשחמט 1963 הייתה האליפות השביעית של ישראל בשחמט, היא אורגנה על ידי האיגוד הישראלי לשחמט והשתתפו בה 16 שחמטאים. התחרות נערכה בתל אביב בין התאריכים 1 בדצמבר ל-18 בדצמבר 1963.

האליפות התקיימה בשיטת ליגה שכללה משחק בודד בין המשתתפים. עבור ניצחון הוענקה נקודה וחצי נקודה הוענקה עבור תוצאת תיקו.

אמן בינלאומי יוסף פורת, שצבר 11 נקודות מ-15 אפשריות, זכה בתחרות בפעם השישית.

אליפות ישראל בשחמט 2006

אליפות ישראל בשחמט 2006 הייתה האליפות ה-28 של ישראל בשחמט, היא אורגנה על ידי האיגוד הישראלי לשחמט והשתתפו בה 36 שחמטאים.

האליפות התקיימה בשיטת השווייצרית וכללה 9 סיבובים. היא נערכה בין 12 בדצמבר ל-21 בדצמבר 2006.

שופטי התחרות היו אברהם (אבי) דורנר ודני סלומון.

בתחרות זכה רב-האמן מקסים רודשטיין, שצבר 7 נקודות מ-9 אפשריות והקדים בנקודה את רבי-האמנים קונסטנטין לרנר, דב צפרוני ויעקב זילברמן.

אליפות ישראל בשחמט 2010

אליפות ישראל בשחמט 2010 הייתה האליפות ה-30 של ישראל בשחמט, היא אורגנה על ידי האיגוד הישראלי לשחמט והשתתפו בה 32 שחמטאים.

האליפות התקיימה בשיטת השווייצרית וכללה 9 סיבובים. היא נערכה בחיפה בין 8 בנובמבר ל-18 בנובמבר 2010.

בתחרות זכה רב-האמן ויטלי גולוד, שצבר 7.5 נקודות מ-9 אפשריות.

אליפות ישראל בשחמט 2016

אליפות ישראל בשחמט 2016, הייתה אליפות ישראל ה-31 בשחמט, התקיימה במלון רימונים מינרל בטבריה, מ-4 בדצמבר עד 13 בדצמבר 2016 וכללה תשעה סיבובים. זו הייתה הפעם הראשונה שאליפות ישראל בשחמט התקיימה בטבריה.

התחרות נערכת בארגון האיגוד הישראלי לשחמט בשיתוף ובתמיכת מפעל הפיס. מטעם האיגוד סיקר את האליפות מדי יום האמן הבינלאומי יוחנן אפק.

מנהל האליפות היה אלון כהן-רביבו והשופט הראשי אלמוג בורשטיין.

התחרויות נערכו לפי השיטה השווייצרית. קצב המשחקים הוא: 40 מסעים ראשונים ל-90 דקות ועוד 30 דקות לסיום המשחק, עם תוספת של 30 שניות לכל מסע, החל מהמסע הראשון.

באליפות הפתוחה ניצח תמיר נבאתי ובאליפות הנשים ניצחה מיכל להב, בת ה-17.

אליפות ישראל בשחמט 2018

אליפות ישראל בשחמט 2018 הייתה אליפות ישראל ה-32 בשחמט, התקיימה בין התאריכים 11–20 בדצמבר 2018 במלון "אחוזת אסיינדה ביער" שבמעלות-תרשיחא.

התחרות אורגנה על ידי האיגוד הישראלי לשחמט בשיתוף ובתמיכת מפעל הפיס והועברה בשידור ישיר באתר האיגוד.

האליפות הפתוחה הסתיימה בניצחונו של רב-אמן אלון גרינפלד (שדורג תשיעי בתחילת התחרות לפי מד כושר) שצבר 6.5 נקודות מ-9 אפשריות, והקדים בהתרת שובר השוויון את רב-אמן יבגני פוסטני (שדורג ראשון בתחילת התחרות). הייתה זו זכייתו השנייה של גרינפלד בן ה-54 באליפות ישראל, כאשר הפעם הקודמת הייתה 34 שנים קודם לכן בשנת 1984.באליפות הנשים זכתה יוליה שוויגר-ניידיץ' (שדורגה ראשונה גם בתחילת התחרות), בעלת דרגת אמן בינלאומי, שצברה 7 נקודות מ-9 אפשריות, והקדימה באיכות הנקודות את מרסל אפרוימסקי (שדורגה שנייה גם בתחילת התחרות), בעלת דרגת רב-אמן לנשים. הייתה זו זכייתה הראשונה של שוויגר באליפות ישראל.

יואב דותן (שחמטאי)

יואב דותן (נולד ב-6 בדצמבר 1955) הוא רב-אמן בינלאומי בשחמט בהתכתבות, אלוף ישראל לשחמט בהתכתבות בשנת 1997 (אליפות 37) ובשנת 2010 (אליפות 53), ואלוף פינלנד לשחמט בכתב בשנת 2001 (אליפות יובל ה-40). זכה באליפות היובל של ICCF בגביע העולם בתוצאה של 10 נקודות מתוך 10 אפשריות.בקונגרס ICCF בשנת 2009 קיבל עיטור כסף ברטל פון מאסו על פועלו בתחום השחמט בהתכתבות.דותן הוא תושב רמת השרון, עוסק בתכנות לפרנסתו.

הוא בנו של פליקס דותן, הוגה ויוזם תוכנית תלפיות, שהיה פרופסור מן המניין לפיזיקה באוניברסיטה העברית בירושלים; ונינו של מרכוס שטיינר, שהיה רב העיר ביילסקו-ביאלה.

יוסף פורת

יוסף פורת (Porath;‏ נולד היינץ יוזף פֶרדֶר, Heinz Joseph Foerder;‏ 7 ביוני 1909 - 18 במאי 1996) היה שחמטאי בדרגת אמן בינלאומי, אלוף ישראל בשחמט וחבר נבחרות ישראל וגרמניה באולימפיאדות השחמט.

מאשה קלינובה

מאשה קלינובה (נולדה ב-18 בנובמבר 1968 באודסה), היא שחמטאית ישראלית-אוקראינית בדרגת אמן בינלאומי, חברת נבחרת ישראל לנשים בשחמט, פעמיים אלופת ישראל לנשים (1992 ו-2010). שופטת ומאמנת שחמט.

השיגה את הדרגה רב אמן לנשים בשנת 1996, ובשנת 2002 את הדרגה אמן בינלאומי (דרגה המוענקת לגברים ולנשים, ובכירה יותר מדרגת רב-אמן לנשים).

החל מ-2012 שפטה באליפויות נוער בינלאומיות ובשנת 2014 קיבלה תואר של שופט בינלאומי מטעם פיד"ה. בנוסף, היא בעלת דרגת מאמן פיד"ה.

ייצגה את ישראל 12 פעמים באולימפיאדות השחמט.

חברה בארגון מקצועני השחמט (ACP).

לאחר שנים רבות בהן התגוררה בישראל היגרה חזרה לעיר הולדתה אודסה.

מד כושר

מד כושר הוא שיטה מקובלת לדירוג של שחקני שחמט, המבוססת על מודל סטטיסטי פשוט ויציב, והמנוהלת על ידי התאחדות השחמט העולמית (פיד"ה). לפי שיטה זו, לכל שחמטאי פעיל יש דירוג מספרי, המעודכן באופן קבוע לפי הניצחונות וההפסדים שלו במשחקים תחרותיים, באופן הלוקח בחשבון גם את רמתם של היריבים שמולם שיחק: ניצחון נגד שחקן חזק מקנה יותר נקודות מניצחון נגד שחקן חלש ממנו.

ציון מד הכושר אמור לשקף את יכולתו של השחמטאי בדרך של חיזוי התוצאות שלו, ולענות על השאלה כיצד צפוי להסתיים דו-קרב בין שני שחקנים, אף אם מעולם לא שיחקו זה כנגד זה. הסולם הוא לוגריתמי - שחקנים בעלי ציוני מד כושר ו- אמורים (בתוחלת) לחלק ביניהם את הנקודות במשחק ביחס של ל-. לדוגמה, דו-קרב בן 11 משחקים בין שני שחקנים שהפרש מד הכושר שלהם 400 נקודות, אמור (בתוחלת) להסתיים בתוצאה 10:1, ואילו הפרש של 32 נקודות אמור (שוב, בתוחלת) להסתיים בתוצאה של 6:5.

את השיטה פיתח הפיזיקאי והשחמטאי ארפד אלו בשנות ה-50 של המאה ה-20, והיא אומצה על ידי פיד"ה, לאחר שינויים והתאמות, ב-1970. מלבד בשחמט, השיטה משמשת לדירוג שחקנים וקבוצות גם בכמה ענפי ספורט אחרים.

מיכאל רויז

מיכאל רויז (ברוסית: Михаил Ройз, נולד ב-12 באוקטובר 1983 ברוסיה) הוא שחמטאי ישראלי בדרגת רב-אמן וחבר נבחרת ישראל.

רויז למד לשחק שחמט בגיל 7. כאשר היה בן 9 סיים במקום השני באליפות הלאומית בקטגוריה עד גיל 10. עלה לישראל בשנת 1995. השיג דרגת אמן בינלאומי ב-1999 בגיל 16, ודרגת רב-אמן ב-2003.

שיחק בלוח הרביעי של ישראל באולימפיאדת השחמט 2016, שהתקיימה בבאקו שבאזרבייג'ן.

רויז הוא גם מאמן שחמט. בין תלמידיו הבולטים אמן בינלאומי אריאל ארנברג.

מרסל אפרוימסקי

מרסל אפרוימסקי (Marsel Efroimski; נולדה ב-13 בפברואר 1995) היא שחמטאית ישראלית בדרגת רב-אמן לנשים, וחברה בנבחרת הנשים של ישראל בשחמט. סגנית אלופת ישראל לנשים באליפות ישראל בשחמט 2018.

באליפות העולם ואליפות אירופה לבנות בגילאים שונים זכתה אפרוימסקי 5 פעמים במדליות, מתוכן שלוש מדליות זהב. הייתה פעמיים אלופת העולם לבנות: עד גיל 12, ועד גיל 14.

בשנת 2008 השתתפה אפרוימסקי לראשונה באולימפיאדה בנבחרת ישראל לנשים בגיל 13, הנבחרת סיימה במקום התשיעי מתוך 114 נבחרות שהשתתפו.בשנת 2013 אפרוימסקי שיחקה בלוח הראשון של נבחרת הנשים של ישראל באליפות אירופה לאומות, שנערכה בוורשה. הייתה שותפה לניצחון היסטורי של נבחרת ישראל על נבחרת רוסיה, כשסיימה בתיקו את משחקה עם ולנטינה גונינה, אלופת אירופה ב-2012.

אפרוימסקי משחקת בלוח הראשון בנבחרת הנשים של מועדון ראשון לציון (משנת 2013), ושותפה לזכייה של המועדון בליגה בשנת 2013, 2015 ו-2016.מאמנה של אפרוימסקי הוא אלוף ישראל לשעבר, רב-אמן אלון גרינפלד.

אפרוימסקי השיגה את שלושת הציונים הדרושים לדרגת אמן בינלאומי לגברים. כדי להשלים את הקריטריונים לקבלת הדרגה עליה להגיע ל-2400 נקודות במד כושר.

נכון לאוקטובר 2019, מדורגת במקום ה-86 בישראל לפי מד כושר.

סופיה פולגאר

סופיה פולגאר ( בהונגרית: Polgár Zsófia , בודפשט, 2 בנובמבר 1974) היא שחמטאית הונגרית-ישראלית בדרגת אמן בינלאומי.

פיד"ה

פיד"ה (מצרפתית: Fédération Internationale des Échecs‏, בראשי תיבות: FIDE, בתרגום לעברית: איגוד השחמט העולמי) הוא ארגון בינלאומי שנוסד כדי לאחד מספר איגודים לאומיים של שחמט שהיו בעולם. נוסד בפריז, צרפת ב-24 ביולי 1924.

פיד"ה מגדירה את מד הכושר של השחקנים. מזמן לזמן מתפרסם אלבום תמונות של בעיות השחמט הטובות ביותר, וכן מוענקים תארים של אמן הפיד"ה (FIDE Master או בקיצור FM), אמן בינלאומי (International Master או בקיצור IM) ורב-אמן בינלאומי (Grand Master או בקיצור GM) - דרגות כלליות (הפתוחות לגברים ונשים) ודרגות לנשים בלבד.

ב-1993 פרש אלוף העולם גארי קספרוב מהאיגוד והקים ארגון מתחרה - PCA‏ (Professional Chess Association). כך, נוצר מצב שבו היו שני אלופי עולם - אחד של פיד"ה ואחד של PCA. ארגון זה קרס לאחר זמן לא רב, וגם ארגון שהקים קספרוב לאחר מכן, WCA, לא החזיק מעמד כלכלית, וכיום פיד"ה הוא עדיין האיגוד המרכזי לשחמט בעולם.

רב-אמן

רב-אמן או רב-אמן בינלאומי היא הדרגה הגבוהה ביותר המוענקת לשחמטאי על ידי פיד"ה, פדרציית השחמט העולמית.

שחמט בהתכתבות

שחמט בהתכתבות הוא שחמט המשוחק על ידי התכתבות בין שחקנים מרוחקים, בדרך כלל על פני תקופה ממושכת. בעבר היה כל שחקן בתורו שולח בדואר את המהלך הבא במשחק ליריבו. כיום נפוץ יותר השימוש בדואר אלקטרוני או בשרת משחק ייעודי, אך ידוע גם על משחקים ששוחקו בפקס ואפילו באמצעות יוני דואר.

ההבדל המהותי בין המשחק הסטנדרטי, המשוחק על ידי שניים היישובים ליד אותו לוח (ממשי או וירטואלי), למשחק בהתכתבות, הוא הזמן המוקצב לכל מהלך או למשחק כולו. שני יריבים המשחקים בתחרות משני עברי הלוח יסיימו על פי רוב את משחקם לאחר מספר שעות בודדות. אולם משחק בהתכתבות יאפשר לכל צד לשחק מהלך בודד בזמן של שעות עד ימים. מאחר שגם לדואר לוקח זמן מה להגיע ליעדו, משחק באורך סביר של 40–50 מהלכים לכל צד, עשוי היה בעידן שלפני המחשב והטלפון לארוך שנים. גם בעידן האינטרנט אורך משחק טיפוסי כשנה או שנתיים.

כללי המשחק מקציבים בדרך כלל בין 30 ל-60 יום לעשרה מהלכים. על פי רוב מותר לשחקנים להיוועץ בתוכנות מחשב, ספרים ובסיסי נתונים במהלך המשחק, בניגוד גמור לכללים הנהוגים בשחמט רגיל. כל שחקן רשאי לשחק יותר ממשחק אחד במקביל ולעיתים קרובות מנהלים שחקנים מומחים עשרות משחקים בו זמנית נגד יריבים שונים.

עקב כללים מיוחדים אלה קיים שוני עמוק בין הכישורים הדרושים משחקן בשחמט בהתכתבות לבין אלו של שחקן השחמט הרגיל; ורשימת אלופי העולם בהתכתבות כמעט זרה לרשימת האלופים בשחמט הרגיל. בין השחקנים המעטים שהצטיינו בשני סוגי המשחק ניתן למנות את פאול קרס האסטוני (שככל הנראה הרבה לשחק בהתכתבות בהיעדר יריבים ראויים בקרבתו), ואת אלופי העולם אלכסנדר אלכין ומקס אויבה. בימינו בולט רב אמן אולף אנדרסון בהצטיינותו בשני סוגי השחמט.

ארוס ריצ'ו הוא שחקן מצליח בשחמט בהתכתבות ובשחמט מתקדם.

הטבלה מטה מציגה את בכירי השחמטאים בכתב של ישראל. מקור הנתונים הוא אתר ICCF.

שחמט בישראל

השחמט בישראל הוא בעל היסטוריה ארוכת שנים ובעל הישגים בינלאומיים. משחק השחמט פופולרי מאוד בישראל ומתקיימות ליגות בין המועדונים שבערים השונות. האיגוד הישראלי לשחמט מוביל ומרכז חלק נכבד מפעילות השחמט במדינה.

שחמטאי

שחמטאי הוא אדם או מחשב המשחק שחמט, כולל עיסוק בכל סוגי המשחק בשחמט הרגיל, וכן אלו העוסקים בווריאציות שלו, כגון שחמט בהתכתבות, משחק סימולטני ומשחק עיוור.

שחמטאי אנושי המשחק בתחרויות נדרש למספר תכונות:

ריכוז עצמי ברמה גבוהה: קורה שעקב כישלון תוכנית אסטרטגית מסוימת, או מהלך בלתי צפוי מצד היריב - מאבד השחקן את הריכוז ונכנס לבהלה, ולכן חשוב לשמור על ריכוז וקור רוח.

ראייה עמוקה ודמיון מופשט: ככל שבכוחו של שחקן לראות עמוק יותר את רצף המהלכים ולדמיין את תפזורת הכלים בלוח במספר המהלכים הבאים על כל אפשרויותיהם, כך סיכוייו יהיו גבוהים יותר לנצח.

תכנון אסטרטגי ויצירתיות: בשל חוסר היכולת של שחקן לחזות מראש את כל רצף המהלכים, יש צורך בתכנון כללי יותר, שייצר סיטואציות עתידיות נוחות יחסית.

זיכרון מעולה - שחמטאי מקצועי נחשף בחייו לאלפים רבים של התמודדויות ששוחקו במהלך היסטוריית השחמט. היכולת שלו לאחזר סיטואציות בהן נתקל בעבר, עשויה לסייע לו להתמודד בצורה מיטבית עם מצבים בפניהם הוא עומד בעת משחק אותו הוא מנהל.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.