אלתא מערכות

אלתא מערכות בע"מ היא חברה בת של התעשייה האווירית לישראל, ואחת החברות המובילות בעולם במערכות אלקטרוניות צבאיות בתחום המכ"ם, התקשורת והלוחמה האלקטרונית. השם אלת"א הוא ראשי תיבות של "אלקטרוניקה תעשייה אווירית".

אלתא מערכות בע"מ
ELTA Systems Ltd
ELTA new logo
סוג חברה ממשלתית
מייסדים פלטיאל מקלף, התעשייה האווירית לישראל
תאריך הקמה 1967
חברת אם התעשייה האווירית לישראל
משרד ראשי אשדוד, ישראל ישראל
ענפי תעשייה תעשייה ביטחונית
מוצרים עיקריים אלקטרוניקה צבאית ומערכות מכ"ם
הכנסות מיליארד דולר (2011)
מנכ"ל יואב תורג'מן
עובדים 3,600
www.iai.co.il/elta

היסטוריה

אלתא הוקמה על ידי פלטיאל מקלף בשנת 1967 כחברת-בת של התעשייה האווירית ופעלה בחצר התעשייה האווירית בנתב"ג לוד. בשנת 1969 הועברה החברה לאשדוד במסגרת מדיניות ממשלת ישראל בראשות לוי אשכול לפיזור התעשיות ולתמיכה בערי הפיתוח.

בשנת 2005 זכתה אלתא מערכות בפרס האיכות הלאומי בתעשייה ובפרס האיכות של איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה. נכון לראשית 2013 זכתה אלתא 13 פעמים בפרס ביטחון ישראל[1].

בתחילת מאי 2006 מונה ניסים הדס למנכ"ל אלתא מערכות, במקום ישראל ליבנת שפרש. בשנת 2018 מונה יואב תורג'מן למנכ"ל.

ב-2011 הסתכמו מכירות אלתא בכמיליארד דולר, כש-85% מהסכום הגיעו מייצוא. הרווח הנקי של החברה עמד בשנה זו על כ-100 מיליון דולר. צבר ההזמנות של החברה בשנה זו עמד על 2.47 מיליארד דולר. נכון לראשית 2013, 90% ממכירות אלתא הן לייצוא. לקוחות החברה פרושים על פני 69 מדינות. שיעור הצמיחה השנתי של אלתא הוא 7%-8% ובעשור שקדם לשנת 2013 היא שילשה את הכנסותיה[1].

ארגון

משרדי אלתא הראשיים ממוקמים באשדוד, מזרחית לרובע ג'. החטיבה כוללת מספר מפעלים:

 • מפעל הנדסה ומערכות
 • תוכנה
 • משגב
 • מערכות מוטסות
 • מודיעין תקשוב ול"א
 • מפעל יבשה
 • מפעל סייבר
 • רובוטיקה

אלתא מעסיקה מעל 3,800 עובדים (בהם מדענים, מהנדסים, תוכניתנים, הנדסאים וטכנאים).

ממוצרי החברה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ 1.0 1.1 אמיר טייג, ענבל אורפז, עסקי הנשק // סיור בלעדי אצל הבת האליטיסטית של התעשייה האווירית, באתר TheMarker‏, 24 בינואר 2013
 2. ^ דניאלה בוקור ועידן סונסינו, אתר צה"ל, ‏"הצלחתה של 'כיפת ברזל' – גדולה מהמצופה", באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 11 במרץ 2012.
 3. ^ מערכות מכ"ם חדשות להתראה מוקדמת לטווחים ארוכים, Israel Defense, ‏8 ביוני 2015
4 במרץ

4 במרץ הוא היום ה־63 בשנה (64 בשנה מעוברת), בשבוע ה-10 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 302 ימים.

אורן אדיר

אורן אדיר הוא מכ"ם AESA מדגם EL/M-2080S מסדרת אורן אשר פותח בתעשייה האווירית לישראל, המשמש כמכ"ם בקרת האש של מערכת ההגנה נגד טילים "חץ" לצד המכ"ם הקיים אורן ירוק. המכ"ם מפותח ומיוצר בישראל על ידי מפעל "אלתא מערכות".

בגלל מאפייניו הטכניים הוא יעיל יותר מאורן ירוק, עם טווח של כ-1,000 קילומטרים.

ב 2010 הודיע דובר צה"ל על הצטיידות בסוללה שלישית של טילי חץ. ב-2012 המכ"ם הוצב בסוללה זו.

המכ"מ ימשיך לשמש את המערכת (לאחר עדכון גרסאות) כחלק ממערכת חץ 3.

אורן ירוק

אורן ירוק הוא מכ"ם AESA (מערך תר אלקטרונית פעיל) מדגם EL/M-2080, המשמש כמכ"ם בקרת האש של מערכת ההגנה נגד טילים "חץ". המכ"ם פותח ויוצר בישראל על ידי התעשייה האווירית, במפעל "אלתא מערכות". המכ"ם משדר בתחום L של תדרי הרדיו.

L band

לפי דיווחים באמצעי התקשורת המכ"ם הוא בעל טווח גילוי מקסימלי של 500 קילומטרים.

הודות לתכונותיהם הייחודיות של מכ"מי AESA, בהן העובדה שההגבר שלהם גבוה ביותר ועשוי לאפשר יצירת אונות ראשיות בעלות הספק אפקטיבי מוקרן (ERP) חסר תקדים לקורנים בגודל נתון, הועלתה האפשרות להשתמש ב-EL/M-2080 כנשק אנרגיה. עקב עוצמת הקרינה ממערכת מכ"ם זו התעוררה בשנת 2000 התנגדות בקרב תושבי עין שמר לתוכניות צה"ל להציב את המכ"ם בשדה התעופה הסמוך ליישוב.

בשנת 2000 נמכרה מערכת מכ"ם אורן ירוק להודו. בספטמבר 2009 דיווחה התעשייה האווירית כי קוריאה הדרומית רכשה מערכת אורן ירוק, שתשולב במערכות היירוט של קוריאה הדרומית, המבוססות על טיל הפטריוט.

דגם נוסף ומשוכלל יותר בסדרת אורן הנמצא בפיתוח הוא אורן אדיר.

ברק (טיל)

ברק היא מערכת להגנה מפני טילים נגד ספינות ומטרתה ליירט טילים הנורים אל עבר הספינה באמצעות ירי טיל לעברם. המערכת היא פרי פיתוח משותף של רפאל והתעשייה האווירית לישראל. דור מתקדם שהחליף את מערכת ברק היא ברק 8.

גרניט (רכב תצפית)

גרניט הוא כלי רכב תצפית לאיסוף מודיעיני שמפותח על ידי חברת אלתא מערכות.

החברה לפיתוח עכו העתיקה

החברה לפיתוח עכו העתיקה בע"מ היא חברה ממשלתית הכפופה למשרד התיירות, העוסקת בפיתוח העיר העתיקה בעכו ובמיתוגה כמוקד תיירותי בינלאומי. החברה נוסדה בשנת 1967 ומשרדיה שוכנים במתחם "הגן הקסום", ממזרח למצודת עכו. החברה מפעילה במקום מרכז מבקרים והזמנות ובו מוצגת גם תצוגה קבועה של ממצאים ארכאולוגיים מהעיר.

על פעולותיה החשובות של החברה נמנה פרויקט השימור המתמשך של מצודת עכו שהיוותה את מרכזו של הרובע ההוספיטאלרי בעכו הצלבנית. החברה מלווה את העבודות, מבצעת סקרים ותיעוד ומשתתפת בצוות התכנון של הפרויקט. עוד מבצעת החברה עבודות תחזוקה ובינוי שונות ברחבי העיר העתיקה.

המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס

המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (או MIT, ראשי התיבות באנגלית של Massachusetts Institute of Technology), הוא שמו של מוסד אקדמי פרטי המשלב בתוכו מכון טכנולוגי ואוניברסיטה, במדינת מסצ'וסטס שבארצות הברית, ונמצא בעיר קיימברידג' הסמוכה לבוסטון. MIT נחשב לאחת מהאוניברסיטאות הטובות ביותר בעולם, ולמוסד הטוב ביותר בתחום הוראת המקצועות הטכנולוגיים ובהכשרת עובדי היי-טק.

MIT כולל חמישה בתי ספר וקולג' אחד. יש במוסד 34 מחלקות אקדמיות ו-53 מעבדות ותוכניות בין-תחומיות. הוצאות המחקר של MIT הן הגבוהות ביותר מכל אוניברסיטה אמריקאית אחרת. הבוגרים של MIT וכן אנשי הפקולטה ידועים בהישגיהם - עם 81 זוכי פרס נובל וכן 38 עמיתי מקארתור נכון ל-2014 - וכן ברוח היזמות שבקרבם. דוח משנת 1997 קבע שהרווחים המצטברים אשר הופקו על ידי 4,000 החברות שנוסדו על ידי MIT ובוגריו הם בגדר הישג אשר היה יכול להתחרות בכלכלות העולם הגדולות.

התעשייה האווירית לישראל

התעשייה האווירית לישראל בע"מ, או בקיצור: התעשייה האווירית, בראשי תיבות: תע"א (באנגלית: Israel Aerospace Industries; בראשי תיבות: IAI) היא חברה ממשלתית ישראלית אשר מפתחת ומייצרת בעיקר מוצרים תעופתיים, מערכות חלל, מערכות ביטחוניות וצבאיות, ומוצרי אלקטרוניקה. התעשייה האווירית היא החברה הגדולה בישראל בתחום תעשיית המטוסים והחלל. משרדיה ומתקניה של התעשייה האווירית נמצאים בחלקו המזרחי של נמל התעופה בן-גוריון על פני שטח של כ-2,000 דונם. בנוסף, קיימים מפעלים ביהוד, באשדוד, בבאר יעקב, בבאר שבע, בשדה התעופה עטרות וברמת הגולן. נכון לשנת 2016 מועסקים בחברה כ-15,000 עובדים, רובם מהנדסים, הנדסאים וטכנאים, בנוסף מועסקים עוד כ-3,400 עובדים מקומיים בחברות קשורות וחברות בת ברחבי העולם.

בסוף 2017 דווחה החברה על התקשרויות בהיקף שיא בעסקאות עם לקוחות, בסך של כ-4.5 מיליארד דולר מתחילת שנת 2017, וגידול בצבר ההזמנות לסך של 10.8 מיליארד דולר. אגרות החוב של החברה נסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

חברה ממשלתית

חברה ממשלתית היא חברה בבעלות או בשליטת הממשלה, ומטרתה היא לקדם אינטרסים ציבוריים, כמו אספקת שירותים חיוניים או הגדלת הכנסות הממשלה.

חברות ממשלתיות נמצאות בלב וויכוח בין אידאולוגיות כלכליות-חברתיות שונות. סוציאל-דמוקרטים טוענים כי חברות ממשלתיות ראויות בשווקים שבהם גודל ההשקעה לא מאפשרת תחרות מלאה ובנוסף מתן השירותים חשוב לחברה, לדוגמה במתן שירותי רכבת, מים וחשמל. בתחומים אלה, גם אם חברה פרטית תספק את השירות, יהיה צורך בפיקוח ממשלתי הדוק כדי למנוע מצד אחד ניצול הציבור על ידי מונופול, ומצד שני פשיטת רגל החברה והפסקת מתן השירות. מתן השירות על ידי חברה ממשלתית יכול להיות תחליף מועיל למנגנון הפיקוח. ליברלים מאמינים כי ההתערבות של הממשלה בשוק פוגעת בתחרות ומונעות קיום של שוק חופשי, עקרון חשוב כאמצעי לעצמאות הפרט.

תהליך שבו המדינה הופכת חברה ממשלתית לחברה פרטית נקרא הפרטה, ואילו תהליך שבו המדינה הופכת חברה פרטית לממשלתית נקרא הלאמה.

חברת כביש חוצה ישראל

חברת כביש חוצה ישראל היא חברה ממשלתית הממונה על הקמת כביש 6 והיא כפופה למשרד התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים.

יואב תורג'מן

יואב תורג'מן הוא מנכ"ל חטיבת אלתא מערכות (מעל 3,500 עובדים) של התעשייה האווירית לישראל משנת 2018.

מגן רוח

מגן רוח (EL/M-2138T) היא מערכת מכ"ם טקטית ניידת המגלה, מאכנת ומתריעה על ירי רקטות, פצמ"רים ופגזים וכן על כטב"מים וגלשני אוויר.

המערכת פותחה על ידי אלתא מערכות, נחשפה במהלך יוני 2014 והפכה למבצעית במהלך מבצע צוק איתן. המערכת מתאפיינת בניידות גבוהה וניתן לפרוס אותה ולהפעיל במהירות רבה, בהתקנה על כלי רכב ובמקומות נייחים.

המערכת משערת את נקודת הפגיעה הצפויה תוך זמן קצר מהשיגור ובדיוק רב, ומעבירה התרעה לכוחות שבטווח האש, בטרם תתרחש הפגיעה בהם. בנוסף, המערכת מאכנת במהירות בדייקנות את מקור הירי, ובכך מאפשרת השבת אש יעילה לנטרול מקור הירי. מערכת זו מאתרת גם ירי לטווחים קצרים, בעוד שמערכת ר"ז (מכ"ם) פועלת לטווחים ארוכים, ומכ"ם נורית פועל לטווחים בינוניים. למכ"ם של המערכת יש יכולת סריקה אלקטרונית, המאפשרת לגלות ולעקוב אחר מטרות רבות במקביל. המכ"ם מצטיין ביכולת גילוי של מטרות קטנות יחסית במגוון מהירויות.

קליטת מערכת "מגן רוח" בצה"ל החלה בשנת 2014. הירי הנרחב של פצצות מרגמה על כוחות צה"ל במהלך מבצע צוק איתן האיץ את הכנסת המערכת לשימוש מבצעי, ואלתא מסרה מספר מערכות כאלה לשימוש הכוחות שפועלים ברצועת עזה ומחוצה לה. צה"ל מתכנן להמשיך ולרכוש עוד מערכות של "מגן רוח", על מנת לשפר את ההגנה מפני פצצות מרגמה.

מוטי דוראון

מוטי דוראון (1941 – נובמבר 2019) היה תת-אלוף בצה"ל ופיקד על יחידת ההאזנה המרכזית – יחידה 8200 בשנים 1984–1987.

ניסים הדס

ניסים הדס (נולד ב-1953) מנכ"ל חטיבת אלתא מערכות של התעשייה האווירית לישראל (בשנים 2006–2018) וכעת משמש כיו"ר פעיל של חברת ההזנק "RFISEE".ומשמש כחבר סגל במכללת אפקה בפקולטה להנדסה .

פאלקון

האם התכוונתם ל...

פאלקון (מערכת)

פלקון (EL/M-2075 Phalcon) היא מערכת מוטסת לשליטה והתרעה מוקדמת (להלן "מערכת להתרעה מוקדמת", ידועה באנגלית כ-AWACS‏: Airborne Early-Warning and Control System) המפותחת על ידי חברת אלתא מערכות הישראלית (חברה-בת של התעשייה האווירית לישראל).

ייעודה העיקרי של המערכת הוא לספק מודיעין על-מנת לאפשר עליונות אווירית ולבצע מעקב אחר כוחות בזירה.

לפי דעת מומחים, הפלקון היא מהמערכות המתקדמות ביותר בעולם מסוגה.

הפלקון משמשת כרגע בצבאותיהן של 3 מדינות לפחות: ישראל (בכינוי "נחשון-עיטם"), הודו וצ'ילה, ושתי מדינות נוספות — סינגפור ואיטליה — הזמינו את המערכת. ישראל ביקשה למכור את המערכת גם לסין אך חזרה בה בעקבות התנגדות ארצות הברית.

פלטיאל מקלף

פלטיאל (פלטי) מקלף (4 במרץ 1924 - 1 במרץ 2012) היה טייס ותעשיין, מקים מפעל אלתא מערכות ומחלוצי ההיי-טק הישראלי.

צבע אדום

במסגרת הגנת העורף בישראל, צבע אדום היא מערכת התרעה המזהירה מפני ירי של רקטות קצרות טווח באמצעות מערכת כריזה. כשהמערכת מזהה שיגור רקטה, מושמעת באזור מספר פעמים הקריאה "צבע אדום" בקול נשי, המתריעה מפני פגיעה צפויה תוך 15–90 שניות ומיידעת שיש לתפוס מחסה במהירות. מערכת ההתרעה נועדה להוות תחליף מקומי למערכת האזעקות הארצית.

קלע דוד

קלע דוד (באנגלית: David's Sling, נקראה בעבר שרביט קסמים) היא מערכת ליירוט רקטות, טילים לטווח בינוני־ארוך ומטוסים ללא טייס, שפותחה במשותף על ידי רפאל - מערכות לחימה מתקדמות הישראלית וריית'און (Raytheon) האמריקנית.

המערכת, בעלת טיל מיירט דו־שלבי, המתמרן במהירות, שבחרטומו מותקנות שתי מערכות איכון והכוונה - מכ"ם וחיישן אלקטרו־אופטי. בשנת 2006 זכתה רפאל במכרז לפיתוח מערכת הגנה כנגד רקטות לטווחים בינוניים וארוכים (40–300 ק"מ). על מנת לאפשר מימון הפיתוח וההצטיידות העתידית מכספי הסיוע האמריקניים, הוקמה השותפות עם חברת ריית'און האמריקנית. בחלק מפרסומי חברת ריית'און מכונה הטיל המיירט "Stunner".

האיום הגובר של רקטות וטילים הביא לפיתוחן של מערכות הגנה אחדות מפני איום זה. בנוסף למערכת "קלע דוד" ליירוט רקטות לטווח בינוני וארוך, פותחו ונכנסו לשימוש מבצעי מערכת "כיפת ברזל", המשמשת ליירוט רקטות קצרות טווח, ומערכת "חץ 2" ליירוט טילים בליסטיים.

היעוד העיקרי של מערכת "קלע דוד" הוא לתת מענה לטילים שבידי חזבאללה ובעתיד גם לטילים גדולים יותר שבהם מצטייד חמאס. על פי הערכות מודיעיניות, בידי חזבאללה עשרות אלפי רקטות שחלקן יכולות להגיע עד לגוש דן. במהלך מלחמת לבנון השנייה נחתו טילים רבים בטווח היירוט של מערכת "קלע דוד". הצפי הוא שמערכת "קלע דוד", יחד עם מערכות "כיפת ברזל" "חץ 2" ו"חץ 3", יספקו הגנה אווירית מרבית בפני איום הטילים בהתאם לדוקטרינת מערכת ההגנה הרב-שכבתית של ישראל. בנוסף לתפקיד ההגנה מפני רקטות וטילים, צפויה מערכת "קלע דוד" להחליף גם את טילי הנ"מ MIM-23 הוק וסטינגר. לטענת המפתחים, מערכת קלע דוד תהיה מסוגלת ליירט גם טילי שיוט וכלי טיס, היות שיש לה מיירט מהיר ומתמרן מאוד, מה שמאפשר לו להשמיד את המטרה בפגיעה ישירה, ולא רק באמצעות פיצוץ בקרבתה.ב־2016 הוקם במערך ההגנה האווירית של חיל האוויר הישראלי גדוד מבצעי ראשון המפעיל את המערכת - גדוד 66.

ביולי 2018 התבצע שיגור מבצעי ראשון כששני מיירטים שוגרו אל עבר טילים סורים שהמערכת העריכה בטעות שינחתו בשטח ישראל.

דגל ישראל
חברות ממשלתיות בישראל
אוצר ענבל חברה לביטוח סמל מדינת ישראל
אנרגיה ומים חברת החשמל לישראלחקר ימים ואגמים לישראלהמכון הגיאופיסי לישראלמקורותנתיבי הגז הטבעי לישראלתשתיות נפט ואנרגיה • החברה הלאומית לאספקת פחם
ביטחון רפאל - מערכות לחימה מתקדמות (SCD)התעשייה האווירית לישראל • אלתא מערכות
בינוי ושיכון האגודה לתרבות הדיורדירה להשכירחלמישעמידר • ערים • החברה לשיקום ולפיתוח הרובע היהודי
דת המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים
סביבה החברה הממשלתית להגנות מצוקי הים התיכון • החברה הממשלתית להגנות ים המלח • פארק אריאל שרוןהחברה לשירותי איכות הסביבה
חינוך הארכיון המרכזי לתולדות העם היהודיהכפר הירוקמאיר שפיהמדרשת שדה בוקרמקוה ישראלהחברה למתנ"סים
כלכלה אשרא • המועצה הישראלית לצרכנות
רווחה המשקם
תחבורה חברת כביש חוצה ישראלנתיבי איילוןנתיבי ישראלנ.ת.ע - נתיבי תחבורה עירונייםרכבת ישראלנמל אשדודנמל חיפהחברת נמלי ישראל
תיירות החברה לפיתוח עכו העתיקההחברה הממשלתית לתיירותתדמור (בית ספר למלונאות)
תקשורת דואר ישראלבנק הדואר
חברות ממשלתיות בעבר אל עלבזקנמל אילתציםתעש מערכותעשות אשקלון
כללי רשות החברות הממשלתיותהפרטה בישראל

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.