אלי אשכנזי

אלי אשכנזי (נולד ב-19 באפריל 1967) הוא עיתונאי ישראלי.

אלי אשכנזי
לידה 19 באפריל 1967 (בן 52)
קיבוץ אפיקים
מדינה ישראל
שנות פעילות מ-1995 ואילך
עיסוק עיתונאי
פרסים והוקרה פרס פראט לתקשורת בנושאי סביבה ל-2007, בגין הצטיינות בסיקור נושאי סביבה

ביוגרפיה

אלי אשכנזי הוא בנו של צבי צ'ירי אשכנזי, יליד סרייבו ושל יהודית לוזיה ילידת קיבוץ אפיקים. אשכנזי נולד וגדל בקיבוץ. למד בתיכון בית ירח.

הוא בוגר המחזור השני של בית הספר "כותרת" לעיתונאות ותקשורת ובעל תואר ראשון במדעי החברה והרוח באוניברסיטה הפתוחה.

בשנים 1995–2002 שימש ככתב ועורך בתוכנית "עדשה מקומית", תוכנית החדשות האזוריות של "מתב" (הטלוויזיה בכבלים) בצפון. בשנת 2003 עבד כעורך משנה בחדשות HOT.

בין השנים 2003–2014 עבד ככתב "הארץ" בצפון. עקב אחר טיפול המדינה בכנרת וחופיה. סיקר את המתרחש ברשויות המקומיות ובגבול הצפון. ב-2005 ליווה את פינוי ההתנחלויות בצפון השומרון. זכה במקום השני בפרס פראט לתקשורת בנושאי סביבה ל-2007, בגין הצטיינות בסיקור נושאי סביבה[1].

בספטמבר 2014 מונה לכתב וואלה! חדשות בחיפה והעמקים[2].

לאורך השנים הוא עוסק בנושאי חברה, חינוך, רווחה, משפט ופלילים, איכות סביבה וטבע, יחסי יהודים-ערבים, וכן מסקר את המתרחש בקיבוצים.

מתגורר קיבוץ בית קשת.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ פרס פראט 2007 - אלי אשכנזי, הארץ, באתר יוטיוב
  2. ^ אלי אשכנזי מצטרף לוואלה! ככתב באזור חיפה והעמקים, באתר וואלה! NEWS‏, 2 בספטמבר 2014
בית החולים אלישע

בית החולים אלישע הוא בית חולים פרטי השוכן במרכז הכרמל בחיפה.

בית הספר החקלאי כדורי

בית הספר החקלאי כַּדּוּרִי הוא אחד הבולטים והוותיקים שבבתי הספר החקלאיים בישראל. בית הספר נוסד ב-20 ביוני 1933 למרגלות הר תבור בגליל התחתון, כשני קילומטר צפונית לכפר תבור. בית הספר כדורי נמצא כ-140 מטר מעל פני הים.בית הספר כדורי הוכר כאתר מורשת על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל ועל ידי תוכנית ציוני דרך.

השושלת הרביעית

השושלת הרביעית של פרעוני מצרים העתיקה שלטה קרוב ל-120 שנה (2494-2613 לפנה"ס) ונחשבת כתור הזהב של הממלכה העתיקה. תקופה זו הייתה תקופה של שלום ושגשוג. והיא שייכת לתקופת הממלכה הקדומה ביחד עם השושלות השלישית, הרביעית והחמישית. תקופה זו מתוארת גם כעידן הפירמידות. עיר הבירה באותה תקופה הייתה ממפיס.

חקלאות נבטית

החקלאות הנבטית היא חקלאות במרחב הנגב ודרום ירדן אשר היטיבה לנצל את תנאי האזור לשם גידול חקלאי. חקלאות זו היא חדשנית ומיוחדת הן מעצם ראשוניותה והן מעצם העובדה כי הנבטים היו נוודים.

אבן ח'לדון בספרו אקדמות למדע ההיסטוריה מוסר שמכתבי היוונים ניתרגם ספר החקלאות הנבטית העוסק ברוחניותם של הצמחים ועל והזיקה שבינם לבין רוחניות הכוככבים וגרמי השמים - אותם דברים שמשתמשים בהם לכישוף, בגלל סתירות עם דת האסלאם ספר זה צונזר ונערך מחדש בידי אבן אל עוואם שהכין קיצור לספר החקלאות הנבטית.

טובא-זנגרייה

טוּבָּא-זַנְגָרִיָּה (בערבית: طوبا الزنغرية, תעתיק מדויק: טובא אלזנע'ריה) הוא יישוב בדואי ברמת כורזים, ממזרח לראש פינה. היישוב זכה למעמד של מועצה מקומית בשנת 1988.

יהדות קפריסין

יהדות קפריסין היא קהילה יהודית עתיקת יומין המתקיימת לסירוגין באי קפריסין שבים התיכון.

יצחק בן-אהרן

יצחק בן-אהרן (נוסנְבּוֹיְם) (17 ביולי 1906, בוסאנץ', בּוּקוֹבִינָה, האימפריה האוסטרו-הונגרית – 19 במאי 2006, גבעת חיים מאוחד) היה ממנהיגיה החשובים של תנועת הפועלים בישראל ומהוגי הדעות שלה, חבר הכנסת, שר ומזכ"ל ההסתדרות.

כביש 65

כביש 65 הוא כביש בצפון ישראל, המשמש כעורק תחבורתי חשוב בין מישור החוף לגליל. הוא מוביל מדרום-מערב לצפון-מזרח, ועל כן הוא איננו כביש רוחב ואף לא כביש אורך. זהו הכביש בו נרשמו מספר שיא של דו"חות משטרה על מהירות מופרזת בין השנים 2014-2018.

כפר יחזקאל

כְּפַר יְחֶזְקֵאל הוא מושב בעמק יזרעאל, בתחום השיפוט של מועצה אזורית הגלבוע. גובהו כ-20 מ' מעל פני הים, והוא שוכן מצפון לכביש 71, כביש עפולה-בית שאן, כ-6 ק"מ דרומית מזרחית לעפולה. לידו נמצאים קיבוץ גבע והגן הלאומי מעיין חרוד.

על-פי אתר המועצה האזורית, נכון לתחילת שנת 2007, יש בכפר כ-80 נחלות חקלאיות ובהן 110 משפחות, ועוד כ-60 משפחות של לא-חקלאים.

מוקש

מוקש הוא אמצעי לחימה שנועד לעכב או למנוע תנועה. בדרך כלל מורכבים מוקשים ממכל המכיל בתוכו חומר נפץ ובעל מנגנון הפעלה. על פי אמנת ז'נבה כל שדה מוקשים חייב להיות מסומן בשלטים בולטים.

המוקשים מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות:

מוקשים יבשתיים, שמטרתם לפגוע ברק"ם, רכבי תובלה, וחיילים רגליים.

מוקשים ימיים, שמטרתם לפגוע בכלי שיט למיניהם: ספינות קרב, ספינות תובלה, וצוללות.

מנדל נון

מנדל נון (20 בנובמבר 1918 - 10 במרץ 2010) היה דייג, ארכאולוג וחוקר הכנרת.

מצודות טגארט

מצודות טגארט (באנגלית: Tegart, רווח בעברית גם בכיתוב טיגרט או טיגארט) הן שרשרת מצדיות ומצודות משטרה שהוקמו בארץ ישראל ביוזמתו של סר צ'ארלס טגארט, ולכן נהוג לכנותן (בעיוות קל של שמו של יוזם הקמתן) "הטיגארטים", ובפי אנשי היישוב הן כונו גם "טייגרים". המצודות הוקמו במסגרת שני מיזמים:

מיזם גדר הצפון, במהלך המרד הערבי הגדול (שנקרא ביישוב מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט), שבמסגרתו הוקמו בשנת 1938 שבע מצדיות להגנת הארץ מפני חדירת כוחות ערביים מסוריה ומלבנון. בתקופה שלאחר תום המרד, בראשית מלחמת העולם השנייה, שימשו המצודות להגנת הארץ מפני פלישה של צבאות גרמניה הנאצית ובעלות בריתה.

מיזם מבני המשטרה (Police Building Programme), שבמסגרתו הוקמו בשנים 1940–1941 55 מצודות משטרה גדולות, ובשנים 1942–1943 הוקמו עוד שבע מצודות.

נשר

נֶּשֶׁר (שם מדעי: Gyps) הוא סוג בתת-משפחת נשרי העולם הישן של עופות דורסים גדולים ואוכלי נבלות. בשפה העברית קיים לא פעם בלבול בין נשר לבין עיט - הנשר גדול מהעיט, חסר נוצות לראשו והוא בעל צוואר ארוך וקירח. מקורו של הנשר עבה וארוך יותר והוא ניזון בעיקר מנבלות. העיט לעומתו בעל ראש מנוצה, המקור קצר יותר והוא עט על טרף חי אותו הוא מעדיף על פגרים. הנשר הוא אחד העופות הדורסים הגדולים בטבע.

סאלם (נפת שכם)

סאלם (בערבית: سالم) הוא כפר פלסטיני בשומרון הממוקם כ-6 ק"מ מזרחית לשכם ומשתייך לנפת שכם של הרשות הפלסטינית. לפי הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה, חיים בכפר 5,100 תושבים, נכון ל-2007.לאחר הסכם אוסלו, רוב השטח הבנוי של סאלם סווג כשטח B.

עין הוד

עֵין הוֹד הוא כפר אמנים הרשום כאגודה שיתופית להתיישבות, ושוכן בדרום הכרמל.

קוקה-קולה

קוקה-קולה הוא משקה קולה פופולרי המיוצר ונמכר ברחבי העולם על ידי חברת קוקה-קולה וזכייניות שלה. משקאות קולה דומים מיוצרים ונמכרים על ידי חברות מתחרות, אך משקה הקוקה-קולה הוא הפופולרי ביותר. המטה הבינלאומי של החברה אשר התאגדה בשנת 1893, נמצא באטלנטה, ג'ורג'יה שבארצות הברית.

ראובן פדהצור

ראובן פדהצור (21 בפברואר 1948 - 14 באפריל 2014) היה קברניט בחברת התעופה "ארקיע" ופרשן לענייני ביטחון בעיתון "הארץ" ובגלי צה"ל. מרצה וחוקר לענייני ביטחון.

תחנת הרכבת סמח (צמח)

תחנת הרכבת סמח' הייתה תחנת הרכבת של העיירה הערבית סמח' (سمخ) שהייתה בדרומה של הכנרת עד למלחמת העצמאות. התחנה היא שריד ממסילת רכבת העמק שהוקמה על ידי הסולטאן הטורקי עבדול חמיד השני במטרה לקשר את העיר דמשק עם חוף הים התיכון. שרידי התחנה מצויים כיום במרכז האזורי צמח מדרום לכביש 92 בקטע מ"צומת צמח" ל"צומת מעגן".

תל חצור

תל חצור הוא תל וגן לאומי השוכן בתל אל-קדח, סמוך לאיילת השחר ממערב, בגבולו הדרומי של עמק החולה. תל חצור משתרע על שטח של כ-840 דונם בין התוואי הישן והחדש של כביש 90 והוא הגדול מבין כ-200 תילים מקראיים ברחבי ישראל. בשנת 2005 הוכר תל חצור כאתר מורשת ישראלית יחד עם תל מגידו ותל באר שבע.

העיר חצור הייתה מיושבת מסוף האלף ה-3 לפנה"ס ועד המאה ה-2 לפנה"ס. בתנ"ך ניזכרת חצור בשלושה הקשרים: תפקידה בעת יישוב הארץ בידי הישראלים באלף השני לפנה"ס, בנייתה מחדש על ידי ממלכת ישראל החל במאה ה-10 לפנה"ס, וכיבושה בשנת 732 לפנה"ס בידי מלך אשור תגלת פלאסר השלישי.

חצור הגלילית, שקמה כמעברה ב-1953, נקראה על שם חצור הקדומה.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.