אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת

אליזבת אלכסנדרה מרי וינדזוראנגלית: Elizabeth Alexandra Mary Windsor; נולדה ב-21 באפריל 1926), או המלכה אליזבת השנייה (Queen Elizabeth II), היא מלכת הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד ו-15 מדינות נוספות. מכהנת גם כראש חבר העמים הבריטי, בו חברות גם מדינות שהיא אינה מולכת עליהן. החל מספטמבר 2015 הפכה למלכה אשר תקופת כהונתה היא הארוכה ביותר בהיסטוריה של המלוכה הבריטית.[1] החל מאוקטובר 2016, לאחר פטירת ראמה התשיעי מלך תאילנד, היא מנהיגת המדינה הוותיקה ביותר בעולם.

מלבד היותה ראש הממלכה המאוחדת וחבר העמים הבריטי, משמשת אליזבת כמפקדת העליונה של הצבא הבריטי ומושלת כנסיית אנגליה. במקומות מסוימים היא נושאת תארים שונים, בין היתר: דוכס נורמנדי, דוכסית לנקסטר, הצ'יף הראשי של פיג'י ולורד האי מאן. המלכה היא אחת משני אישים בלבד המכהנים כראש מדינה ביותר ממדינה אחת (השני הוא נשיא צרפת, המכהן כנסיך שותף של אנדורה).

בעת תחילת שלטונה, בשנת 1952, היו נתונות למלכותה שבע מדינות, ולאורך כהונתה היא מלכה ב-32 מדינות שונות. במהלך כהונתה קיבלו מדינות רבות שהיו נתונות לשלטון האימפריה הבריטית עצמאות, אך חלקן הוסיפו לראות בה את מלכתן באופן סמלי עד שמינו לעצמן ראש מדינה מקומי (בדרך-כלל נשיא). 15 מדינות מלבד בריטניה מוסיפות לראות בה את מלכתן גם כיום, והן קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד, ג'מייקה, ברבדוס, גרנדה, בהאמה, פפואה ניו גינאה, איי שלמה, טובלו, סנט לוסיה, סנט וינסנט והגרנדינים, אנטיגואה וברבודה, בליז וסנט קיטס ונוויס. בכל מדינה ממדינות אלו מוכר שלטונה של המלכה באופן עצמאי והיא מיוצגת בהן על ידי מושל כללי, הממונה מטעמה בהמלצת הממשלה המקומית. כל המדינות שבהן מולכת אליזבת השנייה חברות בחבר העמים הבריטי ואוכלוסייתן מקיפה כ-130 מיליון תושבים. בחבר העמים הבריטי חברות גם מדינות שאינן נתונות למלכותה של אליזבת השנייה, אולם היא מכהנת כראש הארגון.

סמכויותיה רחבות היקף להלכה, אך בפועל אין היא רשאית לעשות בהן שימוש. כמעט כל פעולותיה, בפרט בתחום הפוליטי, נעשות לצרכים סמליים וטקסיים בלבד. לדוגמה, בעת הצגת ממשלה חדשה בבריטניה, היא נדרשת לקרוא את הנאום שכתב ראש הממשלה הנבחר כאילו כתבה אותו בעצמה. בינואר 2013 נחשף חריג למצב זה בממלכה המאוחדת: חוקים הנוגעים למלוכה הבריטית הובאו לאישורם של אליזבת השנייה או בנה צ'ארלס, וחלקם נפסלו על ידם.[2]

כהונתה החלה עם פטירת אביה, המלך ג'ורג' השישי, ב-6 בפברואר 1952. היא נישאה בשנת 1947 לנסיך פיליפ, הנושא מאז נישואיהם בתואר "הדוכס מאדינבורו" (ובהתאם, אליזבת היא גם דוכסית אדינבורו מנישואיה לפיליפ, בלי קשר לעובדת היותה מלכה), שכן במקרה שהמלכה מכהנת בתפקיד המונרך, בעלה אינו נקרא "מלך".

אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת
Elizabeth Alexandra Mary
אליזבת השנייה בשנת 2015
אליזבת השנייה, 2015
לידה 21 באפריל 1926 (בת 93)
לונדון, הממלכה המאוחדת
שם מלא אליזבת אלכסנדרה מרי וינדזור
מדינה הממלכה המאוחדת  הממלכה המאוחדת
עיסוק מונרכית
בן זוג הנסיך פיליפ, דוכס אדינבורו
שושלת בית וינדזור
תואר הוד מלכותה מלכת הממלכה המאוחדת (ומדינות נוספות בחבר העמים הבריטי)
אב ג'ורג' השישי, מלך הממלכה המאוחדת
אם אליזבת, המלכה האם
צאצאים הנסיך צ'ארלס, נסיך ויילס
הנסיכה אן, הנסיכה המלכותית
הנסיך אנדרו, דוכס יורק
הנסיך אדוארד, רוזן וסקס
יורש העצר הנסיך צ'ארלס, נסיך ויילס
הוד מלכותה מלכת הממלכה המאוחדת (ומדינות נוספות בחבר העמים הבריטי)
6 בפברואר 1952 – מולכת
(67 שנים)
פרסים והוקרה

ביוגרפיה

ילדותה

אליזבת נולדה בלונדון שבאנגליה לדוכס ולדוכסית מיורק. אביה, אלברט (לימים המלך ג'ורג' השישי), היה בנו השני של המלך ג'ורג' החמישי, ואמה הייתה אליזבת בווס-ליון (לימים המלכה אליזבת ולאחר המלכת בתה, המלכה האם). היא הוטבלה בכנסייה שבשטח ארמון בקינגהאם על ידי הארכיבישוף מיורק. סנדקיה היו: סבה וסבתה מצד אביה, המלך ג'ורג' החמישי והמלכה מרי; אבי אמה, הרוזן מסטראטמור וקינגהורן; אחות אמה, ליידי מרי אלפינסטון; אחות אביה, הנסיכה מרי; ודודו של סבה, ג'ורג' החמישי, הנסיך ארתור.

Philip Alexius de Laszlo-Princess Elizabeth of York, Currently Queen Elizabeth II of England,1933
אליזבת השנייה בילדותה, פורטרט שצייר פיליפ דה לאצו ב-1933

אליזבת נקראה על שם אמה ושני שמותיה האמצעיים הם לציון סבתה, המלכה מרי, ואם סבה המלכה אלכסנדרה (אמו של ג'ורג' החמישי). בילדותה היא נקראה בשם החיבה "ליליבת". הייתה לה מערכת יחסים קרובה עם סבה, ג'ורג' החמישי, ויש המייחסים לה את הבראתו ממחלה בשנת 1929.[3]

בשנת 1930 נולדה אחותה היחידה, הנסיכה מרגרט. השתיים חונכו בביתן על ידי אמן, והוריה שכרו עבורן אומנת, מריון קרופורד ("קרופי"). שיעורי דת הועברו להן על ידי הארכיבישוף מקנטרברי. בסופי שבוע שהו השתיים במעון המלכותי ב"וינדזור גרייט פארק". "קרופי" סיפרה לימים על נסיונותיהן הנואשים של הנסיכות להתחבר לילדים בני גילן, אך קשרים אלו לא החזיקו מעמד בגלל היותן נסיכות.

כנכדתו של מלך בריטניה היא החזיקה מלידתה בתואר נסיכה. תוארה המלא היה הוד מעלתה המלכותית, הנסיכה אליזבת מיורק. בעת לידתה היא הייתה השלישית בסדר ירושת הכתר, לאחר דודה אדוארד ואביה. ההנחה הייתה שהיא תידחק למקום נמוך יותר בין הטוענים לכתר, לאחר שדודה ואביה יולידו במשך הזמן בנים יורשים, ועל כן לידתה לא עוררה עניין ציבורי רב. בפועל, דודה ויתר על הכתר ונותר חשוך ילדים, ואילו הוריה לא הביאו לעולם בנים. לפיכך, הפכה אליזבת באופן בלתי-צפוי ליורשת העצר.

יורשת העצר

Queen Mary with Princess Elizabeth and Margaret
הנסיכה אליזבת בחברת אחותה מרגרט וסבתן, המלכה מרי
Hrh Princess Elizabeth in the Auxiliary Territorial Service, April 1945 TR2832
כנהגת צבאית בחיל העזר לנשים, אפריל 1945

בראשית שנת 1936 נפטר סבה, ג'ורג' החמישי. דודה, נסיך ויילס, הפך למלך אדוארד השמיני, אך ויתר על הכתר לקראת סופה של השנה, לאור כוונתו להינשא לגרושה ואליס סימפסון. אביה אלברט, הדוכס מיורק, הוכתר כמלך ג'ורג' השישי ואליזבת הפכה ליורשת העצר. תוארה בתקופה זו היה הוד מעלתה המלכותית, הנסיכה אליזבת ובוויילס נשמעו קריאות להכתירה, כמקובל לבנו הבכור של המונרך, כנסיכת ויילס. אביה החליט שלא להעניק לה את התואר מכיוון שבסדר הירושה הבריטי נהוג היה לקיים את העדפת הבן הבכור, כך שאליזבת הייתה יורשת מותנית ובמקרה שהוריה יולידו בן היא תאבד את מקומה בסדר הירושה לטובת אחיה הצעיר.

מלחמת העולם השנייה פרצה כשהייתה בת 13, ואליזבת ואחותה מרגרט פונו לטירת וינדזור בברקשייר. הצעות חוזרות ונשנות לפנותן לקנדה נפסלו על ידי אימן. בשנת 1940 קיימה הנסיכה אליזבת שידור רדיו ראשון, בו פנתה לילדי האומה שפונו מבתיהם. באותה תקופה היא פגשה לראשונה את פיליפ, בעלה לעתיד, והחלה להתכתב עמו בעת שירותו בצי המלכותי.

בשנת 1945 שכנעה אליזבת את אביה שיתיר לה להתגייס אישית למאמץ המלחמתי. היא הוכשרה ושירתה כנהגת משאית בחיל העזר לנשים. בכך היא הייתה לאישה הראשונה ממשפחת המלוכה הבריטית ששירתה בפועל בצבא הבריטי, אם כי מלכות שקדמו לה עמדו בראש הפיקוד העליון של הצבאות בבריטניה ובקנדה.

כמיועדת לכתר, דאג אביה לעדכן את אליזבת בפעילות הממשלה ובחדשות הארץ, ואמה וסבתה, המלכה מרי, העניקו לה שיעורים בחוק הבריטי. בשנת 1947 הצטרפה אליזבת להוריה לסיורה הממלכתי הראשון מחוץ לגבולות אנגליה, בדרום אפריקה. בתקופת המלחמה הועלה שמה כנציגת משפחת המלוכה ליישוב סכסוך הלאום בוויילס, אך אביה התנגד לחשיפתה ללחץ מסוג זה.[4]

נישואים וחיי משפחה

אליזבת פגשה לראשונה את בעלה פיליפ, באותה עת נסיך יוון ודנמרק, במשחק טניס בשנת 1939. השניים הם קרובי משפחה על ידי אבותיהם המשותפים כריסטיאן התשיעי, מלך דנמרק (סב סבה של אליזבת ואבי סבו של פיליפ) והמלכה ויקטוריה (סבת סבה של אליזבת וסבת סבתו של פיליפ).

בשנת 1946 התארסו אליזבת ופיליפ בחשאי. אביה לא הסכים בתחילה לנישואים, אך אליזבת שכנעה אותו לשנות את דעתו, ואירוסיהם נחגגו ביוני 1947. בתקופת אירוסיהם ויתר פיליפ על אזרחויותיו האחרות ועל זכותו לכתר הדני. טרם נישואיהם הוא היה בדרגת לוטננט בצי המלכותי הבריטי ואימץ את שם המשפחה האזרחי מאונטבטן.

ב-20 בנובמבר 1947 נישאו במנזר וסטמינסטר. נישואיהם עוררו מחלוקת ציבורית, בשל היותו של פיליפ יווני-אורתודוקסי, וכן בשל נישואיהן של שתיים מאחיותיו לתומכי המשטר הנאצי. המלך ג'ורג' השישי העניק לפיליפ את התארים דוכס אדינבורו, רוזן מריונאת' וברון גריניץ'.

לאחר חתונתם שכרו את ביתם הראשון, בו התגוררו עד מעברם ביולי 1949 לבית קלארנס. לאחר נישואיהם המשיך פיליפ לשרת בצי המלכותי ועד שנת 1953 הוא הוצב במלטה. הזוג התגורר באי במשך כשנתיים בביתו של לואי מאונטבטן, דודו של פיליפ.

The royal family on the balcony
משפחת המלוכה (אליזבת בצהוב, בצידה הימני של התמונה) במרפסת ארמון בקינגהאם ביום חתונתו של הנסיך ויליאם, 29 באפריל 2011

לאליזבת ולפיליפ ארבעה ילדים:

על פי צו מלכותי משנת 1960, צאצאיהם של הנסיך פיליפ והמלכה אליזבת שאינם נושאים בתואר יישאו את שם המשפחה מאונטבאטן וינדזור, שהוא צירוף של שמות המשפחה של הוריהם. למעשה, החליטו כל בניהם לאמץ את שם המשפחה הזה כהוקרה לאביהם.

ב-30 בדצמבר 2010 הפכה המלכה לסבתא-רבתא, לאחר שלפיטר פיליפס, בנה של הנסיכה אן, נולדה בת בכורה.

ב-29 באפריל 2011 נשא נכדה, הנסיך ויליאם, דוכס קיימברידג', בנם של הנסיך צ'ארלס והנסיכה דיאנה, לאשה את קייט מידלטון, אשר לאחר החתונה הפכה לדוכסית מקיימברידג'. ב-22 ביולי 2013 נולד בנם של ויליאם וקייט, ג'ורג', נסיך קיימברידג', ב-3 במאי 2015 נולדה בתם הנסיכה שארלוט מקיימברידג' וב-23 באפריל 2018 נולד בנם הנסיך לואי מקיימברידג'.

מלכת הממלכה המאוחדת

עלייתה לכתר

Elizabeth and Philip 1953
אליזבת השנייה ובעלה פיליפ, דוכס אדינבורו, ביום הכתרתה

בשנת 1947 נסעה אליזבת לטיול רשמי באפריקה ונשאה את נאומה הראשון ברדיו, אל אנשי המושבות:

"אני מכריזה בפניכם שאת כל ימי חיי, בין אם יהיו ארוכים או קצרים, אקדיש לשירותכם ולשירות האימפריה שאנו שייכים לה. אבל לא אוכל לעשות זאת לבד, רק אם תצטרפו אליי. אני מזמינה אתכם לעשות כן. אני יודעת שתמיכתכם לא תכזיב. האל יברך את כל אלו המוכנים לחלוק עמי זאת".

בשנת 1951 החלה להתערער בריאותו של אביה ואליזבת החלה למלא את מקומו באירועים ציבוריים. במהלך אותה שנה ביקרה באופן רשמי ביוון, במלטה ובאיטליה ובאוקטובר סיירה בקנדה והתארחה בארצות הברית אצל הנשיא הארי טרומן. בינואר 1952 יצאה עם פיליפ לסיור באוסטרליה ובניו זילנד, אך בדרכם, בהגיעם לקניה, נפטר אביה מסרטן ריאות ב-6 בפברואר.

ההכנות להמלכתה החלו באופן מיידי וממקום מושבה בקניה קבעה אליזבת את שמה הפרטי כשמה המלכותי. קנדה הצהירה ראשונה באופן רשמי על הכרתה בשלטון המלכה ולמחרת היום הוצאה הודעה רשמית בבריטניה. טקס ההכתרה הרשמי נערך במנזר וסטמינסטר ב-2 ביוני 1953. הטקס נערך במועד זה למרות מותה של המלכה מרי, סבתה של אליזבת (מצד אביה), עשרה שבועות בלבד לפני התאריך שנקבע לטקס. זאת על-פי בקשתה של המלכה מרי לפני מותה, שטקס ההכתרה של נכדתה לא ידחה.

תקופת שלטונה

שלטונה של אליזבת נפרש על פני שבעה עשורים, במהלכם שינו את פניהם העולם בכלל והאימפריה הבריטית בפרט.

זמן קצר לאחר הכתרתה יצאה עם הנסיך פיליפ לסיור עולמי שנמשך שישה חודשים בשנים 1953–1954. במהלך הסיור ביקרה באוסטרליה, בניו זילנד ובפיג'י והייתה הראשונה בין מלכי הממלכה המאוחדת לבקר במדינות אלו. מאז סיור זה קיימה המלכה סיורים רבים ברחבי העולם. באוקטובר 1957 ביקרה בארצות הברית, נאמה בפני עצרת האומות המאוחדות, והמשיכה לקנדה, בה הייתה לראש המדינה הראשון שפתח את מושב הפרלמנט. בשנת 1961 ביקרה בטורקיה, בהודו, באיראן, בפקיסטן ובנפאל. בשנת 1991 הייתה אליזבת לראש הממלכה המאוחדת הראשון שנאם בפני הקונגרס האמריקני. מדי שנה היא נוהגת להשתתף במפגש השנתי של ראשי ממשלות מדינות חבר העמים הבריטי, מהשנה הראשונה לקיומו בשנת 1973. נכון ל-2008, המלכה אליזבת היא ראש המדינה שקיים את מספר הנסיעות הממלכתיות הגבוה ביותר הידוע בהיסטוריה.

בראשית שלטונה הסתבכה בריטניה במלחמת סיני (1956), שבמהלכה פלשה למצרים יחד עם ישראל וצרפת, בעקבות ניסיונו של ראש הממשלה אנתוני אידן להשיג שוב חזקה בריטית על תעלת סואץ.

בין השנים 19701974 סבלה בריטניה מגל של שביתות, ממשבר הנפט ועליית האינפלציה, אך המצב השתפר עם חזרת הלייבור לשלטון. ב-1979 חזרו השמרנים לשלטון, בהנהגת "אשת הברזל", מרגרט תאצ'ר. תקופת כהונתה התבלטה בעידוד הקפיטליזם – חברות ממשלתיות הופרטו, הופחתה השליטה הממשלתית על שוקי הכספים וקוצצו מיסים.

אירוע טראומטי במשפחתה אירע עם רצח דודו של פיליפ, לורד לואי מאונטבטן על ידי ה-IRA ב-1979.

כשנשאה אליזבת את נאומה השנתי לאומה בערב חג המולד 1992, כינתה את השנה שחלפה "אנוס הוריביליס" – שנה נוראית (בלטינית). באותה שנה נשרף הארמון האהוב עליה, טירת וינדזור, בנה צ'ארלס הודיע על פרידתו מדיאנה, בתה אן ובנה אנדרו התגרשו מבני זוגם וגרושתו של אנדרו צולמה בלבוש מינימלי בחברת מאהב אמריקני. שנת 2002 נשאה אופי דומה, עם פטירתן של אחותה, הנסיכה מרגרט, ואימה, המלכה האם.

תחת ממשלת הלייבור של טוני בלייר השתתפה בריטניה במלחמה בעיראק ובלחימה בטרור.

המלכה מעניקה תוארי כבוד ואצולה לאנשים שהשפיעו על החיים בממלכה, ומשתתפת בפגישות אבירי מסדר הבירית ואבירי מסדר הדרדר. היא משמשת כפטרונית וכנשיאה של 700 ארגונים שונים.

ב-9 בספטמבר 2015 הפכה אליזבת למלכה שתקופת כהונתה היא הארוכה ביותר בכל ההיסטוריה של הכתר הבריטי (עד מועד זה כיהנה המלכה ויקטוריה במאה ה-19 למשך פרק הזמן הארוך ביותר- 63 שנים ו-217 ימים).[5] את האירוע ציינה המלכה בחנוכת קו הרכבת החדש בין אדינבורו באנגליה לתחנת טווידבנק בסקוטלנד בנסיעה ברכבת קיטור כשלצידה השרה הראשונה של סקוטלנד, ניקולה סטרג'ון.[6]

Elizabeth II, Buckingham Palace, 07 Mar 2006.jpeg
המלכה אליזבת השנייה בארמון בקינגהאם, 7 במרץ 2006
Commonwealth realms map
הארצות עליהן מולכת אליזבת השנייה

התפתחות חבר העמים הבריטי

האימפריה הבריטית החלה לשנות את הרכבה ואופייה לאחר הצהרת בלפור (1926) ואשרורה בהצהרת וסטמינסטר בשנת 1931.

בראשית כהונתה של אליזבת כמלכה דובר רבות על עידן חדש. אחד מתפקידיה העיקריים היה התאמת הממלכה המאוחדת לשיתוף הפעולה הכלכלי והצבאי הבינלאומי המתהווה. חבר העמים הבריטי, דמותה המודרנית של האימפריה הבריטית, דרש את התייחסותה לטיפוח הקשרים בין המדינות, ובמקרים מסוימים, דוגמת דרום אפריקה, לשיקום היחסים.

בשנת 2007 נחשפה לראשונה חלופת מכתבים משנת 1956 בין ראש הממשלה הבריטי אנתוני אידן וראש הממשלה הצרפתי גי מולה, בה דנו השניים באפשרות צירופה של צרפת לברית משותפת עם הממלכה המאוחדת. בין היתר הוצע שאליזבת תכהן כראש המדינה בצרפת. מולה, במכתב מספטמבר 1956, לא ראה קושי ניכר בהעברת ההחלטה. ההצעה לא הוכרעה, וכעבור שנה חתמה צרפת על הסכם רומא.

ב-2011 ביקרה באופן רשמי באירלנד. היה זה הביקור הראשון של מונרך בריטי במדינה מאז ביקורו של סבה, ג'ורג' החמישי ב-1911, והראשון מאז שאירלנד קיבלה את עצמאותה ונהפכה לרפובליקה. הביקור נתפס כעוד נדבך בנורמליזציה של היחסים בין בריטניה לאירלנד שהחלה בהסכם יום שישי הטוב.

מדינות שבהן היא מולכת

כמו כן היא מלכה לתקופה מסוימת במדינות הבאות:

משך כהונתה

בפברואר 2003 עברה אליזבת בתקופת כהונתה את משך כהונתם של ארבעת קודמיה יחד: אדוארד השביעי, ג'ורג' החמישי, אדוארד השמיני וג'ורג' השישי. החל מ-13 באוקטובר 2016 היא ראש המדינה הוותיק ביותר בעולם. כהונתה היא הארוכה ביותר בהיסטוריית המלוכה הבריטית ובמהלכה כיהנו תחתיה ארבעה-עשר ראשי ממשלה בריטיים.

מצבה הבריאותי מוגדר מצוין ואליזבת אינה נוטה לחלות. באוקטובר 2006 היא סבלה מהתפרצות כלי דם בעינה הימנית, ומאוחר יותר גם מכאבים בגבה. כחודש לאחר מכן נפוצו שמועות על הידרדרות מצבה הבריאותי לאחר שהופיעה בציבור כשידה הימנית חבושה, אך התברר שפציעתה היא תוצאת התערבותה בריב בין שניים מכלבי הקורגי שברשותה.

ב-21 בדצמבר 2007 הפכה אליזבת לשליטת הממלכה המאוחדת המבוגרת ביותר בהיסטוריה, כשכל קודמיה לא כיהנו בתפקידם בגיל 81. ב-9 בספטמבר 2015 הפכה לשליטה שכיהנה בתפקיד במשך התקופה הארוכה ביותר, כשבאותו יום, תקופת מלכותה השתוותה לזו של המלכה ויקטוריה, אשר הייתה הארוכה ביותר בתולדות המדינה עד אז.

חגיגות יובל הכסף, יובל הזהב ויובל היהלום למלכותה, בשנים 1977, 2002 ו-2012 צוינו ברחבי הממלכה בטקסים ומופעים. ארוחה וטקס תפילה רבי משתתפים התקיימו בשלושת המועדים בקתדרלת סנט פול. בשנת 2002 מותנו החגיגות, הן עקב פטירתן של אימה ואחותה בראשית השנה והן לאור מעמדה המעורער של המונרכיה בבריטניה.

על אף פרסומים בנוגע להאצלה מסמכויותיה לבני משפחת המלוכה, ממשיכה אליזבת לקיים את סדר יומה, ובשנת 2006 נמסר מהארמון כי אין בכוונתה לוותר על תפקידה. בשנת 2007 היא ערכה ביקור ממלכתי בארצות הברית, לציון 400 שנות התיישבות בריטית בג'יימסטאון. זמן קצר לפני יום הולדתה השמונים פורסמו סקרי דעת קהל ובהם תמיכה רבה בהמשך כהונתה בתפקיד.

ב-2013 פורסם שהמלכה החלה לצמצם את פעילויותיה (בעיקר מחוץ לבריטניה) עקב גילה, ושחברים אחרים במשפחת המלוכה החלו לערוך פעילויות ציבוריות שונות במקומה. כך, באותה שנה היא בחרה – לראשונה במהלך כהונתה – להיעדר מפסגת ראשי מדינות חבר העמים הבריטי שנערכה בסרי לנקה.[7]

באוגוסט 2017 פורסם במספר כלי תקשורת בריטיים כי אם תחיה עד אז, המלכה מתכוונת לפרוש מכהונתה בהגיעה לגיל 95, כך שהנסיך צ'ארלס יוכתר כמלך או ימונה לעוצר.[8][9] מעט לאחר מכן נשללה טענה זו על ידי מספר מקורות שצוטטו על ידי הסאנדיי טיימס.[10]

השקפותיה האישיות

תפישתה את תפקידה

לאליזבת תחושת שליחות דתית ויש המייחסים לכך את התחייבותה החד-משמעית לשבועתה בטקס ההכתרה. זוהי אחת מהסיבות לאי הסבירות הגבוהה שתחליט בעתיד לוותר על תפקידה מרצון.

המלכה התמידה בתפקידה גם בעתות משבר וחוסר ודאות. לדוגמה, במהלך ביקורה בגאנה בשנת 1961 היא סירבה נחרצות לשמור מרחק מנשיא המדינה שהיווה מטרה להתנקשות. ראש הממשלה הבריטי הרולד מקמילן כתב באותה עת: "המלכה הייתה נחושה בדרכה. היא חסרת סבלנות ליחס המורעף עליה כאל... כוכבת קולנוע... היא אוהבת את משימתה ומתכוונת לשמש מלכה".

בשנת 1981 נעשה ניסיון דמה לפגוע במלכה, בעת שהשתתפה בצעדה צבאית בדרך המובילה לארמון בקינגהאם. שישה כדורי סרק נורו לעברה מטווח קצר. בתגובה היא התכופפה ומיד לאחר מכן המשיכה בצעדה.

פוליטיקה

המלכה אליזבת, בהיותה שליטת מונרכיה חוקתית, לא מביעה בפומבי את עמדותיה הפוליטיות האישיות. היא מקפידה על כך מראשית כהונתה וגם לאחר יותר מחמישים שנים נטיותיה הפוליטיות אינן ברורות. ישנן מספר עדויות ישירות ועקיפות מהן ניתן ללמוד על עמדותיה. בתחום הכלכלי, לדוגמה, עמדתה זהה לעמדה של המפלגה השמרנית. במהלך שנות כהונתה של מרגרט תאצ'ר בראשות ממשלת בריטניה, נשמעו מטעם מקורביה הדים לחששותיה של המלכה מהמדיניות הכלכלית של תאצ'ר היוצרת בידול חברתי ואבטלה גבוהה.

בנושא אחדות קנדה וההצעות החוזרות להפרדת פרובינציית קוויבק מהמדינה, הביעה המלכה את שביעות רצונה בפומבי מהאיחוד הלאומי. חשיבותה של קנדה הובהרה על ידה בעת שהגיעה אליה מקליפורניה ואמרה טרם צאתה כי היא "הולכת הביתה, לקנדה". במהלך ביקורה בקוויבק בשנת 1964, בעיצומה של מחאה פומבית על ניתוק המחוז מהמדינה, היא שיבחה בנאומה בפרלמנט המחוזי את המיזוג התרבותי שמאפיין אותו. בשנת 1982 אושררה חוקה חדשה בקנדה ללא הסכמתה של קוויבק ואליזבת הביעה בפני עיתונאים את מורת רוחה מכך שלא גושרו הפערים.

בשנת 1965 העניקה המלכה למושל מטעמה ברודזיה תואר אבירות במסדר הוויקטוריאני המלכותי. באותה עת התנגד המושל לנוסח הכרזת העצמאות שהוצהרה ברודזיה. החלטתה על הוקרתו בתקופה זו נתפשה כתמיכתה האישית בו.

בעיה מיוחדת בתקופת שלטונה של אליזבת הייתה שאלת צפון אירלנד. מחתרת ה-IRA, שבה פעלו קתולים בצפון אירלנד כדי לנתק את האזור מהממלכה המאוחדת, ניהלה מלחמת גרילה, ובריטניה נאלצה לשלוח צבא בריטי לאזור ב-1969 ולהשעות את הפרלמנט הצפון אירי ב-1972. במשך עשרות שנים סבל האזור מפעילות ה-IRA, שהתפשטה עד ללונדון. בנאומה של אליזבת לרגל חגיגות יובל הכסף לשלטונה היא דיברה על רגע הכתרתה כמלכת "הממלכה המאוחדת של בריטניה וצפון אירלנד". ב-1998 נחתם הסכם בלפסט שזכה לתשבחות מהמלכה.

בשנת 1998 קיבלו גם ויילס וסקוטלנד סמכויות לפרלמנטים המקומיים שלהם, ואליזבת השתתפה במושבי הפתיחה של הפרלמנטים ונתנה להם את ברכתה.

דת

מתוקף תפקידה, אליזבת היא גם ראש הכנסייה של אנגליה, הכנסייה האנגליקנית, ומגינת הכנסייה של סקוטלנד. היא אינה מחזיקה בתפקידים בעלי תוקף דתי במדינות אחרות. אמונתה בנצרות בלטה במיוחד בנאומה לאומה לרגל חג המולד בשנת 2000, בו היא דיברה על חשיבותו התאולוגית של המילניום כיום השנה האלפיים להולדת ישו.

למלכה עניין אישי רב בפעילות הכנסייה האנגליקנית, אך היא אינה נוטלת חלק פעיל בפעילותה וסמכויותיה הואצלו לארכיבישוף מקנטרברי. היא משתתפת באופן קבוע בטקסי תפילה הנערכים בכנסיית סנט ג'ורג' שבטירת וינדזור, ובכנסיית מגדלנה הקדושה במהלך שהותה בבית סאנדרינגהאם. אליזבת השתתפה בקביעות באירועיה השנתיים של הכנסייה של סקוטלנד, ובאירועים מיוחדים שערכה (בין היתר בחגיגות יובל הכסף והזהב לכהונתה). בשנים האחרונות ממונה נציג מטעמה להשתתף באירועי הכנסייה.

המלכה נפגשת מעת לעת עם מנהיגי דתות אחרות והיא בין תומכי מועצת הנוצרים והיהודים הפועלת בבריטניה.

יחסה לישראל וליהודים

מעולם לא התקיים ביקור רשמי של המלכה אליזבת בישראל, וכמוה גם הנסיך פיליפ, דוכס אדינבורו, וצ'ארלס, נסיך ויילס. ההסבר הרשמי הוא שהמלכה תבקר בישראל "כשיהיה שלום בר קיימא". נכדה, הנסיך ויליאם, דוכס קיימברידג׳, ביקר באופן רשמי בישראל ביוני 2018, וזהו הביקור הרשמי הראשון של בן משפחת המלוכה בישראל.

ביקורים לא-רשמיים אחרים של בני משפחת המלוכה, עד לביקור הרשמי של הנסיך ויליאם, הוצגו כביקורים שאינם מלכותיים או רשמיים.[11] למשל, הנסיך פיליפ ביקר בישראל בהזמנת "יד ושם" בשנת 1994 ונפגש עם ראש הממשלה יצחק רבין ונשיא המדינה עזר ויצמן, אך ללא גינוני הטקס הנלווים לביקורים ממלכתיים או רשמיים. כמו כן, הנסיך צ'ארלס הגיע לישראל להשתתף בהלוויית יצחק רבין בנובמבר 1995 ובהלוויית שמעון פרס ב-30 בספטמבר 2016.

שמעון פרס קיבל בנובמבר 2008 אות אבירות מידי המלכה בטקס רב הוד בארמון בקינגהאם, אך הוא הסביר אז שביקור של המלכה אליזבת בישראל הוא מעשה "מורכב וקשה" הדורש היערכות של שנתיים מראש.

לדברי מומחים ליחסי הממלכה המאוחדת-ישראל, בית המלוכה פועל על פי הנחיות משרד החוץ הבריטי, האוחז בעמדה לפיה ביקור רשמי של בן מלוכה יתאפשר רק כשהסכסוך הישראלי-פלסטיני יגיע לקצו.[12] עם זאת, פרופ' רוברט ויסטריך ציין את יחסה החיובי של המלכה ליהודים ואת הימנעותה מסממנים אנטישמיים או דעות קדומות. כפי שהיה מקובל באמצע המאה העשרים, בניה אף עברו ברית מילה על ידי מוהל יהודי.[13] כמו כן, המלכה אליזבת ובעלה הנסיך פיליפ ביקרו במחנה הריכוז ברגן-בלזן במהלך ביקורם בגרמניה ביוני 2015, שם גם נפגשו עם ניצולים מהמחנה ועם נציגים של יהדות גרמניה.[14] בנוסף, בסעודה החגיגית הקטנה לציון 50 שנה להכתרתה ב-2002 הוזמן, בין 20 מוזמנים בלבד, גם הרב הראשי לישראל, ישראל מאיר לאו. מנגד, במשך השנים נפוצו שמועות שבשנות השלושים ניהלו אריסטוקרטים מבית המלוכה קשרים קרובים עם המשטר הנאצי, ובין השאר פורסם סרטון משנת 1933 שהמלכה נראית בו מצדיעה במועל יד לצד אמה הדוכסית מיורק (ולימים המלכה והמלכה האם), ודודה אדוארד נסיך ויילס ולימים המלך אדוארד השמיני.[15]

תפקידה בממשלה

למלכה כראש המדינה חלק טקסי חיוני בהליכי פעילות החקיקה והממשלה, ובסמכותה לקבוע את הבסיס להקמת הממשלה. במהלך כהונתה נאלצה אליזבת להתמודד עם שלושה משברים חוקתיים סביב הקמת הממשלה. בשנים 1957 ו-1963, בעקבות התפטרותם של ראשי הממשלה אנתוני אידן והרולד מקמילן, היא נאלצה לבחור מבין נציגי מפלגתם את האדם המיועד להחליפם ולהטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה. במקרה אחר, בשנת 1974, נותר ראש הממשלה המכהן אדוארד הית' בכהונתו על אף מפלת מפלגתו בבחירות לפרלמנט, והמלכה נאלצה לפנות לראש האופוזיציה להרכבת ממשלה חדשה. בכל המקרים האלו פעלה אליזבת בהתאם למסורת החוקתית, הקובעת שעל ראש המדינה להישמע לעצות שריו.

יחסיה עם שרי הממשלה

בכל שנות כהונתה הקדישה המלכה כשלוש שעות מדי יום לעיון בניירות עמדה ממשלתיים. מאז שנת 1952 צברה אליזבת ניסיון רב שנים בנושאים שונים, ולכך נוסף ניסיונה במגעיה עם ראשי ממשלות ממפלגות שונות בכל מדינה ממדינותיה.

אחריותה כיועצת לממשלותיה נלקחת על ידה ברצינות מרובה. מדי שבוע מקיימת המלכה פגישה עם ראש הממשלה הבריטי ושומעת את דיווחיו. מסמכי הממשלה מוצגים בפניה, אך אין היא יכולה לבטל החלטות קיימות. ראשי הממשלה עצמם מתייחסים לשיחות אלו בכובד ראש. כמו כן מקיימת המלכה שיחות תקופתיות עם שרים בממשלת בריטניה ולעיתים עם שרים מממשלותיה האחרות.

יחסיה של המלכה עם ראשי ממשלת קנדה ידעו תקופות שונות. נראה כי פייר טרודו גרם לה לדאגה בשל התייחסויותיו בעבר למוסד המלוכה (בין היתר הוא נראה גולש על מעקה המדרגות בארמון בקינגהאם ונתפס במצלמה כשהוא רוקד מאחורי המלכה). למרות זאת, טרודו הסדיר את מעמד המלוכה בתיקוני החוקה שערך בשנת 1982. בזיכרונותיו הוא תיאר את התרשמותו מהופעותיה של המלכה ומהחוכמה שהפגינה בשיחותיהם הפרטיות.

המלכה נפגשת גם עם השר הבכיר בקבינט של סקוטלנד ומקבלת דיווחים מבית הנבחרים של ויילס. לפי חוק שהתקבל בוויילס בשנת 2006 מחויבת המלכה לממשלת ויילס באופן עצמאי ונפרד ממחויבותה כמלכת הממלכה המאוחדת.

היכרותה עם הפוליטיקה הפנימית במדינות הממלכה המאוחדת ועם מנהיגי מדינות העולם מביאה לכך שעצותיה הן בעלות משקל. מרגרט תאצ'ר תיארה את פגישותיהן השבועיות כפגישות ענייניות המורכבות מצד המלכה מניסיון עשיר ומתפיסה חדה של ענייני ההווה.

ראשי ממשלת בריטניה בתקופת כהונתה

בתקופת שלטונה של אליזבת כיהנו ארבעה-עשר ראשי ממשלה (בסוגריים מצוינת המפלגה אליה השתייכו):

יחסיה עם מנהיגים זרים

יחסיה של אליזבת עם מנהיגים ברחבי העולם הם חמים ובלתי רשמיים. בין המנהיגים איתם היא קשרה קשרי ידידות נמנים נלסון מנדלה, מרי רובינסון וג'ורג' ווקר בוש, שהיה לנשיא האמריקני הראשון שהוזמן בכהונתה ללון בארמון בקינגהאם. נשיא צרפת ז'אק שיראק היה ראש המדינה היחידי שהורשה לשתות בפגישותיהם את המשקה האהוב עליו, על פני המשקאות הניתנים בארמון.

אישיות ותדמית

אליזבת אינה מתראיינת לעיתים תכופות ועמדותיה בנושאים שונים אינן גלויות לציבור הרחב. היא מקפידה על לבושה כיאה לתפקידה ומשתתפת באירועי תרבות רבים. תחביביה העיקריים הם מרוצי סוסים, צילום וגידול כלבים מגזע קורגי וולשי. במהלך כהונתה גידלה המלכה כשלושים כלבים מגזע זה, מהם נותרו כיום שניים בלבד. בחודש יולי 2015 דווח בתקשורת כי המלכה לא תגדל קורגים נוספים לאור גילה המתקדם.[16]

תדמית ציבורית

דמותה הפופולרית בממלכה המאוחדת נשקפת מסקרי דעת הקהל הנערכים מדי תקופה. אלו עומדים כיום על למעלה משמונים אחוזי תמיכה ובדרך כלל גבוהים באופן ניכר משיעורי התמיכה בראש הממשלה המכהן באותה עת. זוהי תוצאה של חוסר אחריותה הישירה למדיניות הננקטת במדינה, למעט תפקידיה הייעוציים והטקסיים. בשנת 2002 דורגה המלכה במקום ה-24 ברשימת "מאה הבריטים הגדולים". לעומת זאת, בתקופת האבל הלאומי על מותה של הנסיכה דיאנה בשנת 1997, נתפשו המלכה ובני משפחתה כקרים ומרוחקים מהציבור, והאמונה הרווחת כי אליזבת לא אהבה את כלתה, דיאנה, נשללה לאחר שהיא קדה קידה לארונה וקיימה נאום הספד טלוויזיוני בשידור ישיר.

בכל הנוגע לתפקידה הדיפלומטי מקפידה אליזבת על קיום כללי הטקס, הידוע בנוקשותו. עם זאת, רבות מהמוסכמות הוקלו בתקופת כהונתה והשתחוות בפניה, לדוגמה, אינה מחויבת יותר. מגע עם המלכה אינו מקובל ובדרך כלל מעורר ביקורת ציבורית על שבירת הנוהג.

Stamp Canada 1954 5c QE2
דמות המלכה על בול מקנדה, 1954

תדמית תקשורתית

הופעתה הראשונה בשידור טלוויזיוני חי הייתה בשנת 1959 בקנדה. משנת 1969 היא נוהגת לברך באמצעות מסר טלוויזיוני את מדינות חבר העמים לרגל חג המולד. בשנת 2001 הועברה הברכה לראשונה גם באתר האינטרנט של בית המלוכה ובשנת 2006 התאפשרה הורדתו למכשירי הטלפון הסלולרים.

ראיונותיה המועטים לעיתונות לא כוללים בדרך כלל יותר מסקירה יבשה של חייה ושיחה על ענייני המלוכה, דוגמת אוסף האמנות המלכותי.

שירים ספורים נכתבו על המלכה, בין היתר על ידי להקת Sex Pistols, פול מקרטני ולהקת Pet Shop Boys. היא גם מככבת כבלשית בסדרת רומנים ובהם מפוענחים על ידה מקרי רצח שמתרחשים בארמון. הסרט "המלכה" (2006) מתאר את הדיאלוג שנוצר בין משפחת המלוכה וראש הממשלה טוני בלייר, עקב מותה של הנסיכה דיאנה, שנע בין אסון משפחתי פרטי לבין טרגדיה לאומית.

ממון

הונה האישי של המלכה מוערך לרוב בכ-10 מיליארד דולרים. מגזין "פורבס" נקט לאחרונה הערכה זהירה וקבע את הונה ב-280 מיליון ליש"ט. הערכה זו מתיישבת עם דיווחי הממשלה הרשמיים. עם זאת, יש להוסיף להערכה זו את אחזקותיה הנוספות של המלכה. שווי אוסף האמנות המצוי ברשותה הוא כ-10 מיליארד ליש"ט, אך הוא מוחזק בנאמנות המדינה ולא ניתן למכירה.

הוצאות בית המלוכה, הממומנות מכספי הציבור, הסתכמו בשנת 2007 ב־37.3 מיליון ליש"ט. אולם לפי נתונים שפורסמו ב-2010, בפועל מסתכמות עלויות בית המלוכה הבריטי בכ-150 מיליון ליש"ט, משום שההוצאות הרשמיות אינן כוללות סעיפים נוספים כגון אבטחה ועלויות עקיפות אחרות.

המלכה מחזיקה גם בשטחי נדל"ן גדולים ששוויים טרם הוערך, בהם בית סנדרינגהאם וטירת בלמורל. לאחר מות אמה, המלכה האם, הוערכה ירושתה ב-70 מיליון ליש"ט. בעלותה על דוכסות לנקסטר מוערכת ב-310 מיליון ליש"ט, והכנסות בית המלוכה היו בשנת 2006 כ-10 מיליון ליש"ט. שוויים של מבנים ציבוריים בבעלות משפחת המלוכה הוא 6 מיליארד ליש"ט, אך ההכנסות מקיומם מועברות לתקציב המדינה.

ספר שיצא בשנת 2006 מתאר את המלכה כמי שמצויים בבעלותה שישית מכלל היבשה על פני כדור הארץ. עובדות אלו מתייחסות ל-27 מיליון הקמ"ר שעליהן משתרעות 32 מדינות חבר העמים הבריטי, אך באופן רשמי אין אדמות אלו בבעלותה האישית של המלכה.

תאריה

תאריה לאורך השנים

תוארה המלא כמלכה

המלכה היא ראש המדינה של כל אחת מנחלותיה בנפרד. בהחלטה משנת 1953 נקבע כי תוארה ישתנה בכל אחת מהמדינות, להגברת תחושת מחויבותה לאותה מדינה ללא משוא פנים על פני שטחי מלכותה האחרים. תוארה הרשמי בבריטניה הוא "אליזבת השנייה, בחסד האל, של הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד, ושל שאר נחלותיה ואדמותיה, מלכה, ראש חבר העמים, מגינת האמונה".

קיצורו של התואר הזה מופיע בלטינית, בראשי תיבות, על כל מטבע בריטי: Elizabeth II D G Reg Fid Def‏.[17] על מטבעות שמונפקים לשימוש מחוץ לבריטניה - בטריטוריות בריטיות או במדינות עצמאיות שמכירות בה כמלכתן, מופיע הכיתוב: "המלכה אליזבת השנייה" בלא תוספת, או תוארה המקומי, דוגמת:

 • בקנדה: "אליזבת השנייה, בחסד האל, של הממלכה המאוחדת, קנדה ושאר נחלותיה ואדמותיה, מלכה, ראש חבר העמים, מגינת האמונה".
 • באוסטרליה: "אליזבת השנייה, בחסד האל, מלכת אוסטרליה ושאר נחלותיה ואדמותיה, ראש חבר העמים".
 • בג'מייקה: "אליזבת השנייה, בחסד האל, מלכת ג'מייקה ויתר נחלותיה ואדמותיה, ראש חבר העמים".

תוארה המלא כולל בתוכו את כל המדינות בראשן היא עומדת, על פי סדר כניסתן לחסות הממלכה המאוחדת וחבר העמים הבריטי. בשיחה עמה הנוהג הוא לפנות אליה בתחילה כ"הוד מעלתך" ובהמשך השיחה כ"גבירתי".

המחלוקת בסקוטלנד

השם "אליזבת השנייה" עורר מחלוקת בסקוטלנד מכיוון שאליזבת הראשונה מלכה לפני איחוד הכתרים ולכן שלטה באנגליה בלבד. תיבות דואר ברחבי סקוטלנד, הנושאות את ראשי התיבות הלטיניים של שמה, הושחתו ושונו לסמל את שמה כאליזבת הראשונה. כפתרון נקודתי למחאה זו מוטבע כיום רק סמל הכתר על גבי תיבות הדואר.

תביעה משפטית הוגשה בראשית כהונתה כנגד המדינה בדרישה שלא לכנותה "אליזבת השנייה" בסקוטלנד, בטענה שכפייה זו פוגעת בהסכמי האיחוד של המדינות, אך זו נדחתה.

בפתיחת הפרלמנט הסקוטי בשנת 1999 התייחס היושב ראש התורן, דייוויד סטיל, לנוכחותה באומרו: "לא רק מלכת הממלכה המאוחדת היישובה בינינו, אלא מלכת הסקוטים במובן ההיסטורי והחוקתי...".

בעתיד ימוספרו מלכי הממלכה המאוחדת על פי המספר הסידורי הגבוה ביותר מבין מלכי סקוטלנד או אנגליה בעלי אותו שם.

אילן יוחסין

אדוארד השביעי, מלך הממלכה המאוחדת
 
אלכסנדרה, נסיכת דנמרק
 
פרנסיס, דוכס טק
 
הנסיכה מרי אדלייד מקיימברידג'
 
קלוד בווס-ליון, רוזן סטראטמור וקינגהורן השלושה-עשר
 
פרנסיס בווס-ליון, רוזנת סטראטמור וקינגהורן
 
צ'ארלס קוונדיש-בנטינק
 
לואיז קוונדיש-בנטינק
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ג'ורג' החמישי, מלך הממלכה המאוחדת
 
 
 
 
 
מרי מטק
 
 
 
 
 
קלוד ג'ורג' בווס-ליון, רוזן סטראטמור וקינגהורן הארבעה-עשר
 
 
 
 
 
ססיליה בווס-ליון, רוזנת סטראטמור וקינגהורן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ג'ורג' השישי, מלך הממלכה המאוחדת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אליזבת, המלכה האם
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת

ראו גם

הכתר (סדרת טלוויזיה) - סדרת טלוויזיה ביוגרפית על המלכה אליזבת, מאת נטפליקס

לקריאה נוספת

 • Bond, J. (2002). Elizabeth. Reader's Digest Association. ISBN 0-7621-0369-8.
 • Erickson, C. (2003). Lilibet : An Intimate Portrait of Elizabeth II. St. Martins Press.
 • Pimlott, Ben (2002). The Queen: Elizabeth II and the Monarchy. Harper Collins. ISBN 0-007-11436-2.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ 63 שנים והיד נטויה: המלכה אליזבת' שוברת שיא, באתר nrg‏, 8 בספטמבר 2015
  מצ'רצ'יל עד טוויטר: המלכה ששלטה בבריטניה יותר מכל שליט אחר, באתר וואלה! NEWS‏, 08 בספטמבר 2015
 2. ^ רוברט בות (גרדיאן), מסמכים סודיים חושפים חוקים שפסלה מלכת בריטניה, באתר הארץ, 15 בינואר 2013
 3. ^ Rose, Kenneth.; King George V; Weidenfeld and Nicolson; London, Great Britain; 1983, p. 389
 4. ^ Royal plans to beat nationalism
 5. ^ Palace calculations: Queen Elizabeth II set to lap Victoria, macleans.ca, Dec 14, 2014, Retrieved 23/5/2015
 6. ^ Queen to mark record reign with nod to Victorian era, John Bingham, 03 Aug 2015, The Telegraph
 7. ^ Queen's absence from Commonwealth meeting sign of changing role, באתר הדיילי טלגרף, 7 במאי 2013
 8. ^ Queen preparing to abdicate throne and make Prince Charles the King, royal sources claim, באתר הדיילי מירור, 13 באוגוסט 2017
 9. ^ Charles the Prince Regent? Amid major palace shake-up, is the Queen preparing to 'abdicate' and make Charles the king in all but name?, באתר הדיילי מייל, 12 באוגוסט 2017
 10. ^ Queen will not stand down for Prince Charles, באתר הסאנדיי טיימס, 20 באוגוסט 2017
 11. ^ דוד לנדאוהחרם של המלכה אליזבת על ישראל, באתר הארץ, 5 ביוני 2012
 12. ^ טל שלו, ‏מדוע נמנע בית המלוכה הבריטי מביקורים בישראל עד היום?, באתר מעריב השבוע, 29 במאי 2013
 13. ^ שמעון כהן, המלכה חוגגת – למה היא לא מגיעה לישראל?, באתר ערוץ 7, 4 ביוני 2012
 14. ^ בריטניה: המלכה אליזבת' תבקר במחנה הריכוז ברגן-בלזן בחודש הבא, באתר ynet, 18 במאי 2015
 15. ^ דרישה מבית המלוכה: חשפו את הקשר הנאצי, באתר ynet, 19 ביולי 2015
 16. ^ Queen Elizabeth to Stop Breeding Corgis as She ‘Doesn’t Want to Leave Any Behind’, 15/7/2015, TIME
 17. ^ Elizabeth II, Dei Gratia Regina Fidei Defensor‏
אליזבת

האם התכוונתם ל...

אליפות וימבלדון 2010

אליפות וימבלדון 2010 הייתה תחרות טניס שנערכה על מגרשי הדשא של אצטדיוני הטניס בווימבלדון. התחרות התחילה ב-21 ביוני והסתיימה ב-4 ביולי. תוכנית התחרות כללה תחרויות גברים, תחרויות נשים ותחרויות זוגות גברים, זוגות נשים וזוגות מעורבים. לראשונה מאז שנות ה-60 אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת ביקרה בתחרויות.

אן

האם התכוונתם ל...

אן, הנסיכה המלכותית

אן, הנסיכה המלכותית (Anne, Princess Royal, נולדה ב-15 באוגוסט 1950) היא בתה של אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת, והנסיכה השביעית שנושאת בתואר "נסיכה מלכותית". הנסיכה הייתה הראשונה מבית המלוכה הבריטי שהשתתפה בתחרויות האולימפיאדה.

בנטלי סטייט לימוזינה

בנטלי סטייט לימוזינה (Bentley State Limousine) היא מכונית יוקרה מסוג לימוזינה אשר נבנתה בשנת 2002 על ידי יצרנית מכוניות הפאר הבריטית בנטלי, עבור אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת לרגל "יובל הזהב" של המלכה בשנת 2002. יוצרו שתי יחידות בלבד.

דגם ה"בנטלי סטייט לימוזינה" נבחר לרכב הרשמי של בית המלוכה, והחליף את דגם הרולס-רויס פנטום 6.

שווי כל דגם מוארך בכ-10,000,000 לירות שטרלינג.

גשר ריו-ניטרוי

גשר ריו-ניטרוי (בפורטוגזית Ponte Rio-Niterói) הוא גשר הנמצא במפרץ גואנברה ומחבר בין הערים ריו דה ז'ניירו וניטרוי שבברזיל. באופן רשמי הוא נקרא גשר הנשיא קוסטה אה סילבה (Ponte Presidente Costa e Silva), על שמו של הנשיא ארטור דה קוסטה אה סילבה שאישר את בנייתו.

ב-23 באוגוסט 1968 החל פרויקט הבנייה את דרכו במעמד אליזבת השנייה מלכת הממלכה המאוחדת והנסיך פיליפ דוכס אדינבורו לצד מריו אנדראזה, שר התחבורה של ברזיל. בניית הגשר מומנה בעזרת הלוואת מבנקים אנגליים וממשלת ברזיל. העבודות הבנייה החלו ב-1969 ונמשכו עד 1974. אורכו 13.29 קילומטר, מתוכם 8.836 קילומטר על פני המים. רוחבו של הגשר 26.60 מטר. הגובה המרבי של המקטע המרכזי הוא 72 מטר מעל פני הים. שני נתיבי נסיעה של 12.20 מטר כל אחד, ובכל אחד מהם שלושה מסלולים.

עם חנוכתו היה הגשר השני באורכו בעולם והארוך ביותר ללא שימוש במגדלים. תכנון באמצעות מגדלים לא התאפשר מאחר שהוא ממוקם בנתיב הטיסה של נמל תעופה סנטוש דומונט, ומגדלים על פני הגשר היו חוסמים את נתיבי הגישה אל שדה התעופה.

עם סיום העבודות עמד צפי מעבר כלי הרכב היומי על 9,202 מכוניות, 4,868 משאיות, 1,795 אוטובוסים ובסך הכול 15,865 כלי רכב. כיום עוברים בממוצע יותר מ-230,000 כלי רכב על הגשר. מאז שנת 1995 נוהל הגשר בידי חברה פרטית. הגשר הוא חלק מהכביש הארצי BR-101.

דוכסות לנקסטר

דוכסות לנקסטר (באנגלית: Duchy of Lancaster) היא אחת משתי דוכסויות מלכותיות (השנייה היא דוכסות קורנוול) באנגליה. דוכסויות אלה שייכות באופן פרטי למונרך הבריטי. כיום הדוכסות היא למעשה חברה פרטית, המחזיקה שטחי מקרקעין רבים באנגליה וויילס, כאשר מרבית השטחים הם במחוז לנקשייר.

בראש הדוכסות עומד דוכס לנקסטר - תואר אותו נושאת כיום המלכה אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת (היא נושאת בתואר "דוכס" ולא "דוכסית").

הכוחות המזוינים של בריטניה

הכוחות המזוינים של בריטניה (באנגלית: Her Majesty's Armed Forces, או British Armed Forces, או Armed Forces of the Crown) הם הכוחות המזוינים של הממלכה המאוחדת. הכוחות המזוינים מורכבים משלוש זרועות: השירות הימי (הכולל את הצי המלכותי הבריטי ואת חיל הנחתים המלכותי), הצבא הבריטי וחיל האוויר המלכותי.

המפקדת העליונה של הכוחות המזוינים היא אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת, שאליה נשבעים אנשי הכוחות המזוינים אמונים. על פי חוקת בריטניה כפופים הכוחות המזוינים לכתר. עם זאת, על פי חוק הזכויות 1689, לא ניתן להחזיק צבא קבע בעתות שלום ללא הסכמת הפרלמנט. הפרלמנט נותן את הסכמתו אחת לחמש שנים על ידי חקיקת חוק הכוחות המזוינים (Armed Forces Act). הכוחות המזוינים מנוהלים על ידי מועצת ההגנה (Defence Council) של משרד ההגנה שבראשו עומד שר ההגנה.

הכוחות המזוינים של בריטניה אחראים על הגנתה של הממלכה המאוחדת, של הטריטוריות הבריטיות שמעבר לים ושל שטחי חסות של הכתר הבריטי, יחד עם קידום האינטרסים הביטחוניים הרחבים יותר של בריטניה, ותמיכה במאמצי שמירת שלום בינלאומיים. הכוחות פעילים כמשתתפים קבועים בכוחות נאט"ו ובקואליציות אחרות. בריטניה אף חברה בארגון חמש המעצמות (FPDA – בריטניה, אוסטרליה, ניו זילנד, מלזיה וסינגפור).

משימותיהם של הכוחות המזוינים בשנים האחרונות כללו את מלחמת אפגניסטן, מלחמת עיראק, ההתערבות בסיירה לאון, משימות שמירת שלום בחבל הבלקן ובקפריסין והשתתפות בתקיפה הצבאית הבינלאומית בלוב. חיילות המצב והמתקנים של הכוחות המזוינים מוצבים באסנשן, בליז, ברוניי, קנדה, דייגו גרסיה, איי פוקלנד, גרמניה, גיברלטר, קניה, קטר ובאקרוטירי ודקליה.

הממלכה המאוחדת ביצעה לראשונה ניסוי בנשק גרעיני בשנת 1952 ובכך הייתה למעצמה הגרעינית השלישית בעולם. נכון לשנת 2012 בריטניה היא אחת מחמש המעצמות הגרעיניות המוכרות, כשלרשותה עומדים 225 ראשי חץ גרעיניים. מתוך אלה, 160 מראשי החץ מחומשים ופעילים.

המלכה אליזבת

האם התכוונתם ל...

הנסיך ג'ורג' מקיימברידג'

הנסיך ג'ורג' מקיימברידג' (באנגלית: Prince George of Cambridge; שם מלא: ג'ורג' אלכסנדר לואי. באנגלית: George Alexander Louis,; נולד ב-22 ביולי 2013) הוא בנם הבכור של הדוכס והדוכסית מקיימברידג' ויליאם וקתרין.

ג'ורג' הוא הנכד הראשון של צ'ארלס, נסיך ויילס והנין השלישי של אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת, והראשון ממין זכר. הוא השלישי בסדר הירושה לכתר הבריטי, אחרי סבו ואביו, ולפני אחותו, הנסיכה שארלוט מקיימברידג', שנולדה ב-2 במאי 2015, ואחיו הנסיך לואי מקיימברידג' שנולד ב-23 באפריל 2018.

הנסיך פיליפ, דוכס אדינבורו

הנסיך פיליפ, דוכס אדינבורו (באנגלית: Prince Philip, Duke of Edinburgh; פיליפ מאונטבטן; נולד בשם הנסיך פיליפוס אנדראו של יוון ודנמרק ב-10 ביוני 1921); הוא בעלה של אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת, ואביו של יורש כס מלכות בריטניה, צ'ארלס, נסיך ויילס.

בנוסף לתפקידיו המלכותיים, הנסיך פיליפ הוא גם פטרונם של ארגונים רבים, האות הבינלאומי לנוער וצעירים, הקרן העולמית לשימור חיות הבר ונשיא אוניברסיטת קיימברידג' ואוניברסיטת אדינבורו. הנסיך מתמסר במיוחד לשימור איכות הסביבה מאז ביקורו באנטארקטיקה לפני למעלה מיובל שנים, בשנת 1956.

ווקסהול קרסטה

ווקסהול קרסטה, (vauxhall cresta) היא מכונית סלון מתוצרת יצרנית הרכב ווקסהול מוטורס הבריטית מבית ג'נרל מוטורס אשר יוצרה בין השנים 1954–1972.

הווקסהול קרסטה יוצרה בבריטניה, ניו זילנד (משנת 1966), ובאוסטרליה.

בבעלותה הפרטית של אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת היה ווקסהול קרסטה סטיישן מודל PA, בצבע שחור.

ויליאם קוונדיש

ויליאם קוונדיש-בנטינק, הדוכס השלישי מפורטלנד (באנגלית: William Henry Cavendish-Bentinck, 3rd Duke of Portland‏; 14 באפריל 1738 – 30 באוקטובר 1809), היה מדינאי בריטי מהמפלגה הוויגית ומאוחר יותר מהמפלגה הטורית, שכיהן כראש ממשלת בריטניה בשתי תקופות כהונה, אחת ב-1783 והשנייה בין השנים 1807–1809. התקופה של 24 השנים הללו בין שתי תקופות הכהונה היא תקופת הפער הארוכה ביותר בין שתי תקופות כהונה של כל ראש ממשלה שכיהן אי פעם בבריטניה. כמו כן הוא כיהן כנשיא אוניברסיטת אוקספורד. אחת מצאצאיותיו של הדוכס מפורטלנד היא אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת שאליו היא מקושרת דרך סבתה מצד אמה.

טדי סמוחה

אדוארד רלף "טדי" סמוחה (באנגלית: Edward Ralph "Teddy" Smouha, OBE;‏ 17 בדצמבר 1908 - 1 באפריל 1992). היה אתלט בריטי-יהודי ממוצא עיראקי, בעל מדליית ארד אולימפית (אמסטרדם 1928), התמחה בריצת 100 מטר. עוטר על ידי אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת בעיטור מסדר האימפריה הבריטית בדרגת קצין.

טירת הילסבורו

טירת הילסבורו (באנגלית: Hillsborough Castle) היא בית אחוזה המצוי במחוז דן שבצפון אירלנד. הטירה היא בית מגורים רשמי של בית המלוכה הבריטי ומשמש כיום את אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת. בטירה מתגורר דרך קבע מזכיר המדינה של צפון אירלנד המהווה נציג בית המלוכה בצפון אירלנד. באחוזה נוהגים להתגורר בני בית המלוכה הבריטי בבקרם בצפון אירלנד מאז שנת 1920.

יום הדגל הלאומי של קנדה

יום הדגל הלאומי של קנדה (להבדיל מיום קנדה) נחוג בקנדה בכל שנה ב-15 בפברואר.

בתאריך זה בשנת 1965 חנך המושל הכללי של קנדה, ג'ורג' ואנייר, את דגל קנדה המוכר כיום.

היום נחגג בקנדה על ידי הנפת הדגל, טקסים ציבוריים ושיעורים בבתי הספר על ההיסטוריה של קנדה והדגל שלה. בשנת 2005, כאשר מלאו 40 שנה לדגל, נערכו חגיגות גדולות. היום אינו מוגדר כחג לאומי, למרות שהפרלמנט הקנדי דן באפשרות זו.

דגל קנדה הנוכחי החליף את הנס האדום שהונף, בגרסאות שונות, משנת 1868. הדגל הנוכחי, אושר על ידי בית הנבחרים של קנדה ב-15 בדצמבר 1964 ואושרר על ידי אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת, המשמשת גם כמלכת קנדה.יום הדגל נוסד בהחלטת דבר המלך במועצה של המושל הכללי של קנדה, לפי יוזמתו של ראש ממשלת קנדה בשנת 1996.

קנדים רבים חשים כי יש צורך להפוך את יום הדגל ליום שבתון, כיוון שיש פרק זמן ארוך בין תחילת השנה ליום שישי הטוב (למעט במניטובה, אונטריו, ססקצואן ואלברטה, בהן מתקיים יום משפחה) וב-2007 הוגשה הצעת חוק להפיכת יום הדגל ליום שבתון.

מלכה רעיה

"מלכה רעיה" הוא תואר מלוכה שניתן לרעיית מלך.

התואר ניתן לפי העיקרון שרעיית בן אצולה מחזיקה באופן אוטומטי בגרסה הנשית של תואר האצולה של בעלה וכך אישה שנישאת למלך מקבלת אוטומטית את התואר "מלכה". בניגוד למלכה שירשה את הכתר בזכות עצמה (כגון אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת), מלכה רעיה לא מקבלת את הזכויות הפוליטיות שבהן מחזיק בעלה.

יש מונרכיות שדורשות שהמלכה תהיה נסיכה בזכות עצמה. מצב זה היה מקובל בממלכות הגרמניות, שבהן נסיכים היו יכולים לשאת רק נסיכות, ובמקרה שהיו נישאים לאשה במעמד נמוך משלהם, הנישואים הללו היו נחשבים כנישואים מורגנטיים והאישה לא הייתה מקבלת את תואר בעלה, וילדיהם לא היו זכאים להיחשב בסדר הירושה לתואר. בממלכות אחרות, כגון הממלכה המאוחדת, אין הגבלה על מעמדה של רעיית המלך, ופשוטת עם שנישאת למלך תהפוך למלכה רעיה.

במקרה שהמונרך הוא אישה, לא מקובל שבעלה יחזיק בתואר מלך בעל אלא בתואר נסיך. מכיוון שאין תקנות מקובלות למעמד בעלה של מלכה בזכות עצמה, בעבר היו הסדרים שונים: פרנסואה השני, מלך צרפת, שנישא למרי, מלכת הסקוטים, קיבל את התואר מלך בעל של הסקוטים, עוד דוגמה שבה בעלה של המלכה היה למלך בזכות עצמו במשותף עם רעייתו הוא המקרה של פיליפה, שהוכתר למלך אנגליה ואירלנד לאחר שנישא למרי הראשונה, מלכת אנגליה, לפי העיקרון של Jure uxoris.

לאחר מותו של בעלה המלך, נעשית המלכה הרעיה, בחלק מהממלכות, למלכה האם, אם בתה או בנה מוכתרים תחת אביהם.

פרנסיס בווס-ליון, רוזנת סטראטמור וקינגהורן

פרנסיס בווס-ליון, רוזנת סטראטמור וקינגהורן (באנגלית: Claude Bowes-Lyon, 13th Earl of Strathmore and Kinghorne; ‏ 29 ביולי 1832 - 5 בפברואר 1922), הייתה סבתה של אליזבת, המלכה האם ואם-סבה של אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת.

צלב אליזבת

צלב אליזבת (באנגלית: Elizabeth Cross) הוא עיטור בריטי המוענק לקרובי משפחה של חללי הכוחות המזוינים של בריטניה שנפלו בפעילות מבצעית או כתוצאה ממתקפת טרור בתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה. העיטור קרוי על שם אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת.

בעבר, במלחמות העולם ומלחמת קוריאה, משפחות שכולות קיבלו מגילה שמציינת את ההקרבה של קרוב משפחתם שנפל במילוי תפקידו אולם עם השנים מנהג זה הופסק. העיטור נוצר ב-2009 כתוצאה מלחץ של משפחות ששכלו את יקיריהם במלחמת אפגניסטן ומלחמת עיראק, כ-8,000 משפחות זכאות לקבל את העיטור, משפחות שיקיריהן נפלו לאחר שנת 2000 זכאות אוטומטית לעיטור בעוד שמשפחות שיקיריהן נפלו לפני שנה זאת צריכות לפנות למשרד ההגנה כדי לקבל את העיטור.

העיטור מעוצב בצורת צלב, במרכזו מופיע שמה של המלכה EIIR ומעליו כתר, בכל אחת מזרועות הצלב מופיע פרח שמייצג כל אחת מארבע האומות של בריטניה - שושנת טיודור האנגלית, הקוץ הסקוטי, התלתן האירי והנרקיס הולשי, הצלב מוקף בזר עלים.

המלכה אליזבת השנייה
כתרים של ממלכות חבר העמים

מלכת אנטיגואה וברבודה • מלכת אוסטרליה • מלכת איי שלמה • מלכת איי בהאמה • מלכת בליז • מלכת ברבדוס • מלכת ג'מייקה • מלכת גרנדה • מלכת הממלכה המאוחדת • מלכת טובלו • מלכת ניו זילנד (מלכת איי קוק) • מלכת סנט וינסנט והגרנדינים • מלכת סנט לוסיה • מלכת סנט קיטס ונוויס • מלכת פפואה גינאה החדשה • מלכת קנדה

הדגל האישי של אליזבת השנייה
תארים ראש חבר העמים הבריטי • הצ'יף הגדול של פיג'י
אירועים רשמיים
חבר העמים הבריטי
מדינות חברות
ממלכות חבר העמים אנטיגואה וברבודה אוסטרליה איי שלמה איי בהאמה בליז ברבדוס ג'מייקה גרנדה הממלכה המאוחדת טובאלו ניו זילנד סנט וינסנט והגרנדינים סנט לוסיה סנט קיטס ונוויס פפואה גינאה החדשה קנדה
אחרות אוגנדה אסוואטיני בוטסואנה בנגלדש ברוניי גאנה גיאנה דומיניקה דרום אפריקה הודו ונואטו זמביה טונגה טנזניה טרינידד וטובגו לסוטו מאוריציוס מוזמביק מלאווי מלזיה מלטה נאורו ניגריה נמיביה סיירה לאון סיישל סינגפור סמואה סרי לנקה פיג'י פקיסטן קיריבטי קמרון קניה קפריסין רואנדה
הדגל האישי של אליזבת השנייה, ראש חבר העמים
חברות לשעבר אירלנד גמביה המלדיביים ניופאונדלנד זימבבואה
נושאי משרה אליזבת השנייה, ראש חבר העמים (דגל) מושל כללי
אירועים וסמלים משחקי חבר העמים דגל חבר העמים יום חבר העמים
מסמכי יסוד הצהרת בלפור (1926) חוק וסטמינסטר הצהרת לונדון הצהרת סינגפור הצהרת לוסקה הצהרת לאנגקאווי הצהרת הארארה הצהרת אדינבורו
הנס המלכותי של המלכה אליזבת השנייה
נוכחיים Royal Standard of Australia.svg אוסטרליהRoyal Standard of Barbados.svg ברבדוס • Royal Standard of Canada.svg קנדהRoyal Standard of Jamaica.svg ג'מייקה • Royal Standard of New Zealand.svg ניו זילנדRoyal Standard of the United Kingdom.svg/Royal Standard of the United Kingdom (in Scotland).svg הממלכה המאוחדת (Royal Banner of Scotland.svg סקוטלנד) הדגל האישי של אליזבת השנייה
שאינם בשימוש Royal Standard of Malta (1964–1974).svg מלטה (1967–1974) • Royal Standard of Mauritius.svg מאוריציוס (1968–1992) • Royal Standard of Sierra Leone.svg סיירה לאון (1961–1971) • Royal Standard of Trinidad and Tobago (1962–1976).svg טרינידד וטובגו (1966–1976)
דגל אישי Personal flag of Queen Elizabeth II.svg הדגל האישי
מלכי אנגליה ומלכי הממלכה המאוחדת
ההפטרכיה (שבע הממלכות)
מלכי שבע הממלכות מזרח אנגליהאסקסקנטמרסיהנורת'מבריהסאסקסוסקס
ממלכת אנגליה
בית וסקס אגברטאתלוולףאתלבאלדאתלברטאתלרד הראשוןאלפרדאדוארד הראשוןאלפווארדאתלסטאןאדמונד הראשוןאדרדאדוויאדגראדוארד השניאתלרד השניסוון (מדנמרק) • אתלרד השניאדמונד השניקנוט (מדנמרק) • הרולד הראשון (מדנמרק) • הארדיקאנוט (מדנמרק) • אדוארד השלישיהרולד השניאדגר אתלינג
המלכים הנורמנים ויליאם הראשוןויליאם השניהנרי הראשוןמתילדהסטפן
בית פלנטג'נט הנרי השניריצ'רד הראשון ("לב הארי")ג'וןהנרי השלישיאדוארד הראשוןאדוארד השניאדוארד השלישיריצ'רד השני
בית לנקסטר הנרי הרביעיהנרי החמישיהנרי השישי
בית יורק אדוארד הרביעיאדוארד החמישיריצ'רד השלישי
בית טיודור הנרי השביעיהנרי השמיניאדוארד השישיג'יין גריימרי הראשונהאליזבת הראשונה
בית סטיוארט ג'יימס הראשוןצ'ארלס הראשוןצ'ארלס השניג'יימס השנימרי השנייה וויליאם השלישי (בית אוראנז'-סטיוארט) • אן
הממלכה המאוחדת
בית הנובר ג'ורג' הראשוןג'ורג' השניג'ורג' השלישיג'ורג' הרביעיויליאם הרביעיויקטוריה
בית סקסה-קובורג-גותה אדוארד השביעיג'ורג' החמישי
בית וינדזור ג'ורג' החמישיאדוארד השמיניג'ורג' השישי • אליזבת השנייה
מונרכים מכהנים
אוקיאניה אליזבת השנייה (אוסטרליה, איי שלמה, טובאלו, ניו זילנד, פפואה גינאה החדשה) • טופו השישי (טונגה)
Monarchies of the world
אירופה ז'ואן אנריק ויווס אי סיסיליה (אנדורה)‏1פיליפ (בלגיה) • מרגרטה השנייה (דנמרק) • וילם-אלכסנדר (הולנד) • אנרי (לוקסמבורג) • הנס אדם השני (ליכטנשטיין) • אלבר השני (מונקו) • אליזבת השנייה (הממלכה המאוחדת) • האראלד החמישי (נורווגיה) • פליפה השישי (ספרד) • פרנציסקוס (קריית הוותיקן) • קרל ה-16 גוסטב (שוודיה)
אמריקה אליזבת השנייה (איי בהאמה, אנטיגואה וברבודה, בליז, ברבדוס, גרנדה, ג'מייקה, סנט וינסנט והגרנדינים, סנט לוסיה, סנט קיטס ונוויס, קנדה)
אסיה ח'ליפה (איחוד האמירויות הערביות) • ג'יגמה קיזר נאמגייל ואנגצ'וק (בהוטן) • חמד (בחריין) • חסן אל-בולקיה (ברוניי) • נארוהיטו (יפן) • עבדאללה השני (ירדן) • סבאח (כווית) • עבדאללה (מלזיה)‏2קאבוס (עומאן) • סלמאן (ערב הסעודית) • תמים (קטר) • נורודום סיהאמוני (קמבודיה) • ראמה העשירי (תאילנד)
אפריקה מסוואטי השלישי (אסוואטיני) • לטסי השלישי (לסוטו) • מוחמד השישי (מרוקו)
מונרךמונרכיה חוקתיתמונרכיה נבחרתמונרכיה העוברת בירושהמונרכיה אבסולוטית • מונרכיה פדרלית • דיארכיה

הערות: 1ראשיה הרשמיים העליונים של אנדורה הם הנסיכים-שותפים (דיארכיה): נשיא צרפת עמנואל מקרון ובישוף אורז'יי ז'ואן אנריק ויווס אי סיסיליה

2היאנג די-פרטואן אגונג המלזי משלב מלוכה עם תפקיד נשיאותי

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.