אי די בי חברה לפיתוח

אי די בי חברה לפתוח בע"מ (בקיצור: "אי די בי פיתוח" או "קבוצת IDB") היא חברת החזקות ישראלית פרטית בבעלות קבוצת משקיעים ארגנטינאית בראשותו של איש העסקים אדוארדו אלשטיין.

עד סוף 2013 הייתה החברה ציבורית ונסחרה בבורסה לניירות ערך בתל אביב, כחברה בת של קונצרן אי די בי אחזקות. אי די בי פיתוח היא חברת האם של השקעות דיסקונט וכלל עסקי ביטוח.

נכון לשנת 2019, החברה היא תאגיד מדווח בשל מספר סדרות של אגרות חוב אשר נסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

מנכ"ל החברה הוא שולם לפידות ויו"ר הדירקטוריון הוא אדוארדו אלשטיין.

אי די בי חברה לפיתוח בע"מ
IDBLogo
סוג חברה ציבורית
תאריך הקמה 1981
משרד ראשי מרכז עזריאלי, תל אביב
מוצרים עיקריים השקעה ואחזקות
שווי שוק 1.514 מיליארד ש״ח (01/10/2015)
הכנסות 0 ש"ח (2018)[1]
רווח תפעולי הפסד של 23.0 מיליון ש"ח (2018)[1]
רווח הפסד של 464 מיליון ש"ח (2018)[1]
הון עצמי הפסד של 231 מיליון ש"ח (2018)[1]
סך המאזן 4.54 מיליארד ש"ח (2018)[1]
אנשי מפתח

אדוארדו אלשטיין (יו"ר הדירקטוריון)

שולם לפידות (מנכ"ל)
עובדים 48
www.idb.co.il

היסטוריה

החברה נוסדה בשנת 1981 כדי לשמש למשפחת רקנאטי זרוע השקעות בנכסים שאינם בנקאיים, והוחזקה על ידי קבוצת אי די בי אחזקות שהחזיקה גם בשליטה בבנק דיסקונט. שמה, כמו זה של החברה שהחזיקה בה, נגזר מראשי התיבות באנגלית של "בנק דיסקונט לישראל".

ביולי 2000 מוזגה חברת "כלל" לתוך "אי די בי פיתוח", באמצעות המרה של מניות "כלל" למניות "אי די בי פיתוח".[2] ערב המיזוג החזיקה "אי די בי פיתוח" ב-61% ממניות "כלל".[3]

בנובמבר 2005 מכרה אי די בי פיתוח כ-37% ממניות חברת קו מנחה לחברת קמן אחזקות באמצעות חברת הבת "כלל טכנולוגיות מידע"[4].

בשנת 2009 רכשה אי די בי פיתוח את חברת התיירות הפרטית של נוחי דנקנר ואבי פישר, גנדן תיירות ותעופה (שעיקר החזקתה היא חברת ישראייר), ומיזגה אותה בחברה הפרטית כלל תיירות, המוחזקת גם כן בידי אי די בי פיתוח.[5]

ב-26 בפברואר 2009 נענו מרבית המחזיקים במניות החברה להצעת רכש למניותיה[6], ומניותיה נמחקו מהבורסה. איגרות החוב של החברה המשיכו להיסחר ועל כן החברה המשיכה לדווח על תוצאותיה. במהלך יולי 2012 החברה השלימה את מכירת רוב אחזקותיה בכלל תעשיות לחברה בשליטתו של לן בלווטניק.

במסגרת הסדר החוב בחברת אי די בי אחזקות, כיוון שלא הצליחה לעמוד בחובותיה, עברו מניות אי די בי פיתוח בתחילת 2014 לידי מחזיקי אגרות החוב של אי די בי אחזקות ולידי המשקיעים אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה, שגברו על הקבוצה שגיבש נוחי דנקנר בהצבעה שנוהלה על ידי משקיפים מטעם בית המשפט[7]. בעקבות הילוך כינוס הנכסים, נמחקה החברה ממסחר בבורסה והפכה לחברה פרטית.

בעקבות סכסוך שפרץ בין אלשטיין לבן משה נקבע שבן משה ימכור את אחזקותיו בחברה לאלשטיין תמורת 152 מיליון ש"ח,[8] ונכון למרץ 2019 מחזיק אלשטיין, באמצעות חברת דולפין נדרלנדס בי.וי, במלוא הון המניות של החברה.

תחומי פעילות

 
 
 
 
 
 
דולפין נדרלנדס
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אי די בי חברה לפיתוח
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כלל ביטוח
 
 
 
 
 
 
דיסקונט השקעות
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כור תעשיות
 
שופרסל
 
סלקום
 
אלרון
 
נכסים ובניין
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
נטוויז'ן
 
 
 
 
 
גב ים

לקריאה נוספת

  • יניב רחימי, גאון ושבר, 2016

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 1.2 1.3 1.4 אי די בי חברה לפיתוח בע"מ: נתונים כספיים באתר מאי"ה.
  2. ^ אי.די.בי פיתוח וכלל ישראל משלימות המיזוג ב- 13 ביולי, באתר TheMarker‏, 9 ביולי 2000
  3. ^ שי שלו, ‏הרקנאטים החליטו: מיזוג כלל באי.די.בי פתוח תחילה, באתר גלובס, 21 בנובמבר 1999
  4. ^ קמ"ן אחזקות רכשה את חלקה של כלל טכנולוגיות (כ-37%) בחברת קו מנחה תמורת 24 מיליון שקל, דה מרקר
  5. ^ גולן חזני, עסקת בעלי העניין של נוחי דנקנר יוצאת לדרך: המחיר של גנדן תיירות: 1.75 מיליון דולר בלבד, באתר כלכליסט, 7 באוגוסט 2009
  6. ^ מקור: ynet
  7. ^ סוף עידן באי.די.בי // הנושים הכריעו: לא רוצים את דנקנר; הצעת אלשטיין-בן משה עדיפה, באתר TheMarker‏, 8 בדצמבר 2013
  8. ^ שי שלו, ‏האיש ששרף בתוך פחות משנה וחצי יותר מ-500 מיליון שקל, באתר גלובס, 1 באוקטובר 2015
Bizportal

Bizportal (ביזפורטל) הוא פורטל אינטרנט ישראלי העוסק בתחום שוק ההון. האתר מספק מידע עסקי ובורסאי שוטף והיסטורי, חדשות כלכליות ודוחות כספיים של חברות ציבוריות.

אדוארדו אלשטיין

אדוארדו אלשטיין (בספרדית: Eduardo Elsztain; נולד ב-26 בינואר 1960) הוא איש עסקים יהודי, שנולד ומתגורר בבואנוס איירס, ארגנטינה. בעל שליטה במספר פעילויות עסקיות באמריקה הלטינית, ישראל וארצות הברית.

אהרון פוגל

אהרון פוגל (נולד ב-19 באפריל 1947 בחיפה) כלכלן, היה מנכ"ל משרד האוצר בישראל, ובהמשך כיהן כיו"ר אי די בי חברה לפיתוח. כיהן כיו"ר הדירקטוריון של נס טכנולוגיות בין השנים 1999-2010.

אי די בי חברה לאחזקות

אי די בי חברה לאחזקות (אי-די-בי אחזקות, IDB) היא חברה ישראלית. מקור השם הוא בראשי התיבות באנגלית של בנק דיסקונט לישראל, שהיה בעבר אחת האחזקות העיקריות של החברה. החברה הוקמה בשנת 1969 והפכה לחברת החזקות שהיוותה חלק מפירמידת שליטה. בעקבות התדרדרות עסקיה הפכה לריקה מפעילות, ובשנת 2015 נמכרה כשלד בורסאי.

בלאק קיוב

חברת בי.סי. אסטרטגיה בע"מ, הידועה במותג בלאק קיוב (באנגלית: Black Cube) היא חברת מודיעין עסקי שפועלת בתל אביב, לונדון ומדריד.בלאק קיוב הוקמה בשנת 2010 על ידי דן זורלא ואבי ינוס, קצינים לשעבר באגף המודיעין.

רבים מעובדי החברה הם יוצאי אגף המודיעין, מוסד ושב"כ ומיוחסת לה קירבה לממשלת ישראל ולסוכנויות המודיעין שלה. לקוחותיה הם טייקונים וחברות גדולות בישראל ובעולם.החברה עוסקת במתן תמיכה לליטיגציה משפטית באמצעות איסוף מודיעין עסקי, איסוף ראיות וייעוץ אסטרטגי במסגרת תביעות, בוררויות וסכסוכים משפטיים. החברה מביאה לשולחן הדיון המשפטי מודיעין תומך באיתור נכסים, ניתוח ניגודי עניינים והכרת המערכת החוקית במדינות זרות.יכולות היומינט של בלאק קיוב הובילו לחשיפת מקרי הונאה, שוחד, הלבנת הון ושחיתויות. החברה חשפה פרשיות שחיתות מסועפות בדרגים גבוהים באיטליה, פנמה ומקסיקו.מומחיותה של בלאק קיוב באיתור נכסים הובילה לחשיפת נכסים מוסתרים ברחבי העולם בשווי של מיליארדי יורו, כמו במקרים של מוטי זיסר ואליעזר פישמן.

דב כהנא

דב כהנא (נולד ב-1930) הוא רואה חשבון ישראלי, ששמו עלה לכותרות בזכות זכייתו בתובענה ייצוגית נגד חברת "כור תעשיות", בקשר למתן רווחים לבעלי המניות של חברת הבת שלה, "מכתשים אגן תעשיות".

דב תדמור

דב תדמור (28 באוגוסט 1929 - 11 ביוני 2017) היה מנהל ואיש עסקים ישראלי.

דירוג אג"ח

דירוג איגרות חוב הוא תהליך המתבצע על ידי חברות דירוג, ומטרתו העיקרית היא הערכת הסבירות של קבלת הקרן והריבית של איגרת החוב, בדרך כלל אג"ח קונצרניות.

בדירוג אג"ח קונצרניות מבחינים בין דירוג חברות (Corporate rating), שהוא דירוג המתייחס לחוסנה הפיננסי הכולל של חברה, לבין דירוג להתחייבות ספציפית (issue rating), הבודק יכולת חברה להחזיר חוב ספציפי - בדרך כלל אג"ח קונצרנית שהיא מנפיקה, בין אם בהנפקה לציבור, בין אם בהנפקה פרטית, ובין אם באיגרת חוב שכבר נסחרת בבורסה.

אג"ח קונצרניות מוחזקות בעיקר על ידי גופים מוסדיים (חברות ביטוח, קופות גמל וקרנות פנסיה). לגופים אלה השקעות מסיביות באיגרות חוב, ומכאן החשיבות בדירוג האיגרות. גם לחברות המנפיקות יש חשיבות בדירוג, הנובעת מהפחתה ניכרת של עלות ההון המגויס על ידן, ככל שהדירוג הניתן גבוה יותר.

דירוג מתבצע גם לגופים שאינם חברות, כמו עיריות וגופים אחרים, וגם למדינות.

הריכוזיות במשק הישראלי

ריכוזיות כלכלית במשק הישראלי היא שם כולל ונתון במחלוקת למבנה השוק הישראלי שבו, על פי הטענה, נתח ניכר מהפעילות הכלכלית נשלט על ידי מספר קטן של קבוצות עסקיות, לרוב חברות אחזקות הנשלטות בידי יחידים או משפחות. לדעת המצדדים במונח, מצב זה פוגע בתחרותיות וביעילות הכלכלית. היבט משמעותי של ריכוזיות המשק הישראלי היא פעילות כלכלית באמצעות פירמידת שליטה הנתונות בידי מספר מצומצם של אנשי עסקים (רובם ישראלים).

השקעות דיסקונט

חברת השקעות דיסקונט בע"מ, הקרויה בקיצור דסק"ש (ראשי התיבות של שמה הקודם "דיסקונט השקעות") היא חברת החזקות ישראלית. החברה נמצאת בבעלות אי די בי חברה לפיתוח שבשליטת אדוארדו אלשטיין, ניירות ערך שלה נסחרים בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

על רקע ירידת שווי אחזקות מרכזיות של החברה (בפרט סלקום, שופרסל, וקרדיט סוויס) נסחרו האג"חים של החברה (באוגוסט 2012) בתשואה לפדיון של בין 20% ל-25% אשר שיקפו חשש מהותי לחדלות פירעון של החברה.

חברה בת

חברה בת, חברת בת או חברה נשלטת היא חברה הנמצאת בבעלות או בשליטה של חברה אחרת, הנקראת חברה אם, חברת אם או חברה שלטת. כאשר חברת הבת נשלטת בידי חברה ממשלתית, גם החברה הבת היא חברה ממשלתית. לחברה אם שהיא חברה ציבורית תיתכן חברה בת שהיא ציבורית או פרטית, וכן לחברה אם שהיא חברה פרטית תיתכן חברה בת שהיא ציבורית או פרטית.

חברות בנות (או "חברות בת") הן תופעה נפוצה בעולם העסקי, וכל התאגידים הבינלאומיים נוהגים לארגן את פעילותם בדרך זו. חברה שכל מהותה רכישת מניות בחברות אחרות ושליטה בחברות בנות, ואין לה פעילות עסקית משלה, נקראת גם חברת החזקות.

ישראייר

ישראייר תעופה בע"מ היא חברת תעופה ישראלית שבסיסה בנמל התעופה בן-גוריון. החברה מפעילה טיסות פנים בין נמל התעופה בן-גוריון, נמל התעופה רמון, נמל התעופה חיפה, (בעבר גם נמל התעופה אילת ונמל התעופה דב הוז) וטיסות שכר וטיסות סדירות לאירופה ואפריקה. החברה היא חברת התעופה השלישית בגודלה בישראל, והיא מעסיקה כ-350 עובדים. רוב יעדיה נמצאים באירופה, לרבות אגן הים התיכון.

כלל (ישראל)

חברת כלל (ישראל) בע"מ, שנודעה בשם "כלל" או "קונצרן כלל", הייתה חברת החזקות ישראלית גדולה, בעלות חברות בנות ברבים מענפי המשק בישראל. עם החברות הבנות שלה נמנו כלל תעשיות, "כלל סחר", "אזורים" וכלל ביטוח. בשנת 2000 מוזגה חברת "כלל" לתוך חברת אי די בי חברה לפיתוח.

כלל ביטוח

כלל החזקות עסקי ביטוח בע"מ, המוכרת במותג "כלל ביטוח ופיננסים" היא אחת מקבוצות הביטוח והפנסיה הגדולות בישראל. ניירות ערך של החברה נסחרים בבורסה לניירות ערך בתל אביב. לקבוצה נתח שוק של כ-18% משוק הביטוח בישראל (על בסיס סך פרמיות ודמי תגמולים) והיקף הנכסים המנוהלים על ידה עומד על כ-182 מיליארד ש"ח, נכון ליוני 2017.

כלל תעשיות

כלל תעשיות והשקעות בע"מ (בקיצור: כת"ש) היא חברת החזקות ישראלית שהוקמה בשנת 1955 ונמצאת משנת 2012 בשליטת לאונרד בלווטניק.

ליאון רקנאטי (הנכד)

ליאון יהודה רקנאטי (נולד ב-10 במאי 1948) הוא בנקאי ואיש עסקים, בן למשפחת הבנקאים רקנאטי אשר ייסדה את בנק דיסקונט ואת קבוצת אי די בי.

נוחי דנקנר

נוחי דנקנר (נולד ב-13 בנובמבר 1954 בתל אביב) הוא איש עסקים ישראלי. דנקנר נודע בשל שליטתו בין 2003 ל-2013 (דרך חברות פרטיות ממונפות) בקבוצת אי די בי אשר החזיקה בשיאה בחברות רבות במשק, אך בסוף 2013 איבד שליטה זו על רקע הסדר חוב.

הורשע בעבירות על חוק ניירות ערך ועל חוק איסור הלבנת הון ונידון לשלוש שנות מאסר. ב-2 באוקטובר 2018 החל לרצות את עונשו בבית הסוהר מעשיהו.

קבוצת תעבורה

חברת תעבורה אחזקות בע"מ (באנגלית: Taavura Holdings Ltd) היא חברת ההובלה והלוגיסטיקה הגדולה בישראל ומרכזה ברמלה.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.