איסלנדים

איסלנדיםאיסלנדית: Íslendingar) הם עם, לאום או קבוצה אתנית החיה מזה דורות רבים באי איסלנד ומהווה כ-96.5% מכלל תושביה. באותו זמן "איסלנדים" נקראים גם כן כל אזרחיה של רפובליקת איסלנד, ללא הבדל מוצא. האיסלנדים מבחינה אתנית הם ברובם צאצאי מהגרים מאזור נורווגיה ודנמרק שהתיישבו באיסלנד בתקופהת הוויקינגים. הם נמנים עם העמים הגרמאניים ושפתם - האיסלנדית - היא חלק מתת-קבוצת השפות הגרמאניות הצפוניות. הדת השלטת באיסלנד היא הנצרות הלותרנית. מדינת האיסלנדים, איסלנד, הייתה לרפובליקה עצמאית ב-17 ביוני 1944 כשמימשה את זכותה להתנתק מממלכת דנמרק.

האיסלנדים נחשבים כאחד העמים ה"הומוגניים" ביותר בעולם. נעשו מאמצים משום כך לחקור ולהשתמש לצרכים מסחריים בנתוני המאגר הגנטי של תושבי המדינה אולם הם נתקלו בחששות להפרת הזכות לפרטיות ולהסכמה לביצוע מחקרים המבוססים על נתונים אלה.

ההומוגניות הגנטית עצמה של האוכלוסייה אינה וודאית מבחינה מדעית, במובן שישנן השערות לפיהן מספר גדול מהמהגרים מהארצות הסקנדינביות שהגיעו בזמנו לאיסלנד היו עבדים קלטים מהאיים הבריטיים שהתערבבו עם המהגרים הסקנדינבים הגרמאניים. לפי תיעודים היסטוריים ונתוני DNA משערים כי 80-60% מתושביה הראשונים של איסלנד היו נורמנים, אנשי צפון שמוצאם בעיקר במערב נורווגיה והשאר היו ממוצא קלטי, שאבותיהם חיו באירלנד ובחופי סקוטלנד. מכל מקום בידודו של האי איסלנד על ידי הים גרם לצמצום המגעים ותערובת של תושביה עם עמים אחרים למשך אלף שנה עד למלחמת העולם השנייה. הקדמה הטכנית והמוביליות הגוברת של האוכלוסייה גרמו בסוף המאה ה-20 ובתחילת המאה ה-21 להגעתם לאיסלנד של מהגרים השייכים לקבוצות אתניות נוספות

איסלנדים
Íslendingar
Arngrimur laerdi.jpgEric the Red.pngSeattle's Leif Erikson statue.jpgEgil Skallagrimsson 17c manuscript.jpgJónas Hallgrímsson.jpg
Halldór Kiljan Laxness 1955.jpgAsgeir Asgeirsson.jpgVigdis Finnbogadottir (1985).jpgBjörk and the Swan Dress.jpgNiels ryberg.jpg
קולאז' של אישים איסלנדים. לחיצה על תמונה תוביל אותך לשם האדם המופיע בה
אוכלוסייה
383,500[1]–465,000
ריכוזי אוכלוסייה עיקריים

איסלנד איסלנד 295,672
דנמרק דנמרק 8,429[2]
נורווגיה נורווגיה 8,274[2]
שוודיה שוודיה ,5,454[2]
ארצות הברית ארצות הברית 42,716[3]
בריטניה בריטניה 2,225[2]
גרמניה גרמניה 1,802[2]
ספרד ספרד 1,122[2]
קנדה קנדה 94,205[4]
אוסטרליה אוסטרליה 980[5]
ברזיל ברזיל 576[2]
פולין פולין 492
ארצות אחרות 3,000[2]
שפות
איסלנדית
שפות מקורבות: פארואית, נורווגית, דנית, שפות גרמאניות, כולל סקנדינביות, אחרות,
דת
נצרות לותרנית
אמונות אחרות:מיעוטים דתיים נצרות רומית קתולית: 1,000-1,500, נאו-פגניזם נורמני וכו';חילונים.
קבוצות אתניות קשורות
בני איי פארו, נורווגים, דנים, שטלנדים, אורקדים, אירים, סקוטים, הולנדים, גרמנים

איסלנד

לאיסלנדים הייתה היסטוריה סוערת. פיתוחו של איסלנד היה איטי בגלל חוסר העניין שגילו לגבי האי המעצמות ששלטו בו למשך מרבית שנות ההיסטוריה: נרווגיה, דנמרק-נורווגיה ואחר כך דנמרק לבד. בתקופה שהייתה מושבה מגעי איסלנד עם העולם היו מוגבלים למדי. למשך מאות שנים האי היה ספק דגים לארצות רבות במערב אירופה. קוימו קשרים בעיקר עם בריטניה ועם אירלנד. סוחרים גרמנים והולנדים באו לאי מן הימים הקדומים. גם ימאים בסקים וברטונים מצרפת דגו בסביבות האי. בחוף המזרחי של איסלנד הייתה למשך שלוש מאות שנה נוכחות צרפתית משמעותית, במיוחד קרוב לעיר פאסקרודספיורדור. בשנת 1918 הפכה איסלנד לעצמאית במסגרת איחוד מכסים עם דנמרק. ב-1944 הפכה איסלנד לרפובליקה עצמאית ומאז ידעה תהליך מהיר של מודרניזציה, במקביל למודרניזציה שהתרחשה במערב אירופה.

היסטוריה

איסלנד היא גוש יבשתי צעיר מבחינה גאולוגית שהתהווה לפני כ-20 מיליון שנים בעקבות התפרצויות של הרי געש בהרכס המרכז-אטלנטי. היא היה אחד האיים הגדולים שלא היו מיושבים זמן רב, עד שלפי ההערכות המקובלות בדרך כלל, בסביבות שנת 874 קם בה היישוב הראשון של בני אדם. קיימות ראיות מסוימות לנוכחות אנושית באי גם לפני הגעת הנורמנים.

המתיישבים הראשונים

הוויקינג הראשון שראה את איסלנד היה גארדר סוואוורסון שסטה מן המסלול בגלל תנאים קשים בעת הפלגתו מנורווגיה אל איי פארו. רישומיו הביאו למאמצים הראשונים לאתר את האי. פלוקי וילגרדרסון (יליד המאה ה-9) היה הנורמני הראשון שארגן מסע לאיסלנד. סיפורו מתועד בכתב היד לאנדנאומאבוק ואומרים כי הוא זה שנתן לאי את שמו - "איסלנד". בדרך כלל למתיישב הראשון באיסלנד נחשב ראש שבט נורווגי בשם אינגולפר ארנארסון. הוא התנחל באי עם משפחתו בסביבות 874, במקום שאותו כינה "מפרץ העשן" או רייקיאוויק, בעקבות אינגולפור, גם כן ב-874, קבוצה אחרת מנורווגיה הפליגה על פני האוקיינוס האטלנטי הצפוני, עם משפחות, בעלי חיים ועבדים, כדי להימלט משלטונו של המלך האראלד בהיר-השיער. בני קבוצה זו נסעו לאורך 1000 ק"מ על מנת להגיע לאיסלנד המיוחלת. אלו היו נורווגים, אך גם אנים ממוצא אירי או גלי-סקוטי. אירים וגלים סקוטים היו או עבדים או משרתים של ראשי השבטים הנורמנים שמסופר בסאגות האיסלנדיות, או צאצאים של קבוצת נורמנים שהתיישבו בסקוטלנד ואירלנד והתחתנו בנישואי תערובת עם מקומיים דוברים שפות קולטיות (גלית). על סמך ממצאים גנטיים כ-62% ממאגר הגנים האימהיים של איסלנד הוא מאירלנד או סקוטלנד, בעוד השאר - 37%- שהוא ממוצא גרמאני צפוני. לעומת זאת כ-20-25% ממאגר הגנים האבהיים באיסלנד הם ממוצא קלטי (גלי), והשאר הוא גרמאני-נורמני.

עידן ההתיישבות האיסלנדי - Landnámsöld - נמשך בערך בין 930-874 עד שמרבית האי נכנסה לבעלותם של מתיישבים ובת'ינגווטליר הוקם האלת'ינגי, אספת הקהיליה האיסלנדית ,

מצוקות וסכסוכים

בשנת 930 במישור ת'ינגווטליר על ידי רייקיאביק, התכנסו ראשי השבטים ומשפחותיהם והקימו את האלת'ינגי, הפרלמנט הלאומי הראשון של איסלנד. עם זאת לאלת'ינגי חסר הכוח ליישם את החוקים שחוקק. ב-1262 העימותים בין ראשי השבטים היריבים פיצלו את הארץ עד שהיה צורך לפנות אל מלך נורווגיה, האקון הרביעי כדי לשמש כבורר סופי בכל המריבות, כחלק מה"ברית העתיקה". תקופה זו נודעה כ"עידן הסטורלוג".

הערות שוליים

  1. ^ "Icelander". Joshua Project. בדיקה אחרונה ב-27 בפברואר 2017.
  2. ^ 2.0 2.1 2.2 2.3 2.4 2.5 2.6 2.7 World Migration International organization for migration
  3. ^ "Census 2000 ACS Ancestry"
  4. ^ מפקד אוכלוסין בקנדה ב-2011
  5. ^ מפקד באיסלנד 2011 - נתוני משרד החוץ של אוסטרליה
אול

בפגאניזם הגרמאני המוקדם, Wulþuz (וולדוז, תהילה) היה מושג חשוב, שלפעמים הואנש כאל, או כאפיתט לאל חשוב. המושג הזה המשיך במיתולוגיה הנורדית באל אוּל, שקשור לקשתות ותהילה.

המונח wolþu "תהילה", שאולי מתייחס לאל, הופיע לראשונה בממצא ארכאולוגי מהמאה ה-3, ויש הרבה מקומות בשם אול ושמות דומים. למרות זאת, יש מעט מידע על אול מכתבים איסלנדים מימי הביניים. בימי הביניים המילה עברה לטינזציה לאולרוס (Ollerus). המונח האיסלנדי הוא אוּלוּר. בשפות הגרמאניות הצפוניות היבשתיות המילה המודרנית היא אול.

המילה מאנגלית עתיקה ומאותו מוצא וולדור אומרת "תהילה" אך היא לא משמשת כשם עצם פרטי. למרות זאת, המונח מופיע בצירופים המתייחסים לישות כלשהי, כגון wuldres cyning "מלך התהילה", wuldorfæder "אב-תהילה" ו-wuldor alwealda "השליט/האדון המפואר".

איידור גודיונסן

איידור סמארי גודיונסן (באיסלנדית: Eiður Smári Guðjohnsen; נולד ב-15 בספטמבר 1978 ברייקיאוויק) הוא כדורגלן עבר איסלנדי ששיחק בעמדת החלוץ, מלך שערי נבחרת איסלנד בכל הזמנים. אביו הוא כדורגלן העבר ארנור גודיונסן.

אייריק האדום

אֵיְירִיק תוֹרְוַואלְדְסוֹן (באיסלנדית: Eiríkur rauði Þorvaldsson; ‏950–1003, הידוע גם בכינוי "אֵיְירִיק האדום") היה מגלה ארצות נורדי. לפי המסורת האיסלנדית הוא שמצא והתיישב, ואף העניק את השם ל"ארץ הירוקה" (גריינלאנד (Grænland); "גרינלנד" באנגלית). הוא אף שיכנע כמה עשרות משפחות איסלנדיות לבוא בעקבותיו.

איסלנד במשחקים האולימפיים

איסלנד משתתפת במשחקים האולימפיים מאז האולימפיאדה בברלין בשנת 1936. עוד קודם לכן, השתתפו ספורטאים איסלנדים באולימפיאדת סטוקהולם (1912), כחלק מהמשלחת הדנית, מאחר שהייתה עדיין תחת שלטון דנמרק, ורק ב-1918 שודרג המעמד האוטונומי שלה. אף שהיו חלק מהמשלחת הדנית, כיום מקובל לשייך לאיסלנד את הישגיהם של הספורטאים האיסלנדים באולימפיאדת סטוקהולם.

במשחקי החורף משתתפת איסלנד מאז אולימפיאדת סנט מוריץ (1948), למעט אולימפיאדת סאפורו (1972) ממנה נעדרה. אף ספורטאי איסלנדי לא זכה במדליה אולימפית במשחקי החורף, והישגיהם היו בדרך כלל נמוכים מאוד.

אלפרד פינבוגאסון

אלפרד פינבוגאסון (באיסלנדית: Alfreð Finnbogason; נולד ב-1 בפברואר 1989) הוא כדורגלן איסלנדי המשחק בעמדת החלוץ באאוגסבורג מהליגה הגרמנית ובנבחרת איסלנד.

אמיל הלפרדסון

אמיל הלפרדסון (באיסלנדית: Emil Hallfreðsson; נולד ב-29 ביוני 1984 ברייקיאוויק) הוא כדורגלן איסלנדי המשחק בקבוצת אודינזה ובנבחרת איסלנד.

הלפרדסון עבר לטוטנהאם הוטספר בתחילת שנת 2005, כאשר עד אז בילה את הקריירה שלו בקבוצת הפנרפיירדיר מליגת העל האיסלנדית. יש לו מספר הופעות במדי הנבחרת מתחת לגיל 21 של איסלנד. הוא מעולם לא שיחק בליגה במדי הקבוצה האנגלית, והושאל למשך שנה לקבוצה השוודית מאלמה. לאחר מכן שיחק במשך תקופו קצרות בלין אוסלו וברג'ינה, ממנה הושאל לבארנסלי האנגלית ב-2009.

בשנת 2010 עבר לקבוצת הלאס ורונה האיטלקית. ב-30 בינואר 2016 הושאל לאודינזה. ב-31 ביולי 2018 חתם בפרוזינטנה.

אסגייר סיגורווינסון

אסגייר סיגורווינסון (באיסלנדית: Ásgeir Sigurvinsson, נולד ב-8 במאי 1955 בוסטמאנאאיאר שבאיסלנד) הוא כדורגלן עבר איסלנדי ששיחק לאורך רוב הקריירה שלו בעמדת הקשר בסטנדרד ליאז' ובשטוטגרט. לסיגורווינסון 45 הופעות במדי נבחרת איסלנד. סיגורווינסון נבחר ככדורגלן הזהב של איסלנד בטקס פרסי היובל של אופ"א, והוא נחשב בעיני רבים לגדול הכדורגלנים של איסלנד בכל הזמנים.

בירקיר ביארנסון

בירקיר ביארנסון (באיסלנדית: Birkir Bjarnason; נולד ב-27 במאי 1988) הוא כדורגלן איסלנדי המשחק בנבחרת איסלנד ובאל-ערבי.

בירקיר סאוורסון

בירקיר מאר סאוורסון (באיסלנדית: Birkir Már Sævarsson, נולד ב-11 בנובמבר 1984) הוא כדורגלן איסלנדי המשחק בוואלור רייקיאוויק השוודית ובנבחרת איסלנד כמגן.

האנס האלדורסון

האנס ת'ור האלדורסון (באיסלנדית: Hannes Þór Halldórsson; נולד ב-27 אפריל 1984) הוא במאי איסלנדי וכדורגלן המשחק בעמדת השוער בואלור האיסלנדית ובנבחרת איסלנד.

הלדור לכסנס

הלדור קיליאן לכסנס, נכתב גם לקסנס, (Halldór Kiljan Laxness (מידע • עזרה)) ‏(23 באפריל 1902 - 8 בפברואר 1998), שנולד בשם "Halldór Guðjónsson" ברייקיאוויק שבאיסלנד, סופר איסלנדי, זוכה פרס נובל לספרות.

וידאר קיארטאנסון

וידאר ארן קיארטאנסון (באיסלנדית: Viðar Örn Kjartansson, נהגה: ויד'אר ארן יארטאנסון; נולד ב-11 במרץ 1990) הוא כדורגלן איסלנדי המשחק בעמדת החלוץ ברובין קאזאן.

יוהאן גודמונדסון

יוהאן ברג גודמונדסון (באיסלנדית: Jóhann Berg Guðmundsson, נולד ב-27 באוקטובר 1990) הוא כדורגלן איסלנדי המשחק בקבוצת ברנלי ובנבחרת איסלנד כקשר.

יון בדוורסון

יון דאדי בדוורסון (באיסלנדית: Jón Daði Böðvarsson; נולד ב-25 במאי 1992) הוא כדורגלן איסלנדי המשחק במילוול ובנבחרת איסלנד בעמדת הקיצוני ולעיתים גם כחלוץ.

לייוו אייריקסון

לייוו אייריקסון (באיסלנדית: Leifur Eiríksson;‏ 970–1020) היה מגלה ארצות איסלנדי. ככל הנראה האירופאי הראשון שדרך על אדמת אמריקה הצפונית (בניופאונדלנד שבקנדה).

נילס ריברג פינסן

נילס ריברג פינסן (בדנית: Niels Ryberg Finsen;‏ 15 בדצמבר 1860, טורסהאבן, איי פארו - 24 בספטמבר 1904, קופנהגן, דנמרק) היה רופא וחוקר דני אשר ב-1903 זכה בפרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה על תרומתו לפיתוח טיפול במחלות באמצעות פוטותרפיה. הוא יישם שיטה זו בטיפול בלופוס וולגריס, סוג של שחפת העור. נילס פינסן נולד באיי פארו והיה בעל שורשים איסלנדיים. פינסן היה הסקנדינבי, הדני והאיסלנדי הראשון שזכה בפרס נובל. כמו כן היה חתן פרס נובל היחיד עד עכשיו של תושבי איי פארו.

סבריר אינגסון

סבריר אינגי אינגסון (באיסלנדית: Sverrir Ingi Ingason, נולד ב-5 באוגוסט 1993) הוא כדורגלן איסלנדי המשחק בפאוק ובנבחרת איסלנד כבלם.

סנורי סטורלוסון

סנורי סטורלוסון (באיסלנדית: Snorri Sturluson;‏ 1178 - 23 בספטמבר 1241) היה סופר ומדינאי איסלנדי. מיוחסות לו יצירות מרכזיות בספרות האיסלנדית העתיקה.

רגנאר סיגורדסון

רגנאר סיגורדסון (באיסלנדית: Ragnar Sigurðsson; נולד ב-15 ביוני 1986) הוא כדורגלן איסלנדי המשחק בעמדת הבלם ברוסטוב ונבחרת איסלנד.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.