אינדקס (מחשב)

במחשב, אינדקסאנגלית: Index) הוא טבלה המאפשרת גישה ישירה לרשומות על-פי מפתח, מבלי שיהיה צורך לסרוק את הקובץ, באמצעות התאמה בין המפתח של הרשומה לבין כתובתה באמצעי האחסון (בעיקר דיסק קשיח).

המפתח של הרשומה יכול להיות שדה כלשהו בתוכה המזהה אותה באופן יחיד ומאפשר את אחזורה (לדוגמה מספר זהות ברשומה העוסקת באדם, מספר קטלוגי ברשומה העוסקת בפריט במלאי וכדומה).

האינדקס ממוין לפי המפתח. באופן הזה, גישה לרשומה ספציפית דרך המפתח של אותה רשומה דורשת רק חיפוש ברשימה ממוינת (האינדקס), לכך קיימים אלגוריתמים יעילים מאוד, בניגוד לחיפוש הרשומה עצמה באמצעי האחסון עצמו שעשוי להיות מאוד לא יעיל כאשר כמות הרשומות המאוחסנות הוא גדול. בנוסף, האינדקס מאפשר לאחסן את המידע עצמו באופן מאוד "לא מסודר" בלי שהדבר ישפיע כמעט על מהירות הגישה אליו.

בניית האינדקס נעשית בדרך כלל על ידי מערכת ההפעלה או מערכת לניהול בסיס נתונים, לאחר שבעת הגדרת הרשומה נקבעו שדות המפתח שלה.

בעת אחזור מידע, ניתן לבקש רשומה לפי מפתחה. בסיס נתונים טבלאי מבצע את סריקת האינדקס לאיתור כתובת הרשומה ולאחר מכן מאתר את הרשומה הפיזית בקובץ. אם לא אותרה הרשומה יציגו בסיסי נתונים שונים הודעות שגיאה או שיחזירו תוצאה ריקה.

אם מספר רשומות האינדקס גדול משום ניתן לשפר את יעילות הגישה על ידי בניית מספר רמות אינדקס (multiple level index).

ישנם סוגים שונים של אינדקסים :

  • אינדקס ממצה, המכיל רשומת אינדקס אחת עבור כל רשומת נתונים. רשומת האינדקס תכיל את ערך המפתח ואת כתובת הרשומה.
  • אינדקס סלקטיבי, המכיל רשומת אינדקס אחת עבור קבוצת רשומות נתונים. האינדקס מכיל את המפתח של הרשומה בעלת הערך הגבוה ביותר (או הנמוך ביותר) הדרוש לאיתור קבוצת רשומות הנתונים.

מימושים שונים של אינדקסים למידע שמאוחסן בבסיסי נתונים עושים שימוש במגוון מבני נתונים שמבוססים על טבלאות גיבוב, עצי +B, עצי R, ועוד.

ראו גם

לקריאה נוספת

אינדקס

האם התכוונתם ל...

היסטוריה של המחשוב

חשיבותה של חומרת מחשב בביצוע חישובים ואחסון נתונים הולכת וגדלה. חומרת החישוב המוקדמת ביותר היא ככל הנראה סוג של מקל ספירה. אמצעים מאוחרים יותר הם צורות חרס שאוחסנו במכלים וייצגו כמויות של עצמים כגון מקנה וחיטה. התקנים לסיוע בחישובים עברו שינוי ממכונות מנייה פשוטות לחשבונייה, דרך סרגל החישוב ומחשבים אנלוגיים ועד למחשב של ימינו.

בתחילת שנות ה־60 הוחלפו שפופרות הריק בטרנזיסטורים ויותר מאוחר במעגלים משולבים. הזיכרונות התחלפו בהדרגה מטבעות מגנטיות לזיכרון המבוסס על התקני מצב מוצק. כך התאפשר לייצר מחשבים מהירים קטנים וזולים יותר. לבסוף, יכולת המזעור והקטנת המחיר של מעגלים משולבים הייתה כה דרמטית עד שמחשבים הפכו ממוצר נדיר ביותר למוצר צריכה הנמצא בכל בית ומהווה חלק בלתי נפרד מחיי היום יום המודרניים.

תחומים במדעי המחשב
יסודות מתמטים לוגיקה מתמטיתתורת הקבוצותתורת המספריםתורת הגרפיםתורת הטיפוסיםתורת הקטגוריותאנליזה נומריתתורת האינפורמציה
תורת החישוביות תורת האוטומטיםתורת הרקורסיהתורת הסיבוכיותמחשוב קוונטי
אלגוריתמים ומבנה נתונים אנליזה של אלגוריתמים • עיצוב אלגוריתמים • גאומטריה חישובית
שפות תכנות ומהדרים ניתוח מלל • מפרשתכנות פרוצדורליתכנות מונחה עצמיםתכנות פונקציונליתכנות לוגיפרדיגמת תכנות
חישוב מבוזר, ועיבוד מקבילי עיבוד מרובה • מחשוב סריגיבקרת מקביליות
הנדסת תוכנה ניתוח מערכות מידעעיצוב תוכנהתכנות מחשבים • מתודות פורמליות • בדיקות תוכנהמתודולוגיית פיתוח תוכנה
תקשורת ניתובטופולוגיית רשתקריפטוגרפיה
בסיס נתונים מערכת לניהול בסיסי נתונים • מסד נתונים יחסיSQLתנועה • אינדקסים • כריית מידע
בינה מלאכותית חשיבה אוטומטיתבלשנות חישוביתראייה ממוחשבת • אינטליגנציה חישובית • מערכת מומחהלמידה חישוביתעיבוד שפה טבעיתרובוטיקה
גרפיקה הדמיה ממוחשבתהנפשה ממוחשבתעיבוד תמונה
שימושים במדע ביואינפורמטיקהמדעים קוגניטיבייםכימיה חישוביתפיזיקה חישוביתאנליזה נומרית

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.