אינדיאני (קבוצת כוכבים)

אינדיאני היא קבוצת כוכבים דרומית, שהוגדרה על ידי פיטר דירקזון קיסר ופרדריק דה הוטמן בין השנים 1597-1595 והיא מייצגת אינדיאני יליד אמריקה. הקבוצה הופיעה לראשונה באטלס הכוכבים "אורנומטריה" של יוהאן באייר ב-1603 ובשל הגדרתה רק במאה ה-16 אין אגדות הקשורות אליה. הקבוצה כוללת רק כוכבים עמומים עם בהירות מדרגה 3 או יותר, בהם הכוכב ε באינדיאני שמרחקו מהשמש רק 11.82 שנות אור - אחד הכוכבים דמויי שמש הקרובים ביותר אל מערכת השמש.

אינדיאני
Indus
Indus IAU

מפת קבוצת הכוכבים אינדיאני
סמליות אינדיאני
עלייה ישרה 21 שעות
נטייה °‏55-
שטח נראה 294 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה-49
מספר כוכבים בבהירות < 3 0
הכוכב הבהיר ביותר α באינדיאני ("הפרסי")
בהירות הכוכב הבהיר 3.1
מערכות כוכבים גובלות
הערות לא ניתן לראותה מישראל
נראית בין קוי הרוחב °‏25 ו-°‏90-
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש ספטמבר

כוכבים מעניינים

α באינדיאני (הפרסי) הוא ענק כתום במרחק של כ-100 שנות אור עם בהירות מדרגה 3.1. את הכוכב מקיפים במרחק גדול זוג ננסים אדומים עם בהירויות מדרגה 12-13.

ε באינדיאני הוא כוכב הסדרה הראשית כתום, דומה לשמש אך קטן ממנה ב-25%, עם טמפרטורה נמוכה בכ-1,500 קלווין, במרחק של 11.8 שנות אור עם בהירות מדרגה 4.7. את הכוכב מקיפים במרחק של כ-1,500 יחידות אסטרונומיות ממנו זוג ננסים חומים המקיפים זה את זה במרחק של כ-2 יחידות אסטרונומיות. מאסותיהם מוערכות בכ-50 וכ-30 מסות צדק. בשל קרבתו למערכת השמש, דמיונו לשמש וקיומם של הננסים החומים, המרמז על קיומם של כוכבי לכת נוספים, הכוכב מהווה יעד מועדף לחיפוש אחר חיים מחוץ למערכת השמש.

θ באינדיאני הוא כוכב כפול במרחק של כ-100 שנות אור המורכב מכוכב הסדרה הראשית לבן עם בהירות מדרגה 4.7 ובן זוג עמום יותר עם דרגת בהירות 7 שניתן להבחין בו בטלסקופ חובבים.

קישורים חיצוניים

עמים ילידים ביבשת אמריקה

עמים ילידים ביבשת אמריקה הם עמים ילידים ביבשת אמריקה אשר שכנו בה בטרם הגעת האירופים ליבשת, החל מסוף המאה ה-15, וצאצאיהם עד היום. המונח כולל למעשה בני עמים ושבטים רבים, בהם שבטי אינדיאנים, היושבים ברחבי צפון אמריקה, מרכז אמריקה, דרום אמריקה והאיים הקריביים.

עד הגעת המתיישבים האירופים קיימו העמים הילידים ביבשת תרבויות עשירות ומגוונות, המכונות, לעיתים "טרום קולומביאניות" (Pre-Columbian).

חלק מתרבויות אלה נכחדו לאחר גילוי אמריקה, עקב: מלחמות עקובות מדם עם המתיישבים החדשים, מחלות ומגיפות שהביאו איתם המתיישבים מאירופה ופעילות מיסיונרית אינטנסיבית שנועדה להטמיע אותם בתרבות האירופית-נוצרית.

אחרות שרדו את הכיבוש והמשיכו להתקיים תוך שהן מתמזגות בתרבות ההיספנית והקתולית, ויחדיו יצרו תרבות היברידית-סינקרטית חדשה וייחודית, אשר קיימת עד היום.

88 קבוצות הכוכבים המודרניות
אוקטנטאוריון • אינדיאני • אנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקנטאורקסיופאהקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.