איל חלפון

איל חלפון (נולד ב־4 ביוני 1956) הוא במאי ותסריטאי ישראלי.

איל חלפון
פרופיל ב-IMDb

ביוגרפיה

חלפון גדל בשיכון סלע בנתניה. בנעוריו עסק בגלישת גלים ובכדורמים. בשנת 1977 התגייס לצה"ל והתנדב לשייטת 13. חלפון החל מסלול הכשרה כלוחם, אולם לאחר שמונה חודשים הודח מהמסלול. בהמשך שרת בחיל הים על סיפון דבור. במהלך דליקה שפרצה בספינה נפצע בראשו ולאחר החלמתו עבר לזרוע היבשה והיה למש"ק ידיעת הארץ. את שירות המילואים עשה חלפון בצוות ביחידת מילואים מובחרת בעוצבת האש[1].

בעבר עבד כעיתונאי בעיתוני רשת שוקן (כל העיר ולאחר מכן בהעיר וחדשות). חלפון, בוגר החוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב. כבמאי וכתסריטאי עשה את הסרטים התעודיים "ג'ם סשן" ו"החברים של תיאו". כמו כן ביים וכתב, בין היתר, את הסרטים איזה מקום נפלא, האיטלקים באים (1996), קרקס פלשתינה (1998), תיאום כוונות על פי ספרו של הרב חיים סבתו[2] ו"מלחמת 90 הדקות" (2017). כמו כן כתב את התסריט לגמר גביע, סרט על קבוצת חיילים ישראליים בימי מלחמת לבנון הראשונה, על רקע משחקי המונדיאל.

ספריו

  • מסע חיפושים - עם חברים, באמצע החיים, לאורך שביל ישראל, הוצאת אחוזת בית, 2008.
  • בת דודתי לילי - הוצאת אחוזת בית, 2017.

קישורים חיצוניים

מאמרים פרי עטו

הערות שוליים

  1. ^ איל חלפון, מהשקם לשקמים, בלייזר, ‏ 03.07.2007, "כל זה השתנה כשהגעתי לצוות שבו היו הדרשן, האינסטלטור ועוד כמה לוחמים די נחשבים. איך הגעתי זה כבר סיפור אחר, אבל אין ספק ששם נמצא עבורי תפקיד צבאי הולם: מש"ק איכות חיים. אחראי כיבודים ופינוקים. היה לנו קשר, והיה נהג ג'יפ. היו כאלה שלמדו ציר לניווט, והיו אחרים שהתמחו בשיטות הסוואה. היו בצוות לוחמים שפעלו מעבר לקווי אויב, וכאלה שישבו פעם במטוסים בדרך לפעולה לשחרור החטופים במשחקים האולימפיים במינכן".
  2. ^ מורשת קרב, גלובס, ‏ 8 במרץ 2007.
1956

שנת 1956 היא השנה ה-56 במאה ה-20. זוהי שנה מעוברת, שאורכה 366 ימים. 1 בינואר 1956 לפי הלוח הגרגוריאני מקדים את 1 בינואר לפי הלוח היוליאני ב-13 ימים. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח הגרגוריאני.

4 ביוני

4 ביוני הוא היום ה-155 בשנה (156 בשנה מעוברת), בשבוע ה-23 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 210 ימים.ביום זה יש החוגגים את ה-35 במאי.

אוולין קפלון

אוולין (אווה) קפלון (ברוסית: Эвелин Каплун; נולדה ב-4 בנובמבר 1971 בברית המועצות) היא שחקנית ישראלית זוכת פרס אופיר לשחקנית הראשית הטובה ביותר בסרט "החברים של יאנה".

אורי גבריאל

אוּרי גבריאל (נולד ב-3 באפריל 1955) הוא שחקן תיאטרון, קולנוע וטלוויזיה ומדבב ישראלי. זוכה פרס אופיר לשחקן הראשי הטוב ביותר לשנת 2005.

אחוזת בית (הוצאה לאור)

אחוזת בית היא הוצאת ספרים שהוקמה בשנת 2004 על ידי העורכת שרי גוטמן. ההוצאה עוסקת בסוגות שונות, בהן ספרות מקור, ספרות מתורגמת ושירה, וכן ספרי עיון והגות ואף ספרי מתכונים.

בסוף שנת 2003 פרשה שרי גוטמן מתפקידה כעורכת הראשית של הוצאת "כנרת-זמורה-ביתן" והקימה את ההוצאה. בשנת 2009 הצטרפה אליה דנה אולמרט. בשנת 2010 הודיעה ההוצאה כי תשתף פעולה עם הוצאת ידיעות אחרונות בענייני שיווק ולוגיסטיקה.

בין הסופרים שפירסמו את ספריהם בהוצאה זו נכללים אהרן מגד, דבורה עומר, אמנון דנקנר, איל חלפון, גיל הראבן, שמעון אדף, אנה איסאקובה, סיון בסקין ודורי מנור.

ההוצאה פרסמה תרגומים לספרים של צ'ארלס דיקנס, לואיג'י פירנדלו, ז'ול ורן, מרינה צבטייבה, מריו ורגס יוסה, יואכים פסט, ג'ון סטיינבק, מרג'אן סטראפי, ויקאס סווארופ, ריצ'רד ייטס, מירנדה ג'ולי, סבסטיאן בארי, מרטין איימיס, כריסטיאן קראכט, גרהם סימסיון, פרנסואז סאגאן וסרגיי דובלטוב.

בשנת 2011 יצאו לאור שלושת הספרים הראשונים בסדרה "לקרוא את" בעריכת אריאל הירשפלד, המנתחת את כתיבתם הייחודית של סופרים עבריים. שלושת הספרים הראשונים בסדרה עוסקים בש"י עגנון, אורלי קסטל-בלום ודן צלקה.

לצד הספרים, הוציאה "אחוזת בית" בשנים 2014-2005 את כתב העת הספרותי "הו!".

איזה מקום נפלא

איזה מקום נפלא הוא סרט קולנוע ישראלי בבימויו של איל חלפון שיצא לאקרנים בשנת 2005.

הסרט זכה להצלחה גדולה בישראל, הן בקרב קהל הצופים והן בקרב מבקרי הקולנוע, וזכה בחמישה פרסי אופיר בקטגוריית הסרט, התסריט, העריכה וכן בקטגוריית השחקן הראשי – אורי גבריאל. לאחר מכן זכה הסרט בפרס וולג'ין בפסטיבל הקולנוע ירושלים. בפסטיבל הסרטים הבינלאומי קרלובי וארי בצ'כיה זכה בפרס חבר השופטים הבמאי איל חלפון ופרס השחקן הראשי ניתן לאורי גבריאל.

אריק להב ליבוביץ

אריק להב ליבוביץ (נולד ב-12 בינואר 1963) הוא עורך סרטים בתחום העלילה והדוקומנטרי, וכן סדרות טלוויזיה. זכה בשלושה פרסי אופיר בקטגוריית העריכה הטובה ביותר.

אריק קפלון

אריק קפלון (נולד ב-26 באוקטובר 1958) הוא במאי קולנוע ותסריטאי ישראלי.

חלפון

האם התכוונתם ל...

טקס פרסי אופיר לשנת 1998

טקס פרסי האקדמיה לקולנוע ה-9 על שם השחקן ואיש הקולנוע הישראלי שייקה אופיר, המכונה גם "האוסקר הישראלי", התקיים ב-29 באוקטובר 1998 בהיכל התרבות בתל אביב-יפו, ישראל. הפרסים מוענקים מטעם האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה. הזוכה בפרס אופיר בקטגוריה הסרט הטוב ביותר יישלח כנציג ישראל בתחרות על פרס אוסקר לסרט הזר הטוב ביותר.

פרס על מפעל חיים הוענק לליה ון ליר ופרס על הישגים מקצועיים הוענק לשחקן יוסף שילוח.

טקס פרסי אופיר לשנת 2000

טקס פרסי האקדמיה לקולנוע ה-11 על שם השחקן ואיש הקולנוע הישראלי שייקה אופיר, המכונה גם "האוסקר הישראלי", התקיים ב-14 בנובמבר 2000 בסינרמה שבתל אביב. הפרסים מוענקים מטעם האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה. הזוכה בפרס אופיר בקטגוריה הסרט הטוב ביותר יישלח כנציג ישראל בתחרות על פרס אוסקר לסרט הזר הטוב ביותר.

הטקס שודר בשידור חי בערוץ 2.פרס על מפעל חיים הוענק לשחקן גבי עמרני ופרס על הישגים מקצועיים הוענק לצבי שפילמן.

טקס פרסי אופיר לשנת 2005

טקס פרסי האקדמיה לקולנוע ה-16 על שם השחקן ואיש הקולנוע הישראלי שייקה אופיר, המכונה גם "האוסקר הישראלי", התקיים ב–20 בספטמבר 2005 במשכן לאמנויות הבמה שבתל אביב–יפו. הפרסים מוענקים מטעם האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה. הזוכה בפרס אופיר בקטגוריה הסרט הטוב ביותר יישלח כנציג ישראל בתחרות על פרס אוסקר לסרט הזר הטוב ביותר.

את רשימת המועמדים הובילו הסרטים "איזה מקום נפלא" ו"מוכרחים להיות שמח" עם 13 מועמדויות, כלומר הועמדו לכל קטגוריה. אחריהם הסרט "למראית עין" עם 10 מועמדויות.פרס על מפעל חיים הוענק למלהקת וסוכנת השחקנים לביאה הון ופרס על הישגים מקצועיים הוענק לפזמונאי אהוד מנור.

יוסף סידר

יוסף (יוסי) סידר (נולד ב-31 באוגוסט 1968, ניו יורק) הוא במאי קולנוע ותסריטאי ישראלי. כתב וביים את הסרטים: "ההסדר" (2000), "מדורת השבט" (2004), "בופור" (2007, תסריט בשיתוף רון לשם) שהיה מועמד לפרס אוסקר, "הערת שוליים" (2011), שהיה אף הוא מועמד לפרס אוסקר, ו"נורמן: עלייתו המתונה ונפילתו התלולה של מאכער אמריקאי" (2017).

סידר הוא חבר האקדמיה האמריקאית לקולנוע וזוכה חמישה פרסי אופיר, פרס התסריט הטוב ביותר בפסטיבל קאן ופרס דוב הכסף של פסטיבל ברלין.

יורם חטב

יורם חטב (נולד ב-13 באוגוסט 1966 בירושלים) הוא שחקן תיאטרון, קולנוע וטלוויזיה ישראלי החל משנת 1992, זוכה פרס אופיר לשחקן הקולנוע הטוב ביותר, פרס התיאטרון הישראלי לשחקן הטוב ביותר ופרס רוזנבלום לאמנויות הבמה.

ירון מוטולה

ירון מוטולה (נולד ב-16 ביולי 1970) הוא שחקן, במאי ומחזאי ישראלי.

עינת גלזר-זרחין

עינת גלזר-זרחין (נולדה ב-2 בנובמבר 1963) היא עורכת קולנוע ישראלית. היא הישראלית בעלת שיא הזכיות בפרס אופיר לעריכה הטובה ביותר. זכתה בשבעה פרסים כעורכת עד כה - שיא בקולנוע הישראלי.

פרס אופיר לתסריט המקורי הטוב ביותר

פרס אופיר לתסריט המקורי הטוב ביותר הוא פרס אופיר הניתן מטעם האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה מאז שנת 1990, והוא מייצג את ההכרה שתסריט הסרט היה יוצא מן הכלל. המועמדים והזוכה בקטגוריה זו נבחרים על ידי חברי האקדמיה, וההודעה על הזכייה מתבצעת בטקס פרסי אופיר.

שמי זרחין

שמי (שמעון) זרחין (נולד ב-9 באוגוסט 1961) הוא במאי קולנוע, תסריטאי וסופר ישראלי. זוכה שלושה פרסי אופיר ופרס משרד החינוך והתרבות לקולנוע לשנת 1996.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.