אילן שרון

אילן שרון (נולד ב-1953 בפרדס חנה) הוא ארכאולוג ישראלי ופרופסור מן האוניברסיטה העברית המתמחה בתקופת הברזל ובתרבות הפיניקים. מושבו הוא ע"ש פרופסור נחמן אביגד בקתדרה לארכאולוגיה מקראית. הוריו עלו ארצה מפולין.

את לימודיו האקדמיים החל ב-1979 בלימודי מתמטיקה ומדעי המחשב באוניברסיטה העברית. בשנתו השנייה לתואר הצטרף בנוסף גם ללימודי ארכאולוגיה, בסיומה שקל את המשך דרכו בתחום אולם לבסוף המשיך עד סיום התואר הראשון המשולב. שרון התמחה בארכאולוגיה מקראית וארכאולוגיה קלאסית ובסיומם הרחיב גם את לימודיו לתחום הפרהיסטוריה. לאחר מכן עבד במקביל ללימודי התואר השני שלו ברשות העתיקות כפקח ביחידה שהייתה אמונה על סקר שוקי עתיקות ואיתור זיופים, בין היתר בעיר העתיקה.

את עבודת הדוקטורט שלו סיים ב-1996, וכיום מנהל החפירות מטעם האוניברסיטה העברית בתל דור לצד איילת גלבוע מאוניברסיטת חיפה.

כיהן כסגן דיקן לענייני הוראה בקמפוס הר הצופים עד שנת 2013. בחצי השנה הראשון של 2015 שהה כפרופסור אורח במחלקה לארכאולוגיה של אוניברסיטת בוסטון.

אחיו הוא פרופסור למתמטיקה בקמפוס גבעת רם.

לקריאה נוספת

איילת גלבוע

פרופסור איילת גלבוע (נולדה בחיפה ב-1958) הייתה בעבר ראש החוג לארכאולוגיה באוניברסיטת חיפה.

את תאריה (ראשון, שני ודוקטורט) בארכאולוגיה עשתה באוניברסיטה העברית בירושלים. נושא הדוקטורט היה "החוף הפיניקי הדרומי בתקופת הברזל I-IIA". היא לימדה באוניברסיטה העברית וכיום מלמדת באוניברסיטת חיפה. במשך שנים רבות ערכה את עתיקות ואת פרסומי רשות העתיקות, וכן הייתה עורכת משנה של האנציקלופדיה החדשה לחפירות ארכאולוגיות בארץ ישראל. כיום היא מנהלת את חפירות תל דור יחד עם פרופ' אילן שרון מן האוניברסיטה העברית

השומרון

חבל השומרון (ערבית: السامرة, תעתיק: א-סאמרה) הוא אזור גאוגרפי היסטורי במרכז ארץ ישראל, אשר מהווה חלק משדרת ההר המערבית. האזור נקרא על שם העיר שומרון, בירת ממלכת ישראל בימי אחאב.

חבל השומרון מורכב מהר אפרים והרי בנימין, ושטחו מתחלק לנחלות השבטים בנימין, אפרים ומנשה. בצפון הוא גובל בעמק יזרעאל, במזרח בבקעת הירדן, בדרום ביהודה ובמערב בשרון. רוב השטח הררי והפסגות הגבוהות שבו הן הר בעל חצור, הר עיבל והר גריזים.

רוב האזור הועבר לשליטת הרשות הפלסטינית ובו גם יישובים יהודיים בשליטת מדינת ישראל במשטר המנהל האזרחי. חבל השומרון הוא גם שמו של המחוז בממשל הצבאי, ממלחמת ששת הימים ועד להסכמי אוסלו.

פרעה (בימי משה)

פַּרְעֹה הוא דמות מקראית, מלך מצרים, שמלך בזמן שעבוד בני ישראל במצרים.

האזכור הראשון שלו הוא בתחילת ספר שמות, שם נכתב: "וַיָּקָם מֶלֶךְ-חָדָשׁ עַל-מִצְרָיִם, אֲשֶׁר לֹא-יָדַע אֶת-יוֹסֵף", ועל משמעות פסוק זה מתקיימת מחלוקת בתלמוד בין רב לשמואל, לפי אחד מהם המלך החדש היה "חדש ממש", ולפי השני כוונת הפסוק היא שהמלך לא התחלף, אלא "נתחדשו גזירותיו". בהמשך הספר מסופר בהרחבה על שעבוד בני ישראל במצרים ובתיאור עשרת המכות ויציאת מצרים.

רעמסס השני

רַעְמְסֵס הַשֵׁנִי (1303 לפנה"ס לערך - 1213 לפנה"ס, לפי הכרונולוגיה הנמוכה; 1337 - 1247 לפי הכרונולוגיה הגבוהה) היה פרעה ומלך במצרים בשנים 1213-1279 לפנה"ס, במשך כ-66 שנה. הוא היה המלך השלישי בשושלת ה-19, בנו של הפרעה סתי הראשון. היה נשוי ל-7 נשים מלכותיות והחזיק 200 פילגשים, מהם נולדו לו 96 בנים ו-60 בנות. הוא ידוע גם כאוזימנדיאס (Οσυμανδύας), שם הנובע מתעתיק יווני של שמו המלכותי.פירוש שמו של רעמסס הוא: "האל רע ילד אותו", שמו המלכותי הרשמי היה: ״אוסרמע'תרע סטפנרע״ (במצרית: ״הצדק של האל רע חזק, נבחר האל רע״). כיום מכונה בספרות המחקר ההיסטורי-ארכאולוגי: "רעמסס הגדול" (באנגלית: "Ramses the Great") כדי להבדילו מפרעונים אחרים בעלי השם רעמסס שכוחם הצבאי, אורך שלטונם וגודל ממלכתם היו קטנים בהרבה משלו. הוא נחשב לאחד הפרעונים החזקים והמשפיעים ביותר בהיסטוריה של מצרים. רעמסס השני בנה את פר-רעמסס, עיר בירה חדשה בדלתא של הנילוס שבשיא גדולתה הגיעה ל-300,000 תושבים. הוא בנה מבנים ומונומנטים מפוארים רבים ברחבי הממלכה. בין החשובים שבהן ניתן למנות את מקדש הזיכרון המכונה ה"רעמסאום" במערב תבאי, מקדש האבן באבו סימבל, וקבר אחת מנשותיו הרבות, המלכה נפרטרי בעמק המלכות. לפי עדויות מסוימות, היו לו מעל מאתיים ילדים.

שרון

האם התכוונתם ל...

תל דור

תל דור (בערבית: חרבת אל בורג' ע"ש המצודה ההרוסה בדרום מערב התל) הוא תל קדום המזוהה עם העיר המקראית דור (או דֹּאר).

האתר הארכאולוגי תל דור (חרבת אל בורג'), ממוקם על רכס כורכר בדרום חוף הכרמל, כ-30 ק"מ דרומית לחיפה וכ-12 ק"מ צפונית לקיסריה. שטח התל הוא כ-70 דונם. התל נמצא מצד צפון מערב לקיבוץ נחשולים. באזור התל ישנם שלושה מפרצים שהדרומי והארוך מביניהם תחום על ידי שלושה איים קטנים היוצרים מעין לגונה הנוחה לעגינת ספינות. נתון טבעי זה איפשר ליושבי העיר לבנות בה כשניים או שלושה נמלים ואולי אף מבדוק לספינות. דבר זה הפך את העיר דור לנמל ונקודת סחר חשובה. הזיהוי של תל דור עם העיר העתיקה דור נסמך על מקורות יווניים ולטיניים (כגון אוזביוס) וכן על מפת פויטינגר הממקמים את העיר דור כ-12 ק"מ צפונית לקיסריה. חר' אל בורג' הוא האתר היחידי הגדול מספיק להיות העיר דור.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.