אילינוי

אילינויאנגלית: Illinois להאזנה (מידע • עזרה)) היא מדינה הנמצאת במרכז ארצות הברית. עיר הבירה של אילינוי היא ספרינגפילד, אך המרכז הכלכלי והתרבותי שלה היא העיר שיקגו. אילינוי גובלת בצפון בויסקונסין, בצפון-מזרח בימת מישיגן, במערב באיווה ומיזורי, בדרום בקנטקי ובמזרח באינדיאנה.

שמה של אילינוי גזור משמו של שבט ה"איליניווק" שהתגורר במקום עם הגעת האירופאים לאמריקה. פירוש שם השבט הוא "האנשים". שלושה נשיאי ארצות הברית נבחרו בעת שהתגוררו באילינוי: אברהם לינקולן, יוליסס סימפסון גרנט וברק אובמה. כיום מוקירה המדינה את לינקולן עם הסלוגן הרשמי שלה, "הארץ של לינקולן" (Land of Lincoln).

אילינוי (מדינה)
Illinois
Seal of Illinois
חותם אילינוי
Flag of Illinois
כינוי Land of Lincoln, The Prairie State
מדינה ארצות הברית  ארצות הברית
מושל ג'יי. בי.פריצקר (דמוקרטי)
בירת המדינה ספרינגפילד
העיר הגדולה שיקגו
שפה רשמית אנגלית
תאריך ייסוד 3 בדצמבר 1818
סדר כניסה 21
שטח 149,998 קמ"ר (דירוג: 25)
 ‑ שטח ואחוז מים 6,037 קמ"ר 4.02%
גובה 182 מטרים
 ‑ הנקודה הגבוהה 377 מטרים
 ‑ הנקודה הנמוכה 85 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ במדינה 12,859,995 (נכון ל־2015)
 ‑ צפיפות 86.27 נפש לקמ"ר (דירוג: 12, 2010)
קואורדינטות 40°N 89°W / 40°N 89°W 
אזור זמן UTC -6
www.illinois.gov

היסטוריה

לפני הגילוי האירופאי

קהוקיה היה השבט הילידי המרכזי בתרבות המיסיסיפי הקדם-אירופאית ומרכזו העירוני הגדול ביותר נמצא ליד העיר קולינסוויל באילינוי. חברה זו נעלמה במאה ה-15 מסיבות לא ידועות. הכוח השני בגודלו באזור היה קונפדרצית שבטי האיליניווק, שעל שמה נקראת המדינה. האיליני סבלו במאה ה-17 מתנועת שבטי האירוקווי מערבה בעקבות הגעת האירופאים ליבשת. את מקומם של האיליני באזור תפסו שבטי פוטווטומי, מיאמי והסואוק.

הגילוי האירופאי

Illinois 1718
אילינוי בשנת 1718, אזור המוגדר של היום מודגש. לקוח מ Carte de la Louisiane et du cours du Mississipi של גילאומה דה לאיסלה.[1]

מגלי הארצות הצרפתיים ז'אק מארקט ולואי ז'ולייה חקרו את נהר אילינוי בשנת 1673. ב-1680, הקימו הצרפתים מבצר באזור פאוריה של ימינו. בשנת 1682 הוקם מבצר נוסף בסטארבד רוק, באזור פארק סטארבד רוק של ימינו. היות שהאזור נחקר על ידי הצרפתים, אילינוי הייתה חלק מהאימפריה הצרפתית עד שנת 1763, כאשר השליטה עברה לבריטים. בפועל, ההתיישבות הצרפתית נותרה ולא הגיעו לאזור מתיישבים בריטיים או אמריקאים חדשים מלבד חיילים בריטיים שהוצבו באזור. בשנת 1778 שייך ג'ורג' רוג'רס קלארק את אילינוי לוירג'יניה. בשנת 1783 השטח הוגדר כטריטוריה הצפון מערבית של ארצות הברית.

המאה התשע עשרה

חברת אילינוי-וובאש הייתה הבעלים של מרבית שטחה של אילינוי. טריטוריית אילינוי נוצרה ב-3 בפברואר 1809 כשבירתה קסקסקיה. בשנת 1818 התקבלה אילינוי כמדינה ה-21 בארצות הברית. המדינה החדשה דנה בנושא העבדות ובחרה לשלול אותה בשטחה. הדבר הוביל לנדידה של מהגרים רבים ממדינת קנטקי.

בעקבות מאמציו של נתנאל פופ, נציג אילינוי בקונגרס, הזיז הקונגרס את הגבול הצפוני 66 קילומטרים צפונה. ההחלטה הוסיפה לשטח המדינה 22,000 קמ"ר הכוללים את שיקגו, גלנה ושטח עשיר מאד בעופרת. בשנת 1819 הועברה בירת המדינה לונדליה.

החורף של 18301831 זכה לכינוי "חורף השלג העמוק", לאחר שכמויות גדולות של שלג כיסו את המדינה ומנעו כל תנועה בה במהלך החורף כולו. החורפים בשנים שלאחר מכן היו קשים גם כן וביניהן "החורף הקפוא" בשנת 1836. בחורף זה חזית קרה נעה אל המדינה במהירות וגרמה לקפיאתן של שלוליות ואגמונים תוך דקות. מטיילים רבים מתו מהקור המיידי. החורף הקשה הביאה לפגיעה בגידולים ולמחסור במזון בצפון אילינוי. דרום אילינוי העבירה לצפון משלוחי מזון וזכתה לכינוי "מצרים הקטנה" כאלגוריה לסיפור יוסף ואחיו.[2]

בשנת 1832, נערכה מלחמת בלק הוק בין ארצות הברית לבני שבטי הסאוק, הפוקס והקיקפו בשטחן של אילינוי וויסקונסין של ימינו. השבטים נסוגו לאיווה. בניסיון מאוחר יותר לחזור הם הובסו על ידי כוחות ארצות הברית.

בשנת 1844 בקרתגו נרצח המנהיג המורמוני גוזף סמית', שהקים את העיר המורמונית נאובו. נאובו, שהתחרתה עם שיקגו עד אותה שנה על תואר העיר הגדולה ביותר במדינה, דעכה כמעט לחלוטין לאחר שבעקבות הרצח מרבית תושביה המורמונים בחרו לעזוב את אילינוי ולנדוד מערבה.

בשנת 1847, לאחר מסע שכנוע מטעם הלוביסטית דורותאה דיקס, אילינוי הייתה לאחת המדינות הראשונות שהקימו מערכת טיפול בחולי ונפגעי נפש בפיקוח המדינה.

שיקגו הפכה להיות עיר הנמל העיקרית של האגמים הגדולים והמשיכה לצבור כח עם הקמת תעלת אילינוי ואילינוי בשנת 1848. זמן קצר לאחר מכן היא הפכה אף למרכז תחבורת הרכבות. בשנת 1857 הייתה שיקגו לעיר הגדולה ביותר באילינוי. בשנת 1871 ספגה העיר מכה קשה כאשר שרפה שפרצה בעיר ב-8 באוקטובר שרפה 6 קמ"ר משטחה ובערה במשך שלושה ימים. מבנה האבן היחיד בעיר היה מגדל המים ששרד לימינו וניצב כיום במרכז שדרות אילינוי בסמוך למרכז ג'ון הנקוק. עם התפתחותם של מכרות ומפעלים במדינה הפכה אילינוי להיות גורם חשוב בהתפתחותם של ארגוני עובדים בארצות הברית. שביתת פולמן והפגנת היימרקט השפיעו באופן ניכר על התפתחות תנועת הפועלים האמריקאית.

מלחמת האזרחים

במהלך מלחמת האזרחים האמריקאית, למעלה מרבע מיליון גברים מאילינוי שירתו בצבא האיחוד (הכוח הרביעי בגודלו שנשלח על ידי אחת המדינות החברות באיחוד). מרגע הקריאה לגיוס מאת אברהם לינקולן ועד סוף המלחמה, אימנה מדינת אילינוי 150 גדודי רגלים, שבעה-עשר גדודים רכובים ושני גדודי ארטילריה קלה.[3]

המאה העשרים

במאה העשרים הפכה אילינוי להיות אחת המדינות המובילות בארצות הברית. המדינה המשיכה לקלוט הגירה, בעיקר ממזרח ומדרום אירופה והתיישבות של אוכלוסיות אפרו-אמריקאיות ממיסיסיפי, לואיזיאנה וארקנסו. במהלך המאה עלתה אוכלוסיית אילינוי מ-5 מיליון תושבים ל-12.4 מיליון. מבחינה כלכלית המשיכה צמיחתה של אילינוי לאורך המאה. בשנת 1933 נערכה בשיקגו תערוכת האקספו העולמית. בשנת 1937 נתגלו בארות נפט במחוז מריון ובמחוז קרופורד ובשנת 1939 דורגה אילינוי כמדינה הרביעית בארצות הברית בתפוקת הנפט.

לאחר התפתחות השימוש באנרגיה גרעינית במלחמת העולם השנייה הפעילה המעבדה הלאומית ארגון (Argonne National Laboratory) שליד שיקגו את תחנת הכוח הגרעינית הניסיונית הראשונה לייצור חשמל ב-1957. בשנת 1960, הוקמה תחנת הכוח הגרעינית הפרטית הראשונה "דרזדן 1" במוריס.

שיקגו המשיכה להתפתח כעיר נמל לאחר שבשנת 1959 חיברה תעלת סנט לורנס בין האגמים הגדולים לאוקיינוס האטלנטי. בכך הייתה שיקגו לנקודת המעבר המרכזית בין האוקיינוס לנהר המיסיסיפי. בשנת 1960 פתח ריי קרוק את סניף מקדונלד'ס הראשון בעולם בדה פליינז. כיום האתר המקורי מהווה מוזיאון של החברה כאשר סניף מזון מהיר שלה ניצב מעבר לכביש.

בשנת 1970 אימצה אילינוי את החוקה הרביעית שלה אשר החליפה את החוקה משנת 1870. בשנת 1985 נערך באילינוי מופע פארמאייד הראשון בשמפיין שנועד לסייע לחקלאים אמריקאים.

בשנת 1993 סבלה המדינה משיטפון גדול שנבע מעליית נהר המיסיסיפי על גדותיו. חוות, בתים ועסקים רבים נפגעו מהשיטפון שזכה לשם "השיטפון הגדול".

גאוגרפיה

אילינוי ממוקמת באזור המערב התיכון במרכז ארצות הברית וגובלת בויסקונסין בצפון, בימת מישיגן בצפון מזרח, באינדיאנה במזרח, בקנטקי (בעברו השני של נהר אוהיו) בדרום ובמיזורי ואיווה (בעברו השני של נהר המיסיסיפי) במערב. בגבול הצפון-מזרחי של אילינוי נמצאת ימת אילינוי ובגבול המזרחי אינדיאנה, ממערב לנהר וואבאש. שיקגו, העיר הגדולה באילינוי, היא אחת מהערים הגדולות בארצות הברית והשלישית בכמות האוכלוסייה, ממוקמת דרום-מערבית לימת אילינוי.

ממשל ופוליטיקה

Downtown Springfield
הקפיטול של אילינוי בדאונטאון ספרינגפילד

אילינוי היא רפובליקה ובה שלוש רשויות שלטון: מבצעת - מושל מדינת אילינוי, מחוקקת - המורכבת משני בתים: האספה הלאומית של אילינוי וסנאט אילינוי, ושופטת, בראשה עומד בית המשפט העליון של אילינוי. המדינה מאפשרת התערבות ישירה של האזרחים על ידי יוזמה אזרחית, משאל עם, Recall Election ואישור חוק. בירת המדינה הנוכחית היא ספרינגפילד.

הרשות המבצעת באילינוי מורכבת מהמושל, סגן המושל, התובע הראשי, מזכיר המדינה, שר האוצר, State Controller, State treasurer, Insurance Commissioner, ושר החינוך. כל בעלי התפקידים נבחרים בנפרד לתקופה של ארבע שנים, ויכולים ללא הגבלה. ייתכן מצב בו ברשות המבצעת יושבים נבחרים ממפלגות שונות. הבחירות לתפקידים מתקיימות באותו הזמן.

בבית המחוקקים של אילינוי, האספה הכללית, ישנם 59 חברי סנאט, הנבחרים לתקופה של ארבע שנים, ו-118 חברי בית הנבחרים העומדים לבחירה לתקופה של שנתיים. בחירות נעשות מדי שנתיים, ומחצית מחברי הסנאט מועמדים לבחירה בכל מערכת בחירות. למפלגה הדמוקרטית רוב בשני בתי המחוקקים.

בבית המשפט העליון של אילינוי שבעה שופטים, הממונים על ידי המושל ומאושרים על ידי בית המחוקקים. שיטת המשפט היא שיטת המשפט המקובל האנגלי, אך ישנה השפעה של המשפט האזרחי הספרדי.

אילינוי היא מדינה ליברלית באופייה, ומאז מערכת הבחירות של שנת 1992 היא מצביעה באופן קבוע למפלגה הדמוקרטית. בעבר נחשבה למדינה "מתנדנדת" ובבחירות רבות הצביעה למועמד הרפובליקני, אך בשנים האחרונות נהפכה למדינה "כחולה", כלומר למדינה הנאמנה למפלגה הדמוקרטית בבחירות ארציות. ב-2008 זכה ברק אובמה, בן המדינה ומי שייצג אותה בעת זו בסנאט, ב-61.9% מקולותיה. דרום אילינוי ואזוריה הכפריים הם יותר רפובליקנים, בעוד אזוריה העירוניים, ובפרט העיר שיקגו ופרבריה, הם יותר דמוקרטים.

לאילינוי 20 קולות (אלקטורליים) - 2 סנאטורים ו-18 חברי בית הנבחרים, בבחירות לנשיאות ארצות הברית. רוב ייצוגה של אילינוי בבית הנבחרים של ארצות הברית הוא דמוקרטי. נכון ל-2018, הסנאטורים המייצגים את המדינה הם דיק דרבין ותמי דאקוורת' הדמוקרטיים. מתוך תשעת הסנאטורים האמריקאים אפריקאים ששירתו בסנאט, שלושה מהם הגיעו מאילינוי, בהם הנשיא ברק אובמה, ששירת כסנאטור מטעם המדינה מינואר 2005 ועד נובמבר 2008.

הספרייה הנשיאותית של אברהם לינקולן, שהגיע מאילינוי, ממוקמת בבירה ספרינגפילד. המדינה מוקירה את זכרו עם הסלוגן הרשמי שלה, "הארץ של לינקולן" (Land of Lincoln).

כלכלה

אילינוי נחשבת לאחת המדינות העשירות בארצות הברית, ומובילה בייצור, שירותים וחקלאות. אילינוי היא ארץ חקלאית בעיקרה. אנשיה מגדלים תירס, חיטה, שיבולת שועל, תפוחי אדמה ופולי סויה. בנוסף מגדלים בה חזירים, ואריזת בשר היא אחד העיסוקים החשובים במדינה. בין המחצבים תופס הפחם מקום חשוב ביותר.

דמוגרפיה

קבוצות דתיות באילינוי[4]
נוצרים
פרוטסטנטים אוונגליסטים 20%
פרוטסטנטים אחרים 23%
קתולים 28%
דתות אחרות
יהודים 2%
מוסלמים 1%
בודהיסטים 1%
הינדים 1%
אחר 2%
חסרי סיווג דתי 22%
קבוצות גזעיות באילינוי[5]
לבנים לא-היספאנים 63.7%
היספאנים 15.8%
שחורים 14.5%
אסייתים 4.6%
אמריקאים ילידים 0.3%
מעורב 2.3%
קבוצות מוצא אתני באילינוי[6]
גרמנים 19.5%
אירים 12.4%
פולנים 7.6%
איטלקים 6.2%
אנגלים 6.1%
אמריקאים 4.8%
צרפתים 2.2%
שוודים 2.2%
שפות מדוברות באילינוי[6]
אנגלית 78%
ספרדית 13%
אחר 9%

הערים הגדולות

Illinois population map
מפת צפיפות האוכלוסין של מדינת אילינוי
הערים הגדולות באילינוי (נתוני 2010)[7]
דירוג שם העיר אוכלוסייה חלק ממטרופולין
1 שיקגו 2,695,598 שיקגו-ניפרוויל-אלג'ין
2 אורורה 197,899 שיקגו-ניפרוויל-אלג'ין
3 רוקפורד 152,871 רוקפורד
4 ג'ולייט 147,433 שיקגו-ניפרוויל-אלג'ין
5 ניפרוויל 141,853 שיקגו-ניפרוויל-אלג'ין
6 ספרינגפילד 116,250 ספרינגפילד
7 פאוריה 115,007 פאוריה
8 אלג'ין 108,188 שיקגו-ניפרוויל-אלג'ין
9 ווקיגן 89,078 שיקגו-ניפרוויל-אלג'ין
10 קיקרו 83,891 שיקגו-ניפרוויל-אלג'ין
11 שמפיין 81,055 שמפיין
12 בלומינגטון 76,610 בלומינגטון
13 דקאטור 76,122 דקאטור
14 ארלינגטון הייטס 75,101 שיקגו-ניפרוויל-אלג'ין
15 אוונסטון 74,486 שיקגו-ניפרוויל-אלג'ין
16 שאמבורג 74,227 שיקגו-ניפרוויל-אלג'ין
המטרופולינים הגדולים באילינוי (נתוני 2014)[8]
דירוג שם המטרופולין אוכלוסייה מיקום
1 שיקגו-ניפרוויל-אלג'ין 9,554,598 צפון אילינוי
2 פאוריה 380,040 מרכז אילינוי
3 דבנפורט-מולין-רוק איילנד 383,030 צפון אילינוי
4 רוקפורד 342,411 צפון אילינוי
5 שמפיין 237,252 מרכז אילינוי
6 ספרינגפילד 211,567 מרכז אילינוי
7 בלומינגטון 190,345 מרכז אילינוי
8 קורונדו 126,685 דרום אילינוי
9 דקאטור 108,350 מרכז אילינוי

השכלה

אילינוי היא מקום מושבן של מספר אוניברסיטאות ומעבדות מחקר מהמובילות והטובות בעולם, בהן אוניברסיטת שיקגו, אוניברסיטת נורת'ווסטרן, אוניברסיטת אילינוי באורבנה-שמפיין ופרמילאב. אלה שוכנות במה שמכונה "מסדרון המחקר והפיתוח של אילינוי", ריכוז של גופי מחקר ציבוריים וגופי טכנולוגיה מסחריים, בדומה לעמק הסיליקון שבקליפורניה.

ספורט

United Center 060716
יונייטד סנטר, מגרשן הביתי של הקבוצות שיקגו בולס ושיקגו בלאקהוקס

באילינוי ישנם מספר קבוצות ספורט: שיקגו בולס המשחקת כדורסל בליגת ה-NBA, שיקגו ברס המשחקת פוטבול אמריקאי בליגת ה-NFL, שיקגו קאבס ושיקגו וייט סוקס המשחקות כדור בסיס, שיקגו בלאקהוקס המשחקת הוקי בליגת ה-NHL ושיקגו פייר המשחקת כדורגל בליגת ה-MLS.

סמלי המדינה

סמלי מדינת אילינוי
דגל סמל מוטו כינוי
דגל אילינוי
Flag of Illinois
סמל אילינוי
Seal of Illinois
Flag of Illinois
Seal of Illinois
"מדינה ריבונית, איחוד לאומי"
"State sovereignty, national union"
"מדינת הערבה"
"Prairie State"
עץ פרח ציפור חיה
אלון אלבה
Quercus alba
סיגלית
Viola
קרדינל צפוני
Northern cardinal
אייל פרדי לבן-זנב
White-tailed deer
2014-11-02 12 07 20 White Oak during autumn at the Ewing Presbyterian Church Cemetery in Ewing, New Jersey
Viola reichenbachiana 001
Cardinal
White-tailed deer

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ de L'Isle, Guillaume (1718). "Carte de la Louisiane et du Cours du Mississipi. 1718.". An Exhibition of Maps and Navigational Instruments on View. Tracy W. McGregor Room, Alderman Library: University of Virginia. בדיקה אחרונה ב-25 בינואר 2010.
  2. ^ Duff, Judge Andrew D. Egypt. Republished, Springhouse Magazine, accessed May 1, 2006.
  3. ^ Illinois in the Civil War. Illinois Infantry, Cavalry, and Artillery Units.
  4. ^ "Illinois", Religious Landscape Study, Pew Research Center
  5. ^ "U.S. Census Bureau Data". U.S. Census Bureau. 2010. Retrieved 2011-07-13.
  6. ^ 6.0 6.1 American FactFinder - Results
  7. ^ "Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places: April 1, 2010 to July 1, 2013". census.gov. May 2014. Retrieved June 3, 2014.
  8. ^ "Table 1. Annual Estimates of the Population of Metropolitan and Micropolitan Statistical Areas: April 1, 2010 to July 1, 2014" (CSV). 2014 Population Estimates. United States Census Bureau, Population Division. March 2015. Retrieved March 26, 2015.
אוניברסיטת אילינוי באורבנה-שמפיין

אוניברסיטת אילינוי באורבנה-שמפיין (באנגלית: University of Illinois at Urbana-Champaign) היא אוניברסיטת מחקר ציבורית במדינת אילינוי שבארצות הברית. אוניברסיטה זו היא הקמפוס הוותיק, הגדול והיוקרתי של מערכת האוניברסיטאות של אוניברסיטת אילינוי הכוללת גם את אוניברסיטת אילינוי בשיקגו ואוניברסיטת אילינוי בספרינגפילד. זו האוניברסיטה השנייה בוותק שלה באילינוי.

האוניברסיטה כוללת 17 מכללות המציעות יותר מ-150 תוכניות לימודים. בנוסף, האוניברסיטה מפעילה שלוחה המשרתת 2.7 מיליון נרשמים בשנה במדינת אילינוי וסביבותיה.בשנת 2011, התוכנית לתואר ראשון דורגה במקום ה-47 בקרב האוניברסיטאות בארצות הברית ובמקום ה-15 מבין האוניברסיטאות הציבוריות בארצות הברית על ידי U.S. News & World Report. לפי הדירוג האקדמי של האוניברסיטאות בעולם, אוניברסיטת אילינוי באורבנה-שמפיין מדורגת במקום ה-25 מתוך כ-1,000 מוסדות השכלה בינלאומיים מוכרים האוניברסיטה מציעה תוכניות הנדסה, מדעי המחשב וחשבונאות המדורגות בין הגבוהות בארצות הברית.

מספר הנרשמים בסתיו 2007 היה 42,326 סטודנטים, מתוכם סטודנטים מכל 50 המדינות בארצות הברית ומ-127 מדינות בעולם. מתוכם 30,895 נרשמו ללימודי תואר ראשון ו-11,431 היו בוגרי תואר ראשון שנרשמו ללימודי המשך. נתון זה העמיד את אוניברסיטת אילינוי במקום העשירי ברשימת האוניברסיטאות הגדולות בארצות הברית לפי מספר נרשמים לתואר ראשון.הקמפוס האוניברסיטאי כולל למעלה מ-286 מבנים בשטח מוניצפאלי של 6 קמ"ר של שתי הערים אורבנה ושמפיין. התקציב השנתי של האוניברסיטה עומד על 1.5 מיליארד דולר.

האוניברסיטה מקיימת תוכניות חילופי סטודנטים עם אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה העברית והטכניון.

אוניברסיטת נורת'ווסטרן

אוניברסיטת נורת'ווסטרן (באנגלית: Northwestern University) היא אוניברסיטת מחקר פרטית שהקמפוס הראשי שלה נמצא באוונסטון, אילינוי, והקמפוס המשני הוא במרכז העיר שיקגו.

הקמפוס העיקרי של נורת'ווסטרן משתרע על שטח של 960 דונם, מרביתו לאורך חופה של ימת מישיגן. אחדים מבתי הספר המקצועיים של נורת'ווסטרן, כמו בית הספר למשפטים, בית הספר על שם פיינברג לרפואה, וחלקים מבית ספר קלוג למנהל עסקים, נמצאים בשכונת סטריטרוויל קרוב למרכזה של העיר שיקגו.

האוניברסיטה הוקמה ב-1851 על מנת לשרת את הטריטוריות הצפון מערביות של ארצות הברית. שטח של 379 אקרים לאורך ימת מישיגן, כ-20 ק"מ צפונית לשיקגו, הוקצה לקמפוס החדש. ב-1857 הופרד חלק מהעיירה הסמוכה רידג'וויל לבקשת מייסדי האוניברסיטה, והוגדר מחדש בשם אוונסטון, על שם אחד מהמייסדים הבולטים של האוניברסיטה, ג'ון אוונס, שהיה איש עסקים ומושל טריטוריית קולורדו בין השנים 1852 ו-1865.

כיום מאורגנת האוניברסיטה באחד עשר בתי ספר וקולג'ים המעניקים תארים ראשונים, מתקדמים ומקצועיים. בתי הספר המקצועיים של נורת'ווסטרן, וכן התוכניות לעיתונאות, לתיאטרון, להנדסת תעשייה וניהול, ולהנדסת חומרים מדורגים באופן היסטורי או מוכרים באופן אחר כבין הטובים בתחומם בארצות הברית.

ב-2006 נרשמו לאוניברסיטה כ-8,000 סטודנטים לתארים ראשונים ו-7,200 לתארים מתקדמים.

נורת'ווסטרן מתחרה בליגה הגבוהה (Division I) של NCAA, והיא בין החברות המייסדות של ה-Big Ten Conference, שהיא התאחדות הספורט הוותיקה ביותר של הקולג'ים.

נכון לשנת 2014, לפי דירוג Times Higher Education, הדירוג הכולל של אוניברסיטת נורת'ווסטרן בעולם הוא 19. האוניברסיטה מדורגת במקום 15 במדעי החברה ומקום 26 במדעים מדויקים.

אוניברסיטת שיקגו

אוניברסיטת שיקגו (באנגלית: University of Chicago) היא אוניברסיטה פרטית בשיקגו, אילינוי שבארצות הברית. היא נוסדה בשנת 1890 על ידי איל הנפט ג'ון ד. רוקפלר, ומדורגת כאחת האוניברסיטאות היוקרתיות והטובות בעולם בעשירייה הראשונה.

בין בוגרי וחוקרי האוניברסיטה נמנים 97 זוכי פרסי נובל.במהלך המאה ה-20 קמו באוניברסיטה מספר תנועות אקדמיות רבות-השפעה, כגון אסכולת שיקגו בסוציולוגיה, אסכולת שיקגו באדריכלות, אסכולת שיקגו בספרות ואסכולת שיקגו בכלכלה ואסכולת הניתוח הכלכלי למשפט.

ברק אובמה

ברק חוסיין אובמה השני (באנגלית: Barack Hussein Obama II (מידע • עזרה); נולד ב-4 באוגוסט 1961) הוא פוליטיקאי אמריקאי שכיהן כנשיאה ה-44 של ארצות הברית, בשנים 2009–2017. אובמה הוא האפרו-אמריקאי היחיד שכיהן בתפקיד זה. הוא חבר המפלגה הדמוקרטית ולפני בחירתו לנשיא כיהן בסנאט של ארצות הברית מטעם מדינת אילינוי, מינואר 2005 ועד נובמבר 2008.

בתוך 9 חודשים בלבד מתחילת כהונתו הראשונה כנשיא ארצות הברית, הוענק לאובמה פרס נובל לשלום על "מאמציו יוצאי הדופן לחיזוק הדיפלומטיה הבינלאומית ושיתוף הפעולה בין עמים". הענקת הפרס זכתה לביקורות נוקבות, בטענה שהייתה מוקדמת מדי, לא ראויה, נובעת ממניעים פוליטיים, ועוד בטרם הספיק אובמה לקיים את ההישגים שעליהם זכה בפרס. אובמה עצמו אמר שהוא מופתע מהזכייה, ושהוא לא מחשיב את עצמו כמועמד ראוי לפרס; למרות זאת, הוא הסכים לקבל אותו.

ג'ון ברדין

ג'ון ברדין (באנגלית: John Bardeen‏; 23 במאי 1908 - 30 בינואר 1991) היה פיזיקאי אמריקאי, וחתן שני פרסי נובל בפיזיקה, לשנים 1956 ו-1972.

המערב התיכון

המערב התיכון (באנגלית: Midwest) הוא אחד מארבעת אזורי מפקד האוכלוסין של ארצות הברית והוא כולל את המדינות:

אוהיו

איווה

אילינוי

אינדיאנה

דקוטה הצפונית

דקוטה הדרומית

ויסקונסין

מיזורי

מינסוטה

מישיגן

נברסקה

קנזסשיקגו היא העיר הגדולה ביותר במערב התיכון ואחריה דטרויט. ערים גדולות נוספות הן סנט לואיס, קנזס סיטי, קולומבוס, אינדיאנפוליס, ממפיס ומילווקי.

סו סנט מרי, שבמישיגן היא העיר העתיקה ביותר באזור והוקמה בשנת 1668 על ידי מיסיונרים צרפתים.

הרברט סיימון

הרברט אלכסנדר סיימון (באנגלית: Herbert Alexander Simon; ‏15 ביוני 1916 - 9 בפברואר 2001) היה חוקר יהודי-אמריקאי בולט בתחומי הפסיכולוגיה, הכלכלה והניהול, מדעי המחשב ופילוסופיה של המדע. שירת כחבר סגל אוניברסיטת קרנגי מלון משנת 1949. ב-1959 נבחר לעמית באקדמיה האמריקאית לאמנויות ולמדעים; ב-1967 נבחר לחבר באקדמיה הלאומית למדעים (ארצות הברית), ב-1975 זכה בפרס טיורינג וב-1978 זכה בפרס נובל לכלכלה על מחקרו הייחודי בתחום הכלכלה ההתנהגותית ותהליך קבלת ההחלטות של גופים עסקיים. ב-1986 זכה במדליה הלאומית למדעים בתחומי מדעי החברה וההתנהגות, וב-1993 בפרס מפעל חיים מטעם האגודה האמריקנית לפסיכולוגיה.

ימת מישיגן

ימת מישיגן (באנגלית: Lake Michigan) היא אחת מחמש הימות הגדולות באמריקה הצפונית והאגם השישי בגודלו בתבל.

ימת מישיגן היא הימה היחידה מתוך חמש הימות הגדולות של המערב התיכון הנמצאת כולה בתחומי ארצות הברית, וסביבה המדינות אילינוי, מישיגן, ויסקונסין ואינדיאנה. בחופיה הדרומיים מצויות הערים שיקגו ומילווקי. פרבריה של שיקגו תופסים את כל רצועות החוף של אילינוי ואינדיאנה וחלק מרצועת החוף של ויסקונסין, עד לפרבריה של מילווקי. חופי הימה נמוכים ויש בה דגה רבה. היא מחוברת באמצעות מצר מקינק (Mackinac) אל ימת יורון.

בדצמבר 2013 קפא חלק ניכר מימת מישיגן, הרבה מעבר למצב הרגיל בתקופה זו בשנים קודמות. מעטה הקרח המוקדם הביא לביטול החגיגות המתוכננות לשנה החדשה. קפיאת נהר סנט מרי מעלה חשש לשיבוש בפעולת תחנות הכוח, שלא יקבלו את הפחם הדרוש להפעלתן.

לאון לדרמן

לאון מקס לדרמן (באנגלית: Leon Max Lederman;‏ 15 ביולי 1922 - 3 באוקטובר 2018) היה פיזיקאי אמריקאי-יהודי. חתן פרס נובל לפיזיקה בשנת 1988 יחד עם מלווין שוורץ וג'ק שטיינברגר.

מיזורי

מיזורי (באנגלית: Missouri להאזנה (מידע • עזרה)) היא מדינה בארצות הברית. במקור חלק משטח שארצות הברית רכשה מצרפת במסגרת רכישת לואיזיאנה ב-1803.

במלחמת האזרחים האמריקנית היא הייתה בין מדינות האיחוד, אך המשיכה להתיר עבדות.

מיזורי גובלת בשמונה מדינות אחרות, ולצד מדינת טנסי, גובלות שתיהן במספר הרב ביותר של מדינות.

מיסיסיפי (נהר)

נהר מיסיסיפי (באנגלית: Mississippi River) הוא הנהר השני באורכו בארצות הברית לאחר נהר המיזורי. אורכו הוא 3,734 ק"מ. נהר מיסיסיפי, כולל יובלו הראשי, נהר מיזורי, הוא הנהר הרביעי באורכו בעולם, לאחר הנילוס, האמזונאס, ויאנגצה. אורכם המשותף של המיסיסיפי והיובל העיקרי שלו, מיזורי, הוא 6,027 ק"מ. שטח אגן הניקוז הכולל שלו הוא 2,979,000 קמ"ר וספיקתו 16,800 מ"ק לשנייה.

השם "מיסיסיפי" מקורו בשם האינדיאני "מסיפי", שמשמעותו "נהר גדול".

נקודת המוצא של המיסיסיפי נמצאת באגם איטסקה בצפון מינסוטה. בדרכו הוא חוצה 10 מדינות בארצות הברית – מינסוטה, ויסקונסין, איווה, אילינוי, מיזורי, קנטקי, טנסי, ארקנסו, מיסיסיפי ולואיזיאנה – שם הוא נשפך לים במפרץ מקסיקו.

לנהר שתי עונות שיא:

הראשונה, בין דצמבר לינואר (בחורף) - גשמים היורדים בהרי הרוקי והאפלצ'ים, שיא קטן.

השנייה, מאפריל עד מאי (באביב) - הפשרת שלגים, לאורך הנהר הוקמו סוללות עפר מחוזקות בטבעות בטון גבוהות כדי למנוע הצפות ופגיעות בנהר.דלתת המיסיסיפי, מהדלתות הגדולות בעולם, נוצרה כתוצאה מהכבדת סחף במשך אלפי שנים.

האוכלוסייה היושבת בדלתה נמצאת על סוללות מלאכותיות הבנויות עפר ובטון, והעיר ניו אורלינס בנויה על סוללה טבעית.

מרבית הדלתה אינה מיושבת בגלל ביצות, והמאבק בטבע הוא על ידי בנית תעלות לניקוז, על מנת שאפשר יהיה להביא סירות ולעבד את האדמה.

סלבדור לוריא

סלבדור אדוארד לוריא (באנגלית: Salvador Edward Luria; ‏13 באוגוסט 1912 – 6 בפברואר 1991) היה מיקרוביולוג אמריקאי ממוצא יהודי-איטלקי, חתן פרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה לשנת 1969 על מחקריו פורצי הדרך בביולוגיה מולקולרית על הבקטריופאג'ים.

סנט לואיס

סנט לואיס (באנגלית St. Louis או Saint Louis), היא עיר במדינת מיזורי בארצות הברית השוכנת על גדת נהר המיסיסיפי. העיר נמצאת במזרח המדינה בגבול מדינת אילינוי, מערבית לנהר המיסיסיפי, והיא העיר השנייה בגודלה במדינה אחרי קנזס סיטי והעשירית בגודל אוכלוסייתה בכל המערב התיכון של ארצות הברית.

סנט לואיס היא עיר עצמאית, שאינה משויכת למחוז כלשהו, להבדיל ממחוז סנט לואיס המקיף אותה ממערב. העיר קרויה על שם לואי התשיעי "הקדוש", מלך צרפת במאה השלוש עשרה. לעיר כמה כינויים, שהבולטים בהם הם "השער למערב" ו"עיר הבייסבול".

ספרינגפילד (אילינוי)

ספרינגפילד (באנגלית: Springfield) היא עיר הבירה של מדינת אילינוי שבארצות הברית, וכן מושב המחוז של מחוז סאנגמון.

פול לוטרבור

פול כריסטיאן לוטרבור (באנגלית: Paul Christian Lauterbur;‏ 6 במאי 1929 - 27 במרץ 2007) היה כימאי אמריקאי שקבל יחד עם פיטר מנספילד פרס נובל לפיזיולוגיה ורפואה בשנת 2003 על עבודתם בפיתוח "דימות תהודה מגנטית" (MRI).

פולנים

פולנים (בפולנית: Polacy - שם ברבים: פולאצי, ביחיד זכר: Polak, ביחיד נקבה: Polka) הם עם וקבוצה אתנית סלאבית מערבית (לפי שפתה) שמולדתה היא פולין. מספר בני העם הפולני בפולין הוא 37,310,000 מתוך אוכלוסייה של 38,538,000 תושבי המדינה (לפי המפקד ב-2011).

המושג מתייחס גם לכל אזרחי פולין, ללא הבדל מוצא אתני, כפי שנקבע בפתיח לחוקת רפובליקת פולין. המוצא האתני נחשב לעניין פרטי של כל אזרח.

בשנת 2002 מנה מפקד האוכלוסין בקרב תושבי פולין כ-253,300 בני "מיעוטים לאומיים" ו"אתניים". עם "המיעוטים הלאומיים" נמנים 147,094 גרמנים, 47,640 בלרוסים, 27,172 אוקראינים, 12,731 צוענים (בני רומה), וכן ליטאים, רוסים, סלובקים, יהודים, צ'כים וארמנים. הממשלה הפולנית מכירה רשמית כ"מיעוטים אתניים" בצוענים, למקה טטרים, והקראים.בגבולותיה הנוכחיים של פולין כלולים כמה אזורים היסטוריים המאוכלסים כעת בפולנים: ויילקופולסקה (פולין גדול), מאלופולסקה (פולין קטן), מזוביה (בפולנית - מזובשה), שלזיה (בפולנית: שלונסק), פומרניה (בפולנית: פומוז'ה), קויאבה (בפולנית: קויאבי), וארמייה, מזוריה ופודלסיה (בפולנית: פודלאשה).

לעם הפולני פזורה גדולה באירופה. חלק מהפולנים בחו"ל מתגוררים באזורים שהשתייכו בעבר למדינה הפולנית בשלביה ההיסטוריים - באזורים שכנים בבלארוס, בליטא, באוקראינה, ברוסיה, ובצ'כיה, וחלקם הם מהגרים שהתיישבו בארצות השונות - כולל הארצות הנזכרות לעיל, גרמניה, אוסטריה, צרפת, בלגיה, בריטניה, לטביה, רומניה, אמריקה הצפונית, אמריקה הלטינית ואוסטרליה.

בשנת 1960 כללה העיר שיקגו, אילינוי שבארצות הברית את הקיבוץ הגדול ביותר של פולנים אחרי ורשה. בשנת 2012 נראה שניו יורק תפסה את המקום השני אחרי ורשה, עם 55,581 מהגרים מפולין, ו-163,269 אמריקאים ממוצא פולני. בשיקגו נספרו 45,959 מהגרים פולנים ו-126,346 אמריקאים ממוצא פולני. בימינו הריכוז העירוני הגדול ביותר של פולנים נמצא במטרופולין השלזי שבמרכזו העיר קטוביץ, עם 7 מיליון תושבים. פסטיבלים פולנים מתקיימים בערים בחו"ל בעלי ריכוז של תושבים פולנים כגון מילווקי, ויסקונסין, שיקגו, אילינוי ומלבורן באוסטרליה.בסביבות שנת אלף שבט הפולאנים המערביים מוויילקופולסקה, שחי באזורים סביב גייץ', גנייזנו ופוזנאן הצליח לאחד סביבו שבטים לכיים נוספים תחת משפחת פיאסט ועל ידי כך והקימו את המדינה הפולנית הראשונה.

הפולנים כקבוצה אתנית מדברים את השפה הפולנית מקרב שפות הלכיות המערב סלאביות. רוב רובם משתייכים לדת הנוצרית הרומית-קתולית (95% מאזרחי פולין), ומיעוט מתוכם הם נוצרים פרוטסטנטים ונוצרים אורתודוקסים. בנוסף חיים בפולין יהודים, כעת בני מיעוט קטן ושהיוו לפני השואה מיעוט גדול, והטטרים-ליפקה שהם מוסלמים סונים. בפתיח חוקת פולין מצוינת אסירות התודה של הפולנים להישגי אבותיהם, ולמורשת הנוצרית שלהם. לפולין יש הסכם מיוחד המסדר את היחסים בין המדינה לכס הקדוש ברומא העומד בראשות הכנסייה הרומית-קתולית.

רוברט הולי

רוברט ויליאם הולי (אנגלית: Robert William Holley‏; 28 בינואר 1922 – 11 בפברואר 1993) היה ביוכימאי אמריקאי, חתן פרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה לשנת 1968.

הולי נולד באורבנה, אילינוי שבארצות הברית וסיים את לימודיו התיכוניים בעיר בשנת 1938. הוא למד כימיה באוניברסיטת אילינוי באורבנה-שמפיין, סיים את לימודיו ב-1942 ולאחר מכן החל את לימודי הדוקטורט שלו בכימיה אורגנית באוניברסיטת קורנל, וסיים אותם בשנת 1947.

הולי נשאר באוניברסיטת קורנל גם לאחר קבלת הדוקטורט, והחל לשמש שם כעוזר פרופסור לכימיה אורגנית ב-1948. בשנת 1962 מונה לפרופסור לביוכימיה.

ב-1968 זכה בפרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה, יחד עם הר גובינד קוראנה ומרשל וורן נירנברג, על תיאור הקוד הגנטי וביטויו בסינתזה של חלבון.

נפטר בקליפורניה ב-11 בפברואר 1993.

רוברט שריפר

ג'ון רוברט שריפר (באנגלית: John Robert Schrieffer‏; 31 במאי 1931 – 27 ביולי 2019) היה פיזיקאי אמריקאי, חתן פרס נובל לפיזיקה לשנת 1972.

שיקגו

שיקגו (באנגלית: Chicago להאזנה (מידע • עזרה)) היא העיר הגדולה ביותר במדינת אילינוי והשלישית בגודלה בארצות הברית. העיר היא מושב המחוז של מחוז קוק. נכון לשנת 2012, חיים בעיר כ-2.7 מיליון תושבים. המטרופולין של שיקגו (המכונה גם שיקגולנד), מתפרסת על פני שבעה מחוזות של אילינוי כמו גם על פני מחוז אחד של אינדיאנה ומחוז אחד של ויסקונסין. מטרופולין זו נחשבת לשלישית בגודלה בארצות הברית כולה ונכון לשנת 2012, חיים בה מעל ל-9.4 מיליון תושבים. שיקגו ממוקמת על גדת ימת מישיגן ומשמשת מרכז אקדמי, תחבורתי, תעשייתי, תרבותי ומסחרי חשוב.

מדינות וטריטוריות ארצות הברית
מדינות אוהיואוקלהומהאורגוןאיווהאיידהו • אילינוי • אינדיאנהאלבמהאלסקהאריזונהארקנסוג'ורג'יהדלאוורדקוטה הדרומיתדקוטה הצפוניתהוואיוושינגטוןויומינגויסקונסיןוירג'יניהוירג'יניה המערביתורמונטטנסיטקססיוטהלואיזיאנהמונטנהמיזורימייןמינסוטהמיסיסיפימישיגןמסצ'וסטסמרילנדנבדהנברסקהניו ג'רזיניו המפשיירניו יורקניו מקסיקופלורידהפנסילבניהקולורדוקונטיקטקליפורניהקנזסקנטקיקרוליינה הדרומיתקרוליינה הצפוניתרוד איילנד מפת מדינות ארצות הברית
מחוז פדרלי מחוז קולומביה
אזורים מבודדים סמואה האמריקניתהאי בייקרגואםהאי האולנדהאי ג'רביזאטול ג'ונסטוןשונית קינגמןאטול מידווייהאי נבאסהאיי מריאנה הצפונייםאטול פאלמירהפוארטו ריקואיי הבתולה של ארצות הבריתהאי וייק

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.