איי בהאמה

קהיליית איי בהאמהאנגלית: Commonwealth of The Bahamas) היא מדינה עצמאית דוברת אנגלית באיים הקריביים. איי הבהאמה הם ארכיפלג בן 700 איים באוקיינוס האטלנטי, מזרחית לפלורידה שבארצות הברית, צפונית לקובה ולשאר האיים הקריביים.

קהיליית איי בהאמה
Commonwealth of The Bahamas
Flag of the Bahamas Coat of arms of the Bahamas
דגל סמל

לחצו כדי להקטין חזרה

אנטארקטיקהאיי ג'ורג'יה הדרומית ואיי סנדוויץ' הדרומייםצ'ילהאורוגוואיארגנטינהפרגוואיפרובוליביהברזילאקוודוראיי פוקלנדפנמהונצואלהגיאנהסורינאםקולומביהטרינידד וטובגוגיאנה הצרפתיתאיי ABCקוסטה ריקההונדורסאל סלוודורגואטמלהבליזמקסיקוג'מייקהקובההאיטיהרפובליקה הדומיניקניתאיי בהאמהניקרגואהארצות הבריתקנדההאנטילים הקטניםפוארטו ריקואיי טרקס וקייקוסאיי קיימןברמודהסן פייר ומיקלוןגרינלנדרוסיהאיסלנדנורווגיהאירלנדהממלכה המאוחדתגרמניהדנמרקבלגיהצרפתספרדפורטוגלהאיים הקנרייםמרוקולובכף ורדהמאוריטניהמאליבורקינה פאסוחוף השנהבגאנהליבריהסיירה לאוןגינאהגינאה ביסאוגמביהסנגלתוניסיהניז'רשווייץאיטליהThe Bahamas on the globe (Americas centered).svg
מוטו לאומי קדימה למעלה הלאה יחדיו
המנון לאומי המשיכי לצעוד, ארץ הבהאמה
יבשת אמריקה הצפונית, האיים הקאריביים
שפה רשמית אנגלית
עיר בירה
(והעיר הגדולה ביותר)
נסאו
24°4′N 77°20′W / 24.067°N 77.333°W
משטר דמוקרטיה פרלמנטרית
ראש המדינה
- מלכה
- מושלת כללית
- ראש ממשלה
מלכה
אליזבת השנייה
מרגריט פינדלינג
יוברט מיניס
הקמה
- עצמאות

- תאריך

מהממלכה המאוחדת
10 ביולי 1973
ישות קודמת הממלכה המאוחדת האימפריה הבריטית
שטח[1]
- דירוג עולמי
- אחוז שטח המים
13,880 קמ"ר 
161 בעולם
28%
אוכלוסייה[2]
(הערכה ליולי 2018)

- דירוג עולמי של אוכלוסייה
- צפיפות
- דירוג עולמי של צפיפות

332,634 נפש 
178 בעולם
23.96 נפש לקמ"ר
186 בעולם
תמ"ג (PPP)[3]
(הערכה לשנת 2017)

- דירוג עולמי
- תמ"ג לנפש
- דירוג עולמי לנפש

12,060 מיליון $ 
156 בעולם
36,256 $
52 בעולם
מדד הפיתוח האנושי[4]
(2017)

- דירוג עולמי

0.807 
54 בעולם
מטבע דולר בהאמי ‏ (BSD)
אזור זמן UTC -5
סיומת אינטרנט .bs
קידומת בינלאומית 1-242
CIA map of the Bahamas
מפת איי הבהאמה

היסטוריה

עד העת החדשה חיו באיים אינדיאנים בני שבט אראוואק. בשנת 1492 היה סן סלוודור לאי הראשון שכריסטופר קולומבוס הגיע אליו במסעו הראשון לעולם החדש. כיוון שלא מצאו שם אוצרות טבע או אדמה פורייה, הספרדים לא התיישבו באיים, אך העבירו 40,000 מתושביהם האינדיאנים לעבודה באיים אחרים.

מסוף המאה ה-15 ועד למאה ה-17 שלטה ספרד באיי בהאמה. במאה ה-18, מתיישבים בניו אינגלנד שהיו נאמנים לבריטניה עזבו את ניו אינגלנד בשל התגברות הרגשות האנטי-בריטיים במקום, ועברו לאיים. בשל המספר הגדול של מתיישבים בריטיים ברחבי האיים, הבעלות על האיים הועברה מספרד לידי בריטניה, ואיי הבהאמה הוכרזו כקולוניה בריטית ב-1783. באותה תקופה שימשו איים רבים בבהאמה כבסיס לשודדי ים.

בשנת 1964 קיבלו האיים ממשל עצמי וב-1973 הצביעו תושבי בהאמה במשאל עם לטובת עצמאות מבריטניה. מאז קבלת העצמאות משגשגים איי הבהאמה בעיקר בזכות תעשיית תיירות מפותחת, והיותם מרכז לבנקאות בינלאומית וניהול השקעות.

פוליטיקה

לאחר שקיבלו עצמאות נותרו איי הבהאמה חלק מחבר העמים הבריטי, ומלכת אנגליה אליזבת השנייה היא ראש המדינה. נציג המלכה באיים הוא המושל הכללי של בהאמה (Governor General of the Bahamas), שממונה על-ידה. בראש ממשלת הבהאמה עומד ראש הממשלה, שהוא בדרך-כלל ראש המפלגה שזכתה בבחירות לפרלמנט. הפרלמנט מחולק לשני בתים, הסנאט (ובו 16 חברים) ובית האספה (40 חברים). בחירות נערכות מדי 5 שנים.

בבחירות שנערכו בשנת 2017 מפלגת השלטון של פרי כריסטי נחלה מפלה ואיבדה 25 מ-29 מושבים שהיו לה. מפלגת האופוזיציה זכתה ברוב הקולות והרכיבה את הממשלה החדשה.

צבא

כוחות ההגנה המלכותיים של בהאמה (RBDF) הוא למעשה הצי הימי של איי בהאמה, מאחר שלאיי בהאמה אין צבא ואין חיל אוויר. לפי חוק הביטחון, התפקידים של כוחות ההגנה המלכותיים של בהאמה הם להגן על המדינה, לשמור על שלמותה הטריטוריאלית, לסייר במימיה, לסייע בשעות אסון, לשמור על הסדר בשיתוף עם רשויות אכיפת החוק של בהאמה, ולבצע כל חובה נוספת שנקבעה על ידי המועצה לביטחון לאומי של איי בהאמה.

כלכלה

בהאמה היא מדינה מתפתחת ויציבה עם כלכלה המבוססת על תיירות, אשר לבדה מהווה יותר מ-60% מהתוצר המקומי הגולמי ואחראית, ישירות או בעקיפין, לתעסוקתם של יותר ממחצית העובדים בארכיפלג. גידול יציב בתיירות נכנסת ופריחה בבניית בתי מלון, אתרי נופש ומבני מגורים חדשים הובילו לגידול נאה בתמ"ג בשנים האחרונות. עוד ענפים חשובים, שפותחו במחצית השנייה של המאה ה-20, הם בנקאות ורישום אוניות סוחר.

התעשייה והחקלאות מצומצמות ותרומתן לכלכלה מעטה יחסית, למרות ניסיונות ממשלתיים לעודד תחומים אלה. התקווה העיקרית להמשך הצמיחה הכלכלית בעתיד הקרוב נשענת ברובה על ההון מענף התיירות, התלוי בצמיחה בארצות הברית, ממנה מגיעים מרבית התיירים.

גאוגרפיה

איי בהאמה נמצאים מצפון לים הקריבי, מול חופה הדרום-מזרחי של פלורידה, מצפון לקובה והאיטי. באיי בהאמה כ-700 איים וכ-1000 שוניות, אך רק 22 מהם מיושבים. האי הגדול ביותר בבהאמה מבחינת שטח הוא אנדרוס שבמערב. עיר הבירה נסאו שוכנת על האי ניו פרובידנס, מזרחית לאנדרוס; על אי זה שוכנים כשני שלישים מכלל אוכלוסיית הבהאמה. איים חשובים אחרים הם גרנד בהאמה, שבו שוכנת העיר השנייה בגודלה של בהאמה, אחרי נסאו – פריפורט, בצפון ואינגואה בדרום.

מרבית האיים הם תצורות אלמוגים, ולפיכך הם שטוחים יחסית עם מספר גבעות נמוכות ועגולות. הגבוהה שבגבעות אלה היא אלברינה שעל האי קאט, וגובהה 63 מטר. 16% משטח האיים מיוער.

אקלים

האקלים באיי הבהאמה הוא סובטרופי עד טרופי, והוא ממותן באופן ניכר בשל זרם הגולף, בעיקר בחורף. צירוף זה הופך למסוכן מאוד לעיתים קרובות בקיץ ובסתיו, אז חולפות סופות הוריקן באיים או סמוך להם. ההוריקן "אנדרו" פגע באיים הצפוניים בשנת 1992, וההוריקן "פלויד" פגע במרבית האיים ב-1999.

בשנת 2019 הכה ההוריקן דוריאן באיי בהאמה וגרם לנזק, הצפות, אבידות בנפש, אלפי נעדרים, והרס רב. שווי הנזק מוערך, באופן ראשוני בלבד, ב-7 מיליארד דולר.[5]

דמוגרפיה

מרבית אוכלוסיית איי הבהאמה שחורה (85%), צאצאים לעבדים שהובאו מאפריקה מאז המאה ה-16. בין המיעוט הלבן נמנים צאצאים של נאמני בריטניה שנמלטו מהמושבות האמריקאיות בעת מלחמת העצמאות האמריקאית. השפה הרשמית היא אנגלית, וכל האוכלוסייה דוברת שפה זו -- אם כי רבים מדברים בניב קראולי (מעורבת) של השפה.

אוכלוסיית בהאמה דתית מאוד, ובמדינה זו יש יותר בתי-תפילה לנפש מבכל מקום אחר בעולם. הדת העיקרית היא נצרות (95% מתושבי בהאמה הם נוצרים). הזרם העיקרי הוא הבאפטיזם (כשליש), ולאחריו הכנסייה האנגליקנית והכנסייה הקתולית. כן בבהאמה קיים בית כנסת אחד - בית הכנסת לואיס דה טורס.

תושבים רבים, בעיקר באיים הדרומיים והמזרחיים, מאמינים באוביאה (Obeah), דת ספירטואליסטית הדומה לוודו. במקרים רבים נוצרים מוסיפים אמונות ומנהגים מדת האוביאה לאמונתם הנוצרית. לעומתם, רבים מהתושבים הלבנים באיים ומתושבי הערים נמנעים ומתרחקים מאוביאה.

תרבות

התרבות בבהאמה היא תערובת של תרבות אפריקאית, אירופאית, וילידית. נראה כי ה"ייצוא" המוכר ביותר של תרבות זו הוא המוזיקה הקצבית הקרויה "גנקנו".

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ דירוג שטח - מתוך ספר העובדות העולמי של ה-CIA, כפי שפורסם ב-15 במרץ 2018
  2. ^ דירוג אוכלוסייה - מתוך ספר העובדות העולמי של ה-CIA, כפי שפורסם ב-15 במרץ 2019
  3. ^ דירוג תמ"ג - מתוך ספר העובדות העולמי של ה-CIA, כפי שפורסם ב-15 במרץ 2019
  4. ^ מדד הפיתוח האנושי לשנת 2017 בדו"ח של אתר מינהל הפיתוח (UNDP) של האומות המאוחדות, שפורסם בספטמבר 2018
  5. ^ הצפות בארה"ב, אלפי נעדרים ומעשי ביזה בבהאמה, באתר ynet, 6 בספטמבר 2019
10 ביולי

10 ביולי הוא היום ה-191 בשנה, (192 בשנה מעוברת) בשבוע ה-28 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 174 ימים.

אדוארד השמיני, מלך הממלכה המאוחדת

אדוארד השמיני (באנגלית: Edward VIII, שמו המלא: אדוארד אלברט כריסטיאן ג'ורג' אנדרו פטריק דייוויד וינדזור; 23 ביוני 1894 - 28 במאי 1972) היה מלך הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה, אירלנד ושטחי חסותה וקיסר הודו מ־20 בינואר 1936 ועד להתפטרותו ב־11 בדצמבר 1936.

אדוארד זיעזע את בריטניה כולה כשהודיע על ויתורו על כס המלכות לאור רצונו להתחתן עם אהובתו האמריקאית ווליס סימפסון, שהייתה גרושה ובשל כך נישואיהם נמנעו על פי החלטת הממשלה הבריטית, אליה מחויב המלך. לאחר ויתורו על הכתר, קיבל אדוארד את התואר הוד מעלתו המלכותי דוכס וינדזור, שהיה תואר סמלי בלבד. בני הזוג עברו לצרפת, שם נישאו, ולאחר מכן חיו בארצות הברית ובצרפת. בשנות מלחמת העולם השנייה שירת אדוארד כמושל הבריטי של איי בהאמה.

איי בהאמה במשחקים האולימפיים

איי בהאמה השתתפה לראשונה במשחקים האולימפיים באולימפיאדת הלסינקי (1952), עוד בהיותה מושבה בריטית. לאחר קבלת העצמאות ב-1973 המשיכה להשתתף במשחקים כמדינה עצמאית, ונעדרה מהם רק פעם אחת, כשהצטרפה לחרם שהובילה ארצות הברית על אולימפיאדת מוסקבה (1980), בעקבות הפלישה הסובייטית לאפגניסטן.

לאורך השנים, צברו הספורטאים מבהאמה 14 מדליות, מהן 6 מדליות זהב. מרבית המדליות הושגו באתלטיקה ומקצתן בשיט. בהאמה מעולם לא השתתפה באולימפיאדת חורף.

איי בהאמה במשחקים האולימפיים לנוער

איי בהאמה משתתפת במשחקים האולימפיים לנוער מאז היווסדם באולימפיאדת הנוער סינגפור (2010). היא מעולם לא השתתפה במשחקי החורף האולימפיים לנוער. לאורך השנים צברו ספורטאי הנוער מאיי בהאמה שלוש מדליות אולימפיות לנוער.

אליפות העולם באתלטיקה 2001

אליפות העולם באתלטיקה 2001 הייתה אליפות העולם השמינית באתלטיקה, שנערכה בין 3 ל-12 באוגוסט 2001 באדמונטון שבקנדה. בתחרות השתתפו 1677 אתלטים. טקס הפתיחה והתחרויות התקיימו באצטדיון קומון וולת'. באליפות לא נשבר אף שיא עולם, אך נשברו שמונה שיאי אליפות (חמישה שיאים אצל הגברים ושלושה אצל הנשים). אליפות עולם זו הייתה האליפות האחרונה שבה לא התקיימה ריצת 3000 מטר מכשולים לנשים.

אליפות העולם באתלטיקה 2007

אליפות העולם באתלטיקה 2007 הייתה אליפות העולם ה-11 באתלטיקה, שנערכה בין ה-24 באוגוסט ל-2 בספטמבר 2007 באוסקה שביפן. בתחרות השתתפו 1,978 אתלטים. טקס הפתיחה והתחרויות התקיימו באצטדיון נגאי.

אוסקה התמודדה מול ברלין ובודפשט על אירוח האליפות, אך ב-1 באוקטובר 2002 ברלין ובודפשט נסוגו מהצעותיהן וב-15 בנובמבר באותה שנה אוסקה הוכרזה כעיר המארחת על ידי התאחדות האתלטיקה הבינלאומית.

אתלטיקה באולימפיאדת ריו דה ז'ניירו (2016)

אולימפיאדת ריו דה ז'ניירו נערכה בריו דה ז'ניירו, ברזיל. תחרויות האתלטיקה החלו ב-12 באוגוסט והסתיימו ב-21 באוגוסט 2016. נערכו 47 תחרויות באתלטיקה במשחקים אלו (23 לנשים ו-24 לגברים) באצטדיון אנז'ניאו. ריצת המרתון נערכה בסמבודרומו וההליכה התחרותית בפארק פלמנגו.

דגל איי בהאמה

דגל איי בהאמה (באנגלית: Flag of the Bahamas, דגל הבהאמס) הוא דגלה הלאומי של איי בהאמה. הוא אומץ ב-10 ביולי 1973. הדגל מורכב משלושה פסים אופקיים בצבע כחול-ים, צהוב, כחול-ים. הצבע הכחול מסמל את הים והצבע הצהוב מסמל את השמש והחול. המשולש השחור מסמל את אחדות תושבי איי בהאמה וניצב על צדו השמאלי של הדגל.

הדגל הימי האזרחי הוא דגל אדום מושחת בצלב לבן, עם דגל בהאמה בקנטון. הדגל הימי הצבאי הוא נס לבן עם דגל בהאמה בקנטון.

הים הקריבי

הים הקריבי הוא ים בין-יבשתי מדרום למפרץ מקסיקו, חלק מהאוקיינוס האטלנטי. הוא תחום במדינות ונצואלה, קולומביה ופנמה מדרום, קוסטה ריקה, ניקרגואה, הונדורס, גוואטמלה, בליז, ומדינת יוקטן במקסיקו ממערב, קובה, האיטי והרפובליקה הדומיניקנית, ג'מייקה ופוארטו ריקו מצפון והאיים האנטילים הקטנים ממזרח.

שטחו של הים הקריבי 2,754,000 קילומטרים רבועים. הנקודה העמוקה ביותר היא תהום קיימן המצויה בין קובה לג'מייקה ועומקה 7,686 מטרים.

בשם "קריביים" נקראים הים הקריבי והאיים שבו, כגון קובה, היספניולה, הוא האי עליו נמצאות האיטי והרפובליקה הדומיניקנית, פוארטו ריקו, ג'מייקה, איי בהמה, טרינידד וטובגו ועוד איים קטנים רבים נוספים. איים אלו ידועים כאיי הודו המערבית או האיים הקריביים.

איי הים הקריבי נחלקים ל-3 קבוצות עיקריות:

האנטילים הקטנים - שרשרת איים קטנים בין פוארטו ריקו לוונצואלה.

האנטילים הגדולים - קובה, היספניולה, ג'מייקה, פוארטו ריקו ואיי קיימן.

איי בהאמה - קבוצת איים קטנים מדרום מזרח לפלורידה.מקור שמו של הים הקריבי הוא באינדיאנים בני שבט הקריב, ששכנו בו. האירופאים שהגיעו לאזור ראו אותם כלוחמניים ואפילו כקניבלים, מילה שהוכנסה לשימוש בעקבות כינוי אחר של בני הקריב, קניבה.

הים היה ידוע לשמצה עקב פעילות ערה של שודדי ים במאות ה-16, ה-17 וה-18. שודדים אלה כונו שודדי הים הקאריביים. במלחמת העולם השנייה פעלו צוללות הגרמנים גם בים הקריבי על מנת לשבש העברת נפט מוונצואלה.

הפלישה למפרץ החזירים

הפלישה למפרץ החזירים (או הפלישה לחוף חירון בשמה הקובני) הייתה מבצע כושל שיזמה ארצות הברית במטרה למוטט את משטר פידל קסטרו בקובה.

הפלישה תוכננה במרץ 1960 על ידי הנשיא דווייט אייזנהאואר שחתם בחשאי על צו, המורה ל-CIA להקים ולאמן כוח פלישה מיוחד שיורכב ממתנגדי קסטרו שגלו לארצות הברית.

המבצע זכה לשם הקוד "פלוטו" ומטרתו הייתה הפלת משטר פידל קסטרו.

הפלישה החלה ב-17 באפריל 1961, יומיים לאחר שמפציצי B-26 הנושאים סימול קובני מזויף הפציצו את קובה, ויום לאחר שקסטרו תיאר את המהפכה שלו כ"סוציאליסטית".

חטיבה 2506, ובה 1,400 גולים קובניים שאומנו והודרכו על ידי ה-CIA, בהוראת מנהל הסוכנות אלן דאלס ובאישורו של הנשיא ג'ון פ. קנדי, שנכנס לתפקידו כשלושה חודשים קודם לכן, נחתה מדרום להוואנה בחוף חירון שבמפרץ החזירים (בקובה מכנים את הפלישה על שם החוף, ולא על שם המפרץ). ההנחה של סוכנות הביון הייתה כי הפלישה תצית ניצוץ של התנגדות עממית לקסטרו, אולם זו לא באה.

תשעים מהגולים שנחתו על החוף נהרגו בקרבות, והיתר נפלו בשבי. שתי ספינות אספקה אמריקניות, "יוסטון" ו"ריו אסקונדידו", הוטבעו על ידי מטוס קובני. הנשיא קנדי אומנם אישר את התוכנית, אותה ירש מן הממשל הקודם (והורה לשנות את יעד הפלישה ממפרץ טרינידד למפרץ החזירים), אך משהתברר במהלך הלחימה כי רק סיוע אמריקני נרחב יציל את הפלישה הכושלת, הורה קנדי שלא לסייע לגולים, על מנת שלא להעמיק את המעורבות האמריקנית במה שנראה ככישלון מהדהד, ולחסוך בחיי אדם. הלחימה הסתיימה יומיים לאחר שהחלה, ב-19 באפריל 1961.

לתשעה מהגולים שנשבו נערכו משפטי בזק בני יומיים בעוון בגידה והם הוצאו להורג. והאחרים, כ-1,200 שבויים, הוחזקו בתנאים קשים. חלקם עברו עינויים, אחרים הוצאו להורג.

הנותרים בחיים שוחררו בסוף 1962, לאחר שנחתם הסכם בין קסטרו לפרקליט האמריקאי ג'יימס ב. דונובן. לפיו, ארצות הברית תעביר לקובה מזון, טרקטורים ותרופות בערך של 53 מיליון דולר.

אבדות הקובנים בקרבות היו גדולות יותר: מאות הרוגים ואלפי פצועים, חיילים ואזרחים.

תוצאת הפעולה הייתה שקסטרו, אשר פיקד על הלחימה באופן אישי, הוסיף ליוקרתו ושמר על מעמדו.

בעקבות הפלישה למפרץ החזירים חצה קסטרו סופית את הקווים אל זרועות ברית המועצות. ב-1 במאי הודיע קסטרו כי מעתה "קובה היא מדינה סוציאליסטית. בחירות לא יהיו עוד: כל יום מתקיימות בקובה בחירות", כדבריו, שהרי "המשטר המהפכני מבטא את רצון העם". בנאום שנמשך שמונה שעות (אחד מאותם מפגני לשון שהפכו אותו לאנדרטה בחייו) הכריז על נאמנותו למרקסיזם-לניניזם.

הקריביים

הקריביים או אזור הקריביים (ספרדית: Caribe או Caribe zona, אנגלית: Caribbean) הוא אזור הכולל את הים הקריבי, האיים שבו ומסביבו (רובם תוחמים אותו) וחופי היבשות המקיפים אותו. האזור נמצא דרום-מזרחית למפרץ מקסיקו וצפון אמריקה, מזרחית לאמריקה המרכזית וצפונית לדרום אמריקה.

האזור ממוקם בעיקר על הלוח הקריבי וכולל למעלה מ-7000 איים, איונים, קייס, אטולים, שוניות ושרטונים. איים ואיונים אלה שייכים ברובם לקשתות איים המשרטטות את תחומיו המזרחיים והצפוניים של הים הקריבי.

האזור כולל את האיים האנטילים, המחולקים לאנטילים הגדולים התוחמים את הים הקריבי מצפון, ולאנטילים הקטנים המצויים לדרום ולמזרח הים הקריבי (כולל איי ליווארד), ואת איי בהאמה ואיי טרקס וקייקוס, המצויים למעשה באוקיינוס האטלנטי, צפונית לקובה ולא בים הקריבי.

כמו כן, כולל האזור חופים של הארצות היבשתיות שלהלן.

יחסי אוסטרליה–איי בהאמה

יחסי אוסטרליה–איי בהאמה הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין הקהילייה של אוסטרליה לבין קהיליית איי בהאמה.

יחסי איי בהאמה–יוון

יחסי איי בהאמה–יוון הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין קהיליית איי בהאמה לבין הרפובליקה ההלנית.

יחסי איי בהאמה–ישראל

יחסי איי בהאמה–ישראל הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין קהיליית איי בהאמה לבין מדינת ישראל.

היחסים שבין קהיליית איי בהאמה לבין מדינת ישראל כוננו לראשונה בשנת 1974, קצת פחות משנה לאחר עצמאותה של האחרונה מן הממלכה המאוחדת.

יחסי איי בהאמה–סין

יחסי איי בהאמה-סין הם היחסים הבילטרליים בין קהיליית איי בהאמה לבין הרפובליקה העממית של סין.

היחסים הדיפלומטים בין שתי המדינות כוננו ב-23 במאי 1997. פחות מחודשיים לאחר מכן, הממשלה הסינית פתחה שגרירות בנאסאו, באי ניו פרובידנס. ממשלת בהאמה לא הקימה שגרירות בבייג'ינג באופן מיידי, אם כי בשנת 1999 מונה ד"ר ארתור פולקס לשגריר הלא תושב הראשון של איי בהאמה, והוא היה אחראי בין היתר על יחסיה של איי בהאמה עם סין עד אשר איי בהאמה הקימה שגרירות בבייג'ינג. ראש הממשלה הוברט אינגהראם היה ראש ממשלת איי בהאמה הראשון שביקר בסין. ביקורו נערך בשנת 1997.

יחסי איי בהאמה–קנדה

יחסי איי בהאמה–קנדה הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין קהיליית איי בהאמה לבין קנדה.

יחסי איי בהאמה–שווייץ

יחסי איי בהאמה–שווייץ הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין קהיליית איי בהאמה לבין הקונפדרציה ההלווטית.

נסאו

נסאו (באנגלית: Nassau, נהגה נֶסוֹ) היא עיר הבירה המרכז המסחרי והכלכלי והעיר הגדולה ביותר של איי בהאמה. בעיר מתגוררים מעל ל-250,000 תושבים. בעיר מתגוררים קרוב ל-80% מכלל תושבי איי בהאמה. שדה התעופה הבינלאומי על שם לינדן פינדלינג, הגדול ביותר באיי הבהאמה, שוכן במרחק של 16 קילומטרים ממערב למרכז נסאו. השדה מפעיל טיסות יומיות לערים בממלכה המאוחדת, ארצות הברית, קנדה, ולערים מרכזיות בים הקריבי. מבחינה היסטורית נחשבה נסאו לביתם לשעבר של שודדי ים עד שבתחילת המאה ה-18 ביסס השלטון הבריטי את אחיזתו בעיר.

סמל איי בהאמה

סמל איי בהאמה מורכב ממגן אשר נתמך על ידי פלמינגו מימינו ודג חרב משמאלו.

בראש הסמל ישנה קונכייה המסמלת את מגוון החיים הימי הרב שיש בשרשרת האיים של בהאמה. הקונכייה נמצאת על קסדה ותחתיה המגן עצמו אשר במרכזו הסמלים של המדינה - השמש והאוניה. האוניה היא הסמל הראשי שעל המגן והיא מסמלת את הסנטה מריה של כריסטופר קולומבוס, והיא מפליגה תחת השמש שנמצאת תמיד מעל המדינה.

החיות שתומכות במגן מצדדיו הן החיות הלאומיות של מדינת האיים. אספקט מעניין של הסמל הוא שהפלמינגו עומד על אדמה ואילו הדג חרב עומד על מים, מה שצביע על הגאוגרפיה של האיים.

תחת המגן ובעלי החיים ישנה כרזה ועליה רשום המוטו הלאומי של המדינה - "קדימה למעלה הלאה יחדיו".

הצבעים המגוונים של הסמל התכוונו ליצור את תחושת העתיד הבהיר לאיים, והם לא שונו לצבעים פחות בהירים בגלל המשיכה של התיירים אליהם.

אוכלוסייה לפי גילים
 
 
 
 
 
0 10 20 30 40 50 60 70 80
גילאי 0 - 14 22.39%
גילאי 15 - 24 16.01%
גילאי 25 - 54 44.10%
גילאי 55 - 64 9.45%
גילאי 65 ומעלה 8.05%
מדינות ושטחים תלויים אמריקה הצפונית (לרבות אמריקה המרכזית)
מדינות אל סלוודוראנטיגואה וברבודהארצות הברית • איי בהאמה • בליזברבדוסגואטמלהג'מייקהגרנדהדומיניקההאיטיהונדורסהרפובליקה הדומיניקניתטרינידד וטובגומקסיקוניקרגואהסנט וינסנט והגרנדיניםסנט לוסיהסנט קיטס ונוויספנמהקובהקוסטה ריקהקנדה
שטחים תלויים איי הבתולה הבריטייםאיי הבתולה של ארצות הבריתאיי טורקס וקאיקוסאיי קיימןאנגווילהארובהברמודהגוואדלופגרינלנד • הולנד הקריבית (בונייר, סאבא, סנט אוסטתיוס) • מרטיניקמונטסראטנבאסהסנט מארטןסן מרטןפוארטו ריקוקוראסאו
מדינות האיים הקריביים
מדינות האיים הקריביים אנטיגואה וברבודה • בהאמה • ברבדוסג'מייקהגרנדהדומיניקההאיטיהרפובליקה הדומיניקניתטרינידד וטובגוסנט וינסנט והגרנדיניםסנט לוסיהסנט קיטס ונוויסקובה Location Caribbean
שטחים תלויים איי הבתולה הבריטייםאיי הבתולה של ארצות הבריתאיי טרקס וקייקוסאיי קיימןאנגווילהארובהגוואדלופ •הולנד הקריבית (בונייר, סאבא, סנט אוסטתיוס) • מונטסראטמרטיניקנבאסהסנט מארטןסן מרטןפוארטו ריקוקוראסאו
הקהילייה הקריבית (CARICOM)
חברות אנטיגואה וברבודהבהאמה[1]בליזברבדוסגרנדהגיאנהג'מייקהדומיניקההאיטיטרינידד וטובגומונטסראטסנט וינסנט והגרנדיניםסנט לוסיהסנט קיטס ונוויססורינאם דגל הקהילה הקריבית
חברות נילוות איי הבתולה הבריטייםאיי קיימןאנגווילהברמודהאיי טורקס וקאיקוס
מדינות משקיפות ארובהונצואלההרפובליקה הדומיניקניתמקסיקוסנט מארטןפוארטו ריקוקולומביהקוראסאו
[1] חברה בקהילייה אך לא בשוק המשותף
חבר העמים הבריטי
מדינות חברות
ממלכות חבר העמים אנטיגואה וברבודה אוסטרליה איי שלמה איי בהאמה בליז ברבדוס ג'מייקה גרנדה הממלכה המאוחדת טובאלו ניו זילנד סנט וינסנט והגרנדינים סנט לוסיה סנט קיטס ונוויס פפואה גינאה החדשה קנדה
אחרות אוגנדה אסוואטיני בוטסואנה בנגלדש ברוניי גאנה גיאנה דומיניקה דרום אפריקה הודו ונואטו זמביה טונגה טנזניה טרינידד וטובגו לסוטו מאוריציוס מוזמביק מלאווי מלזיה מלטה נאורו ניגריה נמיביה סיירה לאון סיישל סינגפור סמואה סרי לנקה פיג'י פקיסטן קיריבטי קמרון קניה קפריסין רואנדה
הדגל האישי של אליזבת השנייה, ראש חבר העמים
חברות לשעבר אירלנד גמביה המלדיביים ניופאונדלנד זימבבואה
נושאי משרה אליזבת השנייה, ראש חבר העמים (דגל) מושל כללי
אירועים וסמלים משחקי חבר העמים דגל חבר העמים יום חבר העמים
מסמכי יסוד הצהרת בלפור (1926) חוק וסטמינסטר הצהרת לונדון הצהרת סינגפור הצהרת לוסקה הצהרת לאנגקאווי הצהרת הארארה הצהרת אדינבורו
מונרכיות
ממלכות אוסטרליה • איי בהאמה • איי שלמהאנטיגואה וברבודהאסוואטיניבהוטןבחרייןבלגיהבליזברבדוסג'מייקהגרנדהדנמרקהולנדהממלכה המאוחדתטובאלוטונגהירדןלסוטומלזיה1 (נגרי סמבילןפרליס) • מרוקונורווגיהניו זילנדסנט וינסנט והגרנדיניםסנט לוסיהסנט קיטס ונוויסספרדערב הסעודיתפפואה גינאה החדשהשוודיהתאילנד מונרכיות
מונרכיות נבחרות איחוד האמירויות הערביותמלזיהקריית הוותיקן
נסיכויות אנדורהליכטנשטייןמונקו
סולטנויות ברוניימלזיה1 (ג'והורטרנגנוסלנגורפהנגפרקקדהקלנטן) • עומאן
קיסרויות יפן
אמירויות איחוד האמירויות הערביות1 (אבו דאביאום אל-קיויןדובאיעג'מאןפוג'יירהראס אל-ח'ימהשארג'ה) • כוויתקטר
דוכסויות גדולות לוקסמבורג
1 חלק ממונרכיה פדרטיבית.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.