אזימוט

אָזִימוּטערבית: السمت, א־סימת, תעתיק מדויק: אלסמת – "כיוון") הוא הזווית שנוצרת מהצפון לנקודת המטרה מנקודת התחנה בכיוון השעון או זווית ההיסט מהצפון ימינה. אזימוט ניתן לייצוג בערכים של מעלות, רדיאנים, גראד ואלפיות. השימוש באזימוט נמצא בתחומים רבים בהם ניווט, מיפוי, אסטרונומיה וארטילריה.

Azimuth-Altitude schematic it
סכימה שמדגימה אזימוט

אזימוט חוזר

אזימוט חוזר הוא החלפה של נקודת המבט שלנו מנקודת המטרה לכיוון נקודת התחנה - המקום שבו אני נמצא (באיזה אזימוט נקודת המטרה רואה אותי). אם האזימוט המקורי קטן מ־180 מעלות יש צורך להוסיף לו 180 מעלות, ואם האזימוט המקורי גדול מ־180 מעלות יש צורך להחסיר ממנו 180 מעלות. דבר זה נכון כל עוד המרחב הוא מישורי כאשר מדובר על כדור הארץ יש להוסיף תיקון. במצב זה אזימוט חוזר לא יהיה בהפרש של 180 מעלות.

מציאת אזימוט לפי קואורדינטות

בגאוגרפיה, קואורדינטה היא מיקומה המדויק של נקודה על מפה שמורכבת מקווי אורך ומקווי רוחב. קווי האורך והרוחב יוצרים רשת שהיא שתי וערב (מערכת אורתוגונלית).

הנקודה במפה מורכבת משני חלקים:

 • קואורדינטה Y - מייצגת את קו האורך שבמפה (מזרח/מערב).
 • קואורדינטה X - מייצגת את קו הרוחב שבמפה (צפון/דרום).
 • בשיטה זאת מציינים כל נקודה במפה על ידי הערכים המספריים בציר ה־Y ובציר ה־X, מספרים אלה נקראים נקודות ציון (נ.צ.), בצידו השמאלי הערך בציר ה־Y ובצידו הימני הערך בציר ה־X. לדוגמה, ה־נ.צ. מציינת נקודה ספציפית במפה.

נוסחאות לחישובי אזימוט

 • בציר ה־Y מנקודת המטרה (הנקודה שאליה אנו צופים) מפחיתים את הערך של נקודת התחנה (המקום שבו אנו נמצאים). נסמן את ההפרש ב־.
 • בציר ה־X מנקודת המטרה (הנקודה שאליה אנו צופים) מפחיתים את הערך של נקודת התחנה (המקום שבו אנו נמצאים). נסמן את ההפרש ב־.
 • חישוב הזווית בעזרת הנוסחה:

 • מאחר שהנוסחה היא בערך מוחלט נשתמש במקדמים, מינוס ופלוס, רק כדי לקבוע את הכיוון ולדעת באיזה רביע אנו נמצאים. יש לשים לב שהנוסחה מחשבת את האזימוט במעלות.
 • חישוב האזימוט לפי הטבלה.:
רביע אזימוט
1 + +
2 + -
3 - -
4 - +

דוגמאות לחישובי אזימוט

Azimuth
אזימוט ואזימוט חוזר

דוגמה למציאת אזימוט לפי קואורדינטות

נתונות שתי נקודות ציון: נקודה א' ונקודה ב' . נקודה א' היא הנקודה בה אנו נמצאים.

 • נחשב את ערכי הדלתות כך:
  שווה ל־.
  שווה ל־.
 • על פי הנוסחה מקודם:


 • לפי המקדמים, פלוס במונה ומינוס במכנה, אנו מבינים שאנו נמצאים ברביע השני לכן האזימוט הוא 135 מעלות.

דוגמה למציאת קוארדינטות לפי אזימוט ומרחק

נתונים נקודת ציון, נקודה א' . כמו כן, נתונים גם אזימוט של 135 מעלות ומרחק של 70.711 מטר מנקודה א' לנקודה ב'. נקודה א' היא הנקודה בה אנו נמצאים.

 • נחשב את ערכי הדלתות כך:
  שווה ל־.
  שווה ל־.
 • מוסיפים את הדלתות לקוארדינטות של נקודה א' ומקבלים את הקוארדינטות של נקודה ב': .

אזימוט, קורס ותכווין

בניווט ימי ישנן הגדרות שימושיות ספציפיות הקשורות לאזימוט

 • אזימוט - הכיוון ביחס לצפון של גרם שמימי נצפה
 • קורס - כיוון התנועה של כלי שיט או כלי טיס ביחס לצפון
 • תכווין - כיוון של עצם נצפה מנקודת התצפית ביחס לצפון

ראו גם

קישורים חיצוניים

2018 בקולנוע

ערך מורחב – 2018בערך זה מופיעה סקירה של שנת 2018 בקולנוע, הכוללת סיכומי אירועים בולטים, טבלת שוברי קופות לשנה זו בעולם ובארץ, אנשי קולנוע שנפטרו ופרסים.

אזימוט טכנולוגיות

אזימוט טכנולוגיות היא חברה ישראלית בבעלות אלביט מערכות. החברה מתמחה בתכנון, פיתוח וייצור של מערכות לרכישת מטרות והכוונת אש (גילוי, זיהוי ואיכון של מטרות אויב בשדה הקרב), מערכת ניווט לוויינית ואלקטרואופטיקה, ומערכות תקשורת נתונים המיועדים לשימושים צבאיים. בנוסף פיתחה וייצרה מכשירי מדידה אופטיים מדויקים לשוק האזרחי.

אלביט מערכות

אלביט מערכות בע"מ היא חברת הייטק ביטחונית ישראלית העוסקת בפיתוח ובייצור של מערכות אלקטרוניות ואמצעי לחימה מתקדמים. החברה והחברות הבנות שלה פועלת במספר רב של מתחמים ברחבי הארץ: קריית שמונה, תל חי, כרמיאל, נוף הגליל, יקנעם עילית, חיפה, טירת הכרמל, נתניה, רעננה, רמת השרון, בני ברק, רמלה, חולון, פארק המדע קריית ויצמן בנס ציונה, רחובות, אשקלון, שדרות, באר שבע, ערד ורמת בקע שבנגב. בחברה מועסקים כ-16,000 עובדים, והיא מהווה מעסיק משמעותי של עובדים בפריפריה הגאוגרפית בצפון ובדרום.

אלביט מערכות מפתחת, משווקת ומבצעת אינטגרציה של מערכות אלקטרוניות ואלקטרו-אופטיות ביטחוניות מתקדמות ללקוחות בכל רחבי העולם. החברה מתמקדת בפיתוח מערכות שליטה ובקרה, ומערכות מודיעין לשוק הצבאי, בהשבחת כלי טיס, כלי שיט וכלי רכב ובפיתוח ומסירה של מערכות כלי טיס בלתי מאוישים.

אלביט מערכות רכשה את תעש מערכות בשנת 2018 ואת חברת האריס האמריקאית המתמחה בטכנולוגיה לראיית לילה בשנת 2019. אלביט מתמחה במגוון מערכות הגנה ייחודיות בתחומן בעולם ובהן מערכת דירקם להגנת מטוסי נוסעים מפני טילים, מל"טים חדשניים, רקטות מדויקות למגוון טווחים, מערכת הגנה אקטיבית "חץ דורבן" ופגזי טנקים מדויקים ורב תכליתיים וכן קסדות למטוסי קרב, מערכת ראיית לילה וכוונות ייחודיות לרובים.

החברה נסחרת בבורסת נאסד"ק האמריקאית ובבורסה לניירות ערך בתל אביב. ביולי 2010 העניק ארגון "מעלה" לאחריות תאגידית דירוג קטגורית פלטינה לחברה. בעל השליטה בחברה הוא איש העסקים מיקי פדרמן. נשיא החברה ומנכ"לה הוא בצלאל מכליס.

אלון דהן

אלון דהן (נולד ב-20 באפריל 1972) הוא שחקן תיאטרון, טלוויזיה וקולנוע ישראלי.

דהן למד משחק בבית הספר לאמנויות "בית צבי" וסיים את לימודיו בשנת 1996. במהלך לימודיו זכה במלגות הצטיינות רבות ובפרסי הצטיינות.

אלפית

אלפית היא יחידת מידה למדידת גודל של זווית, השווה בקירוב לאלפית הרדיאן.

גלאי גובה מכ"מי

גלאי גובה מכ"מי הוא סוג של מכ"ם דו ממדי שמודד גובה של מטרות.

גלאי גובה מכ"מים היו מובחנים בשל צורת האנטנה שלהן - האנטנות היו גבוהות, אך צרות. כיוון שצורת האלומה הנוצרת היא פונקציה של צורת האנטנה, אלומת גלאי הגובה הייתה שטוחה ורחבה אופקית (כלומר לא טובה במציאת אזימוט למטרה), אבל דקה מאוד אנכית, ובכך מאפשרת מדידה מדויקת מאוד של זווית ההגבהה, ולאחר מכן גובה (בעזרת הטווח).

מכ"מים תלת ממדיים מודרניים מוצאים גם אזימוט וגם הגבהה, ובכך הפכו את גלאי הגובה המכ"מיים למיושנים מאוד.

גרארדוס מרקטור

גרארדוס מרקטור (5 במרץ 1512 -2 בדצמבר 1594) גאוגרף פלמי שמצא דרך לתיאור של הגלובוס על פני מפה שטוחה. שמו מרקטור (הסוחר) נגזר מעיסוקו בהכנת מפות לסוחרים שהפליגו באוקיינוס. שמו כנראה היה חרארד קרמר (סוחר) והשם מרקטור הוא הגרסה הלטינית לשם קרמר.

מפת העולם של מרקטור שורטטה ב-1569. המפה מראה את צורת היבשות הנכונה אך מעוותת את שטחיהן, זאת בשונה ממפת פיטרס ששורטטה ב-1973 על ידי ארנו פיטרס ואשר מעוותת את צורת היבשות אך שומרת על ממדיהן האמיתיים.

גדולת המפות שלו היא בכך שהן שומרות על הזוויות והצורות מהשטח למפה. תכונה זו חשובה לימאים - מודדים את האזימוט מהמוצא אל היעד על גבי המפה, ושטים לאורך אזימוט זה עד ליעד (נתיב זה אינו הקצר ביותר).

מרקטור שירטט מספר רב של מפות, בהן מפת ארץ ישראל ב-1537 ומפת פלנדריה ב-1540. הוא גם אימץ את המילה "אטלס" לשם תיאור אוסף של מפות.

היטל מרקטור

היטל מרקטור (באנגלית: Mercator projection) הוא היטל גלילי קונפורמי (שומר זווית), שהומצא על ידי הגאוגרף הפלמי גרארדוס מרקטור בשנת 1569.

היטל זה הפך לנפוץ בשרטוט מפות בעיקר בקרב ימאים, מכיוון שהניווט בעזרתו נוח. ניתן למדוד אזימוט בין נקודת המוצא ליעד ולשוט במסלול קבוע לאורך אזימוט זה, למרות שהוא לא הקצר ביותר.

היטל גלילי נוצר על ידי "עטיפת" כדור הארץ בגליל, השלכת כל נקודה מהכדור אל הגליל ופריסת הגליל, כך שנוצרת מפה מלבנית, שבה קווי האורך והרוחב מאונכים זה לזה. כמו בכל ההיטלים הגליליים, בהיטל מרקטור קיים עיוות גדול בצורה ובגודל אלמנטים שונים ככל שמתרחקים ממרכז ההיטל (קו המשיק). במפת העולם של מרקטור, העיוות גדל ככל שמתרחקים מקו המשווה, אך אין עיוות כלל בשינוי קווי האורך. זו הסיבה לכך שבמפות המשתמשות בהיטל זה גרינלנד נראית כמעט שווה בגודלה ליבשת אפריקה, בעוד שבמציאות אפריקה גדולה ממנה פי 13 לערך.

בשנת 1722 הוצג היטל מרקטור רוחבי (Transverse Mercator), הדומה להיטל מרקטור, פרט לעובדה שהגליל המשמש להשלכה מונח לרוחב כדור הארץ במקום לאורכו, כך שקו ההשקה מקביל לקו אורך במקום לקו רוחב. היטל זה טוב להצגת אזורים צרים המתפרשים לאורך קווי אורך, כדוגמת ישראל. רשת ישראל החדשה ורשת UTM העולמית מבוססות על היטל מרקטור רוחבי.

וודרף והשניבל של אזימוט

וודרף והשניבל של אזימוט הוא משחק הרפתקה ממוחשב ("קווסט") משנת 1994 שפותח על ידי חברת קוקטל וויז'ן והופץ על ידי חברת Sierra Entertainment.

המשחק מתרחש בעולם שעבר שואה גרעינית, מספר מצומצם של בני אדם ניצלו בזכות העובדה שירדו למעמקי האדמה. כשיצאו לעולם לאחר שהסכנה עברה הם גילו עיר מיושבת על ידי גזע מוטנטים פציפיסטי בשם הבוזוקים. בני האדם כבשו את העיר ושיעבדו את הבוזוקים במין משטר אפרטהייד.

הפרוטגוניסט של המשחק הוא וודרף, בנו של פרופסור אזימוט, ממציא גאוני ודיסידנט כנגד המשטר הנוכחי. יום אחד אזימוט נחטף על ידי סוכני המשטר אולם לפני שהם תופסים אותו הוא מצליח להפעיל מכונה שגורמת לגידול מואץ על בנו הפעוט וודרף עד שהוא מגיע לגיל של נער בשנות העשרה המאוחרות.

מכאן המשחק מתחיל ומשימתו של וודרף הוא למצוא את אביו ואחר כך לעזור לבוזוקים לשחרר את שלשלאות השעבוד שהם נתונים בהם על ידי כך שיכנס מחדש את ההנהגה של עמם.

יוסף גונן

יוסף (יוסי) גונן (ג'ינו) (נולד ב-2 בינואר 1952) הוא קצין צה"ל במילואים בדרגת תת-אלוף, שירת כטייס קרב בחיל האוויר הישראלי, פיקד על בסיס רמת דוד, עמד בראש להק המודיעין ובראש להק האוויר.

גונן שירת במשך כ-30 שנה כטייס ומפקד בחיל האוויר. ב-1972 סיים קורס טיס. במלחמת יום הכיפורים שירת כטייס קרב בטייסת 107 בה היה במהלך הסבה למטוסי F-4 פנטום.

במלחמת לבנון הראשונה שירת כסגן מפקד טייסת 105, טייסת מטוסי פנטום והשתתף במבצע ערצב 19. בהמשך פיקד על הטייסת ועל בסיס רמת דוד בשנים 1994 עד 1996. לאחר מכן שירת כראש להק המודיעין. בתקופת כהונתו של איתן בן-אליהו כמפקד חיל האוויר מונה גונן לעוזר מיוחד לנושא הערכות לתקיפת משגרי טילי קרקע-קרקע. בתפקידו הבא שירת כראש להק האוויר, כיהן בתפקיד עד יוני 2000.

לאחר שחרורו כיהן כסמנכ"ל תפעול בחברת סאיטקס ויז'ן מקבוצת סאיטקס כנשיא אורביט אויוניקה מקבוצת אורביט טכנולוגיות וכמנכ"ל אזימוט טכנולוגיות מ-2005 עד מכירתה ומיזוגה עם אלביט מערכות בסוף 2010.

גונן בוגר לימודי הנדסת חשמל מהטכניון, בוגר המכללה לביטחון לאומי ותואר שני מאוניברסיטת חיפה.

יפתח קליין

יפתח קליין (נולד ב-28 בספטמבר 1972) הוא שחקן קולנוע,

טלוויזיה ותיאטרון ישראלי.

מייק בורשטיין

מייקל (מייק, ביידיש: מאטעלע) בורשטיין (נולד ב-1 ביולי 1945) הוא שחקן קולנוע ותיאטרון, במאי קולנוע וזמר ישראלי-אמריקני, המשחק ושר בעברית, יידיש, הולנדית ואנגלית.

מכ"ם בקרת אש

מכ"ם בקרת אש או FCR (ראשי תיבות של: Fire-Control Radar) הוא מכ"ם אשר תוכנן לספק מידע, בעיקר אזימוט, זווית הגבהה, טווח ומהירות של מטרה, למערכת בקרת אש כדי לחשב פתרון יירוט. לדוגמה מידע המאפשר לחשב כיצד לכוון את מערכת הנשק, או המיירט, כדי שתהיה פגיעה במטרה.

מכ"ם מסוג זה בדרך כלל פולט אלומה צרה ועצמתית של גלי רדיו כדי להבטיח עקיבה מדויקת ולמזער את הסיכוי לאיבוד נתיב המטרה.

לחלק מהמכ"מים המודרניים יכולת משולבת עקיבה-סריקה. יכולת זו מרחיבה את טווח הפעילות של המכ"ם והוא יכול לתפקד גם כמכ"ם חיפוש. מכ"ם כזה יכול לעבור בים מצב של "טאטוא" גזרת החיפוש לבין פולסים מדויקים המכוונים למיקום מסוים (של המטרה הנעקבת), או להשתמש באנטנת מערך מופע כדי לייצר שתי אלומות דיסקרטיות (או יותר) ולחלק אותן בין המשימות.

מצפן

מצפן הוא מכשיר לקביעת הצפון ולמדידת זוויות במשור האופק (כלומר, מדידת כיוון הרכיב האופקי של השדה המגנטי של כדור הארץ) לצורך ניווט, באמצעות השדה המגנטי של כדור הארץ. באמצעות המצפן יכלו נווטים לנווט את מסעותיהם לכיוון הרצוי, במיוחד ספנים ויורדי ים, שהכיוון היה הדבר העיקרי שיכל להנחות אותם במרחבי האוקיינוסים.

המצפן מצביע בקירוב רב אל כיוון הקטבים המגנטיים, שמיקומם שונה מאשר הקטבים הגאוגרפיים.

ניווט

ניווט הוא הפעילות למציאת דרך בין נקודות שנבחרו, תוך שימוש בעזרים המשמשים לכך.

ניווט ללא עזרת מכשירים קשה במיוחד כאשר הוא נעשה בסביבה חד גונית, כגון ים,אזור שכוסה בשלג ודיונות, שבהם אין סימנים מיוחדים המאפשרים לנווט למצוא את דרכו. במשימות צבאיות נדרש לעיתים ניווט בחשיכה גמורה בסביבה עוינת, המציב גם הוא קשיים מיוחדים בפני הנווט.

בנוסף לניווט הרגיל, הפונקציונלי, מתקיים גם ניווט ספורטיבי.

בהשאלה משמש המושג ניווט לפעולות ועזרים המשמשים להתמצאות בסביבה מורכבת, כגון ניווט באתר אינטרנט.

ניווט אסטרונומי

בניגוד לשיטות ניווט אחרות כגון ניווט חופי, ניווט אסטרונומי משתמש בגרמי השמים על מנת למצוא את המיקום. ישנן מספר שיטות למציאת המיקום בעזרת גרמים שמימיים.

לצורך החישובים משתמשים בסקסטנט, אלמנך (ניווט), טבלאות ללקיחת תצפיות, טבלאות נוריס ובחלקן יש צורך בידע מוקדם.

נקודת ציון

נקודת ציון (נ.צ.) היא נקודה על גבי מפה שמציינת מיקום בשטח בעזרת קואורדינטות.

שמה של נקודת הציון מורכב משני מספרים בתוך סוגריים, לדוגמה: (276909,655437). המספר השמאלי מייצג את קו האורך במפה עליו נמצאת הנקודה, והמספר הימני מייצג את קו הרוחב במפה עליו נמצאת הנקודה.

כאשר נתונות שתי נקודות ציון אפשר למצוא באמצעותן כל נקודה אחרת במפה. בעזרת חישובים ניתן לדעת על פי נקודות הציון מרחקים מדויקים, לחשב שטחים ולחשב אזימוטים וזוויות בין נקודה לנקודה במפה. רמת הדיוק של נקודות הציון אינה מוגבלת.

כיום מקובל לקבל נ.צ. בשטח באמצעות מכשיר GPS, היודע לתת מיקום די מדויק באמצעות ביצוע חיתוך במדידת מרחק מארבעה לוויינים. בשיטות הישנות היה מקובל לבצע חיתוך בין שתי נקודות זיהוי בולטות בשטח כאשר מחשבים את האזימוטים אליהם באמצעות מצפן, בדיוק כמו חישוב של מיקומו של קודקוד משולש שאורך הבסיס וזוויות צלעותיו נתונות ולאחר מכן מציאת הנ.צ. במפה באמצעות ביצוע חיתוך במד קואורדינטות. מד קואורדינטות משמש גם למדידת מרחקים במפה. אפשרות נוספת לחשב נ.צ. כאשר אין אזימוטים, היא באמצעות מדידת מרחק משלוש נקודות זיהוי בולטות, וביצוע חיתוך במחוגה בין שלושת המעגלים.

קורס

קורס הוא סדרת מפגשים ללימוד נושא מסוים.

קורסים נערכים במגוון רחב של מוסדות להקניית השכלה:

אוניברסיטה: שבה מערכת הלימודים של כל סטודנט מורכבת מקורסים שבחר (בהתאם לכללי מסלול הלימודים שלו). קורס ניתן בדרך כלל במסגרת סמסטריאלית, הכוללת כ-13 מפגשים. באוניברסיטה הפתוחה, הפועלת בשיטת למידה מרחוק, מרכיב בסיסי של קורס הוא סדרת ספרי הקורס.

צבא, שבו מסלול הכשרתו של החייל כולל קורסים רבים, במהלך כל השירות הצבאי, כגון קורס קצינים, קורס טיס ורבים אחרים; או אפילו בטרם החל בשירותו הצבאי, במסגרת קורס קדם-צבאי או מכינה קדם-צבאית. קורס הוא בדרך כלל תנאי לקידומו של החייל לתפקיד מסוים.

מוסדות להכשרה מקצועית.

גופים למתן קורס ספציפי, לעיתים כזה המהווה תנאי לקבלת רישיון מסוים.

במתנ"סים ומרכזי למידה בלתי פורמלית אחרים ניתנים קורסים (או חוגים) במגוון נושאי תרבות, ספורט ותחביבים. חוגים נערכים גם במוסדות שיעודם שונה ומשום כך קהל היעד מצוי בהם ממילא, כגון בתי ספר, אוניברסיטאות, בתי אבות.

קורסים בלמידה מרחוק באתרי אינטרנט ניתנים כמוצר נלווה של מוסד לימוד (למשל, מכון דוידסון לחינוך מדעי מספק חוגי מדע הנערכים במכון ויצמן וגם בלמידה מרחוק; אוניברסיטאות מספקות לתלמידיהן גישה מרחוק לצפייה בצילומי הרצאות של קורסים אליהם נרשמו) או כמוצר בפני עצמו (למשל, לייבמוקה היא רשת חברתית מקוונת המבוססת על קורסים ללימוד שפות).קודם לפתיחת הקורס מתפרסם סילבוס שלו, כלומר מידע על תוכנו המתוכנן של הקורס. כן ניתן מידע על ידע וכישורים הנדרשים כתנאי להשתתפות בקורס.

הסכמי השכר במגזר הציבורי בישראל מעודדים את העובדים להרחיב את כישוריהם באמצעות השתתפות בקורסים: צבירה של מכסת שעות לימוד מסוימת בקורסים מקנה לעובד תוספת שכר הקרויה "גמול השתלמות".

רן שחור

רן שחור (נולד ב-4 באוגוסט 1957) הוא תת-אלוף במילואים בצה"ל, שירת כמפקד מערך המבצעים המיוחדים, מפקד היחידה הטכנולוגית של אגף המודיעין ומפקד סיירת מטכ"ל בשנים 1989–1991 .

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.