אורקל

אוֹרקללטינית: orare, "לדבר") הוא נביא או כת, פגניים בדרך כלל, המתנבאים על העתיד לבוא בהשראת האל.

בדומה לשאר העמים בעולם העתיק, היוונים והרומאים נמשכו לתחום ניבוי העתיד. שליטים ופשוטי העם ביקשו לעמוד על כוונות האלים ולנהוג בהתאם להן. במקדש זאוס באולימפיה ובמקדש אפולו האיסמני בתבאי, התקיימו ניחושים. אורקל קדום ומפורסם היה בדודונה, וניחשו שם לפי רשרוש העלים בחורשה הקדושה.

להשפעה יתרה זכה האורקל מדלפי שבו דיבר האל מפיה של פיתיה, כוהנת שהייתה ממלמלת דברי נבואה סתומים.

אזכור האורקל בתרבות

  • אורקל מופיע בספר "הסיפור שאינו נגמר", מאת מיכאל אנדה. הנער אטריו משבט ירוקי העור נשלח אל האורקל הדרומי, כדי לקבל שם את המענה שיציל את הקיסרית הילדותית ועמה את כל ממלכת פנטסיה מן החידלון המכלה אותה. האורקל הדרומי בסיפור הוא קול בלבד, ללא גוף, המזמר בחרוזים ומבין רק שאלות המוצגות גם הן בחרוזים. אטריו מצליח לקבל מן האורקל את התשובה האחרונה, לפני שהחידלון מכלה גם אותו.
  • האורקל מופיע בסדרה "מכושפות", שם הוא אישה צעירה המסייעת לנבל הראשי.
  • האורקל מופיע בסדרת "פרסי ג'קסון והאולימפיים" כישות נקבית המתגוררת בעליית גג של מחנה החצויים. כאשר כמה מחברי המחנה יוצאים למסע חיפושים המנהיג של המסע עולה לעליית הגג פיתיה מנבאת נבואות בחרוזים.
  • בסדרת הסרטים "מטריקס" מופיעה האורקל כישות מסתורית במטריקס המסייעת להתנגדות האנושית.
  • בספרי "הארי פוטר" מופיע המושג "אורקל החלומות" בשיעורי חיזוי העתיד עם הפרופסור טרלוני.
  • בספר "האורקל הנסתר" שכתב ריק ריירדן, העלילה מתבססת על אורקל שנעלמה.
  • בסרט אלאדין ומלך הגנבים ״האורקל״ מופיעה בתור מתנה שאלאדין ויסמין קיבלו כמתנת חתונה - מגדת עתידות שנראית כהולוגרמת אור שעונה על שאלות - והיא אומרת: ״שאלה אחת, תשובה אחת...״
MySQL

MySQL הוא מסד נתונים יחסי, רב נימי ורב משתמשים מבוסס שפת SQL‏ (Structured Query Language). נקרא ע"ש My, בתו של מונטי וידניוס, אחד מהכותבים המקוריים. התוכנה פותחה במקור על ידי החברה השוודית MySQL AB. כיום היא בבעלות חברת אורקל. התוכנה היא חלק מ-LAMP, אוסף תוכנות תשתית פופולריות שעומדות בבסיסם של אתרים רבים, כגון ויקיפדיה. מערכות ניהול תוכן רבות (כגון וורדפרס ודרופל) משתמשות בה כבסיס נתונים.

OpenOffice.org

אוֹפֶּּן אוֹפִיס (OpenOffice.org - OOo) היא חבילת יישומים משרדיים, שהייתה עד 2010 לערך אחת מתוכנות הקוד הפתוח הפופולריות ביותר. היא הופצה (החל מגרסה 3.0 בטא) תחת רישיון ה־LGPL (גרסה 3), פעלה במערכות ההפעלה Windows, יוניקס מקינטוש וסולאריס, והייתה תחליף לחבילת אופיס של מיקרוסופט.

אופן-אופיס הייתה מבוססת על תוכנה בשם StarOffice שפותחה על ידי חברת תוכנה גרמנית בשם StarDivision אשר נרכשה על ידי סאן בשנת 1999. כיום משמש השם StarOffice כשם הגרסה הקניינית של OpenOffice. החל מיוני 2011 היא מיזם של מוסד התוכנה אפאצ'י. בעקבות כך עבר רוב קהילת המפתחים לפיצול ליברה אופיס.

במהלך השנים פחת מאוד קצב הפיתוח. חברת IBM, שהייתה המפתחת העיקרית, הפסיקה בהדרגה את מעורבותה[דרוש מקור] והגרסה האחרונה שהוא פרסם (שלא הייתה גרסת תחזוקה) הייתה 4.1 ב־29 באפריל 2014.

אדגר קוד

אדגר קוד (באנגלית: Edgar F. Codd; ‏23 באוגוסט 1923 – 18 באפריל 2003) היה מדען מחשב בריטי ועובד חברת IBM זוכה פרס טיורינג שפרסם מאמר שהיווה ציון דרך בהתפתחות מערכות המידע בכלל ובפרט מערכות ניהול בסיסי נתונים.

מאמרו "Relational Model of Data for Large Shared Data Banks", פורסם בשנת 1970 בירחון Communications Of the ACM והוא תיאר מודל נתונים חדש, המודל הטבלאי או המודל היחסי.

המודל מבוסס על כלים מתחום המתמטיקה (תורת הקבוצות) ומפרט כמה עשרות כללים לניהול בסיס נתונים.

המערכות המסחריות הראשונות שניסו להתמודד וליישם את המודל היו מסד הנתונים DB2 של חברת IBM ומסד הנתונים אורקל של חברת אורקל. הגרסאות הראשונות הצליחו ליישם מעט מאוד מהדרישות הנרחבות של המודל. שנים רבות עברו עד ששוחררו מוצרים מסחריים שמיישמים את רוב כללי המודל של קוד.

בשנת 1976 נבחר לעמית IBM ובשנת 1994 נבחר לעמית ACM. בשנת 1981 הוענק לו פרס טיורינג.

קוד נפטר בשנת 2003 בגיל 79.

אורקל (בסיס נתונים)

אורקל היא מערכת לניהול בסיס נתונים בצורה טבלאית (RDBMS), שפותחה על ידי אורקל. על פי מדד DB-Engines, הוא בסיס הנתונים המוביל בעולם (יוני 2015).

מקימי החברה הם לארי אליסון וידידו ועמיתו לעבודה בוב מינר ואד אוטס אשר הקימו חברת ייעוץ בשם "Software Development Laboratories (SDL)" ופיתחו את בסיס הנתונים המקורי בשם אורקל. הם כינו את המוצר בשם אורקל על שם קוד פרויקט ה-CIA שבו הם עבדו כאשר עבדו לפני כן בחברת Ampex.

אורקל (חברה)

אורקל (באנגלית: Oracle Corporation) היא חברת תוכנה מהגדולות בעולם, הידועה בעיקר בשל פיתוח שניים ממסדי הנתונים המובילים בעולם: אורקל ו־MySQL, ושפת התכנות Java.

אורקל (מדעי המחשב)

בתורת החישוביות ובתורת הסיבוכיות, אורקל (לעיתים נקרא בעברית גם פונקציית אוב) היא מכונה מופשטת שבאמצעותה נחקרות בעיות הכרעה. ניתן לדמות אותה לקופסה שחורה, שמחוברת למכונת טיורינג, ושיש לה יכולת להכריע בעיה מסוימת בצעד חישוב יחיד. הבעיות עשויות להיות מכל מחלקת סיבוכיות, וניתן להשתמש אף בבעיות שאינן ניתנות לחישוב כלל, כגון בעיית העצירה.

מכונת טיורינג עם אורקל היא מכונת טיורינג בעלת שני סרטים, שיש באפשרותה לתת לאורקל הוראה להחליף את הקלט שעל אחד הסרטים של המכונה בפלט החישוב של האורקל עבור אותו קלט. הוראה זו נחשבת לצעד חישוב יחיד. ניתן להגדיר גם מכונת טיורינג עם יותר מאורקל אחת, ואף עם אינסוף אורקלים.

שימוש נפוץ באורקלים הוא יצירת קשר בין שאלות פתוחות שונות, העוסקות בהיותן של פונקציות ניתנות לחישוב או ניתנות לחישוב בזמן ריצה פולינומי. זאת כיוון שמושג האורקל מאפשר להגדיר היררכיה בין פונקציות מהטבעיים לעצמם. פונקציה נחשבת לניתנת לחישוב מתוך הפונקציה אם ניתן לחשב את , על ידי מכונת טיורינג לדוגמה, כאשר משמשת כאורקל. הגדרה כזו יוצרת קדם סדר על אוסף הפונקציות הנבחר. באופן הזה, כאשר נבחר בתור הקבוצה את כלל הפונקציות מהטבעיים לעצמם, ניתן להגדיר את דרגות טיורינג ואת יחס הסדר החלקי של "ניתנות לחישוב". ניתן ליצור את אותה ההגדרה גם על שפות. כמו כן, ניתן לעדן את היחס על ידי דרישה שזמן החישוב של מתוך יהיה פולינומי, ליניארי וכו'. לדוגמה, עבור דרישה של זמן חישוב פולינומי ועל ידי בחירה מתאימה של אוסף הפונקציות או השפות, מתקבלת ההיררכיה הפולינומית.

ג'אווה (שפת תכנות)

ג'אווה (באנגלית: Java) היא שפת תכנות מונחית עצמים אשר פותחה בחברת סאן מיקרוסיסטמס (כיום חברת־בת של אורקל) על ידי צוות בראשות ג'יימס גוסלינג בשנת 1991, והיא אחת משפות התכנות הנפוצות ביותר הנמצאות בשימוש כיום. השפה הוצגה לראשונה בשנת 1995, והיא מהווה את אחד מרכיבי הליבה של פלטפורמת התוכנה ג'אווה.

התחביר של השפה מבוסס במידה רבה על התחביר של ++C, אך כולל הרחבות רבות במטרה לאפשר תמיכה מובנית בתהליכונים, בינלאומיות, אבטחה ועבודה בסביבת האינטרנט ותכונות נוספות.

לרוב עוברות תוכניות ג'אווה הידור ל־Java bytecode, שפת ביניים דמוית שפת מכונה, שאותה מריצה מכונה וירטואלית (Java Virtual Machine; JVM). הודות לכך התוכנית יכולה לרוץ על כל מחשב ועל כל מערכת הפעלה המריצים JVM, החל מטלפונים סלולריים ועד למחשבי-על.

נכון ליוני 2016, ג'אווה נחשבת לשפת התכנות הפופולרית ביותר בעולם גם בקרב מהנדסי תוכנה מקצועיים וגם על פי מדידת Google Trends.

הצפנה הסתברותית

הצפנה הסתברותית (באנגלית: Probabilistic encryption) היא סכימת הצפנה סימטרית או אסימטרית שבה נוסף לתהליך ההצפנה אלמנט אקראי כך שהטקסט המוצפן המתקבל מאותו מסר יכול להיות שונה בכל הצפנה אפילו אם המפתח איתו הוצפן זהה, ואילו הפענוח תמיד דטרמיניסטי. באופן תאורטי, זוהי מכונת טיורינג הסתברותית שמצפינה את המסר הגלוי בהטלת מטבע, בניגוד לסכימות הצפנה דטרמיניסטיות כמו RSA או רבין שבהן הטקסט המוצפן נותר ללא שינוי אם המסר הגלוי והמפתח קבועים. המושג הוטבע לראשונה על ידי שפי גולדווסר וסילביו מיקאלי ב-1983 והדוגמאות המעשיות הראשונות הן הצפנת בלום גולדווסר וצופן אל-גמאל. מאז הפך המושג לאחד מיסודות ההצפנה המודרנית וסכימות רבות הומצאו בהשראתו. ידוע שכדי שסכימת הצפנה תחשב מוכחת כבטוחה סמנטית תחת מודל סיבוכיות סטנדרטי היא חייבת להיות הסתברותית, כיוון שבהצפנה דטרמיניסטית העובדה ששני טקסטים מוצפנים זהים משליכה בהכרח שטקסט המקור שלהם זהה, מכאן שמעט מידע מועבר ליריב ולכן אינה יכולה להיות בטוחה סמנטית. הוספת הסתברותיות (פסאודו-אקראיות) פותרת בעיה זו, כיוון שבסבירות מאוד גבוהה הצפנה חוזרת של בלוק טקסט מקורי תניב תוצאות שונות לחלוטין. אפשר להוסיף הסתברותיות גם לסכימות הצפנה דטרמיניסטיות כמו RSA על ידי ריפוד עם ביטחון תחת מודל אורקל אקראי (דוגמת OAEP).

התקפת גלוי-נבחר

בקריפטואנליזה, התקפת גלוי-נבחר או תְּקִיפַת תַּמְלִיל פָּשׁוּט נִבְחָר לפי האקדמיה ללשון העברית. באנגלית: Chosen-plaintext attack היא מודל התקפה נגד מערכת הצפנה שמניח כי ליריב היכולת להשיג תוצאות הצפנה של טקסטים גלויים כלשהם, לפי בחירתו, שהוצפנו באמצעות אלגוריתם ההצפנה המותקף. מטרת ההתקפה היא להשיג באמצעותם מידע כלשהו על האלגוריתם כמו חשיפת חלק ממפתח הצפנה או כולו ובכך לרופף את ביטחונו או להביא לשבירתו המוחלטת.

חתימה דיגיטלית של שנור

בקריפטוגרפיה, חתימה דיגיטלית של שנור היא שיטת חתימה דיגיטלית שפותחה ב-1989 על ידי קלאוס שנור המבוססת על הצפנת אל-גמאל והיא יעילה יותר מ-DSA. חתימת שנור ידועה בפשוטתה והביטחון שלה מבוסס על הקושי המשוער של בעיית הלוגריתם הבדיד. היא מייצרת חתימה קצרה והחישובים שהצדדים צריכים לעשות יעילים ביחס לחתימת DSA. החתימה נרשמה בארצות הברית כפטנט שתוקפו פג ב-2008.

החתימה הדיגיטלית של שנור מבוססת על אלגוריתם אמות הזהויות שלו בשילוב עם רעיון של פיאט ושמיר של הוכחת אפס ידיעה לא-אינטראקטיבית וניתן להוכיח את ביטחונו במסגרת מודל אורקל אקראי בהנחה שפונקציית הגיבוב בטוחה.

מודל אורקל אקראי

בקריפטואנליזה, מודל אורקל אקראי (Random oracle model) הוא פרדיגמה לבניית פרוטוקול קריפטוגרפי עם ביטחון מוכח שהוצעה לראשונה ב-1995 על ידי מיהיר בלייר מאוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו ופיליפ רוגווי מאוניברסיטת קליפורניה בדייוויס. מודל אורקל אקראי מהווה מעין ממוצע בין מצב שבו קיימת הוכחת ביטחון מוצקה לפי המודל הסטנדרטי לבין מצב שלא קיימת הוכחה כלל. בעוד שהמודל אינו משקף את המציאות לגמרי, לפחות הוא מספק אמון רב יותר בביטחון הפרוטוקול על פי המודל, לעומת מצב שבו לא קיימת הוכחה כלשהי מעבר לעובדה שמפתחי האלגוריתם הצהירו כי לא מצאו שיטה טובה לשבירתו. או כפי שניסחו המחברים "מודל אורקל אקראי מהווה גשר בין קריפטוגרפיה תאורטית לבין קריפטוגרפיה מעשית".

מיסיסוגה

מיסיסוֹגה (באנגלית: Mississauga) היא העיר השישית בגודלה בקנדה ונמצאת בפרובינציית אונטריו במחוז Peel. אוכלוסיית מיסיסוגה מונה 713,443 תושבים (לפי הלשכה הקנדית לסטטיסטיקה 2012). העיר היא חלק מהמטרופולין של טורונטו.

בקרב הציבור הקנדי העיר מזוהה בזכות ראש עיריית מיסיסוגה לשעבר, הייזל מקקליון, אשר החזיקה בתפקידה משנת 1978 ועד שנת 2014 ונקראת בתקשורת ועל ידי תומכים "הוריקן הייזל" ("Hurricane Hazel"). במשך 36 שנות תפקידה, שמרה העיר על מאזן תקציבי חיובי. בשנת 2010 בגיל 89, היא נבחרה לכהונתה ה-12 הרצופה ברוב של 76% מקולות התושבים ללא ניהול מסע בחירות, בשנת 2014 בגיל 93 לאחר 36 שנים בתפקיד החליטה הייזל לפרוש והחליפה אותה בוני קרומבי.

בשנים האחרונות יש ניסיון ליצור תדמית ייחודית לעיר. בשנת 2006 נערכה תחרות ארכיטקטורה בינלאומית לעיצוב פרויקט יוקרתי של שני בנייני דירות בני 50 קומות, בעיצוב גוף אישה, אשר הוקמו בלב העיר ומשמשים כאחד מסמלי העיר Absolute World. פרויקט זה הוא חלק מהמאמץ לפיתוח אזור מרכז העיר.

שבעה כבישים ראשיים חוצים את העיר, ומניחים תשתית לגישה תעבורתית נוחה ליעדים מרכזיים בקנדה ובארצות-הברית. בנוסף, שדה התעופה הבינלאומי פירסון (Toronto Pearson International Airport), שדה התעופה העיקרי של טורונטו, ממוקם בשטח השיפוט של העיר. מיסיסוגה מהווה בית למשרדי ההנהלה הראשיים של חברות בינלאומיות רבות כגון מיקרוסופט, פפסיקו Pepsico, וולמארט, בל Bell, אמאזון, אורקל, סימנס, החברה לאנרגיה אטומית של קנדה וחברות רבות נוספות.

סאן מיקרוסיסטמס

סאן מיקרוסיסטמס (באנגלית: Sun Microsystems), הייתה חברת מחשבים אמריקאית מן המובילות בעולם. החברה נוסדה בשנת 1982, מטה החברה ממוקם בסנטה קלרה שב"עמק הסיליקון" בקליפורניה, ומאז שנת 1984 עמד בראשה סקוט מקנילי, שהיה אחד ממייסדיה. החברה עסקה בייצור מחשבים, מוליכים למחצה ותוכנה. בינואר 2010 נרכשה סאן על ידי חברת אורקל.

סולאריס (מערכת הפעלה)

סולאריס (אנגלית: Solaris) היא מערכת הפעלה, ממשפחת היוניקס, שנכתבה במקור על ידי חברת סאן מיקרוסיסטמס. החברה נמכרה לאורקל ואיתה מערכת ההפעלה עברה לבעלות אורקל.

סולאריס, המבוססת על גרסת System V של חברת AT&T החליפה את מערכת ההפעלה SunOS שהייתה מבוססת על גירסת היוניקס החופשית של אוניברסיטת ברקלי, BSD. סולאריס עושה שימוש במערכת קבצים ייחודית לה בשם ZFS.

מערכת הפעלה זו נכתבה בעיקר עבור מחשבים המבוססים על מעבדי SPARC של חברת סאן, אך קיימת גם גירסת סולאריס-x86 שנועדה לשימוש במחשב אישי.

ב-30 באפריל 2004, ג'ונתן שולץ, נשיא חברת סאן מיקרוסיסטמס, ציין בראיון לאתר Infoworld.com כי ייתכן והחברה תשחרר את סולאריס תחת רישיון קוד פתוח. בתחילת 2005 שיחררה סאן חלקים ניכרים מקוד המקור של מערכת ההפעלה, תחת השם OpenSolaris (עם שם קוד פנימי "אינדיאנה"). הקוד פורסם תחת רישיון ייחודי, שאושר על ידי ארגון Open Source Initiative, ונקרא Common Development and Distribution License. רישיון זה לא היה תואם לרישיון הGPL ולכן אין אפשרות להשתמש בקטעי קוד של לינוקס בסולאריס ולהפך. לאחר מכירת סאן לאורקל הופסק בהדרגה הפיתוח המקביל של OpenSolaris ומפתחים חיצוניים יסדו מיזם חיצוני מקביל בשם OpenIndiana.

פונקציה פסידו-אקראית קריפטוגרפית

בקריפטוגרפיה, פוּנְקְצִיָּה פְּסֵידוֹ-אַקְרָאִית (באנגלית: Pseudo-random function) בקיצור PRF היא משפחה של פונקציות המדמות אורקל ראנדומלי באופן שלא קיים אלגוריתם יעיל שיכול להבחין עם יתרון משמעותי, בין פונקציה שנבחרה ממשפחה זו לבין אורקל אקראי אמיתי. היא נקראת כך משום שהיא אינה אקראית אמיתית אלא "מעין" אקראית או אקראית מדומה.

לפונקציה פסידו-אקראית חשיבות רבה בקריפטוגרפיה והיא מאבני הבניין של ההצפנה מודרנית, באמצעותה ניתן לבנות פרימיטיבים קריפטוגרפיים וסכמות הצפנה בטוחות. מהיבט תאורטי, הוכח שאפשר לבנות פונקציה פסידו-אקראית באמצעות מחולל פסידו אקראי קריפטוגרפי, אולם הפרימיטיבים הקריפטוגרפיים הקיימים בשימוש מעשי כיום אינם מוכחים אלא מאמינים שהם מועמדים טובים לפונקציה פסידו-אקראית. לדוגמה צופן סימטרי כמו AES נחשב לפרמוטציה פסידו-אקראית אם כי מעולם לא הוכח תאורטית.

להבדיל ממחולל פסידו-אקראי המסומן בקיצור PRG שבו מידת אקראיות הפלט תלויה באקראיות הקלט, פונקציה PRF מבטיחה שבלי קשר לקלט, הפלט תמיד יראה אקראי, כל עוד הפונקציה נלקחה מתוך המשפחה באופן אקראי.

פונקציית ספוג

בקריפטוגרפיה, פונקציית ספוג (sponge function) היא דרך להרחיב פונקציית גיבוב לפונקציה קריפטוגרפית כללית שהקלט והפלט שלה באורך משתנה. פונקציית ספוג מיישמת מבנה ספוג (sponge structure) שהוא מבנה איטרטיבי פשוט המבוסס על תמורה או טרנספורמציה פנימית הפועלת על קלט באורך קבוע, שמקבל קלט באורך משתנה ומפיק פלט באורך משתנה. פונקציית ספוג מאוד גמישה ויכולה לשמש כצופן זרם שבו נדרש קלט קצר ופלט ארוך או כפונקציית גיבוב וקוד אימות מסרים שבהם הקלט ארוך והפלט קצר. מהיבט תאורטי פונקציית ספוג משמשת כמודל למבנה קונקרטי של פונקציית גיבוב עם גישה לזיכרון פנימי. פונקציית ספוג אקראית מקבילה לאורקל אקראי, למעט אפקט הזיכרון הסופי (התנגשויות הן בלתי נמנעות). לכן יכולה לשמש כחלופה למודל אורקל אקראי כדי לבטא טענת ביטחון.

ציפורי הטרף

ציפורי הטרף (באנגלית: Birds of Prey) היא קבוצה בדיונית של גיבורות-על המופיעה בחוברות קומיקס ביקום DC קומיקס. הקבוצה הופיעה לראשונה בחוברת Birds of Prey: Black Canary\Oracle #1 מיוני 1996, אם כי החלה בפרסום מחזורי בינואר 1999 והיא נוצרה בידי הכותבים צ'אק דיקסון וג'ורדן ב. גורפינקל והמאייר גרי פרנק. הסדרה עוצבה ברובה (החל מגיליון 56 ועד 108) על ידי הכותבת זוכת הפרסים גייל סימון. היא אוירה על ידי מגוון ממאיירי DC, הבולט שבהם היה אד בניס, אך גם ג'ו בנט וגרג לנד.

הסדרה עוקבת במרביתה אחר שלוש נשים שהופיעו בעבר כדמויות משנה במותגי קומיקס אחרים של DC: ברברה גורדון, לשעבר באטגירל, היא מנהיגת החבורה בתפקידה החדש כאורקל; דיינה לאנס היא הקנרית השחורה, לשעבר חברה בליגת הצדק ושותפה לעלילות סופרמן, וונדר וומן והחץ הירוק; והלנה ברטינלי היא הציידת, ספק גיבורת-על ספק פורעת חוק, שעבדה בעבר עם וכנגד באטמן.

קבוצת הגיבורות החלה עובדת מתוך מגדל שעון ישן בגות'אם סיטי, עירו של באטמן. בעקבות אירועי עלילה שונים הן עקרו למגדלי דלטן במטרופוליס (עירו של סופרמן) והחל מ-2008 לדירות פלטינום בקליפורניה. עם התקדמות העלילה הצטרפו מספר רב של גיבורות קומיקס (חלקן הופיעו כדמויות משנה במותגים אחרים) על בסיס זמני: זינדה בלייק (ליידי בלאקהוק); מיספיט, ברדה הגדולה, קטאנה, ג'ודומאסטר, מנהאנטר, ג'יפסי, ליידי שיווה, צ'שייר, קאטוומן ורבות אחרות. בין הגברים הבודדים שצורפו לעלילה נכללים נייטווינג, החץ הירוק, סאוונט וחברו קראוטה, באטמן (בהופעות אורח נדירות), ויילדקט והמפקח גורדון, אביה של ברברה.

מרבית גליונות הסדרה כללו את אורקל וקנרית שחורה כמפעילה וסוכנת-שדה, עם ציידת בתפקיד שדה חלקי (לרוב הוזעקה במפתיע לחילוץ מצרה לא צפויה). החל מגליונות מאוחרים (80+) הצטרפה ליידי בלאקהוק לתפקיד מלא של טייסת וסוכנת-שדה.

ריפוד אופטימלי להצפנה אסימטרית

בקריפטוגרפיה, ריפוד אופטימלי להצפנה אסימטרית (Optimal Asymmetric Encryption Padding) הוצע לראשונה על ידי מיהיר בלייר מאוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו ופיליפ רוגווי מאוניברסיטת קליפורניה בדייוויס בשנת 1995. סכימת OAEP היא אלגוריתם שמכין את הקלט להצפנה באופן כזה שאפשר יהיה לנצל פונקציית הצפנה אסימטרית דטרמיניסטית כמו RSA ולקבל ביטחון סמנטי נגד התקפת מוצפן-נבחר תחת מודל אורקל אקראי.

תורת הרקורסיה

תורת הרקורסיה היא תחום במתמטיקה העוסק ברמת החישוביות והאי-פתירות של פונקציות מהטבעיים לעצמם, כמייצגים של מאגרי מידע אינסופיים. תחום זה קשור בקשר הדוק לתורת הקבוצות וללוגיקה מתמטית. במרכז תורת הרקורסיה נמצא מושג דרגות טיורינג.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.