אוצר פירושים וציורים להגדה של פסח

אוצר פירושים וציורים להגדה של פסח הוא חיבור על ההגדה של פסח שערך 'בעל האוצרות' רבי יהודה דוד איזנשטיין. החיבור יצא לאור בפעם הראשונה בשנת תרע"ז (1917) בניו יורק ופעם נוספת בשנת תשל"ו (1975) בתל אביב בהוצאת הספרים 'שילה'.

החיבור מורכב ממספר חלקים :

  • הקדמה כללית שכתב איזנשטיין עצמו על טיבה של ההגדה של פסח ועל טיבו של החיבור. בהקדמה ניתן לראות כמה קווים מנחים בעבודתו הספרותית של איזנשטיין. בתארו את הבן הרשע מבין ארבעת הבנים המופיעים בהגדה של פסח ניתן לראות רמיזה על מצבם הרוחני של חלק מהיהודים בארצות הברית בשנות העשרים של המאה העשרים :

הבן הרשע איננו רשע גמור לחטוא נגד ה' בפועל ולהכעיסו במעשיו הרעים אך הוא נוטה יותר לתענוגות בני האדם ומתעצל להגות בחכמה ודעת ובפרט בדיני ישראל ואין לו רגש מיוחד לדת היהודית ולתורתו.
ולכן הוא שואל תמיד למה לנו כל החרדה הזאת ? ולעשות זיכרון למה שקרה לנו קודם אלפיים או שלושת אלפים שנה ? והוא מוציא עצמו מן הלאומיות המיוחדת לעם ישראל. ולא יאבה להאמין כי הוא בגלות, ואין לו חלק בגאולת ישראל העתידה. כללו של דבר שאינו מרגיש ביהדותו.

קישורים חיצוניים

יהודה דוד אייזנשטיין

יהודה דוד אייזנשטיין (בכתיב יידי: אייזענשטיין; בלועזית: Julius (Judah David) Eisenstein; כ"א בחשוון תרט"ו, 12 בנובמבר 1854, מזריטש, פולין הקונגרסאית – ז' בסיוון תשט"ז, 17 במאי 1956, ניו יורק, ארצות הברית), היה סופר, עורך ומוציא לאור יהודי; נודע בכינוי "בעל האוצרות" (ראו להלן).

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.