אוסטריה עילית

אוסטריה עיליתגרמנית: Oberösterreich) היא מדינה בצפון אוסטריה. בירתה היא לינץ, ושכנותיה הן: בצפון מערב גרמניה וצ'כיה, במזרח אוסטריה תחתית ובדרום שטיריה וזלצבורג. אוסטריה עילית היא הרביעית בשטחה באוסטריה, והשלישית בגודל האוכלוסייה: שטחה הוא 11,980 קילומטר רבוע ואוכלוסייתה מונה כ-1.3 מיליון תושבים.

אוסטריה עילית (מדינה)
Oberösterreich
Oberösterreich Wappen.svg
Flag of Upper Austria
דגל אוסטריה עילית
B130 mit Schlögener Schlinge 2010
מדינה אוסטריה  אוסטריה
מושל יוזף פירינגר
ערים במדינה 14 מחוזות, 3 ערי מחוז
בירת המדינה לינץ
שטח 11,980 קמ"ר
גובה 343 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ במדינה 1,453,733 (נכון ל־1 בינואר 2016)
קואורדינטות 48°12′N 14°00′E / 48.2°N 14°E 
אזור זמן UTC+1
http://www.land-oberoesterreich.gv.at

לחצו כדי להקטין חזרה

פורארלברגטירולמזרח טירולזלצבורגקרינתיהבורגנלנדוינהשטיריהאוסטריה עיליתאוסטריה תחתיתאיטליהסלובניהגרמניהקרואטיהסלובקיהצ'כיההונגריהליכטנשטייןשווייץימת קונסטנץOberösterreich in Austria.svg

היסטוריה

ההתייחסות הראשונה לשם "אוסטריה עילית" מופיעה ב-1264, בעניין אזור מעל לנהר אנס שנקבע על ידי המלך אוטאקאר השני מבוהמיה. השם הרשמי שנקבע לאזור הוא "Österreich ob der Enns", כלומר "אוסטריה שעל נהר אנס".

בשנת 1490 המדינה קיבלה מעמד של עצמאות, אך היא נלקחה ממנה על ידי ההבסבורגים. כשאוסטריה סופחה לגרמניה הנאצית על ידי אדולף היטלר, שם המדינה שונה ל"רייכסגאו של הדנובה העילית", ולאחר מלחמת העולם השנייה שמה שונה לשם המקורי.

עם תום מלחמת העולם השנייה הוכללה אוסטריה עילית באזור הכיבוש האמריקאי[1].

דמוגרפיה

בדומה לשאר אוסטריה, אוכלוסיית אוסטריה עילית היא בעיקר נוצרית קתולית.

מוצאם האתני של כמעט 7.2% מתושבי המדינה אינו אוסטרי, כש-53% מהם מקורם מארצות יוגוסלביה. קבוצות אתניות אחרות מקורן ביוון וטורקיה. לפי מפקד האוכלוסין של 2012 אוכלוסיית אוסטריה עילית מונה 1,416,772 תושבים.

חלוקה מינהלית

אוסטריה עילית מחולקת באופן מסורתי לארבעה אזורים: האוסרוקפירטל, אינפירטל, מילפירטל וטראונפירטל. מנהלית, המדינה מחולקת ל-15 מחוזות ושלוש ערים סטטוטוריות .

Hallstatt 300
האלשטאט
Gosausee mit Dachstein
אגם גוסאו
Traunstein Reflection
אגם טראונזה

ערים סטטוטוריות

מחוזות

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ אוסטריה חולקה בין 4 המעצמות, הצופה, 27 ביוני 1945
אוסטריה

רֶפּוּבְּלִיקַת אוֹסְטְרִיָה (בגרמנית: Republik Österreich, קרי: "רֶפּוּבְּלִיק אֶסְטֶרַייךְ") היא פדרציה במרכז אירופה המורכבת מ-9 מדינות. היא גובלת בליכטנשטיין ובשווייץ במערב, באיטליה ובסלובניה בדרום, בהונגריה ובסלובקיה במזרח ובגרמניה ובצ'כיה בצפון.

אוסטריה תחתית

אוסטריה תחתית (בגרמנית: Niederösterreich) היא מדינה בצפון מזרח אוסטריה, הגדולה ביותר בשטחה מבין מדינות אוסטריה, משתרעת על שטח של 19,174 קמ"ר סביב וינה, והשנייה בגודל אוכלוסייתה, עם אוכלוסייה של כ-1.5 מיליון תושבים. בירתה היא סנקט פלטן מאז 1986, והיא עיר הבירה החדשה ביותר באוסטריה. גובלת עם סלובקיה וצ'כיה בצפון מזרח, ובדרום מערב עם מדינות אוסטריה שטיריה, אוסטריה עילית ובורגנלנד.

לאחר תום מלחמת העולם השנייה הוכללה אוסטריה תחתית באזור הכיבוש הרוסי.

באד אישל

באד אישל (בגרמנית: Bad Ischl) היא עיר מרחצאות בדרום מדינת אוסטריה עילית שבאוסטריה, במרכז אזור הנופש זאלצקמרגוט. אוכלוסיית העיר מונה 14,115 נכון ל 2004. בעיר הוכרזה באופן רשמי מלחמת העולם הראשונה.

בראונאו אם אין

בראונאו אם אין (בגרמנית: Braunau am Inn) היא עיר במחוז בשם זה שבצפון-מערב אוסטריה עילית. העיר נמצאת במרחק של כ-90 ק"מ ממערב ללינץ וכ-60 ק"מ מצפון לזלצבורג על גבול גרמניה. אוכלוסיית העיר מונה פחות מ-20,000 תושבים, והיא ידועה בעיקר כמקום הולדתו של אדולף היטלר.

גמונדן

גמונדן (בגרמנית: Gmunden) היא עיירה בדרום המדינה הפדרלית אוסטריה עילית שבאוסטריה, ובירת מחוז גמונדן, הנקרא על שמה. העיירה ממוקמת על חופו הצפוני של אגם טראון, בצפון אזור הנופש זאלצקמרגוט.

העיר נודעת בעיקר בשל הקרמיקה הייחודית המיוצרת בה, קרמיקת גמונדן, ובשל מבצר אורט הממוקם בה. בעיר צולמה סדרת הטלוויזיה האוסטרית המצליחה "שלוסהוטל אורט" בשנות ה-90, שהביאה לעיר פרסום רב בתוככי אוסטריה.

בגמונדן פועלת חשמלית קטנה הנוסעת לאורך טיילת העיר.

דנובה

דַנוּבָּה (בגרמנית: Donau; ברומנית: Dunăre; בהונגרית: Duna; בסרבו-קרואטית: Dunav; באוקראינית: Дунай; בפולנית: Dunaj; ביוונית עתיקה: Ἴστρος) הוא הנהר השני באורכו באירופה, אחרי נהר הוולגה. אורכו של הדנובה הוא 2,860 ק"מ.

הדנובה נובע באזור היער השחור (Schwarzwald) בגרמניה ונשפך לים השחור כדלתה בתחום רומניה. הוא עובר דרך 10 מדינות ובדרכו חוצה את ערי הבירה וינה, ברטיסלאבה, בודפשט ובלגרד. הדנובה הוא אחד מנתיבי המים הבינלאומיים החשובים ביותר. זהו הנהר היחיד הזורם ממרכז אירופה לים השחור, ועל כן הוא אחד האמצעים העיקריים לתעבורה של סחורות בין מרכז ומזרח אירופה.

האלשטאט

האלשטאט (Hallstatt) הוא כפר באזור הדאכשטיין במדינת אוסטריה עילית באוסטריה. הכפר כלוא בין חופי אגם האלשטאט (Hallstätter See) שרוחבו 2 ק"מ בלבד לבין מורדותיו התלולים של רכס דאכשטיין, הממשיכים לעומק של 135 מטר במעמקי האגם הצר. בשנת 2001 מנתה אוכלוסיית הכפר 946 תושבים.

מעבר ליופיו, הכפר מפורסם משתי סיבות: תרבות האלשטאט אשר הייתה תרבות קלטית מתקופת הברזל המוקדמת, ואשר העניק לה את שמו; ומכרה המלח הראשון בעולם הנמצא בהר המלח (Salzberg)‏. כל אלה הביאו את ארגון אונסק"ו להכריז על הכפר כעל אתר מורשת עולמית בשנת 2001. בשנת 2011 פורסם כי לאחר שאספו במשך שנים מידע על הכפר, החלו הסינים להקים העתק שלו במחוז גואנגדונג.

ולס (עיר)

ולס היא עיר במדינה האוסטרית אוסטריה עילית על גדות נהר הטראון. העיר היא עיר סטטוטורית מאז ה-18 בינואר 1964, ונמצא בה מושב מועצת מחוז ולס שמקיף אותה. מספר תושביה הוא 56,478 נכון ל- 2001. העיר ידועה כמקום קניות מרכזי.

זאלצקמרגוט

הזאלצקמרגוט (בגרמנית: Salzkammergut) הוא אזור בצדו הצפוני של רכס האלפים הגיריים הצפוני החוצה את אוסטריה במרכזה ממזרח למערב, ומשתרע בתחומן של המדינות הפדרליות אוסטריה עילית, שטיריה וזלצבורג.

זלצבורג (מדינה)

מדינת זלצבורג (בגרמנית: Salzburg; מילולית: "טירת המלח") היא אחת מתשע המדינות המרכיבות את אוסטריה. היא ממוקמת במרכז אוסטריה, סמוך לגבולה עם גרמניה. אוכלוסייתה מונה כ-530,000 תושבים, והיא משתרעת על שטח של 7,154 קמ"ר. עיר בירתה היא זלצבורג, שהיא גם מחוז בפני עצמו במדינה. המדינה גובלת במדינות האוסטריות אוסטריה עילית ממזרח, שטיריה ממזרח, קרינתיה מדרום, וטירול ממערב ומדרום, בגרמניה (המדינה הגרמנית בוואריה) מצפון, ובאיטליה (האזור האוטונומי דרום טירול) מדרום.

לינץ

לינץ (בגרמנית: Linz) היא עיר באוסטריה על גדות הדנובה, בירת אוסטריה עילית והעיר השלישית בגודלה באוסטריה מבחינת מספר האוכלוסין, לאחר וינה וגראץ. העיר משתרעת על 96 קמ"ר, אוכלוסייתה מונה 198,181 תושבים (2015) ובמטרופולין פרבריה 758,220 תושבים (2012).

מאוטהאוזן

מַאוּטהַאוּזֶן (גרמנית: Konzentrationslager Mauthausen; נקרא גם מאטהאוזן) היה מחנה ריכוז גדול באוסטריה עילית (שנקראה אז "הרייכסגאו של הדנובה העילית") שהוקם ב-1938 סמוך לעיירה מאוטהאוזן, כ-20 ק"מ ממזרח ללינץ, ובהמשך התרחב והפך למרכיב מרכזי בתשלובת המחנות מאוטהאוזן-גוּזֶן. מחנה הריכוז שימש בעיקר לכליאת מתנגדי הנאציזם ובני קבוצות "לא רצויות" ממדינות שונות באירופה.

בין אסירי המחנה היו מתנגדי המשטר הנאצי, בני אינטליגנציה פולנים, הומוסקסואלים, צוענים, תומכי משטר רפובליקני ספרדים ועוד. מספר היהודים שנכלאו בו בתחילה היה קטן באופן יחסי. החל מ-1944 החלו הנאצים לכלוא בו יהודים רבים, בעיקר מקהילות הונגריה והולנד. למחנה הובאו גם יהודים מאושוויץ ומברגן בלזן.

מספר הנרצחים הכולל במחנות מאוטהאוזן-גוזן מוערך במאות אלפים (בין 120 ל-320 אלף, על פי הערכות שונות), מתוכם כ-38,000 יהודים. מרבית הנרצחים מתו מעבודות כפייה. מחנות מאוטהאוזן-גוזן שוחררו על ידי צבא ארצות הברית במאי 1945.

מדינות אוסטריה

אוסטריה היא רפובליקה פדרלית המאגדת בתוכה תשעה אזורים, הנקראות בגרמנית "לנדר" (Länder). וינה, בירת אוסטריה, נחשבת למדינה בפני עצמה, ועל אף שהיא הקטנה במדינות מבחינת השטח, היא המאוכלסת ביותר. המדינה בעלת השטח הגדול ביותר היא אוסטריה תחתית, המדינה הכי פחות מאוכלסת היא בורגנלנד.

מחוז לינץ

מחוז לינץ (בגרמנית: Bezirk Linz-Land) הוא מחוז במזרח אוסטריה עילית שבאוסטריה. נכון ל-2001 אוכלוסיית המחוז מנתה 129,059 תושבים.

שטחו של המחוז משתרע על 460.3 קמ"ר ויש בו 4 ערים ו-18 עיירות.

פוקינג (כפר)

פוּקִינְג (בגרמנית: Fucking) הוא כפריר אוסטרי במערב מדינת אוסטריה עילית. הכפריר, המונה כמאה תושבים, משתייך לרשות המקומית טארסדורף במחוז בראונאו אם אין, בקרבת זלצבורג. אין לבלבל בינו לבין העיירה פוקינג, בפא דגושה, הנמצאת במחוז לינץ המזרחי יותר.

היישוב נודע בשמו לפחות משנת 1070 ובתעתיקו הנוכחי משנת 1760.‏ שם הכפריר מתייחס לאיש בשם פוקו (Focko) שחי במאה השישית. "ינג" היא סיומת גרמאנית המציינת "אנשים", כך שהשם פוקינג משמעו "מושבם של אנשי פוקו".

שילוט הדרכים המציין את שם היישוב קורץ לתיירים דוברי אנגלית, עקב משמעותו הגסה כמילה באנגלית, אף כי הגייתו המקומית שונה מהגייתו באנגלית. רבים עוצרים כדי להצטלם לצדו, ומקרי גניבה נשנים הכבידו על הוצאות הרשות המקומית. בחודש אוגוסט 2005 הותקנו שלטים המרותכים ליסודות פלדה מבוטנים, כדי להקשות על גניבתם. הצעות להחליף את שם הכפר נדחו במשאלים שהתקיימו בקרב תושבי הרשות המקומית בשנים 1996, 2004 ו-2012‏.פרנסי העיירה ניצלו את העובדה שהמילה hell בגרמנית משמעותה בהיר ונתנו זיכיון למבשלת בירה אוסטרית לייצר בירה בשם "Fucking Hell".

ריד (כדורגל)

מועדון כדורגל ריד הוא מועדון כדורגל אוסטרי, המשחק בעיר ריד שבאוסטריה. המועדון משחק בליגת העל האוסטרית ברציפות מעונת 2005/2006.

שטייר

שטייר (בגרמנית: Steyr (מידע • עזרה)) היא עיר במדינה הפדרלית אוסטריה עילית שבאוסטריה. היא שוכנת במקום שבו מתמזגים הנהרות שטייר ואֵנְס. אוכלוסייתה מונה 38,120 תושבים, נכון לשנת 2014. העיר סובלת מהגירה שלילית של תושבים לווינה. מקום התמזגות שני הנהרות הוא מקום אטרקטיבי מאוד ומעליו נמצאת הטירה הבבנברגית "למברג" וכנסיית סנקט מיכאל.

לעיר היסטוריה מפוארת של מרכז ייצור והיא נתנה את שמה לתאגידים תעשייתיים רבים, בהם שטייר דיימלר פוך. בעיר נמצא גם מוזיאון התעשייה אינדוסטריאלה ארבייטסוולט.

מרכזה ההיסטורי של העיר נשתמר בצורה מעולה ונחשב לאטרקציה תיירותית.

שטיריה

שטיריה (בגרמנית: Steiermark) היא אחת מתשע המדינות הפדרליות של אוסטריה והשנייה בגודלה ביניהן בשטחה, לאחר אוסטריה תחתית, עם שטח של 16,392 קמ"ר. היא גובלת במזרח עם בורגנלנד, בצפון עם אוסטריה עילית ואוסטריה תחתית, במערב עם זלצבורג ובדרום עם סלובניה. אוכלוסייתה מונה 1,210,971 נכון ל-2013, ובירתה היא גראץ.

האוסטרים נוהגים לחלק את אדמתם לכמה אזורים:

שטיריה עילית (Obersteiermark) - כולל את המחוזות: לייצן, מוראו, מורטל, לאובן, ברוק-מירצצושלאג;

שטיריה מערבית (Weststeiermark) - כולל את המחוזות: פויטסברג, דויטשלאנסברג והחלק המערבי של מחוז לייבניץ;

שטיריה מזרחית (Oststeiermark) - וייץ, הרטברג-פורשטנפלד וזידאוסט-שטיירמארק. חלקים מערביים ומזרחיים של מחוז גראץ ובהתאמה החלק הדרומי של דוכסות שטיריה ששייך לסלובניה מאז 1918 נקראו בעבר (ולפעמים נקראים באופן הדיבור לא רשמית) שטיריה תחתית (Untersteiermark).שטיריה היא אזור תעשייתי, בעקבות תהליך התיעוש שהתרחש באוסטריה במאה ה-19. בשנת 2004 נהנתה שטיריה מצמיחה כלכלית גבוהה של 3.8%, בעיקר הודות לאזור גראץ, שראה צמיחה כלכלית גדולה ומאז גדלה אוכלוסייתו וכלכלתו.

לאחר תום מלחמת העולם השנייה הוכללה שטיריה באזור הכיבוש הבריטי.

שרדינג (מחוז)

שרדינג (בגרמנית: Bezirk Schärding) הוא מחוז בצפון אוסטריה עילית שבאוסטריה, באינפירטל, אחד מארבעת חלקיה של אוסטריה עילית. שכנותיה הן: בדרום המחוזות גריסקירכן וריד אים אינקרייס, במזרח מחוז רוהרבאך ובצפון בוואריה שבגרמניה. במחוז 29 עיירות ועיר אחת, העיר שרדינג שהיא בירתו.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.