אוניברסיטת קליפורניה

אוניברסיטת קליפורניהאנגלית: University of California, בקיצור UC) היא אוניברסיטה ציבורית ואחת משלושת המוסדות להשכלה גבוהה של מדינת קליפורניה בארצות הברית. שני המוסדות האחרים הם California State University ו-California Community Colleges System. משרדי ההנהלה שלה הם בעיר אוקלנד בקליפורניה.

באוניברסיטה עשרה קמפוסים:

האוניברסיטה מנהלת ישירות שתי מעבדות לאומיות:

האוניברסיטה גם משתתפת בניהול מעבדות לוס אלאמוס.

לאוניברסיטה קשרים עם מכללה אחת למשפטים:

  • אוניברסיטת קליפורניה, מכללת הייסטינגס למשפט בסן פרנסיסקו

כאוניברסיטה של מדינת קליפורניה, שכר הלימוד מסובסד על ידי המדינה. אולם היקף הסבסוד מצטמצם והולך. בשנת 1980 עמד שכר הלימוד השנתי על 776 דולר ובשנת 2011 הגיע שכר הלימוד ל-13,218 דולר[1].

מספטמבר 2013 מכהנת ג'נט נפוליטנו כנשיאת האוניברסיטה.

אוניברסיטת קליפורניה
סמל אוניברסיטת קליפורניה
Royce Hall, University of California, Los Angeles (23-09-2003)
מוטו Fiat Lux (בלטינית: "ויהי אור")
תאריך ההקמה 1868
סוג רשת אוניברסיטאות ציבוריות
הון עצמי 7.28 מיליארד דולר
נשיא ג'נט נפוליטנו
סגל 13,335
סטודנטים לתואר ראשון 159,000
מיקום אוקלנד, קליפורניה, ארצות הברית
קואורדינטות 37°48′08″N 122°16′17″W / 37.802168°N 122.271281°W
האתר הרשמי

הערות שוליים

  1. ^ California and Bust
World Community Grid

World Community Grid (או בראשי תיבות WCG) הוא מיזם של חישוב מבוזר קהילתי, שיזמה חברת IBM על-מנת לקדם מחקרים שונים לטובת האנושות. הפרויקט משתמש במחשבים של המשתמשים הרשומים אליו על-מנת לבצע חישובים הנחוצים למחקר. בין המחקרים להם מסייע הפרויקט ניתן למצוא מחקרים העוסקים במציאת מרפא למחלות שונות כגון איידס, סרטן, קדחת דנגי, מלריה ועוד, מחקרים העוסקים במציאת דרכים להפקת אנרגיה ירוקה ולהדיפת ההתחממות הגלובלית ומחקרים נוספים. המיזם מאפשר לחוקרים שהמחקרים שלהם יכולים להיטיב עם כלל האנושות (כגון מציאת מרפא למחלות, איכות הסביבה, שיפור התזונה וכו') להגיש הצעות ולהשתמש במיזם על-מנת לערוך את המחקר שלהם.

במסגרת הפרויקט, משימות חישוב הנחוצות למחקר נשלחות דרך האינטרנט אל מאות אלפי אנשים ברחבי העולם שהסכימו להתקין במחשב שלהם תוכנה מיוחדת המבצעת את החישובים. השימוש במחשבי המשתמשים נעשה ברקע, ללא הפרעה למשתמש, על ידי ניצול משאבים אשר אינם בשימוש בלבד. הפרויקט הוקם ב-16 בנובמבר 2004, ונכון לספטמבר 2019 רשומים בו כ- 764,064 משתמשים ממדינות רבות בעולם. הפרויקט מותקן על גבי כ - 5,157,630 מחשבים ברחבי העולם.

התוכנה בה משתמש הפרויקט פותחה על ידי אוניברסיטת קליפורניה בברקלי והיא נקראת Berkeley Open Infrastructure for Network Computing) BOINC). תוכנה זו משמשת פרויקטים נוספים של חישוב מבוזר קהילתי, בהם הפרויקט SETI@home, שלשמו פותחה.

אוון צ'מברליין

אוון צ'מברליין (באנגלית: Owen Chamberlain;‏ 10 ביולי 1920 – 28 בפברואר 2006) היה פיזיקאי אמריקאי, חתן פרס נובל לפיזיקה לשנת 1959, יחד עם אמיליו סגרה, על גילוי האנטיפרוטון.

צ'מברליין נולד בסן פרנסיסקו, קליפורניה שבארצות הברית וסיים את לימודיו התיכוניים בפילדלפיה בשנת 1937. למד פיזיקה במכללת דרטמות ובאוניברסיטת קליפורניה בברקלי. ב-1942 הצטרף לפרויקט מנהטן, ושנה לאחר מכן נישא לביאטריס, ולזוג נולדו ארבעה ילדים. הוא התאלמן מביאטריס בשנת 1988.

ב-1946, לאחר מלחמת העולם השנייה, המשיך בלימודי הדוקטורט באוניברסיטת שיקגו, בהדרכת הפיזיקאי אנריקו פרמי. קיבל דוקטורט בשנת 1949.

ב-1959 זכה בפרס נובל לפיזיקה, יחד עם אמיליו סגרה, על גילוי האנטיפרוטון.

צ'מברליין היה גם פעיל פוליטי בנושאי שלום וצדק חברתי, ולא אחת התבטא נגד מלחמת וייטנאם.

הוא אובחן כחולה במחלת הפרקינסון בשנת 1985, וב-1989 פרש מהוראה. נפטר בברקלי מסיבוכים של המחלה.

אוניברסיטת קליפורניה בברקלי

אוניברסיטת קליפורניה בברקלי (באנגלית: University of California, Berkeley) הוא שמו של הקמפוס העיקרי של אוניברסיטת קליפורניה, הממוקם בברקלי, לחופי מפרץ סן פרנסיסקו. האוניברסיטה מכונה גם בשמות UC ברקלי, ברקלי וקאל.

האוניברסיטה נחשבת כאוניברסיטה הציבורית הטובה בארצות הברית ואחת האוניברסיטאות הטובות בעולם. למעלה מ-60 חתני פרס נובל היו חברי סגל, חקרו או למדו באוניברסיטה. פיזיקאים מן האוניברסיטה בחרו והובילו את צוות המדענים שעבד על פרויקט מנהטן ופיתחו את פצצת האטום הראשונה. למדענים מברקלי היה תפקיד משמעותי בפיתוח הלייזר, וכמו כן הם המציאו את הציקלוטרון, גילו את האנטי-פרוטון, הסבירו את יסודות הפוטוסינתזה, בודדו את נגיף הפוליו, יצרו את מערכת ההפעלה BSD וגילו את היסודות סיבורגיום, פלוטוניום, ברקליום, לורנציום וקליפורניום. חברי סגל האוניברסיטה זכו בפרסים שונים גם בתחומים אחרים: 4 מדליות פילדס הוענקו להם (10% מכל המדליות שהוענקו). בנוסף לכך הם קיבלו 4 פרסי נובל לכלכלה, פרס נובל אחד לספרות, 3 פרסי פוליצר, 28 מענקי עמיתי מקארתור ועוד פרסים רבים.

אוניברסיטת קליפורניה בדייוויס

אוניברסיטת קליפורניה בדייוויס (באנגלית: University of California, Davis, או בשמו המקוצר: UC Davis) הוא אחד מעשרת הקמפוסים של אוניברסיטת קליפורניה, הנמצא בדייוויס, עיר באזור חקלאי בצפון קליפורניה, לצד הכביש בין סן פרנסיסקו לסקרמנטו.

האוניברסיטה נוסדה כחווה ללימודי חקלאות של אוניברסיטת קליפורניה ב-1905. ב-1959 הפכה לקמפוס עצמאי של האוניברסיטה, בהתאם לתוכנית האב של ההשכלה הגבוהה בקליפורניה שעיצב נשיא האוניברסיטה, קלארק קר.

האוניברסיטה כיום נמנית עם עשר האוניברסיטאות הציבוריות המובילות, ונחשבת מקבילה ברמתה לאוניברסיטאות ליגת הקיסוס הפרטיות.

האוניברסיטה כוללת כיום את כל תחומי הלימוד האקדמיים: מדעי החברה והרוח, אמנות, מדעי הטבע, הנדסה, חקלאות ומדעי הסביבה, מנהל עסקים, משפטים ובית-ספר לרפואה. תחומי לימוד ומחקר ייחודיים (יחסית) לדייוויס הם וטרינריה (בית הספר היחיד בקליפורניה) וייננות. למחלקה לייננות מיוחס חלק גדול מההתקדמות בענף היין בקליפורניה.

האוניברסיטה נמצאת בקמפוס רחב ידיים ששטחו כ-22 קמ"ר, ובו מדשאות רבות, מזרקות, פסלים וגן בוטני (Arboretum) המכיל למעלה מ-4000 מיני צמחים. אמצעי תחבורה נפוץ בקמפוס ובעיר הסמוכה הוא אופניים. ישנם שבילי אופניים רבים המופרדים מהכבישים ואף רמזורים מיוחדים לאופניים. נבחרת הרכיבה של האוניברסיטה זכתה באליפות הליגה הלאומית של האוניברסיטאות בארצות הברית בשנים 1996, 2001 ו-2006.

באוניברסיטה כ-2000 חברי סגל, בהם שמונה עשר חברים באקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית, שישה חברים באקדמיה הלאומית להנדסה של ארצות הברית, שני חתני פרס פוליצר וחתן מדליית פילדס במתמטיקה. לפי דירוג ה-U.S. News & World Report דייוויס מדורגת במקום ה-38 בארצות הברית בלימודים לתואר ראשון (ובמקום וה-9 בין האוניברסיטאות הציבוריות). תקציב המחקר של האוניברסיטה, כ-450 מיליון דולר בשנה, הוא ה-14 בגודלו בארצות הברית.

אוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס

אוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס (באנגלית: University of California, Los Angeles, ידועה בראשי התיבות UCLA) היא אוניברסיטת מחקר ציבורית בלוס אנג'לס שבקליפורניה, אחת מעשרת הקמפוסים של אוניברסיטת קליפורניה. האוניברסיטה נוסדה ב-1919 כשלוחה של אוניברסיטת קליפורניה. קמפוס האוניברסיטה הוא השני שהוקם במסגרת מערכת האוניברסיטאות של קליפורניה, והאוניברסיטה היא הגדולה ביותר בקליפורניה מבחינת מספר הסטודנטים הכולל.

בדירוג השבועון U.S. News & World Report האוניברסיטה נמצאת במקום ה-25 ברשימת האוניברסיטאות הטובות בארצות הברית לשנת 2008 ומקום שלישי בין האוניברסיטאות הציבוריות.

מספר הפונים בבקשה להתקבל לאוניברסיטה לסתיו 2008 היה הגבוה מבין כל האוניברסיטאות בארצות הברית: 55,401. מהם 12,755 (22.7%) התקבלו ללימודים. אף שבאוניברסיטה תלמידים מכל העולם ומכל מדינות ארצות הברית, למעלה מ-90% מהלומדים באוניברסיטה מוצאם מקליפורניה.

אוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו

אוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו (באנגלית: University of California, San Diego, לרוב UC San diego או UCSD) היא אוניברסיטה ציבורית בסן דייגו שבקליפורניה. היא נחשבת אחת מהאוניברסיטאות הציבוריות הטובות בארצות הברית ובמקום ה-15 בעולם כולו על ידי הדירוג אקדמי של אוניברסיטאות בעולם.

כמה מן המחקרים באוניברסיטה התפרסמו, כגון פיתוח ה-Network News Transfer Protocol, ביסוס העובדה כי אכן מתקיימת תופעה של התחממות עולמית, וגילוי ה-GFP.

אוניברסיטת קליפורניה בסנטה ברברה

אוניברסיטת קליפורניה בסנטה ברברה (באנגלית: University of California, Santa Barbara , ידועה בראשי התיבות UCSB) היא אוניברסיטת מחקר ציבורית בקליפורניה, אחת מעשרת הקמפוסים של אוניברסיטת קליפורניה. היא ממוקמת על יד החוף במחוז סנטה ברברה, כ-160 קילומטרים צפונית ללוס אנג'לס, ובמרחק 13 קילומטרים מהעיר סנטה ברברה.

האוניברסיטה נוסדה ב-1891 כ-Anna Blake School, שהיה קולג' עצמאי למורים, והפכה לשלוחה של אוניברסיטת קליפורניה בשנת 1944. קמפוס האוניברסיטה הוא השלישי שהוקם במסגרת מערכת האוניברסיטאות של קליפורניה.

בדירוג השבועון יו אס ניוז אנד וורלד ריפורט (U.S. News & World Report), האוניברסיטה נמצאת במקום ה-28 ברשימת האוניברסיטאות הטובות בארצות הברית לשנת 2015 ומקום עשירי בין האוניברסיטאות הציבוריות.

ברקליום

בֵּרְקֵלִיּוּם (Berkelium) הוא יסוד כימי רדיואקטיבי מסדרת האקטינידים, שסמלו הכימי Bk ומספרו האטומי 97. היסוד הטרנס-אורני החמישי.

גלן תיאודור סיבורג

גלן תיאודור סיבורג (באנגלית: Glenn Theodore Seaborg, בשוודית: Glenn Teodor Sjöberg; ‏19 באפריל 1912 - 25 בפברואר 1999) היה כימאי אמריקאי ממוצא שוודי, חתן פרס נובל לכימיה לשנת 1951 (במשותף עם אדווין מקמילן), "על התגליות בתחום הכימיה של היסודות הטרנס-אורניים". הוא מוכר בעיקר בזכות עבודתו בגילוי ותיאור תכונות של רדיואיזוטופים רבים ובשל חלקו בגילוי יסודות רבים, בהם פלוטוניום (והאיזוטופ שלו Pu-239), אמריציום, קיריום, ברקליום, קליפורניום, איינשטייניום, פרמיום, מנדלביום ונובליום.

וילארד ליבי

וילארד פרנק ליבי (באנגלית: Willard Frank Libby‏; 17 בדצמבר 1908 - 8 בספטמבר 1980), מדען אמריקאי ופרופסור לכימיה, חתן פרס נובל לכימיה ב-1960 על פיתוח השיטה של תיארוך פחמן 14, שמשמשת בין השאר לתיארוך לממצאים ארכאולוגים.

יואן לי

יואן לי (בפין-יין: Lǐ Yuǎnzhé, נולד ב-19 בנובמבר 1936) הוא כימאי מטאיוואן וזוכה פרס נובל לכימיה בשנת 1986. זכה בפרס נובל יחד עם ג'ון פולני ודאדלי הרשבאך על תרומתם בעניין הדינמיקה של תהליכים כימיים אלמנטריים. הזוכה הראשון בפרס נובל לכימיה אשר מגיע מטאיוואן. בשנת 2011 נבחר לכהונת נשיא המועצה הבינלאומית למדע.

כריס פיין

כריסטופר וייטלו "כריס" פיין (באנגלית: Christopher Whitelaw "Chris" Pine; נולד ב-26 באוגוסט 1980) הוא שחקן קולנוע וטלוויזיה אמריקאי יהודי. ידוע בעיקר בשל תפקידו כקפטן קירק בסרטים החדשים של "סטארטרק" (מסע בין כוכבים), בתור דני העיוור בסרט הקומדיה הרומנטית "בליינד דייט", ובתור סטיב טרבור בסרט "וונדר וומן".

לואיס אלוורז

לואיס וולטר אלוורז (ספרדית: Luis Walter Alvarez;‏ 13 ביוני 1911 - 1 בספטמבר 1988) היה פיזיקאי אמריקאי, חתן פרס נובל לפיזיקה לשנת 1968.

מוריס וילקינס

מוריס יו פרדריק וילקינס (באנגלית: Maurice Hugh Frederick Wilkins; ‏ 15 בדצמבר 1916 - 5 באוקטובר 2004) היה ביולוג בריטי יליד ניו זילנד. הוא זכה בפרס נובל לפיזיולוגיה ורפואה בשנת 1962 על חלקו בגילוי מבנה ה-DNA. מחקריו של וילקינס עסקו בניסויי עקיפה של קרני רנטגן לצורך לימוד מבנה של חומרים, פוספורסנציה והפרדת איזוטופים.

עמיתת המחקר של וילקינס מקינגס קולג' לונדון, רוזלינד פרנקלין, הגיעה להישגים משמעותיים בהבנת מבנה הדנ"א בשנת 1952. בסוף אותה שנה היא הצליחה לבצע ניסוי עקיפה של קרני רנטגן ולקבל תצלום ברור של דנ"א. תוצאה זו מכונה "תצלום 51". וילקינס שהיה מסוכסך עמה, הראה את הצילום מבלי ידיעתה, לג'יימס ווטסון שביקר במעבדתם. ווטסון זכר את הצילום ותוך זמן קצר הצליח, יחד עם שותפו למחקר פרנסיס קריק, לפצח את מבנה מולקולת הדנ"א.

לאחר שפרנקלין חלתה בסרטן, המשיך וילקינס את המחקר שלה וסייע בהבנה מעמיקה יותר של מבנה הדנ"א. על כך הוענק לו, לווטסון ולקריק פרס נובל לפיזיולוגיה ורפואה בשנת 1962.

פרס נובל לכימיה

פרס נובל לכימיה מוענק מדי שנה, החל משנת 1901, לאנשים אשר תרמו תרומה ייחודית או ביצעו מחקר יוצא דופן בתחום הכימיה. הפרס מוענק על ידי האקדמיה המלכותית השוודית למדעים.

בשנים 1901–2013 היו שמונה פעמים שבהן הפרס לא חולק, 22 פעמים שבהם הוא ניתן, בו זמנית, לשני זוכים ו-14 פעמים שבהם הוא ניתן לשלושה זוכים. נכון לשנת 2018, זכו בפרס 181 בני אדם, מתוכם חמש נשים (כ-2.27%). שישה ישראלים זכו בפרס, כולם במאה העשרים ואחת.

פרס נובל לפיזיקה

פרס נובל לפיזיקה מוענק מדי שנה, החל משנת 1901, לאנשים אשר תרמו תרומה ייחודית או ביצעו מחקר יוצא דופן בתחום הפיזיקה. הפרס מוענק על ידי האקדמיה המלכותית השוודית למדעים.

בין השנים 1901 ו-2012, הפרס לא חולק שש פעמים. 32 פעמים ניתן הפרס לשני אנשים בו זמנית, ו-31 פעמים ניתן לשלושה זוכים בו זמנית. בסך הכול קיבלו אותו עד שנת 2018 כ-209 איש, מתוכם שלוש נשים בלבד (מארי קירי (1903), מריה גופרט-מאייר (1963), דונה סטריקלנד (2018)), כאשר כל הנשים חלקו את הפרס עם אנשים אחרים. ג'ון ברדין הוא היחיד שקיבל את הפרס פעמיים.לזוכה ניתן פרס כספי בסך 8 מיליון קרונה שוודית.

קליפורניה

קליפורניה (באנגלית: California (מידע • עזרה) היא מדינה השוכנת בחוף המערבי שבארצות הברית, והיא המדינה המאוכלסת ביותר בארצות הברית והשלישית בגודלה בשטחה, אחרי אלסקה וטקסס. היא גובלת באורגון בצפון, נבדה בצפון מזרח, אריזונה בדרום-מזרח, במקסיקו בדרום ובאוקיינוס השקט במערב. בקליפורניה גם שוכן המחוז המאוכלס ביותר בארצות הברית, מחוז לוס אנג'לס, וכן המחוז הגדול ביותר בשטחו, מחוז סן ברנרדינו. ארבע עריה הגדולות הן לוס אנג'לס, סן דייגו, סן חוזה וסן פרנסיסקו. בירתה היא סקרמנטו, השוכנת בצפון קליפורניה.

קליפורניה היא מדינה מגוונת ביותר מבחינה גאוגרפית, המשתרעת מרכסי ההרים סיירה נבדה במזרח לאוקיינוס השקט במערב; מיערות סקוויה נאה-אשוח דאגלס שבצפון-מערב לאזורי מדבר מוהאבי בדרום-מזרח. המדינה כוללת את ההר הגבוה ביותר (הר ויטני) ואת העמק הנמוך ביותר (עמק המוות) בשטח הרציף של ארצות הברית (ללא אלסקה). מרכז המדינה מכיל בעיקר את הסנטרל ואלי, אחד האזורים החקלאיים הפוריים ביותר בעולם.

לקליפורניה השפעה מרכזית על התרבות הפופולרית הגלובלית נוכח היותה מקום לידת תעשיית הקולנוע, תרבות הנגד ההיפית, האינטרנט, והמחשב האישי. חלקים מרכזיים מכלכלתה הם תעשיית התרבות בהוליווד וטכנולוגיה בעמק הסיליקון. לו הייתה מדינה עצמאית, הייתה קליפורניה הכלכלה השישית בגודלה בעולם והמדינה ה-35 מבחינת אוכלוסייתה.שמה נלקח מרומן ספרדי שנכתב במאה ה-16. ככל הנראה מתייחס השם לאקלימה של המדינה. Calo בספרדית פירושו "חם" ו-Forno פירושו "כבשן". הכינוי הרשמי של המדינה: "המדינה המוזהבת" ("The Golden State"), כינוי המזכיר את הבהלה לזהב של שנת 1849.

רודולף קרנפ

רודולף קרנפ (בגרמנית: Rudolf Carnap;‏ 18 במאי 1891 – 14 בספטמבר 1970) היה פילוסוף גרמני חבר החוג הווינאי.

רנדי שקמן

רנדי ויין שקמן (באנגלית: Randy Wayne Schekman; נולד ב-30 בדצמבר 1948) הוא ביולוג יהודי אמריקאי, החוקר ביולוגיה של התא באוניברסיטת קליפורניה בברקלי. היה העורך הראשי של PNAS. ב-2013 זכה יחד עם שני שותפים בפרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.