אוניברסיטת הרווארד

אוניברסיטת הרווארדאנגלית: Harvard University) היא אוניברסיטה אמריקאית פרטית בעיר קיימברידג' שבמסצ'וסטס, האוניברסיטה האמריקאית הוותיקה והעשירה ביותר, ומהידועות שבהן; חברה בליגת הקיסוס ומדורגת באופן עקבי בין האוניברסיטאות המובילות בעולם.

אוניברסיטת הרווארד
Harvard University
Harvard University logo
Harvard shield-University
סמל אוניברסיטת הרווארד
מוטו Veritas (אמת)
תאריך ההקמה 1636
סוג אוניברסיטה פרטית
הון עצמי 25.9 מיליארד דולר
נשיא לארי בקאו
סגל 2,300
סטודנטים לתואר ראשון 6,655
סטודנטים לתארים מתקדמים 13,000
מיקום קיימברידג', מסצ'וסטס
כינוי קבוצת הספורט "קרימסון" Harvard.gif
קואורדינטות 42°22′28″N 71°07′01″W / 42.374443888889°N 71.116943888889°W
www.harvard.edu

היסטוריה

Harvard University Massachusetts Hall
אחד מבנייניה העתיקים של האוניברסיטה

נוסדה ב-8 בספטמבר 1636. שמה המקורי היה "ניו קולג'", והוא שונה ל"הרווארד קולג'" בשנת 1639, על שם התורם ג'ון הרווארד. בשנת 1780 הופיע לראשונה גם התואר "אוניברסיטה" בסמיכות לשם הרווארד, בחוקה של מסצ'וסטס. במשך שנים רבות לא התקבלו נשים להרווארד קולג', והתהליך של הפיכת הרווארד למוסד המתייחס באופן שוויוני לנשים היה הדרגתי ואיטי. ב-1879 הוקם רדקליף קולג' לנשים בסמוך להרווארד כמוסד נלווה המיועד לנשים. בזמן מלחמת העולם השנייה הותר לראשונה לסטודנטיות מרדקליף ללמוד קורסים בהרווארד. החל מ-1963 היו התעודות של בוגרות רדקליף חתומות על ידי נשיא הרווארד. ב-1977 עברו כל תלמידות רדקליף למעשה להרווארד קולג' וב-1999 התאחדו המוסדות רשמית ורדקליף הפך למכון ללימודים מתקדמים.

במהלך המאה ה-19 הייתה הרווארד מעוזם של ה"ברהמינים מבוסטון", המעמד העליון הפרוטסטנטי. מאידך, הייתה הרווארד ממוסדות העילית הראשונים בארצות הברית שקיבלו יהודים וקתולים, בניגוד, לדוגמה, לפרינסטון ולייל. החל מאמצע שנות ה-80 של המאה ה-19 בוטלה חובת הנוכחות בתפילה בכנסייה. עם תחילת המאה ה-20 עלה מספרם של בני המהגרים - יהודים וקתולים. בשנת 1908 היוו הסטודנטים הקתולים 9 אחוזים מבין כלל הסטודנטים. בין השנים 19061922 עלה אחוז היהודים מ-6 ל-25. לנוכח העלייה המרשימה באחוז היהודים בקמפוס ביקש נשיא האוניברסיטה דאז לורנס לאוול להגביל את אחוז הסטודנטים היהודים החדשים המתקבלים למוסד ל-12 אחוז, אך הצעתו נדחתה על ידי הסגל האקדמי. בפועל ירד בשנים אחר כך מספרם היחסי של הסטודנטים היהודים שהתקבלו למוסד והדבר הוביל, בין השאר, להקמת אוניברסיטת ברנדייס. לאחר מלחמת העולם השנייה גברה הרבגוניות של ציבור הסטודנטים והאוניברסיטה משכה אליה גם מספר הולך וגובר של סטודנטים בינלאומיים.

האוניברסיטה כיום

Widener Library, Harvard University, Cambridge MA
בניין הספרייה המרכזית

בהרווארד קולג' לומדים כ-6,650 סטודנטים לתואר ראשון. באוניברסיטת הרווארד לומדים כ-13,000 סטודנטים לתארים מתקדמים. סגל ההוראה מונה כ-2,300 פרופסורים. אחוז המתקבלים ללימודים בקולג', מתוך מגישי המועמדות, הוא כתשעה אחוז, וכ-80 אחוז מהמתקבלים בוחרים ללמוד במוסד. לפי US News and World Report, הרווארד הוא המוסד השני הסלקטיבי ביותר לתואר ראשון מבין האוניברסיטאות והקולג'ים בארצות הברית, לאחר אוניברסיטת סטאנפורד (נכון לסתיו 2013).[1]

ספריית האוניברסיטה מכילה מעל 15 מיליון ספרים, והיא מערכת הספריות השלישית בגודלה בעולם.

פוליטית, הרווארד נחשבת למעוזה של המפלגה הדמוקרטית, אף כי יש בה מגוון של דעות בקרב הסטודנטים והמרצים כאחד. מדגם שנערך לפני הבחירות לנשיאות בשנת 2004 העניק לג'ון קרי הדמוקרטי 73 אחוז מהקולות, לעומת 19 אחוז לג'ורג' בוש הרפובליקני, בדומה לאחוזי התמיכה בהם בערים גדולות בחוף המזרחי כגון ניו יורק ובוסטון.

נשיאים

נשיא המוסד הוא לארי בקאו.

לפניו, נשיאת המוסד הייתה דרו גילפין פאוסט, האישה הראשונה בתפקיד. פאוסט החליפה את לארי סאמרס, שתקופת כהונתו (20012006) לוותה במאבקים עזים עם חברי הסגל.

פקולטות

Harvard Museum of Natural History 050227
מוזיאון הטבע של אוניברסיטת הרווארד

בוגרים בולטים

Cambridge Harvard Square
כיכר הרווארד

ישראלים

נושרים בולטים

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Top 100 – Lowest Acceptance Rates
אדוארד מילס פרסל

אדוארד מילס פרסל (באנגלית: Edward Mills Purcell;‏ 30 באוגוסט 1912 - 7 במרץ 1997) היה פיזיקאי אמריקאי, זוכה פרס נובל לפיזיקה בשנת 1952 עבור גילוי התהודה המגנטית הגרעינית. תגליתו סייעה בגילויים במבנה החומר ובפיתוח מכשיר MRI.

בית הספר הרווארד למשפטים

בית הספר הרווארד למשפטים (באנגלית: Harvard Law School) הוא אחת הפקולטות באוניברסיטת הרווארד. בית הספר ממוקם בקיימברידג', מסצ'וסטס ופועל ברציפות מאז שנת 1817. ככזה, הוא בית הספר למשפטים הוותיק ביותר בארצות הברית ובו אף נמצאת ספריית המשפט הגדולה בעולם.דיקן בית הספר החל מ-2017 הוא ג'ון מאנינג. במוסד כולו 246 אנשי צוות וכ-1,800 תלמידים. על אף גודלו, בית הספר הוא המוביל מבין בתי הספר למשפטים בעולם במספר ההורדות של מאמרים מדעיים מ-SSRN.מספר רב של בוגרי בית הספר היו לאישים רבי-השפעה. בין היתר, שני המתמודדים במרוץ לנשיאות ארצות הברית בשנת 2012, ברק אובמה ומיט רומני, הם בוגרי בית הספר. כמו כן, רתרפורד הייז, הנשיא ה-19 של ארצות הברית, היה אף הוא בוגר בית הספר.

ברברה טוכמן

ברברה ורטהיים טוכמן (30 בינואר 1912 - 6 בפברואר 1989) הייתה היסטוריונית סופרת ועיתונאית יהודיה-אמריקאית, זוכת פרס פוליצר פעמיים וזוכת אות "הרצאת ג'פרסון" לשנת 1980. התמקדה בעיקר בכתיבת ספרי היסטוריה פופולרית; ספריה עסקו בקשת רחבה של נושאים וזכו לפרסום עולמי, הידוע שבהם - מצעד האיוולת.

ברוך בנאסרף

ברוך בנאסרף (ספרדית: Baruj Benacerraf; ‏29 באוקטובר 1920 - 2 באוגוסט 2011) היה אימונולוג יהודי אמריקאי יליד ונצואלה, זוכה פרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה לשנת 1980 על "תגלית גנים המקודדים מולקולות על פני התא החשובות לאבחנה של מערכת החיסון בין עצמי ולא-עצמי" (Major Histocompatibility Complex - MHC).

ג'ורג' ה. היצ'ינגס

ג'ורג' הרברט היצ'ינגס (18 באפריל 1905 - 27 בפברואר 1998) היה ביוכימאי ופרמקולוג אמריקאי זוכה פרס נובל לרפואה או לפיזיולוגיה לשנת 1988 יחד עם סר ג'יימס וו. בלאק ועם גרטרוד עליון על תגליותיהם בנושא של יסודות הטיפול התרופתי. הוא נחשב לאחד מאבות הכימותרפיה, שימוש בחומרים כימיים לטיפול במחלות.

ג'ק שוסטק

ג'ק וו. שוסטק (Jack W. Szostak; נולד ב-9 בנובמבר 1952 בלונדון) הוא ביולוג מולקולרי קנדי אמריקאי המשמש פרופסור לגנטיקה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד וחוקר בכיר במסצ'וסטס ג'נרל הוספיטל, אחד מבתי החולים האוניברסיטאים הבולטים בעולם. שוסטק זכה בפרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה לשנת 2009, יחד עם אליזבת בלקברן וקרול גריידר, על תגליתם באשר לדרך שבה הטלומר מגן על הכרומוזום ותגלית האנזים טלומראז. כמו כן תרם לפרויקט גנום האדם, פרסם תגליות באבולוציה של רצפי חלבון וחומצות גרעין, והוא בין החוקרים הבכירים בעולם של ראשית החיים.

שוסטק גדל בקנדה. הוא בעל תואר ראשון במדעים בתחום הביולוגיה של התא מאוניברסיטת מקגיל במונטריאול, אותה סיים בגיל 19. הוא סיים לימודי דוקטורט בביוכימיה באוניברסיטת קורנל, אז עבר לעבוד בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד, שם הוא עומד בראש מעבדה.

ב-1988 נבחר לחבר באקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית וב-2006 זכה בפרס לסקר יחד עם בלקברן וגריידר.

דייוויד הובל

דייוויד האנטר הובל (באנגלית: David Hunter Hubel; ‏27 בפברואר 1926 - 22 בספטמבר 2013) היה ביולוג אמריקני ממוצא קנדי, חתן פרס נובל לפיזיולוגיה ולרפואה לשנת 1981, ביחד עם טורסטן ויזל, על מחקריהם בתחום מערכת הראייה.

האנציקלופדיה של החיים

האנציקלופדיה של החיים (באנגלית: Encyclopedia of Life,‏ EOL) היא אנציקלופדיה שיתופית וחינמית באינטרנט אשר נועדה לתעד את כל 1.9 מיליון מיני החיים המוכרים למדע. היא מלוקטת מתוך מאגרי מידע קיימים (בהם ויקיפדיה) ומתרומות של מומחים ושוחרי טבע מכל העולם. היא נועדה לבנות עמוד אחד שיורחב "עד אינסוף" עבור כל מין, הכולל סרטוני וידאו, הקלטות, תמונות, גרפיקות וטקסטים. בנוסף, האנציקלופדיה משלבת תוכן מהספרייה למורשת המגוון הביולוגי, אשר העבירה תהליכי דיגיטציה למיליוני דפים של ספרות מודפסת מהספריות הגדולות בעולם להיסטוריית הטבע. הפרויקט בתחילה גובה בהתחייבות מימון של 50 מיליון דולר, בהובלת קרן מקארתור וקרן סלואן, שסיפקו יחד 25 מיליון דולר. 25 מיליון הדולרים הנוספים הגיעו מחמישה מוסדות עיקריים: מוזיאון פילד להיסטוריה של הטבע, אוניברסיטת הרווארד, המעבדה לביולוגיה ימית, הגן הבוטני של מיזורי ומכון סמית'סוניאן. הפרויקט בתחילה הובל על ידי ג'ים אדוארדס וצוות הפיתוח בהובלת דוד פטרסון. היום, המוסדות המשתתפים ותורמים פרטיים ממשיכים לתמוך באנציקלופדיה באמצעות תרומות כספיות.

ויליאם סטיין

ויליאם הווארד סטיין (באנגלית: William Howard Stein;‏ 25 ביוני 1911 - 2 בפברואר 1980) היה ביוכימאי אמריקאי, זוכה פרס נובל לכימיה לשנת 1972 (במשותף עם סטנפורד מור ולצד כריסטיאן אנפינסן), "על תרומתם להבנה של הקשר בין המבנה הכימי לפעילות הקטליטית של מולקולת הריבונוקלאז".

סטיין, יליד ניו יורק, למד באוניברסיטת הרווארד בה סיים תואר ראשון בכימיה בשנת 1933. הוא החל את לימודיו בהרווארד לתואר שני בכימיה אורגנית אך לאחר השנה הראשונה עבר לאוניברסיטת קולומביה בה התמחה בביוכימיה. לאחר סיום התואר סטיין המשיך במחקר במעבדתו של הכימאי מקס ברגמן באוניברסיטת רוקפלר בניו יורק. הוא החל לשתף פעולה עם סטנפורד מור, ויחד פיתחו השניים שיטות בכרומטוגרפיה כמותית לניתוח חומצות אמינו.

מריו קפקי

מריו קפקי (איטלקית: Mario Capecchi; נולד ב-6 באוקטובר 1937) הוא גנטיקאי אמריקאי יליד איטליה אשר זכה בפרס נובל לפיזיולוגיה ורפואה לשנת 2007. קפקי הוא פרופסור לגנטיקה אנושית וביולוגיה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת יוטה.

ניקולס בלומברגן

ניקולס בלומברגן (אנגלית: Nicolaas Bloembergen‏; 11 במרץ 1920 - 5 בספטמבר 2017) היה פיזיקאי הולנדי-אמריקאי, חתן פרס נובל לפיזיקה לשנת 1981.

בלומברגן נולד בדורדרכט שבהולנד לאב מהנדס כימי. היו לו חמישה אחים. בשנת 1938 הוא החל ללמוד פיזיקה באוניברסיטת אוטרכט, אך זמן קצר לאחר מכן, במהלך מלחמת העולם השנייה, השלטונות הגרמנים סגרו את האוניברסיטה.

בעקבות המלחמה, עזב בלומברגן את הולנד ב-1945 והחל ללמוד לתואר שני באוניברסיטת הרווארד, תחת פרופסור אדוארד מילס פרסל. שישה שבועות לפני הגעתו, גילו פרסל והסטודנטים שלו את תופעת ה-NMR.

בשנת 1947 חזר להולנד, והגיש את ממצאיו לגבי תופעת ה-NMR לאוניברסיטת ליידן. הוא קיבל את הדוקטורט שלו מאוניברסיטת ליידן ב-1948, ולאחר מכן היה פוסט-דוקטורנט באוניברסיטה זו במשך כשנה.

בשנת 1949 חזר בלומברגן לאוניברסיטת הרווארד, וב-1951 הפך לפרופסור חבר באוניברסיטה זו. ב-1957 הוסמך כפרופסור לפיזיקה יישומית, ושנה לאחר מכן קיבל אזרחות אמריקנית. בלומברגן עבד באוניברסיטת הרווארד עד שנת 1990.

בשנת 1974 הוענקה לבלומברגן המדליה הלאומית למדעים. ב-1978 זכה במדליית לורנץ. בשנת 1981 זכה בפרס נובל לפיזיקה, יחד עם ארתור שולוב, על תרומתם לפיתוח ספקטרוסקופית לייזר.

ב-2001 התמנה לפרופסור מן המניין באוניברסיטת אריזונה.

נפטר באריזונה ב-5 בספטמבר 2017.

פרס נובל לכימיה

פרס נובל לכימיה מוענק מדי שנה, החל משנת 1901, לאנשים אשר תרמו תרומה ייחודית או ביצעו מחקר יוצא דופן בתחום הכימיה. הפרס מוענק על ידי האקדמיה המלכותית השוודית למדעים.

בשנים 1901–2013 היו שמונה פעמים שבהן הפרס לא חולק, 22 פעמים שבהם הוא ניתן, בו זמנית, לשני זוכים ו-14 פעמים שבהם הוא ניתן לשלושה זוכים. נכון לשנת 2018, זכו בפרס 181 בני אדם, מתוכם חמש נשים (כ-2.27%). שישה ישראלים זכו בפרס, כולם במאה העשרים ואחת.

פרס נובל לפיזיקה

פרס נובל לפיזיקה מוענק מדי שנה, החל משנת 1901, לאנשים אשר תרמו תרומה ייחודית או ביצעו מחקר יוצא דופן בתחום הפיזיקה. הפרס מוענק על ידי האקדמיה המלכותית השוודית למדעים.

בין השנים 1901 ו-2012, הפרס לא חולק שש פעמים. 32 פעמים ניתן הפרס לשני אנשים בו זמנית, ו-31 פעמים ניתן לשלושה זוכים בו זמנית. בסך הכול קיבלו אותו עד שנת 2018 כ-209 איש, מתוכם שלוש נשים בלבד (מארי קירי (1903), מריה גופרט-מאייר (1963), דונה סטריקלנד (2018)), כאשר כל הנשים חלקו את הפרס עם אנשים אחרים. ג'ון ברדין הוא היחיד שקיבל את הפרס פעמיים.לזוכה ניתן פרס כספי בסך 8 מיליון קרונה שוודית.

פרסי ברידג'מן

פרסי וויליאמס ברידג'מן (באנגלית: Percy Williams Bridgman;‏ 21 באפריל 1882 – 20 באוגוסט 1961) היה פיזיקאי אמריקאי, זוכה פרס נובל לפיזיקה בשנת 1946 על עבודתו בתחום הפיזיקה בלחץ גבוה.

קונרד אמיל בלוך

קונרד אמיל בלוך (גרמנית: Konrad Emil Bloch‏; 21 בינואר 1912 – 15 באוקטובר 2000) היה ביוכימאי אמריקאי-גרמני, יהודי, חתן פרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה לשנת 1964 על מחקרו על מנגנון ויסות הכולסטרול ומטבוליזם של חומצות שומן.

קיימברידג' (מסצ'וסטס)

קיימברידג' (באנגלית: Cambridge) היא עיר הסמוכה לבוסטון במדינת מסצ'וסטס שבארצות הברית. העיר נקראת על שמה של קיימברידג' שבבריטניה. היא מרכז אקדמי חשוב, בעיקר בזכות שתיים מן האוניברסיטאות הטובות בעולם השוכנות בה: אוניברסיטת הרווארד והמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT).

נכון לשנת 2013 מתגוררים בעיר 107 אלף תושבים, ולפיכך היא העיר החמישית בגודלה מבחינת אוכלוסייה במדינת מסצ'וסטס. כמו כן, צפיפות האוכלוסין היא 6,443 נפש/קמ"ר ולכן היא העיר ה-26 במידת צפיפותה בארצות הברית. קיימברידג' גובלת בעיר בוסטון מדרום, בערים סומרוויל וארלינגטון מצפון ובווטרטאון ובלמונט ממערב. נהר הצ'ארלס מפריד בינה לבין בוסטון השכנה.

בעיר מרכז המסחר והבילויים הגדול "הרווארד סקוור", שהתפתח סביב קמפוס אוניברסיטת הרווארד.

קרלו רוביה

קרלו רוביה (באנגלית: Carlo Rubbia; נולד ב-31 במרץ 1934) הוא ד"ר לפיזיקת חלקיקים, וזוכה פרס נובל לפיזיקה, יחד עם סימון ואן דר מיר, על עבודתם במרכז לחקר פיזיקת חלקיקים CERN שהובילה לגילוי בוזוני Z ו-W המשמשים נושאי הכוח החלש ומהווים חלקיקים אלמנטריים במודל הסטנדרטי. בשנת 1989 רוביה החל את כהונתו כמנכ"ל המרכז לחקר פיזיקת חלקיקים-CERN וכהונתו נמשכה 5 שנים.

רוי גלאובר

רוי ג'יי גלאובר (באנגלית: Roy Jay Glauber,‏ 1 בספטמבר 1925 - 26 בדצמבר 2018) היה פיזיקאי יהודי אמריקאי, זוכה פרס נובל לפיזיקה לשנת 2005 (יחד עם ג'ון הול ותאודור האנש, שזכו במחצית השנייה של הפרס).

שלדון גלאשו

שלדון לי גלאשו (באנגלית: Sheldon Lee Glashow‏; נולד ב-5 בדצמבר 1932 בברוקלין, ניו יורק) הוא פיזיקאי יהודי אמריקאי, פרופסור באוניברסיטת בוסטון וחתן פרס נובל לפיזיקה.

ב-1960 גילה את הכוח האלקטרו-חלש ביחד עם סטיבן ויינברג. בשנת 1979 זכו השניים בפרס נובל לפיזיקה יחד עם מחמד עבד א-סלאם.

גלאשו למד יחד עם ויינברג בתיכון למדע שבניו יורק. ב-1954 סיים ללמוד תואר ראשון באוניברסיטת קורנל וב-1959 סיים תואר שלישי בפיזיקה באוניברסיטת הרווארד.

גלאשו הוא אחד המתנגדים הגדולים לתיאורית המיתרים.

בשנת 1989, קיבל גלאשו תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת בר-אילן.

איגוד האוניברסיטאות האמריקניות - ארגון אוניברסיטאות מחקר מובילות בארצות הברית וקנדה
אוניברסיטאות ציבוריות אריזונה • באפלו • קליפורניה-ברקליקליפורניה-דייוויסקליפורניה-באירווייןקליפורניה-לוס אנג'לסקליפורניה-סן דייגוקליפורניה-סנטה ברברהקולורדופלורידהג'ורג'יה טקאילינויאינדיאנהאיווה • איווה סטייט • קנזסמרילנדמישיגןמישיגן סטייטמינסוטהמיזוריקרוליינה הצפוניתאוהיו סטייטאורגוןפנסילבניה סטייטפיטסבורגפרדוראטגרס • סטוני ברוק • טקססטקסס A&Mוירג'יניהוושינגטוןויסקונסין-מדיסון
אוניברסיטאות פרטיות אוניברסיטת בוסטוןברנדייסבראוןCaltechקרנגי מלוןקייס וסטרן ריזרבשיקגוקולומביהקורנלדיוקאמורי • הרווארד • ג'ונס הופקינסMITנורת'ווסטרןניו יורקפנסילבניהפרינסטוןרייסרוצ'סטרדרום קליפורניהסטנפורד • טוליין • ואנדרבילטוושינגטון בסנט לואיסייל
אוניברסיטאות בקנדה מקגילטורונטו

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.