אוניברסיטת אוקספורד

אוניברסיטת אוקספורדאנגלית: University of Oxford; מכונה גם Oxford University, ולעיתים פשוט Oxford), הממוקמת בעיר אוקספורד שבאנגליה, היא האוניברסיטה העתיקה ביותר בעולם דובר האנגלית ונחשבת לאוניברסיטה הטובה ביותר בעולם.

על פי פרסומים מהזמן האחרון, אוקספורד נמצאת בראש דירוגי האיכות של האוניברסיטאות באנגליה. דירוג בינלאומי שמפורסם על ידי מגזין פורבס, הוול סטריט ג'ורנל, ו"מוסף החינוך הגבוה של הטיימס" הציב את אוקספורד במקום הראשון בדירוג העולמי הכללי.

לאוניברסיטת אוקספורד ואוניברסיטת קיימברידג' (שהוקמה על ידי מלומדים יוצאי אוקספורד) לפעמים קוראים יחד "אוקסברידג'". לשתי האוניברסיטאות יש היסטוריה ארוכה של תחרות זו בזו, מאחר שהן שתי האוניברסיטאות העתיקות והיוקרתיות ביותר בעולם דובר האנגלית ומבין המפורסמות ביותר בעולם.

אוקספורד חברה בקבוצת ראסל של אוניברסיטאות מובילות-מחקר של בריטניה, קבוצת קוימברה (רשת של אוניברסיטאות אירופאיות מובילות), וב-LERU (ליגה של אוניברסיטאות מחקר אירופאיות). אוקספורד היא גם חברה מרכזית באירופאום.

אוניברסיטת אוקספורד
University of Oxford
Oxford University
Oxford University Logo
סמל האוניברסיטה
מוטו Dominus Illuminatio Mea (בתרגום מלטינית:"ה' אוֹרי", תהלים כ"ז/ "אמונה ומדע")
תאריך ההקמה לא ידוע, לימודים התקיימו מ-1096
סוג אוניברסיטה ציבורית
נשיא כריס פטן
סגן נשיא דוקטור ג'ון הוד
סטודנטים 18,431 (2006)
מיקום אוקספורד, הממלכה המאוחדת
קואורדינטות 51°45′18″N 1°15′18″W / 51.755°N 1.255°W
http://www.ox.ac.uk/
University of Oxford coat-of-arms
שלט האצולה של אוניברסיטת אוקספורד
Pembroke College Chapel Quad
קולג' פמברוק, אחד מ-39 הקולג'ים באוניברסיטת אוקספורד
Keble College Chapel - Oct 2006
קבל קולג', אוקספורד (Keble College, Oxford)
John Speed's map of Oxford, 1605.
מפת אוקספורד משנת 1605

היסטוריה

תאריך ייסוד האוניברסיטה אינו ידוע, וייתכן כי אכן לא מדובר באירוע יחיד אלא בתהליך. ישנן עדויות על הוראה במקום כבר בשנת 1096. כאשר הנרי השני אסר על תלמידים אנגלים ללמוד באוניברסיטת פריז ב-1167, אוקספורד החלה לגדול במהירות. החל מתקופה זו והלאה נוסדו מקומות לינה לתלמידים, שלאחר מכן נהפכו לקולג'ים. לאחר הרצח של שני סטודנטים שהואשמו באונס ב-1209, האוניברסיטה פוזרה (דבר שהוביל לייסוד אוניברסיטת קיימברידג'). ב-20 ביוני 1214, שבה האוניברסיטה לאוקספורד עם מנדט שהושג על ידי ניקולאס דה רומאניס, שליח אפיפיורי. מעמדה של האוניברסיטה נקבע באופן סופי על ידי החוק לאיגוד של שתי האוניברסיטאות ב-1571, שבו השם הרשמי של האוניברסיטה הוא "הנשיא, המורים והמלומדים באוניברסיטת אוקספורד".

האוניברסיטה חברה בארגון האוניברסיטאות העולמי של אונסק"ו.[1]

ארגון

אוקספורד היא אוניברסיטה המבוססת על קולג'ים, המורכבת מהמתקנים המרכזיים של האוניברסיטה – מחלקות ופקולטות, ספריות ומעבדות, ומ-39 קולג'ים ו-7 מוסדות קבועים פרטיים. כל סגל האוניברסיטה והסטודנטים חייבים להיות חברים באחד מהקולג'ים או המוסדות הללו. הקולג'ים אינם רק מקום לינה, אלא יש להם אחריות על הוראת סטודנטים במעמדות מסוימים. יש קולג'ים שניתן להתקבל אליהם רק לאחר סיום קולג'ים אחרים.

המערכת הקולגיאלית של אוקספורד נובעת מהעובדה שהאוניברסיטה נוצרה מצירוף הדרגתי של מוסדות עצמאיים בעיר אוקספורד.

האוניברסיטה מחולקת למחלקות על פי בסיס נושאי, כמו רוב האוניברסיטאות האחרות. המחלקות אחראיות לחלק גדול מהוראת התארים המתקדמים, ובעת האחרונה לוקחות חלק גדל והולך גם בהוראה של התארים הנמוכים יותר. המחלקות הם גם מרכזים למחקר, שממומן על ידי גופים חיצוניים הכוללים גופי מחקר גדולים; לקולג'ים גם יש עניין במחקר, אך רובם אינם מתמחים בנושא מסוים ופחות מאורגנים למחקר.

הגוף המחוקק המרכזי של אוניברסיטת אוקספורד הוא ה"קהילה" (Congregation), אספה של כל האקדמאים שמלמדים באוניברסיטה. גוף אחר, ה"כינוס" (Convocation), הכולל את כל הבוגרים של אוקספורד, היה בעבר הגוף המחוקק העיקרי של האוניברסיטה, ועד 1949 בחר בשני חברי פרלמנט בעבור האוניברסיטה. לגוף זה יש כעת תפקידים מועטים בלבד: העיקרי הוא לבחור בנשיא האוניברסיטה (שתפקידו סמלי), ובאחרונה בחר ב-2003 בכריס פאטן. הגוף המבצע של האוניברסיטה הוא מועצת האוניברסיטה, שמורכבת מסגן הנשיא, ד"ר ג'ון הוד, ראשי המחלקות וחברים אחרים שנבחרים על ידי ה"קהילה", בנוסף למשקיפים מאגודת הסטודנטים. חוץ מבית הקהילה בהווה, יש גם את בית הקהילה העתיק, ששרד את הרפורמות באוניברסיטה במאה ה-19 וכיום משמש אך ורק לנתינת התארים.

השנה האקדמית מחולקת לשלושה סמסטרים, כל אחד בן שמונה שבועות. סמסטר "מיקלמאס" היא מראשית אוקטובר ועד ראשית דצמבר. "הילארי" הוא בדרך כלל מינואר ועד לפני הפסחא; ו"טריניטי" הוא בדרך כלל מאחרי הפסחא ועד ליוני. סמסטרים אלה הם מהקצרים ביותר בכל אוניברסיטה בריטית, ולפיכך נטל הלימודים בכל סמסטר הוא כבד.

תהליך קבלה

הקבלה לאוניברסיטת אוקספורד מבוססת על כשרון אקדמי ופוטנציאל הצלחה מקצועית ואקדמית. הקבלה לקולג'ים נעשית על ידיהם, כשהם פועלים יחד על מנת להבטיח כי רק הסטודנטים הטובים ביותר מתקבלים לאוניברסיטה. המיון נעשה בשלבים ולאורך זמן ומתבצע על פי התייחסות בתי הספר, הצהרות אישיות, הישגים לימודיים, הישגים צפויים, עבודות כתובות, מאמרים מקוריים, מבחנים כתובים, ועדות קבלה וראיונות.

עבור התלמידים בתארים המתקדמים, הקבלה הסופית נעשית על ידי המחלקה שבה ילמדו, ולאחר מכן על ידי הקולג' שתחתיו הם נרשמים. סטודנטים שמצליחים במבחנים הראשוניים של הגשה מוקדמת מקבלים מלגות, הממומנות בדרך כלל מקרנות. מלגות "סגורות" עבור בתי ספר מסוימים אינן קיימות עוד כפי שהיה בעבר.

אוקספורד תמיד נחשבה למקום שבו לומדים בני עשירים מהעשירון העליון בלבד, אך כיום דבר זה אינו נכון לאור קיומן של מלגות שונות המבטיחות שסטודנטים בעלי פוטנציאל גבוה למרות מעמד סוציואקונומי נמוך יזכו ללמוד באוניברסיטה. מחיר הקורס, לפני שהיה ניתן לקבל מלגה, היה גבוה מדי אלא אם כן התלמיד קיבל מלגה, מעמד שרק מספר קטן הצליח לקבל. בתי הספר הציבוריים ובתי הספר העממיים הכינו את תלמידיהם באופן ספציפי יותר עבור בחינת הקבלה, ויש אף שהמליצו לתלמידיהם ללמוד שנה נוספת בבית הספר על מנת ללמוד לבחינה: לתלמידים בבתי ספר אחרים בדרך כלל לא הייתה אפשרות כזו.

עד 1866 היה צריך להיות חבר הכנסייה האנגליקנית כדי לקבל תואר ראשון מאוקספורד, ו"פרשים" הורשו לקבל את התואר השני רק ב-1871. עד 1920 ידע ביוונית עתיקה היה חובה, ולטינית עד ל-1960. נשים התקבלו מאז 1920.

בוגרים מפורסמים

באוקספורד למדו ארבעה מלכים בריטים ויותר משמונה מלכים שאינם בריטים, 47 חתני פרס נובל, 25 ראשי ממשלות בריטיים, שבעה קדושים נוצריים, 86 ארכיבישופים, 18 קרדינלים, אפיפיור אחד ועוד מפורסמים רבים.

אוקספורד בספרות ובמדיה

אוניברסיטת אוקספורד היא בית ליצירות ספרותיות מהידועות בעולם כמו אליס בארץ הפלאות, ההוביט ועוד, אשר סופריהם למדו באוניברסיטה וטענו כי שם קיבלו את מירב השראתם. בשנת 1989 נמנו 533 רומאנים שמתארים התרחשויות באוניברסיטה או קשורים אליה, והמספר רק עלה מאז. כמו כן מספר סרטים מתרחשים או שצולמו באוניברסיטה כמו הארי פוטר והרבה סרטים ידועים אחרים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ מוסדות להשכלה גבוהה החברים בארגון האוניברסיטאות הבינלאומי
אוניברסיטת קיימברידג'

אוניברסיטת קיימברידג' (באנגלית: University of Cambridge) היא מהקדומות ומהגדולות שבאוניברסיטאות העולם, והשנייה שנוסדה בעולם דובר האנגלית (אחרי אוניברסיטת אוקספורד). היא ממוקמת בעיר קיימברידג' שבאנגליה. סיפור עם מספר כי האוניברסיטה הוקמה בשנת 1209 על ידי קבוצת מלומדים שנאלצו להימלט מאוקספורד לאחר ריב עם המקומיים.

אוניברסיטת קיימברידג' נמנית עם שורת האוניברסיטאות היוקרתיות בעולם. חוקרי האוניברסיטה זכו ב-90 פרסי נובל - יותר מכל מוסד אקדמי אחר. קיימברידג' מוליכה בדרך כלל את טבלת דירוג האוניברסיטאות באנגליה, ומדורגת אקדמית בין האוניברסיטאות הטובות בעולם.

בין אוניברסיטאות אוקספורד וקיימברידג', המכונות באנגליה אוקסברידג', שוררת יריבות היסטורית שמקורה במאבק על תואר האוניברסיטה הבכירה בממלכה המאוחדת. שיעור ניכר מקרב מדעניה, סופריה ומדינאיה של בריטניה הם בוגרי האוניברסיטאות הללו.

אוקספורד

אוקספורד (באנגלית: Oxford, להאזנה (מידע • עזרה); בלטינית: Oxonia, -iensis) היא עיר ומועצה מקומית באוקספורדשייר שבאנגליה.

אוקספורד שוכנת כ-80 ק"מ צפון מערבה מלונדון ומחוברת אליה בכביש מהיר וברכבת. באוקספורד מצוי גם נמל תעופה אשר מספק שירותי תעופה כללים ועסקיים.

באוקספורד נמצאת אוניברסיטת אוקספורד, האוניברסיטה העתיקה ביותר בעולם דובר האנגלית.

אוקספורד נחצית על ידי נהר התמזה; חלק זה של הנהר, הנמשך לאורך כ-16 ק"מ, קרוי "איסיס" כשריד לשמו הלטיני של הנהר.

אוקספורדשייר

אוקספורדשייר (באנגלית: Oxfordshire) הוא מחוז באזור דרום מזרח אנגליה.

ארווין שרדינגר

אֶרווין רוּדוֹלְף יוֹזֶף אָלֶכְּסַנְדֶר שְׁרֶדִינְגֶר (בגרמנית: Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger; ‏12 באוגוסט 1887- 4 בינואר 1961) היה פיזיקאי אוסטרי שהתפרסם בזכות תרומתו למכניקת הקוונטים. חתן פרס נובל לפיזיקה בשנת 1933, ביחד עם פול דיראק, על גילוי צורות מועילות חדשות של התורה האטומית ובהן פיתוח משוואת שרדינגר. תרומה נוספת של שרדינגר היא ניסוי המחשבה – החתול של שרדינגר.

ברוך שמואל בלומברג

ברוך שמואל בלומברג (באנגלית: Baruch Samuel Blumberg; ‏28 ביולי 1925 - 5 באפריל 2011) היה מדען אמריקאי יהודי, חתן פרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה לשנת 1976 על "תגליות ביחס למנגנונים חדשים למקור ולהפצת מחלות מידבקות". בלומברג זיהה את הנגיף של דלקת כבד נגיפית מסוג B (ראשי תיבות: HBV) ופיתח לה בדיקה איבחונית וכן חיסון. את פרס נובל חלק עם קרלטון גיידוסק.

ג'ון רונלד רעואל טולקין

ג'ון רונלד רעואל טולקין (באנגלית: John Ronald Reuel Tolkien‏; 3 בינואר 1892 – 2 בספטמבר 1973) היה סופר ובלשן אנגלי. שימש כפרופסור ללשון אנגלית עתיקה בין 1925 ל-1945 ופרופסור לאנגלית מודרנית ולספרות אנגלית בין 1945 ל-1959 באוניברסיטת אוקספורד. טולקין הוא מחבר "ההוביט", "שר הטבעות", "הסילמריליון" וספרים נוספים. בדרך כלל, שמו נכתב על כריכות ספריו ועל מסמכים שחיבר בראשי התיבות J. R. R. Tolkien (ג'.ר.ר. טולקין).

מחוץ לאקדמיה רבים מכירים את טולקין כמחבר "שר הטבעות", והספר הקודם לו "ההוביט", וכן בזכות הספרים שפרסם בנו כריסטופר טולקין לאחר מותו, המקיפים את רוב יצירתו אודות הארץ התיכונה (העולם הבדיוני בו מתרחשים סיפוריו) שלא זכתה לראות אור בחייו. טולקין הוא מחשובי הסופרים בז'אנר הפנטזיה. כתב עבודה חשובה על ביאוולף וסר גווין והאביר הירוק. היה חבר בפורום הספרותי האינקלינגס וחבר קרוב של ק. ס. לואיס.

הוצאת אוניברסיטת אוקספורד

הוצאת אוניברסיטת אוקספורד (באנגלית: (Oxford University Press‏ (OUP) היא הוצאת הספרים האוניברסיטאית הגדולה בעולם והשנייה בוותק, לאחר הוצאת אוניברסיטת קיימברידג'. הוצאת הספרים היא מחלקה של אוניברסיטת אוקספורד ובראשה ניצבים 15 אקדמאים הממונים על ידי סגן הצ'נסלור של האוניברסיטה.

ההוצאה נוסדה ב-1586, לאחר שהאוניברסיטה הייתה גורם פעיל בתחום הדפוס כבר מ-1480. עד המאה ה-19 התמקדה ההוצאה בתחום הספרות האקדמית והדפסת חיבורים ליטורגיים נוצריים. באמצע המאה ה-19 לקחה ההוצאה על עצמה את מפעל המילון האנגלי של אוקספורד, המילון האנגלי הגדול, המוקפד והשלם ביותר. מאז ראשית המאה ה-20 מוציאה ההוצאה ספרות כללית הממוקדת בעיקר בהוצאה מחדש של ספרות קלאסית, ספרות ילדים, סדרות מדע פופולרי, מילונים ולקסיקונים במגוון תחומי דעת (בין היתר פילוסופיה, ביולוגיה ומוזיקה קלאסית ורבים אחרים, הראשון בהם היה The Oxford Companion to Music), כתבי עת מדעיים, ספרים ללימוד השפה האנגלית וספרות דתית. כל זאת בצד הוצאת ספרי מחקר אקדמאים של אנשי אוניברסיטת אוקספורד ואחרים, הנבחרים על ידי ועדת לקטורים אקדמית המורכבת מחברי סגל האוניברסיטה.

ב-1896 הקימה ההוצאה בניו יורק שלוחה ראשונה מחוץ לבריטניה ומאז היא פעילה ברחבי העולם (כולל אוסטרליה, הודו, סין, יפן, דרום אמריקה ודרום אפריקה).

הספרייה הבודליינית

הספרייה הבודליינית או באופן מדויק יותר ספריית הבודליאנה (Bodleian Library) היא ספריית המחקר המרכזית של אוניברסיטת אוקספורד, היא אחת מן הספריות העתיקות ביותר באירופה ובבריטניה היא שנייה רק לספרייה הבריטית (הספרייה העיונית הגדולה בעולם). מאז 2003 היא מוגדרת כאחת משש ספריות ההפקדה של בריטניה וכן רשאית לדרוש עותק מכל ספר שיצא לאור באירלנד. בקרב בוגרי אוקספורד מכונה "Bodley" או "the Bod".

וידיאדר סורג'פרסאד נייפול

וידיאדר סורג'פרסאד נייפול (באנגלית: Vidiadhar Surajprasad "V. S." Naipaul; 17 באוגוסט 1932 - 11 באוגוסט 2018) היה סופר, יליד טרינידד וטובגו, ממוצא הודי, שחי בהמשך באנגליה. נייפול כתב את ספריו בשפה האנגלית.

נייפול זכה בפרס מאן בוקר ב-1971. בשנת 1989 זכה בתואר האבירות הבריטי, ובשנת 1990 נבחר לכהן כחבר האקדמיה האמריקאית לאמנויות ולמדעים. ב-1983 זכה בפרס ירושלים. ב-1993 בפרס נונינו הבינלאומי, וב-2001 בפרס נובל לספרות.

ויליס לם

ויליס יוג'ין לם (באנגלית: Willis Eugene Lamb, Jr;‏ 12 ביולי 1913 – 15 במאי 2008) היה פיזיקאי אמריקאי זוכה פרס נובל לפיזיקה בשנת 1955 יחד עם פוליקרפ קוש על קביעתו הניסויית המדויקת שהמומנט המגנטי של האלקטרון גדול מהערך התאורטי הצפוי. לם היה פרופסור באוניברסיטת אריזונה.

טוני מוריסון

טוני מוריסון (באנגלית: Toni Morrison; ‏18 בפברואר 1931 – 5 באוגוסט 2019) הייתה סופרת אמריקאית, זוכת פרס פוליצר לסיפורת בשנת 1988, פרס נובל לספרות לשנת 1993 והרצאת ג'פרסון לשנת 1996, ופרופסור אמריטוס באוניברסיטת פרינסטון. היא נחשבת לאחת מגדולי הספרות האמריקאית ובפרט הספרות האפרו-אמריקאית. בין הרומנים הידועים שלה נמנים "העין הכי כחולה", "שיר השירים אשר לסולומון", ו"חמדת". ב-29 במאי 2012 הוענקה לה מדליית החירות הנשיאותית.

יהושע פראוור

פרופ' יהושע פרַאוֶור (כ"ה בחשוון תרע"ח, נובמבר 1917 – ו' באייר תש"ן, 30 באפריל 1990) היה היסטוריון ישראלי חשוב, מגדולי חוקרי ממלכת ירושלים והצלבנים בארץ ישראל. חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים משנת 1960. חתן פרס ישראל במדעי הרוח לשנת תשכ"ט 1969. עסק גם בתרגומם של ספרי-מסעות של נוצרים בארץ ישראל ואף שימש כעורך ראשי של האנציקלופדיה העברית לתקופה מסוימת.

יולי תמיר

יולי תמיר (נולדה ב-26 בפברואר 1954, כ"ג באדר ה'תשי"ד) היא פרופסורית לפילוסופיה ונשיאת מכללת שנקר. בעבר הייתה חברת הכנסת ושרה מטעם מפלגת העבודה. בשנים 1999–2001 היא כיהנה כשרה לקליטת עלייה, ובשנים 2006–2009 כשרת החינוך. ממייסדות ארגון שלום עכשיו.

כרייסט צ'רץ' (אוקספורד)

כרייסט צ'רץ' (באנגלית: Christ Church) הוא הקולג' היוקרתי ביותר באוניברסיטת אוקספורד ואחד הגדולים שבקולג'ים של האוניברסיטה. הקולג' נקרא בלטינית Ædes Christi (בית ישו) ולפיכך מכונה גם "הבית" (The House). בקולג' נכללת הקתדרלה של אוקספורד, קתדרלת כרייסט צ'רץ'. בין בוגרי הקולג' שלושה-עשר ראשי ממשלה, יותר מאשר בכל 45 הקולג'ים האחרים של האוניברסיטה יחד. מהיווסדו ב-1546 ועד 1978 חינך גברים בלבד, מאז לומדות בו גם נשים. שמו הרשמי של המוסד הוא "הדקאן, הסגל והסטודנטים של הקתדרלה של ישו באוקספורד מייסודו של המלך הנרי השמיני" (The Dean, Chapter and Students of the Cathedral Church of Christ in Oxford of the Foundation of King Henry the Eighth).

לואיס קרול

צ'ארלס לוטווידג' דודג'סון (באנגלית: Charles Lutwidge Dodgson;‏ 27 בינואר 1832 - 14 בינואר 1898), המוכר בשם העט לואיס קרול (Lewis Carroll), היה סופר, מתמטיקאי, לוגיקן, צלם, מרצה, ממציא ופילוסוף בריטי.

יצירותיו הידועות ביותר הן הספרים "הרפתקאות אליס בארץ הפלאות" (Alice's Adventures in Wonderland) והמשכו "מבעד למראה ומה אליס מצאה שם" (Through the Looking-glass, and What Alice Found There), וכן פואמת האיגיון "ציד הסנרק" (The Hunting of the Snark). כמו כן כתב מספר ספרים בנושאי מתמטיקה, חידות מתמטיות ולוגיות, ועוד ספר ילדים בשני חלקים, "סילבי וברונו".

מיומנותו של לואיס קרול במשחקי-מילים, היגיון אבסורדי, לוגיקה, איגיון ופנטסיה ריתקה אליו קוראים צעירים ומבוגרים כאחד, מימיו ועד היום. השפעתו ניכרת לא רק בספרות הילדים, אלא אף על סופרים כג'יימס ג'ויס והספרות במאה העשרים בכלל.

מלחמת האזרחים האמריקנית

מלחמת האזרחים האמריקנית (באנגלית: The American Civil War) הייתה מלחמת אזרחים שהתרחשה בארצות הברית בשנים 1861 – 1865. 11 מדינות בדרום ארצות הברית, שתמכו בעבדות, הכריזו על פרישה מארצות הברית והקימו את קונפדרציית המדינות של אמריקה, הידועה יותר בשמה המקוצר "הקונפדרציה".

הקונפדרציה, בהנהגתו של ג'פרסון דייוויס, לחמה על עצמאותה מארצות הברית והציגה את מלחמת האזרחים כמלחמת העצמאות של הקונפדרציה. הממשל הפדרלי בארצות הברית נתמך בידי עשרים מדינות, רובן מצפונה של ארצות הברית, שבהן בוטלה העבדות, ובידי חמש מדינות שבהן העבדות עדיין הותרה, אשר נודעו כמדינות הגבול.

בין המניעים למלחמה היו הפערים הכלכליים בין 25 המדינות המוכרות בשמן המקוצר "האיחוד", שהיו בעלות אוכלוסייה רבה יותר ותעשייה מפותחת, לבין מדינות הדרום, אשר כלכלתן נשענה על חקלאות, וגידול הכותנה, מוצר הייצוא העיקרי, חייב שימוש בכוח אדם רב אשר התבסס על עבדים.

לאחר ארבע שנים של לחימה קשה ועקובה מדם (שרובה התרחשה בדרומה של ארצות הברית), נכנעה הקונפדרציה והעבדות בוטלה בכל רחבי ארצות הברית. הבעיות שהובילו למלחמה נפתרו רק בתקופת השיקום בסוף המלחמה שארכה 12 שנים (בין 1865 ל-1877).

בבחירות לנשיאות ארצות הברית בשנת 1860, המפלגה הרפובליקנית, בהנהגתו של אברהם לינקולן, ערכה קמפיין נגד הרחבת העבדות מעבר למדינות בהן התקיימה עד אז. הרפובליקנים היו חסידים נלהבים של לאומיות, ובמצע הבחירות שלהם בשנת 1860 קבעו כי כל איום לפירוק האיחוד ייראה כבגידה. לאחר הניצחון הרפובליקני בבחירות, ולפני שהממשל החדש נכנס לתפקידו ב-4 במרץ 1861, הכריזו 7 מדינות הכותנה על פרישתן מהאיחוד וחברו יחדיו כדי ליצור את הקונפדרציה. הן הממשל היוצא של הנשיא הדמוקרטי ג'יימס ביוקנן והן הממשל הנכנס של הנשיא הרפובליקני אברהם לינקולן דחו את חוקיותו של מהלך הפרישה, והכריזו עליו כמרד. שמונה מדינות נוספות בהן התקיימה עבדות דחו את רעיון הפרישה בשלב זה. הקונפדרציה לא זכתה להכרה דיפלומטית מאף מדינה זרה.

פעולות האיבה החלו ב-12 באפריל 1861, כאשר תקפו כוחות הקונפדרציה את המצודה של צבא ארצות הברית בפורט סאמטר שבמדינת דרום קרוליינה. תגובתו של לינקולן הייתה גיוס של צבא מתנדבים מכל מדינה באיחוד לכיבוש מחדש של השטח הפדרלי. תגובה זו הביאה להכרזת פרישה של ארבע מדינות תומכות עבדות נוספות. שני הצדדים גייסו צבאות; האיחוד תפס את השליטה במדינות הגבול בתחילתה של המלחמה והטיל סגר ימי על מדינות הקונפדרציה, אשר מנע מהן ייצוא כותנה עליו התבססה כלכלתן, וחסם את מרבית הייבוא. במזרח נותרה הלחימה היבשתית ללא הכרעה בשנים 62–1861, בהן הצליחה הקונפדרציה להדוף את התקפות האיחוד, שניסה לכבוש את בירת הקונפדרציה, ריצ'מונד, וירג'יניה. בחודש ספטמבר 1862 הפכה הכרזת האמנציפציה של הנשיא אברהם לינקולן, אשר הורתה על סיום העבדות במדינות הדרום, לאחת ממטרות המלחמה, והניאה את הבריטים מלהתערב בנעשה, על אף האינטרסים הכלכליים שהיו להם באזור.

מפקד הקונפדרציה, רוברט לי, ניצח בקרבות בווירג'יניה, אך בשנת 1863, לאחר קרב גטיסבורג, נעצרה התקדמותו צפונה והוא החל לסגת דרומה, תוך כדי אבדות כבדות. במערב השיג האיחוד שליטה על נהר המיסיסיפי, לאחר תפיסתה של ויקסבורג, ובכך חילק את הקונפדרציה לשניים. האיחוד הצליח להפיק תועלת לאורך זמן מיתרונו בציוד ובכוח אדם בשנת 1864 בהובלת יוליסס סימפסון גרנט, מול הקונפדרציה בהובלת הגנרל רוברט לי, בעוד הגנרל ויליאם שרמן מצבא האיחוד כבש את העיר אטלנטה וצעד אל הים. התנגדותה הצבאית של הקונפדרציה פסקה לאחר כניעתו של לי בפני גרנט בבית המשפט באפומטוקס ב-9 באפריל 1865.

מלחמת האזרחים האמריקנית הייתה אחת ה"מלחמות הטכנולוגיות" הראשונות. מסילות רכבת, טלגרף, ספינות קיטור ונשק בייצור המוני, היו בשימוש נרחב במהלכה. התרגול במלחמה כוללת, שפותח על ידי שרמן בג'ורג'יה, ומלחמת החפירות שנערכה סביב פטרסבורג (וירג'יניה) בישרו את אופי מלחמת העולם הראשונה ביבשת אירופה כחצי מאה לאחר מכן. מלחמת האזרחים האמריקנית נותרה המלחמה הקטלנית ביותר בתולדות ארצות הברית, עם כ-620,000 חיילים חללים ומספר לא ידוע של אבדות בקרב האוכלוסייה האזרחית. 10% מקרב גברים בטווח הגילאים 20–45 במדינות הצפון נהרגו או נפצעו, כמו גם 30% מכלל הגברים הלבנים בטווח הגילאים 18–40 במדינות הדרום. ניצחונו של הצפון סימן את סופה של הקונפדרציה ושל העבדות בארצות הברית, וחיזק את כוחו של הממשל הפדרלי. ההיבטים החברתיים, הפוליטיים, והכלכליים של המלחמה עיצבו את תקופת השיקום שנמשכה עד שנת 1877.

ניקולאס טינברגן

ניקולאס (ניקו) טינברגן (בהולנדית: Nikolaas "Niko" Tinbergen‏; 15 באפריל 1907 - 21 בדצמבר 1988) היה אתולוג הולנדי וחוקר עופות זוכה פרס נובל.

בשנת 1973 זכה טינברגן בפרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה יחד עם קרל פון פריש וקונראד לורנץ על מחקרם בנושא "יצירה והוצאה לפועל של דפוסי התנהגות יחידאית וחברתית בבעלי חיים". מבין חיבוריו החשובים בתחום התנהגות בעלי החיים נמנית מסה שכתב, ואשר זכתה לשם ארבע השאלות של טינברגן.

סידני ברנר

סידני ברנר (באנגלית: Sydney Brenner;‏ 13 בינואר 1927 - 5 באפריל 2019) היה ביולוג יהודי דרום אפריקאי, שעבר לאנגליה בהמשך חייו. זכה בפרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה לשנת 2002 (יחד עם רוברט הורביץ וג'ון סלסטון).

קיימברידג'

קיימברידג' (באנגלית: Cambridge, להאזנה (מידע • עזרה), מילולית: הגשר על נהר קאם - Cam) היא עיר באנגליה, במחוז קיימברידג'שייר, 80 ק"מ צפונית ללונדון. בשנת 2003 מנתה אוכלוסייתה כ-110 אלף תושבים, מהם, כחמישית סטודנטים.

בעיר נשמרו מסורות רבות של מאות שנים. אחת מהן היא בתי ספר נפרדים לבנים ולבנות. בתי ספר עתיקים אלה קיימים שנים רבות ונודעים באיכותם וברמתם הגבוהה.

קיימברידג' ידועה בכל העולם בשל אוניברסיטת קיימברידג' השוכנת בתחומיה. קיימברידג' היא האוניברסיטה העתיקה ביותר (נוסדה ב-1209) בעולם דובר האנגלית, אחרי אוניברסיטת אוקספורד. באוניברסיטת קיימברידג' למדו יותר זוכי פרס נובל מבכל אוניברסיטה אחרת בעולם וחלק מכובד מהאנשים החשובים ביותר בהיסטוריה של המדעים המדויקים. בשנים האחרונות התפתחה קיימברידג' למרכז ההיי-טק הראשי בבריטניה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.