אום אל עומדן

אום אל עומדן (או אום אל עמדאן) הוא אתר ארכאולוגי הנמצא מצפון לכביש המחבר את מודיעין עם כביש 3 הארצי (שדרות החשמונאים), בקצה של שכונת בוכמן (מוריה) במודיעין.

בהתאם לניתוח הממצאים הארכיטקטים והסטרטיגרפים של האתר, ניתן להבחין בשלוש שכבות עיקריות, אשר תוארכו בעזרת מטבעות ישנים וכלי חרס שנמצאו. הממצאים הראשונים הם מן התקופה הפרסית מהמאה החמישית עד למאה השלישית לפנה"ס. בנוסף להם אף נמצאה כמות מועטה של כלי חרס מן התקופה ההלניסטית מהמאה השלישית עד למאה השנייה לפנה"ס, ואף נמצאו שרידים רבים מהשנים המאוחרות של המאה הראשונה לספירה עד לתחילתה של המאה השנייה לספירה.

בגלל הממצאים מימי מרד החשמונאים יש ארכאולוגים הטוענים כי היה זה כפר חשמונאי. האתר הוצע על ידי חופרי האתר כמיקום אפשרי למודיעים העתיקה.

בעקבות החפירות שנערכו מטעם רשות העתיקות בחורבת אום אל-עומדן ניתן לזהות את החורבה ככפר. הכפר כולל סמטה מרכזית רחבה, סמטאות צרות הניצבות לה, גת, מבני מגורים ומבני ציבור, בהם בית כנסת (מהעתיקים בארץ) ומקווה טהרה. כמו כן, נחשפו במקום שלוש מערכות קבורה. בנוסף על כך, נתגלו במקום חותם אבן ועליו כתובת בארמית, כלי חרס, מטבעות מתקופות המרד הגדול ומטבעות בר כוכבא.

אום אל עומדן
בית כנסת אום אל עומדאן
בית כנסת אום אל עומדאן
מידע על המבנה
סוג בית כנסת
עיר מודיעין-מכבים-רעות
מדינה ישראל  ישראל
קואורדינטות 31°53′02″N 34°59′48″E / 31.883826°N 34.996777°E
בית כנסת ומקווה טהרה אום אל עומדאן, מודיעין
מקווה טהרה אום אל עומדאן, מודיעין

סיור באתר

בשנים 2014-2012 נערכו באתר עבודות להכשרת האתר לביקורי קהל. הוכשרה חנייה ודרך גישה אל אתר אום אל עומדאן מרחוב ראובן שבמודיעין. שביל הסיור עובר ליד הכפר היהודי העתיק מתקופת הבית השני. בכפר נראים בתי מגורים, בוסתן, חצרות וגת מרוצפת אבני פסיפס לבנות. השביל מסתיים בבית הכנסת העתיק ובמקווה הטהרה המרשים מהמאה הראשונה לספה"נ.

Um el umdan 1
בית הכנסת אום אל עומדן לפני קירוי והכשרה לביקורי קהל

לקריאה נוספת

  • אלכסנדר און ושלומית וקסלר-בדולח, "ח' אם אל-עומדאן", חדשות ארכאולוגיות 119, 2006.
  • וקסלר-בדולח, ש', ואחרים, "לשאלת זיהויה של מודיעין, עירם של חשמונאים", קתדרה 109, תשס"ד, עמ' 69-86.
  • און א' ווקסלר- בדולח ש', "חורבת אום אל-עומדאן- כפר יהודי ובו בית כנסת מתקופת הבית השני במודיעין", קדמוניות 130, תשס"ו, עמ' 107-116.
  • און א' ווקסלר- בדולח ש', "בית-כנסת מתקופת הבית השני בחורבת אום אל-עומדן שבמודיעין", ועשו לי מקדש, 2004, עמ' 25-29.
  • עיריית מודיעין מכבים רעות "העיירה החשמונאית ובית הכנסת העתיק באום אל עומדאן"
אמדן (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

בתי כנסת עתיקים בארץ ישראל

עד כה נתגלו כמאה ושלושים בתי כנסת עתיקים בארץ ישראל, המתוארכים לתקופות שמן המאה הראשונה לספירה ועד ימי הביניים. גילויים ארכאולוגיים חשפו קיומם של בתי כנסת בארץ עוד בתקופת הבית השני.

בבתי הכנסת העתיקים אותרו במקרים רבים רצפות פסיפס מפוארות, כתובות הקדשה בעברית, בארמית וביוונית, וכן עיטורי סמלים יהודיים, כגון מנורת שבעת הקנים, שופר, מחתה וארבעת המינים.

בתי הכנסת העתיקים אותרו ברובם באזור הגליל והגולן, שהיווה מרכז היישוב היהודי בארץ בתקופת המשנה והתלמוד, אך בתי כנסת לא מעטים אותרו גם באזור דרום הר חברון ובאזור יריחו.

המסדרון האקולוגי באזור מודיעין

המסדרון האקולוגי באזור מודיעין הוא הקצה הדרום מערבי של החלק המרכזי של המסדרון האקולוגי הים תיכוני הנמצא לאורכה של ישראל. המסדרון נמצא בנקודת מפתח אקולוגית שמחברת בין השומרון המערבי הרי יהודה ושפלת יהודה ומשם אל הנגב.שטחו של המסדרון באזור מודיעין הוא כ-24 קמ"ר והוא גובל בעמק איילון מדרום, בכביש 1 ממערב, בכביש 443 מצפון ובגדר הביטחון ממזרח. המסדרון מתאפיין בתצורת נוף של גבעות נמוכות המתנשאות לרום של 150-300 מטר מעל פני הים.

כתובת תאודוטוס בן וטנוס

כתובת תאודוטוס בן וטנוס היא לוח אבן חקוק ביוונית, הנקרא על שם האיש המוזכר בה. הכתובת שכנה ככל הנראה בחזית בית כנסת בירושלים בימי בית שני, והיא מתארת את מייסדיו. הכתובת נמצאה בחפירות שערך ריימון וייל בעיר דוד בירושלים בשנת 1913, והיא מתוארכת למחציתה הראשונה של המאה הראשונה לספירה.

מודיעין-מכבים-רעות

מוֹדִיעִין־מַכַּבִּים־רֵעוּת (הידועה ב"שמה המקוצר" "מודיעין") היא עיר במחוז המרכז בישראל, הממוקמת בין ירושלים לבין תל אביב־יפו. העיר במתכונתה הנוכחית היא תוצאה של איחוד רשויות עליו הוחלט בשנת 2003, בו אוחדו העיר מודיעין והיישוב הקהילתי מכבים־רעות לרשות אחת, לה שטח שיפוט של 50,000 דונם.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) נכון לסוף 2018, מתגוררים במודיעין-מכבים-רעות 92,406 תושבים (מקום 19 בדירוג רשויות מקומיות בישראל). האוכלוסייה גדלה בקצב גידול שנתי של ‎1.2%‏. לפי נתוני הלמ"ס נכון לסוף 2017, למודיעין-מכבים-רעות דירוג של 8 מתוך 10, במדד חברתי-כלכלי - אשכול לשנת 2015. אחוז הזכאים לתעודת בגרות מבין תלמידי כיתות י"ב בשנת ה'תשע"ז (2016-‏2017) היה 89.6%. השכר החודשי הממוצע של שכיר במשך שנת סוף 2016 היה 13,746 ש"ח (ממוצע ארצי: 8,913 ש"ח).

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.