אוליגרכים רוסים

אוליגרכים רוסים (המושג כולל גם אוליגרכים אוקראינים ושאר עמים סובייטים) הוא שם מקובל לקבוצה של אנשי עסקים שצברו עושר רב אחרי התמוטטות ברית המועצות, בתקופת שלטונו ונשיאותו של בוריס ילצין ברוסיה, ולעיתים בדרכים בלתי חוקיות. רבים מהאוליגרכים הבולטים הם גם מרקע יהודי מסוים.

עלייתם של האוליגרכים

האוליגרכים הראשונים הופיעו כאשר החל מיכאיל גורבצ'וב לבצע הליכים של ליברליזציה בשוק הסובייטי בשנות השמונים. רבים מהם היו אנשים שעסקו בהברחתם של מוצרים מבוקשים שהיו אסורים או מוגבלים ביבוא תחת השלטון הסובייטי, כמו מחשבים ומכנסי ג'ינס.

פריחתם הגדולה של האוליגרכים הגיעה בתקופת שלטונו של בוריס ילצין, שבה בוצעה הפרטה אותה הובילו אנטולי צ'ובאיס ויגור גיידר, שניים מה"רפורמטורים הצעירים". במסגרת ההפרטה נמכרו נכסי מדינה רבים, ובמיוחד משאבי טבע וחברות האמונות על הפקתם, במהירות רבה ובמחיר נמוך יחסית. בהתאם לטענת דייוויד סאטר, מחבר הספר "חשיכה עם שחר", עמדה מאחרי ההפרטה המהירה שאיפה ליצור מערכת כלכלית המבוססת על בעלות פרטית. אולם, בהיעדר שלטון חוק ברוסיה, "נפתחה הדרך לרדיפה פושעת אחר כסף וכוח". עליזה דולגובה טוענת כי ההפרטה המהירה נועדה "ליצור בכל מחיר מעמד שיתמוך ברפורמה.... כל סוג של הון כובס והוכנס למחזור. לא ננקטו צעדים למנוע לגליזציה של הכנסה פלילית.... סכומים עצומים הושקעו ברכוש בלי רישום בעלים. לא הייתה מדיניות דומה לזו באף מדינה תרבותית אחרת."[1]

בעיני מגני ההפרטה המהירה, המזוהים לעיתים קרובות עם מפלגתו של צ'ובאיס, איחוד כוחות הימין, הייתה המכירה המהירה והלא בררנית בבחינת הכרח. החברות שנמכרו נוהלו על–בסיס עקרונות סובייטיים, ללא בקרות על המניות, עם מספר עצום של מועסקים, ללא דוחות כספיים או התייחסות כלשהי לרווחיות. הקונים הימרו כאן כאשר קנו חברות מפסידות, בתקווה שיצליחו להפוך אותן לרווחיות במהירות גדולה יחסית.

הרעיון[דרושה הבהרה] שפעולת מכירה של נכסים ממשלתיים, שעיקרם חברות נפט ומחצבים, כדי ליצור כהרף עין מעמד בינוני שיתמוך ברפורמות התבססה על תפישה שגויה של האופן בו מתנהלת כלכלת שוק. בניגוד למדיניות האיטית והמודרגת יחסית שנקטו מספר מדינות קומוניסטיות לשעבר במזרח אירופה, שכוונתה הייתה להניח לשוק לצמוח בהדרגה, מלמטה, סברו הרפורמיסטים ברוסיה כי ניתן ליצור "קפיטליזם סובייטי" — שוק חופשי המופעל באופן מיידי והחלטי בהתאם להוראה מגבוה.

האוליגרכים צברו להם השפעה רבה על המערכת הפוליטית ברוסיה, במיוחד לקראת מערכת הבחירות לבחירתו מחדש של ילצין בשנת 1996, שבה שיחקו המימון והתמיכה של "האוליגרכים" תפקיד חשוב. בתקופה זו המונח נכנס לשפה הרוסית. למימון של מערכת הבחירות של ילצין התגבשה קבוצה של 7 בעלי הון:

רבים מן היזמים האוליגרכים נמנו עם קבוצות באוכלוסייה שלא הצליחו לתפוש את מקומן בתוך הממסד הסובייטי, כמו בתוך הק.ג.ב. ממנו בא פוטין. במיוחד בלטו בתוכם יזמים סובייטים מרקע יהודי.

ירידת כוחם של האוליגרכים

כוחם שקע במידת מה בעת המשבר הפיננסי האסייתי, שהכה קשות בחלק מהאוליגרכים כמו גם משבר הרובל.

מהלומה עזה יותר ניחתה כאשר עלה ולדימיר פוטין לשלטון בסוף שנת 1999, והחל פועל בהדרגה לכינון משטר אוטוקרטי, כשהוא מחסל בהדרגה את אמצעי התקשורת העצמאיים (כמו רשתות TV-6, TVS ו-NTV), ומעביר חברות בבעלות האוליגרכים לבעלות המדינה או לבעלות מקורביו. ולדימיר גוסינסקי בעל "מדיהמוסט", שלא תמכה בפוטין בבחירות ב-1999 הוגלה למעשה. בוריס ברזובסקי שהואשם בכוונה להדיח את פוטין, קיבל מקלט מדיני בבריטניה שסירבה שוב באמצע 2006 להסגירו לרוסיה. מיכאיל חודורקובסקי בעל חברת הנפט יוקוס נאסר באוקטובר 2003 ונידון לשמונה שנות מאסר בעוון אי–תשלום מסים, רומן אברמוביץ' עזב למעשה את רוסיה, והועלו תביעות להסגיר לרוסיה אוליגרכים אחרים שנמלטו.

Russian richest 2007
חמשת הרוסים העשירים ביותר ודירוגם בעולם 2007

מיליארדרים רוסים

בעקבות המשבר הכלכלי הון מיליארדרים הרוסים במהלך 2014 ירד באופן משמעותי אך בהמשך חזר בהדרגה לממדים של לפני המשבר. הון במיליארדי דולרים (נכון למרץ 2019):

דירוג שם בעברית שם ברוסית רכוש במילארדי דולר אחזקות עיקריות מוצא
1 לאוניד מיכלסון Леонид Михельсон 24 נובהטק, סיבור יהודי
2 ולדימיר ליסין Владимир Лисин 21.3 מתכות
3 ואגית אליקפרוב Вагит Алекперов 20.7 חברת הנפט לוקאויל אזרי
4 אלכסיי מורדשוב Алексей Мордашов 20.5 מתכות
5 גנדי טימצ'נקו Геннадий Тимченко 20.1 גז, נפט, פחם
6 ולדימיר פוטנין Владимир Потанин 17.1 חברת הניקל נורילסק-ניקל
7 מיכאיל פרידמן Михаил Фридман 15.0 אלפה גרופ יהודי
8 אנדריי מלניצ'נקו Андрей Мельниченко 13.8 יורוכם
9 אלישר אוסמנוב Алишер Усманов 12.6 מתכות שחורות אוזבקי-מוסלמי, נשוי ליהודייה
10 רומן אברמוביץ' Рома́н Абрамо́вич 12.4 מתכות צבעוניות יהודי

אוליגרכים אוקראינים

מתוך "פורבס" מרץ 2019. הון במיליארדי דולרים:

דירוג שם בעברית שם באנגלית רכוש במילארדי דולר מוצא מידע נוסף
1 רינט אחמטוב Rinat Akhmetov 6.0 טטרי-מוסלמי
2 קוסטנטין ז'וואגו Kostyantin Zhevago 1.5 אוקראיני
3 יורי קוסיוק Yuri Kosiuk 1.4 אוקראיני
4 ויקטור פינצ'וק Victor Pinchuk 1.4 יהודי חתנו של הנשיא לשעבר לאוניד קוצ'מה, שולט ברוב אמצעי התקשורת
5 גנאדי בוגולובוב Henadiy Boholyubov 1.7 יהודי בעלי קבוצת "פריווט" (Приват) ופריווט-בנק - הבנק הגדול באוקראינה- נשיא הקהילה היהודית בדניפרופטרובסק
6 איגור קולומויסקי Ihor Kolomoyskyy 1.1 יהודי בעלי קבוצת "פריווט" (Приват) ופריווט-בנק - הבנק הגדול באוקראינה- פעיל בקהילה היהודית
7 ודים נובינסקי Vadim Novinsky 1.7 תעשיית נפט ופלדה

אוליגרכים ישראלים

אוליגרכים נודעים בעלי אזרחות ישראלית שברובם נולדו בברית המועצות. לרוב בנוסף לאזרחות נוספת, ועם רקע יהודי מסוים.

לקריאה נוספת

  • דייוויד א. הופמן, האוליגרכים - המיליארדרים החדשים של רוסיה, ספריית מעריב, 2005.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ The Rise of the Russian Criminal State
אוליגרכיה

אוליגרכיה היא צורת ממשל שבה רוב הכוח הפוליטי מצוי אצל חלק קטן מהאוכלוסייה (שהוא לרוב החזק ביותר גם במובנים אחרים – כלכלית או צבאית). המילה "אוליגרכיה" מגיעה מהמילים היווניות ל"שליטה" (ארכיה - ἄρχω – arkho) ו"מעט" (אוליגו - ὀλίγον – óligon).

יש תאורטיקנים פוליטיים שטענו כי כל חברה היא למעשה אוליגרכיה, גם אם חושבים שיש בה מערכת פוליטית אחרת.

פעמים רבות שולטות באוליגרכיה כמה משפחות חזקות, המגדלות את ילדיהן במגמה שירשו את כוח האוליגרכיה, בדרך כלל על חשבון שאר האנשים בחברה. בניגוד לאריסטוקרטיה (ממשל "הטובים ביותר"), כוח זה אינו תמיד גלוי, שכן האוליגרכים מעדיפים לעיתים להישאר "מאחורי הקלעים", כשהשפעתם כלכלית יותר מאשר פוליטית ישירה. אומנם אריסטו הוא שהשתמש ראשון במושג כמציין שלטון של העשירים (ששמו המדויק הוא "פלוטוקרטיה"), אולם אוליגרכיה אינה תמיד שלטון העשירים, מכיוון שלפעמים האוליגרכים הם פשוט קבוצה מועדפת כלשהי. יש שהציעו כי מדינות דמוקרטיות ליברליות רבות הן בעצם אוליגרכיות, מכיוון שהנבחרים אינם מייצגים את הבוחרים שלהם באמת.

חברה עשויה להיהפך לאוליגרכיה מתוך בריתות משתנות של מנהיגי שבטים שונים, אם כי כל צורת ממשל יכולה להפוך לאוליגרכיה בנקודה כלשהי בהתפתחותה. המנגנון השכיח ביותר לשינוי זה הוא ההצטברות ההדרגתית של כח כלכלי. אוליגרכיות עשויות גם להתפתח לצורות אוטוריטיות קלאסיות יותר של ממשל, לפעמים כתוצאה מכך שמשפחה אחת זוכה בכח רב יותר מאחרות. מונרכיות אירופאיות רבות שנוסדו בימי הביניים החלו את דרכן כך.

אוליגרכיות עשויות גם להיות הכלי לשינוי, כשהן מכריחות את המלכים או הדיקטטורים לחלוק בכוח שלהם, וכך פותחים פתח לחלוקת הכח עם אלמנטים אחרים של האוכלוסייה. דוגמה אחת לתהליך כזה הוא ההתאחדות של האצילים האנגלים נגד המלך ג'ון ב-1215 על מנת להכריח אותו לחתום על המגנה כרטה, הכרה למעשה של הירידה בכוחו הפוליטי של המלך ובקיומה של אוליגרכיה חזקה. עם התפתחותה של החברה האנגלית, המגנה כרטה שונתה פעמים רבות (1216, 1217, 1225), והבטיחה זכויות רבות יותר ליותר אנשים, וכך הכינו את הדרך למלוכה החוקתית הבריטית.

צורה של המילה "אוליגרכיה" חדרה לספרדית הדרום-אמריקאית והפורטוגזית מהצרפתית. שם היא משמשת גם לציון פקידים ממשלתיים וצבאיים, לבד מהעשירים.

אנז'י מחצ'קלה

אָנְזִ'י מָחָצְ'קָלָה (ברוסית: ФК "Анжи" Махачкала), היא קבוצת כדורגל רוסית מקצוענית המייצגת את העיר מחצ'קלה, בירת רפובליקת דאגסטן. השם אנז'י נובע משם המבצר אנז'י-קאלה שממנו צמחה העיר מחצ'קלה.

הקבוצה מתמודדת בליגת הכדורגל המקצוענית מאז עונת 2019/2020 ועורכת את משחקיה הביתיים באנז'י ארנה שמכיל 30,000 מקומות ישיבה. בעבר התמודדה בליגת העל הרוסית בכדורגל במשך כמה שנים. הישג השיא הוא מקום שלישי והיא העפילה פעמיים לשלב שמינית גמר הליגה האירופית. בעונת 2001 העפילה לגמר הגביע הרוסי בכדורגל, אך הפסידה ללוקומוטיב מוסקבה.

ואגיט אלקפרוב

ואגיט יוסופוביץ' אלקפרוב (נולד ב-1 בספטמבר 1950) הוא איש עסקים רוסי ממוצא אזרי, עומד בראש חברת הנפט הגדולה ביותר ברוסיה לוקאויל.

נכון להיום, מדורג כאיש השמיני בעושרו ברוסיה עם שווי הון הנאמד ב-12.3 מיליארד דולר, וכאיש ה-114 בעולם בעושרו.

טייקון

טייקון (מאנגלית: tycoon, יפנית: 大君) הוא תואר בלתי פורמלי לאיל הון, אדם בעל הון רב ועוצמה כלכלית רבה, בדרך כלל בעל דומיננטיות רבה בענף כלכלי מסוים.

התואר במשמעות זו התקבל באנגלית במחצית השנייה של המאה התשע-עשרה, עם ההתפתחות הכלכלית המהירה בארצות הברית, שם זכו לתואר אילי הון בתעשיות של ניצול אוצרות טבע, שהבולטים בהם היו איל הנפט ג'ון ד. רוקפלר, הבעלים של חברת הנפט הענקית סטנדרד אויל (Standard Oil), איל הפלדה אנדרו קרנגי ואיל האנרגיה, סמואל אינסול, שהיה הבעלים של תחנות כוח ומסילות ברזל, ואחרים בתחומי התחבורה ובפרט בתחום הרכבות.

במאה ה-20 התפרסמו גם טייקונים בתחומים תעשייתיים אחרים, בתחומי ספנות, בנקאות ותקשורת (למשל איל העיתונות ויליאם רנדולף הרסט). חלקם של הטייקונים נודעו גם כנדבנים, ואחד הבולטים בהם היה אנדרו קרנגי.

כלכלת רוסיה

כלכלת רוסיה היא כלכלה מעורבת עם בעלות ממשלתית על תחומים אסטרטגיים בכלכלה. רפורמות שוק ההון הרוסי של שנות ה-90 הביאו להפרטה נרחבת בתעשייה ובחקלאות ובמידה מועטה יותר במגזר האנרגיה והתעשיות הביטחוניות.

רוסיה היא אחת הכלכלות הגדולות בעולם ומסתמכת במידה רבה על הכנסות מאנרגיה כדי למנף את צמיחתה. המדינה מסתמכת על הכנסות ממשאבי טבע, לרבות נפט, גז טבעי ומתכות. נכון לשנת 2012 מגזר הגז הרכיב 16% מהתמ"ג, 52% ממסים והתקציב הפדרלי ומלמעלה מ-70% מהייצוא הכולל.

לרוסיה תעשייה צבאית מפותחת מאוד וכוללת פיתוח ועיצוב טכנולוגית מתקדמות לרבות מטוסי קרב דור חמישי. נכון לשנת 2013 עמד היקף הייצוא על 15.7 מיליארד דולר. שנייה רק לארצות הברית.

הכלכלה הרוסית נחשבת לששית בגודלה בעולם ובשנים 2000–2012 קצב ייצוא האנרגיה הכפיל את עצמו וההכנסה הריאלית קפצה ב-160%. מאז 2008 העיר מוסקבה הוכתרה כבירת המיליארדרים של העולם על פי מגזין פורבס.

בעקבות העלייה המתמדת ברמת החיים, רוסיה חזרה בשנת 2005, לרמת פיתוח אנושית גבוהה כפי שהיה לפני התפרקות ברית המועצות.

בשנת 2014, מדינות המערב ובראשן האיחוד האירופי וארצות הברית הטילו סנקציות כלכליות על רוסיה, עקב משבר אוקראינה והחשד למעורבות צבאית רוסית ישירה בסכסוך. הדבר הביא לצמצום ברמת הצמיחה הכלכלית וקשיים שהגיעו לשיא ב-16 בדצמבר 2014 כאשר הרובל הגיע לשפל של 79 רובל לדולר אף שלמחרת התאושש והגיע ל-67.81 רובל לדולר. במהלך אותו השבוע איבד המטבע הרוסי כ-15 אחוז מערכו ומאז תחילת השנה הוא צלל בקרוב לחמישים אחוז. הבנק המרכזי של רוסיה ניסה לעצור את המשבר באמצעות העלאה חדה של הריבית מרמה של 10.5 אחוזים ל-17 אחוז, אך הניסיון כשל והמשרד לפיתוח כלכלי ערך ישיבת חירום לילית והודיע על מכירת עתודות מטבע החוץ שברשותו, שעומדות על כשבעה מיליארד דולר, בניסיון לאושש את המטבע הלאומי. זאת לצד ירידה חדה במחירי חביות הנפט שנמכרות ב-50 דולר לחבית ומהוות הכנסה משמעותית לכלכלת רוסיה.

מורן אטיאס

מורן אטיאס (נולדה ב-9 באפריל 1981) היא דוגמנית, שחקנית ומנחת טלוויזיה ישראלית-אמריקאית.

מיטל דוהן

מיטל דוהן (נולדה ב-24 באוגוסט 1976) היא שחקנית ישראלית, זוכת פרס התיאטרון הישראלי ומועמדת פעמיים לפרס אופיר.

מלחמת האזרחים באנגולה

מלחמת האזרחים באנגולה החלה מרגע מתן העצמאות למדינה, מידיה של פורטוגל בשנת 1975 ונסתיימה רק לאחר 27 שנה, בשנת 2002. המאבק היה בין ה-MPLA בראשות ז'וסה אדוארדו דוש סנטוש, לבין ה-UNITA בראשות ז'ונאס סאווימבי.

המלחמה הושהתה במעט בשנת 1992, בה נערכו בחירות. אולם לאחר שמפלגת UNITA עמדה לנחול תבוסה, לפי הסקרים, היא פתחה במאבק אלים ביותר.

במהלך המלחמה נהרגו, לפי ההערכות, כחצי מיליון בני-אדם. בנוסף, קרוב לארבעה מיליון אנגולים יצאו לגלות מחוץ למדינתם והתפזרו במדינות השכנות (בעיקר בדרום אפריקה, נמיביה, זימבבואה ובוטסוואנה) ואף בפורטוגל.

פעם בחיים (סדרת טלוויזיה)

"פעם בחיים" (בעונה הראשונה: החיים על פי Y) היא תוכנית מציאות ישראלית, אשר שודרה לראשונה ב-2005, במסגרת שידורי yes. ב-2006 שידוריה החוזרים של התוכנית שודרו ב"רשת" ועונתה השלישית של התוכנית שודרה ב"קשת" בערוץ השני. החל מ-20 במאי שודרה הסדרה בעונתה הרביעית ב-yes stars ישראלי.

רומן אברמוביץ'

רומן ארקדיביץ' אברמוביץ' (ברוסית: Рома́н Арка́дьевич Абрамо́вич; נולד ב-24 באוקטובר 1966) הוא מיליארדר רוסי-ישראלי, איל נפט ואיש עסקים, מהעשירים שבאוליגרכים הרוסים. בשנת 2018 דורג על ידי המגזין העסקי פורבס עם הון אישי של 13.3 מיליארד דולר. התפרסם גם מחוץ לגבולות רוסיה עקב שליטתו בקבוצת הכדורגל האנגלית צ'לסי.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.